Често срещани правописни грешки

  • 380 902
  • 11 622
  •   2
Отговори
# 11 250
  • Мнения: 1 250
Да, реално докато говориш, трябва да премисляш наум глагола на коя буква завършва, и следователно как да го спрегнеш. А пък не е нещо, което се използва всекидневно, за да си го имаме автоматизирано в главата.

Последна редакция: пт, 12 апр 2024, 16:06 от AryaSt

# 11 251
  • Мнения: 23 126
То е само за думи, завършващи на Л важи, поне аз това само съблюдавам и винаги съм го ползвала спрямо правилото.

Последна редакция: чт, 11 апр 2024, 21:30 от ДХ3

# 11 252
  • София
  • Мнения: 1 647
Да, реално докато говориш, трябва да смяташ глагола на коя буква завършва, и следователно как да го спрегнеш. А пък не е нещо, което се използва всекидневно, за да си го имаме автоматизирано в главата.

То сигурно се автоматизира в някакъв момент, но няма как да започне да звучи добре.  В отделни изречения всякак става, ама в един най-прост разговор да се върти единствено/множествено число през три секунди е много нелепо.

# 11 253
  • Варна
  • Мнения: 707
  Ами, ако непознато изглежда като мъж/ жена - ,,Вие казал/ а  ли сте, че...?"
Ако не съм сигурна що за същество питам, тогава - ,,Казали ли сте, че...?" Демек, ник'ви местоимения, щот' не ща проблеми. Simple Smile

# 11 254
# 11 255
  • Мнения: 23 126
  Ами, ако непознато изглежда като мъж/ жена - ,,Вие казал/ а  ли сте, че...?"
Ако не съм сигурна що за същество питам, тогава - ,,Казали ли сте, че...?" Демек, ник'ви местоимения, щот' не ща проблеми. Simple Smile
В случая ще е казали ли сте при всички положения.

# 11 256
  • нещотърсачка НАРЦИ Love is everything
  • Мнения: 12 036
Никога не ми е създавало проблем. Дори не се замислям как да го кажа. Сигурно отдавна съм се автоматизирала.
Дъщерите ми са споделяли, че техни връстници, които нямат чести официални контакти или са отраснали в семейства с по-ограничен кръг предимно на неформално общуване, веднага се набиват в очи. Наистина се затрудняват как да разговарят в официална форма. Дори и да са с висше образование. Просто не са се "очукали". Като потренират малко повечко, ще почне да им се лее речта и без да се замислят.

# 11 257
  • Пловдив
  • Мнения: 14 695
  Ами, ако непознато изглежда като мъж/ жена - ,,Вие казал/ а  ли сте, че...?"
Ако не съм сигурна що за същество питам, тогава - ,,Казали ли сте, че...?" Демек, ник'ви местоимения, щот' не ща проблеми. Simple Smile
В случая ще е казали ли сте при всички положения.
Да, а местоимението е "вие" и не се изменя по род.

# 11 258
  • Мнения: 1 434
Нали се пише НеРви? Защото тогава пишем неВротик?

Невротик вероятно идва от заболяването невроза. Вече то защо не е нервоза, питай лекарите! Винаги можеш да използваш нервак и да си доволен.
Циганите при нас редовно питат за неРВолог, дори и за "неврологист", което ми звучи злокобно, като "екзорсист".  😜

# 11 259
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 153
ѝѝѝѝѝ
Simple Smile живи да сте!

# 11 260
  • Пловдив
  • Мнения: 14 695
ТУблерон. Не е "истинска" дума, а търговска марка, но го пише с големи букви на опаковката.

# 11 261
  • София
  • Мнения: 18 123
ТУблерон. Не е "истинска" дума, а търговска марка, но го пише с големи букви на опаковката.
Всъщност си е  почти дума, доколкото фамилните имена са такива. Simple Smile Тоблерон носи името на създателя си Теодор Тоблер.

# 11 262
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 342

Scream

# 11 263
  • Мнения: 1 250
Е неееее 😢
Надявам се да е някаква правописна грешка, че иначе не ми го побира главата.

# 11 264
  • София
  • Мнения: 6 170
ТУблерон. Не е "истинска" дума, а търговска марка, но го пише с големи букви на опаковката.

От горното се сетих, че нерядко срещам "туберкОлоза".

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт