Семеен дом или дома на мама?

  • 12 507
  • 401
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 000
Здравейте Simple Smile

Озовах се в интересна ситуация и ми се иска да помоля за съвет. Предполагам нито съм първата, нито последната, но за мен е чисто ново да се занимавам с такъв проблем.
С приятеля ми отскоро заживяхме заедно и правим опити за бебе. Живеем в неговия дом, в който е израстнал. По принцип живеем сами, но родителите му си имат стая тук и цялото му семейство се чувстват като у дома си като дойдат ( рови се по шкафове, гардероби, където по принцип не би трябвало да има техни неща, но всъщност все още има - никой друг не живее тук от години), което в някаква степен е нормално, все пак са израстнали тук. Но сега ние живеем тук и ми се иска да се уважава този факт, да не се смята за общ този дом. А се правят забележки къде се простира, защо са тук тези работи, а не там. А през лятото се остава по цели месеци 6-7 човека се местят тук и в главата са си удома, а аз съм на гости и трябва да се съобразявам с това.
Как да повдигна въпроса без да изглежда нагло от моя страна? Нямам нищо против тях, но в крайна сметка родителите му си нямат стаи в жилищата на братята му, нито остават там да спят дори на гости, а тук по месеци и това трябва да е ок... Едно е за няколко дни, седмица и с уважение към живущите, съвсем друго да се разпореждаш все еедно си си у вас и да ползваш жилището за склад.

# 1
  • Мнения: 3 865
Кажи на тях всичко това - ако са нормални хора ще разберат и ще се съобразят. Ако не или търпиш или се изнасяте. За мен тяхното поведение е неприемливо

# 2
  • София
  • Мнения: 8 021
Как да повдигна въпроса без да изглежда нагло от моя страна?

Няма как деликатно да се повдигне въпрос, който по същина е нагъл. Фактът, че отскоро живеете заедно, не променя написаното в нотариалния акт.
Ако все пак собственик на жилището е приятелят, той е този, който следва да изрази недоволство, ако изпитва такова.

# 3
  • София
  • Мнения: 28 958
Няма как да се зададе нагъл въпрос без да изглежда нагъл.
Изнесете се в собствен дом. Преди това ви е рано да си играете та майка и татко.

# 4
  • Мнения: X
Поредната тема? Това някаква шега ли е?
Питаш как. Изнесете се във ваше жилище или под наем! Ей така.

# 5
  • Мнения: 3 865
Как да повдигна въпроса без да изглежда нагло от моя страна?

Няма как деликатно да се повдигне въпрос, който по същина е нагъл. Фактът, че отскоро живеете заедно, не променя написаното в нотариалния акт.
Ако все пак собственик на жилището е приятелят, той е този, който следва да изрази недоволство, ако изпитва такова.

Ако ще гледам нотариалния акт направо си го оставям сам да си живее в нотариално неговото жилище с периодичните си гости и си намирам друг мъж, за който аз ще съм по-важна от жилището

# 6
  • Мнения: 21 688
Това е семейният им дом и вещите им са още там,  когато им се налага си го ползват за месеци. Какъв въпрос искаш да повдигаш, аз разбрах, че си идват в къщи?

# 7
  • Мнения: X
Жилището чие е? Ако е на родителите му, нямаш думата, защото ти не все едно, а действително си на гости в техния дом.
Ако е на приятеля ти, решили сте да правите семейство в този дом и родителите му си имат друго собствено жилище, тогава не е приемливо. Но пак приятелят ти е този, който трябва да повдигне въпроса, а ако не го прави - вади си изводите.
Единственият деликатен за теб изход от ситуацията е да говориш с него и да предложиш евентуално да се изнесете под наем.  И оттук нататък е добре да знаеш - претенции може да има човек само за собствено жилище или за такова, за което си вади пари от джоба за наем.

# 8
  • Мнения: 8 328
А мъжа ти какво мисли по въпроса?
За мен това е негова работа да им обясни как и какво.
Доста ще е трудно тези хора да действат по друг начин особено след като това е техният дом.

# 9
  • Мнения: 46 600
Това е семеен дом, а не ваш.
Ако ви бяха дали друг и кажат, този си е за вас, тогава е друго, но в случая това си е техния дом и кой кога и как ще идва, зависи само и единствено от тях.
Не мисля, че е добре въобще да повдигаш въпроса. Ако искате да сте самостоятелни, обмислете варианта за наем или покупка. Друг начин няма.

# 10
  • Мнения: 1 248
Такива ситуации са чести в България и ежедневно са източник на разговори и проблеми. След като отскоро сте заживяли заедно и сте в това жилище първоначално ще е така. Засега мисля че можеш да намекнеш на приятеля си че не ти е толкова комфортно от неговата рода евент. да разговаря с тях, но големи очаквания за коренни промени не би трябвало да имаш. Все пак си зависи от хората и как с времето ще се напаснат нещата. Може примерно да предупреждават когато идват, че и ти да си подготвена някак и така...

# 11
  • Мнения: 2 000
Ами всъщност жилището е на приятеля ми. Само негово по документи - още навремето са разделили всички имоти по равно. Както и всеки от тях си има друг собствен дом, в който живее, включително родителите му.
Единствената разлика е, че тук всички са израстнали и все още го смятат за свой дом. Което е разбираемо, по принцип.

Аз се чудя как пред него да повдигна въпроса, смятам, че ще ме подкрепи, но това нне е лесна тема, която да обсъди после с тях...

# 12
  • Мнения: 20 274
Усещането за дом е субективно за всеки. Ти може да смяташ, че не е редно, но те пък имат усещане, че си е тяхно. Което фактически е така, не значи, че е справедливо, но претенции не можеш да имаш, защото не е твое/ваше.
Затова нещо ваше отделно – наем или жилище и никой няма да ти шъта по гардеробите.

# 13
  • Мнения: 280
Авторке, внеси яснота всъщност на кого е жилището. На родителите на приятелят ти или лично негово. Има голямо значение. Как иначе да те посъветва някой? Не споменаваш какво е неговото отношение към тези гостувания, той дразни ли се?

# 14
  • Мнения: 3 168
Първо спрете с опитите за бебе.
Второ говориш с мъжа си и се договаряте как ще бъде за напред.
Трето ако той иска това положение да остане или се примиряваш или си събираш багажа.

Имай в предвид, че след раждането тази ситуация ще е ад. Те ще са там, ще ровят, ще дават съвети за бебето, няма да можеш да почиваш, няма да можеш да кърмиш спокойно, че да не развяваш голи ц"ц" пред свекър или друга рода...

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт