не иска да яде никаква каша

  • 7 001
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 29
здравейте мами ,моят бебеок е на навършени 6 месеца и съвсен скоро ще напратим 7 месеца. от началото на 6 тия педито ми каза да го захранвам в следобедното хранене с каша ,но е безуспешно, вече сум купила около 9 вида и ги бъркам и с плодови пюрета ,но отказва да ги яде.Пробвах с оризова ,елда,с глуте(млечна,безмлечна с кърма съм бъркала) , зърна с бабан и ябълка,само оризова с банан и почто всички марки но безуспешно. Спирам ги и за няколко дни му давам само кърма ,после пак пробвам с каша ,но не я иска. За момента яде само зеленцуковите пюрета на обяд,включвам и месни,но следобедното не успявам да заместя.Дали да пробвам да сложа вътре зеленчуково пюре?
Моля за съвет !

# 1
  • Мнения: 11 154
Ми няма да даваш каша, щом не я иска. На 7 месеца ви е рано за заместване, още повече щом детето се кърми.
С времето можеш да му дадеш зърнени култури и глутен под хиляди други форми - бисквити и корички хляб за гризане и смукане, сварен ориз, елда, качамак, дребни макарони (тип кускус)... 

# 2
  • Мнения: 25 722
Ти направо му даваш кашата ли?
Едно време ни караха да добавяме първо 1-2 лъжици към млякото, като постепенно, в течение на няколко дни, увеличавахме количеството каша. Сега не се ли прави така?

# 3
  • Мнения: 7 325
И дъщеря ми отказваше кашата. Не харесваше и плодовите пюрета. Един ден педиатърката каза - трябва да я принудиш. Тя знае, че ще и дадеш мляко и затова отказва пюрета. Но трябва да започне да ги яде. - И аз изпълнявам като *първокласник*  ooooh!. Един цял ден тя реве и не ще да яде, аз рева че гладува. На другият ден казах - стига. Предлагах от време навреме, отказваше и аз не я мъчех. С кашите беше същото, с тази разлика, че не настоявах. По-късно прояде настърани плодове ( без особено желание ). Сладкото определено не и харесаше. Предпочиташе месни и зеленчукови. Давах и каквото и харесва, предлагах и друго от време на време и не я насилвах.
Та съвета ми е - води се по детето. Гледай да яде разнообразно, но не го насилвай. Това са излишни нерви и за двама ви.

# 4
  • Мнения: 46 565
Ти направо му даваш кашата ли?
Едно време ни караха да добавяме първо 1-2 лъжици към млякото, като постепенно, в течение на няколко дни, увеличавахме количеството каша. Сега не се ли прави така?
Peace

Иначе и да не прояде не е фатално. Децата си растат и без каши. На моето не съм давала. Като въведох глутена ядеше различни видове ядки, но от каша не видях смисъл.

# 5
  • Мнения: X
Захранването е по-скоро период, в който поетапно даваш да опита различните храни. Опитването е важно - детето свиква постепенно с вкуса, ти наблюдаваш за евентуална реакция. Моето започна да се храни - пак не беше заместване, но приемаше количество по-голямо от няколко лъжички - след десети месец. Води се по детето и предлагай различни неща без да насилваш. Ако сега не иска каша, след няколко седмици опитай пак, може вече да има желание. Децата също като нас имат предпочитания и към вкус, и към консистенция, може никога да не започне да харесва каши, не е проблем.

# 6
  • Мнения: 61
И  моята малка дъщеря не искаше каши. Изобщо не съм я мъчила. Пробвах 3 вида и спрях,да купувам  Simple Smile

# 7
  • Мнения: 1 326
И моето дете не искаше да яде плодови пюрета и каши.До деветия месец не искаше да ги яде,направо ме разболя.После изведнъж започна да яде всичко,като прасенце.Сега да чукна на дърво всичко си яде.

