К- стъкло или стъкло "четири сезона"(enegry)?

  • 26 336
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте,
предстои ми да сменям дограмата вкъщи и от тази гледна точка няма проблем, избрали сме фирма и всичко, което е необходимо, НО не мога да преценя кое би било по- добър избор- к- стъкло, или така нареченото "стъкло 4 сезона". Информацията, която имам е, че стъклото "четири сезона" спира ултравиолетовите лъчи, както и топлината на самите слънчеви лъчи, т.е слънчева светлина влиза в стаята, но не и топлината от нея. Някой има ли впечатления по въпроса? Отделно се чудя, след като е така, това може би би било добре през лятото, когато има големи жеги и слънцето грее, но реално не загрява. А през зимата, няма ли допълнително да спадат градусите вътре, след като слънчевата светлина(колкото и малко да бъде) не загрява? Важно е да кажа, че съм зиморничава и топлината ми харесва Grinning От различни източници чета противоречиви мнения, но най- разпространеното е, че стъклата "четири сезона" са продължение в развитието на К-стъклата. Това вярно ли е и ако да, какви са недостатъците на к- стъклото, истина ли е, че с к- ставало парников ефект...? Не е важна цената в случая, важно ми е да направя по- добрия избор и да се ма предвид, че съм доста зиморничав човек(това го подчертавам). Стаите са с южно изложение. Ще ми е най- полезно ако ми отговорят хора, които имат личен опит, а не говорят само на теория Simple Smile                                                                     Благодаря! Simple Smile

Последна редакция: пт, 15 май 2015, 00:38 от Didiii91

# 1
  • Мнения: 6
Здрасти Didiii91 , честно казано не съм специалист относно стъкла и дограми. Има значение разположението на стаите, за западно и южно не препоръчват Ка- стъкла, защото става парник (това естествено е по това което съм чувал и чел), това не пречи голяма фирма за дограми основно турски с немска марка да предлага енерджи+бяло+ка дори за южни стаи. Ако искаш да запазиш топлината в дома си можа да заложиш на топлоизолации (тавана задължително - на база опит). Ако си на шумна улица може да поръчате стъклопакет с различни дебелини на стъклата и така да намалите нивото на звука идващ отвън (нещо свързано с честотата на трептенията и други бля-бля) не се зачетох достатъчно.

Последна редакция: пт, 15 май 2015, 00:53 от vlastelin

# 2
  • Мнения: 1 726
Ние сме с "четири сезона" и сме супер доволни, И/Ю е изложението. Парников ефект не съм усетила, но през зимата като пипнеш прозореца, той не е студен, а със стайна температура, което предотвратява конденза ако има влага. Това за изолацията на тавана е много вярно + външни ролетни щори.

# 3
  • Сф
  • Мнения: 4 767
Здравей,

Ние също се колебахме между К-стъкл и 4 сезона за апт с ЮИ/Ю/ЮЗ изложение. Сложихме К+ бяло, защото то позволява зимата, която е много по-дълга от лятото, да се възползваме от слънчевата топлина. При 4 сезона вътре ще е топло, ако си го стоплиш с печка/парно/ климатик. Т.е не можеш да се възползваш от хубавото зимно слънце.
Това ще ни е първото лятото с тази дограма, не мога кажа дали става парник, но ние така или иначе ще слагаме климатик.

Последна редакция: пт, 15 май 2015, 10:54 от Miraj*

# 4
  • Мнения: 4 414
Имам 4-сезона на изложение юг лятото не се загрява допълнително стаята,зимата стъклото не пропуска студ,но и не загрява от слънцето.Колкото си стоплиш или охладиш стаята толкова.
Всички стъкла спират UV .
 Не лоша комбинация е к-стъкло +телескопична тента отвън особено за изложение юг и ли запад.Така  хем зимата ще се топлите на зимното слънце ,хем лятото няма да се напича заради тентата.
Неудобство е ,че по високите етажи вятъра е по-силен и не мога да кажа как ще се държи разпъната тента.Аз съм в къща.

# 5
  • Мнения: X
Аз тъкмо поръчах к-стъкла, защото човекът от фирмата ги препоръча за нашия апартамент. Каза, че тъй като е сенчест, зимата няма да отдава топлина навън. И какво значи парник - да не ми тръгне някакъв мухъл сега  #2gunfire
За четирите сезона не  съм чувала.
Момичета, как се изолира таван?

