Витамин B12

  • 191 396
  • 787
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: X
Тъкмо и аз щях да напиша, че 1 pg/mL  = 3.671 pmol/L не е вярно!!!
Не подвеждайте така хората. Чак се замислих дали съм чела книгата и какво съм гледала в интернет да не би аз да съм в грешка!
И на мен тези резултати -  11274pg/ml  ми се виждат нереални! А ако все пак са - наистина са притеснителни. Добре е да се интересуваме от дефицита на В12, добре е да се говори за това и лекарите да започнат да му обръщат внимание и да не го допускаме, но нека не се вманиачаваме да отиваме чак в другата крайност - стойности на В 12 до небесата!!!

# 766
  • Мнения: 11 880
Относно ниското желязо, моя син се оказа с ниско желязо и феритин...и четейки в нета по темата на 1-2 места видях като причина за ниско желязо - лечение с В12, а той има и нисък В12 та в момента давам и двете. След НГ ще спра за 20-30 дена да видя как са резултатите и на двете.


Относно резултата от  11274pg/ml ...аз мисля, че 2 седмици не са достатъчно време и резултата е фалшив т.е. отражение имат инжекциите. Доктор Кадъм, която се занимава с такива проблеми казва изследване да се прави след месец. Но дори и след месец да е, и да е реален резултата и аз не смятам, че е много похвален и за радост  Crazy

# 767
  • Мнения: 71
Здравейте,
Можете ли да ми препоръчайте някой изпитан хематолог в София, защото в нета намирам само имената на няколко като: Хаджийски (с противоположни мнения), Лулчева - в 7ма поликлиника и един младок - Кръстев в "Надежда".... Не знам къде да отида, а ми трябва специалист в тази област.

# 768
  • София
  • Мнения: 1 902
И на мен ми трябва,лутам се година вече с неизяснени проблеми... Rolling Eyes

# 769
  • Мнения: 1 179
Здравейте,
Можете ли да ми препоръчайте някой изпитан хематолог в София, защото в нета намирам само имената на няколко като: Хаджийски (с противоположни мнения), Лулчева - в 7ма поликлиника и един младок - Кръстев в "Надежда".... Не знам къде да отида, а ми трябва специалист в тази област.
Не съм доволна от Кръстев, не го препоръчвам. И аз търся, но не откривам специалист със задълбочени знания.

# 770
  • Мнения: 4 167
Аз също четох някъде в нета, че при лечение с В12 почва да пада желязото.
Също мисля, че 2 седмици след лечение е кратък срок за отчитане на резултат и възприемам мнението, че най-малко месец трябва да мине. И не бих си слагала инжекциите всеки ден, а поне през ден...за да не натоварвам екстремно организма.
Днес си поставих една ампула от 2500 мкг и може би чак в понеделник ще поставя втора. Някъде около 15 мин след поставянето имах леко изтръпване в мускулите на краката и на устата /като след поставяне на  упойка/, но това продължи много за кратко и премина. Интересното е че усещанията ми бяха по-силни от обратната страна на поставянето. Биха ми я в десен хълбок, а усещанията ми бяха повече  вляво, огледално на мястото на поставяне.

# 771
  • Мнения: 71

[/quote]
Не съм доволна от Кръстев, не го препоръчвам. И аз търся, но не откривам специалист със задълбочени знания.
[/quote]

Мисля да запиша един час при Лулчевата, но има свободни чак за след 2 седмици.... След консултацията ще пиша мнение. Колко щеше да е лесно, ако всички доктори си разбираха от работата и я вършеха с удоволствие....

# 772
  • Мнения: X
Като стана дума за доктори...ходих преди няколко дни на нефролог по повод често уриниране. Пуснахме изследвания - всичко точно и се сетих да му спомена, че приемам В12 и че съм слагала и инжекции и като се започна:
Той: Ама как така?! Този В12 от къде на къде го приемате!?
Аз: Имах дефицит, отидох на хематолог д-р Х и ми го предписаха.
Той: И как разбрахте за този дефицит защо въобще го изследвахте, анемия ли имахте? Хемоглобина ви е супер!
Аз: Сама реших да си пусна изследвания заради Хашимото, а и имах симптоми на дефицит.
Той: И как така сама ще си назначавате подобно изследване! ТОВА Е СУПЕР РЯДКО СРЕЩАНО ЧОВЕК ДА ИМА ДЕФИЦИТ ТОЧНО НА В12!!! За какво са ви такива изследвания. И утре пак ако излезе ниско, какво? Пак ли ще биете инжекции, цял живот ще ходите да ви боцкат за щяло и нещяло ли?! Ужас, не го изследвайте повече този В 12, изобщо не се занимавайте с него!
Аз: Благодаря, довиждане!

