Къде да дам за изследване храна, която разболява?

  • 5 696
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 381
Здравейте,

Моля да ме насочите къде мога да занеса или изпратя храна за проба.
Казусът е следния - купих известна марка бисквити с шоколадови парченца. Първо яде мъжът ми и получи силни стомашни спазми до края на деня и страхотна диария. След разбор на храната се насочихме към бисквитите, като единствена храна несготвена у дома същия ден.
Тъй като имам доста силен стомах, който устоява на предизвикателства, реших да видя дали на мен ще ми се отразят. Изядох три и след 2-3 часа имах невероятни стомашни болки и изчистване на чревното съдържимо по възможно най-бурния начин.

След 2 дни мъжа ми все пак реши да се увери и взе още една бисквита /умишлено ги задържахме/. Резултата не закъсня. Вече няма съмнение, че в тези бисквити, които се продават във всеки магазин, има нещо вредно.  

Много бих искала да ги дам някъде за проба и анализ. Може ли да ме насочите къде мога да си платя такова изследване на последните 2 бисквити?

# 1
  • Мнения: 4 416
Идея нямам къде, но ми е любопитно кои са тези бисквити, че да не ги купуваме. Ще следя темата.

# 2
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
На първо четене с Гугъл- http://www.komihris.com/services/. Има и ценоразпис.

# 3
  • Мнения: 6 676
Агенцията по безопасност на храните има инспектори, които извършват такива проверки.Пробите се вземат от същата стока и партида в магазините, където се продава храната или където се произвежда.Храна не може да се предоставя за изследване от клиентите, тъй като има вероятност от манипулиране на пробата.

П.С. Има много лаборатории, които извършват изследвания по химични и микробиологични показатели на продукти от клиенти, но резултата е само за тяхна лична консумация.Само Агенцията по храните може да извършва проверка и контрол на хранителни обекти за производство и продажба на храни, да прави предписания и да налага актове.

Последна редакция: вт, 09 май 2017, 07:03 от #Frozen#

# 4
  • Мнения: 5 602
Попитай тук :
http://www.babh.government.bg/bg/Page/clhik/index/clhik/%D0%A6%D … D0%B0%20%EF%BF%BD

или тук
http://srzi.bg/kontakti

....Храна не може да се предоставя за изследване от клиентите, тъй като има вероятност от манипулиране на пробата.

Къде може да се занесе храна за изследване срешу заплащане ? Къде носят диви животни за изследване,примерно ?


# 5
  • Мнения: 6 676
Допълних поста си. Peace
Има лаборатории, които обслужват контрола на Агенцията по храните.

# 6
  • Мнения: 11 381
Благодаря за съветите Simple Smile

Преди да подам официално оплакване и да публикувам тук марката е редно да се уверя, че нещо в тези бисквити не е наред. Какво по дяволите може да има в бисквити, което да разбива така стомаха?

Купх ги защото са любими на дъщеря ми и за щастие баща и ги напипа пръв! За нея такава диария силно би влошила атопичния и дерматит.  Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 6 676
На първо място се сещам за микробиологично замърсяване-стафилококи или ешерихия коли.Получават се от лоша хигиена на персонала.Другият вариант е замърсена суровина или поточна линия.При проверка би следвало да се обърне внимание на тези критични точки.
Това все пак са само догадки.В този смисъл и заглавието на темата не е коректно, т.е.-не е доказано още, че храната разболява.

# 8
  • Мнения: 11 381
 Laughing Ако водехме съдебно дело щяхме да се вманиачваме във формулировката на всяко изречение. Тук заглавието е да ориентира потребителите за какво става дума и какво се търси.

Стафилококи и еширихия коли /последната е нормален обитател на червата/ не се изчистват толкова лесно. Щеше да е диария поне няколко дни. Стафилокока би предизвикал и Т. Тук по-скоро става дума химичен агент или нещо такова.

# 9
  • Мнения: 6 676
Ами именно-заразяването с е.коли става, когато някой е ходил до тоалетна и не си е измил ръцете, после е пипал храна или суровина.
При стафилококова инфекция не е задължително да има и температура.Присвиващите болки в корема са характерни.
За мене по-коректно щеше да е да се изпише, че има съмнение за заразена храна, след като не се знае със сигурност.Има вероятност и храната да си е наред, а източника да е съвсем друг.
Както и да е, желая ти успех, дано разберете от какво е проблема.

# 10
  • Мнения: 10 072
Тук по-скоро става дума химичен агент или нещо такова.

Същото си мисля и аз.
Често ми се случва точно обратното - получавам запек от пакетирани храни.
Най-често се запичам от най-хубавите и вкусни сладоледи. Умирам си от яд.
Във вашия случай, щом често си купувате от тези бисквити, вероятно са прекалили с някой стабилизатор в тази партида.

# 11
  • Мнения: X
Според мен е по-вероятно да не са съхраняани както трябва. Подай сигнал в БАБХ, имат горещ телефон. Ако си пазиш касовия бон - още по-добре. Аз съм с чувствително обоняние и често ми дъхат на гранясало разни шоколадови, до ядене не стигам. В магазини, които пестят от климатик, или такива, в които стоките са на слънце не купувам. Но понякога доставчикът е виновен.

# 12
  • Мнения: 2 280
Купете още един пакет от същото място и вижте дали пак ще получите такава реакция. Така ще разберете, дали е нещо в състава или изключение в конкретния пакет/кутия.

# 13
  • Мнения: 18 523
Купете още един пакет от същото място и вижте дали пак ще получите такава реакция. Така ще разберете, дали е нещо в състава или изключение в конкретния пакет/кутия.
Ти би ли го направила? Аз и след първата реакция на член от семейството не бих рискувала, за да се уверявам в подобно нещо. Колкото и да съм любопитна, многократни стомашни неразположения не бих си причинявала.

# 14
  • Мнения: X
А тези бисквити със захар ли са? Такива ефекти имат понякога "диетични" продукти с изкуствен подсладител малтитол или сорбитол.

Общи условия

Активация на акаунт