Православието като начин на живот - 8

  • 42 009
  • 741
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 575
Благодаря за споделените стихове!

"Рече Господ: ако простите на човеците съгрешенията им, и вам ще прости Небесният ви Отец; ако ли не простите на човеците съгрешенията им, и вашият Отец няма да прости съгрешенията ви."
Много пъти съм се замисляла за това. Има хора, които страня и избягвам. Мисля, че съм им простила, не им желая нищо лошо, но вътре в себе си нямам желание дори да ги доближавам. Дали съм им простила в очите на Бога?

"Не си събирайте съкровища на земята, дето ги яде молец и ръжда, и дето крадци подкопават и крадат; но събирайте си съкровища на небето, дето ни молец, ни ръжда ги яде, и дето крадци не подкопават и не крадат; защото, дето е съкровището ви, там ще бъде и сърцето ви."
И това го мисля. Това, че не правиш никому лошо и се опитваш да водиш морален начин на живот дали е достатъчно? Дали не трябва да правя нещо повече за да събирам съкровища на небето?

# 61
  • София
  • Мнения: 7 934
От днес започват Великите пости!
Желая ви леки и спасителни пости!

# 62
  • Мнения: 5 709
Пак аз, здравейте,
тази седмица нали може хляб, бял? Свещеникът, с който говорих не каза нищо за въздържание от топла храна. Топъл чай може ли? Извинете, ако съм досадна.

# 63
  • София
  • Мнения: 7 934
Пак аз, здравейте,
тази седмица нали може хляб, бял? Свещеникът, с който говорих не каза нищо за въздържание от топла храна. Топъл чай може ли? Извинете, ако съм досадна.
Изискването е растителна храна приготвена без мазнина. За хляба, чая, супите и ... дори и маслините - забрана няма.

# 64
  • Мнения: 1 291
Лек пост и от мен! Simple Smile

NOVA NADEJDA, щом е от растителен произход и няма вътре мазнина, всичко може. Simple Smile Например питка с домати, маслини и тофу много обичаме да хапваме вкъщи. Също можеш всичко да си готвиш без мазнина и да хапваш. Ядките също не са забранени. Simple Smile

В Русия има по-строг вид пост, сухоежбина. Но защо да правим нещата по-строго? Само да се превъзнасяме. Simple Smile Стига ни да успеем да спазим минимума.

И главното е молитвата. Ако можем да ходим в храма за службите (особено Преждеосвещените литургии в сряда и петък) или поне за Покайния канон на св. Андрей Критски. И задължително да добавим молитвата на св. Ефрем Сирин със земни поклони към домашното си молитвено правило. Забелязала съм, че по друго време не мога да казвам правилно Иисусова молитва. Предпочитам Отче наш. Но като попостя строго и тялото и душата се изтормозят, само Иисусовата молитва помага и е искрена.

Може би всички тези неща са ясни, но е приятно да ги каже човек още веднъж.

# 65
  • Мнения: 15 264
И аз да попитам за мазнината. До колкото знам, първата и Страстната седмица се премахва всякаква мазнина, но през останалото време, олио, зехтин - мазнини на растителна основа, са позволени. Има ли промяна в това правило!

# 66
  • София
  • Мнения: 7 934
И аз да попитам за мазнината. До колкото знам, първата и Страстната седмица се премахва всякаква мазнина, но през останалото време, олио, зехтин - мазнини на растителна основа, са позволени. Има ли промяна в това правило!
В другата тема съм поставил календар на Великите пости, за не го повтарям и тук, че ще се приеме за СПАМ.

# 67
  • Мнения: 1 291
Скрит текст:

Аз пък ще споделя календара, който аз ползвам. Simple Smile

Всъщност влязох пак, за да уточня, че медът е строгопостен. И понеже често възниква този въпрос, когато се разрешава олио могат да се хапват безгръбначни и да се пие вино.

Дано не досаждам, но виждам много нови участници в темата и мисля, че ще им е полезно.

# 68
  • Мнения: 2 204
Цитат
11 Март 2020 | 10:08 | Агенция "Фокус"
София. Българският патриарх Неофит разпореди богослуженията в страната да не бъдат прекъсвани заради епидемиологичната обстановка. Това става ясно от разпореждане на Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит във връзка с епидемиологичната обстановка в страната и опасността от заразяване с коронавирус - COVID-19.

За да се избегнат всякакви предпоставки за заразяване от коронавирус -COVID-19 на вярващите и безопасното състояние на храмовете, се препоръчва при богослужения при възможност да се избягва личен допир между вярващите.

В разпореждането е посочено, че всички храмове на територията на Софийска епархия ще бъдат отворени и в тях да се извършват определените за светата Четиридесетница богослужения и молитвени последования. Богослуженията няма да се прекъсват, както и на всеки желаещ да пристъпи към Свето Причастие с Тялото и Кръвта Христови, няма да му бъдат отказвани под предлог от страх за заразяване с коронавирус. „Светите Тайни не могат да бъдат преносители на зараза или каквато и да е болест, а са лекарство за телесно и душевно изцеление и здраве“, се посочва в разпореждането.
Браво на БПЦ. Едно наистина достойно решение. Човек ще може да посети храмовете и да се помоли на Господ за духовното и физическо здраве.

