Разпределяне на разходите при живеене заедно

  • 16 242
  • 526
  •   1
Отговори
  • Мнения: 110
 Дами, как бихте подходили в следната ситуация: аз и приятелят ми сме заедно от почти 1 година, като досега и двамата живяхме отделно под наем. Това лято се реших и купих апартамент с частичен кредит и се очаква да се нанеса там след ремонти може би в началото на 2020.
С приятеля ми не сме обсъждали надълго и конкретно кога ще заживеем заедно, но го беше подхвърлил няколко пъти. Та, ако решим да заживеем заедно, се чудя как всеки да поеме финансовите си отговорности.

 Вие бихте ли направили нещо като договор за наем за него? Или само бихте поделяли сметки, или сметките биха били покривани от него, докато вие бихте си покривали вноската по кредита? От опит с воденето на съвместен живот, имате ли съвети спрямо това как да повдигна темата; а и какво реалистично мога да очаквам от него?

Последна редакция: вт, 25 юни 2019, 18:38 от Не се сърди, човече

# 1
  • Мнения: 1 324
Договор за наем..ъъъ това не ми звучи много редно.  Grinning Все едно си наемаш квартирант да ти покрива част от сметките,а не заживяваш от любов с човека до себе си.
Иначе в конкретния случай аз бих направила следното - аз да плащам вноската по кредита, а той да поема месечните сметки(ток, вода, кабелна и интернет и т.н.)

# 2
  • Мнения: 1 168
След като приятелят Ви е "подхвърлил", че желае да живеете заедно, редно е направо да го попитате, какво точно има предвид и какво предлага той. Ако Ви отговори, че желае да живеете заедно във Вашия апартамент е едно, ако Ви покани да живеете в неговата квартира е друго, ако Ви предложи да се премести във Вашата квартира е трето.

# 3
  • Мнения: X
Ще ти отговоря като майка на дъщеря. Вярно моята дъщеря е още малка, на 13 години е, но съвсем малка стана собственик на един апартамент, защото това беше начин да се спасят едни пари, които тя наследи от баща си. Винаги съм се притеснявала от евентуални момченца/мъжленца, които биха видели в нея възможност за безплатна квартирка, гарнирана със секс. Затова от сега набивам в главицата на моята девойка, ако един мъж иска да живеят заедно, да не заживяват в нейния апартамент, а да го дадат под наем, с парите от наема да покриват ипотеката (или част от нея) за апартамента, който тоя мъж ще купи. Ето в тази посока е и моят съвет към теб. Като иска да живеете заедно, да си мръдне гъза, а не да си донесе куфарчето и чехличките и да се нанесе при теб.

# 4
  • Мнения: 380
Не бих искала някой да ми покрива кредита, особено ако не е сигурно дали ще бъде част от живота ми занапред. Апартамента си е твой и кредита също. Нормално е да си поделяте битовите разходи или този с по-високи доходи да е с една идея по-ангажиран.

# 5
  • София
  • Мнения: 11 481
Ако доходите ви са сходни - разделяте вноската по кредита и режийните. Защото, ако кредитът ви е 600 лв., а режийните (през зимата) не стигат и 300...., пак не е много справедливо. Разбира се, това при условие, че никой няма да бъде затрудняван. Но щом сега той плаща сам наем и режийни, едва ли ще проблем да дели вноската и режийните.

# 6
  • Мнения: 2 352
С договор нещата доста загрубяват. Те хубаво ще делят вноска + сметки, но в крайна сметка ако жилището е нейно и на нейно име, и след три години решат че не са един за друг, става сложно с парите, който той плаща частично за кредита. Пък иначе излиза че живее наготово. Много сложно такова делене, не знам колко е справедливо да поделяте.

# 7
  • Мнения: 3 793
Ако жилището е мое и плащам кредит, ще предложа той да покрива сметките. В крайна сметка си го купила без да пресмяташ някой, който да ти покрива разходите, та така е достатъчно честно според мен.

# 8
  • Мнения: 19 984
Ако жилището е изцяло на мое име и го изплащам аз, не бих гледала с добро око на мъж, който иска да се пренесе при мен "защото много ме обичка". Simple Smile
Ако съм милиардерка може би няма да ми пука и ще го "приютя", но такъв мъж едва ли ще се чувства равностоен и уважаван партньор. А и аз няма да го чувствам така.

Ако е пич на място, ще предложи да поеме ежемесечните режийни разходи + парите за храна, които не са малко, особено ако има мъж в картинката. Това може би ще компенсира ипотеката и приятното му, спокойно пребиваване в "собствен" апартамент.

