Да печелим от Shutterstock и други сток сайтове?

  • 32 802
  • 112
  •   1
Отговори
  • Мнения: 253
Здравейте! Видях подобна тема, но беше доста стара и реших да пусна нова, тъй като имам и няколко въпроса.
Та като за начало нека да се представя. Относно фотографията съм любител/аматьор (фотоапарата ми е Nikon COOLPIX P610) и с Photoshop г/д се справям добре. Също така в момента уча графичен дизайн и като хоби се занимавам с дигитално рисуване.
Един от въпросите ми е мога ли да продавам едновременно снимки и илюстрации?
Другото, което не ми е ясно как стоят нещата с данъците, нещо на самия сайт трябва ли да се плаща? Разбрах само, че при всяка продажба се отдържат някакви проценти. Трябва ли да плащам за някакъв абонамент?
Знам, че за някои от вас въпросите ми ще са доста тъпи, но моля да ми дадете съвети като за начинаещ. Все още не съм се регистрирала, а ми е много любопитно да пробвам.
Разбрах, че трябва да се прикачи снимка на личната карта, това безопастно ли е?
Някой от вас има ли account в Shutterstock? Лесно ли се одобряват снимките/илюстрациите? Как/къде се изплащат парите (разбрах за PayPal,че може)?
Всякакви отговори/съвети/мнения ще ми бъдат от полза! Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 4 009
Можеш да продаваш каквото имаш/можеш/искаш
За данъците се попълва данъчна декларация, която им се връща сканирана и те си оправят всичко сами.
От всяка продажба ти получаваш няколко цента (не бъркай с процента)- обикновено 25 или 50. Рядко някой купува нещо по-скъпо.
Не плащаш никакъв абонамент. Прикачваш снимка на личната карта защото получаваш пари все пак, не могат да ги пратят ей така във въздуха на някой си там. Трябва да удостовериш личността ти.
Не се одобряват лесно, на сайта си имат секция с въпроси и отговори, които могат да се прочетат за да стане по-ясно какви изображения са подходящи и какви са минималните качествени изисквания за качване. Парите се изплащат в пейпал, мисля че имаше и други опции, от сорта на чек по пощата.

Съвет - ако не смяташ да се занимаваш постоянно, да качваш всяка седмица/всеки ден нови неща, които се търсят сезонно/празнично/събитийно (обикновено се качват 1-2 месеца преди старта на съответния празник/сезон/събитие) - не се захващай. Няма да спечелиш нищо и ще чакаш с години да ти се акумулира минималната сума за теглене на парите.

Последна редакция: чт, 14 ное 2019, 21:48 от Нервен_Хамстер

# 2
  • Мнения: 253
Благодаря за орговора и съвета! А да попитам за Artfinder някой има ли повече информация?

# 3
  • Мнения: 19 015
'Лесно' се одобряват качествените, професионални снимки. Simple Smile
Пробваш, качваш и се учиш от охвърлените снимки.

За снимки плащат стандартно 24 цента или 1,88 долара, има отвреме на време и по-високи продажби по 40-70 долара.

Не споделям изобщо това, че не трябва да се се захващаш ако не качваш постоянно, целта на майкросток сайтовете за много хора е пасивен доход, т.е. разработваш едно портфолио със снимки, за които има търсене и печелиш напред във времето...може да не качваш седмица, месец...но пари пак идват.. Естествено, ако снимките имат пазар. Simple Smile

# 4
  • Мнения: 253
Много благодаря! От някъде месец чета из разни форуми, гледам в YouTube клипчета по темата и все не мога да се престраша да опитам. Добре де, ако чакам да дойде правилния момент ще си остана с чакането... Grinning
Ще се регистрирам и ще рискувам, но остава въпроса кой сайт да избера? Кой бихте препоръчали?

# 5
  • Мнения: 631
spring_queen темата все едно съм я писала аз. Тъкмо навреме ми идва, да си задам и аз въпросите. От няколко месеца чета и се интересувам и мен ме интересува въпроса с данъците.
Има ли възможност тези данъци, които те плащат да не се признаят от НАП и да ми се търси отговорност. Трябва ли ако имам някакви приходи от продажби в такива сайтове, да ги декларирам в България.
Аз съм пълен любител и може и да не се стигне до приход, а като знам как затягат положението данъчните, се чудя дали изобщо да се занимавам да се пробвам в такива сайтове.
Ако може някой, който продава или има познати, за които знае че се занимават  и изобщо имали ли са някакви такива проверки и т.н.
Под проверки имам предвид примерно, като си декларирам доход за детски или справка към НАП ако си искам за стипендии, дали ще излезе превода към карта или Пей пал?

Нервен_Хамстер тази декларация в кой момент се попълва? Когато ще ти ги превеждат или...?

Така като гледам и моите въпроси изглеждат глупаво, но... благодаря предварително ако някой ми отговори?

# 6
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
Няма нищо страшно. Просто започни. Аз качвах едновремено в Shutterstock и Eyeem - приятел ме навиваше - така и така снимам - и да качвам. В рамките на няколко месеца в Shutterstok имам 42 продажби, a в Eyeem една. Той също. На други платформи не съм пробвала. В началото одобряваха на 100% всичко, което качвам. През юни нещо стана и започнаха масово да отхвърлят - мои, негови ... масово беше. Сякаш си промениха политката - цедката да е много ситна. Това ме демотивира, защото отнема време да опишеш, качиш .... пък не се изкарва кой знае какво.

Купували са се доста разнообразни снимки, от различни места. Бях снимала едно Панджиало в Spaghetti Company - снимката е закупена от София, и няма да се учудя, ако отида там и си видя снимката  Simple Smile

Сега качвам доста рядко. Преди качвах всеки ден. Пак се продава по нещо, но по-рядко.

Снимам само с телефон. Фотоапарат не съм имала никога.

# 7
  • Мнения: 16
Здравейте!

Много обичам да снимам, бих се равала някой да сподели повече информация, затова как по-тончо да качвам снимки и да печеля от това.

# 8
  • Мнения: 253
Скрит текст:
Здравейте!

Много обичам да снимам, бих се равала някой да сподели повече информация, затова как по-тончо да качвам снимки и да печеля от това.
Избираш си сайт, в който искаш да продаваш снимките си и се регистрираш. Всамия сайт има обяснение как се качват снимки. Ако ти се види трудно, в YouTube има много клипове на тази тема.
Скрит текст:
Няма нищо страшно. Просто започни. Аз качвах едновремено в Shutterstock и Eyeem - приятел ме навиваше - така и така снимам - и да качвам. В рамките на няколко месеца в Shutterstok имам 42 продажби, a в Eyeem една. Той също. На други платформи не съм пробвала. В началото одобряваха на 100% всичко, което качвам. През юни нещо стана и започнаха масово да отхвърлят - мои, негови ... масово беше. Сякаш си промениха политката - цедката да е много ситна. Това ме демотивира, защото отнема време да опишеш, качиш .... пък не се изкарва кой знае какво.

