Съвети за справяне с автоимунно заболяване?

  • 3 018
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 67
Здравейте, преди няколко години ме диагностицираха с Хашимото. Имам симптоми и на други автоимунни заболявания, но за сега тестовете са отрицателни. Въпреки това, смятам, че най-голям напредък и ремисия получих от един строг режим, който ми върна самочувствието:

*Избягвах боклучавите храни, такива с Е-та и пакетираните, до колкото е възможно разбира се.
*Намалих телевизията и като цяло избягвах прекалено драматичните сцени или предавания, залагащи на негативни емоции като скандали и дрязги между участниците (за последно гледах ББ в края на 2012 година, той стана и причината да ми открият Хашимотото, защото на един от редовните скандали ми стана лошо и за първи път имах паник атака в живота). Grinning
*Реших, че като човек с автоимунно заболяване е време да спра да се натоварвам с новините по ТВ и дори в Интернет. Те и преди и сега винаги са на едни и същи, натоварващи теми - войни, насилие, изнасилвания, грабежи, атентати и т.н. Неутралните или позитивните новини като нови технически и медицински открития са покрай другото. Изведнъж черногледството, което имах се изпари.
*Започнах работа и покрай нея вече не си губех дните с безцелно гледане на ТВ и висене в Интернет. Понеже цял ден висях на компютър в офиса, вкъщи почти не го включвах. Намалих четенето на форуми до минимум, тогава осъзнах, че много сайтове и форуми (или подфоруми) са пълни с негативизъм и дрязги, като например автофорумите, които посещавам, един сайт за анонимни истории, Клюкарникът тук и Аутомедия. Затова избягвах да чета форуми и сайтове, където има много негативизъм. Спрях да чета за болести, за да не се стресирам.
*Започнах да си лягам по-рано и да спя повече.
*Събота и неделя компютри и телефони се изключваха.
*Започнах да се ограждам с позитивни хора, които не държат да превръщат всеки разговор в поредното псуване на политиците и състоянието на икономиката, просто всякакъв негативизъм ми идваше като стрес.
*Освободеното време от ТВ и висене в нета късно вечер беше заменено с пикници в парка, разходки сред природата, физически труд, релакс, както и глезотии като масажи и т.н., които са важни за човек с автоимунно з-не.
*Най-редовно посещавах места с позитивна енергия и избягвах тези с негативна. Например установих, че в София в Руската църква се чувствам много добре, също и в кварталите Изток и Изгрев сякаш има някак по-друга енергия, сега разбирам защо селището на Учителя е било именно там. Ниските квартали от своя страна - Х. Димитър, Суха река са някак по-неприятни, разбрах, че там има високи нива на подпочвени води, които според някои било причина човек с хронични състояние да се чувства по-зле.
*Почти спрях да слушам модерна музика като поп, рок и т.н., слушах само binaural beats и музика за медитация, релакс, йога, мантри и т.н. които ми намаляваха стреса.

Сега прилагам същите неща, но тъй като живея на линията на Плутон, която е с отрицателно влияние според астрокартографията сякаш не са достатъчни. И все пак реших, че на някой могат да са от полза тези съвети. Simple Smile

Някой друг ако се сеща за още неща, които могат да спомогнат за ремисия или оздравяване, да пише!

# 1
  • Мнения: 11 342
А аз имам друга теория за автоимунните заболявания - алергиите идват от проблеми с червата, паразитите и това, което те позволяват да влезе в нас. Ако червата са ок и всичко е ок. Инунната система се намира и започва от червата Wink

# 2
  • Мнения: 67
Така е, но след като унищожих паразитите и гъбичките очаквах подобрение, а единствената позитивна промяна е, че вече кожата на ръцете ми е гладка (преди беше суха и напукана) . Дори след прочистването ми се появи изтръпване в ръцете и краката, а от седмица имам и тик в едното око. Моля се да не е МС, защото съвсем ще се отчаям. Praynig

Иначе май всичко започна като развих алергия към прах, полени и мухъл.

Поне като спрях килограмите хранителни добавки сякаш дадох почивка на черния ми дроб.
Полезна храна, пробиотици, храносмилателни ензими, джинджифил - правя всичко, което да им помогне и пак често имам болки. Обиколих де що има доктори и като видях, че не попадам на свестни или не искат да ме лекуват или смятат, че си измислям реших да спра да ходя и да си давам парите и се старая да живея възможно най-здравословно, но е трудно да не се отчаяш като се появи дискомфорт след хранене. Освен това заковах едни килограми и не мога да кача, а имам силна нужда. Rolling Eyes

# 3
  • Русе
  • Мнения: 652
Здравей, защо, колко тежиш и с какъв ръст си? И в какво точно се изразява този дискомфорт след хранене? Имам приятел, който наскоро (преди около 2 години) го диагностицираха също с Хашимото, връчиха му някакви хапчета, които да си гълта по график, и му забраниха определени неща (например да пуши).

Проблеми с храната обаче не съм чувал да е имал особени, храни се сравнително свободно. Там аз излязох куцузлията – точно покрай новогодишните празници преди половин година ми се трясна нещо, което после установиха като улцерозен колит, също автоимунно заболяване баш на червата. Сега много любими храни и изобщо кулинарни раздели вече мога да им се радвам само на картинка Simple Smile . Но да чукна на дърво, алергии и други допълнителни „бонуси“ все още не съм получил, не искам и да ги мисля дори, че през 2014 от много работа и нерви с различни неуредици получих т.нар. синдром на „бърнаут“, та лекарите започнаха да ме тъпчат с разни хапове. „Хубавото“ на новата диагноза ми беше, че ми препоръчаха да спра различните химии от предишната (с 6-месечен погасителен план, аз ги преустанових изведнъж; имаше си съответните негативи от отнемането, но го предпочетох така).