# 69
# 70
  • Мнения: 15 264
Имам питане. Освещавахме апартамент. Какво да правя с олиото, водата, която остана в шишето, не тази в купата и виното. Забравих да питам.

# 71
  • Мнения: 9 152
Молитва за избавяне от коронавируса

Господи Иисусе Христе, Ти си пътувал през градове и села и си изцерявал всяка болест и всяка немощ. По Твоя заповед болните са оздравявали. Ела ни на помощ сега, когато светът е обхванат от болестта на коронавируса, и ни позволи да изпитаме лечебното действие на любовта Ти.

Излекувай болните и заразените от вируса. Нека възвърнат здравето и силите си чрез качествени медицински грижи.

Излекувай всички ни от страха, който пречи на държавите да си сътрудничат и на хората да си помагат взаимно.

Излекувай ни от гордостта, която ни кара да се мислим за недосегаеми от болест, не признаваща граници.

Господи Иисусе, Лечителю на душите и телата, остани с нас в това време на несигурност и скръб.

Бъди с починалите от вируса. Упокои ги в Твоя мир.

Бъди със семействата на починалите, болните и заразените. Защити ги от болестта и отчаянието, докато се тревожат и страдат. Нека почувстват в сърцата си Твоя мир.

Бъди с лекарите, сестрите, учените и всички медицински лица, които лекуват и се опитват да помогнат на засегнатите, излагайки себе си на опасност. Дай им Твоя мир и Твоята защита.

Бъди с водачите на всички държави. Дай им проницателен поглед, за да действат с обич и с истинска загриженост за доброто на хората, на които би трябвало да служат. Дари властимащите с мъдрост, за да влагат усилия и средства в дългосрочни решения, които да предотвратяват бъдещи кризи или да ни подготвят за справяне с тях. Изпълни хората на отговорни постове с Твоя мир, за да се стремят към него и в света.

Господи Иисусе Христе, независимо дали сме заобиколени от мнозина болни или срещаме малък брой, у дома или в чужбина, остани с нас, докато се борим и скърбим, стараем се да се подготвим и да издържим. Замени тревогата ни с Твоя мир.

Излекувай ни, Господи!

От тук

# 72
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 009
Здравейте,
Не мога да не ви попитам как се чувствате в последните дни? Какво мислите за предложението да се затворят църквите. Смятам, че вярата е подложена на изпитание и ще ви призная нещо, което ми тежи - не знам дали бих се причестила в този момент и ужасно ме е срам от това. Не казвам, че няма, а че се колебая. Ходихме на църква в неделя и имаше много хора и майки с деца, които бяха за причастие. Аз се възхитих на духа им. Съкрушена съм от това колко малодушна и маловерна съм. Би било ужасно ако затворят църквите, но дяволът не спи и все натам са насочени упреците....

# 73
  • Мнения: 9 152
milmich, пандемията е изпитание за всеки един човек, независимо от вярата му.
Духовните напътствия сега са ни от особена необходимост. На мен ми помагат молитвите. Всъщност, както винаги.
Имала/м в живота си личните си пандемии....

Ето един материал, който ако не си го прочела, може би би ти бил полезен:
относно мерките и правилата по време на епидемии:
 
Московският патр. Кирил определи нови правила за начина на прича … ване на вярващите
Пожелавам да не падаме духом, да останем живи и здрави, нашите близки и ближни!

# 74
  • София
  • Мнения: 6 187
milmich, не мисля, че има нещо срамно. Нека аз да мра, ама дечицата ми, сирачета ще останат. Мъчно ми е за тях, разбирасе. Ми като умра в тези времена - ни да ме опеят, ни да ме погребат като хората (в Италия май ги кремират). Ами майка ми, нали аз трябва да се погрижа за нея и да ѝ напазарувам. Ако я заразя и почине, как ще си простя после?
Ние с ММ бяхме на църква в неделя и се пречистихме. Той с предлагана индивидуална пластмасова лъжичка, аз със златната и последна на опашката. Не съм сигурна, че го направих от силна вяра, а от срам пред свещеника и другите миряни. А ММ, винаги юродивите са му били пример и обича да се опитва да бъде обект на присмех (с цел да си смачка гордостта малко). Аз наистина вярвам, че това е не просто хляб и вино, а кръв и тяло Христови, но не съм сигурна че се причестявам достойно (а то никога няма да е абсолютно достойно). Ами ако не е достойно, то тогава нали може да не е за вечен живот, а за смърт и за осъждане Cry
Не съм убедена, че в неделя ще отида на служба. Господ да ми прости! Ще се постарая у дома да компенсирам.

Общи условия

Активация на акаунт