Проблем с храненето на 5г дете

  • 19 600
  • 113
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 690
Здравейте,
Имам момиче на близо 5г, от 3г яде филии с пастет, салам и пържени картофи. Друго не можем да я накараме да хапне. Всъщност проблема е в опитването. Тя не е опитвала нищо. Не иска дори да близне. Молим й се, всеки ден предлагаме. Приготвям храната в интересни форми, но не! В градината не яде нищичко. Прибира се много гладна, изяжда 2-3 филии с пастет и това й е за деня, всеки ден. Чудя се какви изследвания да й направя?!? Дали да я водя на психолог?!? Определено се притеснявам вече, защото започна да споделя, че я боли коремчето. Може би голям фактор изигра това, че до 2,5г й пасирахме храната. Усетеше ли парче в гладката консистенция, повръщаше на фонтан.

# 1
  • Мнения: 7 325
на 5 години детето разбира и може да се говори с него. допуснали сте според мен грешка, че сте разрешили да яде каквото иска само и само да има нещо в корема. сега трябва да отучите от този навик. може да потърсите в интернет инфо за полезното и разнообразно хранене и да го разгледате и обясните на детето. може да пробвате с предварително коментирано меню за деня. в началото ще е трудно и на моменти ще ви докарва до отчаяние. личен опит. но ако сте настоятелнии ще имате успех. преди време гледах едно предаване - супер нани - имаше случай на дете което не ядеше нищо твърдо, освен слънчогледови семки. с пазарлъци, с поощрения - успя да го накара да се храни нормално. та - упоритост и здрави нерви са ви нужни. на 5 не е непоправимо.

# 2
  • Мнения: 403
Не се опитвам да те обидя, но... как до 2 и половина ще ѝ пасирате храната?
Сядате на масата всички, слагаш вечерята и това, което е на масата е храната. Няма пазарлъци, няма уговорки, няма молене! Тропни малко... Изтървала си нещата, но ситуацията не е непоправима. Не казвам да се карате и да ѝ викате, като не иска да яде, става от масата и толкова, ще яде каквото приготвиш на закуска. Всичко ще мине след няколко дни, просто трябва да го изтърпите. Ще има рев, сълзи и сополи, но сама се досещаш, че ядейки само три продукта няма как да се живее.

# 3
  • Мнения: 30 802
Пробвайте я с пица. Всички деца обичат пица, а в нея може да се сложат доста здравословни неща.

# 4
  • Мнения: 8 939
Изследвали ли сте желязо и б12?
Ако хемоглобинът е нисък, то няма апетит.
Пуснете едни ПКК.

Пробвайте да скриете зеленчуци в мъфини например.
Другото е, да не давате на детето винаги филии, слагате масата и казвате, че се яде с всички на масата и яде каквото е сложено, ако не иска, проблемът е негов. Така три дни и ще се сети. Бъдете малко по-твърди.
Но все пак си мисля, че е правилно да започнете с изследвания.

# 5
  • Мнения: 4 708
Все едно описваш моята дъщеря, до 2г и 3-4 месеца повръщаше ако не е пасирано, и то не всичко, само 2-3 вида някакви пюрета, после уж се научи да дъвче, но пък има 5-6 неща които яде, и до там. Само че за радост моя са различни от вашите, тя незнайно защо не яде салами, пастети, кайма под никаква форма, но яде супа, боб, преди и картофи и леща, но сега и тях не ги иска, не знам какво я прихвана, пилешки крилца и май това е. Но пък си расте в нормата/15,8кг на 104см/, не е някакъв гений, но се справя със задачки за възрастта й, така че не виждам къде е проблемът. Ако детето расте нормално, не му се притеснявайте чак толкова. Откакто престанах да се връзвам, живея по-спокойно  Wink А такива назидателни съфорумки, които са нямали проблем с повръщащо от непасирана храна дете, хич вече не ги и чета, защото докато не се сблъскаш с проблема, естествено че си мислиш, че родителите са виновни. С голямата дъщеря съм нямала такива проблеми, и аз така съм си мислела "Виж ги пък тези". Но щом и в яслата бяха вдигнали ръце, и ме молиха да им давам бебешки пюрета, че да не гладува, дали пък не си е до дете?! От инат да не яде нещо, и вода да не пие цял ден, съм я вземала обезводнена, и олюляваща се от градина, та сега съм ги предупредила, да я наблюдават и ако не харесва храната, както ще е днес - доматена супа и грах е менюто, да и дават допълнително хляб, че поне това да сложи в устата.
А относно пицата - моята не яде нито пица, нито хамбургери, нито спагети, та това че всички обичат , то и аз така си мислех, ама не. И не е като да съм й забранила, просто не ги харесва.
Относно как или ще яде, или ще стои гладна - стои гладна. Хич не й пука, това вече съм го пробвала, затова гледам да има нещо, което ще яде, че иначе само аз ще се ядосвам, а тя нито ще реве, нито ще се тръшка просто стои там на масата, и се чуди какво да прави, докато приключим с вечерята.
ПС между другото като видях последният съвет, всички изследвания винаги са били в норма, въпреки еднообразното хранене. И ми е интересно как ще се скрият зеленчуци? Това моето разпознава дали супата е от днес, или е от вчера. На няколко пъти се е излъгвала на луканка Орехите, но като са я черпили друга, познава че не е такава и не я яде. Абсурд да скриеш каквото и да било в хляб или мъфин или каквото и да е там.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 690
Аз съм пробвала всичко, наистина! Още като бебе постоянно пробвахме да я научим да яде парчета. Давеше се, повръщаше всичко на фонтан и вдигаше Т. После като започна да яде филии, правех различна храна във форма на котенца, животни, за да са интересни. Не бутва. Пробвахме да направим домашен пастет-не става. Яде само един пастет, една марка. Друг намажа ли, не бутва. Пробвахме да не й даваме филии, сяда с нас на масата всяка вечер, гледа ни как се храним и това е. Имало е периоди по 3-4 дена не яде нищо и накрая се предавам и мажа филия. Когато не яде, пие адски много вода. Инат ли е, какво е не знам. На 2,5г я водихме на логопед, защото и не говореше нищо. Мислехме, че е свързано с храненето. Проговори си, не й млъква устата, но проблема с храненето остана. Тя ако опитва различни храни сигурно ще й хареса, но не иска. Стиска зъби и почва да плаче. Виж, ако й дадем едно киндер яйце й треперят ръцете като го отваря. Направо е ужасия.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 690
Абсурд е да скрия зеленчуци.... тя усеща, че пастета не е от “нейния”. Мъфин пък не е бутвала. С това пасиране съм плакала, много съм плакала. Не приемаше нищичко, ако не е пасирано. Сега имам бебе на 6м и яде попара, кус кус, гъст кисел и няма проблем. Каката не можеше и една лъжичка кисел да й пробутам. Веднага почваше да се дави

# 8
  • Мнения: 403
Абсурд е да скрия зеленчуци.... тя усеща, че пастета не е от “нейния”. Мъфин пък не е бутвала. С това пасиране съм плакала, много съм плакала. Не приемаше нищичко, ако не е пасирано. Сега имам бебе на 6м и яде попара, кус кус, гъст кисел и няма проблем. Каката не можеше и една лъжичка кисел да й пробутам. Веднага почваше да се дави
Разбирам те, много добре даже. С упоритост ще станат нещата. Наистина ще станат. Ако има някакъв проблем с липса на нещо и заради това да няма апетит или някакъв друг проблем, това е отделен въпрос. Но това, децата ти да ядат три неща и ти да не правиш усилие да им разнообразиш режима, само да  ти е спокойна душичката и да не се напрягаш, не е ок.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 690
Ама ние не сме я оставили на мира. Постоянно й се предлага, оставяли сме я гладна, за да яде храната, която ядем ние. С мъжа ми сме правили всичко възможно, за да я накараме да яде друго освен филия, не ставаааааа. Седи гладна с дни, но не опитва нова храна. За апетита- тя има апетит, може да изяде и 4 филии с пастет, но не и друго

# 10
  • Мнения: 8 939
Детето може да бъде твърдо и да отстоява неговото си, а вие не можете. Тя не отстъпва, а вие го правите.
Вземете пример от нея.

# 11
  • София
  • Мнения: 860
Моето дете също яде пасирано почти до две годишна възраст. Повръщаше като усети дори и едно парченце. Иначе солети примерно хрупаше. Бях се видяла в чудо. Ходихме на логопед, нямаше ефект.  Ходихме на хранителна терапия, там поне му беше интересно, не знам дали имаше ефект. Лека полека прояде нормално, обаче съм изхабила тонове нерви... и все още, ако усети люспичка от домат да кажем, се дави или пък ако има магданозче, съвсем прецизно си го вади от устата. Опитайте хранителна терапия, може да пробвате и психолог (по-скоро за вас, аз съм ходила и мога да препоръчам, доста ми олекна). Цялото вторачване в проблема го задълбочава.

# 12
  • Мнения: 4 708
Седи гладна с дни, но не опитва нова храна.
Точно това не разбират потребителките, които си мислят, че номера е да се инатиш и да я държиш гладна. Снощи гледала моята някакво детско, в което всички ядяли бургери, накара ме да й направя, уж сложих неща, които яде - луканка /естествено орехите/ домат, кашкавал, не искала вътре сосове, кашкавал не яде, но реших да опитам, опита една хапка и каза, че не й харесва. Та ако се излъже да опита и твоето, то трябва да е от друго дете, или от някое детско. Друг въпрос е, че най-вероятно няма да прояде въпросното нещо. От родителите няма да вземе пример, това го опитвам 5-та поредна година, ефект от това няма. Само, че като се замисля в градината повечето ядат кюфтета, моята още не ги е прояла  newsm78 не че много държа на кюфтетата, но по принцип май и това да гледа другите няма ефект при нас, но пък знае ли човек, при вас може да подейства.
Но това, децата ти да ядат три неща и ти да не правиш усилие да им разнообразиш режима, само да  ти е спокойна душичката и да не се напрягаш, не е ок.
Колко лесно е отстрани. Как си мислите, че не е опитала? И аз съм опитвала какво ли не, а колко храна съм хвърляла, че уж да опита първо вземах от млечна кухня, не искаше да опита, отписах я, почнах да готвя по 3 вида манджи на ден, уж все нещо да хареса, ефект 0. В градината да не би да не е различно всеки ден. Казват, че ако не й харесва седи, и чака другите да се наядат, опитали да я накарат да яде, тя седи и мълчаливо плаче - разбирайте рони сълзи без глас, но не яде.
А детето нормално ли се развива? Ако да, какъв е проблемът? Голямата уж не беше претенциозна, но е имала периоди на филии по 3-4 месеца, отминава и това. Важното е да са здрави.

