Висок пролактин и Хашимото

  • 1 513
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте!

На 24 години съм и от дете знам, че съм с Хашимото. Периодично следя хормоните си и имах доста голям период без никакви оплаквания. От няколко месеца обаче цикъла ми започна да закъснява много (с по 2 месеца) и изпаднах в тежки депресии без да разбирам от какво. Отидох на гинеколог, а той ме прати на ендокринолог. Пуснах си отново изследвания и се оказа, че TAT при норма <115 ми е 155, а MAT при норма <34 ми е 405. Еднокринолога ме накара да пусна и пролактин и там вече доста се шашнах. При норма 102-496 моя е 3.780! Разбрах, че това е хормона, който предизвиква създаването на кърма, когато имаш бебе, но аз нямам. Ендокриноложката ми каза, че ако искам да имам деца, ще трябва да започна да пия L - Тироксин (25). Също така гинеколога ми каза, че съм с поликистозни яйчници и това пречи на идването на цикъла ми.

Искам да попитам дали някой е имал подобни проблеми и дали всичко би могло да се нормализира ако започна да пия тези хормони. Това ще попречи ли на това да имам дете един ден? Също така за пролактина искам да попитам ако някой е наясно, защо може да е толкова повишен без да има бременност? Искат да ми правят и ЯМР на главата за да се изключат някои лоши диагнози.

Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 12 865
Love-me-55, съжалявам за проблема! Мога да отговоря само на частта за L-тироксина. И аз имах депресия, даваха ми лекарства, не минаваше, даже надебелях от антидепресантите и после ми откриха хипотиреоидизъм на Хашимото. Почнах L-тироксин и се родих направо. Така че определено е добро лекарство. При мен няма никакви странични действия, макар че го пия от много много години.

# 2
  • Мнения: 2 352
За поликистозата не знам дали наистина е проблем. И аз като малка/млада имах поликистозни яйчници. С времето и редовния полов живот нещата се регулираха и вече нямам. Полякога в месечните цикли имам задържан фоликул, съответно овулация не е имало. Доринс втората ми бременност забременях и се отказах със задържан фоликул, който беше станал малка киста. До 4 м. от бременността кистата изчезна. Имам и приятелка, която е била по същия начин с поликистозни яйчници. Сега си има две деца и няма и следа от поликистозата. Обикновено лекарите изписват прием на противозачатъчни таблетки за регулиране на яйчниковата функция. Аз имам и лапароскопска операция, но бях много малка и след това ми бяха обяснили че такава е препоръчително да се прави в случайбче не млже да се забрвменее, защото година след нея яйчниците възстановяват нормалната си структура. Така че варианти има, не се притеснявай. Хашимотото също не е проблем за забременяване, стига да се приема хормонът на ЩЖ под формата на хапчета. За пролактина не съм наясло.

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 279
Много хора тук имат подобни проблеми. Млада си, ще се справиш.
Как от дете знаеш, че си с Хашимото и мерки не са взети? Трябва ти терапия, с която да овладееш стойностите. Същото важи за пролактина и поликистозата. Трябва да вземеш мерки, няма как. Ако имаш финансите, направи си ЯМР. За поликистозата има различни подходи. Направи си обременяване с глюкоза, там може да се крие ключа. Въобще ще ти трябват пари и търпение, за да влезеш в час.

# 4
  • Мнения: 2
Love_me_55, от 8 клас ходя на генеколог, постави ми диагноза поликистозни яйчници, предписа ваше ми противозачатъчни… така 3 години при което реших да потърся друг “специалист” в София, поставям кавички, защото за мен не е никакъв специалист този генеколог- ендокринолог при който започнах да ходя след това- никаква фамилна анамнеза не ми сне… ( в семейството ми има болни от диабет и двата типа, с проблеми със щитовидната жлеза- възли, а тези заболявания обикновено се предават на поколенията…) човека ми изследваше на фона на акнето и нередовния цикъл който имах само 3-4 хормона- между които не фигурираха- хормоните на щитовидната жлеза, инсулин, пролактин…. И предписваме диане, диане, диане…. Така пак няколко години, докато реших че няма смисъл да ходя при него изследване на хормони и едно и също лечение… на всички ни е ясно или не, че противозачатъчните не са особено полезни, така минаха около 12 г в които пиех противозачатъчни, когато се опитах да ги спра- отново нередовен цикъл…. Косата ми падаше, имах акне, реших да си направя изследване на своя глава на хормоните на щитовидната жлеза, защото всеки грамотен, който може да ползва интернет ще прочете ПРИЧИНИ ЗА НЕРЕДОВЕН ЦИКЪЛ- хипо или хиперфункция на щитовидната жлеза… изследвах се, нормални стойности, показах ги на мой познат доктор, който не е нито генеколог нито ендокринолог- човека като разбра за фамилната предразположеност към диабет и възли на шитовидната жлеза директно ми каза- направи си ехограф на щитовидната жлеза- оказа се, че имам малко възелче, и киста- Хашимото, хипофункция, отделно той предположи, че факта, че имам поликистозни яйчници най- вероятната причина за тях е инсулинова резистентност ( фамилна обремененост). Посъветваме да започна да пия метформин 2х 850 мг на ден за инсулиновата резистентност, селен за хопофункцията на щитовидната жлеза- след 3 месеца цикъла ми стана редовен на 28 дни! Нещо друго да добавя- пак всеки грамотен ако потърси в чичко Гугъл ще прочете, че противозачатъчните влошават функцията на щитовидната жлеза! Аджеба, защо този генеколог- ендокринолог не го знае това?! А ми предписваме диане диане… така 2 години се лекувам с метформин, редовен цикъл, но косопада не спира и акнето… а цикъла е редовен, но супер оскъден, пак на своя глава отидох и си изследвах всички хормони- оказа се висок пролактин… правих ЯМР за изключване на по- неприятни диагнози. Какво ми препоръча друг ендокринолог на фона на високия пролактин в следствие на който е акнето и косопада- причината е стрес, отидете на дерматолог….😡 е нали като отидеш с подобни проблеми на дерматолог първото нещо, което ти назначава е хормонални изследвания и на Вит д…. Явно не смятат, някои ендокринолози, че високия пролактин трябва да се третира. Нека вметна, че пак в чичко Гугъл проверих, причина за липса на менструация, акне, косопад, е високия пролактин! А причината за висок пролактин миже да е поликистоза и хипофункция на шитовидната жлеза, сами си направете извода какво да си изследвате и как да се лекувате. Надявам се да не си открия нещо друго занапред и сегашното лечение което ще предприема да помогне! Дано съм успяла по някакъв начин със всичко което написах да помогна на някой, който има същите проблеми.

Общи условия

Активация на акаунт