Университети във Франция

  • 33 103
  • 237
  •   1
Отговори
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Понеже старата тема е много стара си позволявам да пусна нова.
Виждам, че във темата на ФЕГ не пишат много хора, но пък зная, че доста деца кандидатстват във Франция.
Целта е да обменим опит при кандидатстването, обучението и всичко свързано с живота там.
Софиянци са привилегировани от към наличието на Френски институт и г-жа Бисера Коларова, но ние от провинцията нямаме този шанс. Така че, давайте да си помагаме.

На 20.12 отварят за разглеждане и предварително проучване общата платформа на университетите.
Това са важни страници за предварително ориентиране и последващо кандидатстване за държавните университети, някои лицеи за подготвителни години за гранд еколи и някои частни училища:
https://www.parcoursup.fr/
http://www.terminales2018-2019.fr/

На първо четене необходими документи:
- академична справка по срокове за 9.10.11.12 клас.
- мотивационно писмо
- СВ
- на някои може да им искат препоръки (на нас ни искат 3бр.)
- на някои стаж (по информация има случаи на проверка за стажа - обаждат се по телефон или изпращат запитване)

Ние ще кандидатстваме в частен университет в Париж и не минаваме през платформата.
Ако има родители на студенти плащали такса за явяване на изпит, моля да споделят как стана плащането. На нас ни искат чек и мислим да им пишем за евентуален друг начин, т.к. този на мен лично не ми е познат. Знам, че в някогашни времена баща ми имаше чекова книжка и по филмите съм гледала, но познанията ми са до там. Изпитът е на 21.02 и аз стягам вече пребиваването, а госпожицата си подготвя документите.

https://cvec.etudiant.gouv.fr/
https://www.messervices.etudiant.gouv.fr/envole/
https://trouverunlogement.lescrous.fr/
Тук може да видите повече информация около живота на струдентите, помощи, настаняване, държавни такси - соц, здравно осигуряване.
Crus е структурата на държавните общежитя, които са кът, особено в Париж. Градска легенда е, че първокурсници посмъртно не могат да се настанят в тях, но има и изключения.
Това, което аз "разбрах" е ,че подаването на документите е до април, което веднага изключва новите студенти. Коригирайте ме, ако не съм разбрала правилно.

Последна редакция: вт, 29 яну 2019, 18:19 от bubanka

# 1
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Виждам, че интересът е особено голям Simple Smile , но аз да си изпея.
Платформата на Parcursup e отворена от днес. Всички, които желаят може да се запознаят и да си отворят досие.
На 5.02.2019г. ще се проведат ателиета за писане на мотивационно писмо и автобиография, както и за самото кандидатстване в платформата. Всички, които имат интерес може да се обърнат към Френският институт - София.

# 2
  • Мнения: 20
Здравейте, това, което сте споделили е много полезно. Благодаря ви, засега не мога да кажа много по темата, но ще следя с интерес!

# 3
  • Мнения: 5
echo! Здрасти и аз бих искал да получа някаква информация относно университетите във Франция, тъй като последна година съм ученик във 9 фег. и искам все пак да се възползвам от този език и делфа който взех. Нещото което най ме плаши са таксите и колко струва обучението. По принцип не е евтино или безплатно като Холандия и много пъти гледам хубави университети и се разочаровам от скъпите им такси надвишаващи 5000 евро поне... Така бих искал да знам струва ли си, кога са крайните срокове за регистрация, какво е нужно и т.н.

# 4
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Таксите за държавните университети са между 170 - 400€ отвори сайта на parcursup, в първия пост. Щом знаеш френски ще се ориентираш. Има видеоклипове, кое как се случва. Платформата е отворена вече. Разгледай университетите съобразно желаната от теб специалност. В дясно на реда на желания университет има бутон. Като го натиснеш излиза информация за конкретния университет, какво предлага, какво изисква, колко струва, колко кандидати за колко места са се борили мин.година.
Щом си от София можеш да получиш инфо директно от извора Френски институт.
Относно сертификатите - Мин В2, някои искат С1.

# 5
  • гр. София
  • Мнения: 114
Здравейте, итересуваме има ли университети където се учи на английски език. Дъщеря ми знае перфектно английски език в момента учи френски но е в началото. Имаме ли някакъв шанс.

# 6
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Не съм запозната с всички университети. Зависи от специалността. Вероятно има частни такива. Със сигурност има за актьорско майсторство и кино. Таксите обаче там са други, около 7000-8000€. Трябва да се търси.

# 7
  • гр. София
  • Мнения: 114
Благодаря, а къде да търсим.

# 8
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Ох, това е труден въпрос. Аз търсих около година нашите, докато намеря и проуча училищата и като цяло системата на висшето им образование. Кажете каква е специалността и ще се опитам да помогна, доколкото мога. Кой клас е девойката. Проверете и Люксембург, ако представлява интерес, за този университет е писала майка в групата на 9-та френска мисля. Там обучението било двуезично.

# 9
  • гр. София
  • Мнения: 114
Много благодаря. Дъщеря ми е първи курс в Софийския университет. А като специалност за чужбина се е насочила за международни отношения или в икономическата сфера. Имаме познати в Париж затова сме се насочили натам.

# 10
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Щом е студентка, може да провери в университета за обмени по Еразъм, а щом е в София да отиде до Френския институт там ще и дадат по-подробна и сигурна информация от мен. (все пак аз не съм експерт). Аз също ще потърся.

# 11
  • гр. София
  • Мнения: 114
Много ви благодаря.

# 12
  • Мнения: 390
Записвам се да следя. Дъщеря ми е 10 клас в 9 ФЕГ и е силно мотивирана за Франция. Почти си е избрала специалност и се цели много високо. Наистина предимство е близостта на Френския институт и Бисера Коларова. Страхотна дама.
Записа се на ателието на 5 февруари, въпреки, че има време, но се е нацелила в медицина, засега. Сега ще взема В2, за да може после да вземе С1.
Още сме в началото на събиране на инфо, но ще сроделям всичко, каквото разберем.
Платформата е пусната и е нова. Очакват се и реорганизации на висшето образование във Франция, които може да влязат в сила още за следващата учебна година, така че тези, които са 12 клас, ще трабва да следят отбилзо системата и инфо в сайтовете на самите университети.
Това, което знаем за медицината е, че ще се промени и начина на организация по време на самото следване и начина на изпитване и отсявка и преминававе в горен курс, тъй като общото обучение по медицина във Франция и цели 8 години.
Успех на децата

Последна редакция: пн, 28 яну 2019, 12:39 от trapa

# 13
  • Мнения: 1 970
Медицината е голямо предизвикателство. Разбира се, че езикът е много важен, доколкото се явява ключова предпоставка за успех.
Мой много близък приятел е лекар в Страсбург, живее там от 25 години, и е на ключова позиция в частна клиника. Синът му е втора година студент по медицина. От него знам, че едва около 20% от първокурсниците продължават нагоре, гилотината е страшна.
В този ред на мисли, добре проучете всичко и позмислете трезво дали си струва. Като изключим безспорната полза за младия човек да се потопи в друга среда и култура, но чисто професионално - медицината е една от малкото специалности, които са на ниво у нас и дали не си струва да се вземе  висшето по медицина тук, а после да се търси специализация във Франция.
 

# 14
  • Мнения: 390
Медицината е голямо предизвикателство. Разбира се, че езикът е много важен, доколкото се явява ключова предпоставка за успех.
................
В този ред на мисли, добре проучете всичко и позмислете трезво дали си струва. Като изключим безспорната полза за младия човек да се потопи в друга среда и култура, но чисто професионално - медицината е една от малкото специалности, които са на ниво у нас и дали не си струва да се вземе  висшето по медицина тук, а после да се търси специализация във Франция.
 

Точно затова писах Simple Smile засега. Гилотината след първи курс особено е жестока и много отпадат.  Това, което научихме, е че особено в тази сфера се очакват най-големи реорганизации, тъй като там е най-тежко. Идеята била повече да минават по-нагоре, а на по-късен етап по време на специализации и стажове цедката да е по-голяма.
Има още доста време и затова ще мисли добре преди да тръгне натам в тази специалност.
Ще пиша всичко, което науча.

# 15
  • Мнения: 10
Здравейте! Завършвам тази година магистратурата си във Франция, така че с удоволствие бих помогнала, доколкото мога, с практически съвети. Ако имате въпроси, ще се радвам да им отговоря. Simple Smile

# 16
  • Русе
  • Мнения: 2 153
на първо четене в платформата има нови специалности и промяна в кандидатстването за мед. сестри и соц. работници.
За който разглежда, четете "Questions fréquentes", там като че ли са обяснени най-добре подробностите. Важни са двете "Да" и "Да под условие", като новост от мин. година и "un vœu multiple" обединени много желания (тук не знам точно как да го преведа).

# 17
  • На топло
  • Мнения: 4 130
Здравейте, итересуваме има ли университети където се учи на английски език. Дъщеря ми знае перфектно английски език в момента учи френски но е в началото. Имаме ли някакъв шанс.
В Американския университет в Париж се учи на английски.
https://www.aup.edu
Чувала съм много хубави отзиви, но е частен и съответно годишната сумата е много голяма. Може да се спечели стипендия по успех✌
За френския език, за коя учебна година искате да се класиране? Зависи колко време имате.

# 18
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Записвам се да следя. Дъщеря ми е 10 клас в 9 ФЕГ и е силно мотивирана за Франция. Почти си е избрала специалност и се цели много високо. Наистина предимство е близостта на Френския институт и Бисера Коларова. Страхотна дама.
Записа се на ателието на 5 февруари, въпреки, че има време, но се е нацелила в медицина, засега. Сега ще взема В2, за да може после да вземе С1.
Мисля, че ви е рано за точно тези ателиета - както казвате, има много време и нещата се променят. Езика е най-важен. И аз като Вас започнах от рано да ровя и тъкмо ми стана ясно, те промениха цялостно системата. Коларова тогава ми каза "Наблягайте на езика, за другото е рано", аз не и повярвах, но сега съм на нейното мнение. Въпреки това е много хубаво, че се е ориентирала като посока на желанията то рано, това е половината работа.
 СВ-то и мотивационното писмо за всеки университет е различно, особено за тези и извън платформата. В нашия, мотивацията е в свободен формат, а СВ не се изисква, но ние подготвихме за да се включат и допълнителните активности, за които няма място в мотивацията. Не съм запозната как е в момента медицината, преди две години слушахме представител на университета в Лион и чак ми се уплаши окото, какво е ситото след първи курс. Но пък, ако девойката е достатъчно трудолюбива и амбициозна, защо не. И пак - езика. Дъщеря ми е с С1 и пак няма много много самочувствие, въпреки че всяка година ходим по два пъти, минимум за седмица и беше на стаж в Брюксел за седмица и пак. Сега отново ще отидем няколко дни преди изпита, за да влезе малко в обстановката и езика.

# 19
  • Русе
  • Мнения: 2 153
https://cvec.etudiant.gouv.fr/
https://www.messervices.etudiant.gouv.fr/envole/
https://trouverunlogement.lescrous.fr/
Тук може да видите повече информация около живота на струдентите, помощи, настаняване, държавни такси - соц, здравно осигуряване.
Crus е структурата на държавните общежитя, които са кът, особено в Париж. Градска легенда е, че първокурсници посмъртно не могат да се настанят в тях, но има и изключения.
Това, което аз "разбрах" е ,че подаването на документите е до април, което веднага изключва новите студенти. Коригирайте ме, ако не съм разбрала правилно.
Nancy_ - моля допълваш и/или коригираш информацията, която подавам. Малко ми е трудно с обясняването на превода, френският не ми е силната страна.
Не знам как мога да допълвам информация в първия пост, т.к. не ми дава възможност за редакция вече. Ако някой знае, моля да ми каже.

# 20
  • France
  • Мнения: 165
Здравейте. Позволявам си да изкажа мнение относно следването по медицина във Франция. За чужденци е просто мисия невъзможна освен ако не са завършили тук. Най добрите им ученици не успяват защото става дума за конкурс а не просто да си си взел изпита с добра оценка. Има математика и т.нар. статистика. Трябва не просто добър френски а отличен такъв със специфични понятия по химия и биология.  За съжаление няма подходяща езикова подготовка в БГ за такова следване. За протокола, живея във Франция от 20 г, тук съм завършила висше и имам пряк поглед към тези трудности. Успех!

# 21
  • Мнения: 1 515
Здравейте,
Споделям родителските вълнения покрай кандидатстването във Франция - минахме по този път миналата година.
Само да вметна - подготвяйте и пращайте само това, което искат французите и изрично са го посочили, нищо странично и извън посоченото от тях не се взема предвид при класирането.
За английския във Френските унита - има програми само на АЕ и такива, които са комбинирани между ФЕ и АЕ, но при всички случаи си трябва ФЕ поне В2 или С1 най-добре. Според синът ми, супер сериозно си трябват ПОНЯТИЯ и наваксването с тях си иска много време - и с С1 да си, нямаш ли понятийно-категорийния апарат по програмата, която искаш да учиш , си загубен в превода. Преподавателите си говорят всеки със своя си ритъм, произношение, дефект или диалект -белгийски, френски, швейцарски, канадски , френски с английско произношение и т.н.

Синът ми беше приет в Нант и Страсбург, избра Люксембург - учи Икономика и финанси. Предстои ни избор на университет за обмен - трябва да го направи между трети и пети семестър. Обмисляме варианти във Франция - Страсбург или Париж и в Швейцария . Точно "жилищния въпрос" и изобщо средата, ни спира за Париж, макар че става въпрос за Сорбоната. Бяхме в Страсбург седмица преди атентата и тогава бяхме по-големи оптимисти, сега - не толкова. Лично аз клоня към спокойна и безплатна за обмен Швейцария, но ….това е само мое мнение, синът ми ще избира.  Nancy_, trolche - ще се радвам да споделите опит с вашите университети Yum

# 22
  • France
  • Мнения: 165
Здравейте,
Споделям родителските вълнения покрай кандидатстването във Франция - минахме по този път миналата година.
Само да вметна - подготвяйте и пращайте само това, което искат французите и изрично са го посочили, нищо странично и извън посоченото от тях не се взема предвид при класирането.
За английския във Френските унита - има програми само на АЕ и такива, които са комбинирани между ФЕ и АЕ, но при всички случаи си трябва ФЕ поне В2 или С1 най-добре. Според синът ми, супер сериозно си трябват ПОНЯТИЯ и наваксването с тях си иска много време - и с С1 да си, нямаш ли понятийно-категорийния апарат по програмата, която искаш да учиш , си загубен в превода. Преподавателите си говорят всеки със своя си ритъм, произношение, дефект или диалект -белгийски, френски, швейцарски, канадски , френски с английско произношение и т.н.

Синът ми беше приет в Нант и Страсбург, избра Люксембург - учи Икономика и финанси. Предстои ни избор на университет за обмен - трябва да го направи между трети и пети семестър. Обмисляме варианти във Франция - Страсбург или Париж и в Швейцария . Точно "жилищния въпрос" и изобщо средата, ни спира за Париж, макар че става въпрос за Сорбоната. Бяхме в Страсбург седмица преди атентата и тогава бяхме по-големи оптимисти, сега - не толкова. Лично аз клоня към спокойна и безплатна за обмен Швейцария, но ….това е само мое мнение, синът ми ще избира.  Nancy_, trolche - ще се радвам да споделите опит с вашите университети Yum

ellis аз съм с master право от lyon III от 2005. Не знам доколко бих могла да съм полезна. За обмен не бих избрала париж. Nantes e страхотен град за обучение, бих го предпочела пред Stras. Била съм на бизнес пътувания и в двата.  Nantes ми се стори по добре уреден, Stras красив но с ужасен трафик. Но аз гледам с очите на родител. Синът ти вероятно ще се спре на по динамично място.

# 23
  • Мнения: 10
Относно Crous досиета се подават до 31ви май. Въпреки че приемът се обявява по-късно, нищо не пречи да се направи досието, като желанията за общежитие се класират според града, в който има най-голямо желание да се учи. Първо се прави DSE (Dossier social étudiant) - имайте предвид, че за него са необходими извлечения от доходите на родителите (преведени), тъй като жилища и стипендии се отпускат именно по социален критерий. След това се прави регистрация и в trouvermonlogement. Също така има и частни общежития -MGEL.
 И тъй като споменах стипендия, може би е важно уточнение, че първата година българите нямаме право на нея. Освен изискването за доход, има и редица други изисквания за нея - най-честно българите изпълняваме условието да сме пребивавали последната година в страната. Имайте предвид, че във Франция трябва да се пристигне най-късно на 1ви септември. Например, ако се започва учебната година 2019-2020, студентът трябва да е най-късно на 01.09.2019 във Франция и по време на кандидатствснето за стипендия втората година да може да го докаже -чрез например билет за влак, самолет, резервация в хотел или договор за общежитие
Не знам дали ясно обяснявам, затова, ако имате въпроси- питайте.

# 24
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Много полезно Nancy_, Имаш ли представа документите за доходите от къде трябва да се вадят. Като самоосигуряващо се лице, аз си ги издавам на себе си. И сумите в тях са на база авансови плащания на ДОД за заплата, не са ми много ясни тези счетоводни неща. Дали в необходим някакъв документ от НАП.
Относно MGEL - имат общежития в няколко града, очаква се от тази есен и в Париж. Не съм дала линк, за да не е като реклама. Хубавото е, че имат български представител. Но услугите им са платени. Иначе предлагат търсене на жилище не само в техните общежития, но и с техни партньори в цялата страна.

# 25
  • Мнения: 10
Много полезно Nancy_, Имаш ли представа документите за доходите от къде трябва да се вадят. Като самоосигуряващо се лице, аз си ги издавам на себе си. И сумите в тях са на база авансови плащания на ДОД за заплата, не са ми много ясни тези счетоводни неща. Дали в необходим някакъв документ от НАП.

