Как си планираме седмичното меню - примерно седмично меню

  • 30 689
  • 186
  •   1
Отговори
  • Секс, спорт, политика, религия - не коментирам...
  • Мнения: 151
Здравейте,

Тъй като темата "Седмични менюта" е заключена, реших да отворя нова тема.
И така, сигурно често се питате "Днес какво да готвя", децата питат - "Мамо, днес какво ще ядем", съпругът пита - "Какво има за ядене". Въпросите са най-разнообразни и стресиращи и ако не сте потготвени за отговор, може да се получат неприятни сцени, а понякога и скандали. Изходът от тази ситуация е седмичното меню, което е съгласувано с всички, които са около масата през седмицата.
По-надолу ще ви покажа  моята визия за храната, която е базирана на информацията, която имам и приблизително храненето, което се опитваме да поддържаме вкъщи.
 
Закуска
Варианти - сладка и солена закуска, като ние лично често не закусваме, а когато го правим предпочитаме солената. Но не пренебрегваме сладката и киселото мляко, затова ще ви дам и такъв вариант.
2-3 пъти седмично:
– сандвичи
3-4 пъти седмично:
– кисело мляко (предимно козе)
– овесени ядки с прясно /козе/ или соево мляко, сушени плодове и малко мед
– смути (по-скоро пролетта и лятото)
Закуска уикенд:
– безглутенови палачинки - различни варианти
– безглутенови гофрети, могат да са солени и сладки
Обикновено избираме 2-3 неща от горните за седмицата и ги записваме неделя вечер, когато правим седмичното меню
Обяд и вечеря
Нашият случай е малко по-различен, защото и двамата с бабата работим от вкъщи, което означава, че обядваме също у дома, докато за повечето хора обядът е навън.
Единственият принцип, който спазваме е да се опитваме обядът да е по-лек, което обикновено означава да е основно зеленчуков и веган, но понякога дояждаме вечерята, най-често, когато са варива.
Обяд, различен всеки ден:
– салата със зеленчуци
– крем супи
– варива
– аламинути
 - ядки
Стараем се да се храним разнообразно и останалите от вечеря зеленчуци на пара се добавят към салатата на следващия ден и става салата-ястие. Когато приготвяме нахут след като го накиснем 24 часа разделяме зърната за готвене и за салата.
Имаме и някои бързи рецепти, които спасяват положението, когато няма друго - сандвичите, както и различните видове юфка и варива.

Вечеря
1-2 пъти седмично:
– риба със зеленчуци на фурна
- качамак
1-2 пъти седмично:
– готова паста  със зеленчуци или пица
– бобово, което да остане за още 1 хранене, например обяд
–  ориз със зеленчуци
- попара
3-4 пъти седмично:
– зеленчуци на пара
Принципът е – поне веднъж седмично риба, 3-4 пъти седмично зеленчуци на пара и веднъж седмично веган вечеря – паста по избор, ориз или бобово, качамак.
Това означава да изберем риба за седмицата, салати, зеленчуци, бобово и нещо за десерти, които са следобедни междинни похапвания.
Стараем се винаги да имаме подръка:
Салати:
– зеленолистни
– зеле с моркови
– цвекло с моркови
– кисело зеле - зимата
– туршии - зимата
Обикновено  ядем различни салати всеки ден, като се стараем да са сезонни. Пролетта наблягаме на зелените салати, а лятото на доматите, краставиците и т.н.
Сготвени зеленчуци :
– крем супи за обяд
– запечени на фурна
- на пара
– различни пюрета
Съответно за седмицата купуваме в неделя или понеделник от всичко за седмичното меню и завъртаме с различните рецепти – поне 3-4 пъти ядем зеленчуци на пара (обикновено кореноплодни), 2-3 пъти пюре (обикновено от броколи, карфиол, картофи)
Зеленчуците на пара са перфектни за самостоятелен лек обяд, сами или в комбинация със салата или варива /боб, грах, леща, нахут.../, както и като гарнитура към риба. Пюретата обикновено са гарнитура, а броколите и карфиола и като самостоятелен обяд.
Бобови и зърнени:
– леща /черна, червена, кафява/, боб, боб мунг, грах, нахут...
– ориз, кафяв ориз, киноа, елда,
Тази категория храни са ни сред любимите ни, затова ги редуваме често. Също така паста или пица, веднъж седмично.
Когато сме навън през деня се опитваме да минем през някой мол със салатен бар или салати за обяд.
Ако  ви е станало интересно - ще публикувам в началото на всяка седмица примерното ни седмично меню.

До скоро Simple Smile

Последна редакция: пн, 26 мар 2018, 21:39 от BGdedi ®

# 1
  • София
  • Мнения: 8 672
Точно това правя в момента. Влязох, за да разгледам готварските теми за вдъхновение Laughing
Ние поръчваме хранителни продукти от сайт и ми е удобно в тетрадка или на компютъра да си направя меню, а отстрани пиша продуктите, които нямам.
Пиша дати и отбелязвам кои са уикенд. През седмицата не готвя закуски и обяд, а само уикенда. 
Разглеждам готварските теми-какво сготвих днес, тези със снимките.Също и в самия сайт ако има намаление на някакви продукти.   
Освен продукти по рецептите поръчвам и 4-5 кисели млека(зависи дали ще готвя нещо с тях или само за закуски на детето), доста яйца, плодове(винаги имаме ябълки и банани), зеленчуци за салата.

# 2
  • Мнения: 46 567
Мдам, всеки ден идва трудния въпрос - какво ще ядем. Това са нещата от които избираме. Като гледаме да редуваме, за да е балансирано, т.е. не само с месо или не само вегетариански.

Закуска
Не закусваме, освен ако не станем много рано. Тогава ядем овесени ядки с прясно мляко + ябълка или препечени филии с масло.
В събота мъжът ми прави нещо тестено, което е за закуско-обяд, защото ставаме късно - мекици, кифлички, баница или много рядко някакви филийки (с кайма, кашкавал, яйце и сирене, пържени).

Обяд
Ако е останало нещо от вечеря го дояждаме.
Ако не - супа, най-често пилешка и зеленчукова. Готвим за 2 дни, единия ден обикновена, на следващия добавяме малко мляко и става като крем супа. Веднъж седмично омлет, яйца по панагюрски, бъркани, т.е. някаква измислица с яйца.

Вечеря

С месо:
- пиле (на фурна)
- свинско (на фурна, на тиган, пълнени питки, джолан, пържоли, с краставици и тиквички по китайски)
- телешко
- заек
- риба/скариди/миди (веднъж в седмицата)
- спагети с кайма и домати
- мусака
- ястие на 3 пласта: месо/грах/картофено пюре
- пица
- суши
- дроб/дробчета (рядко)
- чушки с кайма и ориз (рядко)

Гарнитури:
- зеленчукови шишчета
- задушени зеленчуци
- киноа (с рибата)
- червено цвекло/ябълка/магданоз
- брюкселско зеле (вкъщи се избиваме за него, не знам защо по всички филми го дават като нещо гадно...)
- гъби, запечени с кашкавал
- броколи
 
Без месо:
- зеленчукова мусака
- леща
- боб
- ориз (ризото, залят със сос бешамел или на кюфтенца)
- картофени кюфтета
- кюфтета от червена леща
- кюфтета от овесени ядки и картоф
- кюфтета от нахут
- зелен боб яхния
- картофена яхния
- картофи на фурна
- зелник
- лучник
- пица без месо
- карфиол на фурна
- чушки с яйца и сирене
- тиквички (на фурна или пълнени)
- огретен
- пържени картофи (ако си направим бирен ден понякога)
- миш маш
- сирене/кашкавал пане (като се замисля веднъж на високосна)

Салати:

- шопска
- зеле (в различни вариации - с моркови, краставица, домат)
- айсберг
- салата от тиквички
- домати с босилек

Десерти:

През седмицата основно плодове, пресни и сушени.
За събота и неделя:
- шоколадов мус
- панакота
- палачинки
- кекс
- чийзкейк
- сладолед
- кисело мляко с ягоди (или друг плод) + настърган шоколад
- обърнатия сладкиш с компот отдолу, не знам как се казва
- плодова салата
- крем карамел (рядко)
- мляко с ориз (пак много рядко)

# 3
  • Мнения: 310
Направо си е за възхищение това планиране Grinning
Аз ровя в нета или в хладилника и в главата ми излизат "картинки" на готово ястие (а и съм малко пристрастена към 24kitchen Blush)  Доста бързо решавам, на момента, никога не спазвам рецепта дословно, дори в сладкарството ...  Innocent За мен предизвикателството е да сготвиш от нищо нещо. Колкото повече продукти имам, толкова по-трудно е да избера какво да сготвя.
Имам ли малко повече време правя заготовки и прибирам във фризера.
Планирам меню само за по-специални вечери и събирания.

# 4
  • Мнения: 679
Планирането на седмичното меню е много полезна дейност за мен! Правя го от около 2 години и ми помага, първо в планирането на пазаруването, второ елиминира чуденката "какво ще готвя днес?".
Тъй като сме  на работа/училище по цял ден,  планирам единствено закуските на детето през седмицата и семейнте вечери през седмицата. Разбира се, през уикенда се готвят по 3 яденета за 2та дни.
Когато планирам, най-вече се съобразявам с менюто на детето в училище, за да сготвя разнообразно и различно. Старая се да не дублирам продукти или ястия в един ден.
При нас закуските през седмицата:
- за мен и ММ- овесени ядки, плод, кисело мляко, фреш
- за детето: сандвич със сирене/кашкавал/ лютеница; тортила с крема, шунка, зеленчук/ макарони със сирене, овесени ядки с кисело мляко. Пие сутрин чай/айран/ фреш.
През уикенда обикновено правя топли сандвичи, баница, палачинки и задължително голяма кана фреш за всики.
Вечерите са по-лесни:
- с ММ сме на салати (разнообразяваме зеленчуците) + някакви белтъчини като сирене/ яйце/пилешко филе/риба.
- към горното за детето обикновено има готвено ястие ,като се старая да не преобладават въглехидратите, защото през деня е хапнала достатъчно. Готвя главно "манджи" (т.е. да не е сухо, а да има сос).
Задължително 2 пъти в седмицата готвя постно.
Хляб вечер не консумираме.
Готвя малко количество, колкото за 1 и 1/2 ядене като от остатъка на вечерята обикновено си взимам за обяд за следващия ден.

Радвам се, че съм успяла да създам здравословни навици вкъщи. Всички си търсят салатата вечер и не сядат преди да е на масата. Всички си търсят фреша през уикенда Simple Smile. А съботната ни вечеря е "празнична" и винаги включва и вино Simple Smile

# 5
  • Мнения: X
В къщи се ядат основно пресни храни-месо, риба, яйца, зеленчуци, по-рядко млечни, така че и пазаруване то, и менюто са лесни. Десерти-само по повод или празник, в останалото време плод. Хляб правя, 2 броя седмично. Придържам се към максимално прясна храна и опростено меню.

# 6
  • София
  • Мнения: 13 485
Ако не планираме внимателно, вкъщи ще стоим гладни, защото сме голямо домакинство (6 човека). Обикновено в петък следобед оглеждам форумите, готварските блогове и рецептите в нета. Решавам какво ми се хапва на самата мен и го обсъждам със съпруга ми и с децата (последните обикновено нямат претенции в този момент, но започват с претенциите, когато вече има готово меню Simple Smile ). В петък вечер пазаруваме основните продукти за следващата седмица, съгласно направения избор. През уикендите готвя най-много, което е разбираемо, защото сме най-дълго всички вкъщи едновременно. Под готвя разбирам с участието на всички, понеже големите дъщери се включват за салатите, аламинутите и сладкишите, а съпругът ми се включва в готвенето, понеже често правим повече от една "манджи". Обикновено в събота преди обяд правим 3-4 различни ястия и отделно си приготвяме във фризера заготовки за поне още 3-4, които да приготвим бързо през седмицата.

Следвам няколко основни правила при планирането:

Закуска
Задължително закусваме. Аз имам проблеми със стомаха, съпругът ми цял ден често е в движение, а децата са на училище или на други занимания и закуската ни е абсолютно необходима. За закуска редуваме овесени ядки с прясно или кисело мляко, препечени филии с кашкавал или сирене, кисело мляко с мед, плодове и/или зеленчуци, понякога правя баница или кифлички, домашни бисквити и подобни, но тестените закуски са рядкост (не повече от 2-3 пъти в месеца). Пием кафе и фреш. През уикендите понякога закусваме и макаронени изделия, но гледаме да не е по-често от веднъж на 10-15 дни.

Обяд
За обяд често успяваме да обядваме у дома или най-малкото аз да се прибера да обядвам и да сложа и на децата (ако и които са вкъщи в момента) да обядват. Ако децата не успеят за обяд - гледам да съм им сложила в чантите плод, зърнена закуска или нещо бързо, но сравнително полезно. Обядът обикновено е супа, задушени зеленчуци, бобови храни, някоя по-питателна салата (примерно, булгур с различна комбинация от свежи зеленчуци). Пюретата също са добри за обяд - картофено, зеленчуково и др. Също така, за обяд често поднасям и различни яхнии - картофена, доматена, обикновено са постни.

Вечеря
Винаги за вечеря имаме салата - обилна, свежа и много плодове. На вечеря обикновено ядем печено месо с гарнитура от печени или задушени зеленчуци, 1 път в седмицата - омлети или гювечета, 1 път в седмицата - спагети, паста или пици, 1 път в седмицата - риба.

В седмицата готвим 2 или 3 пъти по 2-3 различни ястия в количества, които да се изяждат на средно 2 хранения всяко.
Пържено вкъщи не ядем.
В петък и в събота вечер пием вино с вечерята, а 1-2 пъти през седмицата се случва съпругът ми да изпие чаша бира.  От известно време открихме руския безалкохолен квас, който много ни допадна на вкус и добре ни се отразява, затова пием от него. Газирано и подобни не се пият у дома (само газирана вода лятото в жегите).

Задължително поддържаме винаги под ръка:
Месо - пуешко (пиле ядем рядко), свинско, телешко, риба и морски дарове, дробчета.
Зеленчуци (пресни) - бяло и лилаво зеле, цвекло, моркови, картофи, чушки, лук, чесън, домати, спанак, гъби, копър, магданоз, карфиол, броколи, брюкселско зеле, грах, зелен фасул, царевица, айсберг, тиквички и др.
Плодове - ябълки, банани, портокали, ананас и др.
Ядки - купуваме основно сурови, които ползваме за директна консумация или за добавка в салати и смутита, заедно с различни семена.
Варива - боб, леща, нахут, ориз, паста.
Хляб, извън този за препечените филийки сутрин, не ядем.
Туршии не правим, но понякога аз правя домашно сладко. Събират се 10-тина бурканчета годишно, които после обичаме да добавяме в кисело мляко (за закуска или десерт).

Навън се храним основно двамата с половинката ми, когато сме по задачи или при излизане с приятели. Понякога излизаме всички на заведение, но тогава обикновено отиваме някъде, където може да хапнем неща, които не си ги приготвяме вкъщи (примерно, суши).

Десерти също гледаме винаги да има под ръка, когато някой прегладнее извън часовете за хранене или да се подсладим след вечеря. Залагаме предимно на плодове и комбинация от сушени плодове и сурови неовкусени ядки. Обичаме черен шоколад (децата познават от малки предимно неговия вкус, а не на млечния и също го предпочитат). Правим си домашни меденки, локумки, чийзкейк или пайове (последните 3 ги правим много рядко - вероятно не повече от 10 пъти годишно). Понякога правя крем-карамел в йенска тава, но и това е не повече от няколко пъти годишно. През лятото си купуваме сладолед - много харесваме руския пломбир.
 

Последна редакция: вт, 27 мар 2018, 13:46 от Fever Ray

# 7
  • На морето!
  • Мнения: 5 770
Закуваме винаги. Обикновено кисело мляко с овесени ядки, мед и плодове /сушени или банан и ябълка/, децата хапват и корнфлейкс или веднъж-два пъти в месеца сандвичи някакви.
Обядвам в офиса- напоследък наблягам на салата с добавки от варени яйца, червен боб и ядки. Понякога риба и морски дарове.
За вечеря правя месо на ММ и децата и се старая да избягвам въглехидрати - пилешко, телешка кайма или сивнско бонфиле, винаги печено или на скара, никога пържено и панирано. Аз рядко вечерям. Любимите ми бързи вечери са: пълнени пилешки гърди със спанак, сушени домати и моцарела, гнезда от кайма, мусака с кайма и киноа вместо картофи, пиле със зеленчуци на тиган /мултикукър/, чушки с яйца и сирене и разбира се класиката- пържли.
Не правя планове, измислям ден за ден какво да приготвя и пазарувам напът за вкъщи и то само колкото ще ми трябва за следващите 24 часа. Сигурно би ми пестило време ако правя седмичен пазар и план за готвене, но не съм толкова организирана.

# 8
  • софия
  • Мнения: 1 305
Здравейте и от мен, в неделя готвя поне 3 основни, който ми стигат до вторник, сина ми обядва вкъщи и гледам да не повтаря ядене, което много ме натоварва. Гледам да има супа(зелена в този сезон). Сряда се прави вид паста, спагети, четвъртък яйца, петък вечеряме навън или поръчваме храна. Събота сутрин има палачинки, филийки,баница. Пазарувам събота или неделя, като взимам каквото ми хареса в магазина и спрямо това готвя. От известно време в неделя си готвя и храна, която да си нося за работа, слагам в кутии и така има поне до четвъртък. Това са по специфични неща, като киноа и по странни салати, който децата не консумират. Мия и режа, като прибирам в хладилника зелената салата и по една зелка, така имам готова салата, която направо овкусявам непосредствено преди вечеря  четвъртък и петък сме на домати и краставици.

# 9
  • Мнения: 1 179
Готвя по предварително изготвено от мен седмично меню вече много време. Преди имах органайзер на хартия, сега вече съм с електронен и в него пиша менюто.
Съответно пазарувам веднъж седмично, съобразно менюто + какво вкъщи е свършило. Това ми пести време и пари.
Обикновено само закусваме и вечеряме вкъщи през делничните дни.
Сутрин сме на смутита, а през почивните дни някаква друга закуска, като плачинки (различни видове), пържени филийки, бухтички, т.е. не толкова здравословна закуска. Не съм фанатик на здравословно хранене.
За обяд през почивните дни приготвям супи. Сега поради бременността и през делничните дни.
За вечеря гледам да редувам - вариво (фасул, леща, грах, киноа), въглехидрати (ориз, картоф, паста, булгур) + салата според сезона.
Междинни закуски (преди обяд и след обяд), когато сме на работа и вкъщи - сурови ядки + сушени плодове, плодова салата.
Рецепти намирам тук, във форума, в БГ и чужди кулинарни сайтове, You Tube.