# 13
  • Мнения: 8 939
Ама вие всички май си търсите оправдания.
Вариантите са два. Или детето има здравословен проблем, например нисък хемоглобин и няма апетит или вие много лесно му отстъпвате.

Последна редакция: пт, 23 мар 2018, 13:43 от alina_si

# 14
  • Мнения: 46 518
И моето дете яде до късно пасирано, защото се давеше, посиняваше и т.н. След това на парченца и постепенно до годинка вече си беше на обща храна. Хляб и сладко не сме предлагали, затова не подозираше за съществуването им.
Също и никога не сме ѝ се молили или насилвали. Ако не иска, просто става от масата. В хладилника стояха плодове, зеленчуци и мляко, достъпни, когато поиска. Но друго нищо.
Имаше един период, в който след гостуване при близки и ядене на сандвичи ги търсеше като се прибра, но не обърнахме внимание. Около 10 дни кара на мляко и после си се върна към нормалната храна сама.

Просто трябва да спрете да се връзвате. Не иска, не иска. Кажете, че няма проблем и си продължете каквото правите все едно нищо не е станало.
Аз също бях злоядо дете, когато спряха да ме насилват, тогава започнах да се храня.

Ако не можете да се справите, идеята за специалист е добра.

П.П. Подреждай храната по интересен начин, има много идеи в нета.

# 15
  • Мнения: 7 325
не е точно така това с връзването защото при вас детето е имало изградени навици и режим, които са били нарушени в даден момент. вие не сте *обърнали внимание* на манипулацийте на детето и то си е продължило по старому. тук имаме подобна ситуация, но с изградени навици да яде хлаб и пастет. няма как да не му се обръща внимание. трябва сериозно да се работи в посока промяна на начина на хранене.
.

# 16
  • Мнения: 46 518
Имам предвид пред детето да не дават вид, че нещо страшно се случва. Без молби, убеждаване, насилване и т.н.
Иначе трябва да се подходи наистина сериозно и системно, не като инцидентна задача, а да се работи последователно.

# 17
  • Мнения: 12 025
Здравей. Разбирам притесненията ти. Детето ти не е единственото, но го разбира само този, който се е сблъсквал с проблема лично. Имам познато дете на 6г.вече. Яде единствено хляб, кашкавал, Барни, банан. И червени - сок, близалка, бонбон. Здраво дете е, а майката е детска медицинска сестра. Болна тема й е, но не може дза направи нищо. И в градината не яде, и на детски рожден ден също. Впрочем миналата година, след като си бяхме тръгнали от РД на сина ми внезапно поиска торта. Навън, на площада майка му отчупи парче от останалата торта и му даде. Доколкото знам, повече не е поискал торта.
Дъщеря ми, след осиновяването три месеца умираше от глад буквално. Беше на 3,4г като я взех, 9кг! Ако не я хранех на сила с по-няколко лъжички или залъка хляб, буквално щеше да умре в ръцете ми. После месеци наред ядеше само 3-4 неща. Ако знаете, че докато гладуваше бях съгласна каквото и да е, но да яде, дори и боклуци да е. Но, не!
Единственият съвет, който мога да ти дам е да потърсиш помощ от психолог (но не случаен, а работещ с хранителни разстройства) и от хранителен логопед. Дано те да могат да помогнат.

# 18
  • София
  • Мнения: 7 990
Здравейте,
Имам момиче на близо 5г, от 3г яде филии с пастет, салам и пържени картофи. Друго не можем да я накараме да хапне. Всъщност проблема е в опитването. Тя не е опитвала нищо. Не иска дори да близне. Молим й се, всеки ден предлагаме. Приготвям храната в интересни форми, но не! В градината не яде нищичко. Прибира се много гладна, изяжда 2-3 филии с пастет и това й е за деня, всеки ден. Чудя се какви изследвания да й направя?!? Дали да я водя на психолог?!? Определено се притеснявам вече, защото започна да споделя, че я боли коремчето. Може би голям фактор изигра това, че до 2,5г й пасирахме храната. Усетеше ли парче в гладката консистенция, повръщаше на фонтан.

Здравей, може да повтарям някого, не съм чела предходните мнения.
Специалистът, който ти трябва, не е психолог, а хранителен терапевт. Ако си от София, може да те насоча към такива.
Знам за какво говориш, много е специфичен случаят, минах по този път със сина ми и продължава да ходи на терапия веднъж седмично.
Хората, които не са се сблъсквали с такъв проблем, не могат да го разберат или да дадат адекватен съвет. Пасираната храна води до проблеми с говора, вкл. и след това изчистване на речта. Обикновено тези проблеми са свързани и със съпътстващи - детето отказва да пипа храната, обонянието е засилено, отказ да опитва нови неща и пр. Приеми, че детето няма да се храни по обичайния начин, така че не прилагай обичайните подходи.
Давам пример: за да го накара да яде плодове, които са мокри, когато са нарязани, терапевтката на сина ми го кара да мие чинии. Това е нещо, което на нормален човек едва ли би му минало през ума като връзка, но те си имат начини и подход, по който да преодолеят евентуалната съпротива за дадена храна. Което не пречи да става изключително бавно, постепенно и пр. Синът ми е на 5 год. и преди няколко седмици изяде съзнателно първата си ябълка в живота. Домати все още отказва, макар терапевтката да го бори вече 2-3 пъти. Препечена филийка яде от около 3-4 месеца, до преди това не беше опитвал.
Основното, което мога да те посъветвам, е: не насилвай детето да яде. Не губи търпение и не превръщай храненето в център на вашата вселена. Не го оставяй гладно, защото няма да помогне. Доказано. Не е въпрос на апетит. Проблемът е в рецепторите в устата, в прекалената сензитивност в устната кухина, евентуално и в някакви мускули, но не мога да ти го пресъздам с конкретната терминология.

Последна редакция: пт, 23 мар 2018, 15:08 от милинка

# 19
  • Мнения: 215
И аз имам проблем с храненето ме сина ми. След като навърши две годинки спря да се храни нормално. Яде 2-4'неща, без нищо готвено като манджа или супа. Само сухо. Също се притеснявам, че проблема е много по-сериозен от каприз или инат. А този номер детето да стои гладно никак не работи.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 25 242
И моето дете яде до късно пасирано, защото се давеше, посиняваше и т.н. След това на парченца и постепенно до годинка вече си беше на обща храна.
Това не е до късно Simple Smile Моят също беше от ядящите пасирано. Солета не близваше, бисквита не кусваше, плод на парче - също! Вземах храна на 1-ва група до година и 7-8 месеца, след това минах на 2-ра, която пасирах. Непасирано не искаше. Аз също съм била злояда и честно казано не мога да си представя що за човек трябва да си, за да насилваш детето си да яде нещо, което не иска. Защо не иска си е негова работа, дори и от инат да е. КАк ще насилваш и ще държиш някого гладен, за да го пречупиш??? Моят син също яде ограничени неща - крем супи, картофи на фурна, картофи със спанак, макарони, такива неща. Пици - не. Кюфтета, пържоли, изобщо каквото и да е месо - не. Ориз - рядко. Това е положението. И аз се ядосвам понякога, ама да го държа гладен и през ум не ми е минавало.

# 21
  • Мнения: 46 518
Не съм държала гладна. Имаше пълен хладилник с неща за избор. Просто ограничен брой продукти, сред които суха храна не влизаха вкъщи.
Не смятам, че е пречупване, то е все едно да им даваме да пият бира, само защото искат, а отказват вода.

Била съм злоядо дете, наясно съм и с мисленето от другата страна, не го пиша наизуст.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Ами ок, при теб се е получило, но сама казваш, че на 1 година е била на обща храна. Моят син на година нямаше заместено хранене. Така че... случаи разни. Ако твоята дъщеря беше отказала да яде общата храна? Нямаше ли да и предложиш нещо, което иска да яде?

# 23
  • Мнения: 2 755
В ресторант детето има ли желание да поръча нещо? Дали би имало ефект с други деца да отидете  в ресторант или Макдоналдс, като не я каните да поръчва, а самата да прояви интерес.  Може би ще  поиска нещо.

# 24
  • Мнения: 46 518
Ами ок, при теб се е получило, но сама казваш, че на 1 година е била на обща храна. Моят син на година нямаше заместено хранене. Така че... случаи разни. Ако твоята дъщеря беше отказала да яде общата храна? Нямаше ли да и предложиш нещо, което иска да яде?
Отказваше. И караше на мляко.
И месо отказваше. Не съм насилвала с нищо. Като е иска, не иска.
Не си мислете, че специалистът по хранене ще включи в режима онова, което сега дават за заместване. Гледала съм документални филми с подобни случаи. По подобен начин на описания от мен действат. Жалко, че не мога да се сетя как се казваше това, което гледах, помня, че беше едно момиченце, индийче, ако не бъркам. Ако някой се сеща да каже...

# 25
  • Мнения: X
Идете на детски диетолог. Има теми във форумите, на мен са ми препоръчвали като много добра тази лекарка, макар че аз лично не съм водил детето при нея (не се е налагало, за профилактика нещо не ни се занимава май).

Също не знам кой е промил масово мозъците на потребителите в бг-мамма за това ходене на психолог. Психолозите у нас четат Фройд, познавам лично такива с кабинет, занимаващи се уж точно с деца, които са толкова зле, че ни психодинамични подходи отбират (да оставим настрана мнението ми за тях), ни нормални терапии, нито имат някаква елементарна грамотност да разпознаят по-сложен проблем, на всичкото отгоре и чисто човешки са повърхностни и тъпи на нивото да не могат да помогнат на себе си, какво остава на други хора. Сигурно има и изключения, но аз не познавам нито едно такова, а не е да не се е налагало за мои близки... Нямам нищо против да живеят хората и да поемат малко от лавината хипохондрици, които иначе биха се редили сигурно пред някой лекарски кабинет, но това с пасирането на храната и рефлукса до 2.5г. (или каквото е там) ми звучи като малко по-сериозен проблем, ако беше мое дете щях да съм отишъл поне на 5-6 детски специалиста докато чуя някакво обяснение, като обяснението "характер" не ми се връзва напълно на подобна крехка възраст. Но и сега не е късно, пробвайте, пък дано да Ви предложат решение!