Купували са се доста разнообразни снимки, от различни места. Бях снимала едно Панджиало в Spaghetti Company - снимката е закупена от София, и няма да се учудя, ако отида там и си видя снимката  Simple Smile

Сега качвам доста рядко. Преди качвах всеки ден. Пак се продава по нещо, но по-рядко.

Снимам само с телефон. Фотоапарат не съм имала никога.
Ох, много добре си задала въпросите си. И мен ме интересуват същите неща. Ако някой е наясно, много ще съм му благодарна, ако съдейства!

Последна редакция: ср, 20 ное 2019, 11:42 от AnMary

# 9
  • Мнения: 19 015
Технически издържаните снимки нямат основание да ги отхвърлят, но естествено играе роля и човешкия фактор.
Понякога се случва да качиш снимка да я отхвърлят , качваш пак и я приемат.

# 10
  • Мнения: 2 687
ей на това му се вика чудна тема, третият човек съм с точно същите въпроси или поне да си обсъдим нещата Simple Smile

аз също качвам - в shutterstock и adobestock.

вълнува ме също въпросът с приходите и декларирането, да разбирам ли че приходите си ги декларирам в данъчна декларация? не съм попълвала такава от години. и към нея прикачвам някакво инфо за плащанията ли...

иначе, въобще не се чуди, просто започвай. аз засега не съм качвала лична карта и за данъците инфо, но и нищо не съм продала от каченото Simple Smile

алена, много е яко, че продаваш и то снимки с телефон Simple Smile

имам един голям, малко по-различен въпрос: по-хубаво обработвани и силни, да кажем, снимки, къде се продават, агенции други или лични си намираш, и те контактуват с издателства и списания за снимки към материали, книги?

# 11
  • Мнения: 631
arino  радвам се, че се включи, аз още не мога да се престраша...
А за данъчната декларация не знам дали мога да се справя, ще трябва ли да се осчетоводяват документите... Дори и като физическо лице в моя град счетоводителите вземат 150лв за попълването и.
И тук пак започвам да се питам има ли смисъл...
Четох за Пей пал, че можеш да получаваш до 2 пъти годишно доход и то с някакъв лимит преди, да те засекат като търговец... Ако може тук a.l.e.n.a да се включи с повече информация, по какъв начин и изплащат парите.
Абе много ми е мътно...

# 12
  • Мнения: 2 687
Ти сама можеш да я попълниш,без проблем,спокойно. Въпросът е как се действа с този вид приходи.

# 13
  • Мнения: 631
arino да разбирам и че може да не даваш лична карта докато нямаш приходи...?

# 14
  • Мнения: 2 687
Ами аз засега не съм давала и нямам приходи.

# 15
  • Мнения: 2 558
Преди 7-8 години качвах във Fotolia, която сега е Adobe Stock. Преди няколко месеца имах продажба, дори бях забравила, че имам качени файлове 😁

# 16
  • Мнения: 189
Много готина тема, благодаря!
Преди години снимах много и все мислих да се пробвам, така и не го направих.

После работата ми се оказа обвързана със сток фотографии и ако знаете колко хиляди пъти съм се ядосвала, че липсват качествени и разнообразни снимки от София и въобще България. Да не говорим за мартеници, козунаци и т.н. но разбираемо, такива снимки едва ли се продават често, макар всеки сезон да изтегляхме всичко налично.

Така че ето ви идея Satisfied

Алена, аз съм страшен фен на мобилната фотография! С какъв телефон снимаш?

И всъщност в такива сайтове дали се отбелязва, че снимката е правена с телефон или няма значение, ако е качествена?

# 17
  • София
  • Мнения: 613
Няма нищо страшно. Просто започни. Аз качвах едновремено в Shutterstock и Eyeem - приятел ме навиваше - така и така снимам - и да качвам. В рамките на няколко месеца в Shutterstok имам 42 продажби, a в Eyeem една. Той също. На други платформи не съм пробвала. В началото одобряваха на 100% всичко, което качвам. През юни нещо стана и започнаха масово да отхвърлят - мои, негови ... масово беше. Сякаш си промениха политката - цедката да е много ситна. Това ме демотивира, защото отнема време да опишеш, качиш .... пък не се изкарва кой знае какво.

Купували са се доста разнообразни снимки, от различни места. Бях снимала едно Панджиало в Spaghetti Company - снимката е закупена от София, и няма да се учудя, ако отида там и си видя снимката  Simple Smile

Сега качвам доста рядко. Преди качвах всеки ден. Пак се продава по нещо, но по-рядко.

Снимам само с телефон. Фотоапарат не съм имала никога.

Удобно, и възможно ли е изобщо да качиш линк към твоите снимки, чисто любопитство изпитвам , още повече, както казваш,  че имаш продажби.

# 18
  • Мнения: 189
Минавам само да ви кажа, че ми писна да го мисля толкова и се регистрирах в Dreamstime 😃

Имат мобилна апликация, качих 4-5 кадри и сега чакам да видя дали ще ги одобрят, което ще ми даде и някаква отправна точка на действие.

И мисля да пробвам и в Shutterstock, но там съм сигурна, че цедката ще е много прецизна и в следващите дни съм решила да си селектирам най-подходящи кадри, поне според мен. И да видим докъде ще го докарам. 😉

# 19
  • София
  • Мнения: 613
Мира, едни и същи кадри ли ще пробваш да качиш в различните сайтове?

# 20
  • Мнения: 189
Идвам с ъпдейт.

В Dreamstime пише, че ревюто на снимки отнема до 24 часа. 20 часа по-късно са одобрили само 1 от 4 снимки, но деугите не са отхвърлени. Все още стоят за преглед.

Регистрирах се и в Shutterstock. Инат отделен сайт за contributers. Качих снимка, одобриха ми я за по-малко от минута 😮😃
Качих още 4, същата работа, много са бързи!

Сега ще чакам да видя дали ще има някакви продажби, за да знам горе-долу кое върви.
Направи ми впечатление, че в Shutterstock на одобрените снимки ми пише, че ще са видими 21 дни?! Не схващам още защо е това и дали ще мога после пак да кача същите.

Като цяло доста се зарибих и искам да си отделя време да поснимам някакви сезонни, тематични неща, дано да успея.

# 21
  • София
  • Мнения: 613
Браво!  Вдъхваш ми мотивация и на мен, аз още се мотая, почти никакво време нямам покрай децата, даже да разуча.
Правиш ли им обработки на снимките?
 Ще се радвам да ни държиш в течение, за мен поне е от особена полза 🙂

П.П. Колко снимки си приготвила като за начало?