Elan, честно казано нямам никаква представа, тъй като родителите ми взихама документите от счетоводството на местата, на които работят.
Забравих да кажа, като ставаше дума за жилища, че независимо дали е частно/ държавно общежитие, или квартира, всеки има право на помощ за наема. Тази помощ се дава от CAF. При подготвяне на досието е необходимо да се даде и преведен акт за раждане (другите документи на място могат да се подготвят).

# 26
  • Мнения: 458
Здравейте. В сайта за кандидатстване има секция, в която са написани колко хора са кандидатсвали миналата година и колко са приети. От фирмата, чрез която ще кандидастваме уж, ни увериха, че нямали неприето дете във Франция.
Тази информация се размива и се чудя дали да посъветвам моята госпожица да измисли бек-ъп вариант за друга държава или за България.
Не че ще стане нещо, ако не я приемат тази година, но ако единията критерий е диплома и тя не отговори на тяхното изискване тази година...тя дипломата няма да се промени за следващата.

# 27
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Зависи, за къде сте се запътили. Доколкото разбрах ситото в държавните университети е такова - много влизат малко излизат. Има университети, в които има много кандидати и съответно по-трудно се влиза. Имате право на 10 желания, при множество желания стават повече. Ако не ви одобрят на първия етап дават възможност да включите нови желания, където има места. Ако и там не стане ви дават още избори където има места но вие не сте ги избрали. Ваш е избора дали ще ги приемете или не. /Моля, ако някъде греша да ме поправяте, не съм експерт, това което четете вие, чета и аз./  
Дъщеря ми не се е регистрирала още, т.к. държавния прием ни е план В, и не съм виждала как изглежда файла, освен във видеото в платформата.
Аз лично не бих се доверила на фирма. Личен опит и избор - ходила съм на консултации при няколко и не съм останала с впечатление за компетентност, особено за Франция. За това и мисля, че единствения правилен избор за помощ е Френския институт, макар, че ту няма да подготвят и подадат документите. Това е мое лично мнение, само и единствено за Франция. Освен това в платформата е доста добре обяснено има и клипове кое как се случва. но всеки сам избира как ще действа.
План В никога не е излишен,стига да е желан и оправдан.
Nancy_ дава съвети от опит, които дори с цялото четене не съм знаела. За по-ранното пристигане, за кандидатстването в Крус за общежитие. Благодаря!

Последна редакция: чт, 31 яну 2019, 16:26 от elan

# 28
  • Мнения: 324
Здравейте. Позволявам си да изкажа мнение относно следването по медицина във Франция. За чужденци е просто мисия невъзможна освен ако не са завършили тук. Най добрите им ученици не успяват защото става дума за конкурс а не просто да си си взел изпита с добра оценка. Има математика и т.нар. статистика. Трябва не просто добър френски а отличен такъв със специфични понятия по химия и биология.  За съжаление няма подходяща езикова подготовка в БГ за такова следване. За протокола, живея във Франция от 20 г, тук съм завършила висше и имам пряк поглед към тези трудности. Успех!
[/quote

Подкрепям изцяло мнението , четири много близки деца със силна мотивация и възможности не успяха с медицината ,скъсани и двете години още първия семестър .Едното девойче  продължи с фармация и сега е 4 курс.

# 29
  • Мнения: 324
Дъщеря ми учи 5 година във Франция. Подготвя  документи и кандидатстване сама без фирма, първите три години живя на общежитие.Според  мен ученето си струва а  българите които избират Франция за студентстване са много малко ..

# 30
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Здравейте Любчева, бихте ли разказали повече за вашия опит. Нещата са се попроменили вероятно, но надали много. Най-вече за подготовката, документите, които са били необходими за кандидатстване за общежитие, ако е било към Крус или по какъв начин си намери настаняване, в кой град учи дъщеря Ви, какво и беше нивото на език като замина, как се социализира и такива неща. Ще са от полза за всички ни. Разбирате, като родители всички се притесняваме, вероятно и повече от "децата".

# 31
  • Мнения: 324
Общежитието беше към Крус тя получи доста рано потвърждение някъде към март  . Ние бяхме с нея на записването  първата  година  искаха ни документи за разходи ,доходи   .Ние и бяхме гарант, предварително бяхме превели всички документи имахме даже бележка за плащане на сметки .Общежитията са спартански, евтини с общи кухни и бани но след като са пълни със студенти   значи и нашите деца могат  .Всяка следваща година тя си подновяваше сама документи но ние представяхме доходи всяка година  .Карта за градския транспорт студентска си изважда още септември целогодишна .С Френския език  проблеми е нямала нито с разбирането .  но както казва веднага разбират че не е местна .Голям проблем среща всяка година със  намирането на задължителните стажове които всеки  сам си търси.

# 32
  • Наблизо
  • Мнения: 6 086
Относно Crous досиета се подават до 31ви май. Въпреки че приемът се обявява по-късно, нищо не пречи да се направи досието, като желанията за общежитие се класират според града, в който има най-голямо желание да се учи. Първо се прави DSE (Dossier social étudiant) - имайте предвид, че за него са необходими извлечения от доходите на родителите (преведени), тъй като жилища и стипендии се отпускат именно по социален критерий. След това се прави регистрация и в trouvermonlogement. Също така има и частни общежития -MGEL.
 И тъй като споменах стипендия, може би е важно уточнение, че първата година българите нямаме право на нея. Освен изискването за доход, има и редица други изисквания за нея - най-честно българите изпълняваме условието да сме пребивавали последната година в страната. Имайте предвид, че във Франция трябва да се пристигне най-късно на 1ви септември. Например, ако се започва учебната година 2019-2020, студентът трябва да е най-късно на 01.09.2019 във Франция и по време на кандидатствснето за стипендия втората година да може да го докаже -чрез например билет за влак, самолет, резервация в хотел или договор за общежитие
Не знам дали ясно обяснявам, затова, ако имате въпроси- питайте.
Вече са 2 години,доколкото чух,за стипендията.
За гарантите - на доста места Крусовете отказвали вече българи за гаранти (моята информация е от Париж последно),но настоявайте ако се наложи,с упоритост и плач се получават нещата.

# 33
  • Мнения: 10
Възможно е и да са две години вече. Относно гарантите, от тази година има Visale. Това е организация, която напълно безвъзмездно става гарант. Досието се попълва онлайн и всичко става бързо и лесно.

# 34
  • Наблизо
  • Мнения: 6 086
Оо чудесно,не бях чувала - аз учих във Франция като влязохме в европейския съюз Grinning
Иначе да кажа за медицината - има българчета,които успяват,лично познавам,но е трудно.Ако детето е много мотивирано,ще се справи.
Учила съм и в Белгия,ако има въпроси - мога да отговоря (ако знам Grinning)

# 35
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Здравейте отново. Напомням, че 14.03 наближава, не че който попълва Паркурсюп не знае Stuck Out Tongue Winking Eye
 Нашето кандидатстване приключи с успех. Щерката е приета в частното училище, в което кандидатствахме и няма да минаваме през платформата.
Започва сагата по записване, търсене на настаняване и т.н., за което ще пиша тук, т.к.касае всички.

# 36
  • На топло
  • Мнения: 4 130
Здравейте отново. Напомням, че 14.03 наближава, не че който попълва Паркурсюп не знае Stuck Out Tongue Winking Eye
 Нашето кандидатстване приключи с успех. Щерката е приета в частното училище, в което кандидатствахме и няма да минаваме през платформата.
Започва сагата по записване, търсене на настаняване и т.н., за което ще пиша тук, т.к.касае всички.
Браво на детето. В кое частно у-ще е приета? Как става приема там и какви са таксите?

# 37
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Училището е ESRA-Paris, частен университет за кино и аудиовизия. Таксата е 8320€ като обикновено се променя всяка година нагоре по малко. Приемът е с изпит на място в три части +мотивационно писмо. Т я беше подготвила и портфолио с два кратки клипа, снимки и сценарий, с който беше спечелила стаж в друг кампус на същия университет миналата година + академична справка и препоръки от  училище и от госпожата по френски.

# 38
  • На топло
  • Мнения: 4 130
Мерси, каква специалност записахте?

# 39
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Специалностите за първата година са кино и аудиовизия, звук и анимация, като за всяка изпита е различен. Ние кандидатствахме кино. Третата година ги делят по тесни специалности.

# 40
  • гр. София
  • Мнения: 114
Много се радвам за вас, браво на момичето. Ние също кандидаствахме, но нали е до 14.03. срока. Тези дето са кандидаствали, вече могат ли да проверяват.

# 41
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Ако сте през Паркурсюп е рано още - 15.05

# 42
  • гр. София
  • Мнения: 114
Днес си проверихме кандидатурата и видях, че не сме подпълнили академичната справка за учебните години. Каква е тази справка от къде да я взема. 

# 43
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Взема се от училище. Класната трябва да я изготви по срокове. Нямате време. Най-добре започвайте да попълвате оценките от бележниците за миналата и тази година първия срок. Внимавайте кое е ЗИП, ЗП и като даде класната официалното, попълнете хорариума часове

# 44
  • гр. София
  • Мнения: 114
Много ви благодаря, явно тази година няма да стане. Пише, че трябва по 1 файл да пратим за всяка година ,да вземем да снимаме бележника дали ще стане.

# 45
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Как няма да стане тази година. Имате два дни и нощи. Бележника няма да стане. Отива утре и седи до класната докато не го направи. После сяда и го превежда и го прикача, няма да има време за превод от преводач, но мисля че ще мине и така. Не се отказвайте.

# 46
  • гр. София
  • Мнения: 114
Много ви благодаря. Ще се опитаме да го направим.

# 47
  • София
  • Мнения: 1 044
Здравейте,

Elan, поздравления за хубавото местенце, което си създала! Честито и тук за успехите на девойката!

Аз малко със закъснение се включвам. Майка съм на 11-класничка, която също се е насочила към следване във Франция. Проучваме (повече тя, отколкото аз, че аз френски не знам) университети. Желанията и са право/икономика, но повече клони към правото, тъй като не се учи математика. След проучване на извадка от учебни планове на икономически специалности, установихме че се учи доста математика, а девойката иска веднъж завинаги да приключи с математиката (това по нейни думи). Интересите и са по-хуманитарни.

Това, което ме притеснява е дали и до колко би могла със завършено право във Франция да се реализира там и евентуално ако реши да се връща в България. Моя приятелка със завършено право в Страсбург няма проблем и практикува у нас. Имам приятел  завършил право в Германия, който практикува в България. И двамата смятат, че няма проблем да завършиш право във Франция и после ако искаш да практикуваш в България. Аз като икономист смятам,  че икономиката е по-широкоспектърна, но тя повече клони към правото.

Trolche, видях, че си завършила право в Лион и живееш и работиш във Франция. Какво мислиш по този въпрос?

Разглеждахме и възможностите за следване на право в Люксембург, но тя иска във Франция.

Това са ми терзанията към момента. Иначе девойката е сериозна- сега взе С1 с доста висок резултат, мисли юни да се явява на С2. Нейни приятели 12-класници сега кандидатстват за Франция и заедно с тях разглеждаше платформата и обсъждаха. Чисто техническите подробности по кандидатстването ще почнат  да ни вълнуват есента.

# 48
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Здравей Яна, Благодаря ти още веднъж.
Относно правото, миналата година в Бордо срещнахме момиче, българка, завършила там и работи като младши адвокат в кантора. Каза, че било трудно да се вредиш сред французите и отнема време да се докажеш, започнала като стажант и растяла бавно нагоре, но като цяло е доволна и няма намерение да се връща. (но то къде не е така).
Вчера попълвахме досието за общежития на Крус. Малко ми беше трудно като самоосигуряващо се лице да разбера кой доход е брутен и кой фискален, както е записано там, но писахме някакви та да видим дали сме били прави. За сега ни казаха да преведем доходите - при мен служебна бележка и решението за развод(при мен, ако имате такива). Съвет от преводаческата агенция. Извадете си от съда, в който е издадено решението удостоверение за прекратяване на брак - много е кратичко и при превод излиза по-евтино. Аз дадох за превод споразумението, т.к. в него пише всичко, а решението е 4 страници бла, бла. Не знам дали постъпих правилно. Като ни върнат формулярите и изискуемите документи ще видим, дали ще искат друго. Важното е, че срока е 8 дни за да им се изпратят обратно, така че е добре да сме подготвени с основното. Това за сега.

Последна редакция: вт, 19 мар 2019, 21:50 от elan

# 49
  • France
  • Мнения: 165
Здравейте,

Elan, поздравления за хубавото местенце, което си създала! Честито и тук за успехите на девойката!

Аз малко със закъснение се включвам. Майка съм на 11-класничка, която също се е насочила към следване във Франция. Проучваме (повече тя, отколкото аз, че аз френски не знам) университети. Желанията и са право/икономика, но повече клони към правото, тъй като не се учи математика. След проучване на извадка от учебни планове на икономически специалности, установихме че се учи доста математика, а девойката иска веднъж завинаги да приключи с математиката (това по нейни думи). Интересите и са по-хуманитарни.

Това, което ме притеснява е дали и до колко би могла със завършено право във Франция да се реализира там и евентуално ако реши да се връща в България. Моя приятелка със завършено право в Страсбург няма проблем и практикува у нас. Имам приятел  завършил право в Германия, който практикува в България. И двамата смятат, че няма проблем да завършиш право във Франция и после ако искаш да практикуваш в България. Аз като икономист смятам,  че икономиката е по-широкоспектърна, но тя повече клони към правото.

Trolche, видях, че си завършила право в Лион и живееш и работиш във Франция. Какво мислиш по този въпрос?

Разглеждахме и възможностите за следване на право в Люксембург, но тя иска във Франция.

Това са ми терзанията към момента. Иначе девойката е сериозна- сега взе С1 с доста висок резултат, мисли юни да се явява на С2. Нейни приятели 12-класници сега кандидатстват за Франция и заедно с тях разглеждаше платформата и обсъждаха. Чисто техническите подробности по кандидатстването ще почнат  да ни вълнуват есента.

Здравей. Какви са реалните мотиви на детето? Правото е взискателна специалност. Не е за учене ей така, защото математиката не върви. Следването тук не е лесна работа. По мое мнение професионалната реализация винаги ще е по лесна с икономика отколкото с право, и то навсякъде по света. Правото си е адаптирано за съответната държава особено процесуалното. Да, ако завърши тук, е възможно да признаят дипломата в БГ но вероятно ще държи държавен изпит. Но след това? Ще й трябват години адаптация за да влиза по дела и т.н. Ако си намери работа в някоя по голяма фирма или кантора може да е по лесно, ако е само консултантска дейност. Но тогава защо да следва 5 години във Франция? И една магистърска програма стига. Иначе, конкретно отговарям : реализацията във Франция със завършено право тук е постижима. Има все повече работа за юристи но се почва от ниското стъпало. След 5 години практика е напълно възможно да се удвои заплатата. Адвокатската професия тук е престижна но далеч не чак толкова добре платена. Повечето младши адвокати взимат скромни възнаграждения и като цяло адвокатските среди тук все още са консервативни към чужденци.
Според мен разбери какво иска да учи детето защото това е първото и най важното стъпало към професионалната реализация.

# 50
  • Наблизо
  • Мнения: 6 086
Допълвам тролче : за да станеш адвокат трябва да кандидатсваш ,да те приемат с труден изпит и да учиш още две години след магистратурата по право.
Иначе само с диплома право можеш да си консултант и производните на юрист.

# 51
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Напомням, крайният срок за финализиране на parcursup наближава, побързайте, подръчкайте младежите и девойките. Успех на всички.

# 52
  • до морето
  • Мнения: 2 284
Здравейте,

Има ли някой , който да е следвал и едновременно с това да е работил?

Благодаря.

# 53
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Кой подал - подал. Свърши се.
Желая на всички успешен прием и да се видим отново след 15 .05 с много щастливи коментари.
Късмет

# 54
  • София
  • Мнения: 2 768
Успех желая на всички кандидати за следване във Франция!
Въпреки , че моите деца са още малки за следване, темата ми е интересна и полезна и е възможно един ден и ние да се насочим натам. Надявам се, че ще има много щастливи бъдещи студентчета през месец май. bouquet

# 55
  • Мнения: 157
Здравейте, дъщеря ми завършва втори курс по специалността френски и бизнес мениджмънт в Абърдийнския университет. По програма, втория семестър на трети курс (януари - май 2020г.) , ще преподава английски в частен лицей в Лион. От лицея са и обяснили , че ще и заплащат транспортните разходи, но квартира тя трябва да си намери.Бихте ли предоставили линкове за търсене на квартира в Лион. Благодаря предварително.

# 56
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Някой завършил ли си е досието за общежитие за Крус. Получихме писмо, че документацията ни е непълна и искат сметка за стипендия. Ние нямаме право на такава и съответно още нямаме сметка. Та, някой решил ли е казуса.

# 57
  • Мнения: 2 078
а на какъв принцип отпускат стипендии във Франция, може пък всъщност да имате право и затова да искат сметката?

# 58
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Нямаме право. Трябва да си пебивавал в страната поне една година. Имаме право от догодина.  А и ням а логика да има банкова сметка чуждестранен студент, който още няма адрес, а за първи курс още не са излезли резултатите за прием в университетите. Системата не приема сметка различна от френска. Йабаните им са странни. Пробвахме е с български и с револютски айбан.
Не отговарят и на мейла.

# 59
  • Мнения: 2 078
звучи като някакъв параграф 22 ...

# 60
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Еми да нещо такова. Без адрес няма сметка, без сметка няма адрес. А имаш право да подадеш документи, въпреки, че не знаеш дали си приет.  Хайде ние да речем, че знаем и имаме документ, но трябва да отидем до Париж за да си направим сметка. Информацията ми обаче е,че не можем да открием сметка без адрес. Във вторник представител на МЖЕЛ ще е в Русе и ще говоря с нея. Дано нещо разясни и да помогне.

