Fatih Harbiye~ Неслихан Атагюл & Кадир Доулу~Vuslat~Sefirin Kizi ~ тема 123

  • 43 781
  • 735
  •   1
Отговори
# 210
  • Плевен / София
  • Мнения: 17 824
Утре ще гледаме "лошото" и "доброто" ченге. Да видим ще се хванат ли на въдицата нашите съдружници. А Теменужка със сигурност ще излезе суха от водата...

# 211
  • Мнения: 10 486
Ма нека се стъжни бе, Васе Само ние ли ще си тровим нервите?
Ама тя мама ще я прикрие, ще поеме удара. Най-много Неждет да го отнесе пак хахахах
Абе, тя мама, сега както ще й е клюмнал носа, колко ли да я покрие. Да го отнесат и двамата - брат и сестра-викам аз Stuck Out Tongue Winking Eye

Гости, няма да се хванат на въдицата ортаците.

# 212
  • Мнения: 22 063
Габи, благодаря за инфото Flowers Rose

Момичето си отива Grinning



Много ми е интересно, ще продължи ли да рецитира? Ама да ги държат по-дълго в дом Ъшъклъ. Тя Рефика кротка изглежда, но дава словесен отпор на аретлика си Joy

# 213
  • Мнения: 10 486
Еве, според мен, не. Не мисля, че е рецитирала  като е била слугиня. Та тя сега се връща кажи речи в предишното си положение...е няма да слугува...но и няма да затваря магазини

# 214
  • Ако искаш да бъдеш щастлив, бъди!
  • Мнения: 10 142
А какво означава "ефе", че толкова се акцентира върху името?
(Във Варна "ефе" викахме на някой надувко, фукльо.)

# 215
  • Мнения: 22 063
Какво ще стане с новият план на Акън?



Светле, юнак, смелчага, водач. Нещо като нашите воеводи галиба, но не разбрах дали по наследство я предават титлата, или се печели.

# 216
  • Яко в Матрицата...
  • Мнения: 18 824
В другата серия най-интересният момент ще е как двамата приятели ще открият нападателите на Наре и какво наказание ще им наложат. Не се и съмнявам, че комисарчетата няма да успеят да ги подведат при разпитите. Наре си е Наре, може да е влязла засега между тях, без да знае и тя самата, но те ще са железни Grinning

Последна редакция: нд, 26 яну 2020, 22:16 от Reni - BG

# 217
  • Мнения: 3 451
Скрит текст:
от Анна Тверник.

О ЗЕЙБЕКАХ, ЭФЕ И ЗЕЙБЕКЕ

В течение многих веков на территории нынешней Турции происходили постоянные миграции, контакты и смешение многих народов. Были среди них и зейбеки - остатки древнего фракийского населения юго-западной Анатолии. Есть исследования говорящие о хеттском их происхождении, некоторые относят их к юрюкам, но генетические исследования однозначно причисляют зейбеков к коренному населению юго-востока Балкан. Долгое время свободолюбивые зейбеки не подчинялись османским властям и действовали как благородные разбойники, нападая на османские гарнизоны, крупных помещиков и сборщиков налогов и защищая бедное крестьянское население. Такой себе вариант турецких робингудов или наших казаков)) Со временем, на правах иррегулярных соединений, зейбеки (как и казаки в России) стали участвовать во всех войнах, которые вела Османская империя. Предводители отрядов зейбеков назывались эфе (храбрец). Они избирались из самых смелых и мужественных членов отрядов, причем для того, чтобы стать эфе не обязательно было быть старшим по возрасту. В целом в отрядах отношения между всеми были равными. Решения принимались демократическим путём, и после их утверждения эфе, они носили обязательный характер. Основным оружием зейбеков был ятаган (нечто среднее между саблей и тесаком), но большинство из них пользовалось и огнестрельным оружием.
Когда в ходе греко-турецкой войны 1919 – 1922 годов греческая армия вступила в пределы Западной Анатолии, партизанские отряды зейбеков оказали ей отчаянное сопротивление и внесли свой весомый вклад в освободительное движение. Своим бесстрашием и решительностью в борьбе за независимость зейбеки завоевали любовь жителей Эгейского региона, став для них символом доблести и мужественности.
Романтические легенды и песни о храбрости зейбеков, а также музыка и танцы, созданные самими зейбеками, сохранились по сей день и стали частью сегодняшней фольклорной культуры региона. Одной из жемчужин этого наследия несомненно является военный танец зейбек, в котором танцоры изображают ястребов. Зейбек может быть как парным, так и групповым. Традиционно это мужской танец, но иногда принимать в нём участие могут и женщины. В начале танца мужчины совершают «прогулку», гордо выхаживая вокруг под неспешную музыку. Потом, вместе с изменением музыки, они внезапно начинают танцевать, сопровождая свой танец выкриками. С хулиганской удалью, свойственной разбойникам зейбекам, совершая повороты и приседания танцоры энергично ударяют коленями о землю соединяя эти удары со стуком своих сердец.

Вот такая интересная, насыщенная и бурная история у предков нашего Санджара Эфеоглу (сын эфе пронзающий клинком, если дословно перевести его имя). И вот откуда его взрывной, решительный и упрямый характер
Според текста, постнат от Габи, ефетата са се избирали сред най-смелите и мъжествените членове на отрядите на зейбеките. При това не е било задължително ефе да е старейшината на общността им.

# 218
  • Мнения: 9 530
Добра вечер дружки Hug
Името на героичния прадядо , сражавал се за републиката ( разбирай на страната на Ататюрк ) е било Ефе . И понеже в Турция са въведени фамилните имена след Революцията ( мисля през 20 -те на 20 век ) е логично дядото на Санджар да е получил фамилията Ефеоглу ( демек син на Ефе ) и оттам фамилията на нашия Санджар .Не знам обаче защо му викат Санджар Ефе дали това ''Ефе '' идва от фамилията му Ефеоглу или от второ име ( ако той има двойно име) , или пък той е ''Ефе ''защото е герой . Не ,че е важно , сори ,че изписах толкова редове .
Утре ще видим какво ще се случи и с ''ефето '' и с ''гиздавия '' Grinning , дали ще съумеят полицаите да ги настроят един срещу друг . Аз мисля ,че няма да успеят , нещо повече ще ги оправдаят и майка Халисе ще се завърне в конака и ще продължи да говори с нейния приповдигнат апломб Satisfied

# 219
  • Мнения: 22 063
Ай, сите ме разсмяхте значи Joy

И аз така мисля, садъчите ще са жеУезни и ще ги пуснат. И без туй, ако са и двамата в кауша, какво ще гледаме?
Ама да не им връщат веднага конака. Искам една нощ да прекарат на куп в дом Ъшъклъ. Тогава Санджо ще изкара един караул пред стаята на Гедиз, която по новото разпределение ще се падне на Наре и Мелек. Та за всеки случай, да не забрави Гедиз, че няма да спи там Grinning

# 220
  • Мнения: 9 530
Гледам снимката с Акън и си мисля колко ми е противен ( браво на актьора ! ) си спомням ,че същият този актьор предизвикваше симпатиите ни в Карата ( особено като се отърси от страха си от Емир ) И като говорим за Емир , Каан ще говидим в интеренет сериал , но нито си спомням името му , нито дали има инфо кога ...

# 221
  • Яко в Матрицата...
  • Мнения: 18 824
А, Еве, жена си има той, при нея да си ходи Санджар Joy Ако иска вътре в стаята, ако иска отпред, ама Менекшето да ходи да варди Stuck Out Tongue Winking Eye

# 222
  • Мнения: 9 530
А, Еве, жена си има той, при нея да си ходи Санджар Joy Ако иска вътре в стаята, ако иска отпред, ама Менекшето да ходи да варди Stuck Out Tongue Winking Eye
Рени , права си , само се чудя от какво ще я варди Теменугата Stuck Out Tongue Winking Eye , по-скоро би си отдъхнал , ако тя вземе та изчезне Satisfied

# 223
  • Мнения: 10 486
Привет, момичета





  Днес е денят ни за кино. Хубав понеделник и успешна нова седмица!   
 
 


# 224
  • Мнения: 22 063
Привет, девойки HugHugHug

Васе Kissing Heart



От Ураз снимка

Общи условия

Активация на акаунт