Къщи за бездомни котки

  • 1 386
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 23
Здравейте,

Питането ми е – имам ли право да поставя къщички за бездомни котки в междублокови зелени пространства в гр. София? Какъв е редът за поставянето на такива и трябва ли одобрение от общината, за да бъде законно?

Ако поставя къщи за котките, как могат те да бъдат защитени от закона от недоброжелателни съседи? Виждала съм стикери, залепени по такива къщи с логото на столична община – какъв е редът за получаването на такива?

Котките ще бъдат кастрирани от организация, но им трябват убежища за зимата и искам те да бъдат законни, за да няма пререкания със съседи.

Моля без коментари от сорта на "за хората никой не се грижи, вие с котки се занимавате" или "прибери си ги вкъщи, като толкова си се загрижила". Питането е конкретно и ще се радвам на конкретни отговори.

Поздрави

# 1
  • Козлодуй
  • Мнения: 5 270
Не познавам закона и не зная отговора на въпроса ви, но искрено ви се възхищавам и в и поздравявам за грижите към животните - дано да откликнат хора и да помогнат Simple Smile

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Намерете сайта на общината.
В Бургас може да се обади човек и безплатно през сайта.
Предполагам,че могат да Ви помогнат и да отговорят най-адекватно на въпроса.

# 3
  • Мнения: 23
Намерете сайта на общината.
В Бургас може да се обади човек и безплатно през сайта.
Предполагам,че могат да Ви помогнат и да отговорят най-адекватно на въпроса.

Извинявай, не те разбрах - в Бургас безплатно може общината да сложи къщички за бездомни ли? Ако е така, поздравления, звучи супер. За София обаче силно се съмнявам, но ще проверя.

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Не знам за съжаление.
Може да се обади човек абсолютно безплатно само разговорът е безплатен.
Къщички за котки не съм видяла,може да попитам.
Как изглеждат къщичките за котки при вас?
Кастрират котетата безплатно,но пак разни организации.

# 5
  • София
  • Мнения: 4 548
Във фейсбук група за нашия квартал в София преди време една жена търсеше съдействие за направата на къщичка за бездомни котки. Беше написала, че има разрешение от общината. Явно първо с тях трябва да се контактува.

# 6
  • Мнения: 238
Всяка година правим къщички за няколко бездомни котки, за които се грижим. Все се намира някой да ги изхвърли. Интересно, че не изхвърлят купищата боклуци между блоковете (стари строителни материали, изхвърлени мебели, пластмасови бутилки и пр.), а винаги само къщичките. Луд народ. И с разрешение от общината не мисля, че нещо ще се промени. То си е до манталитет, а и едва някой от общината ще тръгне да ги преследва за това, че са изхвърлили къщичка.

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Ами...така е.
Не им пречи да мятат боклук от терасите,този боклук с години може да стои в тревните площи на междублоковите пространства,но пречи да има къщички за котки.
Ако пък сложите нещо мекичко за котките,да им е топличко,ще го откраднат/изхвърлят...
В нашия блок не харесват хората,които хранят котките.
Аз по принцип не съм редовна в храненето на котки,но за малки котенца си признавам,че съм купувала и носила храна често.
За мен единствения проблем с бездомните котки е,че трябва да се обезпаразитяват,а никой не го прави.Трябва да се измисли как,чип е много добра идея,но е скъпо...
Казвам го,защото години наред мъкнех и гушках бездомни котета,на кръвни се оказа,че съм карала токсоплазмоза.
Това е много опасно за бременни жени и изобщо си е опасно.
Синът ми ми показа едно добро коте зад блока,милваме го,даваме му по нещо,но веднага мокри кърпи и се качваме да мием ръце.

# 8
  • София
  • Мнения: 7 193
https://stolica.bg/raion-mladost/pravyat-kashtichki-za-bezdomnit … heta-v-stolitsata

https://trafficnews.bg/bulgaria/postaviat-kashtichki-bezdomni-ku … sedite-da-146829/

Това ми излиза на първо четене. От миналата година е информацията. Можете вероятно да се свържете с цитираната НПО за повече информация.
Пред нашия блок имаме къща за котета. Честно казано нищо никой не е одобрявал, но и не е имало проблеми със съседи. Доста семейства обгрижваме котаците. Кастрирани са по съответните програми.
От сърце желая успех.

Общи условия

Активация на акаунт