# 22
  • Мнения: 189
Розова магнолия, и аз съм с бебе и грам не мога да се организирам по принцип.

Иначе вчера качих 5, днес 4. Засега се фокусирах в Shutterstock, в Dreamstime още не са ми одобрили/отхвърлили снимките. 😕 Ако продължава така, просто ще си избера друг сайт.

Идеята ми е в началото да съм по-редовна и да качвам всеки ден. Но да видим. А и малко хаос започна да се получава сред темите ми. 😆

Обработвам съвсем малко снимките: светлина, контраст, засилване на цветове. В повечето случаи снимката се обработва след сваляне.

Много би ми се искало да има някаква статистика: гледания на снимки или с какви търсения се стига до тях, но няма в тези два сайта, за които ви споделих.

И така. Чакам заветна първа продажба, която да ме ориентира кое се цени и кое не, за да знам накъде да насоча усилия.

# 23
  • Мнения: 19 015
Стандартно се чака ден-два за review, в Shutterstock май понякога ги 'преглежда' компютър и за това бързо дават отговор.

# 24
  • София
  • Мнения: 613
Мира, ти с какво снимаш?

# 25
  • Мнения: 2 687
На мен някои ми ги отхвърлят май заради преобработка... Ако правилно се ориентирам. Адобсток предимно, май са по-претенциозни от Шътърсток

# 26
  • Мнения: 631
И аз се престраших. В Shutterstock от 16 снимки ми одобриха 9. Но На 3-тия ден ми се появиха във вид на портфолио, а пише че 16 снимки ще се виждат в листа с тези, които съм качвала изобщо за 21 дни, поне аз така го разбирам: "Reviewed items will be displayed for 21 days." А в портфолиото си имам 9.  
Mira. продполагам, че до три дни и ти ще ги имаш в портфолиото си. Разбира се това ще го разберем в движение, може и аз да бъркам. Също така четох някъде из документацията, че може да се продава моето съдържание след като минат 3 месеца от първите одобрени снимки.
Неодобрените ми снимки нямат фокус или са с  шум.
Вълнувам се! Сега разглеждам, какво качват хората, как го описват с какви ключови думи и т.н. Поне и да нямам продажби ще си подобря английския.

# 27
  • София
  • Мнения: 613
Момичета, в момента на регистрация ли искат пей пал акаунт?

# 28
  • Мнения: 631
На мен за сега не са ми искали, най-вероятно при продажби ще се наложи, попълвал се и някакъв документ за удържане на данъци тогава, сканира се и им се изпраща (това четох в обяснителните бележки). Разглеждах си акаунта и не видях къде трябва да се дава лична карта, данни за плащане и т.н.
Решила съм, за сега това да не го мисля, а и открих в сайта двама мои познати и ще ги питам ЕВЕНТУАЛНО ако имам някакъв приход как да го получа. Аз дори нямам регистрация в Пей пал....

# 29
  • Мнения: 4 009
Спокойно, ще мине поне година и нещо, докато си изтеглите първите пари от там. До тогава ако още не ви е писнало да се занимавате, ще намерите от къде се попълва всичко Simple Smile

# 30
  • Мнения: 189

С Canon 500D и Samsungs S8.

И аз за момента въобще не мисля за пари и декларация. Доста време и продажби ще трябва да минат преди това.

Тази сутрин и от Dreamstime ми одобриха всичко, а там качих основно снимки с телефон.

Иначе е готина зарибявка и ако през годините си снимал много, помага.

Вие в кои други сайтове освен в Shutterstock пускате?

Хайде, пожелавам скорошни първи продажби на всички ни! 😊😉

# 31
  • Мнения: 631
И на мен от Dreamstime нищо за сега, е аз качих снимки сутринта, но няма никъде информация одобряват ли се що ли... DTime  ме приканват да купувам всеки път като вляза в сайта, а в SStock поне се влиза в отделен сайт, абе май избързах да се регистрирам на две места, сега ми е едно омешано в главата. Ха!

# 32
  • Мнения: 189
Аз на Dreamstime използват само мобилната апликация. Бях решила да качвам само мобилни снимки там и е доста лесно и удобно.

Ще получиш имейл, когато одобрят/неодобрят нещо. Просто са по-бавни.

# 33
  • Мнения: 631
Аз на Dreamstime използват само мобилната апликация. Бях решила да качвам само мобилни снимки там и е доста лесно и удобно.

Ще получиш имейл, когато одобрят/неодобрят нещо. Просто са по-бавни.

Да видях, че са ми в "Pending files"
А ти попълвала ли си данни за плащания, на мен това не ми се е намирало или появявало все още пред погледа като информация? Ако някой знае, кога се попълват да сподели, просто ми е малко тъпо да качвам, да качвам пък да съм сбъркала нещо... като не съм дала тези данни.

# 34
  • Мнения: 189
Идвам да се похваля с първа продадена снимка в Shutterstock! 😃
И то правена с телефон, въобще не очаквах. Сега си имам цели 0,25 цента, страшна работа. 😉

Тези дни дори не съм качвала, малко се отчаях, че нямам време да снимам и обработвам, но сега се мотивирах пак.

За всички, които питаха: никъде не съм попълвала данни за плащане, нито са ми искали. Абсолютно не виждам смисъл да се занимавам с това сега, предвид че сигурно ще минат месеци, докато натрупам някаква сума.

# 35
  • Мнения: 250
Имам около 20 вектори и снимки в шътърстока от около година. Имам 8 долара събрани, но кой знае кога ще станат 30, че да ми ги преведат. Нямам време вече за тия работи, защото се върнах на работа. Беше ми интересно да се науча да правя вектори, да рисувам някои лесни неща, направих няколко патерна, горе долу разбрах какво се търси. За сега това ми стига като опит. Някой ден като задобрея с фотоапарата може да кача повече неща да трупат печалби.
Трябва да бълвате много за нормални доходи.
Много ми се харчат патерни и картинки за оцветяване. Успех!

# 36
  • Мнения: 189
Много полезна информация, благодаря!

Определено е факт, че трябва постоянно да се качва и да следиш какво се търси. При мен се купува само една снимка със сладолед 😃

Правих случайни търсения сред потребители в Shutterstock, някои има стотици снимки, буквално все едно са си източили всичко от телефона: храна, деца, почивки..ужасно качество, никаква естестика.
Нямам представа дали като имат над 500 такива снимки, има някаква финансова полза за тях. Ако е така, е ужасно за всички хора, които имат умения в тази сфера.

Аз сега имам около 25 снимки в Shutterstock, не успявам да качвам, но ще се опитам.

