Развод след закупено жилище с ипотека.

  • 4 436
  • 41
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 14 966
Оф, тук случаят е много сложен. Но пък и не виждам много морал, съжалявам. Значи 47 годишна жена, ведно със съпруг, предполагам, доста по-млад, тегли кредит 146 хил. за много години напред , след пенсионната и възраст. И сега тя иска жилището, пък той е кредитоискател за подобрения, които са извършени.
Ми не, не става така лесно. Откъм банката.
За развода- трябва да си направите брачен договор. Банката не зная как ще приеме лекомислено прехвърлянето на дълга единствено върху титуляр, на 47 години, за 33 годишен период.
Отивайте при адвокат, но разводът е най- малккият проблем в случая.

# 16
  • Мнения: 4
Адвокат трябва,бо мисля,че щом жилището остава на единия,той трябва да повърне пари на другия и така всичко по равно!

# 17
  • Мнения: 10 996
Казабланка, не се обвинявай и не страдай. сега е извънредно положение, съдилищата не работят. не взимай прибързани решения. Първо отиди в банката, виж с твоят доход може ли да се предоговори кредитът да си единствен длъжник. Виж каква ще ти е вноската с новия лихвен процент. Ако можеш да издършиш финансово, помоли съпругът ти да се разберете. Виж той колко пари ще иска, за да не прави проблеми. Виж дали ще можеш да му ги дадеш, евентуално да вземеш заем. Виж колко ще ти е вноската след като изплатиш неговата част.
Ако иска много пари, които не можеш да му дадеш, потърси адвокат.
Карай я по-спокойно. Не е краят на света. Дори и грам да не се разберете, остани в настоящето статукво.
Догодина надявам се цените на имотите ще паднат и господинът може да си закупи ново жилище, така че да те оттърве от присъствието си.
Това, което днес изглежда ужасно, само след годинина вече е напълно поправимо.
Само да сме здрави

# 18
  • Мнения: 6 166
Казвам го със сигурност - няма да се съгласи никоя банка. Съдлъжници няма къде да се намерят ей така. Най-добрият вариант е да се изчака детето да порасне и тогава да се предоговаря заемът.

И то при положение, че съпругът иска да е свободен. Ако не иска - така добре сте се обвързали, че мин 10 г нищо не може да се направи без да се върнете и двамата на нулата, а може и много под нулата заради бързите покупки и инвитрото.

# 19
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 389
Цитат
жилищен кредит 146 000 лв + потребителски 40 000 лв. Плащали сме точно една година вноските. Как да разбера какво трябва да му заплатя и да се приключи?

Т.е потребителския от 40 000 е на негово име като вие сте съдлъжник и т.е трябва да му бъде възстановен след като при евентуален развод лицето няма да ползва жилището и вложения ремонт заради който е теглен потребителския-правилно ли разбирам? Лицето има право да претендира да му бъде обслужван или изплатен кредита НЕ САМО вноските до момента ,защото реално той го плаща предполагам  ,а след развода няма да има изгода,полза и т.н от вложението.

Вие е абсурдно да облужвате и двата кредита,за предоговаряне единствено на ипотеката на ваше име няма да ви одобрят заради детето под 18г и без съкредитоискател няма да ви стигне дохода ,ако не е 6,7 К.

Много интересен казус ,наистина ,дано се включат по-вещи в темата да се дискутира.

# 20
  • София
  • Мнения: 7 997
Не съм юрист, прост финансист съм.
За мен най-доброто, което можете да направите, е да продадете имота и да му изплатите сумата, за която претендира. Никоя нормална банка в настоящия момент няма да се съгласи да предоговори договора за такъв дълъг период с един кредитополучател. Ако не го "изхвърлите" от кредита, след време може да претендира за дял в имота и става неприятно.

# 21
  • Мнения: 6 166
Претенциите за дял се уреждат лесно с брачно споразумение Wink

Относно ипотечния кредит - няма шанс да се предоговори впредвид възрастта и впредвид детето и най-вероятно и впредвид дохода.

Потребителския пак не е изгодно да се променя, а няма и как, в момента, т.к. скачат лихвите. Най-добре е да му се изплатят вноските, които той е направил, за му се даде някаква сума, така че той да се чувства "напред" и заемът Му да го изплаща дамата.