# 8
  • Мнения: 12 674
И моята внучка каши не е яла. Започна с картофено пюре, после плодови.

# 9
  • Мнения: 650
Пробвай по 1- 2 лъжички от кашата в млякото (а не направо цялата каша) , ние така се захранихме и нямахме проблем. По малко, по малко и заместихме едното хранене с каша, но с безглутенова-  елда или ориз .

# 10
  • Мнения: 29
слагала съм и малко каша в изцедената кърма ,елда също пробвах, но тя беше с глутен,което ми беше странно.сега съм купила каша в бурканче на Хип ще пробвам с него ,и ако не иска ще си го оставя само на кърма.Аз исках да заместя хранене ,защото след 2 месеца трябва да се връщам на работа и ми се искаше да заместя освен обедното и следобеното ядене,но май ще си се цедя и така...

# 11
  • Мнения: X
Азащо искаш точно с каша да го заместиш? Опитай с някои от въведените, които харесва.

# 12
  • Мнения: 25 722
слагала съм и малко каша в изцедената кърма ,елда също пробвах, но тя беше с глутен,което ми беше странно.сега съм купила каша в бурканче на Хип ще пробвам с него ,и ако не иска ще си го оставя само на кърма.Аз исках да заместя хранене ,защото след 2 месеца трябва да се връщам на работа и ми се искаше да заместя освен обедното и следобеното ядене,но май ще си се цедя и така...

Едно време (преди 20+ години), кашите не се използваха с цел заместване на млякото, а най-вече като добавка към млякото (АМ), за да се повиши неговата хранителност. С две думи, прибавяха се най-често по няколко лъжици каша към вечерното шише мляко, за да се засити по-добре бебето и да не се буди от глад нощем. Прекаляването с количеството водеше до ефекта на "брашняното бебе", т.е. прекалено дебело и нездравословно бързо наддаващо бебе.
Същинското захранване се правеше с конкретни продукти по схеми, които вече не помня.
Но винаги, ама винаги се спазваше правилото, че нова храна се прибавя по малко и внимателно, като се следи за реакцията на детето. Като не харесва и не иска да яде, не се насилва. Ако има негативна реакция, се спира.
Между другото, това същото правило важи и при промяна в храненето на животните. Нов вид или марка храна се въвежда внимателно, като се смесва със старата и количеството се увеличава постепенно. Никой съвестен стопанин няма да рискува да набуха директно животното си с нова храна, защото знае какво го очаква след това.
Та и при бебетата така...

# 13
  • Мнения: 11 154
[Едно време (преди 20+ години), кашите не се използваха с цел заместване на млякото, а най-вече като добавка към млякото (АМ), за да се повиши неговата хранителност. С две думи, прибавяха се най-често по няколко лъжици каша към вечерното шише мляко, за да се засити по-добре бебето и да не се буди от глад нощем.
Е, вече се знае, че в шишето не се слага нищо освен мляко. (Не че някои не я правят още тая тъпотия, но това не я прави по-обоснована.) По причина, че захранването на бебетата е с цел развитие на лицево-челюстния апарат, моториката и запознаването с нови вкусове и текстури, а не просто добавяне на калории в биберона.
Иначе за постепенното въвеждане на количество не мисля, че някой го оспорва, но съвсем успешно могат да се дадат 10-20 грама каша и с лъжичка.

# 14
  • Мнения: 25 722
О, просто обясних за какво се използваха кашите едно време, изобщо не твърдя, че това е правилно. Ама и не знам за бебета, които да са припадали от удоволствие при вида на някоя каша, дори и прословутата бананова.
За първи път обаче чувам, че целта на кашите е развитие на лицево-челюстния апарат. Даже не мога и да си го представя как точно става този номер.
Ако все още не е ясно – изобщо не защитавам кашата като задължителна и незаменима храна за бебето в наши дни. По-нагоре вече споменаха, че въвеждането на глутен и др. подобни може да се осъществи и по други начини.

Общи условия

Активация на акаунт