Примерна схема на захранване (9)

  • 76 357
  • 596
  •   1
Отговори
# 345
  • Португалия
  • Мнения: 3 949
.....................................
Даже и сега понякога не знам дали изобщо съм заместила нещо  newsm78
[/quote]

какво трябва да означава това-още ли основно е млякото в менюто? Интересувам се,защото моите имат един и същи режим вече около 6,5 месеца и нямат намерение да си променят навиците-основно опитват храната, а за наяждане ползват мляко Rolling Eyes

# 346
  • Мнения: 8 242
Ами Simple Smile .. трябва да означава, че в момента яде количествата твърда храна, колкото ядеше и преди година.. Т.е. ок. 150-180 гр. 4 пъти дневно.. Между храненията не иска нищо, освен понякога плод, ако ме види аз да ръфам..
Суче винаги преди или след хранене.. Не моменталически, но до 1/2-1 час иска "цоко нани"  Mr. Green Да не говорим колко още пъти между другото през деня, ако съм му на чалъм, и 10тина през нощта..
Иначе расте и още как  Crazy Сега е 17 кг / 99 см Simple Smile
Не знам докога ще караме така, ама не му се отразява зле  Laughing

# 347
  • Мнения: 534
erota благодаря за пълния отговора  Hug
Аз сега съм започнала да давам между сутрешното и обедното кърмене пюре тиква,тиква+моркови,моркови+картоф...т.н.и въпроса ми е колко време трябва да мине докато започна да давам пюре следобед и привечер каша?

# 348
  • Мнения: 1 449

Стафиди
- Възраст: най-често се препоръчват след 3-4 год. поради опасност от задавяне. Иначе може преди 1 год., ако са пасирани в храна или ситно нарязани.
- Слабоалергизиращи.
- Съдържание на сяра: стафидите и някои други сушени плодове се обработват със сяра, но не винаги. Ако не се знае дали са естествено изсушени или с помощта на естествени вещества, тогава се предлагат само от време на време или се избягват.
- Ценност в детското хранене: висока калоричност, висока концентрация на захари.

Фурми
- Възраст: след 1 год. по правилото за нетипични, неместни плодове. Може и преди 1 год. в подходяща форма.
- Слаб алерген.
- Прекалено сладки за честа употреба в детското меню.
- Добра хранителна стойност: различни минерали, не много витамини.

Сушени плодове
- Възраст: обикновено се препоръчват след 3-4 год. поради опасност от задавяне. Допустими са преди 1 год., но няма много разнообразни и безопасни начини за включването им в храната.
- Повечето са слаб алерген: кайсии, праскови, грозде, сливи, ябълки и т.н.
- Предлагане преди или след 1 год.: смлени, смесени с храна, ситно нарязани
- Разрушително въздействие върху зъбите: лесно полепват върху тях и оставят 'захарни' следи; препоръчва се предлагане на вода след консумацията им или миене на зъбките при по-големите деца.
- Ползи в детското хранене: концентрация на витамини и минерали, висока калоричност, естествени подсладители
- Подслаждането със сушени плодове е оптималният вариант.

Сусам
- Възраст: след 1 год. или след 2-3 год. Мненията на специалистите по детско хранене са разделени. Проблемът е, че евентуалната алергична реакция обикновено е доста сериозна т.е. колкото по-малко е детето, толкова по-тежка е.
- Алерген: все по-често се срещат случаи на алергия към сусама сред деца, въпреки че според статистиките не е сред топ алергените засега.
- Много полезен,  концентриран източник на 2-3 важни хранителни елемента.
(Сусам)

Орехи
Мненията за възрастта за въвеждане са доста различни. Обикновено се препоръчват между 1 и 2 год. Проблемът е, че често не се посочва защо орехите за забранена храна преди дадена възраст – дали за алергенния им потенциал или заради опасността от задавяне. Смлени може преди 2-3 год.
(Орехи)

Ягоди
Въвеждат се между 1 и 2 год. В повечето схеми на захранване ягодите не се отлагат след 3 год. Те всъщност не са силен алерген. Обаче са в списъците с проблемни храни за бебета и малки деца, тъй като киселината им предизвиква непоносимост у крехкия организъм. Приема се, че след 1 год. организмът може да се справи с тази киселина, без да развие чувствителност. Като презастраховане се препоръчва въвеждане на 1.5 год. или в периода 1.5-2 год. Именно по тази причини проблемите при децата (най-вече обриви около устата) се получават при консумация на големи количества, въпреки че първоначално са били въведени успешно. Ако не става въпроса за класическа алергия, другите алергенни прояви на ягодите са доста противоречиви и няма безспорни теории кое точно алергизира.
(Ягоди )


След 3 год.:
- фъстъци
- морски дарове

При деца под 3-4 год. се избягват:
- продукти от непастьоризирано мляко (напр. някои сирена)
- необработени яйца (напр. майонеза, кремове и т.н.)
- едри морски риби: могат да съдържат високи нива на олово (напр. акула)
- дивечово месо: непроверено (иначе е слаб алерген, може между 1.5 и 2 год.)
- пушени храни (високо количество селитра)
и др.