Иначе извън горното - като родител мога да кажа съвсем лаически, че гладно дете ще яде всичко. Стига да издържите рев и мрънкане докато огладнее. Ние не се впрягаме толкова, но примерно ПИЦА, чипс, пържени картофи и подобни неща детето ми ще яде като стане на 18, ако зависи от мен Grinning друг джънк фуд (солети, бисквити подходящи за възрастта и т.н.) позволяваме в умерени количества, почне ли да си разваля вечерята заради бисквити - спират се. Говорете с диетолог и ако няма някакъв обективен проблем, почвайте да създавате здравословни наивици за хранене - един ден ще Ви е благодарно детето за това, дори сега да се скъса от рев

# 26
  • Мнения: 12 025
Бг татко, аз съм голям човек, гладна мога да стоя, но няма да ям доматена супа например. Не знам защо, но и от една лъжица стомахът ми се преобръща. И не е въпрос на внушение, а реална ситуация, при която супата отиде на боклука, а аз си препекох филия, полята с олио и поръсена с червен пипер.
Детето ми умираше от глад в ръцете ми, но не посягаше към храна нито вкъщи нито в магазина. Но ако видеше изтървана храна на земята се хвърляше като ястреб и я лапаше. Или заставаше пред някой, който яде и просеше - дай. Но у дома сядаше на масата и извръщаше глава. Олюляваше се и падаше буквално на всяка втора крачка. Гладна стачка от дете на три години. И нямаше кой да ми даде съвет. В него момент и двете имахме нужда от психолог, само че нямаше кой да ни насочи. Вместо това чувах неадекватни мнения от типа: "Нищо няма да й стане да постои гладна." или "Явно такъв й е генът, щом до сега не се е нахвърлила на храната" - казано от педиатър-неонатолог в края на третия месец гладуване и борба да не умре от глад, при това и перманентно болно дете на антибиотици!
Не го разбирате? Не можете да си го представите? И аз не можех. Докато не се сблъсках с проблема.

# 27
  • Мнения: 30 802
Сега, предполагам, че може да се натворят много бели с всякакви подходи за захранване при 2 ситуации.

1. Не е ясно това злоядство дали не е някакъв хормонален дисбаланс. Едно време четох статия за много проклето, все кисело, дребничко и злоядо дете, за което се оказва, че има ниски нива на хормона на растежа и оттам идва всичко. Коригират хормона и си става нормално, весело дете.

2. Проблем със сензорното обработване на данните - напълно е възможно на сензорно ниво храната да му е неприятна. Да не се лъжем, повечето храни са заучени вкусове, при това с напредването на възрастта. Но има храни, които превземат сетивата и са ни неприятни и няма какво да се направи по въпроса. И ако някой дойде да те учи да ги ядеш...абе представете си някой да ви кара да ядете неприятна за вас храна, най-нелюбимата, всеки си има такава храна.

А иначе след обучения да мога да ям определени храни мога да изям и това, дето се предлага във Fear Factor, дотолкова съм си преодоляла гаденето. Но ако зависи от мен, пак избирам това, което ми е вкусно, защото мога. Така че се замислете и как се усеща детето.

И още една хипотеза: сега е зима и не се движат много. Може би им трябва наистина сериозна умора, примерно цял ден на двор или сред природа, за да проядат.

# 28
  • София
  • Мнения: 62 595
С глад, мерене на инат не става. Тук най-вероятно има нещо друго и милинка е дала добра идея.

# 29
  • София
  • Мнения: 7 990
Намерих една статия, която описва проблема и е писана от специалист:
https://www.bezpopara.com/archives/50

Последна редакция: нд, 25 мар 2018, 09:28 от милинка

# 30
  • Мнения: 13 809
дъщеря ми беше и по зле. ядеше само  филийки с кашкавал и кренвирши- нищо друго. От плодовете ябълка. в градината само хляб. но тя и като бебе беше ужасно злояда. Опитвали сме да чакаме кога ще огладнее. можеше ден да изкара с купичка кисело мляко. Много е тежко за родителя да се чувства безпомощен.  На 12 почна да се спуска да опитва .На 13 като прояде домати нещата се отприщиха. Отвори й се един апетит. Сега е все с глава в хладилника, харесва й да опитва нова храна, въобще се събуди откъм храни. Хората като я гледат сега как яде- все едно опитва супергурме и все с МММММ - много вкусно  - се чудят, но те не знаят че тя до 13 всъщност е била в хранителна летаргия.

това за гладното дете от бг-татко - майка ми ми го прилагаше на мен. никога не бих го направила  на детето си. държейки ме гладна майка ми не ме накара да проям нищо от нещата които я дразнеше че не ям. дори обратното. направи ме тотално индеферентна към храненето като цяло. В момента мога да седя на маса пълна с храна без да кусам от нещо. Ето това е лошо.

Последна редакция: нд, 25 мар 2018, 17:17 от _re_ge

# 31
  • Мнения: 4 708
Скрит текст:
дъщеря ми беше и по зле. ядеше само  филийки с кашкавал и кренвирши- нищо друго. От плодовете ябълка. в градината само хляб. но тя и като бебе беше ужасно злояда. Опитвали сме да чакаме кога ще огладнее. можеше ден да изкара с купичка кисело мляко. Много е тежко за родителя да се чувства безпомощен.  На 12 почна да се спуска да опитва .На 13 като прояде домати нещата се отприщиха. Отвори й се един апетит. Сега е все с глава в хладилника, харесва й да опитва нова храна, въобще се събуди откъм храни. Хората като я гледат сега как яде- все едно опитва супергурме и все с МММММ - много вкусно  - се чудят, но те не знаят че тя до 13 всъщност е била в хранителна летаргия.
това за гладното дете от бг-татко - майка ми ми го прилагаше на мен. никога не бих го направила  на детето си. държейки ме гладна майка ми не ме накара да проям нищо от нещата които я дразнеше че не ям. дори обратното. направи ме тотално индеферентна към храненето като цяло. В момента мога да седя на маса пълна с храна без да кусам от нещо. Ето това е лошо.
Надявам се, един ден, и аз така да видя моята дъщеря да опита нещо ново. Иначе тя също от цяло меню в ресторант не яде нищо, и се налага да нося от вкъщи нещо, или просто да не излизаме навън с нея. Една почивка ми е голям проблем, защото трябва да мъкна продукти и да готвя, че иначе от техните манджи досега не е опитала нищо. А това с глада, нали ви казах, олюлява се, с главоболие и дъх на ацетон, видимо обезводнена, но цял ден в градината нищо не яла. Е докато беше по-малка и аз го опитвах този метод, но пак нямаше резултат, освен че я боля корем дни наред, та се отказах.

# 32
  • European Union
  • Мнения: 1 387
Моят син нямаше проблеми с храненето като бебе. Захраних го на 5 месеца и малко, до двегодишен ядеше всичко. Постепенно започна да отказва храни и сега, на почти пет, не яде нищо готвено. Не мога да се преборя по никакъв начин, но той поне яде плодове и зеленчуци. Не мисля, че майките с ядящи деца, могат да дадат адекватен съвет. Който не се е сблъсквал с подобно дете, няма да повярва за какво става въпрос.

# 33
  • Мнения: 30 802
Всички ядат всичко до двегодишни, после спират. Оправят се по-късно, според детето и подхода.

# 34
  • European Union
  • Мнения: 1 387
Е аз имам две деца - едното яде всичко. Да разбирам, че то е някакво изключение? Или че моят подход е различен към двете ми деца?

# 35
  • Мнения: 13 809
Е аз имам две деца - едното яде всичко. Да разбирам, че то е някакво изключение? Или че моят подход е различен към двете ми деца?

Simple Smile

Явно моите и двете са злояди защото подходът ми е еднакъв...

# 36
  • Мнения: 4 708
Е аз имам две деца - едното яде всичко. Да разбирам, че то е някакво изключение? Или че моят подход е различен към двете ми деца?
Аааа не разбирай  Laughing и при мен е така. Голямата все се чудех как да я накарам да спре да яде, а малката се чудим как да прояде. Как пък не ми се падна едно нормално ядящо дете  Crossing Arms Но по-зле е да не яде, само до този извод стигнах  Laughing

# 37
  • Мнения: X
Не разбирам логиката родителите на неядящи деца да дават мнения по темата, пък родител на ядящо дете да го критикуват, че се обажда. Гледам, гледам и някакси не виждам темата да е "скъпи мами, хайде да се оплачем колко са ни злояди децата".

Ако "злоядството" е някаква неделима част от детето, очевидно нищо не може да се направи, както нищо не може да се направи за това, че вали сняг в края на март.

Ако обаче има поне малък елемент на подход към нещата, значи е доста по-логично да се слушат тези, при които нещата се случват по желания начин.

Вие си пишете колкото си искате, аз обаче прекрасно знам, че колкото и да има вродени черти, характер и т.н., има си и подход. Защото всеки ден се случва нещо при съпругата ми да не се получава, пък като дойда аз да се получи някак (понякога по-лесно, понякога по-трудно). Ама ако предпочитате - казвайте си, че е до злоядство и чакайте да почне само трюфели да яде, само на ръцете си да ходи и само на главата си да седи, пък тогава идете на психолог и логопед, защото те са единствените магьосници (при съвеременната ниска популярност на магове, врачки, ходжи и чекръкчии), които изправят някаква такива непоклатими индивидуални детски особености. 

# 38
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Е аз имам две деца - едното яде всичко. Да разбирам, че то е някакво изключение? Или че моят подход е различен към двете ми деца?