# 10
  • На брега на реката
  • Мнения: 4 361
Цялостното ни пазаруване се върти около това какво ще готвя през седмицата. При това са ми злояди и не се ядат кой знае колко неща. Видях впечатляващи менюта. Ако и моите си хапваха киноа, скариди, постни и т.н., щях да съм най-щастливата домакиня.
Основно сутрин:
зърнени закуски
печени филийки с/без салам
банички
гофрети/понички/палачинки/ едни поничко подобни формички
кекс във всякакви разновидности/мъфини

Обяд, гледам да е по-бързо, тъй като излизам, за да ги прибирам от училище и нямам мн време да вися в кухнята. А двете свършват по различно време:
пилешки хапки
омлет
супи
пица
спагети

Следобедните закуски са сходни на сутрешната закуска
Към вечерята добавям:
телешко с картофи и грах
свинско/пилешко с ориз
баница
пилешки хапки на тиган
свински хапки на тиган
пици Grinning
леща
боб

Паралелно хрупат разни домашни барчета, гризини, кубети. Йогурти също много обичат за междинно гризане с плод.
С гарнитурите са трудни, нищо не признават. А от ориз и картофи ми е втръснало.
Обичат да хапват бланширани броколи, моркови на пръчици и салати. Ако това броим за гарнитура.

# 11
  • Мнения: 12 864
При нас няма стрес и скандали, защото сме само мъжът ми и аз, а той яде буквално всичко, каквото му предложа. Та е и доволен на това отгоре. Wink
От много години спрях да водя домакински тефтер, решавам спонтанно какво ми се яде за вечеря и това е.

# 12
  • Мнения: X
При нас няма стрес и скандали, защото сме само мъжът ми и аз, а той яде буквално всичко, каквото му предложа. Та е и доволен на това отгоре. Wink
От много години спрях да водя домакински тефтер, решавам спонтанно какво ми се яде за вечеря и това е.
Като гледам, и аз все повече се ориентирам към подобен "модел"....
Снощи например, мъжа ми донесе едни хубави едри гъби, които просто плачат да бъдат напълнени със сирена.
И понеже за снощи имаше вечеря, днес това ще е -пълнени гъби на фурна.
Донесе и едни страхотни патладжани, та утре вечер пък ще са патладжанени пици.
Все още си водя домакинския тефтер, ама е по-скоро по навик и защото обичам да планирам.Уж.

# 13
  • Мнения: 30 802
Не планирам седмично меню, защото ако напазарувам, се оказва, че точно това на никой не му се яде. Затова по-скоро караме ден за ден, или планираме за ден-два напред. Пък и зависи кое ще остане.

Тук виждам много тежки и трудоемки вечери. Най-голямото ядене за деня е обядът. Готвя рано сутрин и е готово за обяд. След това и с пистолет не може да ме заставиш да готвя. Раздавам само закуски де...

Иначе никой нищо не яде, всеки е капризен до небесата, да не говорим, че се изгладнява в различни часови пояси. Вечерята е каквото е останало от обяд плюс сирене и кой каквото си намери.

За пръв път научих за домакински тефтер...

# 14
  • Мнения: 4 450
Редовно преглеждам няколко форума и си крада идеи, с които си градя у дома имидж на ''голямата  работа'' Flushed
У дома е доста динамично в последните години и гледам да откликвам на желанията на всички.
Все така готвя почти всеки ден  в малки количества,но пък естеството на готвенето се промени тотално.
Преди детето бе по-малко и харесваше предимно правени домашни тестени работи ,сега влиза в пубертета и го е ударила на безкомпромисно на  здравословно хранене .Налага се да опознавам напълно нови за мен продукти и техники.
Таткото е традиционалист по отношение на продуктите и вкусовете ,но като всеки мъж си има нужда да бъде изненадван за да не му доскучее. WinkТа и тук се налага да съм максимално креативна най-вече по отношение на комбинациите от по-традиционни неща и много деликатно от време на време да предлагам и по нещо различно ,но все пак близо до тадицията.
Аз май пак започнах да се връщам към старите навици на кафе и сок по цял ден ,което никак  не е ок за горкия ми стомах.
Общо взето принципа е докато пазарувам си харесвам продукти ,така да ми хванат окото и около тях построявам останалото.Или ако съм видяла нещо интересно си вървя със списък.Ако нещо много се е харесало го повтарям периодично докато има интерес ,а от време на врме вадя нещо съвсем простичко  примерно качамак не бях правила никога ,а съм омъжена от 25г .
За сега се справям някак си,но ми е много тягостно ,защото нямам собствени идеи и никак не ми е тръпка да мисля в тази посока,а се налага.Worried

# 15
  • София
  • Мнения: 13 485
Добре, че вкъщи и да има капризни - не го показват. Или не смеят. Основното правило е, че се яде това, което е било планирано и сготвено. Капризите могат да са само по отношение на това дали да пият вода или фреш, дали да хапнат плод за десерт или шоколад, да ядат ли салата с основното или само основно (или само салата, че големите щерки все са на диета) и подобни.
Тефтер нямам. Разпечатвам си списъка и менютата, които съм избрала за следващата седмица. После драскам и хвърлям.
Ако не планирам стриктно и не поддържам правила - тогава сигурно трябва да живея до печката. Предполагам, че след като (част от) децата станат самостоятелни - аз също няма да планирам и ще карам ден за ден.

# 16
  • Мнения: 2 760
През седмицата мисля само за вечерята. Знам в детайли какво имам в хладилника и фризера, техния срок на годност, както и съдържанието на бурканите и консервите, затова най-често влизам в магазина, харесвам си нещо и решавам с какво от наличните вкъщи продукти мога да го комбинирам, както и колко време ще ми отнеме предвид факта, че повечето вечери прибирам сина си от тренировка.
Например ако знам, че имам останала малко домашна майонеза, която трябва да се оползотвори или да се изхвърли, както и царевица, купувам картофи и правя толкова салата, колкото ще изядем на вечерята.

Мразя да изхвърлям храна, така че отговорът на въпроса на темата е: планирам менюто според изтичащия срок на годност на наличните продукти и наличните ми продукти.
Днес по тази схема ще ядем яйца, салата от цвекло и моркови, утре ще се наложи да пазарувам отново.

През уикендите питам децата какво им се яде и го правя.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 164
Опитвам се да бъда по организирана особено с менюто. Доста ми е тежко особено вечер когато тепърва се прибирам от работа и трябва да ходя да напазарувам за вечеря и после да я приготвям. Определено ще ви следя ,
А това е един сайт ,с  който аз се опитвам да бъда по организирана -
https://templates.office.com/bg-bg/%D0%9C%D0%B5%D0%BD%D1%8E%D1%82%D0%B0 , ако на някой му върши работа ,тези преглеждам аз в момента. Simple Smile

# 18
  • Мнения: 2 517
Все се каним да почнем да правим седмично меню, за да ни е по-лесно с пазаруването.
В интерес на истината, обаче, пробвахме веднъж. Нямаше голяма разлика. Ходим през ден за пресни плодове, зеленчуци и млечни продукти, а покрай тях пак купуваме нещо странично, което ни се е дояло.
Най-често питам мъжа ми от предната вечер какво му се яде за другия ден("Каквото прецениш!" Rolling Eyes), а детето още е малко и яде каквото му дам,  и така разбирам дали трябва да се пазарува нещо, което не е налично.
Гледам във фризера да има свинско, пилешко, разни морски работи, за да мога да действам по-бързо. Имам и заготовки на зеленчуци.
Черпя идеи и от тук, така че ще следя темата:)

# 19
  • Мнения: 679
Именно за да се избегне момента да се прибереш и да се чудиш тепърва какво да приготвиш (а почти всичко различно от пържени яйца отнема повече от 15 мин) си правиш планиране и заготовки от предния ден.
Например - в неделя готвих мусака. Запържих повече кайма, като част от нея оставих настрана и утре само ще сваря едни спагети и ще ги сглобя със сос за вечеря.
Салатите също мия и режа в по-голямо количество. Неизползваната част държа в кутии в хладилника, а само за конкретната вечеря овкусявам.
Признавам,ч е много си помагам с кукъра през седмицата. Вечер приготвям продуктите, на следващата сутрин ги слагам на съответната програма на отложен старт и вечерта имам готово ядене като се приберем от работа. Така могат дас е готвят и по-сложни неща като пълнени чушки, варива (леща, боб), яхнии, за които се изисква все пак повечко време.

# 20
  • Мнения: 1 179
Опитвам се да бъда по организирана особено с менюто. Доста ми е тежко особено вечер когато тепърва се прибирам от работа и трябва да ходя да напазарувам за вечеря и после да я приготвям. Определено ще ви следя ,
А това е един сайт ,с  който аз се опитвам да бъда по организирана -
https://templates.office.com/bg-bg/%D0%9C%D0%B5%D0%BD%D1%8E%D1%82%D0%B0 , ако на някой му върши работа ,тези преглеждам аз в момента. Simple Smile

Аз ползвам Google Calendar за плануване на менюто (и не само - за лични и служебни ангажименти и пр.). Закуската е в един цвят, обядът в друг и т.н. Календарът е споделен със съпруга ми и той е наясно кога какво ще се яде. За списъка за пазаруване ползвам Google Кееp, пак е споделен с него, за да може да пазарува/добавя покупки вместо мен.
Споделяла съм за метода ми с други жени и досега не бях срещала позитино мнение. Аз лично не мога да имам куп служебни ангажименти, за които да мисля, и тепърва след края на работното време да мисля какво ще готвя.. Какво остава пък да пазарувам след работа. Прибирам се към 18,45 часа (сутрин излизам в 07,30 часа), като мина през магазина, ще стане 19,45 часа. Кога ще готвя, кога ще вечеряме, кога ще имам време да отдъхна?

# 21
  • Мнения: 1 318
Мъжът ми от месец е на хранителен режим и ми е супер лесно покрай него и ние с детето да се храним по сходен начин. Диетологът му е дал меню за две седмици и стои разпечатано на вратата на хладилника. Хубавото е, че ако в понеделник за вечеря има леща, то и в сряда е същото. Тоест като готвя стига поне за две хранения.
Само за обяд всеки се спасява поединично, че сме на работа. Много съм ЗА такова планиране, иначе си е вечно чудене и даване на излишни пари за храни, които после се изхвърлят, защото не се изяждат.

# 22
  • София
  • Мнения: 1 164
редовния номер е да се влезне в магазина за хляб , и да оставя 50 ненужни лева да глупости. Определено ще пробвам да правя меню и да пазарувам веднъж в седмицата , а хубавото е,че имам пазарче до нас от което можем да се набавяме допълнително с пресни зеленчуци и плодове.
Моя позната пазарува веднъж в месеца основно ( и после само млечни , хляб и тн ) и споделя ,че пести ужасно много пари така, но надали ще мога да се организирам чак толкова.

# 23
  • Мнения: 1 179
редовния номер е да се влезне в магазина за хляб , и да оставя 50 ненужни лева да глупости. Определено ще пробвам да правя меню и да пазарувам веднъж в седмицата , а хубавото е,че имам пазарче до нас от което можем да се набавяме допълнително с пресни зеленчуци и плодове.
Моя позната пазарува веднъж в месеца основно ( и после само млечни , хляб и тн ) и споделя ,че пести ужасно много пари така, но надали ще мога да се организирам чак толкова.
Може, но според мен трябва повече пространство - килер и/или мазе, голям хладилник с фризер, за да може да се съхраняват покупките.

# 24
  • Мнения: 679
Coelum, и на мен ми се чудят всички, че изготвям седмично меню и планирам. Даже чух коментар от други жени и майки, че са ми малко децата и ангажиментите щом имам време да планирам Rolling Eyes
Всъщност точно защото нямаме време трябва да сме по-организирани. Съвсем не ми се губи ценното ми свободно време след работа в пазаруване и висене на печката. Предпочитам да прекарам време с детето, да спортуваме заедно, да моделираме, четем или каквото друго ни се прави. Целият ми график, и личен и служебен е в google calendar. Правя менюто и списъка с пазаруване също в телефона.
За мен би било много затормозяващо да мисля цял ден какво да готвя за вечеря. В нашия офис това е основна тема следобяд между жените, които са семейни и майки. Чак става досадно как хората си пилеят времето и вместо да си свършат служебните ангажименти, дискутират менюта ...

# 25
  • Мнения: 1 318
По всички гореизброени причини предпочитам да си планирам менюто и да знам кога имам да готвя. Избирам и по-мързеливия вариант с мултикукър, за да не се налага да вися пред печката и да бъркам манджа. Преди беше практика да купувам готова храна, но си разбутахме стомасите и се отказахме. Излиза скъпо, а в никакъв случай не е по-добрия вариант.

# 26
  • Мнения: 1 179
Имам уред за бавно готвене, но го ползвам рядко.. Много миреше на готвено вкъщи.
А храната от топлата витрина в магазина или с доставка, е под всякаква критика...
Друго, което ползвам, е вакуум машината. Вакуумирам си зеленчуците, за да траят по - дълго. В килера ни е много топло, а хладилната част за зеленчуците не ми стига.
Също така си правя заготовки - режа зеленчуци като морков, пащърнак, целина, праз, зелени подправки, гъби, чушки, слагам в торби и замразявам. Когато ми потрябва като добавка, отварям, слагам и връщам пак във фризера.

# 27
  • Мнения: X
Като се замисля, че и аз преди се затормозявах така... Сега влизам в меса руския, харесвам парче месо, в къщи го комбинирам с някакъв зеленчук, една салата и вечерята е готова.

# 28
  • Мнения: 30 802
И аз комбинирам протеин и зеленчук, но предпочитам да имам запаси от основните неща. Защото едно ходене до магазина си е губене на време.

Днес направих кюфтета на фурна с кашкавал и галета, имам втора заготовка за вечеря, да са пресни. В слоу кукъра мляко с ориз, което ще се яде и утре за закуско-десерти, а едно голямо парче варено свинско го преработих в къри. Добавих и бял ориз за гарнитура. Всичко това обаче сутрин, както казах, после само претоплям и сервирам.

# 29
  • София
  • Мнения: 8 672
Мъжът ми работи от понеделник до петък, често и уикенда следобед е някъде(да играе футбол обикновено).Той не готви, никога не би минал през магазин да купи домати, които са му харесали или да вземе месо от някоя месарница, защото било прясно. Трябва да му напиша какво искам и къде да отиде. Сам въобще няма амбиции да разглежда хранителни продукти.Не се сеща и при готвенето за някои елементарни неща. Беше си купил сърце и бъбреци(не помня вече, сигурно свински). Просто ги изми и ги сложи в тавата и ги пече.Нито ги почисти, нито разряза, накисна, овкуси.   Наскоро реши да си прави сърца в масло и беше искрено учуден, че е добре да ги свари преди това Grinning
От там произтича и пълната ми свобода в седмичното меню.Важно му е да има месо и да няма тиква, например.
Децата ми са малки, по-голямото, което яде всякаква храна, рядко има капризи.Яде всичко, което досега съм му предлагала. След години, предполагам, ще е различно.
При нас вечерята е основно ядене, защото през деня съм сама с бебето и за мен не готвя-дояждам или си правя нещо набързо.Мъжът ми е натоварен и също вечер яде нещо по-сериозно, топло, с месо.
Уикендите двамата закускваме нещо с яйца-варени със зеленчуци и сирене, на очи пак с някаква гарнитура.Детето яде кисело мляко с плод, овесени ядки, бисквити.Гофрети правя или затиснати в гофретника сандвичи, омлети.
На обяд(уикендите или ако мъжът ми по изключение е вкъщи) ядем нещо бързо.Ако сутринта не сме яли яйца, на обяд го правим.Или големи салати с пилешко, с риба...последно бяха със скариди.
За обедите се организирам трудно.Вкъщи сме всичко, вършим си нещо, играем с децата.Затова са бързи и лесни неща.
За вечеря правя малки колочества до 3-4 порции.Обикновено остава 1, която мъжът ми си взима за работа.
По-сухи неща са или печени ястия.Мъжът ми не обича боб, лещя, манджи в тенджера с ориз, картофи, грах.Но ако направя ще ги яде. Повечето пъти е печено месо, някакви запеканки, нещо с кайма-кюфтета, мусака, руло Стефани, чили кон карне. Обича винен кебап и тогава е съгласен да има ориз Grinning  
Аз не обичам много месо, особено пържоли, цели парчета месо.Харесвам кайма, сирена или безмесно. Затова се опитвам да балансирам между вкусовете на всички и намирам компромисни варианти.
Всеки ден ядем салата, дори ако има гарнитура от картофи, ориз, печени зеленчуци.
2 пъти в седмицата готвя супа, за да има винаги в хладилника.От тях ядем обикновено аз и детето, мъжът ми не се наяжда с тях, не са му любими(освен шкембе чорба).
Десерти правя рядко.Нямаме навик след храненето да сервирам и да ядем десерт. Ако има нещо сладко, си хапваме следобед.
Нещата, които правя вкъщи най-често са без подслаждане,  плод или нещо различно от бяла захар.  Днес за детето има купичка с яйчен крем-прясно мляко, малко натурално нишесте, жълтъци и ванилия. Отгоре ще сложа банани.

Не работя в момента и ми доставя удоволствие да готвя, да опитвам нещо ново.Мъжът ми знае, че положението е така, защото сравнително имам време.Като се върна на работа ще бъде по-различно.

# 30
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 309
Закуска-обикновено филийки с масло и мед за детето,сандвичи с кашкавал ,фреш.Или мюсли и прясно мляко.
В събота,неделя-палачинки,мекици,банички със спанак и сирене.
За обяд винаги има някаква супа ,детето не ходи на занималня и обядва вкъщи-пилешка,телешко варено,гъбена.Днес супата е от спанак.
За вечеря-веднъж в седмицата-риба,през останалите дни готвя месо и зеленчуци.Тази вечер-пилешки пържоли с гъбен сос.Стават бързо.
Всяка неделя пазаруваме за следващата седмица.Месото разпределям в торбички и прибирам в камерата.
Плодове-за фреш или за десерт.
Зеленчуци-картофи,лук,моркови,тиквички,пипер-купуваме за седмицата.
Краставици,домати,зелена салата-през ден.
Веднъж в месеца -брашно,захар,сол,олио,ориз,боб,леща,елда,киноа,фиде,макарони,спагети,кафе.

Последна редакция: вт, 27 мар 2018, 18:13 от -veni-

# 31
  • Мнения: 11 156
Темата е супер полезна и затова се записвам да я следя, макар че наистина в нея са се включили и хора, които могат да отделят за пазаруване и готвене доста повече време от средния работещ човек.
Не планирам седмично меню, нито имаме седмичен пазар. Купуваме пресните продукти от малки магазинчета в центъра (плод-зеленчук, месарница, занаятчийска хлебарница; кисело мляко, сирене, масло, брашно, захар и др. са от обикновен квартален магазин срещу кооперацията) и планирам ден за ден, понякога слизам и по 2-3 пъти, предпочитам да не се задържам храна и да престоява.
През 2-3 седмици се налага ходене до хипермаркет за т.нар. "луксозни стоки" Simple Smile като по-фенси сирена, италианска паста, риба, пастърма или филе елена, кафе, мюсли, здравословни барчета за офиса и училище и др.

Манджи със сос и запръжки не ядем и не готвя никога.  Супи - само кремсупи от зеленчуци и пилешка. Не готвя завъртени ястия през работните дни и много рядко готвя месо (1 път седмично), защото един в семейството е вегетарианец. Затова наблягаме на млечните, яйцата и чат-пат риба - макар че риба и морски дарове в София е оксиморон, гледам да я ям там, където се лови, ама често е невъзможно Simple Smile
Пролетта и лятото ми е супер с изобилието от пресни плодове и салати и възможността за по-лесно хранене навън, зимата е ад.

Закусваме задължително, като за мен от близо 20 г. насам 99.9% от закуските са мюсли с кисело мляко, сушени плодове, лешници и пресни плодове (сега ягоди). За детето са разнообразни - мюсли не яде, ММ е някъде по средата. Най-често са макарони/кускус със сирене или кашкавал, филийки със сладка и солена плънка, печени сандвичи, солени мъфини, баница, палачинки.

Всички споделени вариации на обяд, вечеря и планирането им са ми полезни, макар че голяма част от нещата не ги ядем поради каприз Simple Smile

# 32
  • Благоевград
  • Мнения: 2 871
Аз също планирам седмичното ни меню, като се съобразявам с начина на хранене, който спазвам втора година.
През седмицата задължително консумираме някои от тези ястия:
Свинско/пиле с ориз
Свинско/пиле с картофи
Пържена/печена риба с печени зеленчуци на фурна или на грил-тигана
Винен кебап с картофено пюре, варен ориз или пюре от карфиол (за мен)
Чушки бюрек
Миш-маш
Домашна пача
Печено пилешко (пържоли, бутчета) с гъбен сос
Пържени кюфтета
Бекон с яйца.

Супи:
Пилешка
Гъбена
Телешко варено
Пиле с грах
Зелен боб
Леща
Домашна пача от буркан

В събота задължително се ходи на пазар за пресни зеленчуци. Купувам кромид, моркови, зелени чушки, 2-3 червени чушки, тиквички, зелени подправки.

За работа готвя печена храна, тъй като нямаме условия да консумираме течни. В неделя задължително се прави средна тава с нещо печено, 1 тенджера с течно ястие и закуска за мен.

Тази година фризерът е моят най-добър приятел. През лятото си набрах доста чушки от градината, почистих им семената, нарязах на кубчета и сложих в пакетчета по 500 гр. във фризера и като готвя, слагам от тях. Пресните купувам за директна консумация,  защото съм с проблемен стомах и мога да ям ограничени видове зеленчуци в суров вид.
Изпекох си и цели чушки, обелих и прибрах в пакети в камерата, които ползвам за бюрек. Голямо улеснение си е.
Имам буркани с домашно свинско месо и пача, които ползвам за готвене. Ако правя в неделя печено със свинско от буркан, слагам половината. Другата половина ползвам за винен кебап.

Често се случва да готвя и каквото имам в камерата и го карам на импровизации. Но наистина планирането на седмичното меню си е огромно улеснение, защото не мога да прекарвам по цял ден в готвене.
Събота и неделя са дни за вкусни и завъртяни закуски.

# 33
  • София
  • Мнения: 15 486
Що не мога и аз така?Но у нас даже от предния ден не се мисли, а се решава в самия ден, кой какво иска да яде.И дори да е измислено, мнение се променя по всяко време.И вчерашно не се яде, та няма начин да сготвя нещо от днес за утре.

# 34
  • На остров
  • Мнения: 13 498
При нас разстоянията са големи, има много трафик и повечето хора включително и ние пазаруваме веднъж седмично.
Имаме апликация за пазар споделена с мм и така и двамата може да добавяме продукти. Там нещата са подредени по категории и идват в реда в който са в магазина, зеленчуци, риба, месо и т.н.
През седмицата се готви нещо бързо да е готово за 45 Мин макс. Събота нещо по празнично и завъртяно в неделя нещо готвено . Имаме си няколко вариции и си ги въртим. Супа задължително веднъж седмично, риба под някаква форма също.
Вечеряме вкъщи, другото е храна на работа.
Уикендите закусваме късно и пропускаме обяда, вечеряме по рано.
През лятото правим веднъж седмично барбекю.
Винаги има вкъщи, плодове и някакви зеленчуци понякога замразени.

# 35
  • Мнения: 10 595
Пазарувам в обедната или на път от работа.
Готвя след работа до макс 18:30 сме готови за вечеря.
Готвя само неща, които се ядат от всички вкъщи. Боб, леща, крем-супи, ризота разни никой не обича и не се хабя за продукти и време. Постно - абсурд.
Мисля на момента, каквото ни се яде. Не ме кефи да правя менюта и като за стол каквото следва...
Задължително суши веднъж седмично, защото става супер бързо.
През другото време месо с гарнитура или салата. Понякога мусака, пълнени чушки или огретенчета. Паста със сосове.
Закуската прави ММ - палачинки, сандвичи, гофрети, чийзкейкчета в буркан, бисквитена торта, мъфини.
Смути, айрян или чай за пиене.

# 36
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
Записвам се и аз, огромни адмирации за темата. Седмично меню спестява време и средства. Често е и по- здравословно.
Използвам темплейти и си принтирам по няколко, и ги събирам в една папка. Изтеглих ги безплатно http://thecottagemarket.com, много любим блогър и влогър ми е тази жена. Ще ги показа по- надолу, и ще обясня за какво ги използвам.

Първо съм написала и събрала любими, задължително тествани ястия. Неща, които знам че винаги се изяждат, и че няма да има похабено. Винаги преди да започна да планирам отварям тези листи, и оглеждам и старите менюта и виждам кое не сме готвили скоро, по този начин следя колко разнообразие има в храната ни. Ето как изглежда.

Скрит текст:

Второто, което използвам веднага след като погледна листа с любими рецепти е и самото седмично меню. Тук са подредени по дни, закуска/обед/вечеря, разпределям ги за седмицата. Задължително преди това съм огледала какво имам във фризера, в хладилника, какви консерви имам, и гледам да ги употребя и тях. Поглеждам какво ще трябва да закупя и го записвам на графата в дясно.

Скрит текст:

Третото, което може да се стори излишно на някои е самия лист за пазаруване, подреден по категории.

Скрит текст:

П.П. Има ги и в розАво Grinning

# 37
  • София
  • Мнения: 17 852
Не мога и не искам да мисля какво ще се яде 5 дни напред (за мен лично е непосилно, защото ако в t съм определила за t+4 ястие Х, задължително в t+4 ще ми се прияде У Laughing).

Планирането ми се състои в друго- имам снимки на ястия, на гърба пише продуктите и колко пари ми трябват горе- долу, за да сготвя съответното нещо. Така решавам на момента в зависимост какво има вкъщи какво ще се прави.
А, да, и винаги съм смятала правенето на много ястия през уикенда за порочна практика. Това е свободната част от седмицата за повечето хора и колкото и да обичам да готвя, определено не искам да го правя основно през почивните дни.
Не е по темата, но никога и не чистя събота/неделя.

# 38
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Всичко споделят чудесни идеии, но половината са за хора, които не работят.

# 39
  • София
  • Мнения: 1 164
Честно казано и вкъщи не се толерират много престояли ястия (да се ядат два или повече дни ), а и сме без деца и само се вечеря вкъщи.И не мога да си представя да готвя за няколко дни наплед , а и аз не обичам да има дъх на хлядилник честно казано. А по повод нарязването на зелената  салатата - не се ли скапва по този начин все пак си пуска водичка ? Иначе евалата за труда и подготовките !! При нас е много трдно подбора на ястия, просто оставам без идей за разнобрани ястия , като се старая да не се повтарят поне през цялата седмица.  

# 40
  • София
  • Мнения: 17 852
Скапва се всякак, но ако отдолу сложиш хартия от кухненска ролка, ще попива и няма да се скапва толкова.

# 41
  • Мнения: 46 567
Пропуснах домашни дюнери. Като остане месо, но не достатъчно за всички го режа на парченца, слагаме зеленчуци и пълнозърнести питки. Не мога да се сетя марката, от Била ги взимаме, има обикновени и пълнозърнести, но вторите са по-вкусни.
Всичко споделят чудесни идеии, но половината са за хора, които не работят.
Гответе ги в почивните дни. Ние също в делничните правим само такива, които не искат повече от 10 мин. подготовка, после сами си се пекат, докато вземем по душ и седнем са готови.

# 42
  • Мнения: X
Каква интересна тема?
Като продължение на темите за организацията и режима на работещите майки и тази за училищните/ офисните обяди.

Връщам се да ви прочета.

# 43
  • Мнения: 2 266
Темата е доста интересна.Включвам се,защото всяка седмица се опитвам да наглася някакво меню за седмицата и моите хора непрекъснато го развалят-все нещо не им допада.

# 44
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Човече така е, готвя по дълго в почивните дни но никога не готвя с идеята да стигне няколко дена. Винаги е за едно ядене, ако правя лазаня остава половината да кажем.
Аз съм впечатлена колко здравословно и внимателно всички си подбират менюто ! Много добре звучи всичко, един не видях да казва ние ядем фастфуд понякога или просто спагети болонезе Stuck Out Tongue Winking Eye
Ако и отношението към цигарите масово се е променило би било супер !

# 45
  • Мнения: 10 595
Е как ССФ ще яде фаст фуууууд. Хъпсурт.
Ние ядем. Дюнер/гирос понякога
КФЦ веднъж в месеца крилца пикантни
Толкоз.
И спагети Болонез и Карбонара, ама пастата си я правим сами Simple Smile Мастър Шеф ряпа да яде Simple Smile
Дори успявам да пробутам чат-пат и някой брокол за разкош Simple Smile)))

# 46
  • София
  • Мнения: 13 485
Две в едно, любителите на фаст фууд надали изобщо дори ще отворят темата. Simple Smile Пък и културата на хранене е част от общата култура на човек и от отношението му към живота като цяло.

# 47
  • Мнения: 1 179
У дома не сме капризни. Яде се каквото се приготви. Ако остане, замразявам и се доизяжда друг път. Ако някой има претенции, съм казала, че знае къде е печката, да се спасява.
Иначе сме вегетарианци. Не налагам мнението си за безмесното, но се чудя как има хора, които консумират месо  7 дни в седмицата, по няколко пъти на ден. Подаграта е най - малкият здравословен проблем.... Всички диетолози съветват месо да се консумира до 2 -3 пъти седмично.

# 48
  • На остров
  • Мнения: 13 498
При нас тече много активна кампания за намаляване консумацията на месо и дава резултат.
Аз лично месо повече от два пъти седмично не си представям и то заради мм.

# 49
  • Мнения: 1 903
Не планирам Grinning  каквото се вдъхновя това готвя.Гледам да е по здравословно.Закуските са овесени ядки с мед,плодове,мляко с банан в шейка и т.н обяда е ястие или супа.Гледам да е.задушено.Вечерята е салата с месо на скара. Не употребяваме много тестено,захар и сол.Smirk колкото по здравословно толкова по- добре Simple Smileпри положение,че имам и хашимото при което казват да се избягва глутена.Thinking

# 50
  • Мнения: X
Скрит текст:
У дома не сме капризни. Яде се каквото се приготви. Ако остане, замразявам и се доизяжда друг път. Ако някой има претенции, съм казала, че знае къде е печката, да се спасява.
Иначе сме вегетарианци.
Не налагам мнението си за безмесното, но се чудя как има хора, които консумират месо  7 дни в седмицата, по няколко пъти на ден. Подаграта е най - малкият здравословен проблем.... Всички диетолози съветват месо да се консумира до 2 -3 пъти седмично.
Всъщност, подаграта не се причинява от чистото месо, а от лошата комбинация много месо+много въглехидрати.
Скрит текст:
Аз лично, с ядене на месо 7 дни в седмицата последните две години (с малки изключения-понякога замествам месото с 3-4 яйца на хранене), подобрих всичките си показатели:глюкоза, инсулин, холестеролните фракции, спрях хапчетата за кръвно налягане (противно на всички лекарски препоръки:"За да не вдигате кръвно, намалете месото!").
Сори за вметката.
А фаст фууда никой не го споменава, защото ядащите такъв едва ли изобщо се интересуват от хранене и теми за това.

# 51
  • Мнения: 30 802
Опитът показва, че най-лесно се изхранват всички у дома, ако има редовно заредено някаква мръвка, около която да се построи менюто. С постни манджи всички ще са гладни.

Сега, ако под "месо" се разбира преработено месо, колбаси с добавки и други неща, то да, вредно е. Но ако хомо сапиенс се гътваше толкова лесно от месо, нямаше да сме оцелели досега.

# 52
  • Мнения: 2 649
Що не мога и аз така?Но у нас даже от предния ден не се мисли, а се решава в самия ден, кой какво иска да яде.И дори да е измислено, мнение се променя по всяко време.И вчерашно не се яде, та няма начин да сготвя нещо от днес за утре.
Ха ,ха, чета,чета...у нас е същата работа! Как пък да не замисля в неделя какво ще ядем в четвъртък, примерно. Готви се ден за ден, импровизирам на момента, обикновено обяда е снощната вечеря, никой не закусва през седмицата, сутрин излизам и си пазарувам, следобед готвя. На хладилника има един лист с храни/манджи, които децата обичат и ако се чудя какво да сготвя, гледам от него.
 Уточнявам обаче, че съм си в къщи и имам свободно време.

# 53
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
Две в едно, защо не пробваш не само планиране, но и предварително приготвяне. https://www.youtube.com/watch?v=G9GMrL-wMUs
За протокола за не работещите, много по- лесно ми беше да готвя като работех и нямах деца. Сега с  бебе, което не мога да оставя само, и не иска да спи за повече от 20 мин си е изпитание Simple Smile

# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 418
Опитвам се да планирам храната за седмицата и да осигурим необходимите продукти. Готвя събота или неделя и затварям в буркани докато е гореща. Така имам храна поне за 2-3 дни , като може междувременно да се яде нещо друго и след това, това от буркана.

 С ММ закусваме винаги, децата ядат в градината/яслата. Обикновено е филия (хлябът е с квас и си го правя аз) с нещо. Обяд си взимам за офиса, обикновено е от вечерята.

Месо със салата е класика. Правим си често и печени картофи, които вече са заменили пържените.
Кюфтета на фурна, като предварително съм си подготвила каймата.
Спагети, риба, гювечета, варива...
Омлетът, пък, винаги спасява положението, ако планирането ме издъни. Grinning

Ако не успея с планиране за цяла седмица, гледам да е поне за 2-3 дена, защото мразя да се прибера от работа и тепърва да мисля какво да сготвя, а децата да вървят след мен и да ми дуднат "Мамо, какво ще ядем?", "Мамо, кога ще ядем?"

# 55
  • Мнения: 2 760
Много ми помага темата за 15-минутните ястия, много идеи съм краднала оттам.

Винаги имам в шкафа буркан с домати и пакет макарони, ако съвсем съм го закъсала откъм продукти и време, правя любимия бъркоч на децата ми - в йенска тенджера слагам около 300 гр макарони, сурови, пасирам буркана домати, малко захар, заливам макароните и мятам във фурната да се пече, пращам някое от децата до магазина, който за мое щастие е буквално под краката ми за някакъв колбас, и добавям заедно с босилек, сол и олио. Това вкъщи никога не се изхвърля, макар да не ми е любимо ястие.

# 56
  • Мнения: 310
тъй като съм от тези дето излизат рано и се прибират и готвят късно - правя много заготовки - предимно в рекламните паузи Smile 7 минути са ужасно много време!!! (имам време и да гладя тогава, и да чистя...). Ето какво правя:
- мариновам месо, слагам в плик, плоско разпределено и мятам в хладилника. На сутринта местя във фризера. После като потрябва се размразява много бързо.
- правя си заготовки за супи и ястия с месо - в пликчета/кутии и във фризера
- филетирам риба и бам, пак във фризера
- разпределям и комбинирам зеленчуци на порции за салата, готвене, гарнитура - в кутии/торбички в хладилника
- често пакетирам малко хляб или готово ястие и във фризера, за спешни случаи
- мия чиниите и подреждам всичко за лесен достъп
- преглеждам и подреждам хладилника/фризера - винаги знам какво имам
- правя списък на евентуални ястия с наличното (правя го и като томбола понякога)
- подготвям закуската - примерно сандвичи за печене, кисело мляко с ядки и плодове, тесто за бухти....каквото ми хрумне
п.п. Освен , че съм от цитираните по-горе, съм и от тези дето са нон-стоп в движение и ако се застоят повече от 15мин на едно място ще полудеят Wink

# 57
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Абсурд ми е да си правя седмично меню. Обожавам да готвя, имам винаги десетки идеи в главата си и не мога да ги огранича до едно ядене на ден или стриктен план.

Не закусваме, освен в събота и неделя, когато е по-скоро брънч и се глезим с палачинки, бухтички, сандвичи също хапваме понякога. Уикендите обикновено има нещо солено за старт, а после пием кафе и към кафето има нещо дребно сладко.

През седмицата приятелят ми яде в стола на работа, когато има време или е гладен, но не всеки ден.
Аз си нося обикновено нещо от вечерята (гледам да направя повече за вечеря, за да имам да си нося).

През седмицата само вечеряме, обилна вечеря. Имаме винаги салата (ако е много студено правя супа, но не е често), основно и десерт. Единственото, което може да се каже, че спазвам, е да правя един десерт седмично в събота или неделя, който изяждаме през седмицата. Ако свърши по-рано, правя и втори във вторник, зависи дали неделята не сме закускообядвали само с по-големичко парче десерт.

Гледаме да ограничаваме въглехидратите, от сладкиша/тортата/десерта ни се събират средно максимум 50г въглехидрат дневно.

