Разчитане ли и вярвате ли в пенсията си?

  • 26 757
  • 835
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 4 808
Така е. Има го в сайта на НОИ отдавна.
Правилно си разбрала болднатото. Да го поясня и аз: Ако нямаш 37 години стаж, когато ти дойде възрастта за пенсия, тогава чак на 67 години пенсия / при поне 15 години стаж/. Разликата с това, дали са 15 или 30 ще е в сумата на пенсията.
Едното се води пенсия по изслужено време и старост, другото – само по старост, точно защото не ти стига стажа. Ако не са променили определенията, ама пак ще е нещо подобно. Аз трябва да се пенсионирам в края на 2033, живот и здраве и ако не променят нещо. Ако върви все така, ще имам даже повече от 37 години общ стаж.

# 451
  • София
  • Мнения: 261
Аз мисля утре да ходя до НАП и да се прехвърля. Стига да не съм изтървала срока. Ще пиша какво са ми казали.
Посмъртното  пенсиониране май ще стане реалност.

Привет The Iron LAdy,

По сега действащата регулация, добре е младите хора да НЕ прехвърлят индивидуалните си партиди към ДОО (НОИ), защото все пак натрупаните партиди по втория стълб се наследяват, преди да сме станали пенсионери. Прехвърлянето може да се направи 5 години преди пенсиониране и то след пресмятане в кой от случаите ще се получи по-голяма пенсия тогава - само от НОИ или от НОИ и УПФ (Универсален пенсионен фонд). Освен това младите хора могат да преживеят много промени до тогава - в България е честа практика да се променят в движение законите. И това което сега изглежда добро, в бъдеще да не е ОК.

Така че задръжте си партидите, а като останат 5 години до пенсия, тогава му мислете.

И да не пропусна най-важното. Дори и да е несъвършена нашата пенсионна система, тя все пак е тристълбова по дизайн. В България от близо 4 млн. осигурявани само малко под 200 000 имат и трети стълб. Той е доброволен и затова е тази пропорция. Това означава, че по наш собствен избор се обричаме на мизерстване, ако разчитаме на държавната пенсия. Затова всеки според възможностите си и ценностната си система, трябва от сега да помисли за тези години и да създаде свой пенсионен фонд, който ще му осигури достоен живот в бъдеще. И този собствен пенсионен фонд може да се ползва, когато си искаме. Защото прочетох по-горе, че някои решават да работят до смъртта си, но съществуват ситуации, когато и да искаме няма да можем. За съжаление.

Хубав weekend!

# 452
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Ами аз съм точно 5г преди възрастта за пенсиониране.

# 453
  • София
  • Мнения: 261
Ами аз съм точно 5г преди възрастта за пенсиониране.

Тогава ако индивидуалният ви коефициент е между 0.6 и 3.0, трябва да прехвърлите партидата си в НОИ. Ще получите по-голяма пенсия само от първи стълб, отколкото ако имате две пенсии - от първи и втори стълб.

Уговорка - ако и тогава действа днешния Кодекс за социално осигуряване.Simple Smile

# 454
  • Мнения: 2 030
Млад човек, току-що започнащ работа, ако  не избере сам фонд, го разпределят служебно към някой от деветте фонда.  По доходност за 2019 г. ли да избира, или по какъв критерий?

# 455
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Аз се прехвърлих към НОИ. За такива като мен това е по- добрият вариант. Младите хора с осигуровки на високи доходи, имат още много време. За тях може би ще имат смисъл фондовете, ако все още ги има след години.

# 456
  • Мнения: 2 030
Lady, а на пенсионен консултант ходи ли или сама реши?

# 457
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Сама реших след много четене и проучване. А при консултанта ще ходя задължително, защото в края на август ми изтича телк- а и ще ходя отново на комисия, евентуално ще искам преизчисление по новата формула и имам неясни неща по въпроса. Сега съм по старата, което не е ок за мен.

# 458
  • София
  • Мнения: 16 024
Аз се прехвърлих към НОИ. За такива като мен това е по- добрият вариант.
 
Може ли по-подробно - къде се ходи, на кое гише, какво се казва или попълва?
И аз трябва да направя подобна операция тия дни.

# 459
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Ходи се в НАП по местоживеене. Там има бланки, служителките ще ви кажат коя да вземете и попълните. В НАП Младост си вземате номерче от машината до вратата, първата опция е и го вземате. После на таблата си пише кой номер на кое гише да отиде. Върви и гласово съобщение също. Само това. Правят ви справка и служителката вкарва данните в системата. И това е. Трябва да имате в себе си лична карта. И да ви остават поне 5 г време до пенсиониране. Ако не знаете точно колко са, системата го показва. Аз имах още 2 месеца до крайния срок.  Ако срока е изпуснат , системата не приема промяната. И там ми казаха, че за хората родени между 1959 г и 1975 г е по- добре да са към НОИ, освен ако не се осигуряват на максималния доход.

# 460
  • София
  • Мнения: 16 024
Благодаря.
По-малко от 5 г. са моите и ще чакам да разрешат извънредното местене другия месец.

# 461
  • Германия
  • Мнения: 111
Здравейте,
Интересува ме следният случай, какво става с хора които са се осигурявали в България (около 15 години) и през останалото време са работили и са се осигурявали в чужбина?
Ще се радвам да се включат хора с личен опит.
Малко за немската пенсионна система: всеки има персонална партида и се натрупват точки за всяка година в която се работи на средна заплата се получава по една точка, максимум за година можеш да получиш 2 точки. Към момента една точка е около 30 евро, т.е. Ако си работил 5 години на средна заплата ще вземеш 150 евро когато навършиш пенсионна възраст, в момента е 65 години, за набори по-млади от 1964 е 67 години 😬😅.
Пенсионерите плащат здравни осигуровки и ДОД.
Опитах се малко по-подробно да обясня немската система за тези които мислят че в Германия е много розово 😬.
Не трябва да се забравя и че данъците в Германия са много по-високи от Българските, около 40/50%, плащаме много и в крайна сметка получаваме едно голямо нищо.

# 462
  • Мнения: 246
Ехх, като тръгнете по таз чужбина и почнете да обяснявате колко сте зле там, аман вече!
Средна продължителност на живота по данни на ООН:
Германия - 80 години
България - 72
Не съм чула немци да идват да ни работят в България, нито гърци, нито британци, а пък нищо не споменахте и за необлагаемия минимум

# 463
  • Мнения: 54 413
В България има много цигани, а те не живеят дълго, защото нямат добри условия и не се грижат за здравето си.
От там пада възрастта.

# 464
  • Мнения: 3 608
В България има много цигани, а те не живеят дълго, защото нямат добри условия и не се грижат за здравето си.
От там пада възрастта.
И това е вярно но и мн ги мързи.Смятай ако  трябваше да гърбят като нас какво щеше да е.Яд ме е ,че парите ми отиват на вятъра.За помощи на малцинствата и те така си свикнаха.

Общи условия

Активация на акаунт