# 61
  • София
  • Мнения: 2 768
Еми да нещо такова. Без адрес няма сметка, без сметка няма адрес. А имаш право да подадеш документи, въпреки, че не знаеш дали си приет.  Хайде ние да речем, че знаем и имаме документ, но трябва да отидем до Париж за да си направим сметка. Информацията ми обаче е,че не можем да открием сметка без адрес. Във вторник представител на МЖЕЛ ще е в Русе и ще говоря с нея. Дано нещо разясни и да помогне.
Дали може да споделиш после как се решава казуса?

# 62
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Разбира се. Споделям тук всичко което знам. Надявам се да се включат и по-запознати.

# 63
  • Русе
  • Мнения: 2 153
След срещата- няма светлина в тунела.

# 64
  • София
  • Мнения: 2 768
След срещата- няма светлина в тунела.
Параграф 22?

# 65
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Имам въпрос към настоящите студенти, пък и който знае. Здравните осигуровки след 12клас по принцип се плащат от лицето до записване в университета, ако е в БГ. За франция се плаща CVEC. След заплащането и трябва ли пак да плащаш тук или не и какво се подава като документи в нап.

# 66
  • Мнения: 458
Да, плащат се до датата на започване. След това трябва да занесете уверение от университета, че е приет/а. Задължително вътре трябва да пише, че е фул тайм и от-до като датите. Щом е студент няма да плаща осигуровки за периода на студентството.
Ако вие внасяте документа, трябва да имате пълномощно.

# 67
  • София
  • Мнения: 1 109
Когато съм носила документ от университета в нои, само са ми искали да е преведен,без пълномощно. И така всяка година.

# 68
  • Русе
  • Мнения: 2 153
 А защо трябва да се осигурява тук след като се осигурява и там. До колкото разбирам CVEC покрив а 70-80%здравни грижи, а допълнителната , по желание застраховка до 100%.

# 69
  • София
  • Мнения: 1 109
Ами  студентите в бг имат безплатно здравно и затова.  Дори сега дъщеря ми като работи в Париж има здравни и т.н и с документ от фирмата и признават ,че и в бг е с непрекъснати здравни.

# 70
  • Мнения: 458
Когато съм носила документ от университета в нои, само са ми искали да е преведен,без пълномощно. И така всяка година.


Миналата есен във Варна ми поискаха пълномощно или подписан техен формуляр.

# 71
  • София
  • Мнения: 1 109
Явно зависи от служителите  в различните офиси на Нои

# 72
  • Мнения: 458
А защо трябва да се осигурява тук след като се осигурява и там. До колкото разбирам CVEC покрив а 70-80%здравни грижи, а допълнителната , по желание застраховка до 100%.

Ще си дойде за 2 седмици, ще се наложи да отиде на лекар и ще почнат разправиите - лекарят не го вижда като осигуряване в нашата бг система, ходи в НОИ да носиш документи, ама трябва време да се отрази.... За студенти осигуряването е безплатно, направете усилие един път годишно, ще ви е мирна главата. То дано не се случва де да е необходимо!

# 73
  • Мнения: 14 418
Когато съм носила документ от университета в нои, само са ми искали да е преведен,без пълномощно. И така всяка година.


Не в НОИ, а в НАП,се носи документ,че детето е записано за студент в Университет!

# 74
  • София
  • Мнения: 1 109
Моя грешка ,извинете.

# 75
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Някой може ли да осветли- в общежитията имат ли ограничен достъп вечер. Ако искаш някой приятел/ка да остане при теб за през нощта или за няколко дни.
Утре започват резултатите - Успех, желая на всички.

# 76
  • Наблизо
  • Мнения: 6 086
Не,споко.За посещения никой не прави проблем.Като живеех в Париж,редовно идваше майка ми,не е имало никакъв проблем - стига да не пречат.Дори и партита сме правили със съседи.Проблем е ако се усети,че живеят повече хора за постоянно,но и това рядко става Simple Smile

# 77
  • Русе
  • Мнения: 2 153
 А ти, в какво общежитие си била, н а Крус или частно.

# 78
  • София
  • Мнения: 2 768
Успех на всички кандидати! Да се похвалите после, чакаме с нетърпение.

# 79
  • Наблизо
  • Мнения: 6 086
На Крус.За частните съм чувала,че има проблем ако са католически.Иначе си е обикновен апартамент.

# 80
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Благодаря BeautifilM.
Довечера след 20.00ч, наше време, чакаме първите резултати.
Чакам и много положителни емоции. Стискам палци на всички.

# 81
  • Наблизо
  • Мнения: 6 086
В Белгия повече ме следяха,но бях и в по-католически настроен университет.
Успех на всички,дано са хубави резултатите Simple Smile

# 82
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Харесахме си две девически общежития повече заради местоположението, но едното е направо като.... С вечерен час, не може да влизат външни лица в стаите и т.н. другото като че ли по-либерално, но пак има ограничения, поне достъпа е 24/7. Ох трудна ще е задачата с настаняването.

# 83
  • Наблизо
  • Мнения: 6 086
Аа както го описваш,ще правят проблеми - да.Плюсът е,че ще й е спокойно,не мисля че ще правят проблем ако ти спиш също там,но парти забрави и гадже абсурд.

# 84
  • Мнения: 324
От  една страна е по спокойно да има пропусквателен режим . Когато ние сме ходили сме отсядали в хотел, стаите бяха миниатюрни   с едно единично легло.
По скоро се настройте за  спартански условия  и много често обща баня тоалетна и кухня.В началото е стряскащо за родителите  но децата  бързо се адаптират .

# 85
  • Русе
  • Мнения: 2 153
До момента не съм виждала в никое обща баня и тоалетна, поне в частните за които има снимки. Всички или почти всички са със санитарен възел и кухненски кът. Най-много кухнята да е обща.

# 86
  • Мнения: 324
Да, това имам предвид в частните е по добре но в общежитията на Крус  са  малки стаи най често в стари сгради  и много често с общи баня и тоалетна  лукс не очаквайте .Но не е драма свиква се Не знам  как  е в Париж , по скъп град за живеене  но пък има и повече предлагане .

# 87
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Ох, ние търсим около 15район и няма голямо предлагане. А явно има голямо търсене.
За Крус, тези които гледахме са пак така - студия. Явно са "разглезени" парижани,😁 но и цените има са добри де. От 500€ нагоре.

# 88
  • Наблизо
  • Мнения: 6 086
Това е много добре цена 500 евро.Хубаво студио в хубав арондисман е над 700 евро.

# 89
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Така е, това са цените на Крус и на някой частни в градчетата на юг и запад. Зависи какво разбираш под хубаво. Съвсем простичко около 15-18м2, но има всичко необходимо - баня с тоалетна, хладилниче и котлони, легло, бюро и шкаф или гардероб. В короната започват от 800. Тук-таме се намират квартири на около 650-700, проблема с тях е че трябва да ходиш на оглед, така че ако не стане общежитие ще пътуваме юли като излязат Крус след 2-ри, за да търсим на място.

# 90
  • Наблизо
  • Мнения: 6 086
Аз за частните говорих.Дано имате късмет,иначе се пригответе с голяма сума да платите на веднъж няколко наема,защото има голям наплив за хубавите места и винаги ще предпочетат някой с добре печелещ гарант във Франция.

# 91
  • Мнения: 3
echo! Здрасти и аз бих искал да получа някаква информация относно университетите във Франция, тъй като последна година съм ученик във 9 фег. и искам все пак да се възползвам от този език и делфа който взех. Нещото което най ме плаши са таксите и колко струва обучението. По принцип не е евтино или безплатно като Холандия и много пъти гледам хубави университети и се разочаровам от скъпите им такси надвишаващи 5000 евро поне... Така бих искал да знам струва ли си, кога са крайните срокове за регистрация, какво е нужно и т.н.


Мисля, че можеш да кандидатстваш за стипендия още в началото, като европейски гражданин. (Не съм много сигурна)
А щом имаш делф няма да те карат да правиш изпит (но мисля, че нивото трябва да е по-голямо от А2 или В1). Също зависи и от това в какъв университет и с каква специалност искаш да кандидатстваш.
Лично мое мнение, НЕ се "забивай" в Париж защото там таксите са наистина олеле майко. Simple Smile

 И за общежитията, мисля, че ще излезе по-евтино на квартира с още някой примерно. И също мисля, че може да се кандидатства за общинско жилище ако работиш И учиш във Франция, но не съм много сигурна как точно стоят нещата там.

Последна редакция: пт, 17 май 2019, 09:00 от AnMary

# 92
  • Наблизо
  • Мнения: 6 086
Давидофф,обучените в държавните университети е около 200-300 евро за бакалавър.Стипендия можешда получаваш от втората година,дочувам че се върти нещо да е от третата..но пак има вариант.Не е скъпо.
Студио е от порядъка на 400-500 евро,но не в Париж.Париж е 700 и нагоре за свестен квартал и се боришс много хора.

# 93
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Такаааа сега малко обобщение, което ще е полезно за бъдещите кандидат-студенти.
Всички казваха,че е много лесен приема и няма неприети във Франция. Очевидно се оказва не точно така, особено в престижните университети. Нашият опит. На първия ден от избраните 2 университета - Париж 1 и Париж 3 с по една нормална специалност и една с двойна диплома сме с един отказ в дубль лисонс в Париж 1 и 3 чакащи. След два дни - приет в Париж 3 кино, медии и арт. След още един ден приет в Париж 1 кино. Все още в чакащи за дубль лисонс в Париж 3. Всичко това при изходни данни - диплома 6.00. ДАЛФ С1, сериозно СВ с печелени местни конкурси по фотография, театър, олимпиади по БЕЛ. Стаж в местна телевизия. Спечелен стаж в Брюксел от конкурс за сценарий към училище за кино ЕСРА. Участия в международни ивенти по Еразъм и т.н. така че май не е много лесно.
Бъдещи кандидат-студенти стягайте се от рано и участвайте в ивенти и конкурси. Защитете си ДАЛФ С1, не се доверявайте, че с В2 ще стане. За да не треперите накрая. За нас честно казано беше голям стрес и ако вече не беше приета, бая щяхме да се изпотим.

# 94
  • Мнения: 324
Честито, за арт кино и медии може би не е лесен  приема  но и много малко деца избират  такива специалности .Всъщност знам за едно българче което учи история на изкуствата  в Париж но какво е станало завършил ли е нямам информация. .Помня с подробности първата година , отделяне ,нови хора ,нова среда, вайбър разговорите вечер,  предстоят ви много емоции

# 95
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Явно наистина няма кандидатстващи във Франция и тази година, но аз съм упорита.
Последен пост за кандидататването от мен - получихме и последното ДА от платформата. Така че, НЕ СЕ ОТКАЗВАЙТЕ, НЕ СЕ ОТЧАЙВАЙТЕ от това, че не сте приети на прима виста и чакайте търпеливо.
Следващият ми пост ще е свързан с общежитията и настаняването.

# 96
  • София
  • Мнения: 2 768
elan, поздравления за успеха и за упоритата и систематична девойка! Аз следя темата и твоите постове са много полезни, макар с оглед бъдещи планове✌

# 97
  • София
  • Мнения: 1 109
Аз чета какво пишеш и ми е интересно, макар че има доста време. Синът ми е в 8 клас сега. Има вариант да заминем семейно преди 10 клас. Ще видим.
 

# 98
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Благодаря ви. Много момичета ще кажат, че си пиша за да си хваля детето. Вярно е, обичам да я хваля и това е нормално за една майка, мисля. Но, основната ми цел е да опиша целия процес през нашия опит за да е от полза на бъдещите, защото, нещо като отмине се забравя, а дявола е в подробностите.

# 99
  • Мнения: 458
Явно наистина няма кандидатстващи във Франция и тази година, но аз съм упорита.
Последен пост за кандидататването от мен - получихме и последното ДА от платформата. Така че, НЕ СЕ ОТКАЗВАЙТЕ, НЕ СЕ ОТЧАЙВАЙТЕ от това, че не сте приети на прима виста и чакайте търпеливо.
Следващият ми пост ще е свързан с общежитията и настаняването.

Поздравления. Чета с интерес, че ние сме следващата година.

# 100
  • Варна
  • Мнения: 640
Elan, продължавай да пишеш! Полезна си, макар да нямам още представа как ще се случат нещата при нас, чета те с любопитство. Хвали си детето, гордей се, и аз се гордея с всички работливи, будни и упорити младежи, които независимо къде по света или тук, се пробват и стараят да се развиват.

Пък и имам стар сантимент към всичко френско. Не успях да повлияя(ах, така ли се пише тази дума) на голямата ми дъщеря да влезе във френската, но догодина имам още веднъж шанс с малката!

# 101
  • Мнения: 1 515
Присъединявам се към поздравленията и пожеланията за успех и дръзновение към девойката на elan!

Цялата процедура я извървяхме и ние м.г.. Макар че още на 22.май тогава, получихме студентски  номер и парола за пощата, а на 01.06 получихме и официалните документи за университета на Люксембург, с огромно вълнение чакахме резултатите от Паркур. Всяка сутрин следяхме на кое място става в общата листа на чакащите за единия университет, обмисляхме как да обоснове отказа си за другия в Нант, леко се чудехме на отказа от третия край Париж - та така , познати сладки вълнения , elan. Може би не е необходимо да ви казвам, но добре би било девойката да напише няколко реда преди крайния срок, на унитата в които е приета или е в листата на чакащите , обосновавайки отказа си .
Бих могал да ви препоръчам, ако се чудите, следната последователност от стъпки за стартиране -
1.Документ, че е записана за студент
2. С него - регистрация в службата по жилищно настаняване и получаване на Удостоверение за постоянен адрес в Париж.
3. С този адрес се отива в Банка и се открива сметка на името на девойката / винаги с предварително записан час по тел. на избраната банка или по мейла/
4. С готовата вече сметка, се отива при мобилен оператор и се взема местен абонамент.
5. /Поне за Люкс важи/, с българската европейска здравна карта,с енролмънт -сертификата, адресната регистрация и в нашия случай - с документ за жителство в съответната община, се отива в здравно-осигурителната им каса и се открива социален номер, който също ни го искаха в Банката .
 Иначе за общежитията във Франция нямам поглед , но тези в Люксембург са уникални , изключая квадратурата на стайчетата -19 кв. м плюс самостоятелна баня, с общ хол и кухня в мезонет. Страхотна грижа - от университетската служба т. нар. "Ложмонт" / така звучи в моите дилетантски уши/, чистачки почистват общите части всеки понеделник, на всеки етаж има общо помещение с прахосмукачки, перални и сушилни, при възникнала повреда - реакцията е мигновена и всичко се отремонтира, като на студента , подал сигнала, се праща кратък отчет за решения проблем. Отличен безплатен интернет и консумативи , за 505 евро си е направо страхотно общежитие, като може да си стои в стаята докато учи, стига да не прекъсва - дори ако работи след дипломиране в университета, също продължава да си ползва общежитието.
Извинете за дългия пост.

Последна редакция: вт, 28 май 2019, 19:37 от ellis

# 102
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Мерси на всички. Елис, Крис каза, че няма къде да напише отговор с обосновка и просто цъкваш за отказ. Побърза да го направи за да освободи мястото за някой чакащ, като знае как някой тръпне в очакване.
Благодаря за съветите. Ние сме очакване на резултати от частното общежитие за което сме подали заявка за резврвация. Дано да стане, много е трудно и много скъпо. Държавните ще излязат на 2.07. но така и не разбрахме дали изобщо са приели досието без сметка. Всичко частно под 700 € е извън Париж, така че сме се ориентирали в южните предградия.
Не можем да преценим дали да резервираме на няколко места, за това за сега сме резервирали най-желаното и чакаме, след него ще продължим с второто. Не знам дали тактиката ни е правилна.

# 103
  • Мнения: 1 515
Миналата година имаше опция за обоснован отговор някъде , но както и да е... по-важно от общежитието -няма, а най-важна е не толкова цената, колкото-локацията - особено за мегаполис като Париж. При нас, приятел на сина ми, се премести втория семестър на малко по-скъпо място / 690 Е за студио/, само за да е по-близо до Университета, а техните общежития са буквално до него-много е удобно. Кампуса създава усещане за общност , академичен дух и купон....Преценете най-доброто за детето, но локацията е много важна, особено ако и транспорта не е безплатен. При нас е абсолютно безплатен  -автобуси, влакове.., но факторът време е водещ / за възрастни като нас, целодневен билет за всички видове транспорт из цялата страна е 4 Е /.

# 104
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Супер е това 4€.  Имат карти целогодишни за Ил дьо франс за 430€. Така че транспорта ще го има за тази цена. Няма по близки общежития от 30 мин с транспорт до училището. Евентуално квартира, но първата година ни се ще общежитие, за да е сред млади хора, макар и от други училища. Гледаме и отзивите и таксите, за съжаление имаме определен бюджет и не можем да го надвишаваме. Общежитието за което сме подали е съвсем ново, току що построено и обзаведено с кухненски кът, баня с тоалетна, даже снимки няма още. Всички са еднакви като условия и визия. По близките започват от 700евро. Транспорта е много добре решен и са близо да спирки на автобуси и връзки с трамваи и метро.

# 105
  • Наблизо
  • Мнения: 6 086
Елан,ще имате помощ от социалните за жилището.Моята навремето беше към 250 евро.Плюсът е,че в общежитие не плащаш нищо допълнително,само интернет.Ток,вода,отопление е включено в цената.

# 106
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Да, така е сметнахме го с калкулатора излиза 206€ помощта. В това общежитие влиза всичко в цената. Има някои, в които доплащаш тока и интернета или едното от двете. Застраховката и някаква общинска такса също се плаща отделно.
Имаш ли идея какви е тези документи.

Bonjour,

Pour l’ensemble des candidats, nous fournir :
    copie de votre dernier avis d'imposition, ou une attestation de non-imposition accompagnée de l’attestation de rattachement au foyer fiscal
   
    une attestation de loyer à jour ou une attestation d'hébergement
    L'attestation doit comporter l'adresse exacte du logement que vous trouverez sur la 1ère page de votre contrat dans le tableau ci-dessous.
   

# 107
  • Русе
  • Мнения: 2 153

1.Документ, че е записана за студент
2. С него - регистрация в службата по жилищно настаняване и получаване на Удостоверение за постоянен адрес в Париж.
3. С този адрес се отива в Банка и се открива сметка на името на девойката
Я ме светни моля по т. 2 Тази регистрация преди или след договора за наем в общежитието ли се прави. Дали във Франция ще е различно. Трябва ли регистрация в caf.fr преди общежитието и след получаване на документа за записване или обратно.

# 108
  • Мнения: 1 515
След Договора за наем се прави регистрацията, защото им трябва някакъв местен адрес. А преди всичко е сертификатът за записване за учебната година или  съответния семестър .
 Последователност при нас:
 1. Вече съм студент, т.е. имам енролмънт - сертификат и произтичащата от това студентска карта с моя уникален номер ,служеща и  за безплатен  транспорт и хранене 2. Имам и стая в общежитие, т.е. адрес 3. Регистриран съм по местоживеене в съответната община4.Имам банкови сметки и карти 5. Имам сим-карта от местен оператор 6. Имам социален номер, т.е. регистриран съм и  в НЗОК.

# 109
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Мерси Елис.

# 110
  • Наблизо
  • Мнения: 6 086
Да, така е сметнахме го с калкулатора излиза 206€ помощта. В това общежитие влиза всичко в цената. Има някои, в които доплащаш тока и интернета или едното от двете. Застраховката и някаква общинска такса също се плаща отделно.
Имаш ли идея какви е тези документи.

Bonjour,

Pour l’ensemble des candidats, nous fournir :
    copie de votre dernier avis d'imposition, ou une attestation de non-imposition accompagnée de l’attestation de rattachement au foyer fiscal
   
    une attestation de loyer à jour ou une attestation d'hébergement
    L'attestation doit comporter l'adresse exacte du logement que vous trouverez sur la 1ère page de votre contrat dans le tableau ci-dessous.
   
Първото е вашата данъчна декларация - доходи и данък за последната година.
Второто е атестация,че не плащате данъци.Едно от двете искат.
Третото е бележка ,че си плащате редовно наема или атестация за приютяване (можеш да живееш безплатно при приятел и роднина и официално това да е твоят адрес).Така както е написано обаче,става въпрос за Франция вече.Не се интересуват от положението ви в България.

# 111
  • София
  • Мнения: 1 109
elan, искам да попитам дали сте ползвали частни учители по френски и дали може да ми препоръчате. Синът ми завършва 8 клас и ми се иска от следващата година сериозно да се работи с него. Ако може ми пратите на лични, за да не разводнява темата. Благодаря!

# 112
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Така, нашата сага продължава. Взехме дипломата, преведохме я и утре я изпращам заедно с документите за платени - крайна такса за университета и CVEC. Проблема с настаняването продължава. Така че, който се гласи за Париж да си подготви здрави нерви и повечко пари. За бюджет до 600 евро без APL няма почти нищо. Много от пуснатите обяви от частни лица са измами - внимавайте много, ако ви поискат преди оглед закупуване на разни талони с кодове и др. подобни, както и ако цената е прекалино ниска на фона на останалите обяви за определен вид жилище, квадратура и т.н. Четох, че от началото на следващата година ще сложат таван на наеми от Общината, но дали е гласувано и приета нямам информация още. Проверявайте по форумите преди да предприемете плащания. Общежития на този етам няма свободни или не са пуснати още, агенциите почти не отговарят на е-мейли. Имайте готовност да Ви поискат гаранция(фишове от заплата за последните 3 месеца) над 3х наема. До момента само някой общежития имат опция VISALE.

# 113
  • Наблизо
  • Мнения: 6 086
Елан,таванът на наемите вече съществува от няколко години...но е в смисъл да не е 1500 евро за студио с тоалетна на етажа.
Скъпо си е в града,аз навремето бях на общежитие - иначе щях да си търся по банлютата и селата отвъд Париж с удобен транспорт.
Практиката при наемане е да пратите парите след подписан договор (поне при мен винаги е било така) и собственика като си ги получи - подписва и той.Аз винаги съм наемала с агенция обаче.
За агенциите - трябва да се иде на място,не отговарят много-много или ако ви отговорят е да ви насрочат среща.Това се прави,защото ако вкараш наемател е ужааасно трудно да го изгониш и гледат да се подсигурят.Таксите на агенциите са средно около един наем,погледнете и банките какво предлагат - имаше преди 10 години възможност банката да ти е гарант.

# 114
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Точно така е. Търсим навсякъде в южната и югоизточната част, за сега до 30-40 мин с метрото или РЕР. Не само студио, но и колокасион, имайки предвид че училището е в 15-ти почти накрая до линията на Т3. Подала е документи в 10-тина общежития и е все в листата на чакащите, каквото и да значи това.
Ако и другата седмица никой не се обади мисля вече да ангажирам MGEL. Те доколкото разбрах имат партньорство с някои други агенции с общежития и да търсят заедно с нас.

# 115
  • Мнения: 324
Съчувствам за неволите по настаняването .Сега дъщеря ми завършва магистратурата си след 5 успешни години и сама си търси  квартири и общежитие но при кандидатстването   просто зачеркна Париж заради скъпия живот и издръжка .

# 116
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Ето регуляцията на наемите, в сила от вчера. https://www.paris.fr/encadrementloyers

# 117
  • Наблизо
  • Мнения: 6 086
Аа то е било премахнато преди 2 години и сега пак са го вкарали.
Елан,как върви търсенето?Кога смятате да ходите към Париж?
Съветвам ви да си направите екскурзия за жилище..От КРУС не вили предложиха нещо?

# 118
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Вчера пуснахме досие в едно общежитие, в което излезе студио и чакаме решение. Пуснахме и Визал, като наша грешка отчетохме, че сме разбрали, че трябва първо да имаш жилище и тогава, а не било така. Така, че чакаме Виза и от тях за да у прикачим. Ако и това не стане мислим да ангажираме MGEL и ако и това не помогне към края на юли ще летим натам да търсим на място. Като сметнах с калкулатори за новите наеми, макар и да е доста разтегливо, както го разбирам - с обзавеждане, без обзавеждане с удобства без удобства, но пак наемите ще паднат доста от сегашното положение. Най-скъпите бяха около 600 евро в 1-7 район без таксите. В търсените от нас квартали - около 400-500 евро без таксите. Ако се спазва ще си поема въздух. Абе няма да останем без настаняване - ще е малко тегаво в началото, ноооо всичко това е опит, който така или иначе трябва да бъде придобит.
Крус излизат от днес, но те ни отговориха, че не отговаряме на условията. Така че не се надяваме на тях.
Някой може ли да потвърди, че трябва на 31.08 да е там госпожицата и с адрес, за да кандидатства за стипендия догодина.

# 119
  • Наблизо
  • Мнения: 6 086
Не,счита(ше) се че щом си записан за цяла година,то няма проблем кога точно е.Вече чух за някакви промени относно стипендиите,но завърших отдавна и нямам поглед над нещата вече.

# 120
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Нещо, за което се сетих вчера, четейки за необходимите документи за помощи за жилище.
1. Не забравяйте да прочетете всичко необходимо за нужни документи.
2. Направете копия на всички документи, вкл. Лична карта, ЕЗОК, паспорт, застраховки, удостоверение за прием в университета и т.н. сложете ги на флашка, ако се наложи да се прикачват към он-лайн досиета, а също и поне по едно копие на хартия.
Някой ако има съвети за багажа, който да се вземе.
Също и за здравната система- лични лекари, институции, в които трябва да се прави някаква регистрация и всичко друго.

# 121
  • Наблизо
  • Мнения: 6 086
Елан,как сте,намерихте ли квартира?
Личните доктори е лесно - теглиш си бланка от интернет за декларирането на личен лекар и отиваш при него той да ти я попълни.

# 122
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Да, намерихме, след хиляди откази и тел. Разговори и молби и сърцераздирателни имейли, накрая с помощ от приятел стана.
А някаква база данни за лекари по райони, нещо такова. Тъй като ще пътуваме на 6-ти, трябваше да се настани на 1-ви, но ни отложиха за 20-ти ще сме на квартира до 13-ти и после сеемица в Руан, на разходка, а и да спестим някое евро, мислех да отидем до посолството и да видим дали от там ще ни помогнат с информация, какво трябва да направим за начало.
Нещата започват да се подреждат и се поуспокоихме вече, че бяхме на ръба и двете.

# 123
  • Наблизо
  • Мнения: 6 086
Първо трябва да се запише окончателно в университета и да видите как стои въпроса със здравната застраховка защото е в частно училище.В публичните е безплатно.Когато това е уредено,можете да се запишете при доктор.След като се нанесете,можете да подадете и за КАФ,трябва да сте започнали да плащате и да имате договор.
Друго...сметката в банката,но пак трябва да е след като имате договора за жилището,телефон също.

# 124
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Записана е в университета. Има атестация. Платили сме cvec. Училището е прието от държавата и има право и на стипендия от Крус, така че мисля,че е здравно осигурен а като другите студенти в държавните. Има договор за наем и застраховка за жилището. Платили сме депозит. Наема доколкото разбрах се плаща след месеца за който се плаща. Т.е. влиза на 20.09, плаща на 20.10 за това време. Но като отидем на място ще разберем. Личния лекар, зъболекар има ли значение кой е или да търсим най-близкия до настаняването.
Трябва ли да ума френски тел номер задължително?
Може ли да препоръчаш банка. За сега сме се спряли на Сосиете женерал , имат добра оферта за студенти.

# 125
  • Наблизо
  • Мнения: 6 086
 Зъболекар ако се наложи и да пита по темите във фейса да препоръчат.Много е скъпо и здравната застрохвка не покрива почти нищо.Съветвам при нужда да си прави зъбите в България.Каф ще можете да се запише чак като почне да плаща обаче.
За банка...не знам.Ако е безплатно,е ок.Няма голяма ралика между банките.

# 126
  • Мнения: 3
Здравейте, радвам се, че намерих тази тема, тъй като почти нищо друго полезно в нета не открих.
Може ли някой с опит да ми разясни как става получаването на картата за транспорт! Има сайт/може би не само един/ това, което гледах аз е Навиго. Там си правиш регистрация... и после? Поръчваш ли я картата да пристигне на адрес? Отиваш в офис да я получиш? или направо в офиса ти я изготвят? Пак в Навиго пише, че картите за учащи важат 1 година, като валидността им е от 1 септ, 1 окт, 1 дек и т.н... Та отново остава въпросът за получаването на пластиката. Как и кога?
Благодаря предварително! Simple Smile

# 127
  • Наблизо
  • Мнения: 6 086
Във офис.Мисля ,че имаше и бюра по по-големите спирки на метрото.

# 128
  • Мнения: 3
Във офис.Мисля ,че имаше и бюра по по-големите спирки на метрото.
Тоест, направо отивам в офис, и там ми я правят на момента?

# 129
  • Мнения: 14 418
Да,точно така!

# 130
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Картата за транспорта става он-лайн и ти я изпращат на адрес. Дъщеря ми ще я поръча тази седмица, след като се настани за да е сигурен адреса.
Споделете какво се случва с вас.
Пристигнахме ли, какви са емоциите, от къде пазарувате -евтини и удобни магазини.
Не забравяйте бележките за НАП.

# 131
  • Наблизо
  • Мнения: 6 086
Elan,на кое жилище се спряхте последно?
За мебели евтино е Комфорама,но са в покрайнините магазините.Има опция за доставка.

# 132
  • Мнения: 3
Не забравяйте бележките за НАП.

за какви бележки става дума? Зная, че трябва да подадем в НАП декларация с приложен документ, че учи в чужбина. За това ли става дума или за нещо различно? (може би за декларациите за доходи на родителите? а декларация за самия студент дали трябва, след като е работил на 4 часа през последната година?)

Квартира намерихме тук:   https://www.lacartedescolocs.fr/ Обявите не са само за студенти, но се намират студентски къщи за по 6 - 10 души в околните градчета. Надявам се всичко да е читаво, като стигнем на място...

Картата за транспорт, като че ли оставихме за в офис, т.е. след пристигането там... пак остават неизяснени въпроси...

# 133
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Да, документ от университета,че учи в чужбина с дати за начало край на учебната година. Ние ще я вадим другата седмица, че още не знаят кога ще свършат,. А само началото. За работата, не зная.
В частно общежитие сме.
Най добрите магазини за сега Икеа, Ушан. В различните части на Париж асортимента и цените са различни. Доста обикаляне си е.
Картата за транспорт -онлайн другата седмица като се прибера за да и взема картата wizz dsk, за плати с нея за да и се трупат парички за билети.
Остава банката и телефон.
Пп. Ракапитулация до момента, почистващи препарати и продукти за почистване, основна козметика, възглавници, олекотена, чаршафи,кикимче за баня, раклонители, кабел за интернет, чинии, чаши и др. За кухнята , олио, зехтин, оцет, сол и др. без основни храни 80€

Последна редакция: чт, 22 авг 2019, 21:15 от elan

# 134
  • София
  • Мнения: 3 854
Благодаря за тази тема! Ще я следя с интерес.
Успех на всички дечица, които кандидатстват във Франция.

# 135
  • На топло
  • Мнения: 4 130
Elan,
В Париж ли наехте общежитие? Може ли малко повече информация.
Има Икеа на La Madeleine, в центъра на Париж.
За банките задължително посетете 2-3, за да сравните условията, взима се предварително час за среща по телефона. Обадете се в клона, който е най-близко до адреса ви.
Ние имаме сметка в Сосиете Женерал и в Crédit Agricole Brie Picardie.
Всичко е много индивидуално, но на мен 2-рата повече ми допада, заради личния банков съветник. Със съветника може да се уговарят специални условия ( или извънредни ситуации) и е много важно да ви допадне за общуване.

Последна редакция: нд, 25 авг 2019, 15:05 от Hello♥J

# 136
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Общежитието е на Порт д'Итали от страната н а Кремлин. Не споделям за него защото успяхме с помощ от познат и не искам да подвеждам никого. Кандидатствахме в над 20 и получихме откази от повечето. В началото на август от едно, за което кандидатствахме през май получихме писмо, че евентуално могат да разгледат документите ни.
В Икеата на Мадлените нямаше почти нищо от по евтините неща в каталога им. Ходихме в едно градче на юг, не го помня как се казва. От там купихме неща, но най-много от л'еклерк и ушан. Ушан в Кремлин е огромен, а в л'еклерк ходихме в сент уан.
Ще ходи утре в Сосиете и после в СА. И с двете училището има договор. Аз лично предпочитам да нямам вземане даване със служители. Предпочитам всичко да става онлайн. По мои наблюдения дъщеря ми също, но ще и подам тази информация и тя да си реши.
За картата за транспорта -побързайте, направи я онлайн,като е нужен френски тел номер. Тя е дала на колега защото няма още, защото няма сметка и са и казали след 10 раб. Дни. Направи си и карта за велиб и днес ги е ползвала. Тежичко било, но ще свикне. Не е карала колело от 5-6 години.

# 137
  • На топло
  • Мнения: 4 130
Да, мерси.
Аз събирам информация за една приятелка, на коята синът ще кандидатства от януари, за следващата уч. година. Понеже нищичко не знам за общежитията в Париж.
В Maison du monde има много хубави неща като мебели, естествено когато има намаления.

# 138
  • Наблизо
  • Мнения: 6 086
За Крус е много трудно да се вредиш,по-лесно е за магистратура и пак си трябва страшен късмет,частните Хелло ако можете да му сте гарант най-добре.Иначе,както е казала Елан, си е адски адски трудно и винаги ще предпочетат някой с гарант,а кандидати обикновено не липсват.Имае навремето като учех варианти с банка гарант,но дали и как работи все още - не знам.

# 139
  • Русе
  • Мнения: 2 153
За гарант - Визал. Става за 5 мин. онлайн до 800евро. Бяха ни изпратили от една асоциация, в която беше в листа на чакащите, да подадем документи в друго тяхно общежитие за разглеждане, ако искаме и т.к. имейла беше циркулярен видяхме на колко човека са го изпратили. След 80-тия спрях да ги броя, а бяхме подали през май.
Колега на дъщеря ми французин с двама гаранти си намери квартира в 11-ти за 800евро без ток и вода - 13м2.
Имайте предвид и че имате право на КАФ- помощи за жилище. Различни за различните видове настаняване и съответно наеми.
За Крус трябва да имаш френска банкова сметка за да можеш изобщо да подадеш досие.

# 140
  • Наблизо
  • Мнения: 6 086
Елан,за КРУС и сметката навремето не беше така.Аз нямах все още френска,но си подадох.
Колегата бива,щом е искал Париж,това са цените.Ток на частно почти никога не влиза в наема,плаща се отделно.Водата е странно,сигурно става въпрос за топлата вода и отоплението.
С това Визал става ли иначе?Предполагам в КРУС се приема,но на частно?

# 141
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Ние сме с Визал. В частните квартири, някои собственици на го приемат, други - да.
За Крус и сметката е сигурно - не можеш да валидираш досие без сметка. Получихме имейл, че не може. А като нямаши адрес няма как да имаш сметка.
Щерката се обади току що, че си е записала час в Сосиете за утре, а в Агрикол са я приели веднага и са и обяснили за младежка сметка. Служителката и е казала че щом ще ходи в Сосиете сигурно ще си направи там, защото условията им били по-добри.
Казала, че с май ще има проблем с договора за наем и искала някакъв друг документ, но нещо не се разбрали. Може би трябва адресна регистрация от общината? Казах и да пита в общежитието или утре в другата банка ще види какво ще стане.
П.П. ходила до посолството, някакъв мъж още на вратата типично по български я питал какво иска и и казал да се обърне към френските власти, че това не касае България и не я пуснал дори да влезе. А тя попитала дали може някой да и обясни дали и трябва адресна регистрация и за здравното осигуряване и изобщо за здравеопазването ккак стоят нещата. После звъннала на някакъв тел за въпроси и дамата на тел. И обяснила че няма нужда да ходи защото няма да и помогнат и не знаят, но тя подробно и обяснила нещата.

