Отговори
  • Мнения: 19
Здравейте, надявам се да намеря чрез тази тема някой, с когото да поговоря. Разбира се, може и да стане дискусия в тон "приятеля ти е пияница, бягай веднага", вече има много такива теми.

Малко предистория - всеки от нас си влачи дефицити от детството. До скоро не живеехме заедно, и аз толерирах напиванията до неадекватност, на които ставах свидетел, защото се държах като съалкохолик. Те бяха и по-редки. Това мое поведение, разбира се е вредно, и за двама ни - първо, аз очевидно се унижавам, второ - осигурявам му удобна среда, без критика, и той си продължава постарому. Сега ще кажете - абе ти добре ли си? Ами не, явно не съм била. Благодарение на този форум намерих книгата "Параноя на страстта", и я изчетох за 2 дни. Добре че беше тя. Преди нея не знаех че има такова нещо "съалкохолик".

От както заживяхме заедно (4-5 месеца), напиванията станаха по-чести (около веднъж месечно, или по-често), и държанието му е недопустимо, също не може да контролира количеството, казва че не усеща кога се напива и не може да прецени кога да спре, от един момент не помни нищо, и аз му разказвам на другия ден, пиянството му е лошо, държи се грубо, последния път дори обърка спалнята с тоалетната...

Всичко това говори че нещата са извън контрола му вече, а аз трябва да си плесна 2 шамара и да спра да се държа като отчаяна патка, само и само да останем заедно.

В момента не живеем в България, но и двамата сме си българи, и сме израстнали покрай нагласата че е нормално да се пие, да се черпим, уикенд - алкохолизма е нормален за много млади хора (и за нас е бил).

Съответно има две мнения за пиенето и пиянството - или се черпим и си прайм веселото(всичко е наред), или ако човека се пропие и почне да деградира всички правят отвратена физиономия, и бягат(тоя пропадналия).

Също го има и варианта в който жената се изживява като свещена жертва, търпи, чисти повръщано и лъже околните че семейството е ок.

Аз искам, доколкото е по силите ми, да опитам по-умен подход, просто по-добър, знам ли.

Решила съм да изискам от него само едно - да разговаряме. Да не ми се крие като мишка, да ми мълчи, да ми отговаря с по една дума на тези "неприятни въпроси" относно проблема. Това смятам че имам право да го изискам. Няма да изисквам да спре да се напива. Просто ако избере да го прави, ще приложа другото лечение - ще си тръгна, със сълзи, но силно стиснати зъби.

Едва от седмица аз заявих че повече няма да търпя положението, и трябва нещо да се направи (той да го направи най-вече). Врънкам го  да иде на психолог. За момента си говоря сама.

За депресията - там пък съм още по-невежа. До степен че понякога го бъзикам. Просто моята нагласа е "депресия ли? я ходи малко да копаш на село, после пак ела". И директно си му казах да говори с някой, защото аз няма да му свърша работа. Смисъл, не съм квадрат, но понякога човек трябва насила да си вдигне задника, да се задейства, за му олекне. Просто тялото понякога има нужда от движение, от кислород, от там и психическото състояние се подобрява. Ако вечно чакаме да ни дойде мотивацията, така ще си умрем.

Писах много, извинете за което. Моля, ако някой счита че може да поговорим, да ми пише на ЛС. Някой с опит подобен на моя, или просто някой  който има желание.

Благодаря!

# 1
  • София
  • Мнения: 971
Не става ясно защо е депресиран приятелят ти. И друго не разбрах - напива се веднъж, два пъти месечно, така ли?

# 2
  • София
  • Мнения: 7 990
По-скоро Вие се консултирайте с психолог как да преодолеете "багажа" от детството, така че да не се примирявате с неприемливото. В момент, когато имате всички инструменти да се отървете безболезнено от проблем, търпите и търсите начин за справяне, какъвто сте наясно, че не съществува.

# 3
  • Мнения: 72
Здравейте, MarryAnn!

Мъжът Ви ще продължава да се напива още от сутринта, никакви психолози няма да му помогнат.
Пияниците и наркоманите ги лекуват на едно. Единици са тези, които са се измъкнали и то още, когато са били в началото. Много психолози отказват да работят с такива хора, казват, че е казуса пердута.
Даден Ви е съвет - Вие да започнете да посещавате психолог, направете го, заради себе си.
Пияндето няма да го оправите. Не се заблуждавайте. Животът е много кратък. Намерете сили в себе си да започнете на чисто, едно ново начало.
Ние жените имаме нужда да сме желани и обичани, ние не сме психодиспансер или благотворителна организация, за да спасяваме изпаднали типове като комарджии, пияници, наркомани и всякакви със зависимости, психопатии, комплекси и прочие. Не сме и майките им, за да ги дондуркаме до откат и да им пеем приспивни песнички.
Една жена трябва да обича и цени първо себе си, да изисква от мъжа до нея същото, той да я обича, уважава и тя да е на първо място за него. Имаме нужда да се опрем на някого в труден момент. И това в никой случай не трябва да е бутилката с водка до спиртосания алкохолик у дома ... извинявам се за грубия изказ, но аз съм си директна и пряма.
Едно куче да приберете в къщи - ще го научите къде да ходи по нужда и че това не се прави в стаята, където спите ... И то ще се научи.
Не мислете да спасявате мъжа до Вас от алкохола, спасете себе си от него Wink

П.П. мъжът до Вас не стига, че е пристрастен към алкохола, но е станал и депресивен покрай прекомерната употреба на спирт. Тоест избива го на лудост и пие алкохол. И Вие сте с него, понеже? Тук понеже няма ... събирате си багажа и дим да Ви няма. Утре същият може да посегне на живота Ви, само защото е преценил, че не сте облечена подходящо за работа и да агресира ....

Успех от мен Simple Smile

Последна редакция: ср, 23 окт 2019, 17:43 от May Vlladimirova 635155

# 4
  • Мнения: 2 039
Щом не сте в България,потърсете помощ от най-близкото звено на "Апостоянното анонимни алкохолици" Никакви разговори по форуми няма да Ви помогнат.Ако Вие още не сте се алкохолизирали напълно,се отстранете от тази отровна среда.Не зная от къде са Ви предствите за "българите",но не постоянното употрубяване на алкохол не е характерно за повечето от тях.

# 5
  • Мнения: 8 806
Цитат
Ние жените имаме нужда да сме желани и обичани, ние не сме психодиспансер или благотворителна организация, за да спасяваме изпаднали типове като комарджии, пияници, наркомани и всякакви със зависимости, психопатии и прочие.
Една жена трябва да обича и цени първо себе си, да изисква от мъжа до нея същото, той да я обича, уважава и тя да е на първо място за него. Имаме нужда да се опрем на някого в труден момент. И това в никой случай не трябва да е бутилката с водка до спиртосания алкохолик у дома ... извинявам се за грубия изказ, но аз съм си директна и пряма.

За бога! Само жените ли имат нужди? Мъжете нямат ли нужда от същото? Жена съм, ако е важно за този коминтар. И не разбирам такъв въпиющ егоизъм. Аз, аз, аз...Жената. Все едно мъжете са нещо друго, не от същия биологичен вид. Да не говорим изобщо, че всички живи същества имат нужда от отношение.Ама то с такова его как да го проумееш? ooooh!

# 6
  • Мнения: 72
Цитат
Ние жените имаме нужда да сме желани и обичани, ние не сме психодиспансер или благотворителна организация, за да спасяваме изпаднали типове като комарджии, пияници, наркомани и всякакви със зависимости, психопатии и прочие.
Една жена трябва да обича и цени първо себе си, да изисква от мъжа до нея същото, той да я обича, уважава и тя да е на първо място за него. Имаме нужда да се опрем на някого в труден момент. И това в никой случай не трябва да е бутилката с водка до спиртосания алкохолик у дома ... извинявам се за грубия изказ, но аз съм си директна и пряма.

За бога! Само жените ли имат нужди? Мъжете нямат ли нужда от същото? Жена съм, ако е важно за този коминтар. И не разбирам такъв въпиющ егоизъм. Аз, аз, аз...Жената. Все едно мъжете са нещо друго, не от същия биологичен вид. Да не говорим изобщо, че всички живи същества имат нужда от отношение.Ама то с такова его как да го проумееш? ooooh!

Жено, нямам его, имам нужди и един мъж ги покрива. Ако не - не съм с него. Теб какво те брига??
Това съм аз, имам изисквания и към себе си, и към другите. Никой на сила не карам да бъде с мен.
Не разбирам кое Ви кара да ме цитирате и да се включвате  към написаното от мен ??
Ами, дондуркайте си мъжете в къщи (пияни, заляни или пък не) и не се занимавайте с моя милост или "егото" ми Simple Smile))
П.П. Ич ми не е какво искат мъжете. Те са като кучетата, както ги научиш в началото ... Свързано е с дресировка и нищо общо няма с егото Simple Smile))

Последна редакция: ср, 23 окт 2019, 18:01 от May Vlladimirova 635155

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 15 553
MarryAnn, детето ти как приема пиянските изцепки на пастрока си?
Не те ли е страх, че в алкохолния си делириум може да е опасен за собствената ти рожба?

# 8
  • Мнения: 7 268
Няма как да помогнеш на алкохолик. Спасявай се, докато не си разбила собствения си живот.

# 9
  • Мнения: 19
ляля - той си е склонен към депресии от малък, в семейството му е имало и бой, и пиянство, предполагам че за това. Сега като сме в чужбина, той само работи, излиза само с нас, нямаме още приятели тук. Няма хоби, просто си гледа глупости из нета. Не спортува. Но то си зависи от него, да се активизира. Да, горе-долу толкова често се напива.

милинка-да, аз и да го напусна, ако не работя над себе си, пак на такъв ще налетя. Сега го няма за седмица, като се върне, ще видим, има ли желание за промяна, няма ли.

Пип 2 - може да е прозвучало малко кофти за българите, по-скоро исках да кажа че подобна употреба на алкохол е широко разпространена, залегнала в традициите, в днешно време - част от "доброто прекарване". И в други страни имат такива проблеми, тук в Чехия се пие дори повече. Аз лично пия много малко (вече). В началото на връзката ни с този човек, и аз не бях много по-различна.Това беше преди около 2-3 години. Намерих англоезичната група тук на Ал-анон, но не се знае дали ще оставам в страната при тези обстоятелства.

Black Cat, разбира се, за детето ми трябва да отворя отделна тема. Той го видя 2 пъти неадекватен, разбра че е пиян, разбра че това не е ок. Приятеля ми се държи съвсем различно към него - без нотка негативизъм. Не бих търпяла и за минута лошо отношение към детето. Но и без това, гледката на пиян човек който трябва да уж да му е за пример, не е здравословна. Не бих простила поредно напиване пред детето си.
Виновна съм, че съм допуснала след първия път, да го види и за втори.  Днес говорих с него (сина ми), обясних му че няма нещо, което достатъчно да те оправдае да се нафиркваш така, казах му че приятеля ми има проблем с алкохола, казах му че може и да последва раздяла (не знам дали не прекалих с информацията).
Малкия ме беше питал - "Мамо, да не би той да пие защото го притеснява присъствието ми?". - децата винаги се опитват да поемат нашата вина на плещите си.

# 10
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Той ако смесва и антидепресанти или подобни с алкохол, е цъфнал, та вързал. Щом има наченки от депресия от малък, е трябвало по-рано да вземе мерки. Сега депресията се усилва от алкохола, лекарствата, ако пие такива, и те оказват голямо влияние и просто не виждам как ще стане, освен ако не спре алкохола. Че организмът му е развалина.

# 11
  • Мнения: 5 247
Как може да допуснеш детето ти да се натовари толкова, че да пита дали то е причината??? Че не обичаш себе си е ясно, ами обичай детето си и го махни от този алкохолик. Пораженията, а те очевидно не са малко, които ти имаш от детството си ще допуснеш да бъдат нанесени на детето ти ли?

# 12
  • Мнения: 19
La Sombra той не взема нищо за депресия, даже буквално от няколко дни призна че се чувства така.
Злодеида - права си, и много тежка. Каквото и да кажа, ще прозвучи като оправдание.

# 13
  • Мнения: 5 247
Ами действай. Посещавай психолог. Работи над себе си.

# 14
  • Мнения: 9 093
Здравей!
От личен опит ще ти споделя следното:

1. Такова поведение от негова страна има дълбоки корени - и ти го знаеш, както и той. И единственото, което може да го спаси или поне да му даде шанс занапред - е първо, осмисляне на травмите, и второ, консултация с психиатър първо, и после психотерапия.
2. Ти трябва да бъдеш на първо място - имаш да мислиш за себе си, и за дете. Започни да мислиш в насока самостоятелност, както и лекуване на твоите лични травми. Ясно ти е, че детето поема моделите от семейството - и е нужно много обясняване, и много осъзнатост в ежедневието, за да знае то кое е редно и нередно, и да не расте с мисълта, че тези неща са навсякъде и са общоприети. Важно е да се откъснеш емоционално от ситуацията, защото емоцията към него не ти дава шанс дори да имаш трезва преценка. Така ставаш жертва...Да си привързан към човек с такова деструктивно поведение е също част от твоите травми - и пак се връщаме на това, че всеки от вас има какво да отработи тук и сега. Твоята задача е по-сложна, затова мобилизирай се, докато е време. Не забравяй, че докато не отработиш своите бъгове - дори да срещнеш друг човек, той ще те изправя пред същите предизвикателства, докато не си решиш нещата. Заслужаваш човек, с когото да си спокойна и в баланс - но за да го получиш, трябва самата ти да си такава. Привличаме това, което сме Simple Smile
3. Да му помогнеш - е човешко - но да си му патерица - не е човешко спрямо теб самата. Преди всичко желанието да си помогне трябва да се роди в него. Насила, каквото и да му говориш, дори да го влачиш по терапии, ефектът ще е нулев.

Много е тежко да съжителстваш с такъв човек, и да го обичаш. Но ще се справиш. Не е нужно да мислиш за края на нещата от сега - давай стъпка по стъпка. Пожелавам ти успех, сили и вяра в себе си Simple Smile Ще се справиш - ние жените сме корави, много повече, отколкото си мислим. Особено, когато имаме да мислим за дете Simple Smile

# 15
  • Мнения: 15
Аз съм алкохолик. Границата, от която можех да се върна е мината отдавна. Без близки приятели или половинка. От повечето вкл. половинката съм се отделил сам - помощта им не ми върши работа, а няма защо да ги натоварвам с личните си драми. Бил съм и в клиника с незадоволителни резултати - много бързо се върнах към старите навици, но аз адски късно потърсих помощ.

Предвид, че честотата която описвате не е нещо особено съветите ми са в две посоки:
Ако при неадекватните си състояния човекът вреди пряко (умишлено) на вас или други хора - оставете го.

Ако вреди основно на себе си и косвено на вас/други - поговорете, предприемете стъпки (психиатър+медикаментозно лечение, клиника дори) може и повече от един опит, защото това е много трудно за лекуване, но мисля, че имате шанс. Ако не се получи - разделете се. Всъщност при един добър човек - алкохолик, усещането, че наранява близките си, които няма как да му помогнат, въпреки че искат е ужасно и по-добре да бъде оставен. А и често, когато човек загуби всичко преминава през някакъв вид катарзис.

Ние жените имаме нужда да сме желани и обичани, ние не сме психодиспансер или благотворителна организация, за да спасяваме изпаднали типове като комарджии, пияници, наркомани и всякакви със зависимости, психопатии, комплекси и прочие. Не сме и майките им, за да ги дондуркаме до откат и да им пеем приспивни песнички.
Една жена трябва да обича и цени първо себе си, да изисква от мъжа до нея същото, той да я обича, уважава и тя да е на първо място за него. Имаме нужда да се опрем на някого в труден момент.

Цялото ви мнение, госпожо, е егоистично та чак гнусно.

# 16
  • Мнения: X
Здравейте, надявам се да намеря чрез тази тема някой, с когото да поговоря. Разбира се, може и да стане дискусия в тон "приятеля ти е пияница, бягай веднага", вече има много такива теми.

Скрит текст:
Малко предистория - всеки от нас си влачи дефицити от детството. До скоро не живеехме заедно, и аз толерирах напиванията до неадекватност, на които ставах свидетел, защото се държах като съалкохолик. Те бяха и по-редки. Това мое поведение, разбира се е вредно, и за двама ни - първо, аз очевидно се унижавам, второ - осигурявам му удобна среда, без критика, и той си продължава постарому. Сега ще кажете - абе ти добре ли си? Ами не, явно не съм била. Благодарение на този форум намерих книгата "Параноя на страстта", и я изчетох за 2 дни. Добре че беше тя. Преди нея не знаех че има такова нещо "съалкохолик".

От както заживяхме заедно (4-5 месеца), напиванията станаха по-чести (около веднъж месечно, или по-често), и държанието му е недопустимо, също не може да контролира количеството, казва че не усеща кога се напива и не може да прецени кога да спре, от един момент не помни нищо, и аз му разказвам на другия ден, пиянството му е лошо, държи се грубо, последния път дори обърка спалнята с тоалетната...

Всичко това говори че нещата са извън контрола му вече, а аз трябва да си плесна 2 шамара и да спра да се държа като отчаяна патка, само и само да останем заедно.

В момента не живеем в България, но и двамата сме си българи, и сме израстнали покрай нагласата че е нормално да се пие, да се черпим, уикенд - алкохолизма е нормален за много млади хора (и за нас е бил).

Съответно има две мнения за пиенето и пиянството - или се черпим и си прайм веселото(всичко е наред), или ако човека се пропие и почне да деградира всички правят отвратена физиономия, и бягат(тоя пропадналия).

Също го има и варианта в който жената се изживява като свещена жертва, търпи, чисти повръщано и лъже околните че семейството е ок.

Аз искам, доколкото е по силите ми, да опитам по-умен подход, просто по-добър, знам ли.

Решила съм да изискам от него само едно - да разговаряме. Да не ми се крие като мишка, да ми мълчи, да ми отговаря с по една дума на тези "неприятни въпроси" относно проблема. Това смятам че имам право да го изискам. Няма да изисквам да спре да се напива. Просто ако избере да го прави, ще приложа другото лечение - ще си тръгна, със сълзи, но силно стиснати зъби.

Едва от седмица аз заявих че повече няма да търпя положението, и трябва нещо да се направи (той да го направи най-вече). Врънкам го  да иде на психолог. За момента си говоря сама.

За депресията - там пък съм още по-невежа. До степен че понякога го бъзикам. Просто моята нагласа е "депресия ли? я ходи малко да копаш на село, после пак ела". И директно си му казах да говори с някой, защото аз няма да му свърша работа. Смисъл, не съм квадрат, но понякога човек трябва насила да си вдигне задника, да се задейства, за му олекне. Просто тялото понякога има нужда от движение, от кислород, от там и психическото състояние се подобрява. Ако вечно чакаме да ни дойде мотивацията, така ще си умрем.

Писах много, извинете за което. Моля, ако някой счита че може да поговорим, да ми пише на ЛС. Някой с опит подобен на моя, или просто някой  който има желание.

Благодаря!
Попаднала си на алкохолик и доброволно се събираш да живеете заедно???
Умен подход НЯМА.
Или той САМ иска да се излекува и тръгва по лекари и терапии, или НИЩО.
Ти нищо НЕ можеш да направиш.
Имах гадже алкохолик, за две седмици.На първото събиране с приятели, на което ме покани и мен, се натряска като свиня.И спря да ми бъде гадже.
Един живот имам и никога не съм имала намерение да го жертвам заради слабостите и зависимостите на друг.

# 17
  • Мнения: 2 749
Основният въпрос е той осъзнава ли, че има проблем? Ако той не вижда проблем, ти нищо не можеш да направиш. Ако разбира, може да се опиташ. Но никаква гаранция за успех. Като идея - запиши какво прави и говори в безпаметно състояние. Като на трезво го види, може да се осъзнае. И още нещо - едно е алкохолик, друго е пияница. Алкохолизмът е болест.

# 18
  • Мнения: 2 111
Един живот имам и никога не съм имала намерение да го жертвам заради слабостите и зависимостите на друг.
Абсолютно. И дете имаш, и то не заслужава. Апропо, бащата на сина ти как би погледнал на факта, че детето му живее с алкохолик в депресия, който става агресивен при запой?

# 19
  • Мнения: 19
Café del Mar - респект, благодаря ти за включването! Днес говорихме (от седмица говорим всеки ден, но по скоро е монолог от моя страна), и каза че щял да пробва месец без да се напива (доста ниска летва), и само ако не издържи, щял да тръгне на психолог. Четох доста, че алкохолизираните започват да обвиняват всичко около себе си, и изпадат в илюзията че нямат проблем. Човека гледа леко на нещата, но аз не съм съгласна с него. Заявила съм го че мисля в посока да се разделим, че не мога да му помогна за депресията, и точно затова си го пращам при специалист.
В училището на детето ми започна да идва гостуващ психолог. Ще започнем да я посещаваме с детето ми в частната ѝ практика. Тя е българка, затова ще опитаме с нея. Детето ми най-добре би говорило за мисли и чувства на български. Аз от известно време го мисля, дори и да не бяха тези проблеми, защото биологичния му баща почина на скоро (познайте от какво).
Също смятам да си посетя англоезичната група на Ал-анон тук. Сигурно първия път или само ще мълча, или ще плача, притеснявам се малко, но ще ида.
Напълно съм съгласна с теб, и да, корави сме си!

dalt - благодаря и на теб. Малко не знам какво да ти кажа. Израстнах край хора със зависимости, всякакви. Някои умряха, други минаха през комуни. Казвам ти го в смисъл че разбирам какво е, защо човек избира да се усокоява с "нещо". Буквално си е избор. Просто и сложно.
Благодаря за съветите. Да, той казва че го натоварвам защото аз от седмица всеки ден го заливам с всичко което мисля по въпроса. Разбирам че няма как да му помогна. Щом моите думи ги усеща като още една тежест, която да носи. Сега говорил с приятели (беше за седмица в България), каза че им споделил какви ги върши. Каз да го оставя да ми докаже че няма да се напива (това май го чуват много жени всеки ден).
На теб ще ти пожелая късмет, и не знам, дали си пробвал Анонимни алкохолици - изглеждат ми най-адекватната помощ.

# 20
  • Мнения: 19
Кафе с Канела - баща му беше по-зле, и го напуснах когато малкия беше на 2. Човекът наскоро почина. Отне му 8 години за да съсипе здравето си.

Франсоаз* - да, и годинките си вървят. Младостта ми си отиде, прекарана с разни идиоти, но никога не е късно за промяна.

За момента не го виждам мотивиран приятея ми. Щял да се справи сам. Ами накрая точно това ще стане - ще  го оставя да си се справя Сам. Може и да му помогне. Човек понякога трябва да стигне дъното, за да отскочи.

# 21
  • Мнения: 2 111
Значи от думите ти разбирам, че си прекарала голяма част от живота си заобиколена от зависими. Би трябвало тогава да си опознала този тип поведение добре. Дължиш добър и достоен живот на детето си, само това мога да кажа. Мен лично ме потресе въпроса му дали този хубостник се напива заради присъствието му. Какво ли му е на душицата. Не е загуба да живееш без партньор при липсата на достоен такъв.

# 22
  • Мнения: X
Алкохолиците не отскачат (повечето), а затъват тотално.

# 23
  • Мнения: 7 268
Тежка съдба си имала да живееш цял живот сред зависими. Дано това ти е стимул да искаш да промениш живота си.

# 24
  • BG
  • Мнения: 367
Значи от думите ти разбирам, че си прекарала голяма част от живота си заобиколена от зависими. Би трябвало тогава да си опознала този тип поведение добре. Дължиш добър и достоен живот на детето си, само това мога да кажа. Мен лично ме потресе въпроса му дали този хубостник се напива заради присъствието му. Какво ли му е на душицата. Не е загуба да живееш без партньор при липсата на достоен такъв.


Кафе, тя няма да го напусне. Ще си наляга парцалките и ще търпи. При такива хора като нея са минати определени граници, отвъд които нещата вече не са същите. Много ми дожаля за детенцето. Разумния човек щеше да бяга като дявол от тамян от такива хора и ситуации и с маниакална придирчивост да ги отстранява с цената на всичко. При мен беше токсична майка нарцис и незаинтересован баща-разведени. Дали ще са алкохол, наркотици,поведенчески дефицити , емоционални липси , психопатски арсенал от " А" до "Я" все тая. Интересно защо не е развила силен инстинкт за самосъхранение като ответна реакция !?  Обикновено потърпевшите  надушваме опасностите отдалеч.
 

Преди време, дърта магарица на 48 години попаднах на прикрит алкохолик. На първата по-голяма изцепка го зарязах, опита се да ме безпокои в службата. Не можа да ми накриви, защото го заплаших с издействане на ограничителна заповед. След време научихме, че е бил пребит почти до смърт в гарсониерата си, звъннал е със сетни сили на приятел, бил е настанен в интензивно. Идва сестра му от София и си го прибира. И така 7 тодини нито вест, нитко кост от него.

# 25
  • BG
  • Мнения: 367
Алкохолиците не отскачат (повечето), а затъват тотално.
   
 Не се задържат дълго на едно работно място, не могат да си плащат сметките, губят жилищата си. Господинът от предишния ми пост беше на издръжката на мама. Като почина тя, тогава започна да затъва.

# 26
  • Мнения: 526
Психологически е проблема. Аз скоро се разправях с мой близък, който едвам не умря от това пиене.. Химическите бомби които се случват в мозъка на човека са разрушителни, тежки, ужасно много неща видях, страдание много, зор огромен. Аз самата някога също си се,, черпех,, порядъчно. Към днешна дата нищо, дори с повод. Просто не ми се пие, дори ми се гади. От психиката тръгва всичко и пак през тая врата се излиза. Но! Организма е  дресиран вече и си знае и си търси и иска алкохолец. Трябва много да пострада, трябва страшно сътресение да има, страшен внезапен уплах, да се стресне демек. Това дето го плаши те че ще си тръгнете няма да сработи. Слаб ангел има вместо силна воля. Снимайте го, клипове му направете баш когато е най зле. Направете го, има ефект. Обещавам.

# 27
  • Мнения: 24
Нещата са ми до болка познати,аз минах по този път,но при мен не беше два-три пъти месечно,а седмично,най-важното е той да осъзнава проблема,и да желае да се справи,ако той няма желание няма шанс.Аз използвах лекарства,препоръчаха ми ги двама приятели,които бяха стигнали до”или алкохола или дните им са броени”,от 4-5 години са други хора,аз също вече три години не докосвам.Разбери,той желае ли да се промени или не,ако не осъзнава проблема,нищо не може да се направи.И още,това е много тънък лед,ако спреш и след време пак започнеш,става много сложно.Спира се веднъж за винаги,няма,ама само една бира,ама само чаша вино,никакъв алкохол.
Успех.

# 28
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 281
Авторката знае какво причинява алкохолната зависимост,но вместо да бяга от такава среда,тя се е събрала с пияница.

Все още не е късно да избяга и да тръгне по нов път.
Иначе само ще страда и тя.Както и детето.

 Това,което си причиниш сам,никой друг не може да ти го направи.

# 29
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 988
МаиАн, много ми е болна тази тема. Минах през това, но без дете. Няма оправия Sad . Бих те питала: Защо не искаш да се разделите? Какво е това, което те задържа? При мен беше усещането (надеждата), че мога да помогна, чувство за вина, ако "избягам", а също и остатъчна обич. Е, не можах да го понеса дълго. Тръгнах си. И животът ми продължи хубаво. А той потъна за няколко години, после (след 10+ години) , за щастие, се оправи. Все още си го обичам, защото е чудесен човек, но не исках/искам да ме е страх във всеки момент какво би могъл да направи (въпреки че моят не беше агресивен, хич).
Като цяло смятам, както вече беше споменато, че човек има само един живот и не е разумно зорлем да го прекарва в мъки. А да причиня подобна травма на детето си.... меко казно не бих.
И, честно, каквато и да е причината за алк. зависимост, не ме интересува, самото знаене и разбиране не ме мотивира да търпя. Важен ми е крайния резултат. Не искам аз и детето ми да го отнасяме.
Не искам да съм груба! Просто помисли за инстинкта си за самосъхранение!

# 30
  • Мнения: 19
Хора, много ви благодаря че пишете! Кой по-грубо, кой по-мило, няма значение, аз оценявам.

В тийнейджърските ми години си избирах все такава компания, имах право и на друг избор, но не, другите ми  бяха скучни. Не че нещо ме е принуждавало. Нашите на са били пияници. До момента наистина бях доста невежа относно алкохолната зависимост. От няколко дни не мога да спра да чета. И спря да ми се пие дори и тукашната чешка бира.

Досега детето ми е получвало прекрасно отношение от приятеля ми, грижа, даже на моменти се е престаравал, може би защото не му е баща и се е опитвал да го спечели. За пръв път виждам че то губи уважението си към него.

Непосредствено преди да се преместим тук, поддържах с приятеля ми връзка от разстояние 9 месеца. А още по-назад е периода в който връзката ни беше скорошна, тогава тези инциденти се случваха веднъж годишно, и двата пъти се разделяхме. И очевидно после пак се събирахме, след тежки обещания.

Не мисля че ще го снимам ако пак стане такова нещо. По скоро ще си събираме багажа.

# 31
  • Мнения: 4 611
Съчувствам ти, не е лесно да се откъснеш. Ако съм на твое място и е човек, когото обичам бих искала да му помогна. Но щом дете е замесено в картината нещата се променят изключително много. Защото на първо място трябва да ти е жал за детето, а на второ, даже на трето място да ти е жал за тоя човек. То знае ли баща му от какво е починал?

# 32
  • Мнения: 56
Имам много изключително негативно отношение към пиянството (поради което не пия, и се напивам много рядко веднъж на няколко години). Човек се напива НАРОЧНО за да прави простотии, ама съвсем нарочно, които простотии иначе не би направил, т.е. пие за да му паднат задръжките.

Ще ви дам пример. С брат ми бях ме на рожден ден. Там нормално се почерпихме, после се прибрахме нормално към един. Той продължи самостоятелно да пие до 5 сутринта. Съответно сътвори един глупости които не са за говорене.

Целта му беше да нарани майка ни. Е какво? Разстрои я, нарани я и какво? На нея не и тежи че ще му изчисти, а едни други работи.

Та мисълта ми е НИКОКГА ДА НЕ ОПРАВДАВАТЕ ГАДНИ ПОСТЪПКИ С ПИЯНСТВО. Всичко е съвсем нарочно дори самото напиване с цел после да си гаден и зъл.

# 33
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 988
Е, не съм съгласна с това крайно мнение. Човек често пие, за да "заглуши" или притъпи някаква болка или проблем. Което пак не го оправдава, защотото не е това начинът.

# 34
  • Мнения: 2 749
Първо пиеш с компанията, да се развеселиш. После започваш да пиеш по навик, щото така сме правили винаги. И накрая вече почваш да пиеш от зависимост, иначе не ти е добре.

# 35
  • Мнения: 56
Едно е да пийнеш, друго е да се насвиниш. Аз имам в предвид целенасоченото наливане с цел после да отприщиш това което ти е събрало болната (психично) глава.

Иначе то и в малкия принц го пише:

- Защо пиеш?
- За да забравя!
- Какво да забравиш?
- Че ме е срам!
- Срам от какво?
-  От това че пия !

Нещо такова беше планетата на пияницата.

А въпросния пие точно за да се разтоври само дето да не си около него когато се разтоварва.

Последна редакция: пт, 25 окт 2019, 10:37 от t_rival

# 36
  • Мнения: X
Не е нужно това, което правите.

По темата не мога да се изкажа, много е тежко, не съм имала близки. Родителите ми пият доста, не се напиват в такава степен, но пият ежедневно и това още много отдавна ме е отвратило да си намирам такива партньори. Имала съм едно гадже пияч, в студентските години, но не беше толкова сериозно, не мога да се изкажа. Но такива крайности са недопустими.
Не съм съгласна, че няма хора, които спират. Има, но са малко, аз лично не бих рискувала с такъв човек с надеждата, че той ще е от тези, които ще спрат.
И не е нужно родителите ти да са алкохолици, за да започнеш да се замесваш с такива мъже. Достатъчно е да имаш комплекса на спасителя или твой родител да има друг голям проблем и ти да не си могъл да го 'спасиш' като дете и като по-възрастен и да търсиш компенсация чрез партньори. Ама предполагам това го знаеш, след като си се разровила вече за инфо. Имаше една много хубава статия 'Спри да спасяваш хората' - циркулираше из нета. Свързано е с ниското самочувствие на спасителя и нуждата му от признание. Нещо като 'непоискано добро' се получава. Буташ се зорлем да помагаш, но това помагане обслужва само теб всъщност и твоето самомнение.

Била съм и в ролята на доста пиещия, и в ролята на спасителя, уви, прескача се през тези роли понякога. Просто не с алкохолици, бивши и настоящи. Но познавам спрели. Не ти писах на лични, понеже не съм и не съм била точно в твоята ситуация, а тя си е специфична .. /може би/.

Ето, заповядай:
https://evolife.bg/spri-da-spasqvash-horata/

Последна редакция: пт, 25 окт 2019, 11:54 от Анонимен

# 37
  • Мнения: X
MarryAn, ти се отнасяш с огромна толерантност към зависимите, сякаш да имаш зряла и разумна представа за света включва и голямата група хора, които обичат да пият.
Това уж-разбиране и уж-широкоскроеност е проблема.
Няма паралел между пиещия от време на време и алкохолика (колкото и приятен, разбран и "вредящ само на себе си" да е алкохоликът).
Алкохолизмът е деструктивно и деградиращо отношение към живота и себе си - и ти правилно си усетила, че това не е добра среда.

В света съществуват хиляди други хора, които да ти бъдат близки и без да пият, така че, не се затваряй в клетката сама, внушавайки си, че сред зависимите има супер интересни хора. Малко живот с такъв и триковете и интересните разсъждения почват да се повтарят, не си ли забелязала?

# 38
  • ЯМБОЛ
  • Мнения: 1 022
   Мисля,че е финансово зависима от  от този пияница.И затова търпи.

# 39
  • Мнения: 19
Olia Nik - точно това са степените. Вчера този моя си дойде от пътуването, разправяхме се, и като му казах че ще ходя на среща на Ал-анон, той почна "ама аз не съм алкохолик, не треперя сутрин, не пия всеки ден". Също хем се радва че ще ходим с детето на психолог, хем му е малко гадно, защото знае че ще разкажа и за неговия проблем.
Иначе вчера с малкия направиха тикви за хелоуин. Уж нямало да пие, да съм го оствела да ми докаже че може. Аз вече мисля варианти как да се изнесем, че не се знае. Пък и толкова истории четох, как човек спира, после след години пак почва. Моя на психолог не ще. "Не, не и не. Мога сам да се справя." Аз съм преувеличавала.
Косите на вероника - така съм аз да. Даже отвреме навреме както си седя, ми идва да стана доброволец някъде, нещо някой да спасявам. Joy
krasitrud - действително, аз уча, а той ни издържа. Но не ме е страх от малко финансова криза, допреди няколко месеца беше различно. Всеки си имаше своя квартира, и сам си плащаше сметките. И на две места съм работила неведнъж.
Дори и да останем при него, ако разбира се не пие, мисля да оставя ученето на заден план, защото така без собствена заплата, не мога да реагирам адекватно, и трябва да направо да сменяме държавата (отново).
След малко тръгвам за срещата на Ал-анон.

# 40
  • Мнения: 336
В България е нормално да се пие до припадък кой от мъка, кой от радост. Аз редовно изтрещявах от мъка през последните 10 г., но усещам вече пораженията и се опитвам да се въздържам. Сега само от радост Simple Smile

Странно е че живеете в чужбина и има такова желание за къркане. Или му е навик от България, или животът в чужбина го депресира. Но в чужбина алкохола е скъп и пияниците не се толерират особено. Вие явно не изкарвате големи заплати, защото тогава щяхте да се бъхтате все едно копате на село и освен някоя биричка и малко винце едва ли биха ви останали сили да пиете безпаметно.

Ако намерите заместител на алкохола ми пишете на лично

# 41
  • София
  • Мнения: 971
На мен ми е странно. В Чехия има огромен процент алкохолици. Имам приятелка там и непрекъснато се удивлява на масовото всекидневно напиване до безпаметност на всякакви хора. Жени, мъже, деца. Напиват се и повръщат и си вършат нуждите на обществени места. Та някакво месечно напиване ми е странно... И то в Чехия...

# 42
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 281
Не,и в България не е нормално да се напиваш до припадък.

Нормално е човек да има някакъв самоконтрол и да знае  кога трябва да спре.

Естествено много зависи и с какви хора общуваш.
Но дори и човек да е израснал в лоша среда,ако е достатъчно интелигентен,той ще се постарае да направи крачка напред и да избяга.

# 43
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Зависимостта и в частност алкохолизмът не подбират според нивото на интелигентност.

# 44
  • Мнения: 7 268
И в чужбина има алкохолици. Не мисля, че местопребиваването е някакъв фактор.

# 45
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 281
Зависимостта и в частност алкохолизмът не подбират според нивото на интелигентност.

Да.Така е.
Но интелигентен човек ,който е израснал в такава среда например,няма да стане алкохолик.
Ще се стреми да излезе от тази среда.

Има и хора със зависимости,които осъзнават проблема си и търсят професионална помощ.

# 46
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Първото не е вярно, второто - да.
За съжаление, обаче, търсенето на помощ не е достатъчно. Изисква се активното участие и усилия от страна на зависимия, няма магическо лекарство, което да му бъде предложено нито от медик, нито от психиатър, нито от психолог или духовно лице.
Най-просто казано, за да има реален напредък, зависимият трябва да стигне до осъзнаването, че има проблем и да пожелае да го реши.
Самозаблуди от типа: “Ама аз пия само всеки трети петък от месеца” са още по-вредни, тъй като оставят усещането у алкохолика, че може да контролира количествата, заради относително рядката честота. Той, обаче, не си дава сметка, че през останалото време живее в “сух алкохолизъм” - пие му се, но се ограничава умишлено, а зависимостта си е жива и само чака удобния момент.
Истината е, че не бива да приема дори и глътка.
Нека авторката запита приятеля си как си представя живота без капка алкохол до края на дните му и проследи реакцията.
Мисля, че това ще й помогне да се ориентира.

# 47
  • Мнения: 250
Искам да изкажа респект към хората, които не се отказват от близките си, само защото са зависими. Разбирам също и че това трябва да има граница и да не се пропада заедно със зависимия.

Пожелавам сила и решителност на всички!

# 48
  • Мнения: 2 000
Искам да изкажа респект към хората, които не се отказват от близките си, само защото са зависими. Разбирам също и че това трябва да има граница и да не се пропада заедно със зависимия.

Пожелавам сила и решителност на всички!


Респект към съзависимите нямам. А хората, които не се отказват от зависимите ( визирам всички - алкохол, наркотици, хазарт) са точно съзависими. Аз съм една от тях. Все още се боря със себе си и желанието да помогна. Посочената по-горе статия е много точна и ми идва навреме. За което благодаря! Отметнах си я в "Любими", за да мога да я намирам бързо всеки път, когато ми се поиска да помогам на ММ.
  До сега упреквах него, че не поема отговорност за действията си. Сега осъзнавам колко много съм му пречела за това. В един от коментарите  след статията се споменава да подкрепяш човека до теб и да му вярваш. От месеци се чудя как става това, когато грам доверие нямаш в този човек. А и не виждам да прави нещо реално за справяне с проблема. За мен зависимостите са черта на слаб характер и за това слабите не успяват да се откачат. Единиците, които са се откачили от зависимостта са силни характери.

И пак да питам - как да подкрепя някого, в когото не вярвам? Ако това наистина ще помогне.

# 49
  • Мнения: 87
Незнам прочетох ли правилно, че едно дете се обвинява за пиянските изцепки на алкохолика, а майката се е загрижила за депресиите на пияницата.Бивши алкохолици няма!
Живея в чужбина и тук го имат за нормално да се наливат от сутринта преди работа, пазаруват си алкохол в големите вериги и после вадят бутилките на паркинга и се започват. В бг не съм видяла хора да се черпят на крак пред Кауфланд например😄

# 50
  • Мнения: 861
Това за интелигентността и ако си израснал в такава среда, няма да го повториш не е вярно.
Имам баща алкохолик, от много години не поддържам никаква връзка с него, не обичам пияници, но факт е, че винаги се събирам с мъже, които пият. На моменти са и прекалявали, но нищо фрапантно. И самата аз преди няколко години се усетих как всеки ден почти се напивам и изпивам около литър и половина бира. В един момент ако нямаше бира в нас, ставах неспокойна. Опитах се да се осъзная сама на прага на някакъв алкохолизъм ли съм? Това някаква наследственост ли е? В един момент пиенето се поразреди, сега в момента една бира се търкаля по 1 седмица изветряла. Но определено усетих момента на зависимостта.

# 51
  • Мнения: 19
Здравейте отново, дълъг уикенд беше.
С моя човек проведохме разговор и изяснихме че :
- детето не бива да го вижда повече така;
- аз не желая да живеем по този начин;
- съгласи се че си вреди на здравето;
- ако продължи, ще изгуби близки хора;
Говорихме как си представя живота без тези напивания. Обясних му че това че съм ходила на среща на Ал-анон, не означава че той е алкохолик, който трепери сутрин, а самата аз имам нужда от морална подкрепа. Там се събират хора, чиито близки имат проблем с алкохола, не самите те (понякога и те). Споделят чувства и мисли, без да дават съвети, без да насочват. Те се опитват да изместят фокуса към себе си, защото когато човек има зависим близък, той забравя себе си, а се концентрира върху зависимия. След срещата с тях  почувствах отдавна забравена ведрина Innocent. Там ходят и хора, които отдавна нямат общо с алкохола, но искат да не губят пътя един вид.

В духа на скорошния разговор, тези дни не е имало пиене, и уж занапред се надяваме да няма.

Много хора питаха защо не го напускам - защото сме заедно от години, бил е винаги страхотен с детето ми, пътували сме много заедно,а тези инциденти от няколко месеца....всеки път той се извиняваше, и аз се надявах че няма да има следващ път - до следващия път Simple Smile. Затова реших преди да си тръгна да опитам. А то какво се оказа - и аз имам нужда от психолог.

В Чехия се пие много да, освен самите чехи (има статистика), също и тук в Прага идват адски много туристи, и често сутрин по паветата човек може да види повръщано. Това само го споменавам, то не влияе на нашата ситуация особено, защото ние от както сме тук, нямаме приятели и излизаме рядко.
Но пък чехите също спортуват много, и ходят сред природата. Така че си има всякакви.