Та...толкова за специалистите у нас...
А междувремнно ми каза, че явно имам някаква невроза, щом съм се чудела какви изследвания да си пускам...само че реших, че няма смисъл да го светна, че сигурно и неврозата ми е от В12...

# 773
  • Мнения: 277
Ужас, Калина!
Всички са такива. А недай си Боже да изпозлваш някой медицински термин и веднага те стрелват с очи с въпроса -  "медицинско лице ли сте" и като кажеш "не", те гледат като последния идиот, с една ехидна усмивчица...

# 774
  • Мнения: 71
Не, не... просто думи нямам.... Не разбирам що за онтношение имат тия лекари?! Аз като ходя на работа, правя така, че да изпитвам удовлетворение  от добре свършената работа в края на работния ден, без значение колко трудно е било.

И не разбирам лекарите - та те трябва да се борят за човешкото здраве със зъби и нокти! Какво е тяхното удовлетворение от работата им? Въобще изпитвали ли са някога такова?! И как го получават - като изпишат поредната рецепта на конвейр, защото ги е помързяло да помислят, че на този пациент може би проблемът му не е като не предния и на Него му трябват още изследвания и мнения на други специалисти, но не - те ще продължат да си пишат рецептата....
Ако аз бях лекар, щях да се развивам непрекъснато в областта, в която ми е специалността. Особено вмомента с нашумялото Хашимото. Тия ендокринолози са пълна пародия. Не може всяка втора жена да има Хашимото (аз включително) и те на всички да изписват едно и също хапче. Значи освен, че сме генетично обременени (защото както всичко около нас мутира, така и ние мутираме) има още куп други неща, които влияят за достигането на това заболяване и те замазват положението с просто едно хапче... Вместо да започнат да търсят и анализират и опитват.... И накрая да го разрешат. И да получат истинско удовлетоверение, затова, че са помогнали на пациент да пребори заболяване.

Много се отклоних от темата, ама направо не се търпи вече.
Калина, съжалявам, че си попаднала на такъв лекар......

Та сега по темата. Досега не съм правила тема, но доколкото съм запозната с условията на форума-май около 50на страници е една тема, та ако никой не изявява желание - мога аз да я направя Simple Smile

# 775
  • Мнения: 4
Видях каква грешка е допусната  с pmol/l  За да не се налага да смятат хората ги съветвам да си направят изследването в лаборатория с pg/mL. За високите нива на Б12 пише: http://www.b12-vitamin.com/blood-levels/
 Какво означават изключително високите нива на витамин В12 в кръвта? Дали са вредни? Информация, анализ на резултатите и съвети за високи нива на B12 в кръвта.Тест за витамин В12 и изключително високи нива на кръвта. Докато дефицит на витамин В12 може да бъде открит при тест с В12 с много ниски нива на витамин В12 в кръвта, често се откриват повишени кръвни нива. Фигури над 900 pg / ml се считат за високи, но в някои случаи са регистрирани четири или дори пет цифрови стойности. Какво означават тези цифри - и дали са причина за безпокойство? Високите нива на B12 в кръвта не са непременно причина за паника, тъй като те могат да произтичат от редица различни причини. Те обаче трябва да бъдат изследвани, тъй като някои тежки заболявания съставляват някои от възможните причини. Заедно с алкохолизма, генетичен грим, нарушена абсорбция на В12 и повишени транспортни молекули в кръвта, заболявания на черния дроб, бъбреците и кръвта, като левкемия, могат да се считат за потенциални причини за повишено ниво на витамин В12 в кръвта.  Причини за повишени нива на витамин В12 в кръвта
Повишените нива на витамин В12 в кръвта могат да съществуват по редица причини, които могат да бъдат разделени грубо на следните категории. Тестът се извършва просто прекалено скоро след приемането на добавки от витамин В12 .Тялото не успя правилно да използва B12.  Наблюдава се тежко заболяване
Тази статия ще разгледа по-подробно тези причини и съответните им следващи стъпки. В края на статията на английски има точно ръководство за това какво да правим в случай на повишени кръвни нива. Витамин B12 Кръвен тест: Помислете за времето!
Много честа причина за високото кръвно ниво на В12 е, че кръвният тест се провежда директно след инжектиране на витамин В12. Това трябва да се избягва и да се спазва гратисен период от 7 до 10 дни, или резултатите могат да бъдат много подвеждащи: витамин В12 все още не е бил метаболизиран и високите кръвни нива са просто резултат от инжекциите. В тези случаи високите нива на B12 в кръвта са напълно безвредни.
Приемането на високи дози за орално приложение може също така да повиши значително кръвните нива. В тези случаи трябва да се спазва същият гратисен период.
Ако се наблюдават високи кръвни нива по време на курс на витамин В12, трябва да се направи първото измерване, за да се тестват новите нива на B12 в кръвта, 10 дни след спиране на приема на добавки.
Проблеми при употреба: недостиг въпреки високите нива на B12 в кръвта
Ако стойностите на B12 са сравнително високи при втори кръвен тест, причината често може да се окаже трудна за определяне. Въпреки това, повечето случаи се връщат към проблеми с употребата в тялото.
Тези проблеми с употребата се появяват, когато тялото не е в състояние да използва правилно витамин В12, оставяйки го да се натрупа в кръвта. Възможно е да има недостиг на В12 въпреки високите нива на B12 в кръвта; ако витамин В12 не е правилно свързан с транспортните молекули и по този начин не може да се използва от тялото, например. Това може да бъде тествано с тест за урина HoloTC или MMA , тъй като тези тестове измерват само използвания витамин В12 (HoloTC) или метаболитния продукт (MMA тест).
Проверка на състоянието B12 с тест за урина MMA
Високи нива, които не биха могли да бъдат причинени от временен, лошо облагодетелстван тест, следва винаги да бъдат последвани от официална проверка на състоянието на Б12. Най-удобният начин да се направи това е чрез измерване на метилмалоновата киселина в урината, което по този начин определя колко B12 клетките действително получават.  Така пише в статията. 

