Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте,
Опитах се да намеря подобна тема във форума, но за жалост не намерих нищо актуално. Моята история е такава: Завършила съм Английска гимназия Пловдив с английски език, още от 7ми клас имах мечта да уча в чужбина или по-скоро в Германия, защото там имам роднини. Таа завърших Английската гимназия ходих на уроци по немски, искарах си немски и английски сертификат ( CAE и TestDaF- това е доста тежък изпит за човек, на когото немския му е 2ри чужд език, но в никакъв случай не е невъзможно), избрах си Технически университет Дармщат, за който бях чувала добри отзиви и че бил най-добрия унитерситет в тази част на Германия. Заминах с идеята, че там ще ме научат на нещо повече, от колкото ще ме научат в България. Да, ама не. Обучението беше някакъв абсолютен шок. Ходех на лекции, упражнения, консултации, семинари всеки ден от 8 до 19 часа и смея да твърдя, че всичко, което съм научила за 3те месеца, който успях да издържа там, съм си го научила сама вкъщи с интернет, приятели от България и *приятели* от Германия (за които, ако трябва да бъда честна, гледаха само от къде да препишат). Материалите, които ни даваха и дори домашните, нямаха абсолютно нищо общо с домашните, който бяха задължителни и ако нямахме Х% от домашните не можехме да се класираме за изпита. След всички безсънни нощи и мъки относно домашните не успях да се класирам за изпит по Обектноориентирано програмиране с Java, защото бяха минали повече от половината домашни а аз имах някъде 20-30% иии съответно ми беше казано, че трябва да повтарям семестъра ( трябва да изчакам лятото да мине и да се запиша на ново зимата на 2020-2021) при което аз си казах, че повече няма да се разправям с тях и се прибрах на 18ти декември 2019 в Пловдив.

Ииии сега дилемата ми е следната: в ПУ относно компютърните науки имат нова програма, за която чух от приятели, които учат там в момента, била страхотна- всичко обяснявали, учели интересни неща, полезни ии с всички които се свързах казват че са много доволни. От друга страна обаче всички в Пловдив знаем *реномето* на ПУ и как се завършва ПУ и как все едно нямаш висше образование.
Успях да се свържа с една професорка в Техническия в Пловдив, която ми каза, че при тях е по-трудно, но когато дойдели фирми, търсещи студенти за стаж/работа искали студенти само и единствено от ТУ и не искали и да чуят за ПУ.

Можете ли да ми кажете вашето мнение по въпроса? Какво мислите или сте чували за двата университета? Как бихте постъпили?

Благодаря ви предварително!

# 1
  • Мнения: 25 620
От прочетеното ми се струва, че ТУ не е за теб. Там учат за инженери – много висша математика, много дисциплини, далече от специалността, много остаряла информация. Много курсови работи също... Но пък дават добри основи.
Намери учебните планове по специалността в двата университета, чети и сравнявай...
Завърти се и в университетските форуми, можеш да получиш по-достоверна информация.
Така или иначе, където и да учиш, ще разчиташ главно на знания, които сама си набавяш. Много четене и самоусъвършенстване. Ако мислиш, че някой в университета ще те научи на занаят...

# 2
  • Мнения: 2
От прочетеното ми се струва, че ТУ не е за теб. Там учат за инженери – много висша математика, много дисциплини, далече от специалността, много остаряла информация. Много курсови работи също... Но пък дават добри основи.
Намери учебните планове по специалността в двата университета, чети и сравнявай...
Завърти се и в университетските форуми, можеш да получиш по-достоверна информация.
Така или иначе, където и да учиш, ще разчиташ главно на знания, които сама си набавяш. Много четене и самоусъвършенстване. Ако мислиш, че някой в университета ще те научи на занаят...

Благодаря ти много!

# 3
  • Мнения: 25 620
КСТ (ТУ) - Учебен план „Бакалавър“ – линк за сваляне най-отдолу на страницата
Софтуерно инженерство (ПУ) - „Бакалавър“: http://fmi-plovdiv.org/index.jsp?id=2572&ln=1
Виж какво се учи в двете специалности и си решавай. Simple Smile

# 4
  • Мнения: 66
В тези теми бях писал за ПУ, какво и защо се учи там:
https://www.bg-mamma.com/?topic=1154632.msg39609350
https://www.bg-mamma.com/?topic=1105426.msg39780239

Успях да се свържа с една професорка в Техническия в Пловдив, която ми каза, че при тях е по-трудно, но когато дойдели фирми, търсещи студенти за стаж/работа искали студенти само и единствено от ТУ и не искали и да чуят за ПУ.
Добър опит за реклама. Не мисля така, а съм идвал от фирма да търся студенти за стаж и на двете места.

Иначе в Германия в Karlsruhe е по-добре, но както съм написал в другите теми е по-правилно идеята ти да стане "в България ще се подготвя толкова добре, колкото бих се подготвила в Германия". Да, там могат да изтискат повече потенциал от студентите, изпитите са по-трудни и всеобхватни, нивото е от най-високите в света,  да чуеш наготово интересни неща от известни лектори. Но и тук е възможно да учиш същите неща по същите материали и да се реализираш близко до такова ниво, което би придобила ако беше там(при други специалности това не би било възможно).

Последна редакция: ср, 19 фев 2020, 13:33 от bgfather

# 5
  • Мнения: 926
Като те чета и ми се струва, че може би е по-добре да преосмислиш специалността. След като не си се справила в Германия, защо мислиш, че тази специалност е за теб? Там фунията е широка на входа, но излизат наистина добрите.
Ясно е, че в БГ диплома ще вземеш, но въпросът е какво ще правиш после? Дали ще се справяш с работата си? Дипломата в ИТ сферата не е толкова нужна, колкото реалните ти умения. Да, с немски ще си атрактивна на фирмите, но дали ще  работиш като програмист? От личен опит това си проличава още на петата лекция. Не искам да те отказвам, не, парите отиват при добрите, които лесно се надушват още на интервюто, но е хубаво да помислиш дали си сигурна, че това е твоето нещо. Да не се окаже, че с триста зора ще завършиш и после след като си загубила 4 години, не ти харесва да го работиш и да тръгваш едва тогава да си търсиш призванието.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 486
Имам проблем с рамото и ходя на рехабилитация.
Снощи моят рехабилитатор (много мил млад мъж) ми сподели, че има диплома по право, но едва сега е открил призванието си Wink
Мислете като избирате специалности!

Общи условия

Активация на акаунт