Университети във Франция

  • 32 198
  • 237
  •   1
Отговори
# 45
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Как няма да стане тази година. Имате два дни и нощи. Бележника няма да стане. Отива утре и седи до класната докато не го направи. После сяда и го превежда и го прикача, няма да има време за превод от преводач, но мисля че ще мине и така. Не се отказвайте.

# 46
  • гр. София
  • Мнения: 114
Много ви благодаря. Ще се опитаме да го направим.

# 47
  • София
  • Мнения: 1 042
Здравейте,

Elan, поздравления за хубавото местенце, което си създала! Честито и тук за успехите на девойката!

Аз малко със закъснение се включвам. Майка съм на 11-класничка, която също се е насочила към следване във Франция. Проучваме (повече тя, отколкото аз, че аз френски не знам) университети. Желанията и са право/икономика, но повече клони към правото, тъй като не се учи математика. След проучване на извадка от учебни планове на икономически специалности, установихме че се учи доста математика, а девойката иска веднъж завинаги да приключи с математиката (това по нейни думи). Интересите и са по-хуманитарни.

Това, което ме притеснява е дали и до колко би могла със завършено право във Франция да се реализира там и евентуално ако реши да се връща в България. Моя приятелка със завършено право в Страсбург няма проблем и практикува у нас. Имам приятел  завършил право в Германия, който практикува в България. И двамата смятат, че няма проблем да завършиш право във Франция и после ако искаш да практикуваш в България. Аз като икономист смятам,  че икономиката е по-широкоспектърна, но тя повече клони към правото.

Trolche, видях, че си завършила право в Лион и живееш и работиш във Франция. Какво мислиш по този въпрос?

Разглеждахме и възможностите за следване на право в Люксембург, но тя иска във Франция.

Това са ми терзанията към момента. Иначе девойката е сериозна- сега взе С1 с доста висок резултат, мисли юни да се явява на С2. Нейни приятели 12-класници сега кандидатстват за Франция и заедно с тях разглеждаше платформата и обсъждаха. Чисто техническите подробности по кандидатстването ще почнат  да ни вълнуват есента.

# 48
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Здравей Яна, Благодаря ти още веднъж.
Относно правото, миналата година в Бордо срещнахме момиче, българка, завършила там и работи като младши адвокат в кантора. Каза, че било трудно да се вредиш сред французите и отнема време да се докажеш, започнала като стажант и растяла бавно нагоре, но като цяло е доволна и няма намерение да се връща. (но то къде не е така).
Вчера попълвахме досието за общежития на Крус. Малко ми беше трудно като самоосигуряващо се лице да разбера кой доход е брутен и кой фискален, както е записано там, но писахме някакви та да видим дали сме били прави. За сега ни казаха да преведем доходите - при мен служебна бележка и решението за развод(при мен, ако имате такива). Съвет от преводаческата агенция. Извадете си от съда, в който е издадено решението удостоверение за прекратяване на брак - много е кратичко и при превод излиза по-евтино. Аз дадох за превод споразумението, т.к. в него пише всичко, а решението е 4 страници бла, бла. Не знам дали постъпих правилно. Като ни върнат формулярите и изискуемите документи ще видим, дали ще искат друго. Важното е, че срока е 8 дни за да им се изпратят обратно, така че е добре да сме подготвени с основното. Това за сега.

Последна редакция: вт, 19 мар 2019, 21:50 от elan

# 49
  • France
  • Мнения: 165
Здравейте,

Elan, поздравления за хубавото местенце, което си създала! Честито и тук за успехите на девойката!

Аз малко със закъснение се включвам. Майка съм на 11-класничка, която също се е насочила към следване във Франция. Проучваме (повече тя, отколкото аз, че аз френски не знам) университети. Желанията и са право/икономика, но повече клони към правото, тъй като не се учи математика. След проучване на извадка от учебни планове на икономически специалности, установихме че се учи доста математика, а девойката иска веднъж завинаги да приключи с математиката (това по нейни думи). Интересите и са по-хуманитарни.

Това, което ме притеснява е дали и до колко би могла със завършено право във Франция да се реализира там и евентуално ако реши да се връща в България. Моя приятелка със завършено право в Страсбург няма проблем и практикува у нас. Имам приятел  завършил право в Германия, който практикува в България. И двамата смятат, че няма проблем да завършиш право във Франция и после ако искаш да практикуваш в България. Аз като икономист смятам,  че икономиката е по-широкоспектърна, но тя повече клони към правото.

