Операции на коляното - 2. тема

  • 66 703
  • 450
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 23
Бях на преглед при Др. Точков и като цяло отношението му ми хареса и ме спечели за пациент/клиент като записах час за операция за средата на Май месец.

Той ползва сухожилие от задната страна на коляното (семитендинозус) или от горната част на бедрото (квадрицепса) и каза, че и аз мога да реша кое да бъде, та трябва да попрочета и реша.

Също така препоръчаха да направя 10 дена физиотерапия в клиниката на цена около 500лв някъде. Точно срещу нея пък има хотел Царско село и нощувката е 70лв, което е доста приемливо.

А самата физиотерапия какво представлява точно - асистирано разгъване на коляното + някакви съпътстващи упражнения?
До каква степен това може да се прави в домашни условия от сам човек?

# 436
  • София
  • Мнения: 2 334
Правят се апаратни процедури като електостимулация, може и криотерапия и лимфен дренаж и леки упражнения за пасивно активиране на мускулите, както и за изпъване на коляното.
Според мен, ако си имате друго място за физиотерапия и рехабилитация, не е задължително да е при тях.
Успех!

# 437
  • Мнения: 13
Пуснах отделна тема , но тук май е по - добре .
Здравейте , от декември миналата година имам ужасни болки в коленете . Правих ЯМР и на двете колене - лезия в заден рог и не знам още какво .Първия лекар каза скъсан менискус и скъсан сноп от връзка-(в коляното , което ме боли по -малко )  - ходи на кинезитерапия и ще ти мине .Даде ми и лекарство . Ходих на кинезитерапия , продължих с упражненията вкъщи и нищо . След месец отидох  при втори ортопед - даде Флекс код  2 месеца , нямало нищо притеснително . След няколко месеца записах час за доктор Хубенов , който каза  Плика синдром , менискуса нямало как да ме  боли . Даде Тилкотил , пих 10 дена и пак на преглед . Започнахме инжекциите  с плазма , направих 2 , ужасни болни , по 3 дни не можех да сгъвам крака . Решихме , че няма смисъл да се мъча повече . Последното нещо , което може да направим е артроскопия , но няма гаранция .А аз  не мога  да  живея така цял живот , на 28 години съм. Някой имал ли е Плика ? Препоръчайте лекар за 4то мнение в София  ,моля .

Аз съм оперирана от плика от Хубенов. Щом той ти е казал, не виждам за какво ще търсиш четвърто мнение. На мен ми я махна, след това сложихме 8 инжекции плазма и оттогава нямам никакви болки в коляното. Вече 6 години.


Тези инжекции с плазма болезнени ли са? Къде точно се поставят? Вътре в ставата ли?
Благодаря предварително!

# 438
  • София
  • Мнения: 3 427
...
Тези инжекции с плазма болезнени ли са? Къде точно се поставят? Вътре в ставата ли?
Благодаря предварително!
Не. Ще усетите леко напрежение, когато течността се влива.

# 439
  • Мнения: 34
Здравейте,
Знаете ли дали планкингът влияе отрицателно на коляното при скъсан, неопериран менискус? Скъсването го измерват с ЯМР на около 6мм, засега се въздържам от операция.

# 440
  • Португалия
  • Мнения: 4 039
значи имате мобилност, и изпъвате крака, щом правите планк?

# 441
  • Мнения: 34
значи имате мобилност, и изпъвате крака, щом правите планк?
Да, установен ми е скъсан менискус, но не съм се оперирал и засега карам без операция. Изпъвам краката, имам мобилност.... Въпросът ми е дали планк вреди при скъсан менискус?

# 442
  • София
  • Мнения: 2 334
Не би трябвало да вреди. Няма как да се докъса от планк. На скъсан менискус вредят вибрациите - при ски, тичане и скачане, защото може да се докъса, както и по лесно се износва хрущяла. Блокажите на коляното идват спонтанно, без да ги очаквате или предвидите. Ако сте активен и спортувате по мое мнение само се мъчите със скъсания менискус, но Вие си решавате.

# 443
  • Мнения: 34
Не би трябвало да вреди. Няма как да се докъса от планк. На скъсан менискус вредят вибрациите - при ски, тичане и скачане, защото може да се докъса, както и по лесно се износва хрущяла. Блокажите на коляното идват спонтанно, без да ги очаквате или предвидите. Ако сте активен и спортувате по мое мнение само се мъчите със скъсания менискус, но Вие си решавате.
Благодаря много за мнението. Ходя по много, но това ми е единственото натоварване, не тичам (спрях, когато установихме скъсването) и не карам ски. Затова и отлагам, макар понякога мястото да боли.

# 444
  • Мнения: 23
Здравейте отново, ще правя операция скоро в Евровита за скъсана ПКВ и понеже това ще ми е първата операция на коляно и въобще операция през живота искам да съм подготвен.
Предполагаемо първите дни след операцията са най-трудни и понеже няма да имам човек да ми помага се чудя какви трудности ще имам в тези дни.
Къпането и ходенето до тоалетна с напълно изпънат крак ми е трудно да си го представя как се случва, особено къпането.