Картофи и варива почти не готвя, понякога правя ориз. Хляб ядем само уикенда на някой сандвич, добавям и в каймата за кюфтета малко.

Вечер готвя, като обикновено готвя за 2 вечери + един обяд за мен. Някъде около 45 мин отделям дневно минимум, може и час и 1/2 да е, зависи в какво настроение съм. Това ми е времето за мен и за разтоварване. Вечеряме около 7:30-8. Ядем месо или риба със зеленчуци. Веднъж на няколко месеца правим домашна паста.

Общо взето като готвя вечер, правя задължително салата, едно основно месо и минимум една вегетарианска гарнитура, разбирайте зеленчуци, пълнени чушки, рулца с тиквички. Поне един от средно 5те компонента (салата, месо, 2 гарнитури обикновено и десерт) гледам да е нещо по-специално и/или завъртяно. Когато се случи съвсем да нямам време, поръчвам месо или риба на скара на половинката, че ги прави по-вкусни, а аз слагам едни броколи със сметанов сос. Пъстърва с броколи със сметанов сос ни е сред най-бързите яденета.

Държа много на храната, прекарвам много време в приготвянето й и после се наслаждавам при яденето. Определено не ям, за да живея, за мен храненето и кулинарията, особено пък тази на високо ниво, са много повече от жизнен процес. Но абсолютно не мога да планирам какво ще готвя, освен когато готвя за  гости, тогава просто се налага. Но във всички останали случаи, отварям хладилника и решавам.

# 58
  • Мнения: 679
Виж сега, за хора като теб би било ограниаващо да правят седмично меню и да го спазват Simple Smile
Щом пращиш от идеи и вдъхновение е по-лесно да си креативен.
Седмичното меню е полезно за тези от нас, които или не са особено креативни или направо откровено се измъчват и мразят да мислят за изхранването.

# 59
  • Мнения: 1 179
Виж сега, за хора като теб би било ограниаващо да правят седмично меню и да го спазват Simple Smile
Щом пращиш от идеи и вдъхновение е по-лесно да си креативен.
Седмичното меню е полезно за тези от нас, които или не са особено креативни или направо откровено се измъчват и мразят да мислят за изхранването.

Да, добавя - или работят, ангажиранира ни са на макс и денят им е 12 часа +, но все пак искат домашно приготвена храна да хапват.

# 60
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
И тези, които искат да пестят пари Simple Smile По този начин избягваш доста импулсивни покупки, и по- малко храна се похабява.

# 61
  • Мнения: 1 179
И тези, които искат да пестят пари Simple Smile По този начин избягваш доста импулсивни покупки, и по- малко храна се похабява.
Ооо, да! Бях чела за това как хората, особено пазаруващи в супер/хипермаркети), когато не пазаруват по списък, излизат с количка, пълна с импулсивни покупки.
Влизаме в магазина с Keep-a, пазарува се и се излиза. Важно е човек да разпределя добре доходите си, за да не изпада във финансови кризи Simple Smile Това май е за друга тема, може и да има такава. Трябва да потърся, за да обменя опит с други, мислещи като мен.

# 62
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
Това май е за друга тема, може и да има такава.
Винаги биват заключвани/изоставяни, защото обикновено няколко потребителя завземат темата да разтягат локуми по неща, които нямат нищо общо с нея.
И аз съм много запалена, но моите съмишленици ги намирам в ютуб само, за жалост.
Пазаруването онлайн спасява нещата много с тези импулсивни покупки, ама ако си в по- малък град няма как това да се случи.
Аз пазарувам ден за ден, знам че е по- добре за седмица, но при мен това не действа, и нямам никакво място да съхранявам неща. А прекарвам доста време навън сега с малкия, така че имам възможност да пазарувам всеки ден.
Например: определила съм, че на ден за храна трябва да отиват 15 лв, и 10лв за други неща докато си навън. Ако днес оставя в супермаркета 20 лв за храна вместо 15лв, не взимам тези 5 лв от тези за другия ден, а ги взимам от 10-те лева пари за деня. Защото ако ги взема от тези за другия ден, на другия ден никога не ми стигат, после взимам от следващия и така винаги съм в минус. Същата схема може да се приложи и за седмично пазаруване.

# 63
  • Мнения: X
Абсурд ми е да си правя седмично меню. Обожавам да готвя, имам винаги десетки идеи в главата си и не мога да ги огранича до едно ядене на ден или стриктен план.

И аз съм така.
Но въпреки всичко винаги имам представа какво ще се яде горе- долу през седмицата и като цяло пазарът включва поне 2 вида месо,  един вид риба, много зеленчуци и плодове. Като знам, че имам въпросните наличности- от там насетне в движение решавам кога какво да сготвя. Един- два дни в седмицата сме на постно или на зеленчукови запеканки. Винаги, абсолютно винаги има салата на масата. В 98 % от случаите имаме от едно до две /рядко три/ хранения навън. Да не се разбира джънк фууд.

# 64
  • Мнения: 1 179
Аз си правя месечни бюджети за всички разходи. Да, има непредвидени такива, но когато плануваните бюджети не минават границата, човек може спокойно да поеме непредвидения разход.
Преди това правех това в таблица в Exel, сега ползвам приложение, което е на мобилните ни телефони, като има и web версия.
Освен това в САЩ е много известен т. нар. "financial coach" - Dave Ramsey. Книгите му са английски, няма ги на български, но методите му са изключително добри.
Работата ми е такава, че виждам всякакви съдби и в момента най - честото, което се случва, е да срещам хора, които не са преценили финансовите си възможности, с необслужвани кредити са и тъсят всякакъв законов механизъм да се оттърват.

Последна редакция: ср, 28 мар 2018, 13:22 от Coelum

# 65
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Аз лично все едни и същи продукти пазарувам и импулсивните покупки са редки, поне при мен.
Например, ако има намаление на кафе капсули тази седмица, но ми трябват капсули попринцип след 2 седмици, ще ги купя сега. Ако видя лаврак (рядко има), ще купя импулсивно, защото неимпулсивно и да искам, няма. Също импулсивно ще реша дали да взема броколи, карфиол или селъри тази седмица спрямо това кое ми хареса в магазина най-много или в момента какво с най-голямо удоволствие бих хапнала. Иначе ако планирам броколи със сирена, а се окаже, че са свършили или не-хубави...

Но знам, че картофи няма да купя, например.
Често си правя списък, за да не забравя попривършили и по-рядко купуващи се неща. Например, пием 1 седмично натурален сок, булгур взимам също рядко, захар и брашно зареждам като намалеят, такива неща. Преди пазарувах по списък и излизах, точно като Coelum, става по-бързо. Напоследък не ми се прави списък и купувам каквото видя. Така ми е по-евтино, защото иначе обмислям все пак възможни неща за готвене в главата си и се сещам за много, купувам продукти за всичките и само стоят и стареят.

Ние работим двамата на пълен работен ден и в официална среда, в която се налага да планирам дори години напред и ако трябва и вечерите да мисля и планирам предварително, ще се гръмна, искам да оставя нещо и за креативния близнак в мен. Simple Smile

Иначе много обичам да планирам всякакви неща. Малко е противоречие, знам. Simple Smile Може би е малко като при ТиЛи ситуацията, но не я обяснявам добре.

Пазарувам обикновено веднъж седмично, понякога имам втори дребен пазар, ако забравя разни тоалетни принадлежности или трябва да ги попълня, например, или ако ми влезе в главата някакво конкретно ястие, за което нямам продукти.
Поддържам винаги един задължителен набор от продукти у нас, винаги са в хладилника / фризера или шкафа:

3 вида месо (вкл. и наденички)
2-3 вида риба (поне 2 са замразени, защото се продават само в огромни разфасовки)
2-3 вида морски дарове (обикн 2 вида едри скариди и още нещо, в момента - почистени черни миди)
броколи
домат
краставица
чушки
моркови
карфиол / селъри / цикория / зеле - което ми хареса от тези
сирена - 3 вида поне
колбас / шунка за закуската уикенда (не много)
едни полуготови хлебчета (да има за зор, за ман)
пици замразени - ядем веднъж на 2-3 месеца или като се върнем от пътуване
кис. мляко (никой не го яде, но да имам за добавка/разреждане на някой дип) - то тукашното не вкисва
сметани - задължително заквасена и течна
меки сирена / извара / рикота - 2 вида средно - в момента: рикота, крема сирене

От пакетираните неща:

олио, брашно - 2 вида, захар, печени чушки, булгур, консерви червен боб за чили кон карне, сладка царевица, домати / доматен сос, един боб купих, но сигурно ще се яде чак на Бъдни Вечер, червена леща, корнфлейкс и галета за паниране, за зор, за ман - някакви готови макаронени 1/2 пакет, тахан задължително (сусамов), нахут

Има и още, но тези са ми някои от съставките, които имам без изключение и ежедневно в кухнята.


# 66
  • MI
  • Мнения: 11 868
Да споделя и аз. Стриктно меню не правя, но винаги знам горе-долу какво ще се готви през седмицата. Само че правя точно обратното на повечето писали - събота вземам зеленчуците за цяла седмица, после на два пъти през седмицата купувам останалите неща - месо, риба, яйца, сирене и т.н. Зеленчуците се готвят според това кой колко може да стои, съответно и менюто се определя според тях, а месо и риба предпочитам пресни когато е възможно. Като цяло веднъж седмично правя задължително някакво вариво (боб, леща, нахут, грах и т.н.), поне веднъж риба, месо не повече от 2-3, задължително има и изцяло постен ден. Друго нещо важно е че гледам винаги да имам някои основни продукти - консерва домати, зехтин, масло, брашно, варива, сирена, мляко, яйца, картофи, ориз и т.н. Така винаги можеш да приготвиш нещо дори всичко друго да е свършило, особено ако имаш и някакъв зеленчук. Simple Smile Разбира се гледам срока на годност, но вкъщи почти нищо не се хвърля, не купуваме като цяло ненужни неща, а големи количества само от продукти които могат да стоят (ориз, паста, кафе и т.н.). Импулсивни покупки в хипермаркетите трудно правя просто защото както стана ясно не купувам почти нищо полуготово или готово, само основни продукти от които се готви.

# 67
  • Мнения: 46 567
Е как ССФ ще яде фаст фуууууд. Хъпсурт.
Ние ядем. Дюнер/гирос понякога
Не по наше желание не ядем...
Ние си купувахме от време на време дюнери и хамбургери близо до нас, но се смениха собствениците, 2 пъти ни даваха толкова изгорели, че не могат да се хапнат и ги връщахме, отяде ни се.
Иначе детето е всеядно, KFC преди взимаше като се замотаем и няма обяд, но за да се засити трябва да изяде няколко, после пък я боли корема. Сама се отказа след последния път, когато не можа да стане няколко часа.
Пица поръчвахме, но мъжът ми прави по-хубава (ако ни слуша човек претенциите, ще рече, че сме по 30 кила).
в крайна сметка поръчваме само китайско понякога и суши.

# 68
  • София
  • Мнения: 23 041
Дайте ми плануване на мен, включително и за храната. Обикновено пазаруваме в неделя, като имам списък, както и план кой ден какво ще се готви. Аз илизам рано от вкъщи и закускам и обядвам на работа, около нас има много опции, но най- често си поръчваме готвена храна от един ресторант с доста добри цени. Храна никой от колегите не си носи от вкъщи, че няма къде да я държим. ММ за обяд си носи от вкъщи ( най-често ако е останало нещо от вечеря).

Дъщеря ми през деня е с детегледачка. Сутрин ММ и прави закуска, за обяд винаги и оставям от вечерята предната вечер и на нея.

Ако не излизаме някъде гледам да готвя всеки ден. Старая яе единият ден поне да е постно. От месото ям само пилешко, свинско и риба и само тях готвя. Нямаме навика да правим салати всяка вечер или да режем мезета. Десерти също рядко правя/ ядем.

# 69
  • Мнения: 11 156
Аз съм впечатлена колко здравословно и внимателно всички си подбират менюто ! Много добре звучи всичко, един не видях да казва ние ядем фастфуд понякога или просто спагети болонезе Stuck Out Tongue Winking Eye
Eстествено, че ядем спагети болонезе Simple Smile Спагетите са сред най-обичаните и често присъстващи в менюто храни. Пица също много обичаме и правим 1x седмично, с домашно точено тесто. Паста и пица поръчваме и навън, от определени места. И други тестени ядем - например кроасани, но не тези от пакетче, а пресни от пекарна.
Ако под фастфууд се има предвид Макдоналдс, КФЦ, хотдог и подобни - не. ММ и детето обичат Хепи и ходят ча-пат.

П.П. Ядях и Макдоналдс, и КФС и вси подобни в зората на демокрацията, понеже бяха новост от "Запада", а аз бях на 20 и с доста голяма заплата Simple Smile Ами, човек като поодъртее (пък дано и поумнее) и си поразвали здравето, спира да ги яде.

# 70
  • Мнения: 3 316
Планирам най-много за два дни напред, а ми се ще да планирам за седмица и да не купувам излишни неща. Тук има много полезни съвети и ще се възползвам от тях.

# 71
  • Мнения: 2 760
Много обичам като нямаме нищо за вечеря, да направим салата плюс печени филийки с хайвер, някаква риба в буркан - зарган или пък мезето на капитана.
Пазарувам със списък, който е лепнат на хладилника с магнит, и го допълвам периодично до деня на Голямото пазаруване  Grinning, иначе ползвам малкия квартален магазин. Импулсивни покупки не правя, или правя много рядко.
Гледам поне веднъж седмично да вечеряме навън.

# 72
  • Мнения: 679
Без джънк фууд не може. Поне съм го ограничила вкъщи до 1-2 пъти в месеца. 1 месечно поръчвам пица. Детето е голям фен на Доминос. Друга не признава.
Веднъж или два пъти месечно правя и домашен дюнер, здравословен, до колкото е възможно (месото е запечено на грил тиган без мазнина, но с добавени малко соев сос и ориенталски подправки, картофите са печени или задушени, прясна салата и млечен сос с кисело мляко. Единствено кетчупът е "купешки"). Веднъж се излъгахме и си купихме дюнер от "Попа" и дъщеря ми беше страшно разочарована. Изхвърлихме го. Свикнала е с домашния и другият и е гаден...По същата причина не пием пакетирани сокове, а само фреш. Когато свикнеш  с натуралния вкус на храната и тя е качествена, всичко друго ти се струва неприемливо.
Вкусът се възпитава (буквално)

# 73
  • София
  • Мнения: 13 485
Аз не смятам, че пица, дюнер, паста, бургер и подобни са джънк фууд, когато са приготвени вкъщи и в тях са вложени пресни продукти, не са пържени в използвано с дни олио и т.н. Вкъщи правим всички изброени и си ги хапваме с удоволствие. Към купените от вън изпитвам сериозно подозрение дали са приготвени при хигиенични условия и с качествени продукти. Само пържено не приготвям или се старая да е на сух тиган, но най-често замествам с печено.
Близо до нас има много хубава пицария и си поръчваме ХХL пици.
Разните Мак Доналдс, КФС, донати и подобни ядем само, когато пътуваме и няма по-добър избор, но не са ни вкусни и тогава предпочитаме да търсим ресторант, а не закусвалня.
Обичаме също бретцели, кроасани (не от пакет), разни вкусотии от пекарна и нямаме навик да ядем кетчуп, купешки майонези и сосове, мазни храни и др. Обикновено човек не налита на храна, която не е свикнал да яде и тя не му се струва вкусна. Същото важи у нас за чипсовете. Правим си домашен на фурна. Пуканки обаче ядем много и в големи количества, когато си направим филмова вечер.
Подкрепям написаното, че вкусът се възпитава.

# 74
  • MI
  • Мнения: 11 868
Много е хлъзгава темата за джънк фуда. За много хора е страшно престъпление да изядеш филия хляб, но за качеството на изяденото месо не се замислят, нито пък как точно е приготвено ако е полуфабрикат или готово в ресторант. Честно казано домашна пица или хамбургер ми се виждат с една идея по-здравословни от много уж здравословни алтернативи в съмнително заведение, при които са пестили от всичко възможно или овкусена пържола от магазина. Аз лично не изключвам никоя група храни и ми е странно залитането в една или друга посока, но това е въпрос на разбирания. И моди. Simple Smile

Последна редакция: ср, 28 мар 2018, 16:57 от nelig

# 75
  • Мнения: 1 903
Джънк фууда е mc donalds pizza burgeri duneri тестени,чипсове,солетки, ей такива Grinning от които се качва някое друго килце.От тестото особено Wink

# 76
  • Мнения: 1 179
И съдържат мононатриев глутамат, с който така приготвените храни стават безумно вкусни, а домашно приготвените, ти се виждат безвкусни. Колко е вреден, това е друг въпрос.

# 77
  • MI
  • Мнения: 11 868
Пица с глутамат още не съм виждала, но може и да има някъде. Иначе от всичко се слагат кила, ако не си знаеш мярката.

# 78
  • Мнения: 11 156
Джънк фууда е mc donalds pizza burgeri duneri тестени,чипсове,солетки, ей такива Grinning от които се качва някое друго килце.От тестото особено Wink
Дано да си на 13, както никът индикира, че иначе начинът на писане и мислене не е никак ласкателен Simple Smile

Да, от въглехидратите може да се напълнее, ако се злоупотребява (най-вече с количеството) - но иначе са фундаментална хранителна група за всеки един регион от планетата, за всеки един етап от цивилизацията след усядането. Та "тестени" като общо понятие да въвеждаш в една графа с Макдоналдс и чипс... Хлъзгава е наистина темата, както разумно писа потребителката преди това. Аз лично не виждам причина човек, който няма цьолиакия, да не яде хляб и паста, ама айде!

# 79
  • Мнения: 1 179
Пица с глутамат още не съм виждала, но може и да има някъде. Иначе от всичко се слагат кила, ако не си знаеш мярката.
Какво им пречи да го добавят в доматения сос? Той няма вкус, безцветен е. Нищо не ме учудва вече.

# 80
  • София
  • Мнения: 13 485
Домашните са без глутамат и можеш да ги направиш от тесто/брашно по свой вкус (ръжено, пълнозърнесто, от карфиол. Дюнерът, гиросът и бургерът можеш да ги сервираш "отворени" (т.е. изобщо без хляб). Не може всичко "тестено" да е под един показател. Има много храни, които не са тестени и от тях се пълнее повече. Ключът е в балансираното хранене. И в продуктите, защото и само на зеленчуци да караш, ако не са отгледани от самия теб в някое екологично стопанство, няма как да знаеш какво съдържат и на какво ти вредят.