Който не е тръгнал още за Франция, извадете си от общината акт за раждане, издават три езични и няма нужда да се превеждат. Трябват за подаване на документи за КАФ.

Последна редакция: ср, 28 авг 2019, 23:23 от bubanka

# 142
  • Мнения: 1
Здравейте, може ли да ми обясните каква е процедурата за създаване на френски номер? Има ли възможност за закупуване на ваучер без обвързване с договор, какви мобилни оператори бихте препоръчали и какви са условията им. Възможно ли е да си направиш номер без да имаш сметка е банка, коя банка бихте препоръчали, къде мога да видя условията й, кои са необходимите документи, трябва ли да бъдат оригинални/ преведени, каква е самата процедура.
Относно тези декларации в НАП- задължителни ли са, какво е точното им наименование и какви документи се прилагат?
Благодаря!

# 143
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Започна кандидат-студентската кампания за 2020 година. Parcursup е отворен. Напомням за всички интересуващи се, не че който има намерение да кандидатства не знае.
Напомням и че има такава тема, в която можете да се "срещнете" със съратници и съмишленици и да си помагате.
Късмет на децата желая. 

# 144
  • Брюксел / София
  • Мнения: 2 497
Дъщеря ми най-вероятно ще кандидатства във Франция догодина, но ме интересува може ли още сега да си направи акаунт в паркур, за да разгледа и да се ориентира кое как?

# 145
  • Наблизо
  • Мнения: 6 086
Бат,би трябвало да може,но проверете дали профилът е уникален - да не може да се запише пак,защото иначе ще й се изяде преумуществото на сега завършваща.

# 146
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Упражнението е безмислено. Т.к. може спокойно да разглежда и без профил. В профила трябва да си попълва документите,всичко друго се вижда и иначе. Това първо и второ всяка година има някакви промени.

# 147
  • София
  • Мнения: 1 044
Здравейте и от мен. Айде дойде момента и на нашето кандидатстване Simple Smile . Девойката вече си попълни част от нещата в Паркура. Чакаме да свърши грипната ваканция, че да вземе академичната справка.

Двата най- желани университета са в Париж, а след това Страсбург.

# 148
  • Русе
  • Мнения: 2 153
В началото на приема пожелавам на всички КЪСМЕТ и да се похвалите тук с прием в най-предпочитаните университети. Надявам се никой не се е уплашил толкова, че да се откаже.
Госпожицата завърши първи курс вчера и сега чакам само мейл кога да платим таксата за втори курс и съответно да се запише. Интересното в университета и че за втори курс трябва да избарат сами групите си, а няма да останат в същите или да ги разпределят административно. От това зависи и с кого ще работят в екип по проектите за 2-ри курс. Много интересно решение. Иначе завършиха втори семестър он-лайн, като за оценки записаха тези от първи или ако имат от втори средно аритметично. Ще започнат втори курс с он-лайн лекции през юни, а ще довършат траво пратик и курсовия филм през есента октомври, ноември, когато започнат присъствено.
От финансова гледна точка евала на Макрон, дадоха на бедните студенти доста добри помощи, за да изкарат тегавия период на заключване.

# 149
  • Мнения: 1 515
elan, поздравления за края на първи курс! Надявам се всичко да е все така успешно за вас и занапред.
И при моя син  / в Люксембург/онлайн обучението тече с пълна сила - не мога да не им призная светкавичната реакция на университета - буквално от петък до понеделник се организираха за виртуалното обучение и си продължиха във виртуални стаи по програмата отпреди / с едно изключение /, но и този преподавател намери начин и не ги остави сами да си четат лекциите му, а им пусна свои интерпретации и възможност за писмени въпроси и отговори. Вече започнаха и т.нар. междинни изпити - по някаква система отворена книга или чрез специална форма на изследователски домашни задачи. Отделно си текат и семинарни упражнения и курсови задачи - библиотеката им работи също онлайн - заявяват книги по студентски номер и в специално помещение  , в някакви индивидуални пликове си я намират после. Всяка седмица ректорът им пише писмо с текуща информация за университетски програми , свързани с ко-вируса, университетски живот и условия в резиденциите им. Деканите , също си комуникират с децата, имат тренинги от психолози и арттерапевти онлайн - безплатни. консултират ги дори за начини на вземане на изпити, на подготовка за тях и т.н. Това всичко е запазено от преди, но сега е онлайн.
Силно впечатлена съм от безплатните маски, които им пращат по пощата или раздават по 50 на човек на специални пунктове. Апартаментите в общежитията са снабдени с дезинфектанти и почистващи препарати, от университета ги чистят буквално всеки ден , а децата , отговарят за личните си стаи и санитарни помещения, инструктирани са. Имат още инструкции за онлайн консултации с тамошни лични лекари, ако се наложи . Застрахователната му компания/AXA/, подари на всичките си клиенти някаква ковид-застраховка - както се казва дано не ни потрябва този подарък:yum:Yum Иначе, синът ми работи от началото на учебната година почасово като рисърч асистънт в университета и е здравно и пенсионно /дори/ осигурен там. Като работещ, няма право на подкрепа от университета.
Подпомагат от ден първи /буквално три дена след обявяване на ИП/ социално-слаби студенти / а то там всички чуждестранни почти са такива, защото Люкс е с най-висока мин. заплата в ЕС/.с парични средства, разсрочване на вноски по наем, купони за пазаруване.
Моят син се прибра там на 20 02 и остана, бяхме доста притеснени в началото - пращахме колет с лекарства и маски, но се оказа ненужно безпокойството ни - хората си минаха пика сравнително бързо. Сега ще изследват цялото си население / по желание /.
Като второкурсник му предстоеше обмен по Еразъм, но ги отлагат засега - поне до септември са онлайн, всички се надяваме да е само до тогава.
Желая кураж и търпение на студенти, кандидат- студенти и родители:smiley:Smiley

# 150
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Браво Ellis, супер. Люксембург си е Люксембург. При нас не е чак така. Университета се организира сравнително бързо и всичко започна он-лайн, без траво практик, но ситуацията дълго време беше тежка и неясна и ги разбирам. Решението, което взеха за "премятане" през годините за нас е ОК, макар за някои деца да не е. Но на есен дупе да им е яко.
Иначе всичко трябва да си проверяваш и искаш сам. Администрацията (френската) е под всякаква критика - едната ръка не знае какво прави другата.
Общежитието ни е частно, така че си плащаме наема, но то е нормално тя си е там. А и кандидатства за помощ и я одобриха и изплатиха веднага. Но пък и те бяха затворени по къщите, така че нито маски им трябваха нито нищо. Тя за 2-та месеца от 16 март е излизала 3-4 пъти до магазина. Пращах храна защото буквално магазините бяха празни от към основни продукти, а имат 3 големи супермаркета в квартала. Последно пратих маски и ръкавици, защото и по аптеките нямало, а сега са задължителни в транспорта, ако се наложи. Тя работи, "разхождачка" на едно кученце. Иначе подава документи за стаж, но за сега няма резултат. Успя да си извади Карт Витал(здравна карта) с мноооого зор, надявам се да не й потрябва. Вчера успях да взема билети за август да отида за седмица и после тя да си дойде за седмица, ако не ни мине котка път.

# 151
  • София
  • Мнения: 1 109
Много ме изненадахте,че сте пращали храна. В кой арондисман живее, че е имало липси? Имам роднини там в 15 и дъщеря ми е в 11 и досега нито веднъж не ми казаха,че е имало липси. А дъщеря ми си пазаруваше през 2-3 дни.

# 152
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Живее в Кремлин. Точно под 13-ти. От другата страна на околовръстното. Имат Лидъл, Ушан и Льоклерк и трябваше да обикаля за да намери хляб или варива, спагети и макарони, доматено пюре, пасата или консерва, плодове или зеленчуци. Разбира се е търсила и по-евтини неща, а не хляб за 3евро и месо за 16,17 каквито има разбира се. Пращах овесени ядки, ориз, нахуд, доматена пасата, сирене и естествено вафли и солети.

# 153
  • Мнения: 1 515
Аз храна не съм пращала, но и в Люксембург изпразниха рафтивете на магазините- нали са богати , в първите дни са пазарували в за по над хиляда евро, каза детето. ТехниятДелез , нали е в студентски кампус, се е оказал много зареден и се е опазил в първите паник- дни.
Пращах маски и лекарства, защото в първите дни в аптеките убеждавали хората, че маските не предпазват, а лекарства пратих, защото предпочетох за по- сигурно да го запася, да не би и за лекарства да правят проблем в аптеките им.
Между другото, се оказаха по- евтини някои лекарства там, отколкото в БГ. Но.... 250 мл дезинфектант 20 евро като чух, 🤪

# 154
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Колета с какво го пращахте. На мен от Спиди не ми разрешиха лекарства и дезинфектант. Но тя си беше взела от училище в първите дни. Пращах и термометър, че там имало само по 40 евро. Иначе си поръча витамини от iherb. Вчера са дошли. А днес трябва да дойде и airfryer- който си поръча за РД. Дано е добър, че много се надява да я спаси от готвенето.

# 155
  • Мнения: 1 515
О, airfryer - супер идея за РД🤗 Съседката на моя син има и й върши чудесна работа.
Иначе, ние пратихме с DHL, малко се размърмориха за маските, защото нали бил забранен тогава износа, но на собствен риск ги оставихме и те взеха, че не ни глобиха и минаха без проблем. За лекарствата ни казаха само да не са течност и да са в малки количества. Дезинфектант и спирт не съм пращала, само лекарства като блистери, дезинфектанти им раздадоха безплатно. Всички изпити са му в редовната сесия, нямат нищо отложено, освен ако сами не поискат това. Предстоят му 6 изпита.

# 156
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Момичета, приема приключи. Честито на приетите младежи.
Влизам с призив към новите мами на студенти във Франция. Не разбирам защо не пишете и не споделяте перипетиите си. Колкото мога с моите знания помагам на лични, но е хубаво да споделяте и тук, особено тези, които са в държавни университети, а и не само в Париж, а в цялата страна, защото аз нямам опит с тях и ще е от полза за бъдещите кандидатстващи. Още повече, че времето минава и аз забравям(остарявам вече), та трябва да се върна тук, за да се посетя за някои неща.
И малко по темата. Очаква се за сега годината да започне присъствено. Аз живот и здраве, пътувам в понеделник за 10 дни, та ще разкажа каква е ситуацията в момента от първо лице.
Не забравяйте атестасионите за НАП, за здравните осигуровки.

Последна редакция: пт, 17 юли 2020, 09:00 от elan

# 157
  • София
  • Мнения: 1 044
Приемам критиката Simple Smile

В интерес на истината се канех тези дни да напиша всичко най-подробно и анализирано от моята гледна точка, но исках да набера повече инфо и впечатления. Та така:

1. Прием. Дъщеря ми я приеха право в Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne в Париж. Желание, което беше осъзнато и сериозно обмислено. Толкова беше осъзната в избора си, че даже изкара 3 модула курс във Френския институт по френскиза юристи. Кандидатства право в държавни университети през системата Parcoursup. В началото на 12 клас посети за първи път приемната към Френския институт, където се консултира с Бисера Коларова. Огромно благодаря на тази дама, която консултира кандидат-студентите. Тяхната служба организира обикновено през есента нещо като панаир на френските университети, а в началото на февруари т.нар.ателиета, в които консултират кандидатите как се работи с Parcoursup, как да си направят биографиите, мотивационните писма и т.н. Даже в условията на карантина, Бисера Коларова отговаряше на телефонни позвънявания.  Като цяло впечатленията ми са, че за държавните университети нещата са доста по-ясни.

Parcoursup позволява до 10 желания. Дъщеря ми пусна  и за 10-те, като преди това проучи какъв е рейтингът на правото в тези университети. Топ желанията и бяха университета, в който я приеха - Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne и Université Paris 1 Panthéon Assas, а план Б беше Университетът в Страсбург. Приеха я в 5 университета, в 4 беше в списъка на чакащите, а в 1 (в Тулуза) получи отказ. Битува схващането, че във Франция приемат лесно, но после още първата година отпадат 50-60%. Лесно, лесно, колко да е лесно. По моя преценка дъщеря ми имаше перфектна кандидатура: С2 по френски с почти максимален резултат, С1 по английски, В2 по испански, отлична БГ диплома; призови места в национални олимпиади по френски и международната олимпиада по френски, куп победи от състезания по франскофонска линия, доброволчества, работа по проекти и т.н. Мотивационните и писма бяха изпипани до най-малкия детайл с оглед на това да се хване спецификата на всеки университет, а не да пействаме едно писмо на 10 места. Въпреки това я приеха в половината от унитата, а в останалите беше на изчакване и в някои на не толкова предни позиции. Така, че моята препоръка е след като системата позволява 10 желания, нека да се ползват всичките. Моята дъщеря на втория ден от приема потвърди дефинитивно и съответно не можа да проследи в детайл как се придвижва напред в университетите, където беше на изчакване, но за тези 2 дни се беше придвижила с по10-тина места напред и за някои ако беше чакала, можеше и да има шанс за прием.

Вече е записана административно. Самото записване става онлайн през платформата на университета. Семестриалните такси за държавните френски унита не са високи. Плаща се една годишна такса CVEC, която е в размер на 90 евро и е задължителна за всички студенти и без нея не записват в университет. Семестриалната такса за право в Сорбоната е 170 евро и е съпоставима с тази на Софийския университет. Качва се сканирана преведена дипломата и полица от застраховка гражданска отговорност. За застраховката загубихме един ден да разберем какво представлява. Направихме я онлайн и струваше към 30 евро някъде. Предстои т.нар. педагогическо записване, където се избират курсове и т.н. Като цяло съм приятно изненадана от университета - много са експедитивни, отговарят на мейли и т.н. Дано така и да продължи.

2. Настаняване. Е тук вече стана сложно Simple Smile Първо не беше ясно как ще стартира учебната година - присъствено или онлайн нямаше смисъл да търсим настаняване, ако ще сме си в онлайн от България. Стана ясно, че ще е присъствено някъде към 20 юни. Тогава стартирахме и офанзивата. Търсенето от дистанция е почти мисия невъзможна. Франсетата почти не отговарят на мейли, не вдигат телефони, включват се телефонни секретари. Гледаш на сайта, че има свободни студиа, пускаш запитване и после в телефонен разговор се оказва, че тези студиа не били свободни, а само ориентировъчни ...... Опитахме се да търсим чрез MGEL. За незапознатите - това е френска служба, която срещу комисионна се занимава с настаняване на студенти - търсят им квартири, консултират ги за здравно осигуряване. Две приятелчета на дъщеря ми чрез тях си намериха настаняване в Париж миналата година и бяха много доволни. Представителката на MGEL във Френския институт обаче е напуснала преди корона кризата, все още няма заместник. Препратиха ни към една французойка, която пое ангажимент да ни помогне, 2 седмици после не отговори на нито един мейл и телефонно повикване и накрая ни писа, че не можела ...... Бяхме решили да си вдигнем чукалата втората половина на август, да си вземем един апартамент и да идем в Париж и да обикаляме по обяви. И точно тогава като манна небесна дойде обаждане от приятелка на дъщеря ми, която е решила да прекъсне за една година и ни предложи да вземем нейната квартира, от която е много доволна. Собственичката е съгласна, та след 20 август ще пътуваме там за подписване на договора за наем.

Това е от мен за сега. като набера още впечатления ще пиша пак.

Последна редакция: пт, 17 юли 2020, 14:56 от Ян@

# 158
  • София
  • Мнения: 1 109
Много подробна и полезна информация. Искам да попитам какви проекти имате предвид в училище? Синът ми ще е 10 клас тази година . Желанието ни е да учи във Франция.

# 159
  • Мнения: 390

Ян@, супер благодарности. Дъщеря ми е на панра тази година и ги следим отблизо. Тя си движи в момента основно инфото и нещата, аз само следя. Засега приоритет са Париж и Страсбург, само че други специалности. Много ми се щеше да се насочи към юридическата област, но не би. Има С1 по френски и тази година ще се явява и на С2 - иска си. Има С1 английски и В1 испански. И тя има доста доброволчески мероприятия в св-то си и доста награди по олимпиади и подобни проекти. И мене най-много ме притеснява - живот и здраве - настаняването. Ще следя и ако не е нахално, ще пиша на лични.
Успех на новото французойче.

# 160
  • Наблизо
  • Мнения: 6 086
Trapa,университетът в Страсбург е много добър.За кои специалности става въпрос?
Иначе сте прави ,че цедката е след първата година,особено в шир известните специалности тип право,икономика и психология.
В Страсбург е добре да се уредите с общежитие,защото новият кмет на власт иска да сложи мораториум на изгонванията тоест хазяйките ще гледат десет пъти повече кой наема и ще вземат този с най-добрите гаранти и препоръки или ще плащате за година напред наема..
За Париж е ясно.

# 161
  • Мнения: 390
Trapa,университетът в Страсбург е много добър.За кои специалности става въпрос?
Иначе сте прави ,че цедката е след първата година,особено в шир известните специалности тип право,икономика и психология.
В Страсбург е добре да се уредите с общежитие,защото новият кмет на власт иска да сложи мораториум на изгонванията тоест хазяйките ще гледат десет пъти повече кой наема и ще вземат този с най-добрите гаранти и препоръки или ще плащате за година напред наема..
За Париж е ясно.

Насочила се е към биология - микробиология, генетика... ей такива. Но като прочетох за вашето гардже, все едно чета за мойто. Тя се справя и е по-добра в писането и дар-словото, но така и не успях да я запаля по правото. Не че с природните науки не е ок, но полага малко повече усилия за тях.
Силно е притеснена как ще се случат нещата в 12 клас с тези вируси. Засега просто искам да си почине, защото този 11 клас й дойде в повече. Наесен наново.

