Виртуални консултации с проф. д-р Огнян Бранков (детски хирург)

  • 139 212
  • 1 682
  •   1
Отговори
# 1 680
  • София
  • Мнения: 3 189
Здравейте,опасна ли е пълната упойка за бебета

Не е опасна.
Упойките се изчисляват на кг/телесно тегло и възраст на детето. Те се разграждат в черния дроб и се изхвърлят чрез бъбреците и издишвания въздух за период от 24 - 48 часа.

# 1 681
  • Мнения: 768
Здравейте, д-р Бранков!
Преди 2 дни се наложи по спешност да оперират детето ми (момиче на 1г и 8м) от дясна ингвинална херния в Пирогов. Не знаехме, че има херния. Операцията продължи 2 часа, имало е черво, но са го прибрали. Мина добре, като изключим, че от упойката е получила ларингеален спазъм, което страшно много ме притесни занапред.
А сега идва и въпросът ми. Понеже след операцията хирургът ми каза, че при някакъв процент от децата е възможно да се появи херния и от другата страна, но ще ми обяснят как да проследяваме. Проблемът е, че на следващият ден в еуфорията, която не ме пускаше, забравих да попитам за проследяването. Реших да пиша на вас как трябва да проследяваме? Можем ли по някакъв начин да “преглеждаме” в домашни условия ежедневно? Колко често профилактично да водим детето на преглед при хирург (той гледа ли на ехограф? Простете за невежеството, но не съм ходила на преглед при хирург до сега, за щастие) или прегледът за хернии се извършва от специалист по образна диагностика?
Не искам да изпаднем отново в същата спешна ситуация, а и много се притеснявам вече от следваща операция не заради самата операция, защото детето се възстановява изключително бързо, а по-скоро заради спазъма, който е получила.

# 1 682
  • София
  • Мнения: 3 189
Вероятността да има вродена херния и от другата страна е много малка. Единствен признак е поява на подуване в съответната слабинна област. Тогава трябва да ви прегледа детски хирург и да назначи операция. Това значи проследяване. Понякога, но рядко, първа проява на такава херния е нейното заклещване.

Общи условия

Активация на акаунт