# 37
  • Мнения: 4 009
Финансова полза има за начинаещи - колкото повече - толкова по-добре. Имаш голямо количество, от което може да се избира. Има професионалисти, които си правят много събрано портфолио - изчистили са всичко, което не се купува, и са оставили само нещата които вървят постоянно, за да може да се асоциират само с него и то да върви още повече. Докато един човек не е задобрял до ниво да има собствен стил по който да бъде специално търсен и лесно  намерен - голямото количество е по-изгодно - все някой ще купи нещо.

На мен ми вървят и снимки и рисунки - цветенца, кученца, игуани, русалки, възрастен чичо в мъгла, затова все още не съм разчистила първите си качвания от преди години, и не съм подредила портфолио - продавам в такова стилово разнообразие, че няма никакъв смисъл да оставям един стил неща.

# 38
  • Мнения: 250
Относно количеството на изображения, заради големия поток от снимки се получава, че твоето е трудно намираемо.
За това трябва да е нещо уникално или с малко подобни бройки. И с много добри тагове.
Чудела съм се дали качването на изображения като линк към шътърсток в сайтове като pinterest помага на индексацията в гугъл. Thinking
Някой дали знае?

# 39
  • Мнения: 60
Здравейте!
Регистрирах се специално заради тази тема.
Момичета, всички ли от посочените сайтове , в които продавате, изискват плащане за използване. Забелязвам, че след регистрация ми изписва определена сума за 5бр снимки например или $ за месечно/годишно използване.  Има ли безплатна платформа? Също така, аз нямам PayPal, има ли вариант за предоставяне на банкова сметка?

# 40
  • Мнения: 189
Здравейте!
Регистрирах се специално заради тази тема.
Момичета, всички ли от посочените сайтове , в които продавате, изискват плащане за използване. Забелязвам, че след регистрация ми изписва определена сума за 5бр снимки например или $ за месечно/годишно използване.  Има ли безплатна платформа? Също така, аз нямам PayPal, има ли вариант за предоставяне на банкова сметка?

Ти си се регистрирала, за да ползваш сток снимките? Това са пакети за клиенти.

Ако искаш да продаваш снимки, търси Contribute и от там се регистрирай.

# 41
  • Мнения: 631
Малко информация и от мен. За един месец в Шътърсток, Дриймстайм и Адоби сток имам качени между 200 и 300 снимки, като в Шътъра са ми 200 - там са най-стриктни относно качеството и авторското право и около половината от качените ми снимки там са отхвърлени. На другите две платформи, каквото кача почти всичко приемат - 20-тина отхвърлени снимки да има при тях.
В ШС имам 5,50 долара
В Адоби сток - 0,69 евро
В Дриймстайм нямам нищо продадено, а там имам 330 снимки качени.
Пробвах се да им попълвам такс формата, но нещо ни ми я прие, може би не попълних правилно ел. подписа, ама това съм го оставила за по-нататък. Та както някой беше писал по-нагоре, ако след една година успея да изтегля нещо ще му мисля как се попълва това чудо.
Иначе снимки ми се продават само от тези, които снимах специално за сток - чаша с кафе сложена върху надпис на черна дъска - ръчно написан с тебешир - coffee ми е най-скъпата продажба - 4 долара. Снимах кафето с бели отражатели измислени от мен - едни платна за рисуване, които се мяткат вкъщи и от статив, та снимката наистина се получи като професионална, а аз съм аматьор. И една снимка на козунак имам продадена, правих го този месец за снимки "специално"(Mira. трябва да черпя за идеята)= Другото което ми се продаде бяха боичките на детето снимани от различен ъгъл с четки за рисуване.
Та извода ми от всичкото това време в снимане и качване е че си разучих апарата и съм започнала да правя по-качествени снимки и пост обработка. Открих, че трябва да имат по-малко шум и да са малко по-светли, за да се одобрят по лесно.

Последна редакция: чт, 06 фев 2020, 18:29 от Лъчестлъч

# 42
  • Мнения: 566
Определено е факт, че трябва постоянно да се качва и да следиш какво се търси. При мен се купува само една снимка със сладолед 😃
Здравей, как следиш какво се търси? Вижда ли се колко бр. са продадени от чужда снимка?
Регистрирах се в shutterstock и още щом прикачих снимка ми изписа това "Продължавай да опитваш! Изпращането ви не бе одобрено. Прегледайте причините за отхвърляне на вашето изображение или видео , след което изпратете повече от най-добрата си работа."

Последна редакция: сб, 08 фев 2020, 18:45 от tini4ka

# 43
  • Мнения: 631
Мисля, че трябваше повече снимки там да се одобрят - между седем и десет, ако не се лъжа. Като качих първия път десет не ми одобриха нито една, после качих пак десет и ми одобриха всичките.
Иначе по въпроса за това, как се следи кое се търси само в сайта Dreamstime показва до снимката, колко пъти е изтеглена(от трите в които качвам), обаче открих, че тази информация не може да бъде актуална ако е примерно от акаунт на човек създаден през 2012 година, защото може, да са теглени тогава и сега да не се търси въпросното съдържание, да не е актуално. Във всеки сайт има някакви насоки, какво се търси в момента, може да се гледат клипчета в ютуб и да се чете в разни форуми.

# 44
  • Мнения: 189
Лъчестлъч, радвам се, че ти била полезна. Като продадеш и козунака, чакам почерпката Grinning

Браво, че толкова много снимки си качила! Аз все още не успявам. При мен в началото в ШС всичко ми одобряваха и после започна една лоша серия. По 10 накуп неодобрени, че и повече.

Четете блоговете, ако има такива, към сайтовете. Дават много насоки. Само в Alamy иначе съм виждала конкретни търсения, за които ти казват, че няма (много) резултати. Но там съвсем нямам време да качвам напоследък.

Аз искам да попитам колко усилия влагате при описването на ключовите думи? Успявате ли да направите 50/50 (колкото са в ШС). Аз досега не. Най-много ме е яд как съм отделила 15 минути на описване на снимка и после не я одобряват.

# 45
  • Мнения: 250
Тагове на снимките мисля че могат да добавят и в последствие.
На мен не ми одобриха изглед към град Пловдив от планината. Не било на фокус Rolling Eyes
Как да фокусирам обект на 30 км? Не е супер про, ама не е лоша и размазана снимка. Според мен имат някакъв софтуер, който ползват.

# 46
  • Мнения: 4 009
Аз искам да попитам колко усилия влагате при описването на ключовите думи? Успявате ли да направите 50/50 (колкото са в ШС). Аз досега не. Най-много ме е яд как съм отделила 15 минути на описване на снимка и после не я одобряват.

