Нашите любими торти – глазури, покрития и фигурки за тях – 139

  • 53 605
  • 913
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 197
Нелка, винаги си толкова подробна и отзивчива. Безкрайни благодарности, че си си направила труда да опишеш как се прави тортата Hug Ще докладвам какъв е бил резултатът при мен Simple Smile

# 376
  • Мнения: 1 359
2в1, Нелка или всеки, който е правил Норвежката торта. Колко време преди сервиране се приготвя тортата? Ако се направи предния ден и се съхранява в кутия в хладилник, ще се овлажни ли белтъчния слой?

# 377
  • Мнения: 6 823
Спокойно си я направи от предния ден. Не си спомням да ми се е овлажнявал белтъчния слой дори и след 2-3 дена престой.

Понеже виждам, че не всеки е на "ти" с руския, в скрит текст слагам рецептата, която съм си записала от Нелка, заедно с нейните насоки по приготвянето ѝ.

Скрит текст:
Националната торта на Норвегия - вариант Нелка
Продукти:
Маслен блат:
100 г чисто масло
100 г захар
4 жълтъка
100 г брашно
3-4 с.л. мляко
бакпулвер
ванилия
Белтъчен блат:
4 белтъка
200 г захар
Пълнеж:
800-900 г ябълки (Грани Смит)
1-2 с.л. захар
60-70 г стафиди
настръгана кора от лимон
канела
330 мл сметана за разбиване (38%)
печени, натрошени бадеми
Приготвяне: Разбий маслото и захарта. Добави 1х1 жълтъците. Прибави брашното и млякото, и бакпулвера и ванилията. Разстели по равно в две тортени форми, дъната на които предварително са облечени с фолио. Разбий белтъците, добави постепенно захарта. Разпредели върху първата смес във формите (поравно).Печи на 175 гр.Ц приблизително 30 мин. Остави да се охлади. От опит знам че фолиото се отделя най-лесно, когато блатовете са добре изстудени, затова ги оставям за известно време в хладилника да се стегнат и след това отстранявам алуминия. Междувременно почистваш и нарязваш ябълките на парченца, добавяш останалите съставки и задушаваш на умерен/слаб огън до поомекване. Без добавка на вода. Котлона от 9 степени слагам на 3 или 4. Разбърквам сравнително често. Гледам ябълките да останат "ал денте", а не да омекнат изцяло. Тъкмо затова предлагам "Грани", защото те не стават на каша както някои други видове .Остави ябълките да се отцедят и изстинат.
Сглобяване: Поставяш единия блат с целувчената страна надолу. Разстели върху него половината разбита сметана. Пръсни малко бадеми, разпредели ябълките, отново бадеми и завърши с останалата част от сметаната.Постави най-отгоре втория блат, с целувчената страна нагоре. Притисни леко за да улегне; целувченият слой неизбежно се напуква, но това не е фатално нито за вида, ното за вкуса на тортата. При сглобяването на тортата ползвам обръча от формата, който след това отстранявам.
Забележка: Правят я пълнена с яйчен /млечен крем и бита сметана, аз си измислих една комбинация с ябълки и ви предлагам нея, а ако вие решите да я направите и изберете примерно ягоди, предполагам че също би станало вкусно.

От личен опит: Застилам формите за печене с хартия, а не с алуминиево фолио. Отлепя се без проблем. За пълнежа с ябълките понякога съм ползвала кафява захар. Когато съм ползвала млечна сметана съм добавяла по малко захар при разбиването ѝ, защото в къщи обичат по-сладки торти. При липса на млечна сметана съм ползвала и сладкарска такава. Когато не съм имала бадеми съм ги пропускала или заменяла с накълцани орехи. Стафидите също съм пропускала по някога или съм ги заменяла със сушени боровинки.

Последна редакция: вт, 10 дек 2019, 11:09 от 2в1

# 378
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Момиченца, много, много  Hug на всички!

Веселушке, специална благодарност за помощта  Heart Eyes
Тази снимка, за жалост, не си знае годините  Embarassed , макар да показва как всъщност изглеждат нещата.
Имам други, с по-нова дата, но или външният диск вече е тотална каша, или въпросните снимки просто са сред едно известно количество, което пропадна когато изгоря предният компютър.
Обаче здрави да сме, така де!  Flutter

# 379
  • Edinburgh-UK
  • Мнения: 687
Нелка ще си направим ние по една норвежка торта и ще си мислим ,че я ядем в Норвегия ,живот и здраве някой ден дано я посетим тази красива държава Kissing Heart

2 в 1 благодаря ,че качи цялата рецепта  Hug

# 380
  • Мнения: 6 823
Забравих да спомена само, че съм я правила и с ягоди, само че тях ги сложих пресни, без да ги обработвам топлинно, а самата сметана разбих с ванилия. Вкусна е и с тях, но като че ли е по подходяща за пролетно-летния сезон.
Веднъж съм я правила и с домашен яйчен крем, както е в оригиналния вариант, но определено с плодове повече ни допадна.

# 381
  • Edinburgh-UK
  • Мнения: 687
Ето я въпросната торта Fortnite ,как ви се струва ? Утре е големият ден


Нелка благодаря ти много  за безценните съвети .
Весели празници ,групичка !

# 382
  • Мнения: 7 006
Страхотна торта!
Да е жив и здрав рожденика,много да радва мама и да я вдъхновява за нови,още по -прекрасни творения!

# 383
  • Мнения: 197
Тортата се е получила супер Simple Smile Цветовете са много свежи. Да е жив и здрав рожденика и да му е весел празникът.

# 384
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Светленце, браво, мило другарче!  Hug Много позитивно, много богато и хубаво. Имаш причина да се радваш на това, което си направила.  bouquet

Поздрави за рожденика, поздрави и за майка му, имайте един много шумен и хубав празник!  bouquet

# 385
  • Edinburgh-UK
  • Мнения: 687
Благодаря ви момичета за милите пожелания  Направихте празника ни  още по-хубав .Heart BirthdayБъдете благословени !

# 386
  • Norge
  • Мнения: 2 311
И в твоя дом същото, Светлеnewsm51

# 387
  • Мнения: 372
Здравейте момичета, чудесни торти и съвети има тук. Аз се включвам с въпрос. Досега само с маслен крем съм измазвала торти. Мисля да правя за Коледа с фондан за първи път. Не съм решила с какъв крем да е пълнежа на тортата, загледах се в крем патисери, мисля и ягоди да сложа, но се чудя дали е подходящ за фонданова торта, да не избие и да го напука, също мисля да е висока към 15см, може и повече, и не знам дали ще издържи, понеже не познавам консистенцията му. Тотален новак съм..
И за да не ми е постен поста, една тиквена торта от мен.
Скрит текст:

# 388
  • Мнения: 8 258
Момичета имам нужда отпомощ. Кандидат снахата ще идва и искала да направим торта дъга. Дотук добре. Обаче момичето има лактозна непоносимост, с какво да направя крема щом не мога да използвам обичайните продукти. Идеи някакви?

# 389
  • Мнения: 1 359
С крем за домашни бонбони маршмелоу, https://recepti.gotvach.bg/r-51169-%D0%94%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%8 … D0%BB%D0%BE%D1%83.  
http://www.-spam046-/index.php?mod=recipes_item&show=1836
Растителната подсладена сметана  също е без лактоза. По био магазините предлагат кокосова сметана и други подобни диетични продукти.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт