смяна патрон брава - врата на Солид 55

  • 9 966
  • 15
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 32
Здравейте, хора,

Ситуацията е следната - наскоро си взехме апартамент. Старият собственик ни даде (по думите му) всички ключове, но все пак искаме да си сменим патрона. Вратата е на Солид 55. Свързах се с тях, питах ги какво могат да предложат - обявиха ми трицифрена сума за смяна на бравата, при все че искаме да се смени само патрона. На нас тази сума ни се струва безумна и не съм напълно убедена, че е не е възможно да се смени само патрона. Изхождам от съждението, че българина обича да прецаква всички около себе си, и е напълно възможно да разчитат на невежеството ни по темата, за да си пробутат по-скъпия вариант. Но понеже не съм специалист, мнението ми е с ограничена стойност. Затова се обръщам към вас за такова, за съвет или препоръка. Благодаря предварително.

Последна редакция: пт, 14 юли 2017, 15:56 от AnMary

# 1
  • Мнения: 40 933
Здравейте, хора,

Ситуацията е следната - наскоро си взехме апартамент. Старият собственик ни даде (по думите му) всички ключове, но все пак искаме да си сменим патрона. Вратата е на Солид 55. Свързах се с тях, питах ги какво могат да предложат - обявиха ми трицифрена сума за смяна на бравата, при все че искаме да се смени само патрона. На нас тази сума ни се струва безумна и не съм напълно убедена, че е не е възможно да се смени само патрона. Изхождам от съждението, че българина обича да прецаква всички около себе си, и е напълно възможно да разчитат на невежеството ни по темата, за да си пробутат по-скъпия вариант. Но понеже не съм специалист, мнението ми е с ограничена стойност. Затова се обръщам към вас за такова, за съвет или препоръка. Благодаря предварително.

Иди в кой да е ключарски магазин (може и в няколко, защото не всеки работи с всички доставчици) и ги попитай за оферта за патрон. Тук вече нещата са много обтекаеми и най-ниските и най-високите цени се различават на цял порядък.  Нека ти обяснят качествата на всеки вид и си реши колко пари искаш да дадеш. После вече патрон се сменя лесно по принцип, но ако не си го правила може и да не успееш. Повикай ключаря и срещу десетина лева ще го монтира. Затова търси ключар близо до жилището.

Върхът на сладоледа са финалндските патрони ABLOY с цена трицифрена сума, като първата цифра не е едно Mr. Green И надолу слизат до 20-30 лева.

# 2
  • Мнения: X
Намерете ключарско ателие, където имат заготовки на ключове за наличният ви вид патрон.
Занесете патрона, който ще "пренаредят" за ключ с друга комбинация.
Поръчвате си само нови ключове.
Майсторът трябва да е с опит, добри машини и инструменти.
Във Варна е само един. Гледала съм  Shocked

# 3
  • Мнения: 40 933
Това има смисъл за скъп патрон брава. Но ако патронът бравата е обикновен по-добре да се смени изцяло с нов, евентуално от по-висок клас.

Последна редакция: пт, 14 юли 2017, 13:15 от Черна станция

# 4
  • Мнения: X
Вратата е на Солид 55. Свързах се с тях, питах ги какво могат да предложат - обявиха ми трицифрена сума за смяна на бравата, при все че искаме да се смени само патрона.
Това има смисъл за скъпа брава.
Останах с впечатление, че е скъпа бравата и патрона. Солид май такива влагат.
NYC K да направи снимка на ключът си, за да се конкретизирам.

# 5
  • Мнения: 40 933
Имах предвид скъп патрон, не съм се усетила, че пиша брава.

# 6
  • София
  • Мнения: 32
Здравейте,

Благодаря за бързите и полезни отговори. Ще потърся ключар, който да може да предложи вариант, който да ни е приемлив.

# 7
  • Мнения: 2 480
Най-приемливият вариант е вие или ваш съсед да демонтира патрона и да го занесете в магазин за патрони и брави. Доста железарски магазини също ги продават. Имайки предвид размерите му, ще ви предложат подходящ. Може и няколко вида да ви предложат с различни цени и качество. За монтирането и демонтирането на патрон не са необходими никакви специализирани ключарски умения.

# 8
  • Мнения: 581
Момичета помагайте. Бравата на входната врата Солид е за смяна и ми искат 450лв. Ако някой има актуално инфо за цени да пише.

# 9
  • Мнения: 148
Някоя дали си смени патрон Солид на приемлива цена?

# 10
  • Мнения: 40 933
Аз нещо не схващам, патроните са стандартни и струват от - до. Има и евтини и скъпи, според това колко ти се дава и каква сигурност искаш. Но всички са стандартни и се сменят елементарно.

Преди година-две най-доброто беше Аблой, ама те са над 200 кинта.

https://shop.intesa.bg/bg/visoka-sigurnost/297-1907-abloy-protec … igh-security.html

# 11
  • Варна
  • Мнения: 1 558
Прочетох доста небивалици в темата, и понеже се занимавам професионално с това над 20 г. ще си позволя да изразя мнение.Много е важно да уточните дали става въпрос за ПАТРОН или за КАСОВА БРАВА. До преди няколко години Солид 55 монтираха Касови брави (които нямат патрон, сменя се цялата брава) на италианската фирма CR.Бравата се подменя трудно,защото се разглобява буквално цялата врата,маха се обшивката на вратата,маха се обкова,маха се шпионката, сваля се вътрешното пано на вратата и се стига до бравата(прилагам снимка от скорошен монтаж на такава брава) .Понеже в БГ няма внос на брави CR се монтира неин абсолютен аналог на италианска брава Securemme .След това се сменят и розетките с такива на Securemme. Цената във Варна за тази процедура е ~ 250 лв. (бравата+розетки+труд). Отнема около 2 часа.

От няколко години Солид монтират и патрони на по-ниския си клас врати. Там вече има богат избор на патрони,като трябва да се спази размера на патрона и стандарта му (DIN стандарт)


# 12
  • Мнения: 40 933
Какви пък толкова небивалици си изчел? Попитаха за патрон и аз отговорих за патрон, според мен съвсем резонно. За брава не знам и ако въпросът беше за брава нямаше да пиша.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 1 558
Ти пък защо се припознаваш?Само ти ли си писала в темата?

# 14
  • Мнения: 40 933
Ами защото темата е замряла от две години и половина и след това изведнъж има един конкретен въпрос и моят конкретен отговор. Всичко друго е вече отлежало, та умряло.

Общи условия

Активация на акаунт