Студенти в Холандия/Нидерландия - 6

  • 60 387
  • 738
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 111
Някой има ли опит с процедурата по кандидатстване за housing allowance?

Аз имам опит, доста е лесно. Какво точно Ви интересува?

Кога трябва да се започне процедурата - преди нанасяне или по-късно? Четох, че се кандидатства до +1 една година, тоест ако сега се нанеса, мога да подам документи до 2021. Къде точно трябва да се подаде заявката и какви документи са нужни? В случай на промяна на дохода, допълнително ли се заявява? В случай, че сме одобрени, наемът се намалява веднага след одобрението или плащаме пълен наем и разликата се връща на края на годината, например?
Много благодаря предварително!

# 616
  • Стрелбище-в пряк и преносен см
  • Мнения: 671
Каква е цената на студентската застраховка AON?
С ЕЗОК- Start+ € 0.83 per day- такава сме направили
Пълната без ЕЗОК- Complete- € 1.25 per day

https://www.aonstudentinsurance.com/students/request/BepalenSituatieNl.do

Надявам се, че детето на eitam вече е добре!!!

Последна редакция: пн, 20 яну 2020, 22:37 от bloomnicer

# 617
  • Мнения: 458
Здравейте. Отдавна следя темата, но тъй като и на нас ни предстои да кандидстваме тази година се включвам с един въпрос. Ще пътуваме до Холандия месец април, за да разгледаме желаните от нас университети. Кацаме в Айндховен и по мои сметки най-изгодно ще е с кола, защото ще пътуваме трима и трябва да обиколим два града. Моля, ако някой е използвал като превоз кола под наем да ми препоръча някоя компания.

Ние използвахме Аламо. Дадоха най-изгодна тарифа и колата беше нова (на 3000км). Платихме застраховка и въобще не се притеснявахме какво ще се случи.

# 618
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Снощи няколко пъти и взимаха кръв и урина и й казаха, че има силна инфекция. Единствено, което са й казали като резултат е много завишено CRP-107, за други показатели няма информация. Проведена е от спешното в болницата и през нощта неща там. Помнаха да й вливат антибиотик и сутринта инжекция морфин, защото има ужасни болки в корема. Преди малко й правиха ехография, защото всички името и водят до съмнения за спукан апендикс. Оказа да, обаче че не е възпален или поне ехографист а не вожда. Чакат мнение на хирург и евентуална операция. Аз чакам на летището полет за Германия, откъдето ще взема влак за Венло.
стискам палци всичко да е наред.

# 619
  • Мнения: 771
Някой има ли опит с процедурата по кандидатстване за housing allowance?

Аз имам опит, доста е лесно. Какво точно Ви интересува?

Кога трябва да се започне процедурата - преди нанасяне или по-късно? Четох, че се кандидатства до +1 една година, тоест ако сега се нанеса, мога да подам документи до 2021. Къде точно трябва да се подаде заявката и какви документи са нужни? В случай на промяна на дохода, допълнително ли се заявява? В случай, че сме одобрени, наемът се намалява веднага след одобрението или плащаме пълен наем и разликата се връща на края на годината, например?
Много благодаря предварително!

След като има подписан договор и сте записани в общината на въпросния адрес, може да се кандидатства. Аз съм кандидатствала от 1 март 2019, но тъй като съм на стаж в чужбина спрях моят housing allowance от последния месец, в който съм платила наем (януари 2020), но може да се кандидатства и със задна дата и ще ви изплатят неизплатената помощ на един път. На мен не са ми искали никакви документи, освен доходите ми, както и тези на приятеля ми, с когото живея. Условието е да имаш под определен доход за година, който не си спомням точно какъв беше, но в повечето случаи студентите влизат в този доход, както и наемът да не надвишава определена сума (сумата преди година беше към 850 евро общо за двама души). Има и минимална сума за наем. Другото условие е да живееш в апартамент или стая/студио със собствен адрес, собствена баня и тоалетна. В случай, че сте одобрени, от Belastingdients ви пращат всеки месец около 20 число сумата по сметката, която сте дали.  В случай, че има промяна в дохода отново се заявява онлайн, както и при цялото кандидатстване. Надявам се да съм помогнала, ако не съм се изразила ясно за нещо или имате други въпроси, ще се радвам да бъда полезна.

# 620
  • Мнения: 24 467
Аз искам да попитам нещо, относно студентите второкурсници в ОКС "бакалавър".
До година, в трети курс, доста от тях ще имат обучения в чужбина и стаж.
Много ми е интересно и бих искала да сравня информация - в различните университети има ли поредност на тези неща, в смисъл - първо стаж и после обучението или обратното; какви са изискванията за кандидатстване и подаване на документи; как стават класиранията; имате ли списъци с университети; от и до кога става кандидатстването; кога се получават резултатите.

# 621
  • Мнения: 2 992
Judy,

Какво е ОКС?

