Детската градина - Тема 22

  • 32 140
  • 647
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: X
Гледате само от собствената си камбанария, аз не мога да си позволя моето да спи до 7.30. Та какво точно се предлага, да го слагам да спи в 19.00 ли, за да има повече от 9 часа сън за денонощие?

Е, как в 19:00? В колко става? Да не е 07:30, ама ако става в 06:30 може да си ляга в 20:30, което е напълно нормално за малко дете и пак ще има 10 часа сън.
Не може малко дете да си ляга в 22:00 - 23:00 и след това. По - скоро това не е ОК, отколкото неспането на обяд.

# 61
  • Мнения: 15 032
Ляга си точно в 21, става в 6. И казах вече, че не всеки ден иска да спи в градината, а вкъщи, ако е, никога не спи, но не ми е драма да почива на обяд в градината.

# 62
  • София
  • Мнения: 8 932
Никой от нежелаещите да се спи не каза, че иска да не спят и другите, но пък точно обратното се заформя като желание на “спящите”.
Така е. Но пък и не се дават смислени алтернативи, какво да се направи. Защото в повечето градини липсват отделни помещения за сън и игра. Готови са да са в група по 30 деца, ама ако може и специално отношение. Препълнени градини, претоварени учители и претенции за гледане според нуждите на детето. Ами няма как да стане.

# 63
  • София
  • Мнения: 2 232
Няма как. Системата е неефективна в този си вид.

# 64
  • Мнения: X
Никой от нежелаещите да се спи не каза, че иска да не спят и другите, но пък точно обратното се заформя като желание на “спящите”.
Така е. Но пък и не се дават смислени алтернативи, какво да се направи. Защото в повечето градини липсват отделни помещения за сън и игра. Готови са да са в група по 30 деца, ама ако може и специално отношение. Препълнени градини, претоварени учители и претенции за гледане според нуждите на детето. Ами няма как да стане.

Ами в нашата има, ама желание няма от страна на персонала. Естествено като е по - лесно да тръшнат всички по леглата и да си пият кафето необезпокоявано.

# 65
  • Мнения: X
Ляга си точно в 21, става в 6. И казах вече, че не всеки ден иска да спи в градината, а вкъщи, ако е, никога не спи, но не ми е драма да почива на обяд в градината.

Аз също не бих имала против да си почине 30 - 40 минути. Ама 2 , 3 часа да лежи мирно и да мълчи едно 3 годишно си е адски много. Аз самата ако трябва да го направя ще откача да гледам 3 часа тавана, а какво остава за едно дете. Има разлика между кратка почивка и това.

# 66
  • Sofia
  • Мнения: 5 946
Тук всеки говори спрямо опита му със собственото дете. Но децата и техните нужди са различни. Синът ми се отказа от следобедния сън на 4,6 г., дъщеря ми е на 3,6г и все още следобед спи по 2-3 часа, детето на близки е на 6 и все още си спи по 1,5-2 часа през деня. Добре е, че я има следобедната почивка, така децата , които все още имат нужда от повече сън имат възможност да го направят.
Наистина не можеш насила да накараш някого да спи, когато не изпитва такава нужда. Именно за това никога не съм карала сина ми да спи в ДГ, даже нарочно и пред госпожите съм (му) натъртвала, че той не е длъжен да спи, но слагам акцента върху това, че на другите деца може да им се спи и трябва да се съобразява с това. Не трябва да им пречи да спят, защото така ще имат после повече сили и енергия да си играят заедно.

