Живеене в панелен апартамент на последен етаж

  • 3 364
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 256
Здравейте! Искам да попитам има ли живущи семейства в панелки на последен етаж? Има ли много недостатъци последния етаж? Примерно течове и проблеми с покрива.

# 1
  • Мнения: 2 988
 Joy
1. Покривът тече. Това е най-големият недостатък.
2. Ако над апартамента няма тавански помещения лятото е АД, когато се нагрее плочата.

# 2
  • София
  • Мнения: 11 987
Живяла съм мноооого години в панелен апартамент на последния етаж. Имахме и изолация в подпокривното пространство.
Ако покривът е ремонтиран качествено, няма да има течове много години. Жегата си е жега и в тухлен апартамент на последния етаж.
Но е безценно да няма кой да ти тропа отгоре.

# 3
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 296
Живяла съм на последен етаж, но в тухлен апартамент. При това с изцяло източно изложение. Лятото не се дишаше. Покривът не течеше, но имаше някаква фуга, от която се просмукваше влага и таванът в едната стая често му падаше мазилката...

# 4
  • София
  • Мнения: 4 548
Ние сме на последен етаж, но ЕПК. Разликата от панелката е по-високият топъл таван. Като го избирахме, го направихме с ясната мисъл, че ще трябва да се поддържа покрива. ММ разбира от тези неща и не сме имали проблеми, но си иска занимавка от време на време. Съседния апартамент, например, отказаха дори да се качат с нас да си пооскубят растителността, която се събира. Е, видяха се в чудо. Най-накрая решиха да осведомят хазаина си за течовете #Crazy (след 10 г. проблеми), той се обърна  към домсъвета и се направи ремонт.
Другият проблем, наистина, е жегата. Ние сме с югозападно изложение и температурите вътре стигат до 31-32 градуса и то не през покрива. В панелките с малкия топъл таван влиза и от там.
Ноо, както по-горе писаха, няма такава тишина. При нас и етажът е висок и гледката е директно над всички покриви към Витоша. Просторът ми е пред прозорците и никой не ми хвърля боклуци по дрехите. На долните етажи хвърчат я фасове, я нещо друго. Mr. Green
Така че е въпрос на преценка. Ако домсъвета си е на място, ремонтите се правят. А жегата се бори с климатик Grinning

# 5
  • Мнения: 697
Последния етаж си има предимствата и недостатъците. Покрива при нас течеше, но го оправихме и сега е ок. В подпокривното пространство се събираха гълъби, съответно и хлебарки. Викнахме фирма, изчистиха и затвориха с мрежи дупките от които влизаха гълъбите и сега и това е ок. И ако се развали асансьора е малко тегаво, особено, ако си изморен от работа или си с някакъв багаж.
Иначе е безценно това, че няма никой над теб.

# 6
  • Мнения: 1 256
А какво мислите за мнението на някои собственици, че зимата е много студено, а лятото е много горещо?

# 7
  • Мнения: 46 518
При съвременните начини на изолация и отопление този проблем с сведен до минимум. Но да, малко повече финансови средства трябва да се вложат в сравнение със среден етаж. Но зависи и какво е изложението. Ако в един апартамент на среден етаж не влиза слънце, като нищо ще се наложи да се отоплява повече в сравнение с южен на последен етаж.

...Съседния апартамент, например, отказаха дори да се качат с нас да си пооскубят растителността, която се събира. Е, видяха се в чудо...
Това няма никакво значение. Теч в един апартамент може да дойде от дупка в другия край на покрива. Не тече точно под нея. Трябва да се оправи целия покрив, за да се спрат всички течове, на парче не става.

# 8
  • София
  • Мнения: 4 548
При съвременните начини на изолация и отопление този проблем с сведен до минимум. Но да, малко повече финансови средства трябва да се вложат в сравнение със среден етаж. Но зависи и какво е изложението. Ако в един апартамент на среден етаж не влиза слънце, като нищо ще се наложи да се отоплява повече в сравнение с южен на последен етаж.

...Съседния апартамент, например, отказаха дори да се качат с нас да си пооскубят растителността, която се събира. Е, видяха се в чудо...
Това няма никакво значение. Теч в един апартамент може да дойде от дупка в другия край на покрива. Не тече точно под нея. Трябва да се оправи целия покрив, за да се спрат всички течове, на парче не става.
Така е, но при нас покривът е общ само на нашия и на въпросните съседи апартаменти. За тяхна беда воронките на улуците (вътрешни са, а не по фасадата) са на тяхната част. Течът беше от нарушената изолация именно на воронките. А те се скапаха от това, че покривът събира много пръст и се захваща растителност. Водата вкарва всичко във воронките. ММ на няколко пъти им казва да се погрижат за това, но по някаква причина не искаха да занимават хазаина си, нито те да предприемат нещо.
При нас имаше теч, защото водата от покрива на асансьорното подливаше по стената, която надолу продължава при нас. ММ измаза стената и накара домсъвета да поставят улук на асансьорното да отвежда водата.

През зимата не е по-студено. Далаверата е, че през лятото, заради високия етаж, много бързо се охлаждаме нощем и се спи ОК, но през деня е  #2gunfire

# 9
  • Мнения: 2 134
Живяла съм на последен етаж и единствения плюс е липсата на обитатели над главата ти !
Всичко останало е минус.

# 10
  • София
  • Мнения: 12 554
Живяла съм на последен етаж и единствения плюс е липсата на обитатели над главата ти !
Всичко останало е минус.

 Peace

# 11
  • 14°25´17˝ ... някъде по линията...
  • Мнения: 504
Живяла съм на последен етаж и единствения плюс е липсата на обитатели над главата ти !
Всичко останало е минус.
Peace
+1  Имам същия опит, освен тишината, всичко друго е кошмар.
Живяла съм на 1-ви и на последен 10-ти етаж, по случайност в една и съща сграда. За щастие само на квартира и това силно ни повлия да се пазим от въпросните етажи. Това, че някои мъже разбират и не се страхуват от ремонти не е решение - винаги се влагат средства в изолации, климатици, поддръжка. Горещината и/или студа (при най-долен етаж) са постоянен проблем. А с годините и амортизацията на сградата ще има да патите.

П.П. На последния етаж имахме и мравки.

# 12
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 833
Да се включа и аз с питане по темата.

Предстои ми основен ремонт на панелно жилище последен етаж, което дълго време не е използвано. Южно изложение и без козирка на терасата. Дограмата е сменена. Покривът е ремонтиран преди 2 години. Забелязвам, че в банята по тавана има доооста мухъл, задушно е, а в останалите помещения също е доста влажно. Този "бонус" винаги ли го има на последния етаж или се дължи на факта, че апартаментът не е използван?! Какво бихте препоръчали за справяне с проблема? Мен ме посъветваха да сложа вътрешна изолация на тавана. Но не знам дали, с колко и за какво би помогнала. И дали си струва инвестицията. Отделно си мисля да сложа в банята вентилатор с доста по-голям дебит.

Общи условия

Активация на акаунт