# 622
  • Мнения: 24 467

На български - образователно-квалификационна степен - бакалавър и магистър. Така я пише из нашите наредби.
Подчертавам го, защото тук вероятно пишат и родители на студенти, каращи магистратури, а там нещата са по-различни.
Бакалаврите ме интересуват - техните стажове, обученията в чужбина.
Писах си със студента скоро на лични тук и ми беше много полезно и интересно да ми сподели по този въпрос. Имам лични познати, но вече са си минали третия курс преди време. Може сега да е и по-различно. Иска ми се повече информация от точно тази година да посъбера.

Как практикувате, също така, с квартирите и багажа, когато студентът заминава за месеци в чужбина, но ще се връща за следващата учебна година отново?

# 623
  • Мнения: 315

[ ...На мен не са ми искали никакви документи, освен доходите ми...
при положение, че става дума за студент кое се счита за доход? Ако не работи, а родителите му го издържат как трябва да декларира? нулев доход или... ? благодаря предварително.

# 624
  • Мнения: 2 992
Judy,
*дописвам:
Не съм сигурна, че разбирам другата част на въпроса ти, затова не отговарях, но просто ще споделя опит. Дъщеря ни беше през третата година в партниращ университет в Сингапур. Всеки университет за различните специалности си партнира с различни университети. Трябва да ги има на сайта на университета или поне студентите да имат достъп. Избира си. За най-желаните естествено има конкуренция. В общи линии е по успех класирането. Обикновено най-желани са унитата в Австралия, Сингапур, Швейцария. Децата гледат, класации на унито, климат, екзотичност. Мисля, че пишеше и мотивационно писмо. Мисля, че веднъж те одобряват от твоя университет после пращат документите на приемащия уни за потвърждение, който в общи линии се съгласява с одобрените от холандците деца.
Когато се върна от Сингапур й оставаше един семестър, в който от април трябваше да пише и дипломна работа. Работата й включваше реални данни от стаж, който тя започна тогава , Стажът мисля, че продължи до юни. Нямам спомен кой й е препоръчал този стаж, дали си е вървял с избора на дипломната работа.

По единия от въпросите ти- Може да говори с хазяите и съквартирантите да разрешат преотдаване за периода, в който ще отсъства ( не знам за случай да са отказали и знам, че в договора пише, че н може. Но повечето хора, когато са наясно защо го правиш, се съгласяват). Много деца идват на обмен в Холандия за 6 м или година.

milsim1,
Не е само декларация за доход. Това са искали на момичето, защото е отговаряла на другите условия,( размер на наема, вид жилище)
 
Ето за студентите:
Скрит текст:
Huurtoeslag als u studeert
Ook in 2020 kunt u als student in aanmerking komen voor huurtoeslag. U moet aan een paar extra regels voldoen wilt u in aanmerking komen voor huurtoeslag. U moet tenminste ouder dan 18 jaar zijn, én u moet een zogenaamde “zelfstandige woonruimte” huren. Wat onder “zelfstandige woonruimte wordt verstaan kunt u hieronder lezen. Bent u bovendien jonger dan 23 jaar dan mag uw huur niet meer dan € 432,51 euro bedragen. Tenslotte mag u niet meer dan € 30.846 aan spaargeld in bezit hebben (vermogen). Als u nog studeert en ouder dan 23 bent of u heeft een kind dan gelden er andere regels voor u. De huur mag in dat geval maximaal € 737,14 bedragen.
https://www.toeslagenaanvraag.nl/huurtoeslagregels-2020/?gclid=C … bB_waAn_mEALw_wcB
Тоест , ако си студент под 23 г. , трябва да живееш в самостоятелно жилище, на което наемът не надхвърля 432 евро. Много ме съмнява, че в Холандия може да се наеме самостоятелно жилище на такава цена.
Дала съм линка. По-горните точки не мисля, че са за студенти.
Може и да бъркам ( не съм запозната )

Последна редакция: сб, 25 яну 2020, 08:00 от rosss

# 625
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
https://www.ryanair.com/gb/en/plan-trip/explore/erasmus Относно тази отстъпка на Ryanair, дали се отнася само за годината на обмена по Еразъм или още от първата година студентът може да си изкара ESN Card и да използва 15% от стъпка при 8 полета и безплатен багаж?

# 626
  • Мнения: 2 078
условията за издаване на ESN карта ги има тук - https://esncard.org/faq

# 627
  • Мнения: 458
Аз искам да попитам нещо, относно студентите второкурсници в ОКС "бакалавър".
До година, в трети курс, доста от тях ще имат обучения в чужбина и стаж.
Много ми е интересно и бих искала да сравня информация - в различните университети има ли поредност на тези неща, в смисъл - първо стаж и после обучението или обратното; какви са изискванията за кандидатстване и подаване на документи; как стават класиранията; имате ли списъци с университети; от и до кога става кандидатстването; кога се получават резултатите.

