Да печелим от Shutterstock и други сток сайтове?

  • 32 021
  • 112
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 558
Преди 7-8 години качвах във Fotolia, която сега е Adobe Stock. Преди няколко месеца имах продажба, дори бях забравила, че имам качени файлове 😁

# 16
  • Мнения: 189
Много готина тема, благодаря!
Преди години снимах много и все мислих да се пробвам, така и не го направих.

После работата ми се оказа обвързана със сток фотографии и ако знаете колко хиляди пъти съм се ядосвала, че липсват качествени и разнообразни снимки от София и въобще България. Да не говорим за мартеници, козунаци и т.н. но разбираемо, такива снимки едва ли се продават често, макар всеки сезон да изтегляхме всичко налично.

Така че ето ви идея Satisfied

Алена, аз съм страшен фен на мобилната фотография! С какъв телефон снимаш?

И всъщност в такива сайтове дали се отбелязва, че снимката е правена с телефон или няма значение, ако е качествена?

# 17
  • София
  • Мнения: 610
Няма нищо страшно. Просто започни. Аз качвах едновремено в Shutterstock и Eyeem - приятел ме навиваше - така и така снимам - и да качвам. В рамките на няколко месеца в Shutterstok имам 42 продажби, a в Eyeem една. Той също. На други платформи не съм пробвала. В началото одобряваха на 100% всичко, което качвам. През юни нещо стана и започнаха масово да отхвърлят - мои, негови ... масово беше. Сякаш си промениха политката - цедката да е много ситна. Това ме демотивира, защото отнема време да опишеш, качиш .... пък не се изкарва кой знае какво.

Купували са се доста разнообразни снимки, от различни места. Бях снимала едно Панджиало в Spaghetti Company - снимката е закупена от София, и няма да се учудя, ако отида там и си видя снимката  Simple Smile

Сега качвам доста рядко. Преди качвах всеки ден. Пак се продава по нещо, но по-рядко.

Снимам само с телефон. Фотоапарат не съм имала никога.

Удобно, и възможно ли е изобщо да качиш линк към твоите снимки, чисто любопитство изпитвам , още повече, както казваш,  че имаш продажби.

# 18
  • Мнения: 189
Минавам само да ви кажа, че ми писна да го мисля толкова и се регистрирах в Dreamstime 😃

Имат мобилна апликация, качих 4-5 кадри и сега чакам да видя дали ще ги одобрят, което ще ми даде и някаква отправна точка на действие.

И мисля да пробвам и в Shutterstock, но там съм сигурна, че цедката ще е много прецизна и в следващите дни съм решила да си селектирам най-подходящи кадри, поне според мен. И да видим докъде ще го докарам. 😉

# 19
  • София
  • Мнения: 610
Мира, едни и същи кадри ли ще пробваш да качиш в различните сайтове?

# 20
  • Мнения: 189
Идвам с ъпдейт.

В Dreamstime пише, че ревюто на снимки отнема до 24 часа. 20 часа по-късно са одобрили само 1 от 4 снимки, но деугите не са отхвърлени. Все още стоят за преглед.

Регистрирах се и в Shutterstock. Инат отделен сайт за contributers. Качих снимка, одобриха ми я за по-малко от минута 😮😃
Качих още 4, същата работа, много са бързи!

Сега ще чакам да видя дали ще има някакви продажби, за да знам горе-долу кое върви.
Направи ми впечатление, че в Shutterstock на одобрените снимки ми пише, че ще са видими 21 дни?! Не схващам още защо е това и дали ще мога после пак да кача същите.

Като цяло доста се зарибих и искам да си отделя време да поснимам някакви сезонни, тематични неща, дано да успея.

# 21
  • София
  • Мнения: 610
Браво!  Вдъхваш ми мотивация и на мен, аз още се мотая, почти никакво време нямам покрай децата, даже да разуча.
Правиш ли им обработки на снимките?
 Ще се радвам да ни държиш в течение, за мен поне е от особена полза 🙂

П.П. Колко снимки си приготвила като за начало?

# 22
  • Мнения: 189
Розова магнолия, и аз съм с бебе и грам не мога да се организирам по принцип.

Иначе вчера качих 5, днес 4. Засега се фокусирах в Shutterstock, в Dreamstime още не са ми одобрили/отхвърлили снимките. 😕 Ако продължава така, просто ще си избера друг сайт.

Идеята ми е в началото да съм по-редовна и да качвам всеки ден. Но да видим. А и малко хаос започна да се получава сред темите ми. 😆

Обработвам съвсем малко снимките: светлина, контраст, засилване на цветове. В повечето случаи снимката се обработва след сваляне.

Много би ми се искало да има някаква статистика: гледания на снимки или с какви търсения се стига до тях, но няма в тези два сайта, за които ви споделих.

И така. Чакам заветна първа продажба, която да ме ориентира кое се цени и кое не, за да знам накъде да насоча усилия.

# 23
  • Мнения: 18 993
Стандартно се чака ден-два за review, в Shutterstock май понякога ги 'преглежда' компютър и за това бързо дават отговор.

# 24
  • София
  • Мнения: 610
Мира, ти с какво снимаш?

# 25
  • Мнения: 2 687
На мен някои ми ги отхвърлят май заради преобработка... Ако правилно се ориентирам. Адобсток предимно, май са по-претенциозни от Шътърсток

# 26
  • Мнения: 609
И аз се престраших. В Shutterstock от 16 снимки ми одобриха 9. Но На 3-тия ден ми се появиха във вид на портфолио, а пише че 16 снимки ще се виждат в листа с тези, които съм качвала изобщо за 21 дни, поне аз така го разбирам: "Reviewed items will be displayed for 21 days." А в портфолиото си имам 9.  
Mira. продполагам, че до три дни и ти ще ги имаш в портфолиото си. Разбира се това ще го разберем в движение, може и аз да бъркам. Също така четох някъде из документацията, че може да се продава моето съдържание след като минат 3 месеца от първите одобрени снимки.
Неодобрените ми снимки нямат фокус или са с  шум.
Вълнувам се! Сега разглеждам, какво качват хората, как го описват с какви ключови думи и т.н. Поне и да нямам продажби ще си подобря английския.

# 27
  • София
  • Мнения: 610
Момичета, в момента на регистрация ли искат пей пал акаунт?

# 28
  • Мнения: 609
На мен за сега не са ми искали, най-вероятно при продажби ще се наложи, попълвал се и някакъв документ за удържане на данъци тогава, сканира се и им се изпраща (това четох в обяснителните бележки). Разглеждах си акаунта и не видях къде трябва да се дава лична карта, данни за плащане и т.н.
Решила съм, за сега това да не го мисля, а и открих в сайта двама мои познати и ще ги питам ЕВЕНТУАЛНО ако имам някакъв приход как да го получа. Аз дори нямам регистрация в Пей пал....

# 29
  • Мнения: 3 987
Спокойно, ще мине поне година и нещо, докато си изтеглите първите пари от там. До тогава ако още не ви е писнало да се занимавате, ще намерите от къде се попълва всичко Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт