164 ГПИЕ "Мигел де Сервантес" - 2

  • 80 734
  • 761
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 102
Здравейте!😊
 Записвам се в темата с младеж с втори език ФЕ. Ще се радвам да се запознаем с бъдещи съученици предварително на живо и да си организираме виртуално пространство по езици/паралелки.🌞
Успех на всички питомци на гимназията!🥳

# 721
  • София
  • Мнения: 2 673
В това отношение винаги са много стегнати и организирани.

# 722
  • Мнения: 4
Здравейте,
Имам нужда от съвет. Синът ми е приет в Американски колеж. От общинските училища единствено интерес има към Испанската гимназия. Искаше най- много испански с англ., но бала му няма да стигне и на второ класиране(952 точки), а и ако говорим за английски смятам, че най- добре е да е в колежа.
Обсъждаме с него варианта за испански с италиански. Четох назад отлични отзиви за тази паралелка. Имам и позната, която завърши там и ми похвали учителя по италиански.Звучи обещаващо да научи испански, да развива английския си на отделен курс( в момента е B2) и да учи италиански.
В американския колеж не разчитам да научи добре втори език. Същевременно след 8 клас натоварването е голямо и не таим надежди, че ще има възможност да посещава допълнително езиков курс по втори език.
Обръщам се към вас за мнение, особено към родителите на деца в италианската паралелка. Вашите деца учат ли отделно английски? Считате ли, че е постижимо испанския от гимназията и англ от допълнителен курс да се съвместяват успешно и без свръх натоварване и как е при вашите деца.
На първо класиране не влиза. Тази година балът е по- висок от миналата, но в случай, че бъде класиран на второ ми се иска да вземем информирано решение.
С френски и португалски е приет, но умуването е за исп. с италиански.

# 723
  • София
  • Мнения: 12 310
Допреди 5 години в Испанската и НЕГ английският език започваше от В2 и в края децата действително излизаха с ниво С1-С2. МОН и РУО обаче здравата им се накараха, защото предлагането на по-високо ниво било "в разрез с образователните изисквания". Няма да коментирам тази малоумщина, но ги принудиха да започват от нулата. Разбира се няма нормален учител, който да дълбае в азбуката с деца, които масово са на ниво В1-2, стараят се хората, пишат се есета, чете се литература, но се купуват учебници за А1-2 и това е положението. Така че не съжалявайте за английския. Дъщеря ми, приета в английската паралелка и с  взет в 7-ми клас FCE с признато ниво С1, продължи с английския в школа от втория срок на 9-ти клас и в началото на 11-ти клас взе ниво С2. Можеше и по-рано , но няма смисъл да се вземе сертфикат повече от две години преди завършването. Не й беше проблем съвместяването на курса, въпреки че в Испанската си е натоварено. Единственото, което сега отчитам е, че нямаше смисъл да спира английския в 8-ми клас. Въпреки ударното учене на нов език тогава, в 9-ти и 10-.ти клас натоварването е по-голямо - включват се всички т.нар. разказвателни предмети и при това - на испански.
Италианският, от друга страна, е наистина много близък до испанския и в съчетание с добър учител, може да се научи на едно много прилично ниво. Комбинацията испански/италиански е може би единствената, която дава възмоност за достигане на добро ниво по втория език.
За дилемата АК/Испанската. Предид 5 години дъщеря ми беше в идентична ситуация. Искаше две училища - Испанската и АК, приеха я и в двете и избра Испанската. И в нито един момент не е съжалила за избора си. Почти съм сигурна, че и АК да беше избрала, пак нямаше да съжалява, но и за мен това беше по-правилният избор. Така или иначе, този избор е индивидуален и трябва да си го направите сами. Хубавото е, че избирате между две чудесни училища. Успех!

ПП. Не може да е приет и с френски, и с португалски. Приет е само по едно желание, за другите просто му стига бала.

# 724
  • Мнения: 4
Допреди 5 години в Испанската и НЕГ английският език започваше от В2 и в края децата действително излизаха с ниво С1-С2. МОН и РУО обаче здравата им се накараха, защото предлагането на по-високо ниво било "в разрез с образователните изисквания". Няма да коментирам тази малоумщина, но ги принудиха да започват от нулата. Разбира се няма нормален учител, който да дълбае в азбуката с деца, които масово са на ниво В1-2, стараят се хората, пишат се есета, чете се литература, но се купуват учебници за А1-2 и това е положението. Така че не съжалявайте за английския. Дъщеря ми, приета в английската паралелка и с  взет в 7-ми клас FCE с признато ниво С1, продължи с английския в школа от втория срок на 9-ти клас и в началото на 11-ти клас взе ниво С2. Можеше и по-рано , но няма смисъл да се вземе сертфикат повече от две години преди завършването. Не й беше проблем съвместяването на курса, въпреки че в Испанската си е натоварено. Единственото, което сега отчитам е, че нямаше смисъл да спира английския в 8-ми клас. Въпреки ударното учене на нов език тогава, в 9-ти и 10-.ти клас натоварването е по-голямо - включват се всички т.нар. разказвателни предмети и при това - на испански.
Италианският, от друга страна, е наистина много близък до испанския и в съчетание с добър учител, може да се научи на едно много прилично ниво. Комбинацията испански/италиански е може би единствената, която дава възмоност за достигане на добро ниво по втория език.
За дилемата АК/Испанската. Предид 5 години дъщеря ми беше в идентична ситуация. Искаше две училища - Испанската и АК, приеха я и в двете и избра Испанската. И в нито един момент не е съжалила за избора си. Почти съм сигурна, че и АК да беше избрала, пак нямаше да съжалява, но и за мен това беше по-правилният избор. Така или иначе, този избор е индивидуален и трябва да си го направите сами. Хубавото е, че избирате между две чудесни училища. Успех!

