Покупка на жилище - има ли смисъл да се чака още?

  • 21 811
  • 469
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 25 769
Цената му във времето ще се вдигне.
И наемите след 2 -3 г ще са в евро.
Аз ако имам кеша бих купила.
По добре от отрицателни лихви на депозит.
Лично мнение.

# 421
  • Мнения: 738
Ако предположим, че реалистичното вдигане на цените ще е 10% за всяка година, то след 5 години, ако се продаде ще се реализира печалба почти 50%.

Но на мен не ми харесва квартала.

# 422
  • Мнения: 2 824
Те наемите и сега са си в евро. Поне така ги показва имотбг. Или ти твърдиш че ще се увеличат? На каква база ще станат двойно до 2-3г според теб? Това означава заплатите да се вдигнат 2-3х (което би станало ако има хипер инфлация, което хич не го виждам), означава и да има недостиг на квартири. В момента пазара е залят с обяви, има отлив на хора от софия, има много затворени работни места, има релокации за работа от вкъщи, има и адски много покупки с цел инвестиция т.е. отдаване под наем. Или просто си говорим празни приказки и си мечтаем?
А за почитателите на хиперинфлацията - ако недай си боже се случи, заплатите ще изостават, договорите ще имат фиксирани наемни цени, бизнеси ще фалирват, безработицата ще нараства, конкуренцията за работни места ще е голяма и ще смъква заплатите, което ще намали покупателната способност на и без това нископлатения неквалифициран работник, който е масов наемател. Всички видяхме когато се затвори икономиката миналата година как всички наемодатели отстъпиха, иначе щяха да останат без нищо.

А за растеж на годишна база 10% отново трябва да се появи голяма инфлация, за да се случи това. И пак да се запитаме какво се случва при сценария с инфлация. Банките вдигат лихви, затягат кредитиране, заплатите изостават с индексация, цени от първа наобходимост се вдигат т.е. купуване с кредит става почти невъзможно. Хората с кеш ще изкупят де що има в продължение на 1-2 години и до там. За 5 години 10% инфлация ще обезценят 100к над 60% а един имот струващ сега 100к ще струва над 200к. Демек за период от 5 години никой нормален човек няма да може да си позволи да купи каквото и да е т.е. говорим за пълно умиране на основен отрасъл в икономиката, който издържа и много хора. Това ще повлече надолу други сектори и значителен отлив от наематели.

Звучи страшно нали? За щастие няма как да се случи, защото ако инфлацията тръгне нагоре ще я убият с много високи лихви, което пак ще забави и смъкне надолу цените, защото цената на имота се определя от месечната вноска. Та в момента всичкото това паническо купуване е на база страх и спекулация, но това е временно явление. Страха ще утихне, цените ще бъдат отблъснати, понеже месечната вноска може да расте до определен момент. Отдавна икономиката се контролира много стриктно от централните банки и е в цикли. Така че който сънува безкраен растеж на цени без да си има каквато и да е представа и идея за икономиката е просто спекулант. Дългосрочно цените винаги ще са нагоре, но ще минат през много цикли преди да стигнат до там и всички купили на върха на някой цикъл просто няма да са на печалба. Това е от мен, уморих се да ви давам акъл, забога братя купувайте, за да спите спокойно.

# 423
  • Мнения: 4 785
И аз искам в южните квартали и най-вече в Мусагеница, но в момента за тези пари там -панелка с обзавеждане от втората световна...
Изринахме всички предложения с трима брокера и това е най-доброто...
Всичко останало е или таван, или апартамент със статут на ателие, или няма ТЕЦ или е 47 м2, или, или, или...

Иначе наемите там вървят около 600 - 650 лв., вчера правихме проучване. Има е по 700-800, но това е прекалено.
600 лв са ми супер.

https://m.imot.bg/details/1b161226243406017
Това е обявата.

Това е сградата на апартамента

Като той се намира тук



Тоест не е откъм страната на булеварда, а спалнята е вътре към двора. Като цяло, аз нямам предразсъдъци за това дали е на булевард. В Мусагеница, в парка всеки ден бършех прах и мърсотии. За шума - саниран е и си има изолация и не се чува нищо.



Това му е локацията - на пешеходно от Мол София.

Какво мислите? А за страната - тухла е, но дали има още живот...
Чувала съм , че тези сгради са едни от най-здравите.

Знам я тази сградата. Черните кофи за боклук пред нея винаги миришат адски гадно, онези на ъгъла със Симеон. Имайте предвид, че Цар Симеон също е доста натоварена улица. Затворено не се чува, а на отворено?

Сградите са здрави, да. Предполагам, че е същото строителство като апартамента от баба ми - на ъгъла на Константин Величков и Тодор Александров. Тухла, завършен началото на 60-те години. Под нашата има едно огромно бомбоубежище. Харесвам си квартала, ама конкретното място - не знам. Аз съм чувствителна на шум и с годините ставам все по-зле.