# 81
  • MI
  • Мнения: 11 868
На доматения сос му личи дори захар да сложиш, какво остава за друго. Аз не понасям глутамата и го разпознавам моментално, дори майка ми се отказа от всякакви странни подправки тип пикантина по тази причина...

# 82
  • Мнения: X
Веднъж седмично вземаме джънк- пица и картофки, поне веднъж се храним навън в любим ресторант и  след седмичния пазар също хапваме навън.

Това е нормата у нас и понякога я надвишаваме или смаляваме според обстоятелствата на седмицата.
Ако излизаме през уикенда с щерката по задачи след свършването им сядаме някъде да хапнем по път или ако сме на събитие/ фестивал пак не е проблем да изпием един шейк и да купя бисквити с украса, топъл шоколад и т.н.

Пазаруваме седмично в количества да стигнат за нас тримата и още 5-6-7 деца хранещи се у дома всеки ден по 4 пъти. Рядко се случва да ни свърши мляко, банани или салатите примерно и да се наложи бърз пазар и да  се ходи до магазина още веднъж през седмицата.


Големи разфасовки се вземат с месо, мляко, тоалетни хартии, чувал с 6 кг картофи, тенекии със зехтин, няколко хляба, много зеленчуци и плодове.

Месото и каймата веднага раздробявам на индивидуални торбички за готвене, хлябовете замразявам, правя си заготовки от зеленчуците за супи в торбички и замразявам, купувам и замени зеленчуци и плодове извън сезона, замразявам и изсушавам домашни зелени подправки и липа и мента за чайове и разпределям всичко по кутии и отделения.

Имам голям хладилник и фризер както и килери и складово помещение и перално с рафтове за хартии -кухненски и тоалетни, стекове с мокри кърпи, чанти за съхранение на храна и Зиплок в различни размери, салфетки, препарати и големи пакети с носни кърпи, хавлии и дезинфекциони пакети с кърпички.

Отделно в дрешниците всичко отделно е подредено с хавлии, кърпи, спални комплекти за 8 легла, покривки, салфетки, тоалетни принадлежности, разфасовки със сапуни за ръце и балсами за ръце, пакети с еднократни ръкавици за храна и почистване.


Купувам големи пакети с паста, варива, ориз, брашна, кускус, булгур, елда, киноа и прочие, които веднага насипвам в 3 литрови буркани и ако видя, че нещо свършва знам кога да го попълня.

Също зехтини, ябълков оцет и други олиа слагам в 2 стъклени бутилки и пресипвам при нужда от големите туби в склада от 15 литра в стъклени бутилки от 2 литра.


В отделен шкаф слагам консерви от домати, боб, сладка, консерви с риба тон, мед, кисели краставички, мариновани чушки, сосове и други. Напоследък купувам само био доматени сосове в буркани и био пилешки бульони в кутии. Не купуваме нищо с глутамат, фиксове и други консерви.


Ако мм има прясно месо от улов или риба си ги чисти,  мели на кайма, прави на наденици и сушени меса( има си смокър и дехидратор в гаража) , суши риби и прави на луканки. Има си отделен хладилник в гаража за месата.

Аз си правя седмично меню за да съм сигурна, че за всяко хранене на децата има от необходимите хранителни групи и през седмицата те получават различни витамини и разнообразна храна.

Закуските, обяда, следобедната закуска и снаксовете ми са описани в седмично меню, което съставям след като видя какво е в момента прясно тази седмица след пазара.

От сготвените пресни обеди слагам в стъклени кутии за обяд на следващият ден за училище и работа.

Вечерите ни са по- лежерни и са предимно салати, мезета, омлети, паста и салати.
 Менютата са ми различни спрямо сезонните продукти, но се правят всяка седмица от 2 години.  

Последна редакция: ср, 28 мар 2018, 22:14 от Анонимен

# 83
  • Мнения: 1 179
Съгласна съм с теб, Fever Ray. Аз приготвям тестени. Единствено пастата купувам, но съм се наканила да си купя от Лидл машина за паста, когато я пуснат. Иначе меся тесто за тутманици, милинки, пица, пити, точа баница, хляб правя в хлебопекарната. Понякога правя хляб без месене.
Не прекаляваме обаче. Хапваме да кажем 1-2 пъти тестени, изключение е хлябът, който е пълнозърнест и е всеки ден.
Пицата приговям много тънка. Пека я върху хартия за печене директно на решетката във фурната.
Иначе аз съм вегетарианка от малка, дете бях, по етични за мен разбирания, не заради мода или здравословни причини. Съпругът ми не яде покрай мен.

# 84
  • Мнения: X
Самото днешно брашно, което е 40 пъти повече глутен, не е полезно. И не е задължително да си с цьолиакия, една 'обикновена' непоносимост върши същите поразии в организма.

# 85
  • Мнения: 11 156
Самото днешно брашно, което е 40 пъти повече глутен, не е полезно.
Смях в залата Grinning Краси току-що тръшна де що има агрономи и генни инженери по света.

# 86
  • MI
  • Мнения: 11 868
Дори хората с  непоносимост са много малък процент, масово е мода. Това за глутена е мит според последните изследвания на модерни спрямо антични сортове пшеница. Виж обаче със сигурност преди не са тъпчели животните с антибиотици като сега. С което се обяснява все по-честата резистентност към антибиотици. Истната е че никога хората не са ядяли нито толкова месо, нито толкова рафинирани храни като сега и от там идват проблемите.

# 87
  • Мнения: X
Скрит текст:
Дори хората с  непоносимост са много малък процент, масово е мода. Това за глутена е мит според последните изследвания на модерни спрямо антични сортове пшеница. Виж обаче със сигурност преди не са тъпчели животните с антибиотици като сега. С което се обяснява все по-честата резистентност към антибиотици.
Истната е че никога хората не са ядяли нито толкова месо, нито толкова рафинирани храни като сега и от там идват проблемите.
Не са яли и хляб като днешния.Само преди 25-30 години белия хляб беше коренно различен, нямаше нищо общо с въздуха под налягане, което днес продават като "хляб".
Хората всъщност никога не са ядяли подобни количества храна, както сега.Всеки непрекъснато нещо дъвче, преживя, преглъща.....яде се от сутрин до вечер.Сандвич/кроасан за закуска, 10-на бисквитки с кафето в 10ч., половин хляб с обяда, 2 вафли със следобедното кафе, още 3 филии с вечерята, а междувременно все се лапва по някой бонбон, изпразва се пакет чипс или солети.....имам чувството, че някои хора се страхуват да не им залепнат устните, ако не ги отварят, за да лапват по някоя хапка.
Та, освен от отвратителната днешна "храна" проблемите идват и от свръхголемите количества.

# 88
  • MI
  • Мнения: 11 868
Напълно съм съгласна. Особено тези междини похапвания и то все на вредни неща как се отразяват, но човек често не си дава сметка за тях и после се чуди че хем не яде, хем пълнее. Спазването на режим на хранене според мен е от най-важните неща, всъщност и на спане и всичко останало.

А хлябът е ужасен, но все повече хора гледам че си правят вкъщи....

# 89
  • Мнения: 1 179
Домашният хляб насища повече. Аз повече от една филия не мога да изям.
Брашното е от магазина и няма гаранция, че не е ГМО, но може да се купува био. Много хора си правят квас. Аз все още не съм овладяла техниката за хляб с квас в хлебопекарната. Купувам био мая.

# 90
  • Секс, спорт, политика, религия - не коментирам...
  • Мнения: 151
Здравейте на всички,

Както обещах - ще публикувам моето примерно седмично меню. Покрай него
може да си припомните някои рецепти, както и да ви дойдат идеи за нови ястия. И така:

Примерно седмично меню 02.04 - 08.04.2018 г.

Понеделник - 02.04.2018 г.

Закуска
- сандвич за двама /както за петима, но с половината продукти/
- фреш - портокал, грейпфрут, лимон

Обяд - навън
- салатен бар

Вечеря
- Студена сурова доматена супа
- Пълнозърнеста паста

Вторник 03.04.2018 г.

Закуска
- козе кисело мляко с ядки

Обяд - навън
- яхния с нахут
- салата

Вечеря
- качамак с козе кисело мляко и козе сирене

Сряда 04.04.2018 г.

Закуска
 - Пълнозърнести сандвичи с авокадо, сьомга и яйце
 - Фреш плодове

Обяд - навън
- Салати
- варена тиква с мед и орехи

Вечеря
- Пъстърва на скара
- задушени зеленчуци

Четвъртък 05.04.2018

Закуска
 - Фреш плодове
- Препечени филиики с масло и мед

Обяд - навън
- паста
- салата

Вечеря
- зелена салата
- задушени зеленчуци

Петък, Събота, Неделя, Понеделник - великденски импровизации

Приятна и успешна седмица Simple Smile

# 91
  • Благоевград
  • Мнения: 2 871
Прекрасно меню, интересни предложения  bouquet

Ето и нашето:
Понеделник
Закуска (за мен) - пълнена зелена чушка с бекон и сирене Бри
Обяд - печен гювеч със свинско (зелен боб, картофи, моркови, лук, чушки, домашно свинско от буркан)
Вечеря - пилешка супа и салата от домати, чушки и краставици

Вторник:
Закуска (за мен) - мъфини от яйца, чушка и сирене
Обяд - Запечена риба с тиквички, моркови и гъби на грил
Вечеря - Супа със салата

Сряда:
Закуска (за мен) - омлет с гъби
Обяд - Винен кебап ( с остатъка от буркана) и пюре от карфиол
Вечеря - същото плюс салата

Четвъртък:
Закуска (за мен) - пълнена чушка с пастет
Обяд - Запечена риба със задушени зеленчуци
Вечеря - Миш-маш и запечена наденица

Петък:
Закуска - нещо от предишните, каквото ми се хапва
Обяд - миш-маш и прясна салата
Вечеря - дюнери или пица

Събота/неделя - няма да сме си вкъщи и не съм планирала нищо.

Спокойна седмица на всички  Hug

# 92
  • София
  • Мнения: 13 485
Включвам се и аз.

Между храненията сме предвидили портокали, банани и фурми, понеже децата са вкъщи тази седмица.

Понеделник:
Закуска - домашни мини кроасани с кафе/прясно мляко (според възрастта) и фреш портокал.
Обяд - червена леща яхния и салата.
Вечеря - задушени вратни мини пържоли с лук и салата.

Вторник:
Закуска - препечени филийки и/или плодове (според вкуса на всеки) с кисело мляко.
Обяд - свинско със спанак и салата.
Вечеря - лещата от предния ден и салата.

Сряда:
Закуска - бутерки с извара и айрян.
Обяд - булгурена салата тип Табуле (може да е с добавена риба тон, ако домашните изявят желание).
Четвъртък: свинското със спанак от предния ден и салата.

Петък:
Закуска - овесени ядки с прясно мляко и сушени плодове.
През деня ще пътуваме до друг град и ще обядваме и вечеряме навън, затова не мога да планирам нищо, но задължително на обяд ще хапнем някъде супа, заради малкия, а вечерта ще го решим в крачка.

Събота:
Закуска - домашни "тиганички" (мини палачинки).
Обяд - откраднах си идеята за студената доматена супа, защото много я обичаме и не съм правила отдавна.
Вечеря - паста и салата.

Неделя:
Закуска - типична за Великден - варени яйца, козунак, прясно мляко.
Обяд - ще имаме гости на шарени яйца, зелени салати, ядки и мезета + чаша вино.
Вечеря - агнешко с ориз и зелена салата.

# 93
  • Sofia
  • Мнения: 2 474
Чудесна тема. Ще ми е от голяма помощ!

# 94
  • София
  • Мнения: 8 672
Тази седмица. През седмицата готвя само за вечеря, особено ако детето е на градина. Вечерята ни е основното хранене, защото денем през седмицата ме мързи да си готвя, а уикенда се стараем да ни е забавно и интересно и не ни се прави обилен обяд. Понякога обядваме навън.  Мъжът ми яде най-вече месо, постно почти не готвя. Аз не обичам особено месо, затова често ям гарнитура и салата .
 Вторник-мусака
Вчера(сряда) - бананови кексчета, котлети от сьомга със салата от маруля, краставици, царевица, зелен лук
Днес(четвъртък) - кюфтета на фурна+салата от печени чушки, домати, червен лук.
Петък- Пиле фрикасе и ще направя пилешка супа да има за мен и детето за уикенда(мъжът ми рядко яде супи).
Събота- закуска филийки козунак, натопени в яйце и мляко и затиснати в гофретника. Обяд- препечени филийки, яйчена салата, някакво филе, салата от рода на шопската.  Вечеря-лозови сърми с просо и кайма (правя по-пипкави неща уикенда, когато мъжът ми си е вкъщи и се занимава с децата).
Неделя- закуска , кой каквото намери и измисли, обяд-омлети със салата, вечеря-свински шницели + картофено пюре.  
Понеделник-печени пилешки бутчета+салата капрезе
От вторник ще е новото меню и седмичен пазар.

# 95
  • София
  • Мнения: 13 485
Ние тази седмица сме на всякакви вариации от козунаци, яйца, агнешко и зелени салати, които останаха след Великден. Ще планирам чак за другата седмица.

# 96
  • Мнения: 679
След празниците пак възниква темата за менюто Simple Smile
При нас вече е по-усложнено, тъй като с мъжа ми сме на режим и ядем различно от детето. До скоро беше само мъжът ми на режим и не го мислех, тъй като вечер караше само на салата и някакъв протеин (варено яйце, сирене, пилешко филе, които не изискват някакво специално приготвяне), но след Великден и аз започнах диета и трябва да мисля какво да си приготвя за обяд, което да си занеса в офиса, а за вечеря за детето и за нас отделно, ако това което сготвя за детето не става за диета...Sweat
Хубавото поне е, че като сготвя нещо за детето (малко количество) стига за 2 вечери.
Тази седмица сме на следното меню:
За детето + за възрастните:
Втроник: закуска дете -филия с кашкавал и айрян; вечеря: спагети болонезе и салата. За нас зелена салата с варено яйце
Сряда: закуска дете - филия с кашкавал и чай; вечеря: спагети болонезе и зелена салата. За нас салатата + домашно сушено свинско филе с подправки.
Четвъртък: закуска дете -филия със сирене и домат и чай; вечеря: мусака и салата. За нас салата + пълнени тиквички със зеленчуци и малко от каймата, която приготвих за мусаката.
Петък:  закуска дете - овесени ядки с кисело мляко; вечеря: домашен дюнер с пилешко бон филе на скара и печени картофи на фурна + зелена салата. За нас ще е само месото и салатата.
Събота: закуската е обикновено баница или топли сандвичи + кана фреш от различни плодове (ние с мъжа ми сме само на фреша); обяд: супа спанак; вечеря: пържоли на фурна с гъби и зеленчуци + салата
Неделя: закуската е същата; обяд: супа топчета; вечеря: руло стефани + задушени зеленчуци и салата.

Ние с мъжа ми закусваме само кисело мляко с овесени ядки и плодове и обядваме в офиса, като обикновено е салата + нещо останало от вечеря за мен, а той яде в стола на офиса, пак режимно.


# 97
  • София
  • Мнения: 8 672
Аз правя 2 супи седмично и с тях спасявам положението с детето, когато сготвеното е твърде сухо за него. Той няма против да си яде и на обед, и вечер от супата, т.е. да повтаря в един ден. Понякога правя зеленчукова крем супа и веднъж му добавям крутони, друг път сирене или сварявам малко бяло пилешко месо, нещо зърнено и ги ползвам като добавки. Въртя борш, супа топчета, някаква зеленчукова крем супа, пилешка, телешко варено. Веднъж с картофи, друг път ориз или фиде...слагала съм и просо. Бърз обяд е паста с лютеница и сирене Grinning Но се старая да е рядко, защото в градината ядат страшно много тесто и вкъщи се опитвам да огранича.
Правя и нещо като омлет в гофретника-1 яйце, зеленчуци, някакво подходящо месо, сирене(бяло, кашкавал, чедър) и малко лимецово брашно или овесени ядки.Бъркам и изсипвам в гофретника. Харесва го много.

# 98
  • Мнения: 2 420
Скрит текст:
Редовно преглеждам няколко форума и си крада идеи, с които си градя у дома имидж на ''голямата  работа'' Flushed
У дома е доста динамично в последните години и гледам да откликвам на желанията на всички.
Все така готвя почти всеки ден  в малки количества,но пък естеството на готвенето се промени тотално.
Преди детето бе по-малко и харесваше предимно правени домашни тестени работи ,сега влиза в пубертета и го е ударила на безкомпромисно на  здравословно хранене .Налага се да опознавам напълно нови за мен продукти и техники.
Таткото е традиционалист по отношение на продуктите и вкусовете ,но като всеки мъж си има нужда да бъде изненадван за да не му доскучее. WinkТа и тук се налага да съм максимално креативна най-вече по отношение на комбинациите от по-традиционни неща и много деликатно от време на време да предлагам и по нещо различно ,но все пак близо до тадицията.
Аз май пак започнах да се връщам към старите навици на кафе и сок по цял ден ,което никак  не е ок за горкия ми стомах.
Общо взето принципа е докато пазарувам си харесвам продукти ,така да ми хванат окото и около тях построявам останалото.Или ако съм видяла нещо интересно си вървя със списък.Ако нещо много се е харесало го повтарям периодично докато има интерес ,а от време на врме вадя нещо съвсем простичко  примерно качамак не бях правила никога ,а съм омъжена от 25г .
За сега се справям някак си,но ми е много тягостно ,защото нямам собствени идеи и никак не ми е тръпка да мисля в тази посока,а се налага.Worried

Ако искаш гледай тази поредица в Тубата. Предполагам, че с преводач може да разбереш историята.
Много е интересно, защото показва семейства от различни краища на света и показва какво готвят.
Ястията са прости и обикновено се готвят лесно. Оригиналните продукти могат да се заместят с бг продукти.
Ако към ястието сервираш и една история, на домочадието ще му е също доста интересно.
Един вид small talk за маса.

# 99
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
Mirella_, коя поредица

# 100
  • Мнения: 2 420
Ах, извинявам се!
Уж снощи го оправих, но нещо съм сбъркала явно.


crossfade,
 става дума за поредица от 30 минутни филми за традиционни яденета в различни страни, които започват с думите
" Zu Tisch in..."
Продуцент е немският канал АRТЕ. От 2001 годиона до сега са направили над 200 филми, като една голяма част от тях са качени в Ю туб.

https://de.wikipedia.org/wiki/Zu_Tisch_in_%E2%80%A6

На страницата на АRТЕ има още филмчета, които още не са качени в Тубата. Може да се гледат със субтитри на други езици - английски, френски....

https://www.arte.tv/en/videos/062900-002-A/terroir-cuisine-alentejo/

На мен са ми много забавни.

# 101
  • София
  • Мнения: 6 129
Не правя седмично меню. Пазарувам от кварталната месарница и купувам онова, което ми хареса най-много. Ако са докарали прясно телешко, естествено няма да купя риба само защото ѝ е ред по седмичното меню.

# 102
  • Секс, спорт, политика, религия - не коментирам...
  • Мнения: 151
Един месец без коментари и 101 отговора, май темата се изчерпи. Моля за ключ на темата.

# 103
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 485
Що пък ключ?

# 104
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 722
Понеже в една друга тема има голям интерес към тази, ще я подновя за по- лесно. Аз също се интересувам.

# 105
  • Мнения: 6 064
Понеже аз подхванах темата качвам за следващите шест дни

# 106
  • София
  • Мнения: 13 485
Прекрасен план, Джей!
Даже скоро ще открадна идеи.

Аз ще си подновя информацията, понеже от преди досега имаме промяна в начина на живот и на хранене.
Аз вече не работя и имам достатъчно време за любимото ми хоби, но пък лятото почти не готвим, защото предпочитаме леки храни. С началото на учебната година пак започваме.
Разликата сега е, че големите ни деца вече живеят отделно, а с нас са една тийнейджърка на 14, един младеж на 7 и един брой на 3 седмици.

От храната ни през последните години отпаднаха всички бели брашна, захари, ориз и т.н., прясното мляко и всякакви салами, колбаси и подобни, залагайки на чисто месо само в готвеното.

Тази седмица отиваме да си вземем големите деца и започвам да планирам менюта за по-лесно.
Дори от 15.09. смятам да правя план за 2 седмици напред + пазар, че с бебето ще е трудно всяка седмица, както бяхме свикнали.

Извинете за оффтопика, затова минавам направо на менюто от 05.09. до 11.09.

Понеделник:
З - ние ще закусваме по пътя, а децата при бабите.
О - прясна рибка (ще купим готова, че после в София няма) с таратор.
В - фритата с карфиол и броколи, салата и пъпеш.

Вторник:
З - пълнозърнести макарони със сирене, масло и захар.
О - пилешка супа и салата.
В - миш-маш и грозде.

Сряда:
З - гранола с кисело мляко и сушени плодове.
О - спагети с измислен от мен сос (лук, чесън, домат, зехтин, риган и няколко различни сирена.
В - ще доядем пилешката супа и мелба.

Четвъртък:
З - принцеси с моцарела.
О - месо на скара (вероятно пилешко) и салата.
В - "постни дюнери" (тортиля питки с микс от свежи зеленчуци, горчиченомеден дресинг и свежо сирене) и диня.

Петък:
З - овесени палачинки с банан и домашен мед от рози (подарък от наши близки)
О - тиквички по гръцки (печени на фурна) с млечночеснов сос и салата.
В - свински хапки с 2 вида чушки, морков, лук и подправки (моя вариация на китайско ястие със същите продукти).

Събота:
З - биволско мляко с домашно сладко по избор и маслени бисквити по желание.
О - ще доядем остатъка от месото от предната вечер и таратор.
В - голяма салата с риба тон, пълнозърнеста домашна питка, варени царевички, за десерт ще доядем всички останали плодове и ако има останал сладолед (може да направим мелби).

Неделя:
З - остатъкът от питката с останали сирена и зеленчуци, маслини. Важното е да опразним хладилника, за да го изключим.
О - ще хапнем по пътя.
В - домашна пълнозърнеста пица и праскови и/или круши.

Последна редакция: нд, 04 сеп 2022, 06:23 от Fever Ray

# 107
  • Мнения: 1 555
Това ще е интересно да се види🙂 четири години от пускането на темата, как са се променили навици, менюта и т.н. Със сегашните темпове на ръст на цените ( и заплатите) ще сме представителна извадка. Ние сме трима с много динамичен график и ядем основно вечер у дома( често аз отсъствам и вечерта)
Закуска се приготвя само в почивни дни (когато детето не е на училище)
Обяд (ако има някой у дома, яде каквото има останало от вечерта или някакви яйца)
Вечерята ми остава единствена грижа, без значение дали съм вкъщи или не.Салатата е неизменно то нещо на масата. Без значение дали ще е домати, краставици, зелена салата, айсберг, домати с моцарела... всичко без зеле, алабаш и ряпа.

Ще се радвам, ако мога да придобия опит и организация за седмично меню. Лошото е, че една манджа два пъти в нас не се яде (освен ако не е най-любимата на света🙂)

# 108
  • Мнения: 679
Аз продължавам да планирам седмичното меню от събота и неделя за следващата седмица. Ние също сме 3ма и основно вечеряме  вкъщи, а детето и закусва.
При нас също се мръщят на 2 пъти една и съща манджа.
Това, което правя е да планирам менюто според менюто на детето в училище (имаме месечно меню за обяд), за да не повтарям ястие.
Правя много заготовки, което ми помага и обикновено от това, което готвя за вечеря остава по 1-2 порции за мен и мъжа ми за обяд на следващия ден.
Например, взимам килограм кайма, задушавам я и от част и нея правя пълнени чушки. Останалата вакуумирам докато е топла в стъклена кутия с вакумеб капак от ИКЕА и съхранявам в хладилника още 2-3 дни. Така знам, че ако в понеделник сме яли пълнени чушки, в четвъртък ще направя мусака, спагети или лазаня с останалата кайма.

# 109
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 350
Не ми върви правенето на седмично меню, въпреки че понякога пазарувам с такова намерение. Почти винаги купувам нещо защото съм се присетила за точно определена манджа, т.е. има някакъв елемент на планиране, например миналата седмица взех цяло пиле за печене обаче още си седи във фризера, може да му дойде времето идната седмица, но през това време готвих други неща и не стигнахме. И днес няма да е, ще готвя тиквички че са се насъбрали домашни и огромна доматена салата по същата причина. Освен това почти всеки път като поразгледам готварската тема ми хрумва нещо извън набелязаното седмично меню и предварително планираните неща се отлагат за неопределено време. "Джънк фуд" вземам като ми се прияде такова или като ме мързи да се развъртя в кухнята, или ако сме били навън и сме минали покрай някоя хамбургерджийница и се разнасят аромати на грилована мръвка, мммм. Сега лятото пък и нали е време за барбекю, току някой от съседите омирише квартала и няма как, подемаме щафетата. Въобще лятото стават доста непредвидени рокади в менюто, зимата ми е по-лесно да се придържам към планираното Satisfied Гледам че не съм уникат в това отношение, темата нещо е позабравена 😁

# 110
  • Мнения: 2 175
И аз се опитвам да планирам седмично меню, ноо невинаги ми се получава. А и да си призная, имам голяма липса на въображение в кухнята. Вкъщи аз съм претенциозната, не децата. Въртя, суча и пак се стига до 3-4 манджи, които се въртят нон-стоп.

Вчера се върнахме от почивка, та меню още няма ден за ден. За тази седмица съм измислила да се готвят крем супа от тиква, телешко уелингтън със задушени зеленчуци, „лазаня” от тиквички, сьогма и някаква салата. Ще ни стигне за седмицата. Става въпрос за 7-членно семейство. Две от децата обаче са малки и ядат отделно. От крем супата ще отделя преди да сложа подправки.

# 111
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 350
Трябва да размразявам фризера и поне пет дни идната седмица трябва да се яде риба Scream Още нарсед августовските жеги го планирах, и от тогава нито домакинската работа свършена, нито седмичното меню изпълнено Satisfied А като видя на риба оферта купувам, защото не съм по скумрията, а цените на останалото са станали едни сърцераздирателни. Значи ще стане запеканка, супа, плакия, нещо с лимон и ориз, един ден пържоли и един ден лазаня, пълнени тиквички и освен ако някой не вземе пак да поръча пица калцоне като тази седмица, може би най-после ще си размразя хладилника и ще следвам меню 🤨

# 112
  • София
  • Мнения: 23 041
На мен съвсем  скоро живот и здрве ще ми се промени много графикът и тепърва ще трябва да навлизам в нов ритъм: каката тръгва на градина, бебето на ясла, аз на работа. 🤣 По принцип аз съм тази, която не обича да яде два дни едно и също. Вероятно през седмицата за вечеря ще готвя нещо, което става бързо- пиле, яйца, паста. Чудя се дали един път в седмицата да не вземаме/поръчваме готова храна. Хубавото е, че ангажиментът ми за през деня отпада поне. 🤣 ММ си работи от вкъщи, но той си се оправя чудесно и сам.

# 113
  • Мнения: 2 517
С интерес ще следя темата отново Simple Smile
Май покрай пандемията доста семейства са се увеличили или ще се увеличават те първа - нашето също е от тях Simple Smile
Понеже тази бременност не ми понася много добре, още в началото излязох в болничен. За два месеца, откакто съм в къщи по цял ден, съм наготвила 4! пъти Joy На мен от всичко ми става лошо, карам на сухо. Що диня, домати и таратор се изяде... Joy За щастие, мъжът ми няма проблем с това, и без друго в топлото на никого не му се яде манджа. Той прави някакви месца на барбекюто и така оправяме положението.
Сега като позахладнее мисля, че апетитът на всички ще се върне. Вече и аз сякаш съм малко по-добре, та се надявам да успявам да готвя малко по-често Grinning

# 114
  • София
  • Мнения: 13 485
Понеже седнах да си направя списък за пазар за понеделник, мисля сега да нахвърлям плана за другата седмица и смятам да наблегна на сезонните крем-супи, защото напоследък хапвахме по-сухи храни.

12.09.
З - кус-кус със сирене и масло.
О - руло Стефани и таратор.
В - крем-супа от тиквички, салата от розови домати със сирене Бурата и пъпеш

13.09.
З - домашни кроасани от маслено тесто (може с някакво сладко за пълнеж).
О - пиле с ориз и таратор.
В - гаспачо, брускети или багети с маслиново песто и Хайсе Лийбе (топки ванилов сладолед в горещо малиново сладко и стръкчета мента).

14.09.
З - любимата ни овесена баница.
О - сирене по шопски и айрян.
В - крем-супа от червена леща, шопска салата и микс от плодове.
15.09.
З - принцеси с кашкавал и айрян.
О - ще се почерпим навън след тържествено в училище с родители и съученици на първокласника.
В - доматена крем-супа и сладолед.

16.09.
З - домашен кекс и фреш (за да носят децата за училище - започвам и с кутиите).
О - кюфтета от тиквички и салата от домати.
В - картофена крем-супа, шопска салата и грозде.

17.09.
З - печени филийки, сирена, маслини, домати, чушки сиврия, моркови, сини сливи и фреш
О - пуешки пържоли на тиган и картофи соте.
В - крем-супа от моркови, зелена салата със семена и чийз кейк.

18.09.
З - гранола с кисело мляко и мед
О - омлет с кашкавал и салата от моркови с портокали, мента и слънчогледови семкии
В - лазаня и праскови

# 115
  • Мнения: 481
Много интересна тема, с удоволствие ще следя! До две-три седмици очакваме първото си дете и ще ми е трудно с новородено да планирам меню, но аз обичам да готвя и ще се напаснем някакси. Излязох рано болничен и вече 7 месеца само готвя 😁 За обяд едно, за вечеря друго, и отделно десерт почти всеки ден се прави. Падам си по сладкарството и пробвам непрекъснато нови рецепти! Така че ще ви следя! 😍

# 116
  • Мнения: 6 064
Отминалите дни
 
И предстоящите

# 117
  • София
  • Мнения: 13 485
Джей, кажи за този хайдушки калпак. Какво представлява? Заинтригува ме.

# 118
  • Мнения: 6 064
Джей, кажи за този хайдушки калпак. Какво представлява? Заинтригува ме.
https://https://recepti.gotvach.bg/r-50167-%D0%A5%D0%B0%D0%B9%D0%B4%D1%8 … D0%BF%D0%B0%D0%BA

# 119
  • Мнения: 295
Направо се възхищавам от вас. Това не го умея явно. Планировката явно изобщо не ми е сила. Двама сме ние само/надявам се само за сега/. Закуската ни никога не включва мюсли, овесени и т.н. Препечени лимецови филийки със зехтин, шарена сол, няколко маслинки, варено яйце, може и сиренце, зеленчук. Чат пат варено просо/става като кус кус/ с малко сирене или елда със сиренце. Не го планирам никога. То и за двама, както дойде. Това за закуската. Спазваме и режим някакъв заради здравословни проблеми. Без месо, без тесто и без сладко. За обяд поне за два дни готвя да има. Лятото манджи с тиквички за ужас на мъжа ми/ е не само/. Тиквички със зелен фасул, супа от тиквички, постна мусака от тиквички, зеленчукова супа с тиквички, червена леща с тиквички.....естествено и обилно количество броколи и други полезни  Joy. Не съм толкова лоша и от време навреме все пак и някоя пържолка, пица или друго вредно се вмъква. Вечер, а и по всяко време много салата и някоя риба на скара. Вързана съм ужасно в ръцете относно сладкиши и не  правя никакви десерти. И наистина съм впечатлена от вас как се планират менюта за цяла седмица. Майка ми Бог да я прости го правеше. И десерти различни всеки ден, ама явно не съм наследила тези умения.

# 120
  • Мнения: 481
Аз пък се възхищавам на хора като вас, които не ядат брашно, захар и вредни неща. На нас изобщо не ни се получава. Говорим си, че трябва да спрем, мъчим се и накрая пак снакс и торти... Еми това е 🤣

# 121
  • Мнения: 6 064
Планирам заради злоядо дете, гледам в менюто да има поне едно нещо което да хапва и  да не е едно и също седем дни подред, че и през такъв период минахме.
Чакам с нетърпение зимните дни защото тогава има повече неща, които мога да приготвя. В тези топли дни не е за готвени неща, даже пастата ни е тежка. Без тесто и захар не се виждам.

# 122
  • София
  • Мнения: 13 485
Аз пък планирам по навик, защото сме много хора. Започнах да планирам навремето, когато решихме да се храним здравословно и с 2 породени деца и бебе беше тегаво. После се появи и 4-тото дете и се наложи още по-сериозна организация. След изнасянето на големите дъщери поразредих планирането и го карах по-спонтанно, но сега с бебе, първокласник и тийнейджърка, пазеща линия, пак влязох в голямото чудене какво да ядем.

# 123
  • Мнения: 10 595
Нищо не планирам, щото като планирам хвърлям храна. Събирам мнения и желания и готвим каквото се харесва за момента - готвя аз или ММ, или дъщеря ми. Така че все някой може да се включи в схемата.
Тийнът обикновено яде всичко по много.
Изобщо не ме интересува да е мега разнообразно, след като половината разнообразие виси в хладилника да се подмята и заминава накрая на селските кучовци.
Мислено разпределям да има 1 ден риба или пиле, другото е основно свинско, телешко и кайма.
Десерти нарочно не правя извън празници, малката върти напоследък, когато й дойде музата по нещо. В момента имаме 2 кила меденки 😁 ама са чудни за закуска с мляко.
Ако (когато) сме само двамата с ММ - грам не готвя - салати и плодове, толкоз.

# 124
  • Мнения: 7
Поздравления за темата.Прекрасна е.Simple SmileСкоро си мислех,че би било изключително полезно подобно плануване на менюто,спестява време  и средства.Ще си открадна много полезни идеи и съвети.
Благодаря на всички включили се.
При нас нещата хич не са планувани.
Закуската е само за тинейнджъра,ако изобщо стане рано.Ние минаваме само с по едно кафе,въпрос на навик.
Обяда е работен  и извън вкъщи.На вечеря се събираме всички.Според времето,с което разполагам може да приготвя нещо па засукано,иначе си е стандартни манджички-мусака,боб,пълнени чушки,капама,скара и т.н

Последна редакция: чт, 15 сеп 2022, 13:22 от Данчита

# 125
  • Мнения: 7 423
Толкова прецизно планиране би ме натоварило ужасно. Закъсвам кисело мляко с мюсли или препечени филийки с масло. Мъжът ми не закусва. Не обядваме в къщи. За вечеря планирам по следния начин: купувам два вида месо, стига ми за две готвения за 4 дни общо. Салата от сезонни зеленчуци. Плодове не ядем. Уикендите често сме на път, ядем по заведения. Мъжът ми си похапва чипс шоколад, шоколадови десерти.

# 126
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 350
Хм, като се замисля единственото "планиране" което действително правя докато пазарувам е да има някаква мръвка за 5-6 дни от седмицата, дали ще е ходещо, плуващо, мляно или цяло, около това се върти основната идея на манджите. Зеленчука, варивата и подправките обикновено винаги присъстват вкъщи така че комбинацията се намества според това какво ни се яде на момента. Наличието на фризер обаче понякога размества "планирането" ¯\_(ツ)_/¯ А  ако решим да ядем навън също, а няма как да предвидя че в еди-кой си ден ще се ходи на ресторант или ще се поръчва нещо за вкъщи, това са неща дето са моментни хрумки. А и ако някой каже "яде ми се еди-какво си" няма как да го пренебрегна. Явно трябва невероятна дисциплина за седмичното меню.

# 127
  • София
  • Мнения: 13 485
Момичета, планирането на меню не е задължително.
Всеки преценява дали му е удобно и не е задължително да е работещо решение за всеки.

# 128
  • Мнения: 542
Аз също планирам менюто за седмица напред. Готвя за две хранения, засега не проявят претенции и си ядат два дни едно и също. Два дни ядем свинско, 1-2 пилешко, гледам поне веднъж в седмицата да вечеряме нещо с яйца. Каката не яде риба под никаква форма, ако ни се дояде купувам отвън. Веднъж в седмицата печем нещо на скарата. За обяд за нея почти винаги има супа. Правя я по-гъста, че е злояда и уж да е по-засищаща. За закуска яде обикновено макарони със сирене, кисело мляко с бисквити, понякога сандвичи. През лятото всеки ден задължително салата, зимата по- рядко. Заради малкия има всякаквисезонни плодове, каката яде предимно банани, диня и нектарини.

# 129
  • Мнения: 7 423
Много съм благодарна, че у нас всички всичко ядат. Като бях дете пак беше така. Не бих готвила различни неща за различните членове на семейството.

# 130
  • Мнения: 13 872
Не бих готвила различни неща за различните членове на семейството.
И аз така казвах, но както се казва : разкажи на Господ за плановете си и гледай какво ще се случи.

