Проблем с храненето на 5г дете

  • 19 449
  • 113
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 13 664
дъщеря ми беше и по зле. ядеше само  филийки с кашкавал и кренвирши- нищо друго. От плодовете ябълка. в градината само хляб. но тя и като бебе беше ужасно злояда. Опитвали сме да чакаме кога ще огладнее. можеше ден да изкара с купичка кисело мляко. Много е тежко за родителя да се чувства безпомощен.  На 12 почна да се спуска да опитва .На 13 като прояде домати нещата се отприщиха. Отвори й се един апетит. Сега е все с глава в хладилника, харесва й да опитва нова храна, въобще се събуди откъм храни. Хората като я гледат сега как яде- все едно опитва супергурме и все с МММММ - много вкусно  - се чудят, но те не знаят че тя до 13 всъщност е била в хранителна летаргия.

това за гладното дете от бг-татко - майка ми ми го прилагаше на мен. никога не бих го направила  на детето си. държейки ме гладна майка ми не ме накара да проям нищо от нещата които я дразнеше че не ям. дори обратното. направи ме тотално индеферентна към храненето като цяло. В момента мога да седя на маса пълна с храна без да кусам от нещо. Ето това е лошо.

Последна редакция: нд, 25 мар 2018, 17:17 от _re_ge

# 31
  • Мнения: 4 706
Скрит текст:
дъщеря ми беше и по зле. ядеше само  филийки с кашкавал и кренвирши- нищо друго. От плодовете ябълка. в градината само хляб. но тя и като бебе беше ужасно злояда. Опитвали сме да чакаме кога ще огладнее. можеше ден да изкара с купичка кисело мляко. Много е тежко за родителя да се чувства безпомощен.  На 12 почна да се спуска да опитва .На 13 като прояде домати нещата се отприщиха. Отвори й се един апетит. Сега е все с глава в хладилника, харесва й да опитва нова храна, въобще се събуди откъм храни. Хората като я гледат сега как яде- все едно опитва супергурме и все с МММММ - много вкусно  - се чудят, но те не знаят че тя до 13 всъщност е била в хранителна летаргия.
това за гладното дете от бг-татко - майка ми ми го прилагаше на мен. никога не бих го направила  на детето си. държейки ме гладна майка ми не ме накара да проям нищо от нещата които я дразнеше че не ям. дори обратното. направи ме тотално индеферентна към храненето като цяло. В момента мога да седя на маса пълна с храна без да кусам от нещо. Ето това е лошо.
Надявам се, един ден, и аз така да видя моята дъщеря да опита нещо ново. Иначе тя също от цяло меню в ресторант не яде нищо, и се налага да нося от вкъщи нещо, или просто да не излизаме навън с нея. Една почивка ми е голям проблем, защото трябва да мъкна продукти и да готвя, че иначе от техните манджи досега не е опитала нищо. А това с глада, нали ви казах, олюлява се, с главоболие и дъх на ацетон, видимо обезводнена, но цял ден в градината нищо не яла. Е докато беше по-малка и аз го опитвах този метод, но пак нямаше резултат, освен че я боля корем дни наред, та се отказах.

# 32
  • European Union
  • Мнения: 1 361
Моят син нямаше проблеми с храненето като бебе. Захраних го на 5 месеца и малко, до двегодишен ядеше всичко. Постепенно започна да отказва храни и сега, на почти пет, не яде нищо готвено. Не мога да се преборя по никакъв начин, но той поне яде плодове и зеленчуци. Не мисля, че майките с ядящи деца, могат да дадат адекватен съвет. Който не се е сблъсквал с подобно дете, няма да повярва за какво става въпрос.

# 33
  • Мнения: 30 802
Всички ядат всичко до двегодишни, после спират. Оправят се по-късно, според детето и подхода.

# 34
  • European Union
  • Мнения: 1 361
Е аз имам две деца - едното яде всичко. Да разбирам, че то е някакво изключение? Или че моят подход е различен към двете ми деца?

# 35
  • Мнения: 13 664
Е аз имам две деца - едното яде всичко. Да разбирам, че то е някакво изключение? Или че моят подход е различен към двете ми деца?

Simple Smile

Явно моите и двете са злояди защото подходът ми е еднакъв...

# 36
  • Мнения: 4 706
Е аз имам две деца - едното яде всичко. Да разбирам, че то е някакво изключение? Или че моят подход е различен към двете ми деца?
Аааа не разбирай  Laughing и при мен е така. Голямата все се чудех как да я накарам да спре да яде, а малката се чудим как да прояде. Как пък не ми се падна едно нормално ядящо дете  Crossing Arms Но по-зле е да не яде, само до този извод стигнах  Laughing

# 37
  • Мнения: X
Не разбирам логиката родителите на неядящи деца да дават мнения по темата, пък родител на ядящо дете да го критикуват, че се обажда. Гледам, гледам и някакси не виждам темата да е "скъпи мами, хайде да се оплачем колко са ни злояди децата".

Ако "злоядството" е някаква неделима част от детето, очевидно нищо не може да се направи, както нищо не може да се направи за това, че вали сняг в края на март.

Ако обаче има поне малък елемент на подход към нещата, значи е доста по-логично да се слушат тези, при които нещата се случват по желания начин.

Вие си пишете колкото си искате, аз обаче прекрасно знам, че колкото и да има вродени черти, характер и т.н., има си и подход. Защото всеки ден се случва нещо при съпругата ми да не се получава, пък като дойда аз да се получи някак (понякога по-лесно, понякога по-трудно). Ама ако предпочитате - казвайте си, че е до злоядство и чакайте да почне само трюфели да яде, само на ръцете си да ходи и само на главата си да седи, пък тогава идете на психолог и логопед, защото те са единствените магьосници (при съвеременната ниска популярност на магове, врачки, ходжи и чекръкчии), които изправят някаква такива непоклатими индивидуални детски особености. 

# 38
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Е аз имам две деца - едното яде всичко. Да разбирам, че то е някакво изключение? Или че моят подход е различен към двете ми деца?

подходът е индивидуален, спрямо детето.
всяко дете е различно и се налага смяна на подхода  Wink

и моето дете е злоядо и докато беше малък все носех и аз нещо, ако ядяхме навън. до 3г. възраст.
после не съм носила.
избира си нещо от там, ако ще сух хляб да е - поръчвам му го. Crossing Arms
в Дг яде обаче повече, там и опитва.
говорила съм многократно с готвачката и тя ми разкрива разни тайни  Crazy
пак не било толкова вкусно, колкото в Дг, ама поне опитва...

не се втелясвам. аз проядах през пубертета.

# 39
  • European Union
  • Мнения: 1 361
Аз обаче никъде не съм казала, че детето ми е злоядо. Той не иска да яде нищо готвено и няма сила на света, която да го накара да опита. Не съм открила и подход, въпреки че вече трета година го търся упорито. Ще ми се някой онлайн експерт да се опита да пробута само една миниатюрна лъжичка супа и после пак да си говорим, но никой не вярва, докато не му се случи лично.

бгтатко, не знам за вашето решение да не давате джънк храни на детето, докато тръгне на училище, но моето просто не иска да ги опита. Ядем си пред него и сладолед, и торти, и чипсове, той не желае дори да ги близне.

Аз минах критичния период, в който преживявах подмятанията на всякакви "експерти" отгледали по едно дете. Сега си му мажа филиите, но гледам винаги с филията да яде краставица или домат. Да яде поне по веднъж на ден плодове и това е.

# 40
  • Мнения: X
Не виждам проблеми щом яде плодове и зеленчуци какво Ви притеснява точно. Важното за едно дете е да се храни разнообразно - да има и месо и млечни продукти и плодове и зеленчуци и всичко. Като не яде супа - голяма работа. Пържоли яде ли или е направо веган-суровояд?

