Консултации с адвокат

  • 72 880
  • 1 341
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 20
Ако с майката на моите деца,написахме взаимно съгласие за децата,и тя не се яви на делото,макар и подписала документи,които дава съгласие за родителските права на мен.
Какво следва,ако тя не се яви на делото.

По принцип следва да се яви и лично пред съда да заяви съгласието си относно постигнатото споразумение. Възможно е и да си упълномощи адвокат, който да изрази така постигнатото съгласие от нейно име.

но моят адвокат ми каза, че няма право да я преставлявало друг при взаимно съгласие

# 91
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 089
Ако с майката на моите деца,написахме взаимно съгласие за децата,и тя не се яви на делото,макар и подписала документи,които дава съгласие за родителските права на мен.
Какво следва,ако тя не се яви на делото.

По принцип следва да се яви и лично пред съда да заяви съгласието си относно постигнатото споразумение. Възможно е и да си упълномощи адвокат, който да изрази така постигнатото съгласие от нейно име.

но моят адвокат ми каза, че няма право да я преставлявало друг при взаимно съгласие


Ами след като знаете отговора, защо изобщо питате?

# 92
  • София
  • Мнения: 20
Защото има и други преминали през това,имогат да дадът,пример и решение

# 93
  • Мнения: 97
Здравейте. Искам да попитам. Какви са  начините за лишаване  от наследство.
А на мен адвокат ще ми отговори ли на въпроса?

# 94
  • Мнения: X
В предишната тема пишеха  доста адвокати. Тя беше заключена от авторката.

 Създаде тази лично за себе си. Само тя отговаря. 

Заглавието е подвеждащо.

# 95
  • София
  • Мнения: 15 254
В предишната тема пишеха  доста адвокати. Тя беше заключена от авторката.

 Създаде тази лично за себе си. Само тя отговаря. 

Заглавието е подвеждащо.

Това изобщо не е вярно.
Тук пишат много адвокати, но никой не е длъжен да го прави и сам решава кога и на кой въпрос да отговори.
Също така - темата не е направена с цел безплатни конкултации по всички възможни въпроси въобще, а само на въпроси с определена насоченост.
Така че - не изисквайте и не очаквайте да ви бъде отговаряно непременно.

# 96
  • Мнения: 97
Здравейте.Мога ли да осъдя лице което е публикувало обиди и гнусни невярни лъжи в интернет пространството.Какво трябва да направя и имам ли шанс да го осъдя.

# 97
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 089
Здравейте.Мога ли да осъдя лице което е публикувало обиди и гнусни невярни лъжи в интернет пространството.Какво трябва да направя и имам ли шанс да го осъдя.

По принцип можете, има съдебна практика, тоест водени такива дела. Тези дела са наказателни от частен характер, тоест пострадалият подава до съда частна жалба, а не се преследват от прокуратурата, като едновременно може да се предяви граждански иск за обезщетение, ако лицето е претърпяло вреди - имуществени и/или неимуществени.

# 98
  • Мнения: X
Здравейте! Искам да попитам хипотетично какво се случва с дете, останало за кратко време кръгъл сирак без никакви роднини - или поне без такива, желаещи да се грижат за него. В приемно семейство ли следва да отиде и какво се случва с активите (движими и недвижими) на родителите, които то трябва да наследи. Както и дали може да се гарантира, че след навършване на пълнолетие същото това наследство реално ще бъде предоставено на детето. Благодаря предварително!

# 99
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 089
Здравейте! Искам да попитам хипотетично какво се случва с дете, останало за кратко време кръгъл сирак без никакви роднини - или поне без такива, желаещи да се грижат за него. В приемно семейство ли следва да отиде и какво се случва с активите (движими и недвижими) на родителите, които то трябва да наследи. Както и дали може да се гарантира, че след навършване на пълнолетие същото това наследство реално ще бъде предоставено на детето. Благодаря предварително!

Чл. 153 и сл. от Семейния кодекс:

Глава единадесета.
НАСТОЙНИЧЕСТВО И ПОПЕЧИТЕЛСТВО

Условия за учредяване
Чл. 153. (1) Настойничество се учредява над малолетни, чиито родители са неизвестни, починали, поставени под пълно запрещение или лишени от родителски права. Настойничество се учредява и над лица, поставени под пълно запрещение.
(2) Попечителство се учредява над непълнолетни, чиито родители са неизвестни, починали, поставени под пълно запрещение или лишени от родителски права. Попечителство се учредява и над лица, поставени под ограничено запрещение.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 24 от 2019 г., в сила от 01.01.2020 г.) Лице, на което стане известно, че е необходимо учредяване на настойничество или на попечителство, е длъжно незабавно да уведоми органа по настойничество и по попечителство, а когато се отнася до дете - и дирекция "Социално подпомагане". В случай че детето е настанено в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа, уведомлението се прави от директора в 7-дневен срок от настаняването.

Орган по настойничеството и по попечителството
Чл. 154. Орган по настойничеството и по попечителството е кметът на общината или определено от него длъжностно лице.

По отношение на имуществото, настойници/попечители са длъжни да го управляват с грижата на добри стопани, но могат да се разпореждат само с разрешение на районния съд, ако е в интерес на детето.

# 100
  • Мнения: X
Много Ви благодаря, точно конкретните алинеи от СК ми бяха нужни Simple Smile

# 101
  • Мнения: 1 031
Здравейте! Въпреки че четох по въпроса ми,ще попитам-може ли да се упълномощи адвокат да представлява страна по развод по взаимно съгласие, поради факта,че лицето не живее в България и за много кратко време ще е тук?Т.е няма никакво време да се яви нито на първото заседание,нито на последващите.

# 102
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 089
Здравейте! Въпреки че четох по въпроса ми,ще попитам-може ли да се упълномощи адвокат да представлява страна по развод по взаимно съгласие, поради факта,че лицето не живее в България и за много кратко време ще е тук?Т.е няма никакво време да се яви нито на първото заседание,нито на последващите.
Заседанието е едно.
Може да упълномощи, ако има уважителни причини, за което следва да представи убедителни доказателства относно невъзможността за явяване - в случая документи, че пребивава в чужбина, трудов договор или др. документ от работодател и т.н. с превод на български.

# 103
  • Мнения: 1 031
Благодаря!

# 104
  • Бургас
  • Мнения: 909
Моя въпрос е следния, при разведени родители "Детето" сега е на 20 и учи самостоятелна форма на обучение- средно образование, трябва ли при този случай да се поднови издръжката?

Общи условия

Активация на акаунт