Всичко е спазено. И гратисен преиод и дори след 1 м. пак ще има същите резултати. Ето друг пример: Поставяне само на 5 бр. ампули ХИДРОКСОКОБАЛАМИН от 2500 мг. на 20.06 с 27дни почивка и от 442pg/mL 5711 pg/mL
Има и няколко други изследвания с различен бр. ампули и се наблюдава един и същи резултат. Излиза че 1 бр. ампула хидроксокобаламин от 2500 качва нивата с близо 1000-1100 единици. Запазва ги трайно високи без да се налага повторно посвавяне поне 6 м. Това обезмисля всякакви други приеми на орални и инжекционни форми. Моят съвет е 2 пъти в годината чевек да да си поставя по 1 ампула за да е в отлично здраве. Ако редовно си хапва черен дроб от тревопасно животно може да не му се налага да си поставя нищо.  Като цена ни излиза 12 лв. на година за 2 бр. ампули. Мисля че си заслужава  1 лв. на месец всеки човек да заделя за да няма здравословните проблеми описани в книгата А дали нене Б12
Лекарите по света когато не са запознати с дефицита на Б-12 имат какива интересни и смешни теории че може кумична книга да се напише или комедиен филм. За мен 95% от лекарите са дистрибутори на лекарства  без да са прочели и един ред от страничните ефекти. Задавайки въпроса свързан с тези странични ефекти може да се наслучаме на различни и смешни мнения и дори и агресия и гонене от кабинет  заради зададени неудобни въпроси. Нека всеки да чете и да се информира как да бъде здрав и да споделя опита с други търсещи истината.
Бъдете здрави и щастливи Nature Sunny




# 776
  • Мнения: 4
Ето какво казва един уважаван от мен лекар за другите лекари: https://www.vbox7.com/play:d4208c316b  че третата причина за смъртност са лекарите Grinning

# 777
  • Мнения: 1 998
Здравейте, бременна съм 6месец, имам недостиг на б12 (212 норма 250)въпреки сублингвалните таблетки, които пия. Можете ли да ме посъветвате спрея за нос по колко да го взимам? Или какво друго...

# 778
  • Мнения: X
Здравейте, бременна съм 6месец, имам недостиг на б12 (212 норма 250)въпреки сублингвалните таблетки, които пия. Можете ли да ме посъветвате спрея за нос по колко да го взимам? Или какво друго...

Предвид, че си бременна най - добре се консултирай с ЧИТАВ хематолог.

Знам, че е много трудно да се открие такъв, но в случая мисля, че е по - добре...

# 779
  • Мнения: 4 167
Тези сублингвални таблетки не знам доколко проникват директно през лигамицата, защото след разтапянето на хапчето се получава една кашичка, която се глътва, т.е. отива в храносмилателната с-ма. Поне аз не мога без да преглътна. Може би капките за нос повече минават през лигавицата.

Общи условия

Активация на акаунт