Радвам се, че пак се засичаме тук Simple Smile
Усмивки за малката голяма дама Вики! Hug

# 349
  • София
  • Мнения: 1 833
Лудрес, плод банан и то суров може да се дава от месец, така че не се притеснявай. Аз съм настроена малко скептично към плодовите каши. Все си мисля, че приемането на плодовете трябва да става в най - пресен вариант, а не дехидратирани и стрити, както са в кашите. Намачкан банан давам от 6,5 месеца, а сега даже  давам на малкия парче банан и сам да си гризка от него и много му харесва.

Erota, за времето на отбиване нямам никаква идея. Решила съм да спра кърменето плавно и бавно и  се надявам малкия сам да се откаже, но май това няма да се случи скоро. Иначе от около 1 седмица се опитвам да не кърмя на обяд, защото започна  да яде много малко количество пюре на обяд, но  в повечето случаи или се предавам на "влажния" му поглед и му давам да суче или като хапне от пюрето после пак си иска цици. Laughing Явно отбиването е за по - строги родители Wink


Иама проблем , моят син не харесва инстантните каши, плодовете и плодовите пюрета, кисел, плодовие сокове.С какво да заместя храненето в 17.30ч?
Chili, опитай да даваш намачкан банан - по -  калоричен е и ще го засища. Може да му хареса.


Невена, аз опитах да дам зелен боб - сварих го и го пасирах заедно с картоф, но не успях и една лъжичка да му дам от  него. Направо изпита отвращение.


колко време трябва да мине докато започна да давам пюре следобед и привечер каша?
m_a_g_i_vs, трябва да мине поне 1 месец преди  да започнеш да даваш второ хранене с твърда храна.

# 350
  • Мнения: 2 111
Зелен боб дадох в супа преди  няколко дни.Направих я за нас,но я застроих само с жълтък за да мога да й дам.Сложих пилешко филе,морков,картоф,червена чушка,зелен боб-пасирах й после течността с 5-6 зелени фасулчета и тя беше изненадана какво е това  Grinning.Досега не е яла супа.Изяде около 20-25 мл и бях доволна.
Home raider и на мен ми се иска да останем на сутрешно и вечерно кърмене,защото не иска да яде твърда храна ама и аз не мога да й устоя-като й се досуче и идва да ме гушка и си крий главата в гърдите ми. Heart EyesА за закуска като вашата само мога да мечтая-поне едно от това,което даваш да й хареса,ще съм доволна,но.. Confused
m_a_g_i_vs така е както ти е писала  Home raider.
1 месец захранване-1 хранене с твърда храна
2 месец захранване-2 хранения с твърда храна

# 351
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 604
Невена, зелен боб въведох към седми месец, като го сварих добре и се помъчих да го пасирам, но не се получи особено, тъй като люспите си останаха, тогава ги нарязах, но бебка не беше особено фен, да не говорим, че в сместта с останалите зеленчуци, които пасирах бяха останали от бобчетата и се задави. Пробвах се 2-3 пъти да й дам, но  не й хареса особено - не го плю, но и не го яде с особен апетит, предполагам, че заради нееднородната консистенция. Все пак тогава ядеше само гладки пюрета и не дъвчеше. Брюкселско зеле давах наскоро - сварих го и го пасирах, но не гладко, изяде го без проблем.

А аз имам следният въпрос, може да ви се стори малко тъп, ама... - на кутиите на кашите, примерно на Хумана, пише, че има обезмаслено мляко на прах. Това как да го разбирам - прясно мляко ли е или адаптирано? Все се каня да питам и все ми се струва, че въпросът ми е малко не на място и това ме възпира и да купувам от тези каши.

# 352
  • Мнения: 2 641
Венчо, голям мъж Николчето  Hug вече и брюкселко зеле щом ще му даваш Simple Smile

Аз мислех от днес да въвеждам заешко, ама ни сложиха втория Пентаксим та ще поизчакам да мине предизвикателството за организма. Колко време след/около ваксина се изчаква знаете ли?

# 353
  • Мнения: 6
Здравейте.Много полезна тема .
Имам дъщеричка на 8месеца и половина,която е захранена на 5 навършени месеца.Скоро и предложих  изкиснато сирене,но тя не го хареса.Опитва се да го изплюе,а ако го дам в пюре,попара или каша изобщо не иска да яде.Мисля да и предложа извара ,може пък да и хареса.Въпросът ми е дали трябва да се обработи по някакъв начин изварата преди да се предложи.

# 354
  • Мнения: 2 111
За зеления боб-не знам дали има значение дали е пресен или замразен за консистенцията при пасиране.Аз взех от Била замразен и ми направи впечатление,че се пасира идеално гладко и нямаше никакви люспи,но може би и защото го пасирах в супа и стана много хубаво.
Nivea след Пентаксим изчаках 5 дни преди да въведа нещо ново.
zaek знам,че млечните каши на Милупа са с адаптирано мляко.
На  Хумана и другите-не знам с какво мляко са.

# 355
  • Мнения: 13
Косе Босе благодаря за безценните съвети.  bouquet

# 356
  • Мнения: 13
Здравейте,
Когато започнахте захранване, започнахте ли да предлагате вода? Каква водата: минерална (Девин розов етикет), преварена минерална или преварена чешмяна вода?Кога я давате след хранене или между храненията? Как я предлагате с лъжичка или с биберон?

# 357
  • Мнения: 1 449
Аз сега съм започнала да давам между сутрешното и обедното кърмене пюре .....
въпроса ми е колко време трябва да мине докато започна да давам пюре следобед и привечер каша?

За момента е достатъчно да следваш схемата по-долу. През третия месец на захранването ще прецениш как да  продължиш, зависи от много неща. Тогава детенцето ще бъде свикнало горе-долу с твърдата храна, ти самата ще се чувстваш по-уверена и лесно ще намериш вариант, който пасва най-добре на режима.

1-ви месец захранване = 1 твърдо хранене
2-ри месец захранване = 2 твърди хранения

Включването на следващите основни и междинни хранения за зависи от режима и темпа на захранване.



Първите 1-2 седмици можеш да даваш пюретата между храненията за запознаване с вкуса, но постепенно минаваш на модела "кърмене+хранене" или "хранене+кърмене". Идеята е всяко хранене да остане млечно:
1) кърмене на обед --> 30-60 мин. след това пюре
2) пюре на обед --> веднага или малко след това кърмене с цел дохранване

Първият вариант е препоръчително да се прилага възможно най-дълго до 1 год. Идеалната ситуация е до 1 год. детето да няма заместено кърмене. Това е оптималният вариант, тъй като гарантира, че детето приема кърмата с приоритет, а твърдата храна допълва хранителните му и енергийните му нужди, които само кърма или АМ не могат да покрият.

Вторият вариант предполага две ситуации:
- На теория може сравнително бързо да се замести кърмене с хранене от самото дете (напр. за около месец), но на практика много зависи от детенцето. Понякога детето може да се храни по този начин и 2-3 месеца, но в повечето случаи кърменето отпада бързо, така че винаги едно наум за такъв вариант.
- Едно кърмене може да се замести с пюре или каша бързо и целенасочено за 10 дни (по-малко не е разумно в никоя ситуация), но този подход е само по необходимост и не отразява съвременните тенденции за захранване и кърмене.
И в двата случая, ако кърменето след хранене се пропуска, тогава е добре да се добавя изцедена кърма или АМ в храната т.е. храненето остава млечно. От 9-10 м. нататък може да се приложи по-широко тълкуване на правилото за млечно хранене (обсъждано е назад в темите).

Има и трети вариант, който всъщност е по-гъвкаво тълкуване на първия вариант – когато детето суче на поискване. В този случай не е задължително целенасочено да се предлага кърмене+хранене, а някъде около времето на обедното кърмене се включва пюрето. На 5-7 месеца едно дете би трябвало да суче минимум 5-6 пъти за денонощие, така че едно от кърменията на поискване ще бъде около обед. Тогава се дава пюрето.


Пример при при захранване на 5 месеца:
5-ти месец = обедно хранене (+ кърмене)
6-ти месец = обедно хранене + следобедна каша (+ кърмене към всяко)
7-ми месец = обедно хранене + следобедна каша + сутрешно междинно хранене (+ кърмене към всяко)
7-ми месец = обедно хранене + следобедна каша + закуска (+ кърмене към всяко)
7-ми месец = обедно хранене + междинно хранене следобед + каша следобед минава привечер (+кърмене към всяко)

Както се вижда, през третия месец от захранването има различни варианти, които няма как бъдат планирани отсега. До 8-9 м. детето има не повече от 3 твърди хранения дневно. От 9-10 м. нататък могат да се предприемат по-гъвкави решения за храненето. В периода 9-12 м. според дебелите книги детето следва да има 3 твърди хранения, плюс 1 леко междинно хранене. Обаче активните кърмачета често нямат точно такъв режим и приемат по-малко количество храна.

# 358
  • София
  • Мнения: 1 833
Erota, малкия хапва всички тези неща, но по съвсем малки количества - по 1 с.л. кус- кус или овес, по 1 сухар за попарата, даже и по- малко, но все пак "отчитаме" закуска. Но аз не се притеснявам много -много за количествата твърда храна, защото съм сигурна, че си набавя калориите от кърмата.

Zaek, според мен обезмасленото мляко на прах е мляко, което е преработено и е подходящо за бебетата.

alanaa, мисля, че изварата няма нужда да бъде обработвана предварително. Тя по принцип е безсолна, но все пак хубаво си прочети съдържанието преди  да дадеш.
за изварата от Косе Босе

# 359
  • Мнения: 2 111
Home raider по колко наддавате последните 2-3 месеца?
Аз малко съм се притеснила,че само по 100 грама наддава вече 3 месеца,а кърмя 5-6 пъти.Явно не ми е много калорична кърмата.

Общи условия

Активация на акаунт