В дясно под полето за ключовите думи има бутон за помощно търсене на ключови думи, освен тези, които си излизат сами като предложения. Там като напишеш приблизително каква ти е снимката, ти излизат подобни картинки, избираш 2-3 най-много приличащи на твоята и избираш от ключовите думи, които са използвани за тях. За около минута съм нацъкала към 40, и довършвам с 3-4 мои, които се сещам и вече ги няма в предложените варианти. Някой път не ми се и занимава и само добавям предложените варианти от дясно.



# 47
  • Мнения: 189
Благодаря! Ползвам този инструмент. Просто професионално се занимавам с basic SEO и копирайтинг и за мен ключовите думи са от огромно значение, затова им придавам толкова значение Grinning

Иначе открих "топлата вода" и аз, че първо просто мога да събмитна снимката и ако я одобрят после да ги добавям.

Относно одобряване, 100% са със софтуер. Имам неприети снимки, при които умишлено съм търсила фокусът да е само върху определен обект или част от обект и винаги ме отрязват. Много ме е яд!

# 48
  • Мнения: 2 687
йеее и за мен е новост, че ключовите могат и впоследствие!! Simple Smile щото и на мен ми отрязаха напоследък няколко и мн ме нервят хахах аз имам чуството, че ми отрязаха тези,които най-много съм обработвала... явно съм прекалила... дали са важни - знам, че са много важни и въпреки това малко не обръщам достатъчно внимание... но ще започна Simple Smile аз не бих могла сигурно за 2 г да кача 400 снимки, как си успяла, супер Simple Smile ако някои не го затруднява, може ли линк за ss или aс къде има насоки какво се търси... не се сещам... дори и свестни активни форуми не съм намирала... а и не мога да намеря класация кои снимки са най-купувани... а уж съм уеб-грамотен човек...

# 49
  • Мнения: 4 009
Бегли насоки мога да ти кажа от сега - 1-2 месеца преди голям празник се качват нещата за него - януари се започва със свети валентин, края на май с 4 юли, октомври се почва с коледа и т.н.

Tова са на шътърстока най-търсените неща като цяло

https://www.shutterstock.com/sitemap/topics-trends-stock-photography

Отделно е добре и да се гледат техните editorial колекции - там са популярните неща за месеца - ето в началото на февруари колекциите са за St. Patrick day, който е в средата на март месец.

https://www.shutterstock.com/featured-collections

# 50
  • Мнения: 566
А как се определя цената за продажба?

# 51
  • Мнения: 1 842
Можеш да продаваш каквото имаш/можеш/искаш
За данъците се попълва данъчна декларация, която им се връща сканирана и те си оправят всичко сами.
От всяка продажба ти получаваш няколко цента (не бъркай с процента)- обикновено 25 или 50. Рядко някой купува нещо по-скъпо.
Не плащаш никакъв абонамент. Прикачваш снимка на личната карта защото получаваш пари все пак, не могат да ги пратят ей така във въздуха на някой си там. Трябва да удостовериш личността ти.
Не се одобряват лесно, на сайта си имат секция с въпроси и отговори, които могат да се прочетат за да стане по-ясно какви изображения са подходящи и какви са минималните качествени изисквания за качване. Парите се изплащат в пейпал, мисля че имаше и други опции, от сорта на чек по пощата.

Съвет - ако не смяташ да се занимаваш постоянно, да качваш всяка седмица/всеки ден нови неща, които се търсят сезонно/празнично/събитийно (обикновено се качват 1-2 месеца преди старта на съответния празник/сезон/събитие) - не се захващай. Няма да спечелиш нищо и ще чакаш с години да ти се акумулира минималната сума за теглене на парите.
Здравейте, какво ще рече: "празник/сезон/събитие"?

# 52
  • Мнения: 4 009
Празник е когато хората празнуват нещо -  коледа, хелоуин, свети патрик, великден, октоберфест, ханука и още хиляди различни други.
Сезон е време на годината, обикновено са 4 - зима, лято, пролет, есен.
Събитие е, когато някъде нещо се случва.

# 53
  • София
  • Мнения: 613
Здравейте,
аз се отказах от тая ми ти дейност със продажбата на фотографии и се захванах с нещо, с което съм по на "ти".
Пак има сходство с продажбата на изображения, само че сега ги рисувам, минават през дигитална обработка и тогава се качват за продажба.
Искам да ви питам дали сред вас има някой, който може да ми даде насоки за обработката на  файловете, тъй като клиентите ще купуват дигитални изтегляния, не физически продукт.
Имам някои познания за обработващите програми, но ми трябва помощ от професионалист.

Ще съм благодарна ако някой се включи за помощ! 🙂

П. С. Реших тук да питам, защото не открих подходяща тема.

# 54
  • Мнения: 4 009
Питайте Simple Smile

# 55
  • Мнения: 189
Когато работих със сток сайтове, половината търсения и сваляния са били на векторни изображения.

Розова магнолия, това ли имаш предвид?
Има си търсене, така че go for it, а и без това всеки втори качва снимки 😄

Аз за по-малко от 2 месеца успях да продам само 5 снимки при 38 качени. За съжаление не успявам да намеря време да снимам в момента. Все пак няма да се отказвам. С фотоапарат в ръка съм повече от 10 години, но чак тази година се сетих, че мога и да продавам.
Готина идея е за малък страничен доход, въпросът е постоянство и да качваш наистина хубави кадри.

P.S. В Getty Images някой пробвал ли е?

# 56
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
Аз директно не съм казчвала, но когато качвах в eyeem, определени снимки се селектираха, и предлагаха там на цени около 500 евро, тъй като работят с партньори в мрежа.

# 57
  • Мнения: 269
Когато работих със сток сайтове, половината търсения и сваляния са били на векторни изображения.

Розова магнолия, това ли имаш предвид?
Има си търсене, така че go for it, а и без това всеки втори качва снимки 😄

Аз за по-малко от 2 месеца успях да продам само 5 снимки при 38 качени. За съжаление не успявам да намеря време да снимам в момента. Все пак няма да се отказвам. С фотоапарат в ръка съм повече от 10 години, но чак тази година се сетих, че мога и да продавам.
Готина идея е за малък страничен доход, въпросът е постоянство и да качваш наистина хубави кадри.

P.S. В Getty Images някой пробвал ли е?
Аз работя само с тях, т.е. с Istock и Getty, но Istock е вече собственост на Getty. От години се занимавам с това. Качвам вектори. Осигуровки, данъци, всичко си плащам.

# 58
  • Мнения: 269
Извинявам се за двойния пост, но да допълня..осигуровки си плащам, защото само това работя, иначе не е нужно.

# 59
  • Мнения: 2 687
А знаете ли някакъв вид агенции, които им подаваш по-така снимки, обработвани, пипнати и по-малко на брой, и те или ги избират (или не) ексклузивно за някаква цел: реклама, книга, брошура и т.н. Т.е. не баш сток, а по-скоро агенция, не знам как се казва точно... То това ми е и въпросът,де,ако може някой да ме ориентира. Да не би пък на такива да трябва ти да им плащаш може би процент от продажбите/печалбите си, един вид ги наемаш?!