Няма как никой на света да даде каквото и да било на дете, при което са се изградили някакви твърди навици. Но наистина не разбирам хората, които първо изграждат и реинфорсват до дупка и с години тези навици, пък после преживяват някакви "критични периоди", в които се самобичуват как детенцето нямало да порасне голямо, ако не яде супичка.

Глупости са това. Дори хъни бу бу расте и оцелява в уайт трашърското си семейство, какво остава за разнообразна качествена храна независимо дали със супи или без супи.

Като изключим редки физиологични проблеми при които наистина се повръща всичко, купуват се специални млека, правят се специални диети и т.н. и т.н., всичко друго са навици затвърдени от родителите, които само в много много много редки случаи са наистина вредни за детето (като при сладурчето от клипчето). В повечето случаи нищо няма да му стане, че ядяло филия с лютеница с много ета или с масло опасно за лошия холестерол. Или хляб с глутен, тц тц.

# 41
  • София
  • Мнения: 62 595
бъгататко, какви ги пишеш! Можеш ли насила да накараш някого да яде? Хайде, аз да преценя, че ти не трябва да ядеш това, което ядеш, защото не е достатъчно разнообразно, и да започва да ти предлагам омразни за теб храни! Как ще го възприемеш? навици, дрън-дрън! Не иска да яде повече от едно-две неща и туй-то! Случва се нещо и то не е детски инат.

# 42
  • European Union
  • Мнения: 1 361
Всъщност аз не съм пуснала темата, намесих се да кажа, че според мен тук не вървят обичайните съвети от типа "Остави го да огладнее" или "Вие сте виновни, че сте го разглезили". И аз мисля, че проблемът е доста сериозен, въпреки че моето дете яде много повече неща.

# 43
  • На брега на реката
  • Мнения: 4 361
До преди време и аз разсъждавах как нищо няма да му стане на детето ако си легне гладна и нищо не хапне. Докато на 7г. възраст не се отключи гастрит. Преди това проявяваше и форма на авитаминоза - суха кожа, обриви в косата, подсичане на сгъвките. Голямата ми дъщеря беше страхотен инат от към хранене, бях се амбицирала и боклук в къщата не влизаше, правех само домашни щуротии, плод не близваше, от зеленчуците картофи и краставици, пилешки хапки и това беше. Успокоявах се, че е все нещо, макар разнообразие да липсваше. Този, който не е изпитал това безсилие, лесно дава съвет "остави го гладно".
Не съм се сещала да я водя на психолог, справихме се с времето. Просто детето порасна разбрано, говорихме много за вредата от неяденето, гастроенеторолжката и тя се постара да обрисува една подробна картина на това, което се случва с празното коремче. Посъветва ни и да гледаме кулинарни предаваня. Факт, вече почти 3 години по-късно, дъщеря ми яде всевъзможни зеленчуци, опитва нови вкусове, сама пожелава аспержи, броколи, суши, скариди...неща, които никога не бяхме купували.

# 44
  • Мнения: 1 961
Абсурд е да скрия зеленчуци.... тя усеща, че пастета не е от “нейния”. Мъфин пък не е бутвала. С това пасиране съм плакала, много съм плакала. Не приемаше нищичко, ако не е пасирано. Сега имам бебе на 6м и яде попара, кус кус, гъст кисел и няма проблем. Каката не можеше и една лъжичка кисел да й пробутам. Веднага почваше да се дави
Разбирам те, много добре даже. С упоритост ще станат нещата. Наистина ще станат. Ако има някакъв проблем с липса на нещо и заради това да няма апетит или някакъв друг проблем, това е отделен въпрос. Но това, децата ти да ядат три неща и ти да не правиш усилие да им разнообразиш режима, само да  ти е спокойна душичката и да не се напрягаш, не е ок.
много некомпетентен коментар при положение, че жената е описала малко по-напред какво е направила до сега...
Аз съвет не мога да дам, но едно нещо ми направи впечатление. Когато моето дете започна да посещава логопед още на първия час ме питаха дали предпочита да яде само меки и кашообразни храни. Не попитах за връзката понеже при моето дете отпадна, яде и твърди храни.

Общи условия

Активация на акаунт