Практикуващи педагогическо захранване-да се преброим - част 2

  • 18 253
  • 290
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 1 691
Аз съм от смелите май Simple Smile Само в началото горе-долу се съобразявах с това какво е забранено и какво не. От доста време вече давам наред - пържено, леко люто и какво ли още не. Риба, всякакви меса, прясно мляко, мед, яйце, шоколад, всичко каквото ми хрумне. Не съм се осмелила да дам само гъби, че съм малко предубедена към тях. Да чукам на дърво, проблеми не сме имали - само от по-големи количества прясно мляко (например в кремче) може да ака по-редичко, но това не го броя за проблем. С две думи, игнорирам думата "забранено" и давам да опита - не чак да се тъпче, разбира се.
Иначе и моят човек онзи ден реши да се храни сам. С ръка, а не с прибор обаче. Както му бях нарязала една принцеса на залчета в чинийката, посегна и започна да си взима. Досега си беше взимал залче само от моята ръка или ако е поставено на масата.
С приборите не се справяме почти никак засега. Онзи ден прояви интерес към виличката. Дадох му я, заедно набучихме едно парченце от чинийката, лапнахме го... и оттам нататък дребчо не се сети какво да прави с вилицата. Пусна я да виси от устата му Simple Smile
Като количества и аз не мога да преценя какво изяжда. Различно на всяко хранене. В момента е пристрастен към мандарините и вчера не можах да го спра докато не изяде цели 5 наведнъж!!! Едва насмогвах да му беля и да му подавам парченца.
Ами това е от нас засега.

# 241
  • Мнения: 2 829
И аз съм от смелите-също давам от всичко. Старая се и ние да се храним по-здравословно-все пак това дете вече ще живее с нас и ще се храни на нашата маса. Просто се съобразявам с факта, че имаме дете на масата. Според мен е все едно дали на 1, 2 или 5 годинки-рано или лъсно ще се храним заедно.
За закуска ядем мюсли, сандвич с кашкавал, палачинки, филии пържени с яйце, кисело мляко с бисквита, пица от снощи или каквото там ми хрумне.
Аз май вече съм давала всичко на Алекс. Стараея се това, което ми се вижда неподходящо да давам по-малко.
Кристина, какво значи "не се справям", това да не е някакво състезание-точно това му е хубавото на ПЗ, че се водиш по бебето и по собствените си инстинкти Hug Просто не се сравнявай и не го мисли толкова. И аз трудно докарвам 4-6 хранения, но свикнах постепенно да имаме закуска, обяд и вечеря и като му дам плод, сладкиш, или солета, или морков между храненията-ето ти бройката Grinning
Относно разнообразието-значи ако ядеш например пиле с картофи можеш да дадеш 3 микродози пиле, 3 микродози картофи и 3 микродози хляб. Ако бебето иска още-даваш му един кокал от пилето (или например суров морков, ябълка, геврек и т.н.) и готово!
Надявам се да съм ти помогнала да си по-уверена в себе си Hug

# 242
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 346
Ами то и нашето не е много ПЗ ама аз си я следя тази темичка. Аз по прицип винаги съм се опитвала да се храня здравословно - като наблягам основно на плодове, зеленчуци и млечни продукти (основно сирене) по-малко на месото и хляба, но си хапвам и доста забранени неща имам предвид сладичко.
А сега гогато имам и бебка се опитвам и нея да храня по-здравословно. Аз като цяло много обичам да готвя и поради тази причина готвя за нея отделно, а и защото мъжа ми предпочита по-пикантни храни и свинско месо, което аз не одобрявам ама кой ме пита Simple Smile
В началото (6мес.) готвеното и го правех на пюрета, а сега вече е на кубчета. готва например - чушки с ориз и месо( като пълнени), картофи, броколи и месо, праз с ориз, праз със спанак, фрикасе, супички, тиквички, и др. като винаги слагам домат и моркови.
За закуска ядем сурахче със сиренце на хапки или кис. мляко и бисквита и плод. Давам и плодови пюрета които аз сам си правила и сам стерелизирала. Понякога й давам и Данонино. Пробвах да закусваме с овесени ядки или макарони ама не иска.
Относно количеството:
сутрин (8-9ч.)яде около 1 сухарче с кибритена кутийка сиренце
на обяд (13-14ч.)- до скоро ядеше около 50гр. , сега вече изяжда - 150-200.
За вечеря (19ч) кисел (обожава), кисел с плод и бисквита, от кашите на Ганчев "лека нощ" (рядко) и от нашето ядене.
Опитах се да я храня повече пъти на ден но тя не иска, май си наваксва с нощното кърмене - по 100 пъти Simple Smile
А относно забранените неща - като цяло и давам от всичко, като избягвам - какаото, белтъка, ограничавам белия хляб( давам съхар),месо яде всякакво вкл. и риба (без свинско), въпреки че татко й не пропуска възможност да и даде я пържолка, я кюфтенце. Hug
Ами май за друго не се сещам. 

