Без лактоза - продукти и рецепти

  • 24 885
  • 72
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 018
Здравейте, от известно време имам проблеми с мляко и млечни. За съжаление нямам рецепти подходящи заместители на популярната баница, таратор, шоколад и т.н. 99,99% от кухнята в България е с млечни продукти. Да не говорим, че вече добавят такива и в каймата, в луканките и в почти всичко до което се докосна в магазина.
Има ли други с подобни проблеми? Може да обменим опит с продукти и рецепти.

# 1
  • тук
  • Мнения: 510
Трябва да видиш веганските теми. Те ще ти бъдат най-полезни. Млякото лесно се замесва с ядково, но сиренето - нямам идея (като не брои тофуто, което аз лично не мога да ям). Така или иначе, ако става въпрос за реална непоносимост, трябва да потърсиш вегански теми (групи).

# 2
  • София
  • Мнения: 11 989
за пръв път чувам, че шоколадът е българска храна Shocked
ако имаш непоносимост към лактоза, просто не готви продукти, съдържащи лактоза. на никого нищо няма да му стане, ако не яде баница.
от опит го казвам.

# 3
  • Мнения: 2 018
Благодаря karry port, но говоря за рецепти и продукти единствено без мляко и млечни продукти. Веган храната е за вегани и на мен ми помага епизодично... в много редки случаи, защото не бих искала да изключвам от менюто си яйца, месо, риба. Още повече, че трябва да готвя и на семейството си, и гледам да комбинирам до колкото мога, за да не ми се налага да готвя по 2 тенджери на ден.

Змия, кой казва, че шоколадът е българска храна? Шоколадът е продукт, който съдържа лактоза.

Съзнавам, че за хора нямащи подобен проблем е трудно да проумеят колко се стеснява кръгът от продукти и рецепти несъдържащи лактоза. Нямам намерение да ги въвеждам в проблематиката. Не се обръщам към тях и ще им благодаря, ако не се включват с подобни коментари от рода - ами не готви с лактоза.
Търся хора, които имат подобен род проблем, запознати са и са открили на пазара продукти без лактоза, а и имат опит в готвенето на подобна кухня.
Ако открия - ок, ако ли не - здраве да е!

# 4
  • София
  • Мнения: 11 989
Много добре разбирам ограничението. Аз самата не консумирам въглехидрати. Менюто ми е достатъчно ограничено. Не ми липсват баниците, нито бобът, нито сандвичите, нито нищо.

# 5
  • Мнения: 2 309
Веган храната е за вегани и на мен ми помага епизодично... в много редки случаи, защото не бих искала да изключвам от менюто си яйца, месо, риба. Още повече, че трябва да готвя и на семейството си, и гледам да комбинирам до колкото мога, за да не ми се налага да готвя по 2 тенджери на ден.
Изказването, че веганските храни са само за вегани е адски смешно! ако постиш, то значи, че консумираш веганска храна! И за да сме точни веганството е начин на живот, не е хранителен режим, защото освен животинските продукти в храната се изключват и тези в козметиката, лекарствата, дрехите и изобщо всичко, което е тествано и съдържа животински (под)продукти! Чети преди да съдиш!
Карри порт, просто ти е казала, че може да погледнеш за идеи в такива групи, защото те изключват лактозата! Има постно сирене (незнам обаче дали го има на бърлгаския пазар), което не е тофу, както бяло- така и жълто, което е направено от соя! Сирената от неживотински продукти са ядкови, както и млеката и са много по-богати на витамини и хранителни вещества от колкото животинското! Много е лесно да се заместват животинските млечни продукти с ядкови и е доста вкусно, както и ниско на мазнини! Млеката лесно се правят в домашни условия- нужно е само един блендер, ядки и вода! Потърси в интернет и ще се научиш! За мен лично бадемовото мляко е много по-вкусно от което и да е животинско!

# 6
  • Мнения: 2 018
Никого не съдя. Дори не разбирам за какво се включвате пък Вие. Обосновала съм се защо веганската храна не е решение за мен.
Постното сирене също не може да замести млечното такова, защото не е сирене. Опитах го - знам за какво говоря. Не знам дали е открит вече начин да се приготви сирене от мляко, но без лактоза. В магазините все още няма или не съм открила.
По повод четенето - чела съм доста, но явно вие нямате идея що е то безлактозна храна - има млечни продукти, но безлактозни. За жалост в нашата мрежа съм открила само прясно мляко такова. За това и темата е озаглавена - продукти и рецепти.

Да, безлактозни може да не е много коректно изписано, защото те всъщност не могат да извлекат лактозата, само се добавя ензимът лактаза, който разгражда лактозата. Ензимът, който липсва в организма на човек и по този начин получава непоносимост е лактаза. Когато лактозата се разгради, то няма проблем да бъдат консумирани млечни продукти.

И въобще защо бъркате веганството с безлактозното хранене? Както писах по-горе - веганството може да помогне, но само до известна степен. Вие сама си пишете, че веганството е начин на живот, а не хранителен режим. Безлактозното хранене е хранителен режим.