# 162
  • София
  • Мнения: 1 044
Много подробна и полезна информация. Искам да попитам какви проекти имате предвид в училище? Синът ми ще е 10 клас тази година . Желанието ни е да учи във Франция.

Проектите не са от училище. Тя ходеше като доброволец към една неправителствена организация и помагаше за разни събития + техническа работа и от там и дадоха референция.

След като наесен ще е 10-ти клас нека да наблегне на езика. ФЕГ са лицензирани от французите да провеждат DELF до ниво В2. За добрите университети се иска поне С1. За него можете да се явите във Френския институт. Сесиите са обикновено през февруари и юни. Нека да се ослушва къде търсят доброволци - напр. в БЧК.

# 163
  • София
  • Мнения: 18 043
Извинявам се, че се включвам в темата - подсказка давам за още доброволчески програми  освен БЧК - "Музейко" към Америка за България, "Каритас България"..

# 164
  • София
  • Мнения: 1 109
Благодаря ви за  идеите. Ще имам предвид. Иначе сега на първо място е френския.

# 165
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Не съм много убедена, че тези доброволчества са полезни. Аз бих наблегнала на ЕРАЗЪМ проекти в чужбина има и за Франция, но където и да е, особено, ако проекта е с насоченост на бъдещата специалност ще е много по-добре, както и стажове. Във фейсбук има безкрайно много НПО, които организират такива. Основните са youthub и salto. Освен за СВ-то изключително променят светогледа и начина на мислене, работата в екип и т.н.

# 166
  • София
  • Мнения: 1 044
Точно така. Доброволчествата и всякакви други активности трябва да са пречупени през призмата на това, което ще се учи. От досието трябва всячески да се показва, че кандидатът има интереси в съответната област. При моята дъщеря проектите и събитията имаха правна насоченост. Миналата година четох интервю с една девойка от училище Златарски, която я бяха приели в известен университет от Бръшляновата лига в САЩ. Момичето казваше, че от досието трябва да струи passion към това, което искаш да учиш. Нея я бяха приели да учи нещо свързано с вирусология и в гимназиалните си години беше ходила на стаж в една лаборатория на БАН точно по проблематиката.

# 167
  • Мнения: 390
Има и други организации, които търсят доброволци. Моята например беше тази и предната събота към Фотомаратон. Доброволец е и към някаква организация, свързана с набиване на данни към Натура 2000 - въвеждат информация за ОВОС. Има много

# 168
  • София
  • Мнения: 567
Здравейте френски мами!
Искам да попитам ползвал ли е някой от вас куриерски услуги във Франция?
Налага ми се да пращам багаж от Франция за Полша, но не съм ориентирана.
Благодаря предварително и се извинявам, че разбутвам темата.

# 169
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Изпращам Бг -Франция със Спиди. Партньорът им във Фр е DPD. Проверете с тях.

# 170
  • София
  • Мнения: 567
Изпращам Бг -Франция със Спиди. Партньорът им във Фр е DPD.
elan, merci!
А от Франция пращали ли сте с тях?

# 171
# 172
  • Мнения: 390
Привет, споделете кас са новоприетите студенти - квартири, обучение, организяция онлайн...
Ние вече сме в треска - презстои й тази година и се падготвя и планира от месеци.
Пише, следи, общува...
Но сега с тези дистанционни форми - събирам впечатления

# 173
  • София
  • Мнения: 1 044
Ние летим на 27ми. Аз ще остана 1 седмица да помогна с логистиката по настаняването. Обещавам най-тържествено да пиша подробно за всичко.

# 174
  • Мнения: 390
Ние летим на 27ми. Аз ще остана 1 седмица да помогна с логистиката по настаняването. Обещавам най-тържествено да пиша подробно за всичко.

Чакам с нетърпение. И ние целим Париж и като друга опция - Страсбург

# 175
  • София
  • Мнения: 1 044
Ето ме, завърнах се от Париж. Настанихме студентката. Всичко мина по план без издънки. Продължавам с обобщаването на нашия опит, дано да е полезно на бъдещите студенти.

1. Настаняване. Както писах в предходен пост, настаняването е най-трудната част. Държавно общежитие към Круз е мисия невъзможна за първи курс в Париж. В други градове е по-възможно. Приятелка на дъщеря ми ще бъде в първи курс в Сианс По в Дижон. Университетът има заделени общежития целево от Круз за свои студенти. Тя ще е в такова общежитие. Стаята е базова - легло, гардероб, бюро и стол и мивка. Няма собствен санитарен възел, а се ползва общ на етажа. Ориентирахме се да търсим студио към т.нар. частни студентски резиденции. Това са частни сгради, които отдават под наем на студенти студиа със собствен санитарен възел и кухненски ъгъл. Обичайно имат общи помещения с перални, сушилни. Някои имат фитнеси и гаражи. По-долу съм дала няколко линка към такива сайтове:

https://www.studelites.com
https://www.estudines.com
https://www.studapart.com
https://www.nexity-studea.com
https://www.arpej.fr
https://www.fac-habitat.com
https://www.studefi.fr
https://www.seloger.com

По препоръка на приятелка, живееща във Франция ползвахме и сайта www.pap.fr Това е сайт, където частни собственици качват обяви за отдаване под наем на жилища.

На всякъде искат гарант. Ние ползвахме приятелка българка, която от години живее във Франция и има френски паспорт. Ако нямате гарант, може да се използва сайта VISALE.

В общи линии на всякъде ударихме на камък и нещата се развиваха по един и същ начин - пускаш досие с всички документи, получаваш мейл, че си регистриран и ще ти се обадят и до там. Чакаш, не ти се обаждат, пишеш мейли, никой не отговаря, звъниш по телефони и е чист късмет ако ти вдигне някой, а не се включи телефонен секретар. В един момент се оказва, че жилищата, които са обявени като свободни, били само примерни, не се знаело дали ще са свободни и т.н. От сайта www.pap.fr получихме отговори на доста от нашите запитвания, но те звучаха: "Няма проблем, заповядайте утре да видите жилището" или "В сряда каним всички, които се интересуват от жилището да дойдат да го видят, пък ние кого ще си изберем не е ясно". А ние сме в София и няма как да разперим криле и да литнем до Париж ..........

Цените за самостоятелно студио в частна резиденция в Париж в предградията около периферика са около 800 евро/месец. В центъра гонят 900-1000 евро/месец.
Така изкарахме 1 месец неуспешно и се обади нейна приятелка, която е решила да прекъсне за 1 година и ни попита искаме ли да вземем нейната квартира - самостоятелна стая в апартамент с още 3 момичета и споделено ползване на кухня и баня. Ние с баща и имахме желание да наемем самостоятелно студио и може би ако бяхме продължили с усилията, сигурно щяхме да успеем, но дъщеря ми предпочете да вземе квартирата на приятелката си, тъй като беше доста по-евтина от самостоятелно студио (450 евро/месец включващо и всички режийни), като с останалите пари да се издържа.
Във фейсбук има доста групи, в които хора си търсят съквартиранти или пък наемодатели си търсят наематели. Ние не сме ги ползвали, но две девойки, които ще учат с дъщеря ми, точно така си намериха апартамент, отдаван под наем от българин.
Наемането на квартирата задължително е с договор. Този договор е задължителен документ за една камара неща, които ще описвам после.

2. Сим карта за френски мобилен оператор. Френският номер заедно с договора за наем са необходимо условие за откриване на банкова сметка във френска банка. Дъщеря ми си купи предплатена карта на Lebara за 7,50 евро от магазин на Relay на една от парижките гари. В нея има някакъв минимален заряд, след което си инсталира интернет приложение, избра си план и си го зареди от българската си дебитна карта. Има различни опции - тя си избра 10 евро на месец, в което влизат 10 гигабайта мобилни данни и неограничени разговори и СМС-си във Франция и още 40 страни. Интернетът на телефона е особено ценен в началото на престоя, когато се ориентираш из града и ползваш карта и навигация. Нейни приятели ползват подобни предплатени карти на Free и Sosh с подобни параметри като сега лятото през ваканцията си ги ползваха безпроблемно и в България.

3. Банкова сметка. Банковата сметка е необходимо условие за кандидастване за помощи за жилище и през следващите години за стипендии, иначе спокойно можете да си плащате и с българска карта. За да си откриете банкова сметка във френска банка, трябва да си насрочите среща. Дъщеря ми започна със Сосиете Женерал. Те имат интернет приложение, от където си избирате банков клон и ден, когато ви е удобно. На следващия ден ви се обажда техен служител и си уговаряте среща. Някой път това работи (както беше при приятелка на дъщеря ми), друг път не (както при дъщеря ми). Пробва се с мейли и обаждания, но нищо не се получи и се ориентира към друга банка - HSBC, където уреждането на срещата се получи от раз. Всичко това тя го направи още от България, за да може веднага с пристигането да почне да отмята задачи. На място обаче, се оказа че HSBC не и харесаха договора за наем, поискаха допълнителен документ от наемодателя. Докато обсъждахме ситуацията на улицата, видяхме, че отсреща има клон на Сосиете Женерал. Дъщеря ми реши да се пробва на място. Дамата на информацията и прегледа документите, каза, че всичко е ОК и ще и звъннат за среща до утре. Това не се случи разбира се и след още едно посещение на място вече имахме насрочено рандеву за следващия ден. Сега си чакаме айбана и пластиката ........

4. Годишна карта за градския транспорт. Студентите имат право на годишна карта за градския транспорт за целия район Ил дьо Франс. Картата се казва Navigo струва 350 евро/год и включва неограничено ползване на всякакъв транспорт - метро, РЕР, влакове, трамваи, автобуси. За да се извади картата, трябва да имате постоянен адрес. Кандидатства се онлайн на сайта на Navigo, като ще ви бъдат необходими сканирана снимка и сканиран т.нар.Certificat de Scolarite (уверение от университета, че лицето е записано за студент в съответния университет). Плащането може да е накуп, може и на вноски. Може да се плаща от френска банкова сметка, от българска сметка с българска дебитна карта не стана, но стана от кредитна карта, издадена от българска банка. Картата пристига на посочения адрес по пощата след 2 седмици от подаването на документите. Докато чакате да ви излезе годишната карта, можете да ползвате седмична карта Navigo, която струва 22,5 евро/седмица и включва целия градски транспорт 1-5 зона. При ваденето на картата се плащат еднократно 5 евро за пластиката и трябва да си носите снимка. После можете да си зареждате картата от автомати по спирките. Седмичната карта е валидна от 0 часа понеделник до 23,59 часа на неделята, а не от вторник до вторник примерно. На сайта на Navigo всичко е обяснено много подробно.


Това е към момента. Имам още за споделяне, но ще бъде малко по-натам, като обобщя нещата. Съвет към заминаващите: подгответе си хартиени и сканирани копия на следните документи: лична карта, студентска карта, Certificat de Scolarite (уверение от университета, че лицето е записано за студент в съответния университет); чуждоезичен акт за раждане (вади се от общината, която е издала акта за раждане срещу такса от 10 лв. и няма нужда да носите за превод оригиналния акт за разждане), преведена диплома за средно образование. Заредете се с търпение, защото франсетата хич не си дават зор и всичко се случва много бавно. Ако се налага бъдете вежливо и усмихнато нахални, за да се случат нещата.

# 176
  • София
  • Мнения: 469
Здравейте. Дъщеря ми е студентка във Виена. Предстои й обменен семестър от м. 09 до м. 12.2021 г. в Париж. Оказа се, че наемането на квартира е като "бягане с препятствия". Моля за инфо, кои райони е за предпочитане да се избягват и в кои сайтове е най-голям шанса да се намери. Не съм предполагала, че е толкова сложно с квартирите.

Последна редакция: чт, 20 май 2021, 11:27 от Kora

# 177
  • София
  • Мнения: 1 044
Здравейте. Дъщеря ми е студентка във Виена. Предстои й обменен семестър от м. 09 до м. 12.2021 г. в Париж. Оказа се, че наемането на квартира е като "бягане с препятствия". Моля за инфо, кои райони е за предпочитане да се избягват и в кои сайтове е най-голям шанса да се намери. Не съм предполагала, че е толкова сложно с квартирите.

Здравей Kora,

Малко по-нагоре в мой пост съм обобщила сайтовете, които ползвах за търсене на жилище в Париж. Стискам палци да успеете да намерите нещо. Принципно казват, че 19ти и 20ти арондисмон, както и северните предградия (района на Сен Дени и др.)  не са за предпочитане, но пък приятелки на дъщеря ми си наеха квартира в Сен Дени (защото е по-евтино) и не се оплакват. Трудно е много с квартирите в Париж, отделно е и скъпо. Стискам палци да си намерите нещо подходящо.

# 178
  • Мнения: 458
Здравейте. Дъщеря ми е студентка във Виена. Предстои й обменен семестър от м. 09 до м. 12.2021 г. в Париж. Оказа се, че наемането на квартира е като "бягане с препятствия". Моля за инфо, кои райони е за предпочитане да се избягват и в кои сайтове е най-голям шанса да се намери. Не съм предполагала, че е толкова сложно с квартирите.

Университетът не може ли да помогне? Моята беше на обмен в Австралия, но ѝ бяха подсигурили общежитие за времето на обмена.

# 179
  • София
  • Мнения: 469
Благодаря Ви Ян@ и Silent Smile за отговорите. Търсим в различни сайтове, но е трудно да се намери подходящо жилище. От университета й предложиха общежитие, което се намира в криминален квартал и не бих предприела този риск. Някои от лекциите й приключват в 20.30 часа.

# 180
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Трудно е да се намери каквото и да е жилище, особено от тук. Кой е този "криминален" квартал? Пробвайте в Сите интернасионал. Там приемат студенти магистратура и докторанти. За такъв срок надали ще намерите общежитие. Договорите са за година. Има и тип хотели, но са скъпи. Зависи колко сте склонни да платите. Частна квартира от тук без оглед, освен ако не е от познати, според мен е мисия невъзможна. Все пак.... Късмет ви желая.

# 181
  • Мнения: 390
И аз да се отчета с нашата студентка. Още съм много развълнувана, но все пак.
Тя е в Париж.
1. Имахме перипетии със записването и получаването на Sertificat de scolarite. В началото не и признаха превода на дипломата от тук, макар че тя даже си поиска легализация, искаха да има превод от лицензиран преводач в Париж и ни пратиха списък да си изберем, или да има печат на френското посолство. За всеки случай се свързахме с такъв преводач и уговорихме превод, ако евентуално нещо се пропука, но Бисерка - златна както винаги, съдейства и след като се разбра, че такива печати не слагат нито посолство, нито консулство, от Френския институт сложиха допълнителен печат и така приеха дипломата.
После имаше време докато се оправят с техните си администрации, но накрая всичко е наред.

2. Квартира - трудна работа. Да се намери гарант се оказа не лека задача, ние имахме късмет с българин, който живее и работи в Париж, но накрая, пак късмет, намерихме квартира, като собственика е българка и не ни се наложи да използваме гаранта, но пък го помолихме, и той се съгласи, да стане гарант на две девойки в Лион. Така двете девойки (дъщеря ми и нейна приятелка, която сега ще е магистратура в Париж) взеха малко студио в 17 arr. Студиото е наистина мнооого малко, но пък всичко има вътре. На последен тавански етаж е в стара сграда без асансьор и наемът им е 450 евро на месец на човек с всичко включено, което си е направо евтиния за този квартал.

3. Пътуването и пренасянето - аз тръгнах с девойките и на практика всичко необходимо го пренесохме с два куфара чекиран 20 кг и един 10 кг. Оттам купихме някои неща и се устроиха.

3. Започването - следете си академичното записване за курсове и групи. Всеки университет е различен в системата си и има особености, така че не мога да дам адекватен съвет тука.

4. Френски номер - взе си направо абонамент от Free Mobile ( http://mobile.free.fr/ ) с малко разговори, но мноого интернет 90 G за 9 евро на месец. Идеално е за тях. Те така си говорят и през интернет навсякъде. Имат офиси на няколко места в Париж - гугъл знае всичко Simple Smile Отидохме на място и си плати с БГ картата първия абонамент, взе си сим картата и си го активира до 1 час.

5. Банкова сметка - близо до тях имаше клон на Сосиете женерал и там си направи сметката - искаха й лична карта, удостоверение за записан студент,  договор за наем или поне документ за платен първи наем, за да са сигурни в адреса, и френски телефонен номер.

6. Картата за градски транспорт - регистрацията става онлайн. Трябва им снимка и от университета им дават специално за градския транспорт друго удостоверение за записан студент. След като се регистрираш и подадеш всичко, чакаш 2 седмици.
Сега ни предстои от 6-и септември pre entrée - нещо като wellcome week, и започват от 13-и същинското учене.

Навсякъде в затворени пространства са с маски, при сядане в заведение искат задължително сертификат за ваксина или тест - проверяват QR кода на сертификата за валидност.
Иначе животът си тече спокойно. Навън никой не носи маски.

Май е това

# 182
  • Мнения: 1 515
Поздравления Trapa, радвам се за вас и пожелавам попътен вятър. Толкова е хубаво, помня те от темата за ФЕГ😀Само не разбрах какво и къде ще учи щерката?

PS: А моят син е вече бакалавър. Пребори се и започна от 01.09. едногодишен платен стаж в банка RBC, в инвестиционния отдел. Все още си е в общежитието . Предстои и магистратура….

Последна редакция: нд, 05 сеп 2021, 18:46 от ellis

# 183
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Честито Trapa, много късмет и щастие желая на момичето ти. Дано се впише бързо и д а се чувства н а мястото си там, както моето и на Яна момичета.
Моето си тръгна вчера. Беше тук 2 седмици, а утре е на училище и започва още утре работа по някакъв проект, като асистент декор. Направи си 2/3 от нужния стаж това лято. Дано да не ги затварят повече.

# 184
  • Мнения: 390
Поздравления Trapa, радвам се за вас и пожелавам попътен вятър. Толкова е хубаво, помня те от темата за ФЕГ😀Само не разбрах какво и къде ще учи щерката?

