Майчинството счетоводно-83

  • 32 731
  • 760
  •   4
Отговори
# 555
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Няма значение в случая. Застъпване има, когато ползвате отпуск за отглеждане на първото дете  и през това време ви издадат 45 дневния за второто.

# 556
  • София
  • Мнения: 64
Срокът да се подаде в НОИ болничния ти е 10.02. За изплащането му - 10 работни дни от подаването му в НОИ.
Срокът тече от момента,  в който тя го е представила. А за изплащането: би трябвало декемврийската част да получи най-късно до края на тази седмица, а януарската до 5 работни дни от началото на февруа.е.

# 557
  • София
  • Мнения: 10 642
Срокът тече от детата, на която работодателя е представил болничния в НОИ (там няма как да знаят ти кага си си представил болничния). Та ако той го представи февруари (до 10), няма как да се изплати частта за декември сега

Последна редакция: вт, 21 яну 2020, 16:15 от Nandin

# 558
  • Мнения: 85
Здравейте, мили момичета. Помагали сте ми и преди, включваю се и сега с молба за помощ. Гледах, четох сайта на НОИ и не се ориентирам и това си е. От февруари 2019 г. Работя в една фирма. Преди това 2 години бях в чужбина и не съм работила на договор, а преди това в бг съм си работила. Идеята е, че имам прекъсване от 2 години. Забременях и от ноември съм болнични. Как ср изчисляват болничните назад 12 месеца или 18? Последния си болничен предадох на 2ри януари. Днес са ми превели 150 лв. Това не е нито 80% от заплатата ми, нито нищо. Обадих се да питам, но не можаха да ми дадът информация, казаха само, че им излиза, че са ми написанк 560 лв. Т. Е минималната сума. Защо обаче се получава това нещо? Какви могат да са тези 150 лв, това за декември ли е? Аз очаквам над 1000... И защо да е минималната? Че ще ходя на място е ясно и пик ще изкарам, но не разбирам изобщо какво се случва. Могат ли да изплащат на части? И последно от юни работя на 6 часа, това има ли значение? Благодаря на всеки, който се отзове! Много съм притеснена.

# 559
  • Мнения: 459
Здравейте,
Качвам три таблици от сайта на НОИ. Едната е с информаьия на изплатените ми суми по време на майчинството, а другите две - от изчислението на предполагаемото ми майчинство и сумите година к половина назад. Но не мога да разбера защо има разлика в сумите - например 08.18г.: в таблицата за изплатвно майчинство сумата е 1314.39лв, а в другата за същия месец Нетно ТВ - 1662.93 лв.?
[/img][/img]

# 560
  • Мнения: 3 735
Здравейте, мили момичета. Помагали сте ми и преди, включваю се и сега с молба за помощ. Гледах, четох сайта на НОИ и не се ориентирам и това си е. От февруари 2019 г. Работя в една фирма. Преди това 2 години бях в чужбина и не съм работила на договор, а преди това в бг съм си работила. Идеята е, че имам прекъсване от 2 години. Забременях и от ноември съм болнични. Как ср изчисляват болничните назад 12 месеца или 18? Последния си болничен предадох на 2ри януари. Днес са ми превели 150 лв. Това не е нито 80% от заплатата ми, нито нищо. Обадих се да питам, но не можаха да ми дадът информация, казаха само, че им излиза, че са ми написанк 560 лв. Т. Е минималната сума. Защо обаче се получава това нещо? Какви могат да са тези 150 лв, това за декември ли е? Аз очаквам над 1000... И защо да е минималната? Че ще ходя на място е ясно и пик ще изкарам, но не разбирам изобщо какво се случва. Могат ли да изплащат на части? И последно от юни работя на 6 часа, това има ли значение? Благодаря на всеки, който се отзове! Много съм притеснена.
Болничните се смятат на база 18 месеца назад.За месеците,които не си работила се взема МРЗ за страната в него период(демек в твоя случай имаш едни 6 месеца на 510лв от 2018).Сега на колко те осигуряват?Болничния ти от коя до коя дата е?

# 561
  • Мнения: 267
Може ли малко помощ кога мога да очаквам превод?

# 562
  • Мнения: 3 735
Може ли малко помощ кога мога да очаквам превод?

След 25.01 частта за декември,частта за януари в началото на февруари.