Потвърждавам това, което си установил – по-малко стрес, избягване на конфликти и негативизъм. Отдръпни се от хора, които ти носят черни емоции, приятели, които те натоварват, и други подобни. Психическите пробойни свалят гарда на организма, а при нас с нашите автоимунни чудеса е още по-важно да се пазим. Голяма част от проблемите ни в живота всъщност са чисти глупости, на които сами придаваме важност и така открехваме вратата за по-сериозни и тежки „гости“.

И не, нямаш МС. Постарай се да не мислиш и да се товариш с притеснения за допълнителни болести, тъй като няма никаква полза, ако се отдръпнеш от негативите в обграждащата те среда, ако същевременно носиш подобни вътре в себе си.

# 4
  • Мнения: 11 342
Хашимото се повлиява и контролира с бягане. Това, че си слаб ти дава предимството да можеш да бягаш - на тежките хора ставите им отиват ако тръгнат да бягат. Познавам 2 жени, които с Хашимото и бягане успяха да забременеят, което е далеч над проблема с качването на килограми.

Koronis, Улцерозен колит се повлиява добре от упорито пиене на невен и живовлек. Аз бих добавила и жълт кантарион - действа противовъзпалително, но е мощен и може да дразни ако е по-силен или доста варен. Цитросепт - дали можеш да приемаш? Той е направо чудодеен. Прочиствал ли си се от паразити?

И о аз станах като една фанатичка ама за костния бульон чели ли сте?  Laughing

# 5
  • Мнения: 67
62 кила на 183 ръст - пълна анорексия. Не обичам да бягам и нищо твърде активно, защото се изнервям съвсем. Дори бързото ходете ме изнервя, от както имам тези алергии и другите проблеми съм станал хиперактивност и имам нужда от флегматичност, кокото по-бавно се движа, толкова по-добре се чувствам. Сега през лятото и да седя тече вода от мен, иначе хормоните са ми нормални, само антителата са завишени. Установих, че на мен ми трябват по-успокояващи и бавни неща като йога, медитация и вдигане на тежести.

Помня, че като пиех невен преди време от една билкова аптека много ме болеше стомаха и го изхвърлих. Вчера като си лягах също имах този гаден жулещ дискомфорт вдясно (не е точно болка), но си представях как я лекувам с ръцете и... престана, явно си приложих нещо като рейки. Обикновено ми става след мазни храни, които може да значи много неща - жлъчка, черен дроб, макар че на мястото от където идваше болката имаше къркорене, което според мен може да означава че проблемът е там където стомахът се влива в червото.

Пия селен, но антителата не падат. Казаха ми да се изследвам за Хеликобактер, защото той намалявал киселинността на стомаха, но предишните тестове бяха все отрицателни. За костния бульон знам, че лекува всичко. Simple Smile

# 6
  • Мнения: 67
А масло от вечерна иглика може ли да се приема и от мъже? Никъде не пише само за жени ли става?

# 7
  • Мнения: 11 342
А масло от вечерна иглика може ли да се приема и от мъже? Никъде не пише само за жени ли става?

Да, то регулира хормоните и при мъжете. Дава всичко, което дава рибеното масло + ГЛА.

Моята дъщеря обаче прави алергия към него. Така, че не почвайте с висока доза.

В Бг. се предлага масло от вечерна иглика с ниска концентрация. За да приемете лечебна доза трябва да се пият по 6-10 таблекти.

# 8
  • Мнения: 2 760
Aз съм с Хашимото, дискомфортът след хранене, както ми разясниха, се получава от непоносимост към глутен.
Намалих рязко глутенсъдържащите храни и мога да се похваля, че оплакванията ми намаляха след няколко седмици. А килограмите - не  Laughing Млечните храни обаче няма да спра.
Мъжът ми е с твоите мерки, наистина си много слаб. Повечето Хаши-та се борим с наднормено тегло, но не липсват и слаби или с нормално тегло.
Ако искаш флегматични упражения, прави планк  Laughing,  давам линк към добра статия за онези читатели, които не са "планкували" досега - http://pozitiven.com/news/uprazhnenieto-plank-izvayva-muskulite- … a-4-minuti-na-den

Дорис, аз не съм чувала за костния бульон, моля за инфо  Hug и благодаря!

# 9
  • Мнения: 11 342
Дорис, аз не съм чувала за костния бульон, моля за инфо  Hug и благодаря!

Заповядай - една добра статия за костния бульон - http://lamqta.com/zdrave/kostniq-bul-on-moje-da-vi-izlekuva

# 10
  • Мнения: 6 939
Дорис, би ли споделила малко повече за "бягането", че ми стана интересно. Преди време "членувах' в темата за Хашимото, но тъй като ми носеше доста негативизъм(направо ме стягаше гушата като видех, че имам известия към тази тема  Wink ), спрях да влизам. Та там едва ли не се анатемосват тежките физически упражнения, тъй като вредяли. Вече не помня доводите обаче..

Относно антителата, аз от почти 6м. не консумирам глутен и силно се надявам да са влезли в норма, смятам да ги проверя в края на другия месец  Praynig

Общи условия

Активация на акаунт