# 131
  • ВАРНА-морето,сините вълни.
  • Мнения: 4 797
Аз също обичам да планирам, но винаги имам някакви зеленчуци и месо във фризера. Не разчитам да търча до магазина. Меля си месо и на пакетчета слагам във фризера.

# 132
  • София
  • Мнения: 13 485
Аз пък планирам според това, което вече е в хладилника или фризера.

# 133
  • Мнения: 1 796
Чудесна тема!
Аз планирам седмично меню, готвенето ми е любимото домакинско задължение и ми е много удобно да имам планирано меню по дни, вместо тепърва след работа да се чудя кое и как да сготвя. Аз съм с лека форма на ИР и не консумирам въглехидрати и захар, но не лишавам мъжа ми от тях, та се случва да готвя различни ястия за мен и за него, или пък да добавя въглехидратна гарнитура към протеиновия източник. Приготвям един десерт седмично за половинката, най-често в неделя, затова и в моето меню няма десерт всеки ден.
Споделям менюто за текущата седмица, с допълнението, че и двамата не закусваме в пълния смисъл на думата, така че закуски липсват, закуска приготвям през уикенда:
Понеделник:
Обяд: кремсупа от червена леща с къри и сладко чили + шопска салата
Вечеря: скумрия с провансалски подправки (купувам я овкусена от Лидл, страхотна е!) с гарнитура задушени зеленчуци (морков, грах и царевица) и пюре от тиквички
Вторник:
Обяд: пуешки филета със зелена салата
Вечеря: пилешко филе, овкусено с подправка за гирос (пак от Лидл), гръцка салата и бумус (хумус от бял боб)
Сряда:
Обяд: салата Цезар
Вечеря: свинско филе с пюре от карфиол
Четвъртък:
Обяд: сьомга със спаначен сос и броколи на пара
Вечеря: пилешки крилца на фурна със зелена салата за мен, за половинката с гарнитура картофено пюре с кисело мляко (рецептата е от врачанския край, бях предубедена като го опитах, но наистина е приятно разнообразие на традиционния вкус)
Петък:
Обяд: запеканка с тиквички и броколи, сервирана с цедено кисело мляко за мен, за половинката - боб на фурна с кабанос
Вечеря: в ресторант, обикновено имаме 1-2 вечери седмично навън.
Събота:
Закуска: мъфини с кайсии и със сини сливи
Обяд: кремсупа от тиквички с шопска салата
Вечеря: пиле Капрезе
Неделя:
Закуска: мъфините от предния ден
Обяд: яйца по панагюрски
Вечеря: паста Болонезе за половинката, за мен салата с риба тон.
*събота и неделя често излизаме, та се случва да не сготвя каквото съм планирала, не ми е драма, оставям го за следващия ден, обикновено това са ястия с "подръчни материали", т.е. паста, ястия с яйца и според каквото налично имам в хладилника. Пазаруваме в неделя за предстоящата седмица.
Утре ще планирам менюто и за идната седмица, работя на смесен модел home office + присъствено, тази седмица бях вкъщи и обядите си бяха за мен, половинката обядва с колеги навън. Идната седмица ще съм в офиса, винаги си нося храна в кутия и обикновено тогава повтарям храненето на вечеря + обяд на следващия ден, за мен това не е проблем.
Едно трикче, което прилагам - на предната ми работа нямахме кухня и винаги обядвахме в едно ресторантче с много разнообразно обедно меню, та изчерпам ли се от идеи, влизам да им видя обедното меню (качват го всеки работен ден) и обикновено си харесвам някоя идея за интерпретиране у дома Simple Smile

Последна редакция: сб, 17 сеп 2022, 18:45 от Crystal Noir

# 134
  • Мнения: 481
Страхотно меню! Ще пробвам скумрията от Лидл

# 135
  • София
  • Мнения: 13 485
Crystal Noir, много ми допадна менюто ти! И веднага си открадвам няколко идеи и планирам нашето. Скумрията от Лидл също преди я купувах често и я бях забравила, затова още следващата седмица ще се поправя и ще взема за фризера.
Сложното е, че учениците ще закусват и обядват в училище, та ще трябва да слагам разни неща за тях в кутии. Той ще получава закуска там и ще обядва в стола, затова ще му слагам леки закуски. Тя ще носи кутии за закуска и обяд. Отделно трябва да има обяд за мен и съпруга ми.

Понеделник:
З - бъркан тутманик
О - микс салати със сирене Бурата
В - крем-супа от червена леща и шопска салата Wink, грозде
За нея - тутманик и навити зеленчукови тортили, пълни с микс от зеленчуци
За него - тутманик и грозде

Вторник:
З - пълнозърнест кекс с ябълки
О - гаспачо
В - свински гърди със сладки картофи на фурна, сини сливи
За нея - кекс и зеленчукови тортили, навити с крема сирене и обезкостени маслини
За него - кекс и микс от ядки

Сряда:
З - немски морковен хляб (с микс от ДМ)
О - салата с риба тон
В - спанак с ориз, заливка от кисело мляко, праскови
За нея - морковен хляб и микс от зеленчуци със сирене
За него - морковен хляб и грозде

Четвъртък (почивен ден):
З - гранола с овесено мляко
О - яйца по панагюрски и салата Валериана с 3 вида чушки
В - фрикасе с пуешко месо, круши

Петък:
З - домашни пълнозърнести крекери
О - задушени зеленчуци с пармезан и чипс от бекон на сух тиган
В - крем-супа от грах и салата от зеле и моркови, домашен чийз кейк
За нея - крекери и задушени зеленчуци с пармезан
За него - крекери и протеиново барче

Събота:
З - принцеси с кашкавал
О - зеленчукова супа с фиде
В - бяла риба филе на фурна със задушен карфиол, грис (крем)

Неделя:
З - принцеси с яйце и сирене
О - пилешки крилца на Еър фрайера със соев сос и салата от печени чушки
В - запеканка с броколи, шоколадов мус с ядково мляко и малини

# 136
  • Мнения: 2 281
Извинявам се, ако съм пропуснала, но може ли малко повече за морковения хляб? Благодаря!

# 137
  • София
  • Мнения: 13 485
Морковеният хляб се продава като готова смес на био щанда в ДМ. Добавя му се вода и оцет и/или ядково мляко. Аз го пека в тавичка и става като кекс. Вкъщи много го обичат.
Имат и хляб с микс от семена, който също е хубав.
Правила съм и по оригиналната рецепта, но този е най-бърз и лесен.

# 138
  • София
  • Мнения: 721
Ще чета идеи, за да си структурирам менюто и бюджета по-умело Simple Smile

# 139
  • София
  • Мнения: 13 485
Аз пак скоро не съм писала, но доста ми се улесни планирането с тръгването на училище на децата.
На първокласника им дават закуска в училище, а на обяд яде в стола. Затова му слагам само разни "залъгалки" - пакетче ядки, пликче солети или крекери, някое Барни или меденка.
госпожицата също иска по-леки неща. Сутрин започна да става по-рано, за да закуси вкъщи (в момента предпочита да си прави навити тортили с някакви сирена и зеленчуци и чай) и да не носи кутии, а за през деня хапва разни леки неща - оризовки, овесени бисквити и т.н.
Така ми остава по-сериозната част от планировката за вечерите. Ние със съпруга ми закусваме по-бързи за приготвяне неща - овесени ядки, макарони със сирене, протеинов шейк, мюсли барчета или бисквити. На обяд си правим още големи купи с богати салати, които като застудее ще сменим със супа.

Тази седмица вечерите са следните по план:
П. - кюфтета по чирпански и прясна домашна туршия.
В. - пуешки руладини с гъби на фурна и зелева салата.
С. - пуешко със спанак и кисело мляко за добавка.
Ч. - гъби с ориз и салата с розови домати, червен лук и бяло сирене.
П. - спагети с домашен сос, който аз си правя с чесън, лук, домати, подправки и няколко вида сирена.
С.
Закуска - домашни кроасани с маслено тесто и чай.
Обяд - супа топчета и плодове за десерт (вероятно круши, защото видях много хубави в близкия Плод и зеленчук).
Вечеря - домашни бургери с купешко хлебче за бургер, домашни кюфтенца, червен лук, домат, картофи на еър фрайър и 2 вида домашен сос.
Н.
Закуска - немски многозърнест хляб в тава (отново от смеските в ДМ), сервиран с различни сирена, кашкавали, маслини, домати.
Обяд - телешко варено и салата от цвекло.
Вечеря - свинско с прясно зеле и райски ябълки за десерт.

# 140
  • София
  • Мнения: 8 672
Моето голямо е вече втори клас и ядеше в стола някъде около месец и нещо. И закуските, които им дават, и храната в стола е отвратителна. Почти целия клас си носи кутии с храна, само няколко дрца ядат в стола. А храната по програмите моето спря да я яде. Или  са някакви бисквити/кифли, които са с мармалад, някакви сухи...имат дъх на найлон(носи ги вкъщи и ги виждам) , или е прясно мляко на Саяна, от което половината клас беше със стомашни проблеми в първи клас , някои деца стояха вкъщи по седмица след консумирането на млякото. И моето отказва да го пие(след като и то препати с повръщане, разстройство).
Детето ми не е капризно, яде всичко и често опитва и нови "странни" неща, та щом то не харесва храната в стола, си представям каква е Grinning
Та затова редя кутия, в която слагам обяд и междинни закуски(детето е целодневно обучение до 17:30).
Слагам или сандвичи, или нещо останало от вечерята. Плюс винаги плодове, зеленчуци, някакви неща за гризане. Понякога в малък термос чай или мляко с какао.
Не ми е особено трудно, защото си правя план предварително със седмичното меню, кога какво да слагам в кутията.
Тази седмица съм планувала(слагам ги в разбъркан ред, както се сещам какво съм написала в менюто)
Пъстърва на фурна, картофена салата+ някаква със зелении и ще направя и картофена крем супа да има резерва за децата за следващите дни.
Пълнени чушки
Свинско на грил тигана и ориз с гъби
Баница, пилешка супа
Чили кон карне
Печено пилешко, супа с ориз и спанак.
Имам в резерва продукти за спагети, сладки картофи, които си пека аз и ям. Аз съм на хранителен режим, заради алеергии и непоносимости и затова си правя нещо набързо за мен.
Закускоте често са импровизирани, защото ги правя за 5 минути, да ядат, докато аз сутрин приготвям кутията. Гофрети, варени яйца+ филийка, тост сандвичи, мляко със зърнена закуска. Аз закусвам банан или нищо 😅 Кафе или зелен чай пия, докато ми се дояде.

# 141
  • Мнения: 6 064
Нямам време да вляза в програмата та пиша тук изминалата седмица.
П
Баница със сирене и спанак
Кисело мляко

В
Пилешка супа
Запеканка от карфиол и кашкавал
Бисквитена торта

С
Пържени картофи
Пържоли на фурна
Салата от домати

Ч
Супа от киселец и коприва
Мусака
Кисело мляко

П
Боб яхния
Сафрид
Картофена салата

С
Курабийки
Гювечета

Н
Макарони на фурна
Супа топчета

П
Пуешко с картофи
Леща
Питка

В
Пилешка супа
Пържоли
Млечна салата
Торта

Момчетата закусват у дома, обядват навън сухи неща та вечерите са ми важни да е нещо сготвено.

# 142
  • Мнения: X
Планирам седмичното меню според сезона и с оглед на това, какво ни се прихапва напоследък, както и какво предлага супермаркетът. Напр. сега е сезонът на тиквата и вариации с този зеленчук много - крем супа, тиквен сос, паста с тиква, ризото с тиква, печена на фурна и какво ли още не. Като цяло, обичам да готвя и да експериментирам и през годините съм си намерила голям брой рецепти от най-различни кухни (българска, индийска, италианска, средиземноморска, и т.н., и т.н.), от които си харесваме нещо за конкретната седмица.

 Класическа подготовка на храната (meal prepping)  - да готвя през уикенда и да притотвям едни и същи ястия за всеки ден от идната седмица - не правя. Много скучно би било менюто по този начин. Но определено по-трудоемката част от готвенето често се случва за час - час и нещо в неделя - правя дресинг за салатите в голямо количество и после в хладилника, сосове към ястията, приготвям основните съставки, процесирам зеленчуци - и след това през седмицата само комбинирам и готвя минимално. В края на седмицата и през уикенда или си спретваме нещо спонтанно, или хапваме навън, или поръчваме.

# 143
  • Мнения: 555
Планирам седмичното меню според сезона и с оглед на това, какво ни се прихапва напоследък, както и какво предлага супермаркетът. Напр. сега е сезонът на тиквата и вариации с този зеленчук много - крем супа, тиквен сос, паста с тиква, ризото с тиква, печена на фурна и какво ли още не. Като цяло, обичам да готвя и да експериментирам и през годините съм си намерила голям брой рецепти от най-различни кухни (българска, индийска, италианска, средиземноморска, и т.н., и т.н.), от които си харесваме нещо за конкретната седмица.

 Класическа подготовка на храната (meal prepping)  - да готвя през уикенда и да притотвям едни и същи ястия за всеки ден от идната седмица - не правя. Много скучно би било менюто по този начин. Но определено по-трудоемката част от готвенето често се случва за час - час и нещо в неделя - правя дресинг за салатите в голямо количество и после в хладилника, сосове към ястията, приготвям основните съставки, процесирам зеленчуци - и след това през седмицата само комбинирам и готвя минимално. В края на седмицата и през уикенда или си спретваме нещо спонтанно, или хапваме навън, или поръчваме.
Може ли да кажете сакъв дресинг правите?

# 144
  • Мнения: X
Дресинг според салатата. Много често правя винегрет (олио/зехтин + оцет) със ситно нарязан лук и прясна подправка по избор (магданоз, див чесън, копър). Отива на всякакви зелени салати, картофени. Обичам и медено-горчичен дресинг на зимните салати. Направо заспива на зеле, кисело зеле, леко нагарчащи зеленчуци.

# 145
  • в провинцията
  • Мнения: 249
Чудесна тема! Много обичам да планирам меню, по-удобно ми е. Ето какво ще ядем у дома през следващата седмица:
Понеделник:
закуска - сандвичи със салам и кашкавал
вечеря - каша със сирене и яйце
Вторник
закуска - тостери с шунка и кашкавал
вечеря - пържен шаран, картофена салата
Сряда
закуска - мюсли
вечеря - леща, туршия
Четвъртък
закуска - принцеси с кашкавал
вечеря - такоси
Петък
закуска - бъркани яйца, препечени фиийки
вечеря - картофени кюфтета, салата с риба тон
Събота
закуска - палачинки
обяд - пиле с ориз и кисело зеле
вечеря - яйца по панагюрски
Неделя
закуска - гевреци
обяд - шкембе чорба
вечеря - пица
През седмицата не правя обяд, защото сме на работа и хапваме навън.

# 146
  • Мнения: 1 786
Здравейте, чудесна тема! Ще я съживя като дам какво съм приготвяла тази седмица, много ще се радвам да сме си взаимно полезни като споделяме в нея. Simple Smile
Събота: телешко варено;
Неделя: за закуска бутер банички с кренвирши и кашкавал, за обяд и вечеря свинско с кисело зеле;
Понеделник: ориз с праз и маслини;
Вторник: цяло пиле с картофи със зелена салата;
Сряда: картофите свършиха, но пиле още имаше, заради това направих за гарнитура задушен градински боб с копър и чесън, както и салата от червено цвекло и моркови;
Четвъртък: руло стефани с катък и картофено пюре;
Петък: пилешки дробчета със салата от кисело зеле;
Събота и неделя не съм ги измислила още

# 147
  • София
  • Мнения: 13 485
За да не отлети бързо назад темата, аз също ще споделя менюто за тази седмица, като отбелязвам, че от петък до вторник не си бяхме у дома, затова пиша кактво приготвях от вторник вечер и какво планирам до неделя:

Вторник - вечеря: яйца по панагюрски.

Сряда:
Закуска - домашни кроасани със сирене.
Обяд - Крем-супа от леща с домашна туршия.
Вечеря: пилешки бутчета с масло и подправки на фурна и зелена салата.

Четвъртък:
Закуска - Принцеси с кашкавал.
Обяд - Свинска супа.
Вечеря - постен гювеч с булгур и зеленчуци и кисело мляко с малини и боровинки за десерт.

Петък:
Закуска - овесени ядки с гранола и кисело/прясно мляко (по избор).
Обяд - супа с пилешки дреболийки.
Вечеря - ризото с гъби, салата от репички и яйчен крем за десерт.

Събота:
Закуска - макарони със сирене и захар.
Обяд - пак пилешки дреболийки, но този път на фурна с картофи, сладки картофи и моркови.
Вечеря - домашна пица и сладолед.

Неделя:
Закуска - пълнозърнести палачинки с мед от рози.
Обяд - зелен фасул яхния.
Вечеря - телешко със спанак на фурна и плодове за десерт.

Последна редакция: чт, 12 яну 2023, 20:54 от Fever Ray

# 148
  • Благоевград
  • Мнения: 2 871
За тази седмица съм намислила следното:
Закуска-сандвич от кето хлебче с различни пълнежи (за мен, че мм не закусва)
За понеделник телешко варено с месо и бульон от буркан, салата ряпа и моркови
За вторник Печени кюфтета и запечен карфиол със сос от броколи и бешамел, шопска салата
Сряда печена пъстърва със задушени зеленчуци с масло, ако не са останали кюфтета и карфиол
Четвъртък гювечета и салата зеле
Петък миш маш за обяд, за вечеря ще купуваме дюнери.

# 149
  • Мнения: 2 053
За тази седмица мисля менюто да е следното, като уточнявам, че излизам в 7.40 за работа и се прибирам в 19 часа Simple Smile

В момента готвя капама с три вида месо, кисело зеле и ориз, ММ изпържи кюфтета.
Понеделник
З Кисело мляко с корнфлекс
О Капама, салата с рукола и домати /кутии за офиса/
В Кюфтета, туршия

Вторник
З препечена филия, авокадо, домат
О Капама, салата айсберг /кутии за офиса/
В Кюфтета, туршия

Сряда
З запечена филия със сирене и яйце
В леща, салата

Четвъртък
З прясно мляко с гранола
В филе от лаврак, зелена салата

Петък
З Препечена филия, масло, сирене, домат
В Боб мунг, салата

Последна редакция: пн, 16 яну 2023, 15:55 от bubkab

# 150
  • София
  • Мнения: 13 485
Нашето меню за тази седмица - от понеделник до петък засега, е следното:

Понеделник:
Закуска - протеинови кисели млека и банани.
Обяд - пилешка супа.
Вечеря - леща с наденичка на фурна и мандарини за десерт.