# 243
  • Мнения: 54
Извинявам се за невежеството, но какво е това "кисел"? Blush

# 244
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 346
christina ами това е крем, но за разлика от обикновенното нишесте което е пшенично, кисела е от овесено брашно.
Малката си умира за него. Аз го правя без захар и без мляко. Според мен е гаден ама всеки си има вкус.
Има го по магазините.   

# 245
  • Мнения: 339
Момичета имам един процедурен въотрпрос относно Броколите: Нормално ли е акото да става тъмно тревно зелено? Чак аз позеленях като го видях такова, до сега не бях давала много, но онзи ден изяде неопределено количество( взимаше си сам), Имах пет шест парчета в чинията и аз да съм изяла едно или две, незнам, щото той отхапе и остави и взима ново а аз дояждах  огризките Mr. Green Дали не е прекалил newsm78

# 246
  • Мнения: 2 829
Акото сигурно е зелено от броколито, но освен самия цвят друго страшно няма Grinning
На бебетата, които ги хранят с пюрета аките им са с цвета на пюрето, което са яли! Simple Smile

# 247
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
Сигурно е от броколито. На Рая до сега не е ставало зелено, но и не е яла цяла розичка до сега. Но пък става на малки черно-зелени топченца Simple Smile

# 248
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 346
От броколито е.  Simple SmileКато давам спанак пак става зелено.

# 249
  • Мнения: 339
ами добре значи  Grinning а п0 колко е нормално да яде броколи на тая възраст или да му давам колкото си иска, нали уж е нещо като зеле да не натоварваме коремчето Thinking

# 250
  • Мнения: 762
Бройте ни и нас.
Нещо отрано ни подгони желанието за захранване и откакто навърши 5 месеца до сега съм и дала към 7-8 микродозички(пада се през два-три дни да седнем заедно на масата).Но покриваме всички признаци на готовността за захранване,дори акото ни замириса не така дружелюбно както преди.Понеже всичко до тук е неофициално,както се казва,под масата,та смятам първото и официално хранене да стане на коледната трапеза (тоест на Бъдни вечер).
Та,имам две питания.Вие на първото сядане на масата по колко микродозички (общо) дадохте?Какво?А какво мислите за глутена?Проблемът е че тя вече 2 пъти хвана да лигави едни обикновени бисквити и части от тях бяха разтопени и погълнати от беззъбата уста,аз също хапвам и кърмя,но все пак ужасно ме е страх,защото тя още няма дори 6 месеца.Чела съм че изключително кърмените бебета,които са късно захранени нямат такъв риск от алергии,но...успокойте ме,моля Confused
А вашите близки какво мислят за подобно захранване?Въщи май всички са във възторг.Дори баба и и дядо и,които са захранвали купища деца и внуци с пюрета по схеми и прочие. Wink

yanast ,като се зачетох в подписа ти,май Калина расте със същите параметри като вас.

# 251
  • Мнения: 174
Присъединявам се смело към педагогическото захранване!
(добре че бабите живеят далеч!!!)

# 252
  • Мнения: 139
Ние се позагубихме... обаче напредваме смело, смело. Май няма вече нещо да не е опитал, че си иска и още. И да се похваля откакто сме на ПЗ нямаме проблем с ходенето по голяма нужда-той де. Луд фен е на сушеницата - незнам как я смучка или дъвче като няма зъбки ама си излапва по няколко тънички резенчета, повече мама не дава щото е солена. За днес менюто е рибка, още не е опитвал...

# 253
  • Мнения: 1 081
Manna mi, внимателно с колбасите:) По принцип не се препоръчват за деца до 4 годишна възраст, дори и в книгите от доцентките, дето пишат за сокче от 40тия ден...Не само солта е проблема, по-скоро качеството на вложените меса, технологията на обработка и т.н.

# 254
  • Мнения: 1 947
   Сушеницата не е ли сурово месо?? Аз в магазина отказвам парченце мортадела дори, когато ни  предлагат...
Педагогическо не е = на "както падне". Wink И за рибка му е ранко, мисля.

Общи условия

Активация на акаунт