PS: А моят син е вече бакалавър. Пребори се и започна от 01.09. едногодишен платен стаж в банка RBC, в инвестиционния отдел. Все още си е в общежитието . Предстои и магистратура….

Ехаа. Честитооо
Моята е в Sorbonne Universités -  Université Pierre-et-Marie-Curi, и ще учи Sciences de la vie. Малко тежичко нещо си е избрала пък да видим

# 185
  • София
  • Мнения: 1 044
Ехаа, темата се е активизирала Simple Smile

Trapa, радвам се за вас, че пренасянето е минало гладко. Лека адаптация и само хубави емоции под небето на Париж! И те чакам на кафе, нали не си забравила Simple Smile

Ellis, честит бакалавър! Успешен стаж на младежа и успешна магистратура!

Моята девойка лети в петък на 10ти.  Не остана. Запази квартирата от миналата година и сега е много по-спокойно. Почват на 13ти. Вече си знаят програмата на лекциите, остава тази седмица да изберат групите за упражнения, езиците и спорта.

Пожелавам на всички студенти пълноценно и присъствено обучение и да гребат с пълни шепи от всички възможности, които им дава следването във Франция! Дано миналата година на затваряне, вечерни часове и ограничения остане само лош спомен.

# 186
  • Мнения: 390
Ехаа, темата се е активизирала Simple Smile

Trapa, радвам се за вас, че пренасянето е минало гладко. Лека адаптация и само хубави емоции под небето на Париж! И те чакам на кафе, нали не си забравила Simple Smile

Ellis, честит бакалавър! Успешен стаж на младежа и успешна магистратура!

Моята девойка лети в петък на 10ти.  Не остана. Запази квартирата от миналата година и сега е много по-спокойно. Почват на 13ти. Вече си знаят програмата на лекциите, остава тази седмица да изберат групите за упражнения, езиците и спорта.

Пожелавам на всички студенти пълноценно и присъствено обучение и да гребат с пълни шепи от всички възможности, които им дава следването във Франция! Дано миналата година на затваряне, вечерни часове и ограничения остане само лош спомен.

Не съм забравила за кафето Simple Smile само да се осаферча малко

# 187
  • Sofia
  • Мнения: 688
Успех и от мен! Да им върви всичко леко и както си го искат! Благодаря за споделената информация!

# 188
  • Мнения: 27
Здравейте,дъщеря ми ще е студент за 6 месеца в Париж по еразъм.Моля за съвети как да намерим квартира или общежитие.

# 189
  • София
  • Мнения: 1 044
Здравейте,дъщеря ми ще е студент за 6 месеца в Париж по еразъм.Моля за съвети как да намерим квартира или общежитие.
В мой пост на предишната страница има обобщени сайтове за търсене на квартири.

# 190
  • Мнения: 27
Здравейте,дъщеря ми ще е студент за 6 месеца в Париж по еразъм.Моля за съвети как да намерим квартира или общежитие.
В мой пост на предишната страница има обобщени сайтове за търсене на квартири.

Благодаря!

# 191
  • Мнения: 6 926
Здравейте,
Дъщеря ми е 10 клас във ФЕГ и гледа към университетите във Франция. Все повече се ентусиазира от двойните програми там:


Дали някъде сте попадали на мнения за тях? Притеснението ми е да не стане от 2 стола, та на земята.
И дали знаете да има университетски програми във френски университет, подобни на Либерал артс в американските университети?

# 192
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Здравейте,
Дъщеря ми е 10 клас във ФЕГ и гледа към университетите във Франция. Все повече се ентусиазира от двойните програми там:
Дали някъде сте попадали на мнения за тях? Притеснението ми е да не стане от 2 стола, та на земята.
И дали знаете да има университетски програми във френски университет, подобни на Либерал артс в американските университети?
Разгледайте колко бройки приемат. До колкото си спомням тези с двойните дипломи приемат мноооого малко бройки и е много трудно да се влезе там. Не знам какви са критериите, но тези бяха единствените, от които получихме директен отказ преди 3 години, когато дъщеря ми кандидатства. Което не означава да не ги сложите. Запълвайте максимално бройките на местата, в които канидатствате.
Отдавна не съм търсила и следила специалности, но имаше някъде нещо подобно на либерал артс, но.... търсете.  Не знам дали в търсенето не е по-добре да се гледа направо в платформата, а не отделно във всеки университет - мисля че ще е по-бързо да се ориентирате в кои университети има желаните специалности, ако не сте се насочили точно към Париж и точно към Сорбона. Имайте предвид и че има ограничения в броя на университетите, в които може да се кандидатства за определен район.

# 193
  • София
  • Мнения: 1 109
Не знаех за ограничения брой. Ще видя какво ще стане като отворят системата за кандидатстване.
Мария, какви са тези двойни? Не разбрах, ще може ли да ми обясниш.

# 194
  • Мнения: 6 926
Не знаех за ограничения брой. Ще видя какво ще стане като отворят системата за кандидатстване.
Мария, какви са тези двойни? Не разбрах, ще може ли да ми обясниш.
Ми то и аз още ги разучавам и търся инфо за тях, че моята госпожица все си мени желанията/интересите (то е такъв характер, не е до това, че е "малка"). Доколкото схванах от сайта на Сорбоната, това са бакалавърски програми, по които учиш две направления паралелно и накрая имаш 2 различни бакалавърски степени. И дано тогава вече да ѝ се е изяснило какво я влече най-много и да избере точната магистратура. Такива двойни специалности видях в 2 от факултетите на Сорбоната: инженерния и "писма" (филологии и журналистика), в медицинския не съм видяла да имат такива сдвоени, но там се предполага, че си наясно с избора си.
Но още търся информация дали са прекалено натоварващи или пък учиш примерно информатика и биология, но нито едното, нито другото ти е на ниво накрая.

В тази система за кандидатстване можеш да се регистрираш само ако си 12 клас или може и сега и да си разглеждаш свободно?

# 195
  • София
  • Мнения: 1 109
Ще го попитам като се върне дали може и сега да се погледне. Но като че ли ми беше казал, че декември ще бъде отворена. Ще разкажа как ще минат при него нещата, макар че той е частен случай, въпреки това ще споделя. Може да е полезно за други.

# 196
  • София
  • Мнения: 660
Масиса, какви специалности гледате?

# 197
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Може да се влиза. Регистрацията е за подаващите документи.

# 198
  • София
  • Мнения: 1 109
Масиса, какви специалности гледате?
Насочил се е към Финанси. Но не знам дали ще се получи, има да държи 4 бака на краая на учебната година, та ще видим. Избрал е университети в Париж. Той завърши 11 клас във френската и се преместихме. Има доста различия, макар че и при тях има смяна на учебната програма от една-две години. Доста профилирани, според мене повече отколкото при нас. Както и да е. Ще пиша как ще се развият нещата при кандидатстването.

# 199
  • София
  • Мнения: 4 025
Моята дъщеря учи двоен бакалавър математика и информатика, плюс два майнъра, но в друг университет, и е много учене, по 6-8 часа всеки ден, постоянно домашни, проекти, междинни тестове, камара изпити накрая, ситуирани ежедневно, понякога и по два на ден. Окуражаваме я, дано да успее да се справи. Не зная какво са либерал артс, за да кажа дали има такова при нея.

# 200
  • Мнения: 6 926
Ако на твоята дъщеря ѝ е нанагорно, аз е добре да я отказвам моята от тия идеи.
Либерал артс е точно това: 2 специалности, като обикновено едната е на малко по-високо ниво и не е нужно да са сравнително близки както е при вас математика и информатика, а може да е математика и изкуство или биология и информатика. За Франция само за Сорбоната съм открила такива сдвоени специалности, но аз още се ориентирам и е напълно възможно да пропускам.

# 201
  • София
  • Мнения: 4 025
А, ок, значи при нея има такова нещо - първият семестър се учи математика, информатика, физика и икономика, и след това може да избереш с кои две да продължиш. Имаше покрай нея деца, които смениха първоначалното си желание, така че бих казала, че е голям плюс такава възможност. Колкото до другото - състезателната математика няма общо с висшата, и освен че я е научила на някаква дисциплина и пътуваше насам натам, това е всичко. Така че децата трябва да пробват, пък ако не стане, поне ще знаят че това не е тяхното. А понякога когато нещата стават по по-труден начин след това ти дават самочуствие, че си успял да се справиш и се чустваш удовлетворен. При моята най-трудното се оказа, че макар специалността да е на английски, трябва да научи френски на много високо ниво, и това съчетано с двойния бакалавър и френски от нулата, и майнъри химия миналата година и биология тази, и стана интересно Simple Smile Но и тя не знаеше какво иска да учи, затова избра много неща, сега вече поне знае какво не й харесва. Екол политехник е университета, но тази година се обединиха няколко, които са на едно място и вече е само Политехник Париж, частен е. Иначе знам момче, което учи философия и математика в УК, лично за мен това е много интересна комбинация.

# 202
  • София
  • Мнения: 1 044
Дъщеря ми е 3 курс точно в Сорбоната. Тия дни беше много ангажирана, та сега я попитах за двойните специалности. Думите ѝ са следните „познавам много хора, които са щастливи, учейки двойни специалности“. Тъй като голяма част от double licence специалностите са право+арт, право+управление и право+нещо друго, препоръката и е, че ако девойката иска най-много право е най-добре да запише чисто право (Droit). Това, което се говори за двойните специалности е, че после на етап селекция за магистратура (след 3 курс) не се гледа с добро око на тях, а някои професори откровено ги хейтят. Хубавото е, че винаги на средата на семестър 1 в първи курс има официална кампания за реориентиране и можеш да преминеш от един licence в друг лесно. По-нагоре пак е възможно преминаване, но неофициално и то ако има места и положиш съответните изпити.
Принципно в държавните унита във Франция в първи курс доста лесно става местенето. Приятелка на дъщеря ми я приеха медицина в Париж. Още на първия месец реши, че това не е за нея. Провери за свободни места и се премести в друг университет в специалност "науки за живота" - някакъв микс от химия, физика, биология, математика и т.н. с последваща специализация в по-горните курсове. Понеже тя винаги е била математичка, в крайна сметка в същия университет отиде да учи математика и информатика и сега е щастлива с избора си Simple Smile

Моята учи чисто право и в момента по един от предметите са смесена група – половината са от чистото право, а останалите са право+арт (които се готвят за оценители на произведения на изкуството). Сподели, че явно си личи разликата между тези, които 2 години са бичили само правни предмети и тези с изкуството и съответно професорите ги режат с оценките.

Maria 007 дъщеря ми ще си идва за Коледа и предложи ако искате да направим едно кафе и да си поговорите. Пиши ми на лични да се разберем.

# 203
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Ние също много харесваме университети либерал артс и правим проучване в тази връзка. Във Франция ни препоръчаха Sciences Po със специалност Humanities and Social Sciences

# 204
  • София
  • Мнения: 5 016
Либерал артс е точно това: 2 специалности, като обикновено едната е на малко по-високо ниво и не е нужно да са сравнително близки както е при вас математика и информатика, а може да е математика и изкуство или биология и информатика.

В американските университети не това се разбира под либерал артс. Либерал артс образование е това, което дава една обща основа в хуманитарни, социални, природни науки и математика. В различните университети това се прилага по различен начин - някои от тях през първи и втори курс имат задължителни за всички студенти предмети в областта на литературата, история, природни науки и математика, а в други студентите трябва да вземат определен брой и вид курсове през следването си, за да могат да завършат - например два хуманитарни курса, два курса от природни науки, два курса по писане ... (освен предметите по специалността) и могат да избират как да покрият изискванията - например с курс по психология, история, икономика, физика, химия и др. Често курсовете са доста раздвижени - например Biology of the creative mind, Music and mathematics, Profiling celebrities и др., посочва се какво изискване изпълняват - например този курс покрива един кредит за природни науки,  и за по-лесните курсове е отбелязано, че те са насочени само към студенти, които нямат намерение да учат дадената специалност. Един от курсовете по писане, който може да се избере например, е ходене в музея с преподавателя, запознаване с експонати (старинни мебели, писма, документи) и писане на кратки анализи после. Има няколко такива курса по писане на различни теми и трябва да избереш два, за да имаш кредитите по писане. Идеята е да се даде широта на мирогледа, а също и възможността човек на място да прецени какво точно иска да учи.
Извън това вече има възможности за покриване на една специалност (като тя може да е комбинирана - например математика и комп. науки), за две отделни специалности (например. отделно математика и отделно комп. науки), или една специалност и т.нар. майнъри (нещо като втора специалност, но в по-съкратен вариант). Отделно от това на места можеш да избираш за някои специалности дали да ги правиш като Bachelor of Science (повече курсове се изискват) или като Bachelor of Arts. Съответно има разнообразие от комбинации - например да учиш Комп.  науки и икономика като една специалност и Физика и философия като втора специалност, или само Политически науки и т.н.

Последна редакция: сб, 12 ное 2022, 17:54 от Prizma

# 205
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Много добре казано! Благодаря!!! Ние разгледахме информация за много университети, но отново симпатиите ни клонят към либерал артс

# 206
  • София
  • Мнения: 5 016
alegra, в такъв случай може да погледнете този американски университет и какви са таксите и възможностите за стипендии (не съм отварял сайта му, но съм чувала за него и затова давам линк)

https://www.aup.edu/

# 207
  • Мнения: 6 926
Благодаря, Призма! Аз явно не съм разбрала точно какво е туй Либерал артс (от сайта на американския университет в Благоевград четох, но явно не съм разбрала частта, че има хуманитарни науки и литература винаги). Значи аз търся това, като на Сорбоната в такъв случай Simple Smile. Две специалности, като едната да е математика, пък другата да е или химия, или компютърни науки, или дизайн, или нещо друго артистично. Категорично не може да се спре на една наука и да се фокусира в нея, не вярвам и след две години да се е променила. Но и това образование с широката обща култура и всички хуманитарни науки няма как да я грабнат. Като частен университет няма да е по силите ми, та гледам само държавните университети на Франция. Записала се е на изложението, което организира ФКЦ, дано й е полезно.

# 208
  • София
  • Мнения: 5 016
Мария, за дъщеря ти не се и съмнявам, че ще се ориентира и ще се чувства добре в университета, който си избере.
Иначе за тези, които се насочват към американските университети, е важно да знаят именно това, че те имат различен подход. При нас е много гъвкаво. Например има курс Game theory with applications in Politics - хем е нещо, което ти е по специалността, хем ти се зачита за social science, защото все пак се запознаваш с базови понятия в областта на политиката. Изборът им е между над стотици курсове, все нещо си харесват, обикновено проблемът е че не могат да запишат всичко, което им се иска. А има и друго нещо - STEM курсовете им са много трудни и натоварени и за да съберат кредитите, е добре да комбинират с по-леки курсове.

Последна редакция: нд, 13 ное 2022, 20:31 от Prizma

# 209
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Много полезно и интересно, Призма!!!! Дали си склонна да споделиш за кой конкретно университет говориш!!! Всичко описано звучи много добре!!!

# 210
  • София
  • Мнения: 5 016
alegra, не е в Европа и не по темата съответно. Исках само да поясня, че liberal arts е нещо различно от joint специалностите. У нас AUBG също мисля, че е нелош вариант, но вижте какви предмети и специалности предлага.

# 211
  • Мнения: 390
Привет и от мене. Имаме въпрос. Моята юначка се опитва да си извади някакъв "социален" номер, с което се бори вече 2 месеца като прасе с тиква. Започна работа почасово и за да и пратят, й трябва този номер. Накой има ли опит с това

# 212
  • Cobrs
  • Мнения: 791
Здравейте, бих се радвала на някакви отзиви от Екол Политехник. Видях в темата, че има учащи там деца. Как е нивото на преподаване, как протича интервюто за прием, какво ниво на френски език е препоръчително да има студента, как стои въпросът с настаняването? Всякаква информация би ни била полезна.

# 213
  • София
  • Мнения: 4 025
Предполагам визирате моя пост Simple Smile Интервюто е час решаване на задачи, не зная какво да кажа за трудността, за да не е подвеждащо, за моята дъщеря бяха лесни, но тя учеше в МГ и имаше чудесна учителка 8-12 клас, която им беше преподала всичко, което се изисква на изпитите за чужди университети. Сега има профили, но дали те покриват това, което се учи в гимназиалния етап в европейските гимназии, не зная. Иначе нивото на преподаване според детето е добро. Френски не се изисква, но вече на база някакъв опит мога да кажа, че е добре да се знае поне отчасти. Условието да получиш бакалавърската си диплома е да вземеш Б2 по френски, и изпитът който се държи е по-труден от същия, който държат тук във Френския културен институт за същото ниво. Поне това казва учителката, която й взехме да й помага лятото и работи в института. Ако пък знаеш френски, трябва да си избереш друг език. Иначе в кампуса има място за всички за целия период на следване, и всички са там, дори и парижани, защото разстоянието между общежитието и университета и стола е 5 минути. Въобще битовите въпроси и организацията е така направена, че децата да нямат грижи за това, а да могат да учат, и общо взето само да учат, защото почти всички лекции и упражения, спорта, всичко е задължително, проекти и тестове има постоянно и физически няма време да се работи, освен ваканциите. Ако имате още въпроси тук или на лични съм насреща, моята щерка беше първото българче, сега има още едно, самата бакалавърска програма на английски е нова, от преди 4 години, приемат около 150 деца от цял свят, вероятно са решили, че ще оберат децата, за които след Брекзит Англия става непосилна. Сайтът е много подробен също, има програмата по семестри, часове, преподаватели, снимки, клипчета, и о чудо, повечето неща са на английски Simple Smile

# 214
  • Cobrs
  • Мнения: 791
Много ви благодаря за подробната информация! В областта, в която кандидатства дъщеря ми, това е единственият университет с програма на английски език. Нивото й по френски език е А2 й притеснението ни беше, че все пак, въпреки че не е посочено като изискване, може да се изисква някакъв сертификат и съответно - по-високо ниво. Желая много успехи на дъщеря ви!!!

# 215
  • Мнения: 1
Здравейте! Моля да споделите дали за кандидатстване през платформата www.parcoursup.fr е необходимо наемането на консултантска фирма или изцяло разчитате на съдействието на Френския институт? Знам, че отзивите за Бисера са много позитивни, но все пак достатъчно ли е нейното участие за подготовка на документите? За тези, които вече сте ползвали услугите на консултанстка фирма за кандидатстване във Франция и сте доволни от работата им, моля да споделите коя е тя? Благодаря ви!

# 216
  • София
  • Мнения: 1 044
Проучването на университетите като програма, учебни планове, възможности и т.н. си направи дъщеря ми абсолютно сама - сайтове на университети, класации, форуми, разговори със завършили и т.н.
За самото кандидатстване - подготовка на документите и паркурсуп разчитахме изцяло на Френския център. От 10-те възможни желания беше приета безусловно на 5, на 4 беше в листата на чакащите и само 1 отказ.

# 217
  • София
  • Мнения: 1 109
Подкрепям написаното от Яна. И да допълня,че и при тях има промени в учебната програма, ако не се лъжа от преди две години. Затова трябва добре да се прегледат изискванията на университетите и дали няма нужда от предварителни изпити или матури върху специалните предмети. Разбрах,че отговорите на университетите ще са oui, oui si или не. Не знам как е било преди. При вторият вариант де налагат някакви изпити.

# 218
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Аз да се похваля. Днес получих официално писмо с годишните оценки и Атестация за получена Диплома. т.е имам си дипломирана режисьорка вече. ЙЕЙ. Нищо че се преориентира към
film deco. Важното е, че е щастлива. Завърши и първата си работа след стажовете, като 3-ти асистент деко.
Относно Паркура, изцяло сама си подготвя платформата. Консултирахме се с Коларова разбира се, но т.к. за нашия основен университет тогава не се минаваше през системата, а беше с изпит не си даде много зор. Вече беше приета и попълва ей така за собствено удоволствие. Мисля, че назад в темата подробно съм описала. Познавам деца, които ползваха агенция и после с общи усилия оправяхме глупостите, които бяха сътворили. Така, че както са казали "на вълка врата е дебел, защото си върши работата сам".

# 219
  • Свищов, Враца
  • Мнения: 193
Аз да се похваля. Днес получих официално писмо с годишните оценки и Атестация за получена Диплома. т.е имам си дипломирана режисьорка вече. ЙЕЙ. Нищо че се преориентира към
film deco. Важното е, че е щастлива. Завърши и първата си работа след стажовете, като 3-ти асистент деко.
Относно Паркура, изцяло сама си подготвя платформата. Консултирахме се с Коларова разбира се, но т.к. за нашия основен университет тогава не се минаваше през системата, а беше с изпит не си даде много зор. Вече беше приета и попълва ей така за собствено удоволствие. Мисля, че назад в темата подробно съм описала. Познавам деца, които ползваха агенция и после с общи усилия оправяхме глупостите, които бяха сътворили. Така, че както са казали "на вълка врата е дебел, защото си върши работата сам".

Здравейте, не успях да се запозная с всичките ви постове във форума, за което се извинявам. Дъщеря ми е арт натура, която се занимава професионално с пеен, но обожава да пише. Режисурата е одна от желаните специалности за която ще се оглежда. Все още е малка, но започваме проучване на университети в Европа. Може ли да ни помогнете с информация кои са добрите учебни заведения със специалност режисура? Тя е с английски и испански език, като това лято започва засилено обучение по френски. Благодаря ви предварително!

# 220
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Нашият е ESRA, 3IS и EICAR и трите са частни с такси около 8000евро на година. Ако не са се променили нещата само нашия дава диплома. Другите излизат в титри. Консерваторията не си спомням дали е платена, но май - беше. Иначе в много университети има паралелки с режисура, но се набляга на теорията.
Изпита за влизане беше доста тежък. Сега минават през платформата, но не знам дали има изпит отново. Следването е тежко и много натоварено. Отделно трябва да си търсят сами проекти и стажове по които да работят, никой ме им осигурява работа извън учебните неща. 60-70% от студентите са много амбицирани и работят здраво. Другите са по течението. Много прекъснаха през годините, имайки предвид и цената, която и за тях не е ниска. Първите две години са общи и можеш да пробваш всичко, а не само режисура и 3ти курс се насочваш на къде. В общи линии е това. За нашият универистет може да поръчате он-лайн през платформата брошура. EICAR - хидихме на място. Бяха изключително нелюбезни и направо ги отсвирихме. Това е за Париж. ESRA имат клонове и Ница, Лил и Брюксел, но само Парижкия даваха диплома. Не че някой я е питал за нея.

# 221
  • Варна
  • Мнения: 1 131
Здравейте !

Успех на всички кандидатстващи !

Последна редакция: чт, 25 май 2023, 09:37 от Анет

# 222
  • София
  • Мнения: 1 109
Това, че работи по този начин не го освобождава от подаване на данъчна декларация в България. За университета ще има само един родител с доход и това сте вие. Така ще ви удобрят с по-ниска такса най-вероятно.

# 223
  • Варна
  • Мнения: 1 131
Това, че работи по този начин не го освобождава от подаване на данъчна декларация в България. За университета ще има само един родител с доход и това сте вие. Така ще ви удобрят с по-ниска такса най-вероятно.
Здравейте!
Той ще вземе бележка от работодател.  Тя не е ли достатъчна? Аз също не подавам данъчна декларация.
Как да го разбирам това Tax assessment 2021 or  certificate for 2021 income for both parents + translated copy of family book and enrollment certificate for all the children.

# 224
  • София
  • Мнения: 1 109
Ако сте на трудов договор, не подавате декларация. Щом ще му дадат на мъжа ви някакъв документ, добре.
Искат от вас поне както аз го разбирам документ за платени данъци или да докажете доход плюс другият документ за деца в семейството.

Последна редакция: чт, 25 май 2023, 09:49 от masissa

# 225
  • Sofia
  • Мнения: 849
На 16 септеври има дни на отворени врата във Френския културен енститут
https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Finstitutfrancais.bg … IYFRiEcwJR4bHr9yw

# 226
  • Варна
  • Мнения: 1 131
Здравейте! Има ли деца, които да учат в Science Po?

# 227
  • Мнения: 1
Здравейте,
Някой учащ в PSl Paris? По- точно ме интересуват икономическите специалности...  Или друг държавен университет с икономически такива...

# 228
  • Мнения: 14 418
Sorbonne School of Economics?

# 229
# 230
  • Мнения: 1
Здравейте, Искам да изкажа благодарност на писалите тук в годините, информацията беше много полезна при кандидатстването на сина ми миналата година. Той е студент първа година в Монпелие, Университета Пол Валери, специалност cinema et audiovisuel. Синът ми Филип е възпитаник на 9 ФЕГ, той написа цялата информация, която събра миналата година и я обобщи - ще я публикувам на части тук, за да е полезна и на други, които са решили да изберат Франция за продължаване на своето образование. Уточнявам, че споделям неговия личен опит, не е ползвал услуги на посредници. Информацията е валидна за кандидатстването през 2023 г.

Университет във Франция

Здравейте, тази година завърших френската гимназия и реших да продължа висшето си образование във Франция. Ще обясня процеса, през който преминах, и се надявам това да бъде полезно за някого.
Процесът по намиране и записване в университет, както и настаняване в държавата течеше през цялата учебна година. Първото и най-важно нещо, което е необходимо за учене във Франция, е сертификат B2. Не са много университетите, които изискват C1, въпреки че има такива. Но почти всички хора, които кандидатстваха с мен нивото B2 им беше достатъчно.

1. НАМИРАНЕ НА УНИВЕРСИТЕТ
Следващата стъпка е насочването към едно от следните две неща: или специалност, която ви привлича или град, в който искате да продължите образованието си.
Цялото разучаване може да стане през платформата на Parcoursup. Там има карта, на която можете да филтрирате резултатите и да намерите това, което търсите. Освен това за всеки университет има информация като: програмата, статистика за записалите се миналата година и линк към страницата на университета.
В момента, в който платформата отвори и можете да кандидатствате, имате право само на 10 желания, затова съветвам да сведете желанията си до 10 (няма значение редът, в който са подредени).
Когато наближи отварянето на платформата, дори и по-рано можете да се свържете с Френския институт. Това ще ви помогне да придобиете ясна представа за целия процес в подробности. При всеки въпрос, колкото и малък, можете да се свържете с Френския институт. Аз го правих многократно и винаги получавах бърз отговор.

2. КАНДИДАТСТВАНЕ
Когато наближи отварянето на платформата Parcoursup, ще имате възможността да си направите акаунт. Трябва да се въведе лична информация, но има и много неясни термини. Затова отново съветвам да го направите заедно с представител на Френския институт. След като успеете да направите акаунта си, можете да започнете подготовката за университетите, които сте избрали. Изисква се подаване на документи като лична карта, академична справка за петте години в гимназия, дипломата, която се получава в 10 клас, както и още документи. Документите трябва да са преведени на френски. Студия, които предлагат такива услуги са ,,Жарава", както и ,,Арте.док". Съветвам това да се направи възможно най-рано, тъй като изникват всякакви затруднения. Както на мен, така и на няколко съученика в дипломите ни имаше грешки и трябваше да бъдат преиздадени. Освен това преводът отнема време, като може и в него да има грешка. В този случай колкото по-рано, толкова по-добре.
Всяка специалност изисква и писане на мотивационно писмо, за което може да намерите помощ в интернет или от Френския институт, за да придобиете представа за форма̀та

3. РЕЗУЛТАТИ
Следващата стъпка е излизането на резултатите. На първия ден, в който започват да излизат резултатите от кандидатстването ще има няколко важни неща, които ще трябва да следите всеки ден:
Дали сте приети, отказани или дали сте в лист на чакащите (не се притеснявайте, ако не сте приети никъде от първия ден- на повечето хора, с които кандидатствах отне близо седмица, за да бъдем приети някъде).
Друго нещо, което може да видите са няколко числа, които показват:
Общо колко кандидати има за специалността.
Колко хора ще бъдат приети.
На кое място сте в общия брой кандидати.
На кое място сте в листа на чакащите (ако сте в лист на чакащите).
Кое е било последното число, което е получило предложение предходната година.
Пример. Ако за една специалност са кандидатствали 2000 човека.
Програмата приема само 200
Вие сте на 400 място в общия брой кандидатствали.
Съответно сте на 200 място в листа на чакащите, защото на първите 200 е изпратено предложение.
Последният приет миналата година е бил на 800 място.
Разбира се това не е гаранция, че ще получите предложение, но е много вероятно.
Тъй като хората пред вас ще отказват желания и ще приемат други, това ще смалява листът на чакащите пред вас. Следете тези числа всеки ден и може да имате ясна представа за шансовете си в различните университети. Системата се обновява през 24 часа затова няма смисъл да влизате повече от веднъж на ден, тъй като резултатите ще са същите.
След като получите предложение, ще имате възможността да го:
-Откажете
-Приемете окончателно
-Приемете неокончателно, запазвайки мястото си в листа на чакащи за други университети.
Това означава, че ако сте приети за университет, но искате да влезете в друг, можете да приемете първия, за да имате сигурност, но да изчакате развитието си в други места. Системата се крепи на солидарност, затова е логично да запазвате само местата, които наистина искате, за да не пречите на други кандидати.

4.ПРИЕМАНЕ
След като приемете някое желание окончателно, всички други желания са автоматично отказани.
Процесът по записване обаче, не приключва тук. След като сте получили предложение за университет, трябва да се запишете, за да сте официално студенти. В този момент, вече може да разгледате уеб страницата на университета или да се свържете с него, за да започнете подготвянето на нужните документи. Тук процесът е различен за различните университети. Единственото общо нещо е, че навсякъде трябва да се плати таксата CVEC. Важно е да запазите доказателството, че сте я платили.

5. НАСТАНЯВАНЕ
След като знаете в кой град се намирате, можете да започнете подготовката си за живот в държавата. Търсенето на жилище отнема най-много време. Добри сайтове за търсене са lebencoin, seloger, както и cartedescolocs, през който аз намерих жилище. Ще ви бъде най-лесно ако сте на място, за да имате възможност да разглеждате различни жилища, но аз открих места, които предлагаха "онлайн визити". По този начин успях да разгледам апартамент от разстояние.

6. ГАРАНТ
Най-важното нещо, което трябва да знаете за системата по наемане на жилище са гарантите. Можете да разгледате онлайн за повече информация, но накратко: за да можете да наемете жилище във Франция като студент от чужбина трябва да има човек, който да гарантира, за вас и да покрие наем, в ситуация, в която вие не можете да го платите. Този ,,гарант" трябва да бъде французин/работещ във Франция, който плаща данъци и взима достатъчно голяма заплата. Ако не познавате французи, не се тревожете има и друг начин:

7. VISALE
Системата Visale е достъпна за всички студенти. Чрез нея френската държава заема ролята на гарант за студентите, които не могат да намерят гарант. За да получите одобрение ви е нужно да си направите акаунт в системата Visale онлайн. След това да представите документ за самоличност, както и документ, който показва, че сте получили предложение от някой университет. Този документ ще получите на имейла си, когато приемете някое предложение от университет. Когато имате гарант Visale, ще можете много по-лесно да наемете жилище. Да бъда честен в сравнение с другите етапи, в които трябваше да прикачвам и изчаквам документи, Visale беше най-бърз в отговора си, както и най-лесно за попълване.

8. SIM КАРТА И БАНКОВА СМЕТКА
След като намерите жилище, можете да вземете SIM карта. Аз успях да прикача електронна SIM карта към телефона си. По този начин можех да използвам както българската, така и френската си карти.
Следващата стъпка е отварянето на френска банкова сметка. Френски банки са bnp paribas, société générale, lcl и други. Аз нямам френска банкова сметка. Всички транзакции, плащания на сметки онлайн, плащания в магазини и получавания на социална помощ извършвам с Revolut.

9. CAF
Предполагам сте наясно с правото си на финансова помощ за жилището, в което живеете. Това е социална помощ, която можете да взимате още от първата година. За нея ще трябва да предоставите документ за самоличност, както и договор за наем и доказателство, че сте студент. Искам да изчистя един мит, който виждах в някои сайтове, докато аз кандидатствах. Revolut се приема като банка от CAF. На места пишеше, че трябва да се отвори френска банкова сметка, но аз изпратих Revolut данните си и всеки месец получавам социалната помощ там.

10. СЪВЕТИ
Това е сбито описание на дългия процес по кандидатстване и настаняване в държавата. Бих ви посъветвал да се включите в група на училището ви или хора около вас, които също кандидатстват. По този начин можете да сте по-спокойни, че не изпускате нещо, както и да си помагате взаимно. След като решите в кой град да учите можете да се свържете с хора, които също ще учат там и заедно да търсите жилище.
Най-важното нещо обаче е да задавате всички въпроси, които имате към Френския институт, френски университет или хората около вас, както и да не чакате последния момент. Може да следите сроковете на различните части от процеса на страницата на Parcoursup. Аз записах Cinéma et Audiovisuel в университета Paul Valéry Montpellier 3 в Монпелие. Познавам още няколко ученика от моето училище, които също са в Монпелие, както и хора, които са една година по-големи от мен в града, което ми помогна с някои въпроси, които имах.
Пожелавам ви успех в този дълъг и изморителен процес и се надявам да успеете да учите това, което искате.

Ако имате въпроси относно процеса по кандидатстване, Монпелие или дори програмата Cinéma et Audiovisuel в Монпелие, можете да се свържете с мен на:
filipmanchev@abv.bg

# 231
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Браво на момчето. Рядко младежи се хващат да правят такива неща.
В момента обаче се приема новия закон за имиграцията, който е изключително спорен и към момента неясен. В текстовете се касаят и бъдещите студенти, като до колкото четем разграничаването "чужденци" не е изчистено от към ЕС. Та помощите APL за жилище и другите соц. придобивки са неясни за сега (поне за нас). Ще четем в следващите дни, като излезе повече официална информация, кое как ще се случва.

# 232
  • София
  • Мнения: 1 109
Аз също искам да допълня. Университетите изискват в повечето случаи В2, но за някои специалности няма да е достатъчно - специално право.

# 233
  • Sofia
  • Мнения: 849
Здравейте,
На 18.01 Интеграл организира Виртуален ден на висшето образование във Франция и Белгия. Не очаквам нещо различно да кажат, но все пак.
 https://www.integral.bg/news/integral-organizira-virtualen-den-n … ranciya-i-belgiya

# 234
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Не знам колко са се развили за последните 4 години, но не приемайте инфо за чиста монета. Нас буквално щяха да ни откажат изобщо от кандидатстване във Франция заради арт специалността. Бяха напълно некомпетентни. Добре,че бях чела достатъчно преди срещата с тях.

# 235
  • Мнения: 11
Здравейте,
На 18.01 Интеграл организира Виртуален ден на висшето образование във Франция и Белгия. Не очаквам нещо различно да кажат, но все пак.
 https://www.integral.bg/news/integral-organizira-virtualen-den-n … ranciya-i-belgiya
Здравейте, дали някой успя да се включи във виртуалния ден? Интересува ме какво са представили за Белгия.

# 236
  • Велико Търново/Latitude: 43 ° 32 '47 "North - Longitude: 6 ° 56' 17" East
  • Мнения: 1 221
https://www.youtube.com/watch?v=pem7IWz_sEE
Висше образование във Франция и Белгия 18.1.2024

# 237
  • Мнения: 11
Здравейте, някой има ли проблем с платформата parcoursup? На 27.03 дъщеря ми потвърди избраните желания, но получихме мейл, че желанията не са потвърдени. Преглеждане отново цялото досие, не виждаме проблеми. Моля, помагайте, утре платформата затваря 😥

Общи условия

Активация на акаунт