ПП. Не може да е приет и с френски, и с португалски. Приет е само по едно желание, за другите просто му стига бала.


Благодаря много за подробното и компетентно мнение!
Не съм се изкалза добре относно класирането. ☺Да, приет е с френски и има бала и за португалски.

# 725
  • София
  • Мнения: 935
Моята дъщеря завърши испански с италиански тази година. Ходи на курс по английски в 9-ти и 10-ти клас и в 11-ти взе сертификат, декември.
Преди това, за последно ходеше на уроци по английски в 6-ти клас. След това- прекъсване: цяла година подготовка за нво в 7-ми и още една година за нов език в 8-ми, на курса по английски в 9-ти клас я определиха да кара С1.
Уточнявам, че не е от частно основно училище, където обичайно много се набляга на английския.

Реално, вторият език в гимназията, ако е различен от английски, най-много натоварва програмата в 11ти и 12ти клас. Тогава имах чувството, че го учат повече от испанския. 😆
Та така. В АК може и да излизат с много добро ниво на английски език, академично и всичко, но пък колко пък повече да ви трябва от C2, няма повече Simple Smile А ако изучава и други езици сериозно- сами разбирате предимствата.

Дописвам: в испанската нямате такса 10000евро/година Wink

Последна редакция: сб, 15 юли 2023, 09:19 от Peruanka

# 726
  • Мнения: 304
В този ред на мисли,моля дайте идея за добри школи по английски език . Девойката е учила само немски в училище.В шести клас беше на английски в IH Sofia с чуждестранен преподавател,определиха я за ниво А2 тогава.Мисля си евентуално, дали да не я запиша пак  някъде на английски и може би на разговорен немски.
Испанския ще и е съвсем нов език и не мога да преценя, до колко ще е натоварена годината за нея.

# 727
  • София
  • Мнения: 935
Дъщеря ми беше до 6ти клас на индивидуални уроци по английски с учителка, веднъж седмично. 9-ти и 10-ти клас беше в АВО, два пъти седмично по 2 часа (мисля). Доволни сме.
Според мен натоварването в 8-ми клас си е сериозно с испанския. Зависи и до колко му се отдават езиците на човек де. Различни мнения ще чуете, но на родителската среща в осми клас ни препоръчаха да им оставим първата година само за испанския.

# 728
  • София
  • Мнения: 12 310
И ние сме доволни от Аво - офиса близо до Испанската.

# 729
  • Мнения: 3 642
И ние сме доволни от Аво, но дъщеря ми ще бъде 6 клас и учи там от първи клас. Чета ви, защото една от гимназиите, които иска е Испанската. В 7 клас мисля да пропусне английския, за да се подготвя за НВО.
Вашите деца къде и как се подготвяха за матурите ? Школи или частни учители предпочетохте? В 5 клас я записах в Междучасие математика и БЕЛ и продължава БЕЛ, но по математика не бях доволна от подготовката там и я спрях след втория модул.

# 730
  • Мнения: 4
За тези, които имат поглед- какъв е по- скоро избора на децата, завършили Испанската след дипломирането? Имам предвид дали избират да продължат обучението си в България или в чужбина? Ясно ми е, че е труден и отговора, но ако някой е наясно, би било полезно като информация.
И някъде назад четох, че имат езикови ваканции в чужбина. Това актуално ли е и в кой клас започват?
Благодаря!

# 731
  • Мнения: 304
Благодаря много за отговорите. Сега ще разгледам школата.
Иначе за подготовката, девойката беше лятото преди 7 клас, беше за месец в Никола Тесла (преговаряха материала от 5ти и 6ти клас) .Много бях доволна от тях, но финансово, нямаше как да ни се получи и за през годината.Записах я в Регалия по време на 7ми клас.
Избрах вариант школа, защото на нея и трябва конкуренция, да я стимулира , да се съревновава, това я дърпа напред. С частен учител сама не мисля, че би и се получило по-добре. Но това си е до дете, вие най-добре си познавате вашето Simple Smile.
Аз и затова съм много щастлива, че ще бъде в Испанската, няма да може да се отпуска, защото всички деца там ще са на високо ниво.

# 732
  • София
  • Мнения: 12 310
Изборът на децата, завършили Испанската, е като избора на всички други деца - разнообразен. Някои остават да учат в България, други избират чужбина - Испания, Италия, Нидерландия…
Езиковите екскурзии в Саламанка би трябвало все още да са актуални. Обикновено е през август.

Последна редакция: сб, 15 юли 2023, 17:48 от sanaka

# 733
  • София
  • Мнения: 2 673
Пандемията разстрои езиковите курсове и нашите пропуснаха след осми клас. Тази година направиха две групи за 8 и 9 клас. Синът чака с нетърпение 1 август (втора група за годината, другите са от 15 юли).

# 734
  • Мнения: 676
Вашите деца къде и как се подготвяха за матурите ? Школи или частни учители предпочетохте? В 5 клас я записах в Междучасие математика и БЕЛ и продължава БЕЛ, но по математика не бях доволна от подготовката там и я спрях след втория модул.
В 7-ми клас с частни учители веднъж в седмицата по 1,5 часа.
Никакъв натиск от наша страна в къщи, съвсем съвестно и самостоятелно си се подготвяше. Заобича математиката, изреши купища сборници, а по български винаги е била много силна.

Общи условия

Активация на акаунт