Последна редакция: ср, 29 юни 2016, 15:52 от Бо_

# 7
  • Мнения: 2 309
И в двата коментара, където се говори за веганската диета, и двете имаме предвид, че просто моеже да взаимстваш, а не да я следиш! Има  огромна разлика между двете! И за да не тръгнеш да говориш, че незнам за какво говоря- знам много добре, защото над 17 години съм диагностицирана и 15 години постоянно отхвърлях всичко, което съдържа и най-малкото количество мляко, докато не опитах ядковото! Друг е въпроса дали ти харесва вкуса и дали искаш! Просто аз говоря от опит! И също така съм пробвала и безлакотзно мляко, но честно казано е  Sick

# 8
  • Мнения: 54 445
Втора година не ям никакви млечни и не ми липсват.
Не виждам смисъл от заместители.
Отдавна съм се убедила, че не е нужно човек да яде всичко.

# 9
  • Мнения: 832
Аз също не ям лактоза,получавам стомашни проблеми от нея- с нищо не съм ги заместила млечните продукти... Шоколад не ми липсва,понеже открих едни български вафли в които уж има лактоза- ама нищо ми няма от тях..явно няма...
Не мисля,че е кой знае какъв проблем да се яде без мляко и сирене,има толкова много рецепти без мляко..
Всякакви видове меса,зеленчуци,плодове тестени изделия... Има много кексове без мляко и масло... Иначе съм   чела,че сирене което зрее 40дни и тогава се пуска в продажба,почти няма лактоза - т.е. няма да ти е проблем..Сложното е да се намери такова сирене /скоро бях чула по новините,че щели да вкарват такъв закон за сирената,защото дефакто те трябва точно толкова да зреят, а не днес ги правят - утре ги продават/,аз не съм намерила до сега, е не съм и търсила усърдно...
Също при някои хора с лактозна непоносимост,когато лактозата премине термична обработка не им е проблем,например при супи и кексове...,но и това е индивидуално за всеки... Peace
Знам,че ако пазиш диета - 1-2 години нещата може и да се оправят,това е временно,също може и пробиотик да пиеш..и той помага... Peace

# 10
  • Мнения: 1 427
Значи като лично засегната покрай детето ми-да има такива продукти  Peace
За него взимам от Била (но не във всяка има) оризови кремчета-4 на брой са-има ванилия и какао-стоят на рафтовете където са растителните млека.
Растително мляко също му взимам от там, но само от кокос или ориз-ако са ти блудкави-има и такива шоколадови-те по имат вкус Wink
Също има био-пудинги, които можеш да направиш с такова мляко и стават вкусни.
Шоколади без лакотоза и глутен и бисквити има в зоя.бг-аз оттам поръчвам.
Сирене не съм замествала, но от чужбина ми бяха донесли кашкавал без лакотоза.
Виж и тази тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=924590
И наблягай на яйцата и местото, щом ти понасят-аз на моето дете давам и съответно като пусках изследвания се оказа, че неговият хемоглобин е супер.

# 11
  • Мнения: 832
Значи като лично засегната покрай детето ми-да има такива продукти  Peace
За него взимам от Била (но не във всяка има) оризови кремчета-4 на брой са-има ванилия и какао-стоят на рафтовете където са растителните млека.
Растително мляко също му взимам от там, но само от кокос или ориз-ако са ти блудкави-има и такива шоколадови-те по имат вкус Wink
Също има био-пудинги, които можеш да направиш с такова мляко и стават вкусни.
Шоколади без лакотоза и глутен и бисквити има в зоя.бг-аз оттам поръчвам.
Сирене не съм замествала, но от чужбина ми бяха донесли кашкавал без лакотоза.
Виж и тази тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=924590
И наблягай на яйцата и местото, щом ти понасят-аз на моето дете давам и съответно като пусках изследвания се оказа, че неговият хемоглобин е супер.
Как се казват точно тези оризови кремчета?

# 12
  • Мнения: 3 789
В Полша има прясно мляко,кисело мляко, сирене, кашкавал без лактоза. Бях толкова щастлива като  открих най-вече прясното мляко, но за жалост такова в България не съм виждала.. И аз имам непоносимост, но ако мнооого ми се допие (рядко) пия най-нискомасленото и после си страдам 2-3 дни..
Но пуста лакомия..

# 13
  • Мнения: 1 427
На Alpro са, обаче се обърках-соеви са-ванилия и какао.
А оризовите взимам от био магазини-пак на долу горе подобна цена и пак са ванилия и какао.
Оризовото и кокосовото мляко пак са на Alpro.

# 14
  • Мнения: 711
Аз съм замествала краве мляко в палачинки - изобщо не личи. Използвала съм като заместител соево, бадемово и кокосово - с всички става. Киселото мляко може да се направи от кокосово мляко - http://nadiapetrova.bg/2015/08/%D0%BA%D0%B8%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0 … 0%BA%D0%BE%D1%81/

http://www.zemianazaem.com/archives/207

Атернатива винаги има. Е, тараторът едва ли ще е същият, но според мен кокосовото кисело мляко може да замести кравето в много рецепти.

Общи условия

Активация на акаунт