подходът е индивидуален, спрямо детето.
всяко дете е различно и се налага смяна на подхода  Wink

и моето дете е злоядо и докато беше малък все носех и аз нещо, ако ядяхме навън. до 3г. възраст.
после не съм носила.
избира си нещо от там, ако ще сух хляб да е - поръчвам му го. Crossing Arms
в Дг яде обаче повече, там и опитва.
говорила съм многократно с готвачката и тя ми разкрива разни тайни  Crazy
пак не било толкова вкусно, колкото в Дг, ама поне опитва...

не се втелясвам. аз проядах през пубертета.

# 39
  • European Union
  • Мнения: 1 387
Аз обаче никъде не съм казала, че детето ми е злоядо. Той не иска да яде нищо готвено и няма сила на света, която да го накара да опита. Не съм открила и подход, въпреки че вече трета година го търся упорито. Ще ми се някой онлайн експерт да се опита да пробута само една миниатюрна лъжичка супа и после пак да си говорим, но никой не вярва, докато не му се случи лично.

бгтатко, не знам за вашето решение да не давате джънк храни на детето, докато тръгне на училище, но моето просто не иска да ги опита. Ядем си пред него и сладолед, и торти, и чипсове, той не желае дори да ги близне.

Аз минах критичния период, в който преживявах подмятанията на всякакви "експерти" отгледали по едно дете. Сега си му мажа филиите, но гледам винаги с филията да яде краставица или домат. Да яде поне по веднъж на ден плодове и това е.

# 40
  • Мнения: X
Не виждам проблеми щом яде плодове и зеленчуци какво Ви притеснява точно. Важното за едно дете е да се храни разнообразно - да има и месо и млечни продукти и плодове и зеленчуци и всичко. Като не яде супа - голяма работа. Пържоли яде ли или е направо веган-суровояд?

Няма как никой на света да даде каквото и да било на дете, при което са се изградили някакви твърди навици. Но наистина не разбирам хората, които първо изграждат и реинфорсват до дупка и с години тези навици, пък после преживяват някакви "критични периоди", в които се самобичуват как детенцето нямало да порасне голямо, ако не яде супичка.

Глупости са това. Дори хъни бу бу расте и оцелява в уайт трашърското си семейство, какво остава за разнообразна качествена храна независимо дали със супи или без супи.

Като изключим редки физиологични проблеми при които наистина се повръща всичко, купуват се специални млека, правят се специални диети и т.н. и т.н., всичко друго са навици затвърдени от родителите, които само в много много много редки случаи са наистина вредни за детето (като при сладурчето от клипчето). В повечето случаи нищо няма да му стане, че ядяло филия с лютеница с много ета или с масло опасно за лошия холестерол. Или хляб с глутен, тц тц.

# 41
  • София
  • Мнения: 62 595
бъгататко, какви ги пишеш! Можеш ли насила да накараш някого да яде? Хайде, аз да преценя, че ти не трябва да ядеш това, което ядеш, защото не е достатъчно разнообразно, и да започва да ти предлагам омразни за теб храни! Как ще го възприемеш? навици, дрън-дрън! Не иска да яде повече от едно-две неща и туй-то! Случва се нещо и то не е детски инат.

# 42
  • European Union
  • Мнения: 1 387
Всъщност аз не съм пуснала темата, намесих се да кажа, че според мен тук не вървят обичайните съвети от типа "Остави го да огладнее" или "Вие сте виновни, че сте го разглезили". И аз мисля, че проблемът е доста сериозен, въпреки че моето дете яде много повече неща.

# 43
  • На брега на реката
  • Мнения: 4 361
До преди време и аз разсъждавах как нищо няма да му стане на детето ако си легне гладна и нищо не хапне. Докато на 7г. възраст не се отключи гастрит. Преди това проявяваше и форма на авитаминоза - суха кожа, обриви в косата, подсичане на сгъвките. Голямата ми дъщеря беше страхотен инат от към хранене, бях се амбицирала и боклук в къщата не влизаше, правех само домашни щуротии, плод не близваше, от зеленчуците картофи и краставици, пилешки хапки и това беше. Успокоявах се, че е все нещо, макар разнообразие да липсваше. Този, който не е изпитал това безсилие, лесно дава съвет "остави го гладно".
Не съм се сещала да я водя на психолог, справихме се с времето. Просто детето порасна разбрано, говорихме много за вредата от неяденето, гастроенеторолжката и тя се постара да обрисува една подробна картина на това, което се случва с празното коремче. Посъветва ни и да гледаме кулинарни предаваня. Факт, вече почти 3 години по-късно, дъщеря ми яде всевъзможни зеленчуци, опитва нови вкусове, сама пожелава аспержи, броколи, суши, скариди...неща, които никога не бяхме купували.

# 44
  • Мнения: 1 961
Абсурд е да скрия зеленчуци.... тя усеща, че пастета не е от “нейния”. Мъфин пък не е бутвала. С това пасиране съм плакала, много съм плакала. Не приемаше нищичко, ако не е пасирано. Сега имам бебе на 6м и яде попара, кус кус, гъст кисел и няма проблем. Каката не можеше и една лъжичка кисел да й пробутам. Веднага почваше да се дави
Разбирам те, много добре даже. С упоритост ще станат нещата. Наистина ще станат. Ако има някакъв проблем с липса на нещо и заради това да няма апетит или някакъв друг проблем, това е отделен въпрос. Но това, децата ти да ядат три неща и ти да не правиш усилие да им разнообразиш режима, само да  ти е спокойна душичката и да не се напрягаш, не е ок.
много некомпетентен коментар при положение, че жената е описала малко по-напред какво е направила до сега...
Аз съвет не мога да дам, но едно нещо ми направи впечатление. Когато моето дете започна да посещава логопед още на първия час ме питаха дали предпочита да яде само меки и кашообразни храни. Не попитах за връзката понеже при моето дете отпадна, яде и твърди храни.

# 45
  • Мнения: 4 708

много некомпетентен коментар при положение, че жената е описала малко по-напред какво е направила до сега...
Аз съвет не мога да дам, но едно нещо ми направи впечатление. Когато моето дете започна да посещава логопед още на първия час ме питаха дали предпочита да яде само меки и кашообразни храни. Не попитах за връзката понеже при моето дете отпадна, яде и твърди храни.
Винаги логопеди са твърдели, че има връзка между говора и дъвченето, но при нас проблем с говора няма, което чак ме учудва. Проговори на 2,3г и оттогава не млъква, и е едно от малкото деца в групата на които им се разбира ясно какво говорят по тържествата. Има само едно съскане, но това е заради голяма дупка между зъбите, което пък според зъболекаря ни, е много добре.

# 46
  • Мнения: 1 961
И моето няма проблем с говора, но не може да казва Ш..тоест може, което е добре, но му е по-лесно да казва З.
Много хора си имат особености, например аз не мога да пипам изкуствените материи, едно време имаше такива спортни екипи от една материя, ужасна ми беше. А една позната не можела да понася миризмата на списания, даже не можела да стои в една стая с някой който разглежда списание, толкова интензивно го усещала.
Вероятно случая с храната е нещо подобно...Има си някакъв проблем със сигурност..

# 47
  • София
  • Мнения: 62 595
Това с ш-то не е "особеност", а си е за работа, но вие вече си ходите, ако правилно препрочетох предишния си пост. Замяната на звукове си е проблем с говора, но и може да се пренесе после и при писането, защото свикват да си го "чуват" З вместо Ш и така си го пишат при диктовките. И обикновено не е само Ш и З, а са и другите звукове. Това са важни неща, а ние си мислим, че щом не боли, значи няма нищо.

В много от случаите има връзка между консистенцията на предпочитаните храни и говора, защото всички тези мускули трябва да работят и да се координират. Затова децата още от бебешка възраст, когато му дойде времето, трябва да ядат прословутата коричка хляб, бисквита. Дъвченето  на по-твърди храни е важно, не е измислено от бабите, за да тормозят младите майки.

Последна редакция: нд, 01 апр 2018, 10:49 от Andariel

# 48
  • Мнения: 1 961
Под особености имах предвид двата примера, които дадох за материята и списанията, а не за говора.
Да моето дете и Ч не може да изговаря, може, но не го прави. От две седмици забелязвам обаче, че се старае на моменти и успява. Изместихме темата, но определено ще има проблем в у-ще ако не го коригираме скоро. Иначе от момента на захранването проблем с храната не е имал, не е предпочитал само меки храни, но ето, появи се проблем с говора

# 49
  • София
  • Мнения: 62 595
Така и предполагах. Нямате много време и колежката, с която работите ви ги е казала тези неща.

# 50
  • Мнения: 1 961
Интересно е, че аз не забелязвах проблем с говора...след като ми обърна внимание педиатъра се заслушах така да се каже и даже ме дразнеше после. Хубавото е, че може да ги произнася звуковете, не знам обаче защо не го прави.
Съвсем оспамих темата, извинявам се.

# 51
  • София
  • Мнения: 62 595
Няма как наизуст да кажа, но ако приемем, че все пак ги произнася, то те не са автоматизирани в речта. Затова се правят упражнения, но се правят и други задачи, които са свързани с езика. При вас въпросът е с повече от един звук, затова и се работи и по езиковата част, детето се ограмотява в процеса на работа, то е задължително. Поне ще тръгнете на училище четящи и с повече езикови знания, отколкото връстниците му. Децата, които са посещавали логопед преди училище винаги си личат, ако е работено добре, защото боравят с езика много по-лесно от съучениците си, имат тренинг. Simple Smile

# 52
  • Немция
  • Мнения: 6 877
При голямото ми дете, което също е с проблемно хранене открай време също няма връзка между говорене и дъвчене. Говори си много добре от 1 годинка насам. При него проблемите идват от свръхчувствителност в много отношения, не само във връзка с храната- работим над тази чувствителност, правим терапия. При него до 5-тата година имаше алергия към млечни(АБКМ) и това допълнително ни натовари.
С малкия ми син е друго- той проговори по-трудно, все още не му е съвсем гладка речта(а е на 5), но с дъвченето е "пушка", отделно се храни в пъти по-добре от батко си. Така че зависи много от детето, няма универсални формули.