Продажба много често се дава като съвет от хора, които въобще нямат и представа от имотния пазар. В момента сделките са много по-малко, поради липса на конкуренция от купувачи цените могат да паднат мноого, а тенфенцията надолу ще продължи минимум 3-4 години.

С други думи ако тръгнат да продават сега ще придадат на загуба и ще са "вътре" с вноските по двата кредита (около 1700 на месец ×12) + разходите по ипотеката (грубо 6000) + минимум 4 0000 евро смъкване на цената на имота към днешна дата, ако не и 9000 евро, за да се продаде, т.к. имота е с тежести. Всичко това прави по груби сметки загуби между 35000лв и 45000лв.

Което е безумие. Има и още нещо- ако се продава имот с тежест, той се продава по-трудно, т.к. и банката е страна по сделката. АКО се продава трябва да е на цена  по-висока от остатъка от главницата, ако е на ПО ниска - разликата трябва да е предварително внесена и погасена от продавачите. Т.е. тези 4-9хиляди евро са не само загуба, но и загуба която трябяа да се внесе предварително.

# 22
  • София
  • Мнения: 7 997
Продажба на имот с тежести отдавна не е чудо невиждано по нашите земи. Въпрос на ликвидност на имота и на намиране на купувач. В момента е излишно да гадаем за потенциалната продажна цена, при положение, че нямаме и бегла идея за имота.
Обща кредитна експозиция от 95 хил. евро е голяма хапка за сам човек и в комбинация с неуредици по заемите и съсобствеността могат да превърнат всеки имот в непродаваем. Понякога е по-добре да се минимизират загубите, отколкото да те застигнат лавинообразно.

# 23
  • Мнения: 10 996
Честно казано ако съм в това положение и има вероятност да си загубя апартамента, не бих се развела точно сега. Елфичка е абсолютно права за продажба на имот с ипотека, отделно сега точно няма търсене, да го бяхте решили преди 4 месеца, може би щяхте да минимизирате загубите в момента нищо не можете да минимизирате.
Най-удачно за мен е да се спогодите с мъжа, следващата година когато кризата ни удари и цените започнат да падат, да купите нещо за него и той да се изнесе.
Разбира се това много зависи от доходите. Защото те и доходите ни ще се сринат.

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 1 081
Елфичка познахте за това , че съпругът ми е по -млад. Причината за мислите ми за развод не са свързани с това , че не се разбираме или че не го обичам или той мен. Причината е в това , че времето отлитна доста бързо, че може би ще се разминем с това да имаме общо дете и аз се обвинявам за това , че му губя времето, като може да срещне друга жена и нещата за него да се развият по друг начин. Да вярно е ,че той е с проблем /мъжки фактор/ , който лекуваме 5 години...но на мен ми свършват яйцеклетките. В България отказват да се занимават с жени на тази възраст и ни пращат на ДЯ. В Истанбул се заеха с нас и трябваше март месец да започнем .Но...коронавирус...затворени граници...всички знаете. По мои изчисления опит ще можем  да направим най-рано януари. А до тогава...моят организъм какво ще предложи никой незнае. Колкото и да искам...няма как да се получи. За това си представих , че най-добрият вариянт да не се измъчваме и двамата е развод. Незнам какво ще направя...

# 25
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 461
А неговото мнение по целия този казус какво е?

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 1 081
А неговото мнение по целия този казус какво е?
Много е странно, казва , че за него няма значение това , че няма да имаме свое дете, отказва ДЯ. Според мен той може да живее по този начин, аз няма да мога.

# 27
  • Мнения: 1 073
Да видим дали съм разбрала правилно. Имаш хубава връзка със свестен мъж. Той те обича. Ти го обичаш. Ти искаш да се разделите и гарантирано да сте нещастни, защото се страхуваш, че може да се окажете нещастни в бъдеще, евентуално, поради липсата на дете!?
...

# 28
  • Варна
  • Мнения: 36 722
Тоест ти искаш да го спасиш от себе си? И какво означава да не се измъчвате и двамата? Той май не се измъчва.

# 29
  • София
  • Мнения: 572
А той знае ли за твоите намерения? Следя темата от началото, но чак сега се включвам.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт