Ще ме научите ли да готвя?

  • 7 484
  • 52
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 5 605
Няма нищо срамно да питаш, ако знаеш аз какви въпроси съм задавала  Embarassed Започнах да готвя чак когато голямата стана на година и половина и вече се налагаше да готвя и за нея, иначе живеехме на грижите на ресторанта отсреща. А колко ядене съм изхвърлила... ама се научих /относително, в сравнение с повечето тук, които са факирки/. Утре ще правя супа и ще премеря горе-долу точно какво слагам като количество и ще ти пиша.
А иначе най-любимото ми ядене е гаспачо, което е толкова лесно, но и толкова вкусно, пробвай го, мисля, че няма да съжаляваш:

за 2 порции
2 средно големи, узрели домата
1 корнишон или парче краставица с подобни размери
1 глава лук
1 чушка
1/6 ч.л. сол, 1 щипка захар, 1 щипка босилек
1 ч.л. оцет
доматите се белят и се режат на парчета, лукът също. добавя се сол на вкус, оцетът и малко захар. всичко се пасира. по желание се добавя малко заквасена сметана (3 ч.л.) и пак се пасира.
сервира се и се украсява с наситнените чушка и краставица. поръсва се с босилек и се капва няколко капки зехтин.

/Само източник не мога да посоча, че не съм го записала  Embarassed /

# 16
  • София
  • Мнения: 5 605
ТИКВИЧКИ С ОРИЗ /за 2 порции/

2 тиквички
1 кафена чашка ориз
2 връзки пресен лук или 1 глава стар лук
1 морков
магданоз и копър
1 домат
2 с.л. олио,
1/4 ч.л. сол

Задушава се лукът с олиото и 5-6 с.л. вода /това е за средна по размер тенджера, мисля, че 23-24 см./. Добавя се настърганият домат /режещ домата на две равни части и го настъргваш на ренде, така че да остане само люспата/, нарязания морков, след това нарязаните на кубчета тиквички. Моят котлон е до 9, пускам го в началото на 9, след това като заври всичко го намалявам на 6. Щом поомекнат /15 минути на 6/, се добавя ориза и 2 чаени чаши вода. Добавят се и подправките и се вари на умерен огън /на 4/ до готовност на ориза /след около 20 минути/.

Пак не мога да посоча източник, но моля момичетата, които си познаят рецептите да не се сърдят, а да знаят, че съм им много благодарна.  bouquet

# 17
  • София
  • Мнения: 5 605
Риба с бял сос

500 гр. филе от риба
2 с.л. майонеза
1 с.л. горчица /ретро, от тази с топченцата вътре/
около 500 гр. прясно мляко

Нарязваш рибата на парчета, колкото кибритени кутийки, слагаш майонезата и горчицата и разбъркваш хубаво, отгоре заливаш с млякото и слагаш във фурната, няма значение топла или студена, аз пека на вентилатор за около 35-40 мин. на 180 градуса. Ако видиш, че започва да загаря някъде, просто разбъркваш.

# 18
  • Мнения: 917
Много, много благодаря   bouquet  bouquet  bouquet

Цвети от рецептите, ще изпробвам само рибата. Постно не се яде  Blush
Няколко момичета ми писаха, че се срамуват да пишат, така че те могат да изпробват другите.  Grinning

Ако може и тези рецепти, като за начинаещи в кухнята:

1.Пиле с ориз
2.Пиле с картофи /в тава, на фурна/
3.Гювечета /имам едни малки/
4.Свински ребърца на фурна
5.Пилешка супа
6.Боб чорба

# 19
  • София
  • Мнения: 12 554
Пиле с ориз

Сваряваш пилешкото.
Изчистваш ориз - количеството е според големината на тавата - аз слагам 3 чаши.
Нарязваш глава лук на ситно.
Оризът го разбъркваш с лука, олио - около 4-5 лъжици, сол, черен пипер и аз слагам 1 пакетче от малките 10 зеленчука на Маги. Разбърквам това нещо в тавата и подреждам отгоре свареното пилешко.
Заливам с вряла вода, като пропорцията е 3 към 1. Тоест на 1 чаша ориз се слагат 3 чаши вода.
Пека на горен и долен реотан на 180 градуса, докато изври водата.

