ЯМР на лице

  • 1 465
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 38
Здравейте. Моля за насока, понеже търсих, но не можах да се ориентирам какви са зоните, за които ЯМР дава информация. Имам проблем от половин година с лява скула (подутина на пипане + болка), а също и тежест, дискомфорт към слепоочие, око и нос. В началото на годината си правих ЯМР на глава и шия, но доколкото разбрах дава информация за малкия мозък от главата. Каква трябва да е зоната на изследване, която да обхване моят проблем със скула, слепоочие, око? Дано някой знае нещо, благодаря!

# 1
  • Мнения: 16
Здравейте. Моля за насока, понеже търсих, но не можах да се ориентирам какви са зоните, за които ЯМР дава информация. Имам проблем от половин година с лява скула (подутина на пипане + болка), а също и тежест, дискомфорт към слепоочие, око и нос. В началото на годината си правих ЯМР на глава и шия, но доколкото разбрах дава информация за малкия мозък от главата. Каква трябва да е зоната на изследване, която да обхване моят проблем със скула, слепоочие, око? Дано някой знае нещо, благодаря!

ЯМР дава пълна информация но, зависи кой ви разчита изследването. Какво имате предвид под дискомфорт към слепоочие, око и нос?

# 2
  • Мнения: 6 588
А правихте ли си панорамна снимка на зъбите?

# 3
  • Мнения: 19 315
То зависи и какво сте казали да гледат преди самото изследване.
Защото за отдел глава може да се гледа обстойно главен мозък, но може и кръвоносни съдове, очи, хипофиза и т.н.
Другото е, че за определени проблеми е по-добре да се направи ямр с контраст или пък скенер. Например синузит и полипи в синусите при нас не се видяха на ямр, а на скенер, който правихме по друг повод, а не заради синузита.
Затова е хубаво при такива неясни проблеми лекар да напише какво точно да гледат.

# 4
  • Мнения: 38
А правихте ли си панорамна снимка на зъбите?
Да, Бисерка, правих си още февруари, но нищо не излезе.

# 5
  • Мнения: 38
Здравейте. Моля за насока, понеже търсих, но не можах да се ориентирам какви са зоните, за които ЯМР дава информация. Имам проблем от половин година с лява скула (подутина на пипане + болка), а също и тежест, дискомфорт към слепоочие, око и нос. В началото на годината си правих ЯМР на глава и шия, но доколкото разбрах дава информация за малкия мозък от главата. Каква трябва да е зоната на изследване, която да обхване моят проблем със скула, слепоочие, око? Дано някой знае нещо, благодаря!

ЯМР дава пълна информация но, зависи кой ви разчита изследването. Какво имате предвид под дискомфорт към слепоочие, око и нос?
Ами тежест имам. Всъщност историята е малко дълга. Живея в Америка в момента. Миналия декември бях на един РД, на другия ден много ме боля глава, едно по особено главоболие, но мислех че като съм легнала късно, не съм си доспала и т.н. На следващия ден се събудих, защото както си спях на една страна нещо като че ли от другата страна, слепоочието ме удари или по-скоро все едно се изля. Станах и вече много ми се виеше свят, цял ден като си местя очите нагоре и страни като електричество ме удряше в главата. И така и следващия ден, после електричеството взе да преминава, но замайването не, едва водех детето на училище, не можех да легна по гръб и т.н. И една жестока тежест на слепоочие и око. След месец и половина се прибрах в Бг, изписа ми невролог да лекувам вестибуларния и веднага взех да се подобрявам, можех да легна. Но започна да ме боли скулата. На своя глава преди това си направих ЯМР шия и глава, беше промоция, ваучер. Имам си проблеми по принцип с врата и излязоха 2 протрузиики, даже тръгнали към херниики вече на врата. Но казаха, че не ми се вие свят от това. Беше вестибуларния и с Ноотропил и Бетасерк почнах да се подобрявам. Направих си и рентген за синузит да нямам, заради тежестта,нищо не излезе, панорамна снимка на зъби- нищо. Заболя ме и скулата. Бях най-накрая и на отоневролог, въртя ме на един стол, ходих със затворени очи и т.н., каза запушване на канали, но толкова се бях омотала за кратко време с доктори, че забравих да го питам какви канали, с какво запушени. Изписа и той Бетасерк и си тръгнах за Америка. Пих на максимум Бетасерк-3 месеца и Ноотропил-6 месеца + други лекарства, но спрях ги и ето че половин година по-късно не ми е минало. Сега ми се и поду скулата за няколко дни и ме боли, не мога да спя легнала заради дискомфорт и тежест от едната страна. Сега пак ще си ходя и искам да си направя ЯМР или нещо друго, за да се открие веднага, да не си губя времето по доктори, защото го и нямам. А прибирам се, защото в Америка лекарите са още по-зле, за съжаление.

