Витамин В12 - тема 6

  • 31 039
  • 759
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 523
Благодаря ви! Flowers Hibiscus Flowers Hibiscus
За първи път го проверявам и реших да си сверя часовника с вас.

# 61
  • Мнения: 253
JessitoBG,аз съм същите стойности и Русев ,ми каза че няма проблем,за забременяването.Но аз на своя глава си купих Б6 и само се консултирах с него колко да пия да го покача. А Б12 ,за един месец  го качих от 247 на 473,1 със спрей .Не знам дали е добре като за един месец прием,но определено по бързо  го покачвам от колкото витамин Д.

# 62
  • Мнения: 3 610
JessitoBG,аз съм същите стойности и Русев ,ми каза че няма проблем,за забременяването.Но аз на своя глава си купих Б6 и само се консултирах с него колко да пия да го покача. А Б12 ,за един месец  го качих от 247 на 473,1 със спрей .Не знам дали е добре като за един месец прием,но определено по бързо  го покачвам от колкото витамин Д.
А преди изследването на б12 правихте ли почивка?

# 63
  • Мнения: 2 523
Благодаря ви за отговорите момичета!

Jeni, аз имах дефицит на вит д и средни стойности на Б12 и Б9, но след 1 месец прием на витамини
 вит д се е удвоил, Б12 е към горна граница, а Б9 се е качил, но не с много. Като цяло засега само вит Д ме притеснява, но имам час при доц Русев тази седмица и ще видя какво ще ми каже.

# 64
  • Мнения: 198
Здравейте,искам да попитам какви са сигурните симтоми на б 12 дефицит ?

# 65
  • Мнения: 253
cia_maritima ,да направих почивка една седмица .
JessitoBG,ти за Б6 ,правили почивка след единя месец с приема му,защото него забравих да питам Русев дали трябва?

# 66
  • Мнения: 2 081
Преди изследване на Б12 почивката трябва да е поне 3 седмици , за да е реален резултата.

# 67
  • Мнения: 253
Преди изследване на Б12 почивката трябва да е поне 3 седмици , за да е реален резултата.

3 седмици Pensive,на мен ми беше написано само 1 седмица.Следващия месец ,ще побвам с 3.Благодаря за насоките.

# 68
  • Мнения: 3 610
Преди изследване на Б12 почивката трябва да е поне 3 седмици , за да е реален резултата.

3 седмици Pensive,на мен ми беше написано само 1 седмица.Следващия месец ,ще побвам с 3.Благодаря за насоките.
Резулата ти няма да е верен след толкова кратка почивка.На мен доктора ми каза 2месеца даже.

# 69
  • Мнения: 2 523
Аз за първи път го изследвам Б6, защото видях че доц Русев обикновенно иска да види и него. Иначе приемам само Б9, Б12 и Д.
Ще го питам колко почивка да правя преди контролата ако ми каже че имам нужда да приемам и него.

# 70
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Здравейте момичета! Не знам дали мога да питам тук, но днес ми излезе резултата за Б6:
   15.0 µg/L   (Референтна област:  5 - 30)
Според вас това добре ли е като стойност преди забременяване?
Мерси предварително!
Да, не е ок да пада под 10, ако трябва да сме по-детайлни идеалната стойност е над 20.
Преди изследване на Б12 почивката трябва да е поне 3 седмици , за да е реален резултата.
Полуживота на б12 в кръвта е 6 дни, и затова препоръката на лабораториите е 10 дни почивка от прием, напълно нормално е при повече изчакване нивата да намаляват, но прекалено повишени стойности също не са ок.

# 71
  • Мнения: 6 910
Вече не зная кой крив, кой прав. Лабораториите препоръчват за вит. В - поне 10 дни почивка, за хомоцистеин - поне 15. Лекарите - за вит. В -  поне месец, месец и половина,  а за хци не трябвало да почивам.

Вит. Д се изследва без почивка.

# 72
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Витамин Д (и там всъщност се препоръчва поне 10 дни почивка, макар че е по-скоро стандартна препоръка, но аз винаги я изпълнявам), е мастноразтворим витамин, чийто запаси са в кръвта и там с кръвно изследване директно се определя какви са те, при б12 положението е различно, изследването определя стойностите в кръвта на два от видовете активната метилирана форма и неактивната (служеща за запас) хидроксо форма, те дават само индиректна информация за третия вид аденозилкобаламина, който всъщност е в най-голямо количество в черния дроб и с най-дълъг полуживот повече от година, така, че може от тази гледна точка някои лекари да искат повече време за почивка преди изследване (само предполагам, не знам какви са им мотивите де, но аз лично не го приемам, защото както казах смятам, че повишените нива в кръвта макар и за кратко не са ок), при по-гореспоменатия б6 положението е още по-мътно, защото при него 80-90 процента е в тъканите и само едва 10-20 процента в кръвта, и там също индиректно след много проучвания се възприема, че ако стойността е над 20, със сигурност има достатъчно количество в организма, а ако е под 10, вече е в недостатъчно такова. Но може би тези задълбочени обяснения надали са толкова интересни, така че спирам.

# 73
  • Мнения: 6 910
Напротив, интересни са, продължавай! Всяка информация е важна.

ПС Аз бях изследвала вит. Д след 10 дн. почивка, резултата беше под изходното ниво ( цял месец приемах по 40 капки вигантол седмично) и питах ендокринолога. Той каза, че има някаква грешка, но после , като разбра за почивката, каза, че това обяснява нещата, нахока ме, че съм го спряла, увеличи ми дозата и каза, никакво спиране, когато го изследвам.

# 74
  • Мнения: X
А кога най-рано след прием на Б12 може да се изследва желязото? Предполагам че не може да се изследва докато се приема Б12. Мисля че от инжекциите ми е паднало желязото, защото напоследък постоянно ми се вие свят.

Общи условия

Активация на акаунт