# 20
  • На плажа
  • Мнения: 1 107
ГЮВЕЧЕТА-збирщаин му казвам,защото търпи много вариации,т.е. каквото имам в хладилника.
Взимаш едно гювече и редиш поред продуктите:
масло-1 с.л.
лук-половин глава,средна нарязана на ситно
топено сирене-1-2 с.л. или  едно кубче от триъгалните
кренвирш-два за около 4 гювечета,ситно нарязани и разпределени по равно
чушка-малко по-малко от половин,нарязана на ситно
домат-половин,настърган или от консерва
сирене-една плочка,на око
един резен домат
магданоз
яйце-
Аз доливам и водичка,защото обичаме да топим,но може и без.
Слагам гювечетата,покрити с капаците в тава/за по-лесно вадене/ и ги пека на 220 градуса,около пол.час.
Да ви е сладко.

# 21
  • На плажа
  • Мнения: 1 107
Пиле с картофи на фурна
Може в тава или в йенска тенджера
в една купичка смесвам маргарин,разтопен,червен пипер,черен пипер два пилшки бульона,малко чесън счукан,количество,колкото да стигне за намазването на порциите месо.
Всяка една порция се намазва хубаво със тази смес и се нарежда в тавата,картофите,нарязани на едро по дължина се подреждат около порциите,слагам малко вода,може и биричка и пъхам във фурната,като предварително съм покрила тавата с домакинско фолио/Тъка по лесно става месото/Пече се на 180-220 градуса,аз обикновенно слагам на 220 около час,като се проверява дали е готово,когато месото започне да се къса лесно с вилицата махам фолиото и оставям да се запече отгоре,докато хване коричка,ако е нужно доливам още вода,защото ,както казах обичаме да има сосче. Peace

# 22
  • София
  • Мнения: 12 554
Гювечета - вариант и от мен

1 плочка сирене на дъното
Залива се с доматен сок или смлени домати.
Отгоре нарязваш 1 кренвирш, или 1 наденичка или салам/шунка
Отгоре едно парче кашкавал на кубчета
Най-отгоре чукваш едно яйце. Поръсваш с чубрица. Сипваш 1 лъжица олио, малко вода. Затваряш и печеш.

# 23
  • Мнения: 770
Гювече:за 2порции
1 малка глава лук
2 кренвирша
1 сръбска наденица
2 средни картофа
2 яйца
сирене
доматено пюре (кетчуп или лютеница)
чубрица

Това количество е за малко по-големи гювечета.
Първо слагам няколко лъжици лютеница и добавам вода(ако обичате сосчето може повечко вода) и разбърквам.След това слагам, обелените и нарязани на малки кубчета, картофи и поръсвам с щипка чубрица.Следват нарязаният кренвирш и сръбска наденица(на нас ни харесва с тази наденица, защото придава леко пикантен вкус, но внимавай каква купуваш защото някои гадни), и малко сирене.Слагам в нагрята фурна за около 20-25мин, след това вадя и чукам по едно яйце, връщам във фурната за още 10тина минути.

Искам и да ти споделя нещо за мусаката.Преди години бях болна и не можех да ям никакво пържено, тогава един ден реших да си направя мусака.Сложих всичко в тавата и го разбърках без да запържвам или задушавам нищо предварително.Резултата беше смайващ - абсолютно никаква разлика във вкуса, но труда и времето значително намалено.От тогава до сега само така приготвям мусаката, а и всички познати на които съм казала.


Боб чорба

1 глава лук (или праз)
1 морков
500гр боб
3 с.л. брашно
доматено пюре (аз си готвя с лютеница)
червен пипер, пикантина, джоджен, олио

Бобът се вари около 2 часа.Около половин час преди да е сварен слагам нарязаният лук и морков, заедно с лютеницата(колкото к.ч) и разбърквам.В тиган загрявам около 4-5с.л. олио и запържвам брашното, след това слагам 1-2с.л. червен пипер за 2-3секунди при непрекъснато бъркане и дърпам от котлона, за да не загори.След това го прибавям към боба, след това пикантина и джоджен и след около 5мин изключвам.Поднасям го с люти мариновани чушки.

Пиле с картофи на фурна

2 пил.бутчета
1,5 кг картофи
червен пипер, доматено пюре, пикантина и масло

Пилешките бутчета ги сварявам за около 20-30мин.През това време беля и нарязвам картофите на лентички.Слагам ги тавичка заливам с бульона от бутчетата и добавям дом.пюре, червен пипер, пикантина, масло и обърквам добре.Слагам бутчетата отгоре и ги намазвам с масло и червен пипер.Пече се в загрята фурна за около 30-40мин.

# 24
# 25
  • София
  • Мнения: 1 247
Много, много благодаря   bouquet  bouquet  bouquet

Цвети от рецептите, ще изпробвам само рибата. Постно не се яде  Blush
Няколко момичета ми писаха, че се срамуват да пишат, така че те могат да изпробват другите.  Grinning

Ако може и тези рецепти, като за начинаещи в кухнята:

1.Пиле с ориз

Ето и от мен една простичка рецепта за пиле с ориз:

Обикновено използвам пилешки пържоли от бут - 2-3 бр. нарязвам ги на парчета колкото кибритена кутия или малко по-големи.
В един дълбок тиган с капак ако имаш, ако не и в тенджера, но с незалепващо покритие слагам 2-3 супени лъжици олио и около една чаша (чаена) вода. Включвам котлона да се загрее тигана и след като загрее добавям 2-3 глави нарязан лук и захлупвам с капака.
Задушавам около 10 минути, като разбърквам от време на време. След това добавям нарязаното пиле, стривам едно кубче зеленчуков бульон, добавям около една чаена лъжичка вегета, малко черен пипер, разбърквам и отново захлупвам. Оставям на не много силен огън (съжалявам но аз готвя на газ и нямам степени на котлона, но мисля че на 3 е добре , ако имаш такава степен Simple Smile ) да се готви около 30 минути като разбърквам от време на време. Проверявам дали пилето е готово, като боцвам с вилица месото и ако се чупи значи е ок. Добавям една чаена чаша ориз и доливам с 3 чаени чаши вода, разбърквам и захлупвам отново с капака и чакам ориза да поеме водата, тоест яденето е готово, когато изври водата.
Да ви е сладко и се надявам да съм била полезна.

# 26
  • София
  • Мнения: 5 605
Г-жа Шуши, нищо не пишеш за ястията, които сътвори! Hug

# 27
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Хубава тема. Записвам се да я следя, ако още някой сподели. Peace

# 28
  • Мнения: 917
Момичета, бях изгубила темата, заради това не съм докладвала Confused
Почвам подред  Grinning

Манджа с картофи на Тина - стана си супер манджа, само го направих без чушки и бамя.
Мусаката на Нана - стана страхотна!!! Направих я в тава и разбрах къде ми е била грешката. Преди бях я сложила в йенско стъкло/така ли се казва/, което беше дълбоко.
Лещата на Нана - и тя стана страхотна! Само добавих и един морков+малко чесън
Гаспачото на Цвети - малко го промених, така че не знам дали е същото. Запържих лук до златисто, сложих домати, чушка и подправки и бърках докато се сгъсти. После пасирах и прибавих малко кисело мляко. Стана супер сос за тортиля!!!
Пиле с ориз на Нана - Пак ми се слепи този ориз  Cry Cry Cry

Другите не съм пробвала още Confused

Отново голямо благодаря на всички  Hug Hug Hug

Ако на някой му се обяснява, как се прави пилешка супа, с фиде и дреболии, много ще се радвам  Blush

п.п. Чоколина и ти ли с моята съдба на пишман chef ?  

# 29
  • София
  • Мнения: 12 554
Шуши, за ориза - с вряла вода ли го прави? Ако искаш другият път направи следното: Запържваш глава лук до златисто, слагаш изчистения и измит ориз в тигана и бъркаш, за да не загори, докато оризът поеме цялата мазнина и стане стъклен. После изсипваш в тавата, и следваш първата рецепта.

Общи условия

Активация на акаунт