Снимки – спомени от близко и далечно минало

  • 711 199
  • 11 934
  •   1
Отговори
# 11 805
  • Мнения: 10 336
Ами унижение си е според моето дете. Според мен си е каляване на волята. Но никой от нас не разбира другия в нашата къща.

# 11 806
  • София
  • Мнения: 2 454
И за мен си е унижение, да ти кажа ... Ама съм си такава, по-чувствителна, явно.

# 11 807
  • София
  • Мнения: 5 986
Момчетата от гимназиите и техникумите ходеха ли с черни балтони от мъхест дебел плат?

С тъмносини. И момичета и момчета.

# 11 808
  • Мнения: 10 871
GlowFlow, от Варна съм но не съм живял в Младост или учил там  Simple Smile
Хайде сега, утришната ведрина била унижение ....
Казвам утришна ведрина, а не физкултурни занимания за войници !
Ведрината е точно плавни упражнения за разтягане без усилия. В Китай има училища в които деня започва с тай-чи, което си е лечебна гимнастика. Няма бързане и натоварване. Всичко е плавно.
Не е унизително, когато има задължително поставена групова задача, някой не иска да е изпълнява, кръше, хванат го и го посочат пред всички. Има възпитателен ефект. Защото не е редно да не участваш ( ако нямаш уважителна причина ) в някакво мероприятие, докато другите се бъхтят.
За това в армията има една приказка - командващия дава личен пример. Точно личния пример в момента много липсва, ама много.
Подрастващото поколение е изнежено, без физическа култура, мързи го и гледа само да се докопа до смартфон/лаптоп и да висне в интернет. Да не говорим за интелект и затлъстяване. Има и изключения, но са много малко.  Ние като деца бяхме навън, играехме и бяхме здрави. Сега като ги гледам малките .... ми какво да кажа, болнави са.
В автобуса днес се качват две деца с колелета и голямо самочувствие. Един дядо ги пита защо като имат колелета са с автобуса а не ги карат. Младежите мълчат като пънове. Дядото продължава - аз на времето като имах колело не слизах от него и така и спестявах, а вие сега плащате и за вас и за колелетата билети. Нямате нито акъл нито здрави мускули да карате колело. Тези бяха като цапардосани с мокър парцал ! А дядото към 80 годишен без бастун си ходи човека - да е жив и здрав!
Има върху какво да се помисли .... 
Някой в техникума ходеха с униформи Wink

# 11 809
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 335
дядото е карал колело, когато по улиците е минавала кола веднъж на високосна.
сега по повечето софийски улици ако тръгнеш с колело трябва да си носиш и босилека под мишница.

# 11 810
  • Мнения: 9 427
Момчетата от гимназиите и техникумите ходеха ли с черни балтони от мъхест дебел плат?

С тъмносини. И момичета и момчета.
Тъмносините – да,но все ми се струва,че имаше едни черни гъзарски,двуредови с копчета като палачинки и с цепка отзад. Яката се вдигаше високо отзад и става а ла Елвис Пресли.

# 11 811
  • Мнения: X
Точно така, балтоните/палтата можеха да бъдат както в черно, така и в тъмносиньо. Като нюансите, разбира се, бяха немалко, но без да нарушават изискванията.

# 11 812
  • Мнения: 6 963
Момчетата от гимназиите и техникумите ходеха ли с черни балтони от мъхест дебел плат?
Не, имаше униформа синьо сако и панталон, а отгоре кой каквото иска. Освен ако някое училище не е имало специално изискване, но това е било изключение.

# 11 813
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 761
Някои училища имаха изискване връхната дреха да не е в ярки цветове и да не са модерните якета дето масово се появиха 80-те. По това време мъжете си носеха балтони разни и палта имаше повече така и така, а и сако с яке не става ¯\_(ツ)_/¯ Иначе късите двуредни палта и яките на Елвис са били 60-те и 70-те, а по магазините и без това нямаше много шаренийки така че хич не е било проблем да си приличен за у-ще.

# 11 814
  • Под сянката на разлистените кактуси
  • Мнения: 1 443
Мда, баща ми е имал неприятности заради една риза на цветя, ушита от плат за пердета Joy Ама какво да го правиш, flower child Grinning Не се е опитвал да ходи на училище с нея, по улицата си е вървял, когато са го спрели милиционерите

# 11 815
  • Мнения: 6 963
дядото е карал колело, когато по улиците е минавала кола веднъж на високосна.
сега по повечето софийски улици ако тръгнеш с колело трябва да си носиш и босилека под мишница.
Така ти се струва. В момента много повече хора карат колела, а инцидентите са рядкост.

# 11 816
  • Мнения: 6 682
Палтата/балтони не бяха задължителна униформа, но бяха по-евтини, поради масовото производство, освен това топли. Мен никога родител не ме е водил на училище, камо ли с кола. Сам, зима, лято, пеш или с трамвая. Та подобно палто ми е било от полза.

Ст Добри, не сте права. Коли може да е имало по-малко, но камиони, автобуси, имаше много повече. Да не говорим колко се вижда от кабината на зил-130, а ти си на 8 години и се пускаш по Черни връх към Хемус с колело без спирачки. Wink Те, по-старите балканчета имаха контра, ама моето бе едно полско, не помня марката, още по-старо и счупено Simple Smile А, Универсал беше, от по-малките, червено.

За физзарядката - сина ми тук като малък бе в частна градина. Всеки ден поне по 2 пъти по час (обикновено повече) - всички са навън. До 6-ти клас също  в обедната почивка - задължително навън децата. Имайки предвид, че от средата на декември до средата на март рядко има температура над -10 градуса. А пада и под -30. Жената от детската градина (в частна къща) наводняваше двора, цяла зима пързаляне с кънки. От 2-годишни още.

# 11 817
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 335
половинката се е пускал с шейна по Волов, сега и пеш не можеш да минеш.
алеи за велосипеди има на малко места, на останалите улици е ... който оцелее.

# 11 818
  • София
  • Мнения: 11 536
дядото е карал колело, когато по улиците е минавала кола веднъж на високосна.
сега по повечето софийски улици ако тръгнеш с колело трябва да си носиш и босилека под мишница.
Така ти се струва. В момента много повече хора карат колела, а инцидентите са рядкост.

На тебе ти се струва че са рядкост. Аз с очите си съм виждала инциденти с колела точно 8 пъти. Дори на велоалеи.

Последна редакция: пт, 28 окт 2022, 23:53 от miamim

# 11 819
  • Мнения: 6 682
За инцидентите не само с колела проблема идва от прекаленото заливане с информация. Както и с престъпленията - не мисля, че навремето са били по-малко. Е, пропорционално да, защото населението на Земята сега е близо 9 милиарда май, а преди 40 години е било 5.
Но проблема е в журналистическата алчност и глупост. Винаги черната хроника е продавала повече (както и секса, разбира се), но в момента, заради информационните технологии научаваме мигновено за инциденти с колело в Шанхай, или за убииство с нож в Нова Зеландия.
Пълна безмислица.

Общи условия

Активация на акаунт