Гестационен диабет - тема 2

  • 60 383
  • 771
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 93
При мен беше на 6 седмици, 6 месеца и 1 година.

А как ти бяха резултатите на 6 седмици, 6 месеца и 1 година?
Ако на 6 седмици си добре, правиш ли и следващите?
И спазваш ли диетата през това време?

# 406
  • Сан Франциско
  • Мнения: 1 698
Mira31, въобще не помня резултатите от последващите прегледи, но бяха нормални - при мен до втория ден след раждането всички проблеми и стойности се бяха нормализирали, включително диабетът. Сестрите продължиха да следят захарта 4 дни, след това докторката каза да продължа спорадично и произволно да меря, особено след ядене на въглехидрати и т.н. и веднага да се обадя, ако се покачи. Не продължих стриктно с диетата, с разрешение на докторите, че тя моята беше толкова строга, ревеше ми се, но много внимавах какво ям първите няколко месеца. Да, направихме всичките прегледи, въпреки че всички стойности бяха в норми.

# 407
  • Мнения: 4
Здравейте на всички настоящи и бъдещи мами. Следя темата в последните 2 седмици и чета всеки ред. Аз също съм от клуба ГД и вече свикнах с този факт и диетата. За жалост тук в Германия не ми обърнаха особено внимание преди празниците за да ме посъветват какъв точно диетен план да спазвам и как да се справим със ситуацията. И това доста съсипа психиката и празниците съответно.
Резултатите ми от глюкозния тест 75мг бяха на гладно 110 (6,05), след 1 ч 202 (10,35), след 2ч 165 (6,8).

След тях отидох при диабетолог, дадоха ми апарат и ми казаха да се върна след 3 дни с резултати. Класика в жанра - прекрасни стойности след ядене, стойности над нормата на гладно сутрин. След едно бързо поглеждане на стойностите и без никакво анализиране ми се каза да взимам инсулин.(първо искаха да взимам и преди лягане и преди ядене, после се поправиха и остана само преди лягане)
Както се досещате този диабетелог не ми спечели доверието, отидох при личния ми лекар той ми пусна глекиран хемоглобин всичко в нормата 5,2%
Със спазване на диета и среднощно хапване (будя се от само себе си всяка нощ между 2 и 4 с лек глад), стойността ми сутрин варира между 95-104, което мисля че е 5,3-5,8.
В 31+6 съм, вчера гледаха бебчо обстойно- гинеколожката ми каза че всичко си в идеални норми - размери, околоплодни води и т.н Тегло към 1900г.
Утре ще ходя за още едно мнение при диабетолог, искам да избегна инсулина... Тук в Германия много често действат превантивно и за това като че ли не се доверявам.
Има ли някой със същите стойности? Наложи ли се инсулин?

Благодарна съм за всяко споделено мнение Simple Smile

# 408
  • Мнения: 275
Alissa_89 ,
Съвета ми е ако с диета успееш да си намалиш нивата на кръвната захар и спреш с похапване в малките часове, може да не ти се налага инсулит, иначе вървите доста добре, браво! А като цяло дори и да се налижи приемане на инсулин, мисля, че не е толкова притеснително, той ще помага за обработката на въглехидратите, макар, че и аз доста се дърпах за него и направих всичко възможно да го избегна.
Ние сме 30г.с. +6 дни и сме 1850гр, но заради диабета си вървим напред, явно не сме го хванали навреме.
При мен резултатите от глюкозния тест 75мг бяха на гладно -5,0, след 1 ч -11,9, след 2ч -10,54 .Всички казваха, че съм за инсулин, но след 10 дни на строг режим и без никакъв прием на въглехидрати, ми се кротнаха стойностите, също движението е много важно, пиенето на вода и ранна вечеря до към 20ч., както и добрият сън.
В 24г.с. си правих обременяването с глюкоза, сега съм в 30+6 и сутрешната захар само ми танцува и варира от 5,2 до 5,8, за сега ендокриноложката ми каза, че е нормално и няма за какво да се тревожим, въпреки, че всички казват, че сутрешната не трябва да бъде над 5.. не знам, консултирах се с още една ендо, и тя каза, че е добре така и си кротувам и си спазвам режима, ходя доста, пия вода, пия пектин, той също подпомага намаляне на КЗ и така.
Това е моят малък опит с ГД,  дано съм ти помогнала с някакво полезно инфо...

# 409
  • София
  • Мнения: 7 645
Днвес и аз съм на ендо за второ мнение.
При мен сутрин продължава да е между 5.6 и 6.2 като какво ям вечерта няма никакво значение.
Колкото по-рано измеря, толкова ми е по-високо.
Събуждам се по различно време и меря като стана.
Закусвам 2 часа след това с протеин за бременни, след протеина кз ми е около 5.8.

Преди да обядвам ми е между 4.6 и 5.00, след ядене я качвам към 6.2-6.8 (зависи какво ям).
Преди вечеря е същия сценарий като с обяда, дори понякога като ям само таратор примерно, кз се качва от 4.6 до 5.6.

И това което пиша е за 2 седмици мерене. В началото имах малко по-високи стойности преди ядене, но явно с времето леко се нормализираха.

В последните два дни обаче не знам от какво е, от ранното ставане за работа, от стреса че вече не съм отпуска ли, от това че имам проблем с моя домашен любимец ли... преди ядене ми варира между 5.0-5.6 а след ядене се качва много малко - 5.6-6.0, дори имаше едно измерване преди ядене 5.2, след ядене 5.4?!?   Определено нещо се промени защото и апетит нямам особен, а преди едва издържах да минат 4 часа за да ям пак. А когато вчера само веднъж изпитвах кучи глад, кз ми беше 5.4..
Надявам се това сега да е моментно. Няма промяна в режима ми.

Всяка нощ сънувам сънища, я кошмари, я някакви други... направо се събуждам капнала от емоции и тнт. Ето тая вечер сънувах, че се крия и ям меденки!?!? А и баничарници съм сънувала. Спя много зле съответно, ставам до тоалетна и тнт.
Все още съм само 16-та седмица, дано сънищата отминат, макар че не спират от преди да разбера че съм бременна.

Пп: не знам как се случи, но ми се случи следното. Станах една сутрин в 6:30, премерих кз- 6.2. В 7:00 бях в лабораторията за изследвания, пуснах и кз, излезе ми 4.88, това е огромна разлика.
Случвало се е и обратното, меря в нас 5.4, в лаб е 5.8 (това второто беше седмица преди първото).

# 410
  • Мнения: 275
Моят глюкомер няколко пъти съм го взимала с мен в лабораторията и след кято ми вземат кръв меря на място и ми дава отклонение +/-  0,4
Брайда, направи ви един експеримент за да знаеш колко ти е точна машинката.

# 411
  • София
  • Мнения: 7 645
Все се каня и все не го правя. Но ако е -0.4 съм си направооо за постоянен инсулин

# 412
  • Мнения: 945
Alissa, моите стойности от теста бяха като твоите. Сутрин обаче, стигаха до към 6, че и минаваха. На инсулин съм, нищо страшно няма, само вечер слагам.

# 413
  • Мнения: 1 104
Включвам се и аз да следя и чета темичката.
Бременна в 18гс. Досвга сме изследвали глюкозата на гладно 3 пъти.
6гс - 4,30
12гс - 4,44
18гс - 5,21

Последеният резултат малко ме притесни и явно е отражение на хубавото похапване по време на и след празниците.
Ще пробвам до другия месец да се вкарам в норма, ама майче няма да ми се размине обременяването. Sad

# 414
  • Мнения: 2
Здравейте момичета.Аз ще помоля за помощ.В 27 г.седмица съм с Гестационен диабет. Все още не пия лекарства и не съм на инсулин,само на ттрога диета.Молбата ми е някоя от вас би ли ми написала дневно меню,изпитвам голямо затруднение.Знам че въглехидратите се изключват,но не съм на ясно какво да ям.

# 415
  • София
  • Мнения: 7 645
Можеш да ядеш:
- месо
- риба
- яйца
- млечни (тях по-малко)
- всички зеленчуци, които не растат под земята (най-общо казано)

В зависимост от това колко са ти зле стойностите, ако не са толкова зле понякога можеш да си позволяваш
- плод (несладък)
- пълнозърнести неща
- малко ориз
- малко картофи

Напълно се изключва:
- всичко сладко
- консервирано
- фрешове/сокове/смутита
-  всичко в което има или може да има захар
- всичко в което има брашно бяло/нормално
И тнт

Трябва ти глюкомер и да следиш преди и след ядене каква е глюкозата. От кои храни как реагира захарта ти.

Примерно аз като ям две яйца по панагюрски захарта почти не се вдига спрямо тази на гладно. Но ако изям същите яйца, плюс малко лимецов хляб, плюс малък хрейпфрут, захарта ми става 7.5 което е на ръба.

Ти може да не си така, а изяждайки този плод захарта да не ти се качи толкова много. Много зависи от човека и стойностите му.

# 416
  • Мнения: 1 104
Моята захар на гладно от 4,45 последния път, сега след празниците като изследвах пак, скочи на 5,21. Реших да мина на по-организирано хранене и ще ти кажа как ми беше режимът за вчера. Без да твърдя, че е от най-добрите.
Иначе, на този етап нямам поставена диагноза за ГД, но имам запазен час за ендо в понеделник, да я видим тази захар. Засега идеята ми е да видя дали ще успея за 3-4 седмици да я вкарам в норма само с хранене и да я поддържам така.

Закуска - купичка овесени ядки накиснати в кисело мляко

Обяд- чисто варено/печено пилешко месо + салата от айсберг и краставици (овкусена с малко сол+зехтин+лимон) + хляб от лимец

Сл. Закуска - хапнах една ябълка с чай от мента

Вечеря - същата като обяда, че ми беше останало и месо и продукти за салата.

Все още ми етрудно да издържа без хляб, затова си взимам такъв от 100% лимец. Ябълки също хапвам по 1-2 на ден с чайче, но предполагам в един момент ще трябва да ги огранича и тях.

# 417
  • София
  • Мнения: 7 645
Аз когато първия ден с глюкомера ядох овесени ядки с кисело мляко и две стафиди за закуска, захарта след това ми беше 8.6

Просто много зависи от това колко е голям проблема. И на всеки човек различно се отразяват храните.

Наблюдавах и че 2-3 седмици режимни хранене с невдигащи кз храни, намалиха генерално глюкозата ми.
В началото преди хранене ми беше около 5.1-5.4, след 2 седмици всички стойности са  между 4.4-4.7 преди ядене.

Пп: един път си направих 2 палачинки с лимецово брашно, рикота, яйца и бадемово мляко, изядох ги със сирене и домати и кз след това ми беше близо 9!!!
Останах повече от потресена, защото брашно имаше супер малко ...
А когато ям зелена салата с авокадо, яйце и лимецов хляб малко, кз ми се вдига до 6...
- няма логика много за мен ама ...

# 418
  • Мнения: 1 104
Bryda, аз сега по празниците се отпуснах ужасно много. И сладко хапвах и с никакви правила не се съобразявах. Че и след празниците пак дояждах сума ти вакумирани и консервирани храни. А колко филии с лютеница съм омахала, няма да кометирам. Astonished
Та си мисля, че всеки режим в момента би бил по-добре от това. 😄
Много се надявам да не се налага да спирам овесените ядки с киселото мляко, ме са ми много любима закуска.

# 419
  • София
  • Мнения: 7 645
И аз бях свикнала на това, беше ми и по-редовен стомаха от тях ама ...

Докато човек не мери с глюкомер след всяко ядене как му е захарта, няма как да знае ок ли е или не е Simple Smile

Честно казано аз по празниците също хапнах малко ориз, но гледах да ям два пъти повече пуйка и три пъти повече салата с тях Simple Smile Захарта ми се качи, но не особено - мисля около 6.8 което след ядене на ориз е супер.
Прави си внимателни опити и с картофи и честно казано когато те са малко в яденето, захарта ми не реагира особено.

Общи условия

Активация на акаунт