Може ли който е минал по този път да сподели някакви полезни съвети?

Благодаря.

# 445
  • Португалия
  • Мнения: 4 039
мисля, че всичко е строго индивидуално
на моята дъщеря крака не беше съвсем изпънат
зависи от протокола, но примерно на нея й казаха да стъпва на крака си веднага
естествено, с помощта на канадки, но де факто, си беше самостоятелна за всичко

# 446
  • София
  • Мнения: 3 427
Здравейте отново, ще правя операция скоро в Евровита за скъсана ПКВ и понеже това ще ми е първата операция на коляно и въобще операция през живота искам да съм подготвен.
Предполагаемо първите дни след операцията са най-трудни и понеже няма да имам човек да ми помага се чудя какви трудности ще имам в тези дни.
Къпането и ходенето до тоалетна с напълно изпънат крак ми е трудно да си го представя как се случва, особено къпането.

Може ли който е минал по този път да сподели някакви полезни съвети?

Благодаря.

Не се тревожете, запазете спокойствие и бъдете с мисълта, че сте в добри ръце.
Най-трудните дни ще сте в болницата. Аз, на Ваше място, ако не можех да разчитам на помощ у дома, бих останала седмица в болницата.
Няма нищо драматично да стане, ако не се изкъпете няколко дни. Иначе става с с домакинско стреч фолио- увивате крака, сядате на нещо- толатната чиния, или някакво столче и с подвижен душ ще се изкъпете.
Другия крак е здрав, него ще сгъвате при сядане, няма да е трудно.
Трудното е, когато сте в леглото, да си вдигнете крака и да го свалите на земята, за да станете. Пригответе си някакъв шал, примерно, с който да го повдигате. Или аз се научих да си подлагам здравия крак под оперирания и с двата едновременно да ги свалям от леглото, за да стана.
Вземете едни патерици за първите дни, ще се почувствате добре, ако ще сте сам и няма кой да помага.

# 447
  • София
  • Мнения: 16 202
E, след операцията на първия крак (десното коляно) и аз не можех да го вдигам от леглото, и аз така с левия повдигах десния, за да го смъкна. След втората операция,  на лявото коляно,  си вдигах левия крак без никакви проблеми. От страх е било невдигането на десния Simple Smile, не вярвах на Малена (рехабилитаторката в ЕвроВита), ама точно така се оказа.

# 448
  • Мнения: 6
Здравейте отново, ще правя операция скоро в Евровита за скъсана ПКВ и понеже това ще ми е първата операция на коляно и въобще операция през живота искам да съм подготвен.
Предполагаемо първите дни след операцията са най-трудни и понеже няма да имам човек да ми помага се чудя какви трудности ще имам в тези дни.
Къпането и ходенето до тоалетна с напълно изпънат крак ми е трудно да си го представя как се случва, особено къпането.

Може ли който е минал по този път да сподели някакви полезни съвети?

Благодаря.

Здравейте. На мен ми пришиха заден рог на медиалния менискус. Един месец не трябва да стъпвам на крака и съм с шина. Ходя с патерици но ми е трудно. Ставам и сядам с изпънат крак, не е сложно но трябва да има място. И за ходенето с патериците трябва да има място. Предварително разчистихме апартамента. За къпане си опаковам с чувал крака с шината и сядам на тоалетната и се къпя с слушалката на душа. Около мен винаги има някой който да ми помага. Слагат ми за ядене на масата или ми оставят нещо наблизо до леглото. Научих се сам да си бия инжекциите противасъсирващо. Абсолютно сам ще е много трудно. Да си сготвиш, да измиеш чиниите.... Най-трудно е качването и слизането по стълби. Има голяма вероятност да паднеш. Ако имаш още въпроси пиши на jivkodd@gmail.com

# 449
  • София
  • Мнения: 2 334
Има си начин за слизане и качване по стълби с патерици. И двамата у дома (у нас има доста стълби) нямаха никакъв проблем. Детето си ходеше и в училището по етажите с патериците. Вземете си патерици тип “канадки”. Много повече свобода на движение позволяват. В болницата би трябвало да Ви покажат как се ходи. Те облекчават тежестта върху оперирания крак, но предполагам ще Ви разрешат да стъпвате съвсем леко с него (да маркирате просто).
Къпането се случваше на стол, имаха водонепромокаеми лепенки върху шевовете, които махнаха със свалянето на конците. Поливаха ги с вода без проблем.
Скрит текст:
Такива бяха нашите, но не са купувани от България. Предполагам, че тук има нещо подобно.
Във всеки случай поне първите дни у дома е добре да имате някой близък, който да ви помага най-вече с домакинстването.

Общи условия

Активация на акаунт