Eто моята любима питка, покажете и вашите! - 10-та тема

  • 98 027
  • 740
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 22 867
Ох, Лабрекс, направо ми останаха очите в тези гевречета...милост нямаш..уж сега малката като е на градина и не мисля за тесто..Ще взема да ги замеся тези дни Crazy

Narina, и аз се заричам да не мисля, но ме държи най-много два-три дни. Embarassed Като решиш, замеси дозата, която съм дала, от нея стават осем геврека и се събират в една по-голяма тава. Имам предвид, че се пекат наведнъж и после колкото за опитване (зависи колко човека са, де). Grinning

Margafuci, дано му харесат на детето!  bouquet
В рецептата, която модифицирах по неволя, са с маргарин, аз слагам олио и мас, просто с мас другояче стоят тестените неща и ми харесват повече. Но не мисля, че маслото ще ги развали..

# 136
  • Мнения: 1 283
Лабреекс, Лабреекс, иди отслабвай после с твоите гевречета. Толкова ми са слаби ангелите, че нищо не ми пречи, ни акъл ни образование, да не ги почна на секундата. Единствената причина, че съм се проснала с една мигрена, полудявам от болка. Ще те помоля да преведеш и турската рецепта, че в момента съм толкова неадекватна, че нищо не вдявам. Искам да кажа на рускинята за турските симидчета  Peace

# 137
  • Мнения: 22 867
Ммммммммм, Лабрекс, чудесни гевречета! Направо ми потекоха лигите. Приличат на едни гевречета, които си купувах, когато бях студентска в Благоевград, но онези бяха с масло, а в твойте няма, но пак изглеждат чудесни. Ще се е опитам да направя на дъщеря ми, тя много обича такива соленки, тестени неща. Гледам да я ограничавам или да и ги давам за закуска и утре това ще и е закуската. Благодаря още веднъж!

Пепика, и аз не устоях преди време на снимките и затова се наложи да променя рецептата според продуктите, които имах вкъщи, ама ги исках на момента. Пък и много обичам семената, всякакви, това е главната причина да ме грабнат. Grinning

Ето преведена рецептата на турските гевречета, и, понеже явно всеки нещо променя, промените на авторката са в синьо, основната рецепта в черно. Grinning


1 кг. брашно ----550 гр
40 гр. жива мая ----8 гр суха
1 с.л. сол ----1 ч л
200 гр. маргарин----70 гр разтопен маргарин
1 с.л. захар ----0,5 с.л.
2 яйца
200 гр. сусам
олио 100 мл
вода----1 чаша пресно мляко
За намазване 1 яйце и 50 мл вода, всичкото това разбито

Разтваряме маята с 1 лъжица захар, половин чаша топла вода и малко брашно. Изсипваме маята, солта и размекнатия маргарин в брашното и замесваме тесто. Ако е нужно, добавете още вода. Тестото трябва да бъде еластично и стегнато. Покриваме с кърпа и оставяме половин час на стайна температура.

След това се къса парче тесто, прави се на фитили, усукват се и се придава формата на известните гевречета.
Мажем с яйчен жълтък ( може да се добави и ч.л. куркума, разтворена в половин чаша топла вода) и щедро посипваме със сусам. Топим гевреците от двете страни в яйчената смес и отъркалваме пак от двете страни в сусама. Слагаме в тава  с намаслен пергамент на неголямо разстояние един от друг, оставяме 10 мин да втасат и ги слагаме във фурната.

Печем 20-25 минути при температура 180 градуса.
Симитите трябва да са със светло-кафяв цвят.
От моето количество тесто се получават 10 геврека.

Слагам и тук линк към рецептата, има хубави снимки стъпка по стъпка.

И да добавя за бройката - при нея от 550 гр брашно са станали 10 геврека, при мен от почти 3 ч.ч.(последната непълна) излязоха 8 бройки с външен диам.  10-11 см.