# 424
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 212
Ако предположим, че реалистичното вдигане на цените ще е 10% за всяка година, то след 5 години, ако се продаде ще се реализира печалба почти 50%.
А ако предположим 1% след 5г ще са 5%. Откъде ги извади тези цифри, просто хрумка?

# 425
  • Мнения: 738
Докато се теоретизира, така ще е. 10% минимум ще е поскъпването не заради инфлация, а заради търсенето!
Аз говора от собствен опит със закупени жилища преди 5 и 10 г.
Няма да казвам колко пъти им се е увеличила цената, а в случая съм дала консервативните 10% увеличение.
Цените в хубавите квартали на София ще се вдигат още. Не може да сме единствената столица в Европа с тези цени. При високите заплати в много от секторите хората имат пари да си позволят покупка.
За наемите засега е надолу.

Беше даден пример за жилище 82900 евро,  с 7,2% такси и др. 88869 евро
Всяка година с 10% поскъпване е 133511 евро, с натрупване
Разликата е 44642 евро, 50% печалба преди данъци и такси

Последна редакция: пт, 26 мар 2021, 20:31 от darsia

# 426
  • Мнения: 2 824
Аз ти говоря с обосновки и доводи, ти си измисляш цифри и ми казваш, че теоретизирам? Купила си след срива от 2009 и си мислиш, че цените винаги растат. На колко си? Къде беше 2007-2008?

Аз може и да греша, не знам, но със сигурност се обосновавам и базирам позицията си на икономически закони и исторически факти. Ти на какво базираш мнението си? Май на спекулата на продавачите? Както всяка спекула, и тази ще спре в даден момент и някой ще е набълбукан.

# 427
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 212
Заплатите вече доста наваксаха, скокът вече няма да е така голям както досега, освен ако не надминем останалите южно-европейски държави, което няма как да стане освен ако не открием петрол в Дунавската равнина. А и да добавя, въпреки че за последните 10г цифрата на цената на една двустайна панелка може и да се е удвоила, и сега като я продадеш сумата пак ще стига за двустайна панелка. Общо взето пак имаш същата покупателна способност.

# 428
  • Мнения: 738
за панелки не давам и един цент, само тухла, с ТЕЦ и в най-престижните квартали!

Не разбрах защо питаш къде съм била 2007-2008?!
И горе, написах на какво се опирам- на опита си. Цената се определя от търсенето!
Не съм спекулант, така се случи, трябваха ми, не виждам защо спорим и чак, че някой ще се набълбука. Няма да съм аз. Няма и да ги продавам в близко бъдеще, както писах трябват си ми.

Последна редакция: пт, 26 мар 2021, 22:25 от darsia

# 429
  • Мнения: 2 824
Ти дори не знаеш какво се случи 2008. Няма какво да говорим. Щом ти трябват, ползвай си ги. Ако ти трябват още, купи си. Аз дискутирам дали е резонно в момента да се инвестира в имот с цел отдаване под наем и дали изобщо излиза сметката ако е с кредит. Също така дискутирам възможността за увеличаване на наем “2-3 пъти идните 1-2 години” и “10% ръст на годишна база за 5 години напред”. Дадох си доводите, от теб все още никакви не получих, не очаквам и да получа и приключвам. И за твое сведение, цената се определя от банките, ти си търси колкото искаш.

# 430
  • Мнения: 738
Съжалявам, че не си разбрал нищичко. Сигурно не знам какво се е случило 2008 г, защото не съм била още родена-хаха!

# 431
  • София
  • Мнения: 38 602
Вие си разсъждавайте ала-бала.
Сделката на К.Величков. е реална сделка,   супер е за парите си и ако не стреля сега, друго няма да има. Или някой умрял 1 етаж, дето никой не го иска.

# 432
  • Мнения: 10 546
Какво се е случило 2008 година? За втори път чета, че е имало голям срив на цените и пак пиша, че ние се включихме през 2007 в строеж на 550 евро, не помня след това да са паднали толкова драстично, че да ме е яд, че сме се прецакали. Как вървяха цените през 2008?

О, да, този апартамент на К. Величков, най-би ме привлякъл че не е на нисък етаж. Ужасявах се от почти партерните етажи в Яворов дето пускаше Сайван мисля, че беше преди време, че то на ръка разстояние от тротоара, направо може да се здрависват, толкова ниско ми се стори.

# 433
  • Мнения: 738
аз-2010 с акт 15 на 450 евро

# 434
  • Мнения: 10 546
аз-2010 с акт 15 на 450 евро
Ясно, не съм се интересувала и наблюдавала цените по това време, ние 2009 вече бяхме новодомци. Значи спада е 2010, не 2008 година...

Общи условия

Активация на акаунт