Trolche, видях, че си завършила право в Лион и живееш и работиш във Франция. Какво мислиш по този въпрос?

Разглеждахме и възможностите за следване на право в Люксембург, но тя иска във Франция.

Това са ми терзанията към момента. Иначе девойката е сериозна- сега взе С1 с доста висок резултат, мисли юни да се явява на С2. Нейни приятели 12-класници сега кандидатстват за Франция и заедно с тях разглеждаше платформата и обсъждаха. Чисто техническите подробности по кандидатстването ще почнат  да ни вълнуват есента.

Здравей. Какви са реалните мотиви на детето? Правото е взискателна специалност. Не е за учене ей така, защото математиката не върви. Следването тук не е лесна работа. По мое мнение професионалната реализация винаги ще е по лесна с икономика отколкото с право, и то навсякъде по света. Правото си е адаптирано за съответната държава особено процесуалното. Да, ако завърши тук, е възможно да признаят дипломата в БГ но вероятно ще държи държавен изпит. Но след това? Ще й трябват години адаптация за да влиза по дела и т.н. Ако си намери работа в някоя по голяма фирма или кантора може да е по лесно, ако е само консултантска дейност. Но тогава защо да следва 5 години във Франция? И една магистърска програма стига. Иначе, конкретно отговарям : реализацията във Франция със завършено право тук е постижима. Има все повече работа за юристи но се почва от ниското стъпало. След 5 години практика е напълно възможно да се удвои заплатата. Адвокатската професия тук е престижна но далеч не чак толкова добре платена. Повечето младши адвокати взимат скромни възнаграждения и като цяло адвокатските среди тук все още са консервативни към чужденци.
Според мен разбери какво иска да учи детето защото това е първото и най важното стъпало към професионалната реализация.

# 50
  • Наблизо
  • Мнения: 5 968
Допълвам тролче : за да станеш адвокат трябва да кандидатсваш ,да те приемат с труден изпит и да учиш още две години след магистратурата по право.
Иначе само с диплома право можеш да си консултант и производните на юрист.

# 51
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Напомням, крайният срок за финализиране на parcursup наближава, побързайте, подръчкайте младежите и девойките. Успех на всички.

# 52
  • до морето
  • Мнения: 2 251
Здравейте,

Има ли някой , който да е следвал и едновременно с това да е работил?

Благодаря.

# 53
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Кой подал - подал. Свърши се.
Желая на всички успешен прием и да се видим отново след 15 .05 с много щастливи коментари.
Късмет

# 54
  • София
  • Мнения: 2 768
Успех желая на всички кандидати за следване във Франция!
Въпреки , че моите деца са още малки за следване, темата ми е интересна и полезна и е възможно един ден и ние да се насочим натам. Надявам се, че ще има много щастливи бъдещи студентчета през месец май. bouquet

# 55
  • Мнения: 157
Здравейте, дъщеря ми завършва втори курс по специалността френски и бизнес мениджмънт в Абърдийнския университет. По програма, втория семестър на трети курс (януари - май 2020г.) , ще преподава английски в частен лицей в Лион. От лицея са и обяснили , че ще и заплащат транспортните разходи, но квартира тя трябва да си намери.Бихте ли предоставили линкове за търсене на квартира в Лион. Благодаря предварително.

# 56
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Някой завършил ли си е досието за общежитие за Крус. Получихме писмо, че документацията ни е непълна и искат сметка за стипендия. Ние нямаме право на такава и съответно още нямаме сметка. Та, някой решил ли е казуса.

# 57
  • Мнения: 2 076
а на какъв принцип отпускат стипендии във Франция, може пък всъщност да имате право и затова да искат сметката?

# 58
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Нямаме право. Трябва да си пебивавал в страната поне една година. Имаме право от догодина.  А и ням а логика да има банкова сметка чуждестранен студент, който още няма адрес, а за първи курс още не са излезли резултатите за прием в университетите. Системата не приема сметка различна от френска. Йабаните им са странни. Пробвахме е с български и с револютски айбан.
Не отговарят и на мейла.

# 59
  • Мнения: 2 076
звучи като някакъв параграф 22 ...

Общи условия

Активация на акаунт