Отговори
  • Мнения: 902
Здравейте, понеже на мен от детските ми години, та до сега пиле с ориз на фурната ми е любимото ястие, съм приготвила и изконсумирала вкъщи и не само в вкъщи не знам колко порции от това иначе по-скоро непретенциозно ястие.. Да, но ми е направило впечатление, че където и да съм го яла другаде, пилето с ориз винаги има съвсем различен вкус. Не знам дали се дължи на начина на приготвяне, различните подправки или аурата на домакинята  Crazy , но аз искам да помоля, на който както му остане време да сподели тук как точно приготвя пиле с ориз, бих искала да си събера различни рецепти и да ги наготвя, докато намеря рецептата за най-ароматното пиле, с най-ароматния ориз. Бих се радвала ако намерите време и желание да споделите! :

Последна редакция: чт, 10 дек 2015, 09:34 от Редактор*

# 1
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Хоп, първа!

И на мен това си ми остава любимото ядене, ама както баба го прави  Heart Eyes. В бабината версия оризът на пилето е бял, няма никакви добавени зеленчуци, само зрънца черен пипер. Когато аз го правя, добавям наситнено морковче и черен пипер смлян, освен този на зърната.

Надявам се да се включи labrex, нейното пиле с ориз изглежда прекрасно. Blush

# 2
  • Мнения: 902
Криси, аз на Лабрекс пилето с ориз отдавна съм му хвърлила око, че много провокиращо ми лъска по снимките... Simple Smile аз правя пиле с ориз като запържвам леко парчетата леко подсолено месо (тоест порционирано пиле) в една дълбочка чугунена тава в повечко олио, след което в същото олио запържвам ориз с кромид-лук и морковчета, подправен с чер пипер и сол. След това бухвам оризът в широка тава, отгоре подреждам месото и заливам с вода , да се покрие леко оризът, а месцата на половина да са във водата.След това във фурната,на около 180-200 градуса. Така ми е показвал тате.

С бял ориз май не съм яла...Виждала съм една моя леля обаче да накъсва пилето на дребни парченца и да ги запържва заедно с ориз, или да пече пилето, а от водата в която то се е пекло да приготвя оризът отделно...


# 3
  • Мнения: 515
Включвам се с една много стара рецепта,още от времето на пра-пра -баба ми .Най-вкусно е с домашно пиле,но в днешно време откъде ?
     Пилето се разделя на порции и се сварява със сол . В тенджера с дебело дъно се стопява  1/2 пакетче краве масло. Слага се 1 големичка шепа дебело фиде-начупено , /става и със спагети/  и се запържва докато покафенее  . Добавя се чаша ориз и зе запържва също,така,че да се отделя лесно от дъното. Котлона се намалява и започваме да доливаме бульон от пилето ,като бъркаме непрекъснато до готовност на ориза . Наръсваме обилно с черен  пипер.Върху ориза нареждаме парчетата пиле,поръсваме с червен пипер,намазваме с краве масло и мушкаме във фурната да се позачерви за 2-3 мин. Може и направо да си опечете пилешкото,а за ориза да ползвате пилешки бульон на кубчета . Пак е вкусно.
Да ви и сладко  Hug

# 4
  • Мнения: 902
medlab , за първи път чувам с фиде, и ще пробвам! Много се радвам че отговаряте! Ей сега ще си "наоризя" тефтера с предложенията ви! Simple Smile  bouquet

# 5
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 294
1.Пилето с ориз на баба ми
Сваряват се пилешки бутчета и в друга тенджера се сипват 4 ч.ч от пилешкия бульон,1ч.ч ориз,бутчетата ,сол на вкус,оставя се да ври на не много силен огън без да се разбърква.
Не се слагат подправки.Оризът не се слепва.
Ако е само ориз ,тогава 1 ч.ч ориз и 3 ч.ч вода.

2.Пилето с ориз на фурна ,пак на баба ми
В тава се нареждат порциите пилешко,добавят се 4ч.ч бульон,сол на вкус и джоджен.
Аз добавям и гъби.

# 6
  • София
  • Мнения: 4 548
Оризът с фиде го знам като арабски ориз. Има много специфичен аромат.
Пилето с ориз почнах да го харесвам откакто го готвя така:
Запържвам в голям тефлонов тиган пилето на големи порции. Изваждам го и запържвам в същото олио лук наситно и след малко слагам и ориза. Пържа докато стане прозрачен. Преди все ми залепваше, но сега имам хубав тиган и може много време да се пържи само на мазнина. Сипвам в тава, слагам и вода 3 към 1 с ориза, пилето отгоре и пека.