# 67
  • Мнения: 4 708
Отдавна само чета, но сега сте захванали болната ми тема. Моето дете никога не е спало 14часа на ден, та даже и като новородено. Сега се лъжат с госпожата, тя лежи и не пречи, но пък или лелята или госпожата постоянно я следят защо не спи, и това вече втора година. Ами както сте писали, спи по 10 часа на нощ и са й напълно достатъчни, няма как да стане в 8 и да заспи в 12 на обяд, че тя като бебе изкарваше до 13ч просто това ми е супер абсурдно. Защо дневният режим в 1 и 3 група е един и същ?! И защо когато някой не спи, просто не му дадат една играчка да мълчи и лежи, не знам какъв е проблемът та пък е толкова задължително да спи, нали не пречи?! Госпожата още миналата година я питах " Пречи ли?" Тя " Не." Е така и не ми обясни къде е проблемът.
Относно това изказване "За психологическото и емоционално развитие, следобедният сън е важен. " Има деца, които са по-спокойни, по-мързеливи и те да, ще спят на обяд,  но има по-емоционални, по-живи деца, за които обедният сън не е важен, защото не е важно кога ще спят, а по колко часа сън на денонощие им се събира. Няма универсално правило, за едно дете са достатъчни 10ч нощен сън, за друго 10 нощен + 2 дневен. Затова добре е, че има такава възможност за обеден сън, но защо от 12, и кое 5 годишно спи по 3ч на обяд, сигурно са по-скоро изключение, и аз такова не познавам???? И защо за всички? Добре че, по случайност логопедката и английският са по време на обедният сън, та 3 дни от 5 не лежи по 3 часа в леглото.

# 68
  • Мнения: 1 607
Отговорите са в наредбата на МОН по-долу. Приложима за всички ДЗ. Може да има изменение но намирам Наредба 5/2016.
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url … IAVVrwmS5wtFURx0S

# 69
  • Мнения: X
Въпроса лесно може да се реши ако се види колко от децата в 3 -та и 4 - та група спят. Щото ако от 30 спят 6 - 7...е тогава кой иска индивидуален подход?
В 1 - ва и евентуално 2 - ра група, добре, нека да има сън, но да е примерно по - кратък. Но след това...вече е напълно излишно за повечето децата, а мисля, че изключенията трябва да се съобразят с мнозинството.
Само че това няма да стане защото на персонала всъщност грам не му пука кое дете има нужда от сън и кое няма, за тях това е просто свободно време, в което децата не им се мяркат пред очите и начин да скатаят 3 часа от деня...

# 70
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Не е трудно но има правила и те са за всички както в ДГтака и в у-ще.Смятам че е редно да се придържаме към правилата .Отглеждането на 1 и на 25 ат 1 човек са две различни неща .
Да, ти също си права, аз затова и си затраях, но се чудя дали в други държави е така или има по-голяма гъвкавост специално по отношение на тези неща. ПРавила, правила, ама утре може и под строй да ги водят в тоалетната, щото е по-лесно... Размишлявам си просто.

# 71
  • Мнения: 4 708
"Целодневната организация осигурява възпитание,
социализация, обучение и отглеждане на децата в рамките на 12
астрономически часа на ден през учебната година." Не знам при вас как е, но при нас още в първи член това не важи, не работи 12ч градината, а друг въпрос е, че след 17 вече правят забележки, ако си закъснял със взимането на детето.
Иначе "Учителите в групата определят редуването на формите на
педагогическо взаимодействие и организират деня на детето в
предучилищното образование." т.е. ако решат може да им организират отдих от 13:00 до 15:00, вместо още в 12, но явно това няма как да стане, все пак по-добре там отколкото на училище, така че каквото такова. Проблемът явно е основно в липсата на отделни помещения. Иначе щяха сигурно да измислят нещо.

# 72
  • Варна
  • Мнения: 25 242
В нашата градина помещенията са отделни, но нищо не измислят Mr. Green

# 73
  • Мнения: 4 708
В нашата градина помещенията са отделни, но нищо не измислят Mr. Green
Joy hahaha дайте им идеи де. Че при нас друг проблем, докато лежат и се чудят какво да правят 75% от групата са се сгаджосали. Включително и моята щерка.  Laughing с това спане/неспане/ на обяд ще ги изпоженим преди училище  hahaha

# 74
  • Мнения: 1 607
Над учителите има директор. Над директора поне доколкото знам община и общински съвет контролиращ дейности за всички заведения не единично.  Отделно е РЗИ отделно има вътрешни правила да работа по ведомства. Не е само синдикална работа. Не последно е инспекторат по образованието проверяващ всяка минута от дневните занятия/почивка дали е така както е написана.

Общи условия

Активация на акаунт