# 6
  • Мнения: 38
То зависи и какво сте казали да гледат преди самото изследване.
Защото за отдел глава може да се гледа обстойно главен мозък, но може и кръвоносни съдове, очи, хипофиза и т.н.
Другото е, че за определени проблеми е по-добре да се направи ямр с контраст или пък скенер. Например синузит и полипи в синусите при нас не се видяха на ямр, а на скенер, който правихме по друг повод, а не заради синузита.
Затова е хубаво при такива неясни проблеми лекар да напише какво точно да гледат.
Дъждец, реших, че май е по-добре първо през личния ни лекар, който ни беше в София, за да ми даде някаква насока.

# 7
  • Мнения: 11 370
А аз бих преположила че ти е възпален лицевия нерв.

# 8
  • Мнения: 38
А аз бих преположила че ти е възпален лицевия нерв.


Дорис, и аз си го мислех, но симптомите ми не са такива. Моята болка на скулата е тъпа, не е остра. Имам подуване, не чак видимо за сега, но на пипане си е подуто. А също имам тежест като за синузит, въпреки че не показа рентгена нищо.

# 9
  • Мнения: 11 370
Ами точно за това смятам, че е нерва.
Аз имам болка зад окото и при движение на очите в определени посоки, чиста снимка за синузит, леко подуване от скулата към носа и лека болка при натискане. Диагнозата е "възпаление на нерва", но не съм правила ЯМР и няма окончателна.

Болката защо да е силна?

Ако искаш пробвай това, което на мен ми помага. Намазвам се с биооил или зехтин и си правя масаж с вендуза за лице. Особено челото и околочния контур. Виждаш къде е нерва на картинката. Вечер /3 вечери по ред/ леко намажи с Волтарен по хода му отстрани на лицето. Внимавай да нямаш алергична реакция и да не пламнеш или да вкараш в очите. Ако имаш подобрение - нерва е!

При мен всичко започна с един херпес на горната устна и простиване. Всъщност вируса на херпесите живее в обвивката на нервите, ако правилно помня.

# 10
  • Мнения: 38
Дорис, вкара ме в размисли, аз знам, че болката по принцип е по-остра, пък и за подуване не знаех... А и много странно ми започнаха проблемите- 1 ден ме боля глава и на другия ден изведнъж силно замайване, тежест отпред като синузит, преди това имах и няколко лоши разболявания от ангина и направо го свързах като с някакво гнойно огнище да е, защото четох, че не винаги избива на ангина, а понякога може да е капсулирано и на секрет да не покаже. Да, края на 2016г претърпях нервна криза, от тогава си правя терапии с успокоителни, интересното при положение че и миналата година като ми се случи това, отново си бях на терапия. Възможно ли е успокоителните и антидепресантите да не действат на нерва и въпреки тях той да се възпали??? А и вестибуларният ми се засегна също тогава, но него успях за сега да успокоя с Бетасерк и Ноотропил. Вече се обърквам съвсем. Лошото е, че ще трябва за месец и половина да открия какво е и да попадна на точното лечение. После се връщам в Америка. Дорис, а температура имала ли си? Аз снощи имах 37.

# 11
  • Мнения: 38
Дорис, можеш ли в такъв случай да ми препоръчаш лекар, кой ти е поставил диагнозата и какво лечение?

# 12
  • Мнения: 778
Отидете на лицево-челюстен хирург. Ако сте от София във втора хирургия на Александровска болница. Бъдете сигурна че ще ви поставят правилната диагноза.

# 13
  • Мнения: 38
Отидете на лицево-челюстен хирург. Ако сте от София във втора хирургия на Александровска болница. Бъдете сигурна че ще ви поставят правилната диагноза.
Много благодаря, skrubi! От София съм, да. Можете ли някакво име да ми дадете, ако сте останали доволни от някого?

# 14
  • Мнения: 11 370
Не мога да помогна с лекар, но ще следя темата. Аз не съм от София и тук има само един лицево - челюстен.

Общи условия

Активация на акаунт