Относно проблемното хранене мога само да съчувствам. Минали сме през трудни ситуации и само се надявам горещо през пубертета проблемът да изчезне или поне да намалее.
Едно време(преди да имаме собствени деца) ни идваше приятелско семейство на гости с техния син на 7-8-9 години, у нас нищо не хапваше, само краставица гризваше понякога и това беше. Много се чудех, мислех си, че родителите са го докарали до този хал, ама на- и ние сега сме в подобно положение. Mr. Green Това момче вече е младеж и откъм храненето нещата се нормализираха.

# 53
  • Мнения: 3 393
Gool,


Децата също имат хратителни разстойства като булимията и анорексията, но с други обстоятелства.

Познавам бая случаи на деца хранени със сонда през стомаха ( дупка в стомаха и през нея се вкарва храна, която не минава през устата и т.н).
Когато махнат сондата, децата отказват да се хранят сами и родителите се чудят как да им дадат нещо въобще.

Първото правило е никакви неполезни храни: пържени картофи, шоколади т.н.

Разбирам че трябват желкзни нерви, но е за доброто на детето, така че си заслужава.

Ако не се пречупе да яде нормална храна до 4 дена и най- вече ако майката не издържи, най- добре да направят лечението в болница.

За съжаление лечението е едно- глад! Виждала съм деца на системи, но не им дават храна, която не е "правилната" много дни наред. И като казвам че не им дават нищо друго е НИЩО. Само вода.

Накрая по инстинкт за самосъхранение ще прояде...

( В случая с децата със сондите, пъпро им дават специялно шейкове, после пасирана храна, но случая е друг)

Посъветвай се с лекар да ти каже как точно да стане лечението, но не се предавай, не я храни само с пастет и шоколад.

Каза че и треперят ръцете за едно киндер яйце. Използвай това. Кажи и че ако не изяде 3 лъжици от храната която е здравословна ще дадеш яйцето и на друго дете. Направи го. Дай го на друго дете церемонно, поздрави другото дете за подаръка.
Ще има много ревове и тръшкания, но трябва да се пречупи.

За лекар можеш да питаш по клиниките за лечение на анорексия и булимия. Кажи че детето е малко, за да те насочат към правилният специялист.

Успех

# 54
  • Мнения: 12 025
Как така ще пречупваш дете с глад?
Може гладна да стоя, но има храни, които стомахът ми просто не приема. А съм голям човек.
Знам какво е гладуващо, но отказващо всякаква храна дете. Знам какво е детето ти да отключи режим на самоунищожение - пълен отказ от храна и непрекъснато боледуване. Три месеца се борих да изкарам тригодишното си дете от това състояние. Много грешки допуснах, защото нямаше кой да помогне. Педиатърката и личната просто предписваха поредния антибиотик, и в детско лежахме, и там не се сетиха какво става... В онзи момент бях съгласна дететно ми да яде каквото и да е, но да не умре от глад. Но дори в препълнен магазин, тя не посягаше към никаква храна. След три месеца борба прояде две-три храни. Трябваше да минат месеци преди да опита салата, преди да посегне към нещо в магазина - чушки и да каже "купи". Сготвихме и яде. А след това поиска боб, картофи ... и така постепенно се захрани разнообразно.
Детето на авторката яде. Да, не е разнообразно и здравословно, но яде, а не умира от глад. И е здраво.
Предлагайте да опитва, но не настоявайте. Може би психолог би разбрал защо детето не проявява интерес към друга храна.

# 55
  • Мнения: 3 393
МамаРу,

Ми ако искаш ще ти дам повече информация, но е така. 
Както казах правят го в болница лекари, ако не стане за 3-4 дена вкъщи.

В случая детето яде, но не каквото трябва, факта че не иска да яде друго е от страх-мания, наречи го както искаш, и това се лекува с психолог и глад.

Виждала съм в болница как става процеса и при по-малките деца не е толклва сложно.

# 56
  • Мнения: 12 025
В него момент сигурно и в болница щях да я вкарам, защото сядаше на масата, поглеждаше храната и извръщаше глава. И пред пълен хладилник, и в пълен магазин не поглеждаше храна. Не се е налагало да я държа гладна, за да я пречупя, защото тя нищо не ядеше - нито полезно, нито вредно. Само на улицата, ако видеше нещо на земята го лапваше илие някой ако яде си просеше. Налагаше се насила да й слагам по някой залък в устата. Що рев съм изревала, що нерви съм потрошила, аз си знам. Аз и съседите. А лекарства приемаше охотно. И в детско лежахме заради пневмония, но и там само питаха "яде ли?" или "защо не яде?" и толкова. Вливаха й физиологичен разтвор един-два дена и това беше. От четири години вече се храни. И то правилно. Месо яде по малко, но хапва. От яденето - всичко без гъби и зеле. Плодове и зеленчуци си иска ежедневно. Преди ваканцията започнаха да ги водят в студентския стол - първия ден си взела леща, на втория - салата и плод, на третия "голямо кюфте" (подозирам че е било шницел).

# 57
  • София
  • Мнения: 62 595
Ужас! Като чуя за подобни пречупвания с глад и как докторите го правели, се сещам за електрошоковата "терапия" и колко "за благото на пациента" са я правили. Не може дете или възрастен да се държат гладни, чудно как не са ги осъдили още, защото това е мъчение. Голяма работа, че било на системи и организмът е "нахранен", това е психически тормоз, че и физически.

# 58
  • Мнения: 3 393
МамаРу,
Има много типове хранителни разстойства,включително при децата. Има деца които ядат само един единствен продукт, има които ядат донапрен или хартия...
Ужасно е че в БГ лекарите им е все тая.

Андариел,
може да ти звучи ужасно, но ако едно дете яде само хляб, на пример, липсата на витамини, калции и белтъчини, могат да са причина за смърт.

Ако се върна на случая с децата хранени през сонда, няма друга решение. И да е гладно детето 5-6 дена докато отстъпи да прояде е по-добре от това да се храни през тръба, която е забита в стомаха му.

Децата са много инати, но адаптативни. Един път ако отстъпят, нещата лесно се решават.

Гоол,
Пробвала ли си ла даваш от детските шейкове за хранителна добавка. Те са с пълен комплекс витамини и минерали.
Мен лично ми се струва най-притеснително, че на детето му липват много нужни съставки.

Последна редакция: пт, 06 апр 2018, 09:14 от Eli..........

# 59
  • София
  • Мнения: 62 595
Хубаво, да има сонда, това е належащо, за да не стане необратимо гладуването, но защо трябва да стои без никаква храна, докато не прояде точно това, което казват възрастните? Тук вече няколко пъти се спомена за СИД, което си е сериозен проблем, макар да изглежда инатене. Наистина понякога има проблем в обработката на сензорната информация, най-често е свръхчувствителност, то е като да те хвърлят гола насред мравуняк или да ти блесне силна светлина в очите. Има и случаи на притъпена чувствителност, това също се отразява по странни начини. На мен тая работа с пречупването с глад ми прилича като да изгориш дюшека заради бълхата. Аз самата и като човек, и професионално съм се убедила, че децата не проявяват "инат", а възрастните го приемат лично и си мислят, че децата нарочно се инатят, за да вземат надмощие над възрастния, все едно са на война. Е, не става така! Когато на човек физически нещо не му е добре, той естествено гледа да го отбягва.

# 60
  • Мнения: 3 393
И аз не хвресвам думата инат, правилната е страх.
Не е рещение да даваш на дете да яде само хляб докато отстъпи да яде друго.

Освен това, какво е тази свръхчувствителност, че толелира само най нездравословната храна...

"защо трябва да стои без никаква храна, докато не прояде точно това, което казват възрастните"

- за да е здраво.

# 61
  • Мнения: 30 802
Реално хората все още не са сигурни кое се брои за "здравословна" храна. В един момент може да е по-здравословно да ядеш бекон, отколкото броколи, зависи от нуждите на организма.

# 62
  • София
  • Мнения: 7 990
Има деца, които трябва да бъдат научени как да се хранят. Започва се от преглъщане, дъвчене, отхапване, пиене от терапевтична чашка и пр. Това обучение се прави от хора, които са специално обучени, наричат се хранителни терапевти. Те са логопеди като основна специалност, но специализирани в храненето.
Гладуване, сонди и пр., за мен са в сферата на доктор Менгеле. Нормално е да оставиш дете да яде, когато огладнее, но да го държиш умишлено на пост и молитва, за да прояде подходящата храна, е садизъм. Пиша го за евентуалните читатели, да знаят, че съществуват и нормални алтернативи.

# 63
  • Мнения: 30 802
То всичко се корени в липсата на идея, мислене и емпатия. Възрастните забравят, че децата са отделни хора с отделни възприятия за абсолютно всичко. И че налагането на това, което за възрастния е "правилно" може да е абсолютна мъка за детето. Да, има деца, които лапат наред, но има и такива, които трябва да ги прикоткаш за всяка нова текстура и това е нормално, просто се иска търпение. Обаче някоя баба или тетка те гледа критично как детето не нагъва супа на големи лъжици и така се създава поредния комплект от нереалистични очаквания какво трябва да прави и какво може да прави едно дете.

# 64
  • София
  • Мнения: 7 990
За мен е по-скоро липса на идея, че такива проблеми съществуват, че са проблем, а не проклет характер от страна на детето. Преди са били относително редки, може би заради това липсва информация и всичко се отдава на злоядство.

# 65
  • Мнения: 30 802
Е то реално и по старите и жестоки методи накрая проблемът пак е решен, а детето може и да го израсте, но има и по-нормални начини. А реално дори големи хора понякога не могат да си преодолеят физическите и сензорни ограничения, но го изискват от децата.

# 66
  • Мнения: 3 393
Реално хората все още не са сигурни кое се брои за "здравословна" храна. В един момент може да е по-здравословно да ядеш бекон, отколкото броколи, зависи от нуждите на организма.

не се умира без шоколад и без пържени картофи,  но се умира без витамини и белтъчини

# 67
  • Мнения: 12 025
Пак пиша. Имам познато дете. Вече е на шест години. Яде само хляб, кашкавал,барни и банан. Майката е детска медицинска сестра, работи в ясла. Опитала е какво ли не, накрая се е примирила. Детето е здраво, въпреки "диетата". И аз не го разбирам, но е факт.

# 68
  • Мнения: 3 393
Пак пиша. Имам познато дете. Вече е на шест години. Яде само хляб, кашкавал,барни и банан. Майката е детска медицинска сестра, работи в ясла. Опитала е какво ли не, накрая се е примирила. Детето е здраво, въпреки "диетата". И аз не го разбирам, но е факт.

вярно че моя личен опит са моите деца, които като цяло ядат, но са оставили гладни когато нещо не им харесва. Има храни които не обичат, но са малко и приемам че не ги ядат, като всеки човек. частно за случая, в бананите има витамини, в кашкавала протеини и калиции, в хляба въглехидрати.

 аз не бих се примирила, но базово има най важното.

# 69
  • Мнения: 12 025
Всички се водим от личния си опит. И аз се чудех на съседче, което на 10 месечна възраст си дойде от Америка, баба му се оплакваше, че нищо не яде. Накрая го хранеха с един вид крекери, защото само това ядял. Стояха около година. Сега е тийнейджър и яде американска и мексиканска храна. (В Сан Диего са). От нея родителите му са недебеляли ужасно, малкият за сега върви в норма.
И аз не ям всичко, но у нас беше правило всеки да яде каквото иска, но да се яде. При това майка ми готвеше супа и два-три вида ядене, като за мен винаги имаше нещо, което ям, ако е готвила за нея и татко ядене, което не обичам. Гладна не са ме държали, за да проям зелен боб или доматена супа например. Нито са ме насилвали да пия мляко, което не понасям, дори миризмата му, само защото било полезно.
Но при моето дете въпросът беше просто да има нещо в стомаха, до там бяха стигнали нещата. Та бях съгласна на всичко, дори и нездравословно да е. Ама не! Глад, глад и пак глад! Отварям пълен хладилник пред нея - вземи и яж каквото искаш и не взема. В магазина - същото. Как веднъж не посочи - нито вафла, нито крекери, нито нормална храна - нищо! Страшно е, когато се сблъскаш с нещо непознато, защото не знаеш как да реагираш. Още по-страшно е да няма кой да ти даде адекватен съвет или да те насочи.

Последна редакция: пт, 06 апр 2018, 12:05 от Mama Ru

# 70
  • София
  • Мнения: 62 595
И аз не хвресвам думата инат, правилната е страх.
Не е рещение да даваш на дете да яде само хляб докато отстъпи да яде друго.

Освен това, какво е тази свръхчувствителност, че толелира само най нездравословната храна...

"защо трябва да стои без никаква храна, докато не прояде точно това, което казват възрастните"

- за да е здраво.

Това са глупости! А нездравословната храна е с неутравна консистенция и вкус, като хляба е. Затова децата обичат хляб още от 6-месечни. Дори на цвят са неутрални - хлябът, шоколадът са кафеникави, не дразнят окото, топят се в устата, бананите също са предпочитани от децата, пак защото са хем леко сладички, хем не дразнят езика и небцето, хем са с неутрален цвят. Картофите също са от предпочитаните. Повечето плодове и зеленчуци са кисели или твърди, също са ярко оцветени, имат семки, силен аромат, мъхнати. Краставиците са някакво междинно положение, ако детето е готово да дъвче, и то обелени. Месото трябва да се дъвче, "удъвква се". С две думи, няма нищо случайно в това, че бебетата и децата с някакъв вид хранителен проблем заради чувствителност, ядат картофи, хляб, банани или краставици, ама ние зор да ги тъпчем със сто други неща. Има и деца, които реагират на цвят - най-често не ядат нищо зелено. Или пък, на пипане - абсурд да ги накараш да пипнат месо - под никаква форма, дори не искат до езика си да го поднесат, набодено на вилица, и с ръка като пипнат кюфтето, и потръпват.
Почти всяко дете има период, в който не яде някакви неща. Примерно, аз си спомням, че имах един период около предучилищна възраст, когато не понасях нищо мазно, не ядях месо и никой не можеше да ме излъже на тази тема. Едното ми дете от момента, в който приключи с адаптираното мляко (и не, не е защото е било на адаптиравно мляко), от раз спря изобщо да пие прясно мляко, дори сега на стари години не пие прясно мляко, ако ще земята да се разцепи. Е, какво да го бях карала насила ли?


Сондите обикновено са през носа и надолу към стомаха, а не директно през стомаха. При много тежки случаи, ако детето е на ръба на живота, естествено трябва да се направи нещо, за да не умре от изтощение. Обаче не разбирам тая работа с глада на всяка цена.

# 71
  • European Union
  • Мнения: 1 387
Представям си да пусна тема "Помощ, приятелят ми е веган". И да опиша как не ми дава да ям нищо от животински произход, спира ме със сила, да не отворя хладилника и ме задължава да ям само позволени от него храни. Но той много ме обича и го прави за мое добро, защото е твърдо убеден, че това е полезното хранене.
Тогава всички ще настръхнат и ще ме питат защо съм с него. Но децата, понеже са малки, трябва да търпят подобен тормоз и то от най-близките им. Не мога да си представя, че има такива хора. И че си вярват.

# 72
  • София
  • Мнения: 62 595
А близките самите те са под голям стрес и са готови да опитат всичко, те дори може да не осъзнават какво се случва, доверяват се. Съвсем обяснимо е. Мисля, че всяка от нас тук разбира за какво говоря - от страх дори най-абсурдното в нормални обстоятелства звучи смислено, особено ако е казано от човек с авторитет, и особено ако е казано, че много деца са минали през този път и са се оправили. В този смисъл не мога да виня родител, защото зная какво е да гледаш детето си и да си мислиш, че е на ръба и си абсолютно безпомощен, а надеждата ти е в други хора, защото ти вече нямаш такава.

# 73
  • Мнения: 12 665
Почнали сте от малки. Трябва да изяде толкова мляко. И то още бебе, не може да реагира.

# 74
  • София
  • Мнения: 62 595
Сещам се за знаменитата попара или още от родилното се започва - бебето трябва да изяжда по Х милилитра на ден. После баби и педиатри - трябва да наддаде за месеца Х килограми. Ако не стане - ти си лоша майка. Дори да не го кажат, си личи по интонация и поглед. После "ще му настояваш, не може да не иска да яде". Е, хубу де, как точно ще настояваш на едно бебе и изобщо на човек да яде - той плюе и повръща дори това, което е погълнал!

# 75
  • Мнения: 3 393
И аз не хвресвам думата инат, правилната е страх.
Не е рещение да даваш на дете да яде само хляб докато отстъпи да яде друго.

Освен това, какво е тази свръхчувствителност, че толелира само най нездравословната храна...

"защо трябва да стои без никаква храна, докато не прояде точно това, което казват възрастните"

- за да е здраво.

Това са глупости! А нездравословната храна е с неутравна консистенция и вкус, като хляба е. Затова децата обичат хляб още от 6-месечни. Дори на цвят са неутрални - хлябът, шоколадът са кафеникави, не дразнят окото, топят се в устата, бананите също са предпочитани от децата, пак защото са хем леко сладички, хем не дразнят езика и небцето, хем са с неутрален цвят. Картофите също са от предпочитаните. Повечето плодове и зеленчуци са кисели или твърди, също са ярко оцветени, имат семки, силен аромат, мъхнати. Краставиците са някакво междинно положение, ако детето е готово да дъвче, и то обелени. Месото трябва да се дъвче, "удъвква се". С две думи, няма нищо случайно в това, че бебетата и децата с някакъв вид хранителен проблем заради чувствителност, ядат картофи, хляб, банани или краставици, ама ние зор да ги тъпчем със сто други неща. Има и деца, които реагират на цвят - най-често не ядат нищо зелено. Или пък, на пипане - абсурд да ги накараш да пипнат месо - под никаква форма, дори не искат до езика си да го поднесат, набодено на вилица, и с ръка като пипнат кюфтето, и потръпват.
Почти всяко дете има период, в който не яде някакви неща. Примерно, аз си спомням, че имах един период около предучилищна възраст, когато не понасях нищо мазно, не ядях месо и никой не можеше да ме излъже на тази тема. Едното ми дете от момента, в който приключи с адаптираното мляко (и не, не е защото е било на адаптиравно мляко), от раз спря изобщо да пие прясно мляко, дори сега на стари години не пие прясно мляко, ако ще земята да се разцепи. Е, какво да го бях карала насила ли?


Сондите обикновено са през носа и надолу към стомаха, а не директно през стомаха. При много тежки случаи, ако детето е на ръба на живота, естествено трябва да се направи нещо, за да не умре от изтощение. Обаче не разбирам тая работа с глада на всяка цена.

Няма да си губя времето да ти обяснявам кое защо, но ще си направиш услуга да попрочетеш малко повече преди да изпишеш толклва глупости...

# 76
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако обичаш да обориш една по една моите глупости! нали си наясно, давай! Давай, обясни кое как и защо, поне другите хора в темата ще прочетат, щом не си заслужава на мен да обясняваш. Ти от висотата на какво преценяваш кое е глупост и кое не?

# 77
  • Мнения: 3 393
Оффф, наистина разговора с теб е безнадежден..

Ти първа "оцени" коментара ми като глупост, съответно висотата ми е съвсем на място. .

Децата предпочитат хляб, катофи и банани, не защото имат "неутрален вкус" , а защото са висококалорични, чисти и бързообработяеми въглехидрати.
Затова спортистите тъпчат банани по състезанията, а не защото имат спонтанна нужда от " неутрален вкус" в устата.

Децата имат адски бърз метаболизъм и имат нужда от бързодостъпна енегрия за безумно бързия си растеж и развитие.

Можеш да пробваш да дадеш на бебе смляна краставица, по неутрален вкус от това няма, да видиш какъв ще е резултата.

По въпроса със сондите, ако повечето минават през носа, как точно решава въпроса с хранителните разстройства. Дай да оставим децата със сонда през носа за цял живот, защото не е толкова ужасно като сонда през стомаха.

Последна редакция: сб, 07 апр 2018, 23:20 от Eli..........

# 78
  • София
  • Мнения: 62 595
Калориите тук нямат нищо общо, а говорим за сензорно възприятие. Има си цяла научна дисциплина за СИД.

Минават през носа и стигат до стомаха - вливат се хранителни вещества, за да се поддържа организмът да не умре човек. Сондата през стомаха е първо, много по-травматично за организма и второ, има рискове от инфекция. Никой не стои със сонда цял живот, сондата е за овладяване на кризата, когато нещата са на живот и смърт.