Не съм фен на "жена поема ролята на мъж" и го прибира, защото имала тази възможност. Няма случайни неща. Всеки си има глава на раменете, може да поема отговорност и да взема решения.

# 9
  • София
  • Мнения: 4 128
Цитат
Вие бихте ли направили нещо като договор за наем за него? Или само бихте поделяли сметки, или сметките биха били покривани от него, докато вие бихте си покривали вноската по кредита? От опит с воденето на съвместен живот, имате ли съвети спрямо това как да повдигна темата; а и какво реалистично мога да очаквам от него?

Ако отношенията с този човек са ми сериозни и бих искала да градя бъдещето си с него - НИКОГА не бих си помислила да му искам наем за това, че ще живее в жилище, което аз съм закупила/изплащам. По скоро обсъждаме идеята да живеем заедно и кой какво ще покрива и да е удобно и ненатоварващо за двамата.

# 10
  • Мнения: 8 814
Ох, тези въпроси ми изглеждат адски странни.... Rolling Eyes
Като живеете заедно как ще споделяте общо домакинство, или всеки ще си отдели една част от хладилника и ще си държи своята храна там?
Най-добре като начало да поделяте всичко, което изразходвате общо. Жилището обаче не влиза в тази сметка, то е трайна инвестиция.
Жилището е твое и вероятно на твое име. Ако се разделите, ще си остане за теб, за него -нищо. От тази база трябва да се решава.
Справедливо е ти да си плащаш заема, а той може да дава малко повече пари за сметки, ако сам предложи, защото не е длъжен, жилището е твое. Все едно става въпрос за споделен наем. Така при раздяла никой няма да се чувства прецакан.Макар че реално прецакан няма да има.Ти ще имаш човек, който поема половината сметки и с това ти помага да плащащ по-леко заема си, както и да поддържаш самото жилище, защото вероятно ще върши дребните ремонти в него.Той ще живее без наем, но пък при раздяла излиза на улицата, така че няма сигурност.
 Всеки да внася иначе еднакви суми в общия бюджет.Това намирам аз за справедливо.
Иначе всяко семейство трябва да си купи свой семеен дом и двамата да участват заедно в това. Всичко, придобито преди брака, си е лична собственост на всеки от съпрузите, ако се стигне до развод.

# 11
  • Мнения: 46 545
Ние бяхме на квартира и си деляхме всички разходи, но доста условно, защото винаги сме били с общ бюджет.
Ако имотът е само на единия, ми звучи логично другият да не плаща "наем", но да покрива разходите за ток, вода, парно и т.н.
Договор - категорично не...
Част от ипотеката също не. Аз поне не бих изплащала нещо, ако не с води и на мое име.

# 12
  • Мнения: 889
Първо ще си изясня- АЗ искам ли да живеем заедно на този етап или ми е още рано.
Второ как виждам живота си с него- искам ли брак или не, деца. И да мислим еднакво - сега, не някога във времето. Не бих живяла с мъж преди тези въпроси да са изяснени.
Трето- какви са ни вижданията за семейния бюджет. По никакъв начин не би ми повлияла собствеността на жилището. Ако смятам че е редно да делим сметки - ще искам да делим, ако смятам че той трябва да поема повече или да са общи- съответно това ще искам. В крайна сметка жилището остава за собственика, а се яде всеки ден.
Във всички случаи не бих живяла със съквартирант с екстри. Всичко хубаво, но екстрите да имат квартира където да се приберат като ми дойдат в повече.

# 13
  • София
  • Мнения: 11 481
Всъщност, хрумна ми да попитам - защо приятелят ви не стана съдлъжник по заема, така или иначе и той няма жилище, или още ви е рано да градите такива големи планове или как?

# 14
  • Мнения: 4 577
Аз бих предложила да се нанесе при мен, ако искам да живеем заедно и смятам връзката за достатъчно сериозна. Не бих поставила условие колко от сметките да плаща и с какво точно да участва. Но бих гледала какво той доброволно сам ще поеме. Ако цепи стотинката на две и все гледа да не се мине, работата е ясна.  И просто връзката ще приключи. Бих очаквала да участва с по-голяма сума в ежедневните разходи от мен, но не и да ги покрива на 100%. Ако не се старае сам, значи е използвач. Безумно е, според мен, да участва в заема или да му искаш нещо като наем. Ако съм на мястото на мъжа, такова условие би ме обидило. Заживяването заедно все пак би трябвало да е заради любов, а тя изключва тънки сметки и от двете страни. Друг вариант е да излезете заедно на квартира и да допринасяте горе-долу по равно за наем/сметки, а ти да даваш жилището си под наем.

Общи условия

Активация на акаунт