# 60
  • Мнения: 4 009
Хайде девойки, похвалете се какво става с вас, че затихна темата, интересно ми е да видя до къде сте Simple Smile

# 61
  • София
  • Мнения: 862
Аз също си направих профил за продажби там. Все още нищо не съм пуснала.
Интересно ми е, като какво е добре да се пуснат илюстрации, правени с вектори?
Интересно ми е и как биха вървяли продажбите там, предвид задаващата се в света ситуация.

# 62
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
Аз, както бях писала - лятото спрях да качвам, но се случва по някоя друга продажба. Ако пък кача  - веднага се активизират продажбите. Но нямам време сега, нито снимам, нито ми се занимава със сайта.

# 63
  • Мнения: 189
Не съм качвала от около месец, а и като цяло съм с малко на брой снимки.
Съответно март ми беше първият месец без никакви продажби 😐

# 64
  • Мнения: 631
Имам вече 600 снимки качени в  ШътърСток  и 14 долара - това за 4 месеца.  Снимките са в серии, заради това са много бройки, не е всяка с различна тема или обект.
Вчера имам купена снимка с козунак, което явно показва, че се продават и близо до празника... тематичните... Същата я закупиха и февруари месец.
В Адоби сток не мърдам от 5 евро, а в Дриймстайм се отказах да качвам понеже там нямам никакви продажби

Последна редакция: пт, 03 апр 2020, 20:45 от Лъчестлъч

# 65
  • Мнения: 3 020
Здравейте, да се запиша и аз при вас. От няколко дена имам регистрация в Shutterstock и няколко одобрени снимки. Днес ми отхвърлиха една, защото е подобна на друга, която съм качила. На мен отхвърлената ми харесва повече, обаче на тях явно не.

Дали мога да я кача пак, изобщо има ли тънкост да се качват подобни снимки, примерно един обект сниман от различни ъгли?

И още един въпрос отхвърлените снимки мога ли да ги трия, четох че сами изчезват след 21 дена или не съм разбрала правилно?

Благодаря

# 66
  • Мнения: 189
Отхвърлените снимки сами ще изчезнат. Иначе ако искаш, пробвай пак да качиш, понякога се получава с втори опит. Но я качи отделно, не в група с няколко.

И аз се отказах от Dreamstime. Исках да си изтрия снимките или профила, обаче познайте? Не мога! Ако някой има идея какво да направя, нека сподели.

В istock/getty платформата за качване ми е скандално зле. Нищо не се разбира и загубих мотивация за момента да качвам там.

Иначе да, сега е времето на козунаците и яйцата. Аз обаче ще снимам за догодина, че този път не съм подготвена. 🙂

# 67
  • Мнения: 3 020
Относно какви снимки се търсят, SS пращат имейл, ето например теми за май: https://www.shutterstock.com/explore/the-shot-list

# 68
  • Мнения: 631

И аз се отказах от Dreamstime. Исках да си изтрия снимките или профила, обаче познайте? Не мога! Ако някой има идея какво да направя, нека сподели.



Сега проверих как може да се изтрие снимка, но от компютър...
Влязох в My Account - Online files - там като сложа курсура върху снимка и ми излиза в долният десен ъгъл EDIT - отварих и пак в долният десен ъгъл е кошчето.
За профила ако реша да го трия ще си изтрия данните като тел, адрес и име. Иначе не намерих "изтриване на профил". Може би трябва да им се напише писмо?!

# 69
  • Мнения: 189
Лъчестлъч, това кошче, като го кликнеш и ти дава само опция Disable Photo. Не могат да излизат в резултати и да се свалят, но са им пак в сайта.
И ако пробваш да го направиш с повече от 2 снимки, ти дава You reaches disable limit.

Много са подли! Сигурно ще им пиша някой ден и те ще ми изкочат с някоя клауза, на която съм се съгласила, но не съм видяла.

# 70
  • Мнения: 3 020
Имам отново въпроси за SS, ако може някой да помогне:

Качих снимка на Lindt, видях че има и други такива в сайта, но ми я отхвърлиха заради марката. Имате ли идея другите как са качени, трябва някаква декларация ли да се попълни?

Също и за снимки на хора, искам да кача на децата ми, трябва ли за всяко по отделно да попълня, малко ми е странно аз да разрешавам на себе си да качвам снимки на децата ми, но може би така искат. Може и на лични да ми пише някой, ако има опит с това.

Мерси

# 71
  • Мнения: 4 009
За децата трябва за всяко да има разрешение от вас + подпис от свидетел. Дори ваши си снимки да качвате, пак трябва да имате модел релийз.

Някои снимки са стари, преди различни правила да влязат в сила. В някои случаи хората вероятно са си качили релийзи за използването на тези марки, в някои случаи може би някоя снимка е одобрена от компютър а не от човек и е минала без това разрешение. Сега доста от правилата са затегнати и без разрешение няма да минат. Варианти са да се изтрият през фотошоп видимите части на марката и да се опише името на марката в таговете.

# 72
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
Имам отново въпроси за SS, ако може някой да помогне:

Качих снимка на Lindt, видях че има и други такива в сайта, но ми я отхвърлиха заради марката. Имате ли идея другите как са качени, трябва някаква декларация ли да се попълни?

Също и за снимки на хора, искам да кача на децата ми, трябва ли за всяко по отделно да попълня, малко ми е странно аз да разрешавам на себе си да качвам снимки на децата ми, но може би така искат. Може и на лични да ми пише някой, ако има опит с това.

Мерси

За шоколада - вероятно е с editorial лиценз. За хора - дори за таб самата и децата ти също се изисква release. Всичко във формуляра трябва да е много стриктно и точно попълнено. Датата на създаване на снимката - следва да съвпада с датата на подписа.

И за всяка снимка се прави отделен release, като се описва кадъра  .... Ако е в дом - се прави и за собствеността - дори да е твоя дом. Ако е в заведение - трябва да бъдде даден от собственика му. Например - ако аз сама съм се снимала у дома - ще кача release за модела - аз, със свидетел някой друг. Подписват се фотографа, модела и свидетел. И втори release ще е нужен за собствеността. Ако в кадър  са хванати предмети с авторство - картина, гоблен, кадър на телевизора ... снимката се отхвърля.

Доста подробно са описани изискванията в сайта.

# 73
  • Мнения: 631
Имам отново въпроси за SS, ако може някой да помогне:

Качих снимка на Lindt, видях че има и други такива в сайта, но ми я отхвърлиха заради марката. Имате ли идея другите как са качени, трябва някаква декларация ли да се попълни?

Също и за снимки на хора, искам да кача на децата ми, трябва ли за всяко по отделно да попълня, малко ми е странно аз да разрешавам на себе си да качвам снимки на децата ми, но може би така искат. Може и на лични да ми пише някой, ако има опит с това.

Мерси
Eто клип от който аз разбрах, за кое трябва модел релийз и как се качва едиториал. Мацката има плейлиста с 40 клипа с име Stock Photography, изгледах всичките и много неща ми се изясниха.
https://www.youtube.com/watch?v=WyWvDNDB3pg&list=PLwLa_WVqeL … SBJYy&index=3

# 74
  • София
  • Мнения: 862
Имам първи две одобрени илюстрации, но jpg изображения. Явно не дават да се качват Фотошопски вектори. Pensive

# 75
  • Мнения: 4 009
Фотошоп не работи с вектори. Няма как да имате вектор, направен във фотошоп. Иначе векторни файлове се приемат и са доста вървежни.

# 76
  • Мнения: 269
Векторите ги правя в Illustrator. Изискването е да се конвертира в EPS файл, версия 10, преди да се качи. Поне така е в Istock, предполагам че и в останалите сайтове изискванията са сходни.

# 77
  • София
  • Мнения: 862
Фотошоп има инструменти за създаване на вектори и може да запазва определено векторно съдържание в eps формат. Проблемите за които са ми писали идват от приложени ефекти върху шейповете и от създадените връзки (предполагам, че става дума за групирането на елементите и свързването им с един основен).
Не искам да създавам спорове, а просто да уточня, защо реших да пробвам с такива файлове. Както и да е, ясно е, че ако правя нещо векторно за Шътърсток, няма да е във Фотошоп, но според мен е глупаво да не приема Фотошопски вектори.

# 78
  • Мнения: 269
Ако са използвани определени ефекти, когато се сейфне в EPS, файла може да се повреди, да се появят растерни елементи или отворени пътечки. Може и нещо такова да се е случило. Аз ако се съмнявам в някой файл, след като го сейфна го отварям отново и със скрипт, който съм си инсталирала към илюстратор, проверявам и за двете неща.

# 79
  • Мнения: 250
Аз пък искам да се оплача, че не ми одобряват няколко снимки вече, заради проблеми с фокуса. Едната снимка беше изглед на Пловдив о един връх...ми как да е фокусирано точно... Другата снимка беше на детето с маска и фокус върху ръката и в поза стоп. Умишлено търсих фокус само върху ръката. Но не... И снимка на туфа с детелина, според мен с чудесен фокус...

# 80
  • Мнения: 4 009
Ако си напълно сигурна, че са с правилен фокус където трябва, качи ги пак и напиши в коментар, че специално е търсен фокус еди си къде с еди си каква цел. Би трябвало така да ги прегледа човек, а не да бъдат автоматично одобрени или отхвърлени.

# 81
  • Мнения: 28
Free 1-month trial, cancel anytime.
After the first month:
10 images/month - annual plan
€29
€2.90
per image
Здравейте, нямам регистрация в Shutterstock, но какво точно дава този план, благодаря

# 82
  • Мнения: 4 009
Това е за купувачи. Ясно си пише какво дава планът.

# 83
  • Мнения: 28
Обикновено е повече от това, което пише, без регистрация не винаги дава пълна информация. Та за това си позволих да попитам, с риск да ми се скарат.

# 84
  • Мнения: 253
Няколко пъти ми се случи да не одобрят нито една от снимките, които качвам, но днес видях, че са одобрили снимките, които качих вчера вечерта. Не знам на какъв принцип одобряват снимките в Shutterstock, но тези снимки, които са ми одобрени са същите, които не бяха одобрили предните пъти...

# 85
  • Мнения: 3 020
Няколко пъти ми се случи да не одобрят нито една от снимките, които качвам, но днес видях, че са одобрили снимките, които качих вчера вечерта. Не знам на какъв принцип одобряват снимките в Shutterstock, но тези снимки, които са ми одобрени са същите, които не бяха одобрили предните пъти...

Поради каква причина ти ги бяха отхвърлили? Аз имам неодобрени и се чудя дали да пробвам пак да ги кача, защото има такива, за които са писали, че не са на фокус, а те са на фокус Rolling Eyes

# 86
  • Мнения: 19 015
Различни хора ги одобряват, за това се получава така...при Адоби например не става, защото ако качиш втори път отхвърлената снимка, ти изписва, че вече снимката е качена и до там....

# 87
  • Мнения: 2 687
Много полезно за ss. Ще пробвам и аз пак.

Има фб група Сток фотография България, да кажа Simple Smile

# 88
  • Мнения: 189
Момичета, как върви?

Качвате ли снимки, има ли продажби?

Аз все още съм с под 100 снимки и съответно март и април нищо не се случи като продажби. Обаче май месец започна добре с цели 2-3 😄


Кажете какво е купувано най-много при вас?


При мен са снимки от пътуванията ми в чужбина. Като имам 1 снимка на чиния с паста от едно ресторантче в Сицилия - тази снимка ми е най-купувана.

Както и една друга, на която държа фунийка сладолед. Също има няколко продажби.

# 89
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
Снимки на мен самата, на цветя с бот.имена, морски (плажове), църкви, бенгалски огън, плодове ... Не съм снимала специално за сайта. Каквото снимах за собствено удоволствие, качвах и там.

# 90
  • София
  • Мнения: 613
Фотошоп има инструменти за създаване на вектори и може да запазва определено векторно съдържание в eps формат. Проблемите за които са ми писали идват от приложени ефекти върху шейповете и от създадените връзки (предполагам, че става дума за групирането на елементите и свързването им с един основен).
Не искам да създавам спорове, а просто да уточня, защо реших да пробвам с такива файлове. Както и да е, ясно е, че ако правя нещо векторно за Шътърсток, няма да е във Фотошоп, но според мен е глупаво да не приема Фотошопски вектори.

Мира, след като изработваш векторни графики, пробвала ли си във Vector stock?
Ако да, дай някакво мнение за там 😉

# 91
  • Мнения: 2 687
Мога ли да повторя въпроса си с молба за ориентация: ако искаш да работиш с агенция за по-специални продажби, ексклузивни,т.е. закупува и правата, напр. за корици на книги и т.н., с какви агенции се работи? Едва ли са сток-сайтовете... Имам познати,които имат снимки на корици за книги, но не съм могла да питам как се случват нещата.

Аз освен в ss и as вече ползвам и picfair. Много юзър-френдли и сам си слагаш цена. Сега обаче на човек да му е тъпо да сложи висока,като знае,че в другите сайтове същата снимка я е качил за стотинки. Мисля да пробвам eyeem...