# 52
  • София
  • Мнения: 4 884
Живяла съм с алкохолик. Бяха тежки, празни, грозни години....
Той лежеше на пода мъртво пиян след поредния безлимитен запой, а детето го прескачаше спокойно, за да стигне до другата стая.
Веднъж имахме на гости съседско дете, хлапетата бяха на 3-4 години. Безпаметно пияният баща се прибра и падна в коридора. Моето дете беше свикнало на гледката и продължаваше да си играе невъзмутимо, но гостенчето изпадна в шок, уплаши се и поиска да си ходи.
Това е един от моментите, които няма да забравя никога.. Какво причинявах на детето си?
Следваха разговори, заплахи, молби, сълзи.. Нищо не помагаше. Той се кълнеше в себе си и в детето, че никога повече няма да пие и това обещание се сгромолясваше още същата вечер. И така всеки ден.
Беше ужасно. На обяд се уговаряхме да вземе детето от детската градина, а вечер аз тичах като обезумяла към градината, защото никой не го беше взел. На следващата сутрин съжаляваше, плачеше и отново обещаваше, че "никога повече няма да пие".
Бях отчаяна, депресирана, нещастна и безумно сама. След всяко обещание се насилвах да повярвам, че ще спре да пие, но това никога не се случи. Ако не го закачах, просто си беше една пияна отрепка, която лежеше на земята или в канавката пред блока смачкан и напикан. Обаче ако започнех да му крещя в безсилието си, ставаше агресивен и без разумен контрол над действията си.
Взех детето и го напуснах. След две седмици реши да се лекува в клиника за алкохолици и наркомани- зависимостта е под общ знаменател.... Биха му инжекция, правиха му терапии, за няколко месеца действително спря да пие и даже през тоя период живеехме като нормално семейство. Скоро след това реши да изпие една бира. Плаках, молих го да не започва отново. "Само една бира, какво толкова.. Не се притеснявай".
От едната бира до бутилката водка и канавката- една седмица.
Моят Ад се завърна със същата опустошаваща и грозна сила.
Махнах се завинаги и никога няма да си простя, че изхабих толкова празни надежди, че вярвах на всяко обещание, че загубих толкова време с тоя ужасен човек, който ограби няколко мои и на детето ми години.
Момиче, няма бивш алкохолик. Аз пробвах всичко, наистина всичко. Единственото ти спасение е да се махнеш далече от него, за да съхраниш себе си- физически, емоционално и социално. Като иска- нека се унищожава, ти и детето не сте длъжни да живеете на дъното с него. Намери сили и се махай, защото след време ще съжаляваш за всичко, което си инвестирала в него. Тези хора са паразити, стигат дъното и копаят надолу... Няма да спре да пие.. каквото и да ти обещава сега...

Последна редакция: вт, 29 окт 2019, 16:23 от gabiplus

# 53
  • Мнения: 2 872
Много си права. Аз съм в ролята на детето. Резултат - изкривена психика, нежелание за създаване на семейство, неуважение и използване на мъжете, неспособност да се влюбя в мъж и да го обичам, гарнирано с тревожност и често изпадане в депресии. И така ще съм цял живот. Към авторката - детето ти е преживяло същия шок с баща си - повярвай ми, психиката му вече е изкривена. Не позволявай отново да попадне в Ада, защото измъкване няма. Не си убивай детето. Махай се. Те винаги обещават Simple Smile

# 54
  • Мнения: 6 469
С човек, който не осъзнава проблема си, няма да се опитвам нито да помогна, нито да живея.
И авторке, време е да разбереш, даже е късно, мисля, че даже не става въпрос и за теб. Не говоря пък изобщо за приятеля ти. Детето е най- важно и отдавна, да не кажа, че изобщо не е трябвало да расте така.
Никакви разсъждения за алкохолиците, никакви психолози нямаше да ме интересуват на твое място. Децата са ми най- важни. Абе, майчин инстинкт поне няма ли? Не знам... Няма да дописвам, че ще е грозно.

# 55
  • Мнения: 19
Засега човекът не пие, и се държи съвсем нормално.  Разбира се, детето ми е най-важно, но не искам да говоря за него тук много - много. Ще пиша, когато има промяна или просто след време.
Тази тема ми помогна да си размърдам задника, за което още веднъж благодаря!

# 56
  • Мнения: 19
Разбира се, аз не съм зеленчук, и като чета мнения казващи общо взето "ти нямаш инстинкт за самосъхранение", "ти нямаш разум", "ти си ужасна майка", ми става неприятно, но в същото време, е полезно. Определено у дома нещата тези дни са по-добре, и дозата критика от тук помага.

# 57
  • София
  • Мнения: 598
Ето съвет от опит - бягай, спаси себе си, не се опитвай да спасиш него. Ще се влошава с всяка година.

Ти няма как да намериш интелигентен подход, защото решението трябва да дойде от него. Света да обърнеш, ако той не иска да спре, няма да спре.

Последна редакция: чт, 07 ное 2019, 23:27 от Мohita

# 58
  • Мнения: 592
От няколкото близки лични наблюдения само мога да кажа, че алкохолът е екато еднопосочния билет и от вас нищо не зависи! Имайте предвид, че животът тече и когато "съберете сили" да решите проблема, обикновено е доста късно и да не дава Господ да са ви строшили стол в гърба ви вече!

# 59
  • Мнения: 19
Понеже обещах да пиша, когато има промяна - да, оказа се че нашият случай няма да е "чудо" и "любовта ще победи".
След около месец без изстъпления, моят човек пак се напи една вечер, имаше пиянски глупости, без спомени на другия ден.
Все пак прекарахме празниците заедно...
Една роднина ми каза че познава двойки, при които пиещият е съумял да спре. Не знам дали приятелят ми ще го направи, но като му казах че организирам преместването ни с детето, той се съгласи че така е по-добре, т.е. - той държи повече да си пие спокойно и никой да не му мрънка, от колкото да е с нас.

Доста ми помогна една fb група на Ал-анон, в която хора от цял свят, живеещи с алкохолици споделят историите си. Много от тях продължават да живеят с алкохолика месеци, години наред, опитвайки се между другото да водят и свой живот. Четейки техните истории успях да се отделя от емоциите си и да видя че наистина, в момента, много хора страдат от този проблем, и ...най-често са безсилни и алкохоликът води парада. А семейството му се превръщат в сенки, непрекъснато съобразяващи се с проблема, лъжещи роднини и приятели, че всичко е наред.

Та такива работи. Желая на всички успешна година Blue Heart

# 60
  • Мнения: 9 093
Браво за смелостта!
Пожелавам ти сила и вяра, ще видиш, че животът ти може да бъде и прекрасен, и спокоен Simple Smile

# 61
  • Мнения: X
Здравейте, надявам се да намеря чрез тази тема някой, с когото да поговоря. Разбира се, може и да стане дискусия в тон "приятеля ти е пияница, бягай веднага", вече има много такива теми.