Вторник:
Закуска - препечени филийки, варени яйца, маслини, домати.
Обяд - крем-супа от тиква.
Вечеря - ципура със салата от бланширан спанак в азиатски стил и круши за десерт.

Сряда:
Закуска - баница с оризови кори, масло и сирене.
Обяд - крем-супа от картофи и сладки картофи.
Вечеря - миш-маш и десерт - "Хайсе лийбе" (ванилов сладолед с горещо домашно малиново сладко).

Четвъртък:
Закуска - домашни кроасани.
Обяд - доматена крем-супа.
Вечеря - печени цели картофи на фурна със сол, чубрица и сирене + микс от зелени салати с червен лук и маслинки, десерт - боровинки и малини.

Петък:
Закуска - принцеси с моцарела.
Обяд - крем-супа от тиквички.
Вечеря - пилешки крилца на еър фрайър, салата от ряпа микс, задушени моркови и шоколад за десерт.

# 151
  • Мнения: 481
Нашето меню за тази седмица - от понеделник до петък засега, е следното:

Понеделник:
Закуска - протеинови кисели млека и банани.
Обяд - пилешка супа.
Вечеря - леща с наденичка на фурна и мандарини за десерт.

Вторник:
Закуска - препечени филийки, варени яйца, маслини, домати.
Обяд - крем-супа от тиква.
Вечеря - ципура със салата от бланширан спанак в азиатски стил и круши за десерт.

Сряда:
Закуска - баница с оризови кори, масло и сирене.
Обяд - крем-супа от картофи и сладки картофи.
Вечеря - миш-маш и десерт - "Хайсе лийбе" (ванилов сладолед с горещо домашно малиново сладко).

Четвъртък:
Закуска - домашни кроасани.
Обяд - доматена крем-супа.
Вечеря - печени цели картофи на фурна със сол, чубрица и сирене + микс от зелени салати с червен лук и маслинки, десерт - боровинки и малини.

Петък:
Закуска - принцеси с моцарела.
Обяд - крем-супа от тиквички.
Вечеря - пилешки крилца на еър фрайър, салата от ряпа микс, задушени моркови и шоколад за десерт.

Еха, много яко меню!

# 152
  • Мнения: 11 156
Нашето меню за тази седмица - от понеделник до петък засега, е следното:
...
Много ми допадна, ще си открадна някои идеи. Че като чета менюта, в които се яде стабилно месо и на обяд, и на вечеря, свят ми се завива. (Хапвам си, не съм вегетарианка, ама не мога да си представя това да ям по цял ден, че и в количества.)

# 153
  • Мнения: 6 166
Вечер не е добре да се яде месо, нито салати, нито пържено, нито скара, т.к. това натоварва червата и те не могат да си свършат работата добре и се трупат запаси от мазнини. Нещо с ориз, нещо варено или печено, със зеленчуци е най-добре.

# 154
  • София
  • Мнения: 13 485
Ние обичайно ядем малко месо. Най-често в някаква манджа само или задушено, докато салами, колбаси и подобни изобщо не консумираме.

# 155
  • Мнения: 11 156
Ние обичайно ядем малко месо. Най-често в някаква манджа само или задушено, докато салами, колбаси и подобни изобщо не консумираме.
Ние ядем редовно висококачествени шунки и филета (тип пастърма), но в минимални количества - 20-30 грама на човек, ей тъй за замезване, не за наяждане. Месо готвя от дъжд на вятър и то основно пиле, пуйка, заек. Свинско не купувам (дори не знам как се готви, освен да се изпекат пържоли на скара), телешко - само бургери правя, много рядко.
Риба и морски дъщеря ми не яде и затова и тях готвя рядко, а иначе обичаме.

# 156
  • Мнения: 2 053
Ние ядем предимно домашно месо, близки познати ни гледат няколко телета и прасета в едно високопланинско село. Имаме кокошки и зайци също.
Аз редовно готвя месо, но хапваме малко като количество. Например довечера ще имаме телешки кюфтета. За мен едно, за съпруга ми две и голяма салата.
Риба задължително готвя един път седмично.
И много зеленчуци, плодове, три пъти седмично бобови. През седмицата леща и боб мунг, защото готвя след работа.
В събота задължително бял боб.

# 157
  • София
  • Мнения: 13 485
Всъщност,ако не бяха децата, ние със съпруга ми бихме минали към вегетарианско хранене. Не обичаме месо, за сметка на сирена, кашкавали и други млечни. И риба.

# 158
  • Мнения: 11 156
Всъщност,ако не бяха децата, ние със съпруга ми бихме минали към вегетарианско хранене. Не обичаме месо, за сметка на сирена, кашкавали и други млечни. И риба.
А, да. Много млечни консумираме и ние, яйца също (от много време само домашни купувам). Това са си достатъчно протеини. Рибата също бих зачестила, като напъдим поколението.

# 159
  • Мнения: 7 423
Ние без месо не сядаме на масата. Постно не готвя.

# 160
  • Мнения: 10 595
Ние без месо не сядаме на масата. Постно не готвя.
И вкъщи така. Месо, шунки, салами, луканки, много кашкавали и сирена. Зарзаватите са за салати и гарнитура, не за основно. Хляб, боб, леща, ориз, макарони почти не се ядат вкъщи... Боб и леща макс 2-3 пъти годишно. Никой не ги харесва - без значение вкъщи, на заведение квото и да е, никой не ги яде такива манджи. Ориз на суши или макс пиле с ориз.
Затова и нищо не планирам - мятам главно на скарата/фурната и през това време салата или нещо задушено зарзаватно за гарнитура.
Вкъщи сме антивегани 😁

# 161
  • Мнения: 2 053
Духи, а какво закусвате?

# 162
  • Мнения: 10 595
Духи, а какво закусвате?
Децата обикновено ( или слагам кутийки за училище), аз и ММ не или много рядко.
Варени/бъркани яйца със сирене и домати/краставица; мюсли с мляко; тортила с шунка, топено сирене и айсберг; палачинки/гофрети с шунка и кашкавал (или сладко и сирене, но по-рядко)
Макарони веднъж месечно (като по-малки повече ги ядяха, ама вече тц). Бухти, филии такива пържалъци - 1-2 пъти годишно..
Дребната може да намаже някой път филия с крема сирене и шунка, но синът твърдо филии не ще.

# 163
  • Мнения: 2 053
Благодаря за идеите!
Аз като бързам сутрин обикновено все филии правя.. Запечена с кашкавал, с яйце и сирене, с лютеница и сирене, с масло и мед, с масло и зеленчук, с масло и сирене, с авокадо и т.н. От време на време кисело и прясно мляко с плодове и корнфлекс/гранола.
Искам да намаля хляба в закуската...

# 164
  • София
  • Мнения: 1 883
Къде сте всички??? 9 месеца никой не е писал - да не би да не се храните, хорааааа? Трябва да се върнем към това полезно за всички ни място. Моля!!!

# 165
  • Мнения: 6 064
Готвя всеки ден, но не остава много време за писане.
Тази седмица:
Понеделник пържени картофи
Вторник супа топчета
Сряда пиле на грил и зелена салата
Четвъртък паста с пуешко месо
Днес гювеч със заешко месо.
Утре картофени кюфтета и чушки с яйце и сирене

# 166
  • Мнения: 542
Аз готвя през ден. Тази седмица менюто беше зеле с месо в гювеча, пилешка супа и гъби с ориз, спагети болонезе. Днес извънредно принцеси с кайма и кашкавал.
За другата седмица съм планирала мусака, боб или леща (гледам веднъж седмично да има бобови, като количеството от всичко е за 2 вечери) и крем супа. Това засега са за вечеря, супата за обяд на ученичката. За закуска правя гофрети в двойна доза пак да има за 2 дни, мъфини или палачинки.

# 167
  • Мнения: 2 053
Тази седмица готвих
Печен патладжан, морков, лук
Печена сьомга, бадемови бисквитки
Печени чушки със сирене, прясно мляко и яйца
Вчера на ресторант
Печена ципура
Утре ще правя пилешка супа
В Неделя вероятно боб и някакво печено месце Simple Smile
/Салата задължително с обяда и вечерята/.

# 168
  • Мнения: 1 489
Не ги пиша по дни, но у нас хапвахме: ориз със зеленчуци, печени наденички, лаваш с лютеница/салам/кашкавал, зелен боб с картофи, огретен, пържоли със салата от цвекло/ябълка/моркови. Закуските  бяха различни видове сандвичи, кисело мляко с мюсли, плодове.
Утре ще правя прясно зеле и пилешка супа.

# 169
  • София
  • Мнения: 1 883
Еееее, чудесни сте, момичета прекрасни, благодаря ви за идеите!!!

# 170
  • Благоевград
  • Мнения: 2 871
Аз правих суджук с картофи, зелен боб със свинско, чушки и патладжани с доматен сос, сирене в пергамент, домашни дюнери, пилешки хапки и спагети със сирена.

# 171
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 485
Аз от месец имам милтикукър, комбиниран с фраер, ами родих се. Свински джолан с картофи стана за половин час, месото падаше от кокала. Днес пекох пилешки бутчета и картофено пюре. Вчера правих свинско с грах, онзи ден риба с ориз. Готвене за повече от половин час нямам, а енергото мисли, че ни няма сигурно. Фурна не съм пускала, а иначе основно нея ползвам.

# 172
  • София
  • Мнения: 13 485
За изминалата седмица ще ги нахвърлям набързо, а за следващата ще пиша по-подробно.
Днес и утре ще сме извън къщи, затова сега хапнахме само мюсли и пътуваме вече.
Закуските включваха: кекс с оризово брашно и праскови - стигна за 2 дни, принцеси с моцарела и домат с черна сол, лаваш със сирене и резенчета червена чушка, принцеси с кашкавал (на всички хлябът е безглутенов).
За училище слагах на децата различни ядки, варени яйца, банани, мини моцарелки, грозде, бисквитки, крекери.
За основни хранения правих: зелен фасул яхния, овчарски пай - от него стигна за 2 дни, тиквички с ориз и джоланче със салата. Подкарахме и туршийките още пресни, но се оказаха много сполучливи тази година.

# 173
  • София
  • Мнения: 8 672
Аз точчно правя меню, за да правя поръчка за храна. Отбелязвам, че вкъщи почти не се яде постно-обичайно за децата има някоя крем супа, мъжът ми яде само ако има месо. А аз не ям някои групи храни, правя си отделно храна, но няма
За момента измислих:
Свинско с праз, сметана и яйца на фурна. Доматена салата.
Ще има и дроб на тиган, със зелена салата.
Шкембе чорба
Един пакет ризото с манатарки(ориз с подправки, сушени гъби в пакета) ще поръчам и ще е гарнитура за нещо, но още обмислям какво.
Супа със зеленчуци и застройка за децата.

# 174
  • София
  • Мнения: 13 485
Докато пътувахме, нахвърлях менюто за следващата седмица. Ето го.
Закуските ще са следните: тортили с пълнеж от сирена и зеленчуци, принцеси с кайма и кашкавал, макарони с масло и сирене, кекс от ябълково брашно с орехи - ще гледам да стигне за 2 дни.
За обед и вечеря: запеканка с картофи, броколи и карфиол, пилешко с праз яхния, супа от коприва (имам във фризера), кус-кус със зеленчуци и месо по арабски, яйца по панагюрски.
За събота и неделя ще планирам допълнително, но вероятно ще направя пълнена тиква. Много ми се дояло. Правя я с няколко вида месо и различни зеленчуци. Ако направя голяма тиква, ще стигне за 2 дни, като добавим салата или туршия, разни хапвания на ядки, домашен чипс на фурна и др.
Ако съпругът ми има време и се навие да направи купчина палачинки (той умее да ги мята, а аз не мога), ще разрешим закуските за другия уикенд с една солена палачинка торта. Simple Smile

# 175
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 485
Следващата седмица ще сме повече хора вкъщи, голямата се прибра, след два дни идва и приятелят й. Планирам баница, тиквеник, кюфтета от тиквички, боб с чорисо ,някаква паста и 1-2 вечери навън.

# 176
  • Мнения: 2 602
Ще следя темата с удоволствие.
Готвя почти всеки ден, в майчинство съм. За съжаление, малкото ми дете е на безглутенов режим( а така обича всичко да яде, да опитва нови вкусове). Заради нея промених доста неща в храненето на цялото семейство.
Иначе наблягам на традиционни ястия, няма да изреждам, но нищо особено. Имам още 2-3 порции бистра супа от свински джолан и зеленчуци, в момента правя ориз с гъби на тенджера, след малко почвам ябълков щрудел и руска салата.

# 177
  • Варна
  • Мнения: 710
  Седмичното ни меню е фиксирано, много рядко импровизирам и ми е много лесно. А и ядем всичко.
  За закуска редувам сандвичи( студени и топли ), банички с различни плънки, домашни солени мъфини, кекс, добруджанки, изварки, задължително със сезонен зеленчук и чай с мед.
  Обяд - яхнии от бял, червен, зелен боб, грах, нахут,леща, картофи, гъби...), паста/ньоки с различни сосове и яйца по всякакви начини. Според сезона таратор / супа.
  Следобед е задължителен сезонен плод. Не сме по сладкото, през лятото е сладолед, през студените месеци буквално 30 гр, вафла, шоколад, меденка, сладкиш.
  Вечер без салата не сядаме, понеделник : риба с картофи,( по различни начини)
вторник : кюфтета с качамак/понякога домашен бургер,
сряда : наденица с овес/ечемик, сварен в бульон,
четв. : пилешко( различни части, вкл. и дробчета)  с ориз, от който правя повечко и добавям към обядите/ баниците.
петък : кебапчета с булгур, боб, грах...( според яхнията ),
за събота е домашна пица,
в неделя : свинско каре/пържола със задушено зеле/зеленчуци с масло/сос.
  Хляб - пълнозърнест, типов, царевичен по 1 филия сутрин и по половин, даже по-малко, за обяд и вечеря - да отопим соса.

# 178
  • Мнения: 2 053
Ще следя темата с удоволствие.
Готвя почти всеки ден, в майчинство съм. За съжаление, малкото ми дете е на безглутенов режим( а така обича всичко да яде, да опитва нови вкусове). Заради нея промених доста неща в храненето на цялото семейство.
Иначе наблягам на традиционни ястия, няма да изреждам, но нищо особено. Имам още 2-3 порции бистра супа от свински джолан и зеленчуци, в момента правя ориз с гъби на тенджера, след малко почвам ябълков щрудел и руска салата.
Хелия, във ФБ има група на Янка Мандичева. Има чудесни рецепти без глутен

# 179
  • Мнения: 2 602
За днес бях замислила свински кебап с праз и гъби в глинения гювеч, но каката ме изненада с желание за крем супа, естествено с домашни крутони. Вече е готово, може би ще бръкна за полуфабрикати във фризера и ще изпържа малко пилешки хапки или сиренца.

# 180
  • Мнения: 1 335
Много хубава и полезна тема. Благодаря на създателката. Ще ви чета с удоволствие и ще се включвам със седмични менюта. Аз също обичам да планирам и да пазарувам продукти според планираното меню. В къщи готвя само аз, трима човека сме и всеки яде различно. Тийнът не яде месо, но няма нищо против каймата, надениците и колбасите Blush, мъжът ми обича манджи, а аз ям само месо на грил+салата. Всички се храним в къщи или си носим домашна храна. Така че планирането при мен е 7 дни по 2 хранения по 3 ястия + закуски за тийна.

# 181
  • София
  • Мнения: 13 485
Седмицата вече почна и пропуснах да напиша от началото.
Вчера закусвахме домашни кроасани, обядвахме пиле фрикасе и вечеряхме домашна безглутенова пица.
Днес закуската беше банани и млечен шейк, обядвахме обилна салата (с яйца, сирене и други добавки). За вечеря ще доядем вчерашното фрикасе.
За следващите дни до неделя ще има следните неща:
за закуска - домашна баница с мюсли, домашен оризов кекс, мюсли с ядки и плодове, принцеси с моцарела;
за обяд и вечеря - крем супа от тиквички, свинско с прясно зеле, задушени зеленчуци с пилешки шишчета, домашни бургери, постна пъстра зеленчукова супа и кюфтета с доматен сос + салати и туршии.
Някои неща ще се хапват и по 2 пъти.

# 182
  • София
  • Мнения: 993
Здравейте! Много хубава тема! Моето семейство вчера бе на който каквото намери Heart днес спретнах за няколко дни - спанак с ориз, супа леща и кекс от ябълк!

# 183
  • Мнения: 288
Супер темичка. Аз всяка неделя планирам менюто на седмицата, даже го лепвам вкъщи на хладилника, ако някой има претенции.
За тази седмица
Понеделник - за закуска сандвичи с черен хляб, майонеза и пушена сьомга. За обед - спаначена супа със силене. Вечеря -  риба на фурна с картохена салата по австрийски.
Вторник - филийки с топене сирене и сладко от вишни, обед салата с риба тон, вечеря - лозаня болонезе.
За другите дни от седмицата имам сигурна само вечерята и ще продължа с нея.
Сряда - гюведжета и кремсупа от карфиол.
Четвъртък - унгарски гулаш.
Петък - скара с пържени картофи.
Съботно-неделно ще има шкембе чорба, свинско с праз и маслини в гювеча и крем карамел.

# 184
  • Мнения: 1 489
В неделя
- закуска- препечени филийки с топене сирене, филе, домат
- обяд- крем супа за мен и децата, бъркани яйца за ММ
- вечеря- свинско с праз

Понеделник
- сутрин- сандвичи
- обяд- крем супа
- вечеря- останалото свинско с праз и кашкавалени хапки

Вторник
- сутрин- сандвичи
- обяд- гювеч
- вечеря- печени наденички и салата

За сряда съм планирала да оберем остатъците от вторник с малкото дете за обяд, а вечерята ще е скумрия с варени картофи

Останалите дни още ги мисля. Може да почерпя от вашите идеи.

# 185
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 485
Вчера - лазаня. За тази вечер ще са наденички със салата. За утре- кюфтета от тиквички. После още не знам. Не работя в момента и не ми е проблем да решавам на момента какво да сготвя.

# 186
  • Мнения: 2 053
Вчера за закуска филия с масло и мед и чаша прясно мляко. Обяд печено свинско и салата домати. Вечеря пържени яйца, ементал, маслини, домати, луканка.
Днес закуска кисело мляко, тахан и ябълка. Обяд печени телешки кюфтета, домат, авокадо. За вечеря печем котлети сьомга и зелена италианска салата /пакетирана/.
Утре обяд навън, за вечеря боб мунг и салата.

Общи условия

Активация на акаунт