# 138
  • Мнения: 1 798

Усукана питка с мед и орехи Танита!  Heart Eyes
Много,много вкусна   bouquet

labrex,гевреците ти са феноменални,браво  Heart Eyes

# 139
  • Мнения: 1 485
Хей Лабрекс, милост нямаш! ooooh!Ама какви са сега пък тези апетитни гевреци?!? #Crazy
Ако знаеш от кога ми се хапват точно такива... eatЩе се опитам в скоро време да ги направя и аз!
Мерси за споделената рецепта!  bouquet

# 140
  • София
  • Мнения: 1 762
Аз нали съм видна месарица та да сложа и мойта тука  Laughing

Но не мога да не похваля сръбската погачица на Лабрекс  Hug Страхотна стана.
Ето я

# 141
  • Мнения: 22 867
abet , видях я аз тая пухличка в другата тема, ама и тук да ти я похваля - имам чувството, че е най-пухкавата, която съм виждала, даже и в оная тема, откъдето взех рецептата, няма такава. А като знам колко е вкусничка! Heart Eyes  bouquet

Fior , реших да мина на по-миниатюрен вариант, че тия питкиии..... Grinning   bouquet

delicate , благодаря ти, много си мила!   bouquet Аз пък се залепих за усуканата питка, преди време и пуснах отделна тема и я нарекох божествената усукана питка на Танита. Страшно ми е вкусно това нещо! Heart Eyes  bouquet

# 142
  • София
  • Мнения: 1 762
Лабрексче, винаги добра дума казваш  Hug
Много ни хареса и на нас. Като раточих топчетата и ги мазах с маргарин, после ги навих на рулце и ги застъпвах, като подкови. То се вижда. Обаче да ти кажа в събота / защото пак ще я правя за ЧРД на мама/ ще я направя с мас  Peace Ти така си и написала в рецертата, че така е най- вкусна.
Значи другата седмица пак ще се отчета. Дано стане, а не е късмета на начинаещия  Joy

# 143
  • София
  • Мнения: 3 249
Втасва и моята питка - по-късно резултата Simple Smile Дано да става за показване де

# 144
  • Мнения: 22 867
....... ще я направя с мас  Peace Ти така си и написала в рецертата, че така е най- вкусна.

abet, опитай, пък за вкусното ще си прецениш, нали знаеш, че колкото хора, толкова и вкусове. Но за мен тестото с мас си е най-добро, не е мое това мнение, казвала ми го жена, която разбира от месенето, пък и тук във форума съм го срещала. Само дано ти е хубава маста, да няма някакъв мирис. Пък, че ще стане - ще стане, къде ще иде!  Grinning  bouquet

# 145
  • Мнения: 622
Аз имам мас от свеки, но не смея да я ползвам за тесто, защото има мирис и се притеснявам да няма кофти дъх печивото...
Лабрекс, тези гевречета ги сънувах, как ще издържа до другата седмица, когато ще си ги направя, не знам.  Crazy Joy

# 146
  • Мнения: 335
Понеже страшно много ми хареса рецептата на макс мама за питка с кисело мляко с едно втасване, и ми допадна технологията на питка на възли с маргарин и реших да ги попроменя малко рецептите, за да стане тип козунак на възли с кисело мляко, адски лесна и страхотна рецепта, понеже аз нямам време да се занимамвам цял ден да чакам козунака за да втаса и да се чудя по кое време нещо ще се обърка, този вариянт направо е перфектен, и според мен, много наподобява на купеният козунак. коричката е точно като на купения. снимките са много лоши, но съжалявам, всеки тръгна да дърпя и да яде, аз наснимах начупените парчета





# 147
  • София
  • Мнения: 3 249
Ето ми я сладуранката Simple Smile Най-верния ми фен Бебе я одобри  Hug

линк

# 148
  • Мнения: 622
Доника, страхотна е питката!  Hug

# 149
  • Мнения: 11 607
Толкова ми са слаби ангелите, че нищо не ми пречи, ни акъл ни образование, да не ги почна на секундата.

Лабрекс, тези гевречета ги сънувах, как ще издържа до другата седмица, когато ще си ги направя, не знам.  Crazy Joy

 Joy Whistling Whistling Whistling Whistling

Завиждайте ми, аз ги направих....Както казах вече - единствен недостатък - много малко бройки излизат. Аз не готвя въобще с мас и използвах краве масло. Леко увеличих млякото и сложих + още 1 с.л. масло, че да докарам бройката до 10, че да има по 2 на човек...Че иначе страшно става.......

Гевреците на Лабрекс

Лабрекс, благодаря за споделената рецепта! Ослушвам се за още подобни.....


Доника, много добре ти се е получила питката.....

Общи условия

Активация на акаунт