# 79
  • Мнения: 12 025
Андариел, какво е СИД?

# 80
  • European Union
  • Мнения: 1 387
Mama Ru, СИД е сензорно интегративна дисфункция. Интересно е да се прочете малко повече за нея. Има тема и тук, във форума, малко е старичка, но пак е полезна.

# 81
  • Мнения: 12 025
Благодаря. Не ми е познато. Ще прочета.

# 82
  • Мнения: 4 708

Няма да си губя времето да ти обяснявам кое защо, но ще си направиш услуга да попрочетеш малко повече преди да изпишеш толклва глупости...
То май твоето са глупости, не мога да повярвам, че изобщо ти е дошло на ум, да напишеш подобна "терапия". И искрено се надявам, никой да не те послуша. Това да докараш детето си до болница, заради някакви твои си идеали за хранене.  Sick Имам проблеми с храненето на детето, но както виждам, все още расте, здраво е, защо трябва да й причинявам такива мъчения, освен ако не искам завинаги да намрази храненето.

# 83
  • София
  • Мнения: 62 595
дори най-злоядите и подбиращите в пубертета сменят плочата. Пубертетът или оправя, или разваля. Wink

# 84
  • Мнения: 3 393

Няма да си губя времето да ти обяснявам кое защо, но ще си направиш услуга да попрочетеш малко повече преди да изпишеш толклва глупости...
То май твоето са глупости, не мога да повярвам, че изобщо ти е дошло на ум, да напишеш подобна "терапия". И искрено се надявам, никой да не те послуша. Това да докараш детето си до болница, заради някакви твои си идеали за хранене.  Sick Имам проблеми с храненето на детето, но както виждам, все още расте, здраво е, защо трябва да й причинявам такива мъчения, освен ако не искам завинаги да намрази храненето.

ако храниш злоядо дете само с хляб и шоколад, за да не стои гладно, за мен е най-голямата простотия на света,но всеки си гледа децата както иска.

# 85
  • Мнения: 13 809
дори най-злоядите и подбиращите в пубертета сменят плочата. Пубертетът или оправя, или разваля. Wink
При дете едно сработи в добра посока. От мнооого зле стана перфектно... Надявам се на същото при дете две.

# 86
  • Мнения: 243
Здравейте,
Имам момиче на близо 5г, от 3г яде филии с пастет, салам и пържени картофи. Друго не можем да я накараме да хапне. Всъщност проблема е в опитването. Тя не е опитвала нищо. Не иска дори да близне. Молим й се, всеки ден предлагаме. Приготвям храната в интересни форми, но не! В градината не яде нищичко. Прибира се много гладна, изяжда 2-3 филии с пастет и това й е за деня, всеки ден. Чудя се какви изследвания да й направя?!? Дали да я водя на психолог?!? Определено се притеснявам вече, защото започна да споделя, че я боли коремчето. Може би голям фактор изигра това, че до 2,5г й пасирахме храната. Усетеше ли парче в гладката консистенция, повръщаше на фонтан.

Здравей, може да повтарям някого, не съм чела предходните мнения.
Специалистът, който ти трябва, не е психолог, а хранителен терапевт. Ако си от София, може да те насоча към такива.
Знам за какво говориш, много е специфичен случаят, минах по този път със сина ми и продължава да ходи на терапия веднъж седмично.
Хората, които не са се сблъсквали с такъв проблем, не могат да го разберат или да дадат адекватен съвет. Пасираната храна води до проблеми с говора, вкл. и след това изчистване на речта. Обикновено тези проблеми са свързани и със съпътстващи - детето отказва да пипа храната, обонянието е засилено, отказ да опитва нови неща и пр. Приеми, че детето няма да се храни по обичайния начин, така че не прилагай обичайните подходи.
Давам пример: за да го накара да яде плодове, които са мокри, когато са нарязани, терапевтката на сина ми го кара да мие чинии. Това е нещо, което на нормален човек едва ли би му минало през ума като връзка, но те си имат начини и подход, по който да преодолеят евентуалната съпротива за дадена храна. Което не пречи да става изключително бавно, постепенно и пр. Синът ми е на 5 год. и преди няколко седмици изяде съзнателно първата си ябълка в живота. Домати все още отказва, макар терапевтката да го бори вече 2-3 пъти. Препечена филийка яде от около 3-4 месеца, до преди това не беше опитвал.
Основното, което мога да те посъветвам, е: не насилвай детето да яде. Не губи търпение и не превръщай храненето в център на вашата вселена. Не го оставяй гладно, защото няма да помогне. Доказано. Не е въпрос на апетит. Проблемът е в рецепторите в устата, в прекалената сензитивност в устната кухина, евентуално и в някакви мускули, но не мога да ти го пресъздам с конкретната терминология.

Предполагам, обаче че, хранителни терапевти има само в София? 😕 Иначе, вашето мнение ми даде доста просветление, прочетох и статията, която сте пуснали и макар детето ми да яде някаква бройка храни трудно опитва нови неща, та съм склонна да вярвам, че и ние имаме подобен проблем на описания в статията..

# 87
  • София
  • Мнения: 7 990
Здравейте, не зная как е положението извън София. Когато правих консултациите при първите проявления на проблема, живеех в чужбина. Консултирах се, даваха ми насоки как да продължа и при следващо идване ходех отново. Може и да се е получило, защото детето беше около година и два месеца при първата консултация.
Обикновено хранителни терапевти са логопеди с допълнителна специализация, така че може да се поинтересувате около вас дали има такъв. Статията, която бях публикувала, е писана от Нина Йорданова, която е логопед, а именно с нея правих ранните консултации за храненето. Впоследствие и с още един специалист, който ми препоръчаха тук във форума.

# 88
  • Мнения: 243
Здравейте, не зная как е положението извън София. Когато правих консултациите при първите проявления на проблема, живеех в чужбина. Консултирах се, даваха ми насоки как да продължа и при следващо идване ходех отново. Може и да се е получило, защото детето беше около година и два месеца при първата консултация.
Обикновено хранителни терапевти са логопеди с допълнителна специализация, така че може да се поинтересувате около вас дали има такъв. Статията, която бях публикувала, е писана от Нина Йорданова, която е логопед, а именно с нея правих ранните консултации за храненето. Впоследствие и с още един специалист, който ми препоръчаха тук във форума.

Благодаря! Ще потърся повече информация! 😊

# 89
  • Мнения: 3 393
Здравейте, не зная как е положението извън София. Когато правих консултациите при първите проявления на проблема, живеех в чужбина. Консултирах се, даваха ми насоки как да продължа и при следващо идване ходех отново. Може и да се е получило, защото детето беше около година и два месеца при първата консултация.
Обикновено хранителни терапевти са логопеди с допълнителна специализация, така че може да се поинтересувате около вас дали има такъв. Статията, която бях публикувала, е писана от Нина Йорданова, която е логопед, а именно с нея правих ранните консултации за храненето. Впоследствие и с още един специалист, който ми препоръчаха тук във форума.

По това което обяснявате, не съм много убедена, че проблема е същия...

Милинка, и от твоя разказ и от този на авторката не разбирам, когато децата са били бебета са яли поне ябълки , круши, банани, картофи, моркови, тиква и т.н. типични продукти за захранване. Пасирани, ок, но са ги яли.

В кой момент спират да ги ядат и защо?

Моята дъщеря също отказва да пробва нови неща (На 4,5г) , но продължава да си яде здравословно. Дори бебешките плодови пюрета продължава да ги яде.
Продуктите са същите, просто сега не са пасирани.

# 90
  • София
  • Мнения: 7 990
Конкретно синът ми не ги е ял. Той отказваше да яде всичко, различно от мляко. Това беше и целта на първите консултации. Тогава се наложи да го уча да пие от терапевтична чаша, използвахме специални лъжици, след това въведох някаква чаша 360 градуса и така. След старта на хранителната терапия миналата година започна да яде непасирана храна, филии хляб, краставица, морков, ябълка и много рядко - круша. Като казвам "яде", да се разбира, че е склонен да изяде няколко парчета от плодовете/зеленчука. Ако е в много добро разположение - цяла ябълка или морков. Банан прояде през последните 2-3 месеца. В момента не мога да се сетя с какво терапевтката му замесваше бъркочите, за да сложи пресния плод вътре. Така се "подсушаваше" плода и не беше толкова влажен в устата. На по-късен етап го караше да мие чинии, за да свикне с мокротата, но това май вече го писах.
Следващия месец ще стане на 6, но до момента не е опитвал друг плод, както и друг суров зеленчук. Отказва. Нарязано месо също отказва, освен ако не е от кайма или много ситни парчета в супа. За салата и дума не може да става.
Като по-малък отказваше да яде храна, която не е от бурканче, поради което се налагаше да слагаме домашната пасирана храна в бурканчета от детско пюре.

# 91
  • Мнения: 3 393
Милинка, вашият случай определено е по-сложен.
Чудех се как сте се справили с чуждестранен логопед, но явно детето е било по-малко.

Случая с детето на авторката смятам е съсвем различен.
Независимо дали е логопед или не, мисля им трябва хранителен специялист. Тези които по често лекуват анорексия и болимия...

# 92
  • София
  • Мнения: 7 990
Логопедите са български. Специалисти и в областта на хранителната терапия. Те се занимават със сензорни проблеми, учат детето да дъвче, да преглъща, да отхапва, да пробва нови храни. Те се борят с проблеми в по-ранна възраст.
Анорексия и булимия са в периметъра на психиатри и психолози.

# 93
  • Мнения: 3 393
Логопедите са български. Специалисти и в областта на хранителната терапия. Те се занимават със сензорни проблеми, учат детето да дъвче, да преглъща, да отхапва, да пробва нови храни. Те се борят с проблеми в по-ранна възраст.
Анорексия и булимия са в периметъра на психиатри и психолози.

Сигурно някъде се препркриват спациялностите.
Аз преди време бях доброволец в клиника специялизирана за хранителни разстаройсва.

За моя изненада имаше деца на по 2-3г с такива проблеми.
Главно лекарите бяха еднокринолози и психиатри...