# 6
  • от Луната
  • Мнения: 1 752
Таван се изолира с вата и гипсокартон. Поне нашите тавани така са изолирани. На ЮИ ни стая сложихме Ка стъкло, защото слънце я пече само сутрин и това не е чак такъв проблем лятото, а зимата си е супер да се ползва и топлината на слънцето, колкото и да е оскъдна. Другите ни стаи са с СЗ изложение и там ще слагаме дограма със 4 сезонно стъкло, защото зимата слънце не ги огрява, за да го ползваме за загряване, но лятото започва да пече след 15-16ч и така докато залезе и става сауна. А едната от тези стаи е кухня и може да се готви само рано сутрин при това положение. Надявам се да не съм объркала посоките, но хич ме няма с тях  Mr. Green

# 7
  • Сф
  • Мнения: 4 767
4 сезона- топлината в стаята е такава, каквато я направиш. Нито излиза навън през прозореца, нито слънчевата топлина влиза вътре.
Ка стъкло- топлината влиза вътре и не излиза. Затова лятото става много топло, но това може да се предотврати с външни щори, сенници и дебели пердета. Но зимата се възползвате от слънцето.

# 8
  • София
  • Мнения: 313
Санираха на родителите ми блока. Двойни стъклопакети: юг бяло с 4 сезона, а север бяло с К-стъкло. Виждам, че не са обикновени, но като гледам работниците очаквам всякакви грешки. Изникнаха няколко въпроса:
1. К-стъкло, ако е монтирано на юг: ще стане ли парник стаята? Нямаме климатик и нямаме нужда досега от него.
2. Как може да се разпознае стъклопакета: К-стъкло или 4 сезона?
3. Как може да се разбере къде е специалното покритие: на кое от двете стъкла и от коя му страна?
4. Стъклото 4 сезона спира слънчевото греене навътре към стаята само през лятото? Зимата вероятно държи по-студено от К-стъклото?
Не ми се вярва да получа точни отговори, но благодаря предварително за тях?

Последна редакция: нд, 31 дек 2017, 01:21 от krasengn

# 9
  • Сф
  • Мнения: 4 767
На 4 сезона стъклопакета зеленее самото стъкло. Със сигурност ще го различиш от Ка. Теста на Ка се прави със запалка - https://pvc-salamander.com/bg/%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0% … 0%BA%D0%BB%D0%BE/ .
Ка пуска топлото вътре, 4С не позволява топлото нито да влиза през стъклото, нито да излиза. Т.е. , ако ти е топло в стаята, ще си бъде топло. Но, ако разчиташ на слънцето да стопли- това може да стане с Ка, не с 4С.

# 10
  • Мнения: 1
Кстъкло поставяйте на Ю/И, С/И и източно изложение, ще използвате сутрешното слънце за загрявате. На Юг също може Кстъкло защото лятото слънцето се движи високо и не би го нагряло директно, дакото зимата е ниско над хоризонта и би нагрявало стаята през ноември, декември, януари и февруари което е отличен вариант. 4сезона поставете от запад и С/З, лятото би предпазило от пренагряване, а зимата ще запази температурата в стаята.

# 11
  • Мнения: 2
Здравей,

Ние също се колебахме между К-стъкл и 4 сезона за апт с ЮИ/Ю/ЮЗ изложение. Сложихме К+ бяло, защото то позволява зимата, която е много по-дълга от лятото, да се възползваме от слънчевата топлина. При 4 сезона вътре ще е топло, ако си го стоплиш с печка/парно/ климатик. Т.е не можеш да се възползваш от хубавото зимно слънце.
Това ще ни е първото лятото с тази дограма, не мога кажа дали става парник, но ние така или иначе ще слагаме климатик.


Здравейте,
Моля бихте ли споделили как вървят нещата с вашите стъкла. Имам същата дилема и логиката ми е като вашата, но искам да знам от опит дали ви се получи добре с К-стъклото и тента?
Благодаря!

# 12
  • Сф
  • Мнения: 4 767
Ами топло си е лятото, на първи подпокривен етаж сме, имаме част от тавана, която е покрив, та си е жежко. Лятото е 27-28 градуса вътре и пускаме климатик. Не знам до колко допринася стъклото за температурата вътре, не съм имала база за сравнение, тъй като се нанесохме директно с новата дограма.

Общи условия

Активация на акаунт