# 92
  • Мнения: 19 015
Мога ли да повторя въпроса си с молба за ориентация: ако искаш да работиш с агенция за по-специални продажби, ексклузивни,т.е. закупува и правата, напр. за корици на книги и т.н., с какви агенции се работи? Едва ли са сток-сайтовете... Имам познати,които имат снимки на корици за книги, но не съм могла да питам как се случват нещата.


може би Getty images, Alamy мисля, че също са на подобен принцип...

Shutterstock променят от понеделник процента, който ще изплащат на авторите, ще зависи от броя продажби...

# 93
  • Мнения: 4 009
Да, аз съм в тъжния 1 левъл, до 100 от началото на годината... Имам само 50 бр. от януари насам. Може би трябва да взема да кача нещо, да се пораздвижат нещата...

# 94
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
Алгоритъмът им е настроен така, че в първите резултати при търсене излизат снимки на хора, които редовно качват. Аз съм с впечатление, че най-успешни са тези, на които това им е работа, снимат много ежедневно и качват без обработка, защото тя отнема време. Нещо, като работа на килограм. Хем - качват много, хм всеки ден. Така излизат винаги напред в търсенето, и нещата им се продават.

# 95
  • Мнения: 28
Здравейте, може ли някой да ми каже като се качват в SS снимки ,посочва ли се някъде дали те да се ексклузивниза сайта или не ,Аз съм на етап още одобрение,имам 1 потвърдена. Възможно ли е да пропусна нещо и да вървят безплатно ?

# 96
  • Мнения: 19 015
Няма ексклузивни в SS
Няма и безплатни

# 97
  • Мнения: 28
Разбирам,благодаря за отговора.
 Знам,че е един от доста популярните сайтове ,сега имам вече няколко одобрения,да видим.
При вас как се движат нещата?

# 98
  • Мнения: 253
Здравейте! Знам, че тук се дискутират сток сайтове, но все пак да попитам дали някой е по-запознат с Fiverr? Уча графичен дизайн и от известно време се чудя дали да не пробвам с лого дизайн в Fiverr.... Ако някой използва платформата, моля да сподели опит и впечатления Simple Smile

# 99
  • София
  • Мнения: 862
Мира, след като изработваш векторни графики, пробвала ли си във Vector stock?
Ако да, дай някакво мнение за там 😉
Не, не съм.

От скоро във ФБ ми се върти реклама на един сайт Creary. Това им е страницата.
https://www.facebook.com/crearynet/
Всичко изглежда много добре и доста по-добра алтернатива за илюстратори от Шътърсток. Ако някой вече има акаунт там, може ли да сподели мнение!

# 100
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
Тези дни качих няколко снимки и веднага алгоритъмът е сработил - имам 6 продажби за няколко дни.

# 101
  • Мнения: 2 687
във фейсбук има групово голямо разочарование от новата политика... аз нищо не разбирам... много ще се радвам някой ако ми обясни като на първокласник, там ме е срам да питам Close

може ли още един бебешки въпрос: ако съм на договор на стандартна работа в бг и получа приходи от сток, трябва ли да попълвам данъчна декларация? ако трябва, освен това, трябва ли още нещо, да имам фирма ЕТ или ЕООД или ги получавам приходите като физическо лице... имам 1 бр. продажба, с която съм много горда и ми е много вълнуващо, колкото и да звучи смешно, но още не съм въвела данни и не са ми изплатени, чудя се дали да го правя... (отделно знам, че май ги превеждат при натрупване на някаква сума, де, но да се подготвя, от известно време ме гложди този въпрос)

# 102
  • Мнения: 4 009
Ще ти се изплатят на 30 или 35 долара, не помня. Спокойно можеш да забравиш следващата една година за декларации и попълвания и глождения Simple Smile

# 103
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
Новата политика, до колкото разбрах - на такива, като нас ще плащат по 10 цента за сваляне, вместо по 25, както беше до сега. Аз имам 3 продажби от май и 3 продажби от 1 юни. Всичките по 25 цента на снимка. Не помня от кога влизаше в сила новия регламент.

# 104
  • Мнения: 2 687
Е, хубава работа, може да започна да продавам, не ми беше това въпроса и не исках да чакам до сумата , за да разбера отговора.

# 105
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
В някои случаи плащат повече. Вече не си спомням всички детайли, но може би според това за какво ще се ползва снимката. Имам предвид за търговския лиценз. Например едно е да се ползва за изработването на 100 менюта, друго е за корица на книга с голям тираж. Имам снимки, за които е платено доста повече, но виждам само от коя страна са купени, без повече подробности.

# 106
  • Мнения: 611
момичета,някой има ли регистрация в shutter stock харесала съм си една покана.. и само тя ми трябва ще си заплатя за услугата ако някой може да ми я изтегли..ще се радвам да ми пише. Heart

# 107
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
Тук повечето продават, по-скоро трябва да се обърнете към лице, което е от другата страна и купува Simple Smile Такива са рекламни агенции, редакции и т.н.

# 108
  • Мнения: 27
А какво ще рече "продажба" в SS? Снимката е продадена с правата на купувача и се сваля от сайта или може да се правят многократни продажби от една снимка и да получаваш заплащане за всяка продажба?
А с другите сайтове как стои въпроса?

# 109
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
Продава се многократно и не се сваля - в общия случай.

# 110
  • Мнения: 4 009
Продава се многократно - сайта я продава на някаква цена, ти получаваш няколко цента от продажбата. Ако клиента иска да я закупи с повече права - цената му е по-висока, съответно ти също  получаваш повече. Обикновено обаче се купуват неща за по няколко долара, от които ти получаваш 10-11 цента на продажба. На всички останали сайтове също е така. Продажба със сваляне на снимката от някой сайт е само ако продаваш реални картини в единствен екземпляр - дигиталните файлове могат да се свалят безкрайно количество пъти.

Последна редакция: сб, 23 окт 2021, 12:49 от Нервен_Хамстер

# 111
  • Мнения: 452
Здравейте,
Отдавна не е писано, но ще се радвам да повдигна темата.
Бихте ли ми казали ще бъде ли необходим авторски рилийз за картина ако искам да кача снимка на недорисуван акварел? По-напред в темата се обсъжда, че се иска такъв ако има картини в кадъра- има ли шаблонен рилийз за това, както е за моделите?

# 112
  • Мнения: 4 009
И аз малко да повдигна темата, ако някой има представа - как стоят нещата с плащането на данъците тук в България. Започнаха да ми се акумулират по сериозни суми и се притеснявам - кога и как и дали трябва да подавам данъчни декларации. Те си взимат определена сума за данъци сами, след подадена декларация при тях на сайта, като всяка година се отчитат и пращат документ. Трябва ли в такъв случай да подавам каквото и да било в България?

Общи условия

Активация на акаунт