# 7
  • Мнения: 902
Рецептите на Вени са май без запържване. Така също още не съм правила, но може да съм кусвала, без да знам. Simple Smile

mlv, твоята рецепта е горе-долу като моята.  Какви подправки ползваш`?

# 8
  • София
  • Мнения: 4 548
Рецептите на Вени са май без запържване. Така също още не съм правила, но може да съм кусвала, без да знам. Simple Smile

mlv, твоята рецепта е горе-долу като моята.  Какви подправки ползваш`?
И на мен така ми се видя. Подправки само сол и черен пипер. И пилето е с кожата - да си пусне от неговата мазнина в олиото. Специфичният вкус идва от по-дългото пържене на ориза в мазнината от пилето.Черпили са ме ориз, подправен с розмарин. Никога не съм купувала от него  и не ми хареса много много.

# 9
  • Мнения: 3 841
Здраавейте и от мен!
Пилето,което вече готвя съм го плагиатствала от едня готвачка и страшно ми харесва.Преди това су сварявах пилето,запържвах си ориза ди прозрачен в масло, отгоре слагам пилето бульона и чер пипер и буф въя фурната:))) Ни сега ми хааресва мниги повече:
-сварявам пилето
-съотношение ориз и бульон е 1:3
-в отделен тиган орипържвам лук и моркови в обилна мазнина(оризът ставал хубав ако има достатъчни мазнина)
-избирам по -голяма таава(трябвало да имаа поне един два пръста в сварен вид,зя дя стане равномерно сготвен)
-слагам оризя в суров вид,добавям запърженуя лук и мирков с мазнината и разбърквам
-слагам пилето отгоре илу само бутчета и бульона+  зеленчукова пикантина и чер пипер
- пече се около 20-30 минути,след коети задължително се вади от фурната
-сервира се също след около 20-30 минути

Наа мен мн ми харесва така.Simple Smile)

# 10
  • Мнения: 3 841
Извинете за грешките,но пиша от телефона и ми е много трудно:)

# 11
  • София
  • Мнения: 15 478
Мамче, а тази тема чела ли си?И в нея има доста идеи за ориз на фурна.И с пиле.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=527549.0;topicrefid=19

# 12
  • София
  • Мнения: 1 223
Така правя пиле с ориз на фурна:

1. Нарязвам пилето на порции /може да са бутчета, крилца и пр./, слагам го в тавата, добавям нарязани на ситно 1-2 моркова и  глава лук, заливам с гореща вода и подсолявам на вкус. Поливам с парчета с олио и мятам в предварително загрята фурна, на 200 градуса.
2. Пека до порозавяване на пилешките мръвки - около 15 мин. и добавям ориза за още 20-30 минути.

Оризът /обикновен, бял/ трябва да е почистен, измит и задължително добавен във вряща вода, за да се отделят зърната, защото ако се прибави още в началото става на каша.
На чаша ориз слагам 3 и половина чаши вода, понеже извира.
Не бива да се допуска оризът да хване твърда коричка и да хрупа, внимавайте и да няма зърна върху месото. Ако все пак се случи, извадете мръвките и с широка шпатула обърете ориза, загладете го отгоре, добавете малко вода, наредете пилешките порции и пъхнете в топлата но изключена фурна за десетина минути.

Разбира се, месото може да се запечата предварително на тиган с малко мазнина, но отнема повече време. Ако се готви на котлон е задължително да запържите месото за кратко, после добавяте водата да кипне и слагате измития ориз и месото на тих огън, без да бъркате.

ПП. Споменавате арабско фиде като ориз, Арпа фиде ли е? - Страхотни гарнитури стават, смесени с ориз ако е същото.







# 13
  • Мнения: 8 814
Ще се включа следобед и аз.

# 14
  • Вестерос
  • Мнения: 38 275
И на мен ми е любимо ястие. Едно от първите , които се научих да правя.

Моят начин е следният, така го прави и майка ми.

Сварявам си бутчетата с малко сол. В тава с малко олио запържвам един лук и един настърган морков. Слагам ориз ( 1 чаена чаша) да се запържи и той леко. След това слагам бутчетата, сол, понякога чубрица малко, черен пипер смлян. Заливам с 3 чаени чаши от бульона, ако не стигне прибавям малко вода. Пека на 250 градуса без вентилатор, отгоре и отдолу.

Оризът ми е обикновен бял, правила съм и с бланширан, пак става хубаво пиле с ориз, но ми е по-вкусно с бял.

Вчера правих, добавих и маслини няколко. За базика така го бях "аранжирала"  Grinning

Скрит текст:


Тавата не ми е представителна, да ме извините  Blush

Общи условия

Активация на акаунт