Малко предистория - всеки от нас си влачи дефицити от детството. До скоро не живеехме заедно, и аз толерирах напиванията до неадекватност, на които ставах свидетел, защото се държах като съалкохолик. Те бяха и по-редки. Това мое поведение, разбира се е вредно, и за двама ни - първо, аз очевидно се унижавам, второ - осигурявам му удобна среда, без критика, и той си продължава постарому. Сега ще кажете - абе ти добре ли си? Ами не, явно не съм била. Благодарение на този форум намерих книгата "Параноя на страстта", и я изчетох за 2 дни. Добре че беше тя. Преди нея не знаех че има такова нещо "съалкохолик".

От както заживяхме заедно (4-5 месеца), напиванията станаха по-чести (около веднъж месечно, или по-често), и държанието му е недопустимо, също не може да контролира количеството, казва че не усеща кога се напива и не може да прецени кога да спре, от един момент не помни нищо, и аз му разказвам на другия ден, пиянството му е лошо, държи се грубо, последния път дори обърка спалнята с тоалетната...

Всичко това говори че нещата са извън контрола му вече, а аз трябва да си плесна 2 шамара и да спра да се държа като отчаяна патка, само и само да останем заедно.

В момента не живеем в България, но и двамата сме си българи, и сме израстнали покрай нагласата че е нормално да се пие, да се черпим, уикенд - алкохолизма е нормален за много млади хора (и за нас е бил).

Съответно има две мнения за пиенето и пиянството - или се черпим и си прайм веселото(всичко е наред), или ако човека се пропие и почне да деградира всички правят отвратена физиономия, и бягат(тоя пропадналия).

Също го има и варианта в който жената се изживява като свещена жертва, търпи, чисти повръщано и лъже околните че семейството е ок.

Аз искам, доколкото е по силите ми, да опитам по-умен подход, просто по-добър, знам ли.

Решила съм да изискам от него само едно - да разговаряме. Да не ми се крие като мишка, да ми мълчи, да ми отговаря с по една дума на тези "неприятни въпроси" относно проблема. Това смятам че имам право да го изискам. Няма да изисквам да спре да се напива. Просто ако избере да го прави, ще приложа другото лечение - ще си тръгна, със сълзи, но силно стиснати зъби.

Едва от седмица аз заявих че повече няма да търпя положението, и трябва нещо да се направи (той да го направи най-вече). Врънкам го  да иде на психолог. За момента си говоря сама.

За депресията - там пък съм още по-невежа. До степен че понякога го бъзикам. Просто моята нагласа е "депресия ли? я ходи малко да копаш на село, после пак ела". И директно си му казах да говори с някой, защото аз няма да му свърша работа. Смисъл, не съм квадрат, но понякога човек трябва насила да си вдигне задника, да се задейства, за му олекне. Просто тялото понякога има нужда от движение, от кислород, от там и психическото състояние се подобрява. Ако вечно чакаме да ни дойде мотивацията, така ще си умрем.

Писах много, извинете за което. Моля, ако някой счита че може да поговорим, да ми пише на ЛС. Някой с опит подобен на моя, или просто някой  който има желание.

Благодаря!
Губиш си времето.

# 62
  • Мнения: 3 186
Зависимостта и в частност алкохолизмът не подбират според нивото на интелигентност.

Да.Така е.
Но интелигентен човек ,който е израснал в такава среда например,няма да стане алкохолик.
Ще се стреми да излезе от тази среда.

Има и хора със зависимости,които осъзнават проблема си и търсят професионална помощ.

Моят опит е, че интелигентни хора по-често стават алкохолици.

# 63
  • Мнения: 4 611
Да, защото осъзнават колко е безсмислен животът.

# 64
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Ха-ха, този факт го осъзнава мнозинството от нас всъщност. Въпросът е как да продължим да живеем с подобно осъзнаване.
Моите наблюдения са, че зависимите имат една обща черта и това е емоционалната им незрялост. Независимо дали причината е травма в детството, неглижиране от страна на родителите/обкръжението или други проблеми, алкохолиците не са успели да развият здравословни механизми за приемане на ситуацията такава, каквато е и за адаптирането им към нея.
Те често имат ниско самочувствие и нереалистични очаквания, които, при всяко разминаване с действителността, ги карат да търсят спасение в друга, несъществуваща реалност (тази на зависимостта). А бягството неминуемо поставя началото на порочния кръг “самоизолация” - “изолация” и така до безкрай.
Обикновено търсят причините за състоянието си в наследственост, заобикаляща среда, минали и настоящи негативни събития и т.н, като не успяват сами да стигнат до осъзнаването, че отключващият фактор за саморазрушителното им поведение се корени в неспособността им за приемане и приспособяване към случващото се тук и сега.
Това често върви ръка за ръка с желанието за контрол - една от най-трудните задачи пред алкохолика е да приеме факта, че е в състояние да контролира единствено себе си и собствените си действия, че трябва да се грижи единствено за собствения си вътрешен свят и да си даде сметка, че ако успее да създаде благоприятна атмосфера в него, едва тогава би могъл да очаква положителна промяна и отвън.

# 65
  • Мнения: 3 186
Луна, мнозинството се кефи на чалга, кифтета и да пори мацките кат рибички. Никъв шанс да осъзнае... нещо.

# 66
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Тези, които ти описваш, са просто пиячи-купонджии.
При зависимите, от един момент нататък, освен алкохолът, друго не съществува. И вече не е кеф, а необходимост.

# 67
  • Мнения: 3 186
За смисъла на живота и мнозинството отговарям.

# 68
  • Мнения: 1 119
Според мен, говорим за лошо пиянство, не алкохолизъм или поне не във вече развита степен. Изхождам от това, че напиването се случва веднъж в месеца.
Аз пия вино всеки ден. Явно съм алкохоличка. Моят пие веднъж в месеца. С мен се живее леко, след като съм пила.  С него не.

Което значи, че и лесно може да спре да пие... Не ми се струва зависимост. Двамата пиете, а на него просто не му понася.

# 69
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 988
MarryAnn, поздравления за смелостта ти! ЩЕ ВИДИШ, че е по-добре! Ще ти е кофти в началото, ще ти липсва човекът вероятно, но това е правилния избор. Ще се радваш и гордееш с избора си един ден! Не може цял живот да си заложник на "ами ако пак посегне?" и "дали все пак ще се вразуми?". Животът продължава! Като затвориш една врата, друга се отваря!
Успех!

# 70
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Много хора, когато чуят “алкохолик”, си представят въргалящ се в канавката край пътя нещастник, с напикани дрехи и в делириум. Това е последната фаза.
Първата е тази, която авторката описва в поста си, в началото на темата. Някои от признаците са:
- напиване до степен неадекватност;
- невъзможност да се контролира поетото количество;
- “бели петна” в съзнанието - липса на спомени какво се е случило.

# 71
  • Мнения: 41
За съжаление от опит мога да кажа, че нещата едва ли ще се оправят. След години ходене по мъките с такъв човек - болници, операции на жлъчка и панкреас, психиатри, месеци с периоди, в които не пие - аз просто се отказах. Много малко са случаите, в които алкохолиците успяват да се справят с проблема си или изобщо да признаят, че имат такъв.
В случая ти прецени доколко го обичаш и си склонна да приемеш този проблем, за да бъдете заедно.
 Ние в  момемта сме си само приятели и на моменти все още се чувствам някак виновна, че съм си тръгнала и не успях да му помогна, но трябваше да избирам аз какъв живот искам  за себе си и за детето си. Но не съжалявам за избора си и не бих се върнала отново при него.

Общи условия

Активация на акаунт