Хипермобилен синдром

  • 2 824
  • 1
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 820
  Реших да пусна нова тема, защото видях една тема по същата тема от 2006 година. В тази тема много малко коментари са дадени и разбрах също, че подрастващи деца и млади хора проявяват този синдром.

   Миналата година започнах да чувствам дискомфорт в ставите и се чудих защо ме боляха ставите и мускулите след тренировка - коремни преси, лицеви опори, вдигане на гирички около 1-2 килограма, тичане и т.н. Имам предвид след редовна тренировка, а не след тренировка, която започвах за първи път да тренирам и да се появи мускулна треска поради това, че организмът ми не беше свикнал с подобни натоварвания. Тренирах през 1-2 дни. Прекъснах тренировките поради дискомфорта, който изпитвах. Цялото ми тяло болеше и чувствах скованост и постоянно пукане в ставите.

   Отидох на ортопед през ноември и ми каза, че имам подвижни стави повече от нормално. Каза ми да се движа повече и ми предписа хранителната добавка Моваген 2 пъти по 1 таблетка за 3 месеца. Дори не хвърли поглед, за да види състоянието на ставите ми. Този ортопед беше ми препоръчан, като добър ортопед, но аз не бях изобщо доволна от него. Дори в амбулаторния лист, който се дава на Личния лекар, беше сбъркал горния крайник, в който чувствам скованост. Не беше поставил такава диагноза "Хипермобилен синдром". Не приех тази хранителна добавка, която беше ми предписана. Сметнах, че доста несериозно и некомпетентно се отнесе този доктор.

   През май месец отидох на друг ортопед. Също не ме прегледа. Пак каза, че имам подвижни стави повече от нормалното. Също каза да се движа повече. Предписа ми едно олио за мазане Oxypain oil. От него ефект нямаше.

   През юни месец отидох на ревматолог. Той тогава ми постави тази диагноза "Хипермобилен синдром" след обстоен преглед на ставите, които се схващат и постоянно пукат. Предписа ми Стабифлекс 2 пъти по 1 таблетка на ден за 3 месеца. Назначи ме физиотерапия. Ходих 7 дни. Ефект от физиотерапията не виждам за момента. Моля се да се появи ефект в по-късен етап от време. Приключих последната процедура на физиотерапията на 09,08,2018.  Физиотерапевтът ми предписа Колаген на Doppelhez и Магнезий. Купих тези хранителни добавки, но не мога да пия капсули. На капсулите Магнезий им намерих заместител прахчета - Magnesium+B complex Alkaloid - по 1 прахче на ден. Но чувствам, че този Магнезий не ми понася изобщо. Получавам диария. Купих Колаген с хиалуронова киселина на Doppelherz и разтварям съдържанието на капсулата във вода. Има също заместител на Колаген, но са твърде скъпи варианти за мене. Прочетох за Стабифлекс, че има хора, които проявяват страничен ефект диария и/или повръщане. Затова не съм го купувала. Пак е твърде скъп вариант за мене -  31,00 лв. за месец.

   Физиотерапевтът също потвърди диагнозата на ревматолога "Хипермобилен синдром". И двамата доктори ми казаха, че се предава генетично и съм го наследила или от родителите си, или от другите минали поколения.

   Сетих се, че баща ми постоянно се оплаква от скованост в ставите и пукане. Той ми отговаря, че тази скованост и пукане на ставите има от извършения тежък труд през живота си. Така че тази скованост и пукане на ставите, не съм го наследила от него и нито от неговия род. Като че ли аз съм виновна, че се е появил този измъчваш ме проблем.

   Не се чувствам добре. Дори като стане време да се спи нощно време, просто не ми се ляга. Тогава най-много се схващат и пукат ставите ми - ляво рамо, дясно рамо, дясна китка, десен крак: коляно и глезен. Будя се от схванатост. После по 1-2 часа не мога да заспя. Не мога да намеря място в леглото си, за да се облекчи състоянието на схванатост в ставите ми и да престанат да пукат постоянно. Също се проявява тази схванатост, когато съм в седнало положение. Физиотерапевтът ми забрани лицеви опори, вдигане на каквото да е тежко, всичко, което би ме натоварило ставите.

   Ще се радвам някой да сподели, ако има същият проблем като моя. Можем да бъдем полезни един на друг.

Последна редакция: ср, 22 авг 2018, 13:41 от Jennifer_w

# 1
  • Мнения: 134
Jennifer_w,
Звучи страшно неприятно, наистина. За съжаление не мога да дам съвет за друго освен за приема на магнезий. Лично аз съм чела, че магнезият много трудно се усвоява, когато се приема през устата (както и повечето хранителни добавки). Препоръчително е да се приема чрез втриване в тялото. Има магнезиево олио, което се продава в онлайн аптеките. Около 15лв. струва опаковка от 500мл., която стига за дълго време. Понеже моите прасци се схващат понякога през нощта прочетох от какво може да е и започнах да си втривам магнезий. От тогава не са се схващали, но може да е случайност. Магнезиевото олио се маже на корема преди лягане, но ако имаш болка някъде може да се маже и на конкретното място. Не трябва да се прекалява, макс. 5 мл на ден можеш да втриваш в тялото си. Аз втривам на око, малко на корема и малко на двата прасеца.

И последно...това че баща ти казва, че неговите схващания и болежки са от работата цял живот може да не е съвсем така. Не всеки, който е работил тежка физическа работа има такива оплаквания. Напълно възможно е както ти казват лекарите да е генетично, а той просто да си мисли, че заради работата му.
Пс. - добър ортопед, за който съм чувала и е оперирал мой приятел е д-р Аспарухов. Преглежда в Плевен и в Трявна.


Успех!

Общи условия

Активация на акаунт