В университета на дъщеря ми имаше списък с университети, сроковете също са изписани там. Самият университет им изпрати особености на всеки университет, колко пари са необходими горе-долу за живеене, фийдбек от други студенти ходили там... Тя сама си проучва класации, предмети, които може да изучава, дати... Кандидатства с мотивационно писмо и успех до момента. Имаше право да кандидаства в 3 университета.
Като я приеха в Монаш (Мелбърн, Австралия) ѝ изпратиха какво трябвада свърши, питаха я иска ли квартира, кога ще пристигне (посрещнаха я на летището). Тя си движи виза, билети и какви предмети иска да запише.
Много трябва да се внимава колко кредита е един предмет там за да ѝ ги прознаят в Холандия.
Квартирата си я даде на някакъв студент за 6 месеца. Трябва да се отпуше от кметството и да прекрати здравните, ако има такива в Холандия.
Лошото при кандидастване в университети от другото полукълбо е, че трябваше веднага да започне след като свърши втората година и практически нямаше ваканция. Но пък зимата ваканцията ѝ беше 2 месеца преди да се върне в Холандия.

# 628
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368

[ ...На мен не са ми искали никакви документи, освен доходите ми...
при положение, че става дума за студент кое се счита за доход? Ако не работи, а родителите му го издържат как трябва да декларира? нулев доход или... ? благодаря предварително.
В такъв случай студентът няма право на помощ нито за наем, нито за здравни, нито право на да ползва карта за безплатен транспорт, нито субсидия. Та всички помощи са свързани с условието студента да работи и да има доходи

# 629
  • Мнения: 24 467
Скрит текст:
Judy,
*дописвам:
Не съм сигурна, че разбирам другата част на въпроса ти, затова не отговарях, но просто ще споделя опит. Дъщеря ни беше през третата година в партниращ университет в Сингапур. Всеки университет за различните специалности си партнира с различни университети. Трябва да ги има на сайта на университета или поне студентите да имат достъп. Избира си. За най-желаните естествено има конкуренция. В общи линии е по успех класирането. Обикновено най-желани са унитата в Австралия, Сингапур, Швейцария. Децата гледат, класации на унито, климат, екзотичност. Мисля, че пишеше и мотивационно писмо. Мисля, че веднъж те одобряват от твоя университет после пращат документите на приемащия уни за потвърждение, който в общи линии се съгласява с одобрените от холандците деца.
Когато се върна от Сингапур й оставаше един семестър, в който от април трябваше да пише и дипломна работа. Работата й включваше реални данни от стаж, който тя започна тогава , Стажът мисля, че продължи до юни. Нямам спомен кой й е препоръчал този стаж, дали си е вървял с избора на дипломната работа.

По единия от въпросите ти- Може да говори с хазяите и съквартирантите да разрешат преотдаване за периода, в който ще отсъства ( не знам за случай да са отказали и знам, че в договора пише, че н може. Но повечето хора, когато са наясно защо го правиш, се съгласяват). Много деца идват на обмен в Холандия за 6 м или година.

...

Благодаря, че сподели.
Интересна ми е всяка информация по въпроса.

Аз искам да попитам нещо, относно студентите второкурсници в ОКС "бакалавър".
До година, в трети курс, доста от тях ще имат обучения в чужбина и стаж.
Много ми е интересно и бих искала да сравня информация - в различните университети има ли поредност на тези неща, в смисъл - първо стаж и после обучението или обратното; какви са изискванията за кандидатстване и подаване на документи; как стават класиранията; имате ли списъци с университети; от и до кога става кандидатстването; кога се получават резултатите.

В университета на дъщеря ми имаше списък с университети, сроковете също са изписани там. Самият университет им изпрати особености на всеки университет, колко пари са необходими горе-долу за живеене, фийдбек от други студенти ходили там... Тя сама си проучва класации, предмети, които може да изучава, дати... Кандидатства с мотивационно писмо и успех до момента. Имаше право да кандидаства в 3 университета.
Като я приеха в Монаш (Мелбърн, Австралия) ѝ изпратиха какво трябвада свърши, питаха я иска ли квартира, кога ще пристигне (посрещнаха я на летището). Тя си движи виза, билети и какви предмети иска да запише.
Много трябва да се внимава колко кредита е един предмет там за да ѝ ги прознаят в Холандия.
Квартирата си я даде на някакъв студент за 6 месеца. Трябва да се отпуше от кметството и да прекрати здравните, ако има такива в Холандия.
Лошото при кандидастване в университети от другото полукълбо е, че трябваше веднага да започне след като свърши втората година и практически нямаше ваканция. Но пък зимата ваканцията ѝ беше 2 месеца преди да се върне в Холандия.

Благодаря ти. Болдваното не го знаех. Ще го пратя на моя човек.

Общи условия

Активация на акаунт