# 94
  • Пловдив
  • Мнения: 690
Eli........., Моето дете ядеше в бебешкия си период всичко, ама наистина всичко. Просто трябваше да е гладко пасирано. Усетеше ли парченце от храна, повръщаше да фонтан. Напоследък имаме малко напредък. Яде пастет, лютеница, салам, сирене, краставица, кебапче, пържени картофи, кюфте (само от моите). Миналата седмица я пробвахме с лъжичка супа и повърна.

# 95
  • Мнения: 3 393
Eli........., Моето дете ядеше в бебешкия си период всичко, ама наистина всичко. Просто трябваше да е гладко пасирано. Усетеше ли парченце от храна, повръщаше да фонтан. Напоследък имаме малко напредък. Яде пастет, лютеница, салам, сирене, краставица, кебапче, пържени картофи, кюфте (само от моите). Миналата седмица я пробвахме с лъжичка супа и повърна.

Радвам се, че напредвате.
 А кога спря да яде всичко това?
Ясно че парченцата са били препятствие, но защо спряхте гладките пюрета?
Аз продължпвам да ги правя. Сега слагам сол и зехтин и го наричам крем супа Wink
Така много успешно пробутвам лапад, спанак, тиква, тиквички, карфиол и брокули, които биха били абсурд да яде под друга форма.

Всички крем чупи са по скоро пюрета, защото е по удобно за ядене. Слагам картофи на почти всички крем супи.

Не ги яде толкова лесно колкото кюфтета и макарони, но не спирам да ги предлагам.

Сега си помислих, ако направиш крем супа/пюре с домати, печени чушки, праз,картофи и моркови, може да се хвреса зашото мирише на лютеница Simple Smile но явно трябва да е гъсто, за да няма асоцияция със супа.

Нещо подобно без моркови и картофи ще стане на сос. Този сос може да се яде с бял ориз или макарони.

Аз в доматения сос слагам и риба тон, защото иначе е абсурд да я пробва...

# 96
  • Мнения: X
Здравейте. Разбирам ви напълно. Детето ми до годинка и малко не беше от ящните, но хапваше понякога пюренца, даже детска кухня. След това престана да се храни. Отдавах го на зъби, но зъбите излязоха. Всеки Божи ден от 2г вече менюто е бисквитка, филия хляб без нищо, палачинка без нищо или рогче, козунак, много рядко кисело мляко, пържени картофи или пържени филии.
Пробвала съм абсолютно всичко. Готвим заедно, красиви чинийки, молби, филмчета, награди, един куп сиропи и витамини. Не иска друго да яде.
Менюто му е сутрин 1 обикн. бисквита, в градината нищичко, госпожите вдигнаха ръце. Цял ден гладен и вкъщи 1 палачинка без нищо. Това е. Понякога солети или други тъпотии. И гладен съм го държала и хляб не съм купувала, готвя вкусно, детска кухня взимах и хвърлях, бебешки пюренца, какво ли не. 2 години вече, реве ми се.
Не е нормално мое близко дете по - малко да изяде 1 супа, 2 сандвича, наденица и краставица, а моят син за цял ден 1 бисквита. Не иска готвено, нито месо, млечни, колбаси, никакви плодове или зеленчуци. Ако е палачинката скрия малко кашкавал или друго, усеща и не иска.
Никога не му се прияжда нещо от масата, не е вкусвал никога маслина, салам, мусака, кюфте, абе нищо.
Понякога иска пица - купешка, маха шунката и кашкавала и яде тестото. Отчаяна съм много.
Хемоглобина му е ок, с психолог говорих - всичко е наред. Нз вече какво да правя.
Др сед сме на ендокринолог, дано помогне.

# 97
  • София
  • Мнения: 7 990
Не ми се рови, та не помня дали я бях публикувала тази статия тук:
https://www.bezpopara.com/archives/50

Не мисля, че ендокринолог ще ви помогне, по-скоро сте за хранителен терапевт:
https://www.bezpopara.com/archives/161
Поразгледайте блога, има интересна информация и рецепти.

# 98
  • Мнения: X
Благодаря. Макар моя позната да ходи скоро на логопед - хранителен терапевт с нейното дете и да не остана доволна от резултата. Явно зависи от доктора.

# 99
  • София
  • Мнения: 7 990
Зависи от терапевта, при сина ми имаше голям напредък.

# 100
  • Мнения: X
Милинка, колко време ходихте на терапия?

# 101
  • София
  • Мнения: 7 990
Здравей, година и половина ходи плътно всяка седмица по веднъж, а преди това се бях консултирала неколкократно с тях как да процедирам. При него беше комбинация от неумение да дъвче и отказ да пробва нови храни. Нулев интерес към храна, имах чувството, че не огладнява. А дори и да беше гладен, ядеше само и единствено неговите си неща. Никога не беше привлечен от храна на масата или от нещо, което яде друго дете. Но това са все проблеми в областта на хранителната терапия. Първоначално носехме храна от вкъщи (манджички), а впоследствие ми даваха списък с продукти, които да носим и там приготвяха разни бъркочи. Когато го заведох, той не беше вкусвал пресен плод или зеленчук, не беше ял сандвич, баница, не можеше да отхапва. Също ме накараха да купя електрическа четка за зъби и нещо му четкаха по езика, вътрешността на бузите, някакви масажи правеха.
Ако сте от София, мога да те насоча към специалистите, работили с него.

# 102
  • Мнения: X
Благодаря много. Не съм от София.

# 103
  • Мнения: 32
Здравейте, виждам, че отдавна не е писано по темата, но и аз бих искала да се включа с моя проблем, който е подобен.Имам дете на 4 г.Когато храната е с лъжица трябва да е гладко пасирана, дори най малките частици са проблем.В същия момент яде принцеси, кроасан, варено яйце, бисквити, кашкавал, пиле, кюфте и салам, понякога банан и пица.Това е менюто, не приема нищо различно от това, дори не иска да опита нови вкусове, за да знаем какво обича и какво не.Пробвали сме многократно, но безуспешно.Затова се принуждавам да продължавам да паркирам, за да разнообразявам менюто й.В градината не яде нищо друго, освен суха филийка хляб.Моля помогнете със съвет.Ще се радват да се включат и писалите по горе, имате ли някакъв напредък с дечицата ви и ако да по какъв начин го постигнахте.Благодаря предварително на всеки включил се, защото това ми е болна тема и съм вече напълно отчаяна.

# 104
  • Пловдив
  • Мнения: 690
Ееее, че то детето яде много неща. Моята е вече на 6г и 3м и от 3г и нещо яде кебапче, филия с пастет, краставица, банан и шоколад. На това живее.

# 105
  • Мнения: 13 809
Само с търпение и без насилване. Щерката ядеше само кренвирши с кашкавал и сандвичи със сирене и кашкавал. От плодовете само ябълка и банан, от зеленчуците - краставица. НО  прояде повечето неща след 13-тата си година , сега главата й е постоянно в хладилника. Не яде единствено маслини.

# 106
  • Мнения: 32
Лоритка, а в градината хапва ли нещо, аз най много се притеснявам че в градината не се храни по цял ден, а това е много вредно за здравето.

# 107
  • Пловдив
  • Мнения: 690
В градината не яде нищо освен чист хляб и то рядко. Цял ден седи гладна. Знаят си я, не й предлагат дори.

# 108
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Е как така не й предлагат? 😵

Моето дете ядеше за закуска в яслата само оризовките. Предлагаха му първо други неща, но той беше упорит. За година и половина не опита друго за закуска. После в ДГ ядеше, там го караха да опитва и ядеше накрая много неща. Вкъщи, разбира се не 🙄

Пробвайте с пробиотици.
Аз като дете не ядях много неща, бях супер слаба и болна, постоянно ме влачиха по лекари. Чак скоро установих проблем с хран. непоносимост, протичащ без симптоми.
Сега затова питам детето какво му се яде и не го насилвам.

# 109
  • Пловдив
  • Мнения: 690
Моето дете го водихме по лекари, има някакво заболяване, което на слюнчестите жлези и затова не се храни разнообразно. Повръща, когато опита нова храна. Казаха, че в пубертета ще започне да се храни. Пускаме изследвания често, всичко е в норма. Расте добре, дива е като за 3-ма и не биледува никак. В годината веднъж кашлица.

# 110
  • Мнения: 32
Това е вече болна тема за мен, каквото и да се опитам да направя удрям на камък, и гладна я държах само и само да започне да се храни нормално не става, постоянно се опитвам да предлагам различни храни в интересни форми, сяда с нас на масата като се храним, но не тя си знае нейните 7-8 храни и това е, нищо друго.А за супата принуждавам се да пасирам само и само да яде нещо различно.В чудо се видях, незнам как да продължа.

# 111
  • Мнения: 4 708
Това е вече болна тема за мен, каквото и да се опитам да направя удрям на камък, и гладна я държах само и само да започне да се храни нормално не става, постоянно се опитвам да предлагам различни храни в интересни форми, сяда с нас на масата като се храним, но не тя си знае нейните 7-8 храни и това е, нищо друго.А за супата принуждавам се да пасирам само и само да яде нещо различно.В чудо се видях, незнам как да продължа.
А защо не я оставиш просто. Моята вече и пасирани храни не иска, както казваш 7-8 вида, ама при нас манджи не са толкова много яде супа, ориз, боб, леща, и пържени крилца, но по определен начин приготвени/но ги предлагам рядко, че все пак е пържено/, и друго не се сещам, но пък от тези неща яде само ако е току-що приготвено, притоплено не иска, от закуските кус-кус и тестени изделия.
Виждам, че е здрава, и така расте и не мога да се ядосвам с това. Надявам се, че един ден ще прояде. Проблемът е, че не иска да опитва нищо ново.
Ако детето е здраво и расте, защо толкова настоявате да яде различни неща, знам че е гадно вечно за детето да се готви отделно, но само това е проблема.

# 112
  • Мнения: 1
Milinka,моля ви за контакта на специалиста в Спфия

# 113
  • София
  • Мнения: 3 707
Здравейте, и аз искам да попитам за координати на специалист от София по повод но това, че внукът ми не яде никакви плодове и зеленчуци с изключение на картофи. Понякога взима череша, държи я в устата и я изплюва.

Общи условия

Активация на акаунт