# 563
  • Мнения: 955
Здравейте, мили момичета. Помагали сте ми и преди, включваю се и сега с молба за помощ. Гледах, четох сайта на НОИ и не се ориентирам и това си е. От февруари 2019 г. Работя в една фирма. Преди това 2 години бях в чужбина и не съм работила на договор, а преди това в бг съм си работила. Идеята е, че имам прекъсване от 2 години. Забременях и от ноември съм болнични. Как ср изчисляват болничните назад 12 месеца или 18? Последния си болничен предадох на 2ри януари. Днес са ми превели 150 лв. Това не е нито 80% от заплатата ми, нито нищо. Обадих се да питам, но не можаха да ми дадът информация, казаха само, че им излиза, че са ми написанк 560 лв. Т. Е минималната сума. Защо обаче се получава това нещо? Какви могат да са тези 150 лв, това за декември ли е? Аз очаквам над 1000... И защо да е минималната? Че ще ходя на място е ясно и пик ще изкарам, но не разбирам изобщо какво се случва. Могат ли да изплащат на части? И последно от юни работя на 6 часа, това има ли значение? Благодаря на всеки, който се отзове! Много съм притеснена.
Болничните се смятат на база 18 месеца назад.За месеците,които не си работила се взема МРЗ за страната в него период(демек в твоя случай имаш едни 6 месеца на 510лв от 2018).Сега на колко те осигуряват?Болничния ти от коя до коя дата е?
И на мен ще ми е любопитно. С подобен казус съм.

Последна редакция: вт, 21 яну 2020, 19:57 от Kaylinnn

# 564
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
здравейте, имам един по-различен въпрос. Еднократната помощ за второ дете е 600 лв, 250 май беше за първо, а 300 за трето и следващо. Тук питането ми не е за точните цифри, а по какъв начин се брои кое по ред дете е в семейството. Влизат ли в това число пълнолетните деца или само тези, които в момента са под 18? Благодаря предварително!

# 565
  • Мнения: 585
Здравейте:)
Изключително полезна тема, ама не успях да открия отговорите на някои мои въпрси.
Майчинството ми приключва след 2 год.на детето - Ако си остана третата година вкъщи и някъде през нея забременя и родя отново. Ще получавам ли майчиство и как се изчислява то.
С оглед на това, че ще съм имала няколко месеца или година примерно с 0 доходи.

# 566
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
здравейте, имам един по-различен въпрос. Еднократната помощ за второ дете е 600 лв, 250 май беше за първо, а 300 за трето и следващо. Тук питането ми не е за точните цифри, а по какъв начин се брои кое по ред дете е в семейството. Влизат ли в това число пълнолетните деца или само тези, които в момента са под 18? Благодаря предварително!
Гледат се живите деца, към момента на искането.

# 567
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
здравейте, имам един по-различен въпрос. Еднократната помощ за второ дете е 600 лв, 250 май беше за първо, а 300 за трето и следващо. Тук питането ми не е за точните цифри, а по какъв начин се брои кое по ред дете е в семейството. Влизат ли в това число пълнолетните деца или само тези, които в момента са под 18? Благодаря предварително!
Гледат се живите деца, към момента на искането.
Без значение дали са пълнолетни?

# 568
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Според мен да, отворете закона или правилника, там пише.
ЗСПД ППЗСПД

# 569
  • Мнения: 6 575
Здравейте Hug
2018г (м 10, 11 и 12) работих по един граждански договор, но ми платиха през март 2019 г. Аз от януари 2019 г излязох болничен за общо заболяване, юни родих и сега съм майчинство първа година. Трябва да подам данъчна декларация, но по документи излиза, че съм работила през месец март 2019. Фирмата така го е отбелязала и в НОИ като гледам справката пише, че са ме осигурили за пенсия за март 2019. Фирмата е платила данъка, но аз пак трябва да подам нулева декларация. Притеснявам се, че излиза все едно съм работила докато съм била болничен. Да не стане така НОИ да искат да връщам парите за март? Малко объркано май го обясних..

Общи условия

Активация на акаунт