(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 39)

  • 37 797
  • 770
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 6 484
Разсадът домати ми върви добре,  чушките също почнаха да пробиват.

Пак имаме къртица в градината, копае под плодните дръвчета, та ще търся   начин трайно да я разкарам. В градините наоколо се оплакват от същото.

Компостерът ни се разпада, наследихме го от предните собственици на градината.  Проста дървена  конструкция е, явно поизгнила. Мъж ми щял да го постегне, аз пък съм харесала един метален.

С повдигнатите лехи сме до никъде. Уикендите вали и не може да се работи изобщо.

# 691
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Редактирах си поста на  46 страница .

С тия компостери  е мъка както виждам .
Аз си имам торище. От долу е глина и не пропуска . Трупам всичко  на торището и поливам с вода  и много лесно после прекопавам с мотиката .
А може и  да се направи  и с циментово корито ама май цимента ще  мръзне, ?
Или няма  защото  тора поддържа топлина . Снегът се стопи веднага на торището ми тия дни  , изобщо не се задържа .  Колко му е  да отделите  място 3  на 2 метра за торище ? ? .

Тунелчето не ми е готово , тия дни земята замръзна и не мога да го обърна с казмата .  . . Тия дни ще сложа само  ранните домати за похапване . Може би и белите чушки за пълнене .

С това безводие  и поскъпване на водата  май  ще се затегнат  мерките за използване на водата  и зеленчуците   ще скочат  драстично  по протмонето . .

Защо повдигнати лехи в глинеста почва . Не е ли по добре да се изкопае ров  и в него да се слага по хубава почва?
Разходите  на труд и вода за поливане рязко ще се съкратят?
Е малко е тегаво докато го изкопаете  ама няма да се  разправяте с коване на дъски.

Последна редакция: нд, 09 фев 2020, 09:57 от rorik

# 692
  • София
  • Мнения: 5 196
Добри, и аз от личен опит - няма да сея по 3 семена домат в кофичка, липсва им онова, което ги кара да полудеят, когато са заедно. Правих се на умна миналата година и ми страдаха хилавите доматчета,  самотни кълнчета, така и не станаха здрави растения.
Съсед видя какво смятам да засаждам и каза да ги изхвърля. А това бяха най-добрите. Зарязах ги. Полях ги 2-3 пъти,  оцеляха само няколко.
След месец ги засадих и станаха чудесни растения...

# 693
  • София
  • Мнения: 110
Все търся "горчица" да  сейна из двора  и все не намирам .

Рорик, "горчицата" си е най-обикновен бял синап. Аз го купувам от магазините за хранителни стоки, на щанда с подправките. В аптеките също продават. Същото е като пакетчетата семена за садене, но по-голямо количество за по-малко пари:)

# 694
  • Мнения: 19 322
Рорик, в Метро има пакети синап по 500мг. Някъде при подправките. Аз сях като сидерат миналата година.
Тази година мисля да сея синап с грах. Грах има при бобовите в Кауфланд.

# 695
  • София
  • Мнения: 24 839
Синап с грах като сидерати ли  или са съвместими в една леха?

# 696
  • Мнения: 19 322
Като сидерати само. Четох, че е хубаво да се сеят поне две култури заедно, а тези се намират лесно. Миналата година закъснях, но въпреки това поне два пъти косих синапа.

# 697
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Благодаря  за "горчицата" . Аз 2 години се убих да търся по  магазините за семена .

# 698
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 099
Благодаря  за "горчицата" . Аз 2 години се убих да търся по  магазините за семена .

има в хоум макс, кауфланд пролетно време, май и във Фантастико съм виждала
 

# 699
  • София
  • Мнения: 24 839
Синапът ли препоръчваха срещу къртица?
При мен тази година е ужас-цялата градина, че и под стъпалата е издупчила.
Купувях "лампи", които се забиват в земята и издават свук. Веднъж от Кауфланд попаднах на вършеща работа и 2 години си отдъхнах. Но след това попадах все на неработещи и не знам какво вече да правя.

# 700
  • София
  • Мнения: 5 196
Рицин е срещу къртица.
Но доказано работи капанът от 3-литров буркан. Ние хванахме 3 къртици за 1-2 седмици. След месец дойде нова къртица. Отнесохме се несериозно (заложихме неудачно капана,  повредихме го, местихме го...), а сега дано не са се размножили.
Внимавайте, много бързо умират в капана,  трябва да се проверява от днес за утре. Нашите за ден се хващаха Simple Smile Благодаря на rorik,  тя го показа тук капана Simple Smile

# 701
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 346
Може ли малко повече обяснения за този капан. На косъм съм да зарежа градинарството, заради тези къртици и заради миризливките.

# 702
  • София
  • Мнения: 5 196
Зарявя се буркан под земята, горният му ръб да е под нивото на хода на къртицата. Потърси в темата с търсачката, имаше и кратка дискусия.

# 703
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
https://www.marica.bg/agro/hvanete-krticata-v-burkan-a-ne-s-kapan

Това което бях дала беше украински опит .
Това е български опит .

# 704
  • София
  • Мнения: 24 839
Може ли малко повече обяснения за този капан. На косъм съм да зарежа градинарството, заради тези къртици и заради миризливките.
Не се давай толкова лесно!
Заради топлата зима, калинките се събудиха и на ята хвърчат из стаите, хапят, миришат и кацат по мен.
Стъклата на прозорците са намазани с нещо жълто, което изпускат. Къщата отвън-също.

Общи условия

Активация на акаунт