Болки в костите-дайте съвет!

  • 6 918
  • 11
  •   1
Отговори
  • софия
  • Мнения: 506
Накратко преди 2 месеца започна да ме боли ябълката на рамото направих си изследване за ревма фактор излезе 13 пъти над нормата.Приеха ме в Софиямед в ревматологията .Направиха изследвания за артрит и лупус бяха отрицателни,не знаят от  какво може да ме болят костите,а болката от тогава до сега обхвана и двете ръце.Усещам ги като парене вътре в костите.Откриха ми срастване на костите на таза и възпалена тазобедрена кост от това срастване ,но проблема с това срастване ми е по рождение така ,че не е там проблема.Моля ви за съвет какво мога да направя като изследване за да се разбере от къде идва проблема.Изписаха ми Дона за "цял живот"заради коста на таза и болкоуспокоителни ,но днес изобщо не ми подействаха цял ден ме боли всичко включително и краката.Чудя се какво да правя,преди това бях на ортопед-травматолог попаднах на страхотна лекарка и жената след обстоен преглед заключи ,че проблема не е от тяхното естество и ме препрати в Софиямед.Прави ми и изследване на нервите на ръцете с ток и там не е проблема. newsm78 Дали някоя от вас има подобен проблем да даде идея.

# 1
  • Мнения: 8 813
Оплакванията ти извикват представа за автоимунни проблеми, от всички автоимунни болят костите. Ревмафактор сочи към ревматологично заболяване, но те са много. Не познавам почти човек, на когото са поставили диагноза за няколко месеца или година. Но пък хич не са малко тези, дето са чакали и по 15 за диагнозата. Аз лично чаках 8 години докато разберат какво ми е Tired Най-вероятно ще мине много време, докато разбереш какво точно ти има.
Оплакванията ти ми звучат много познато, затова ти предлагам да споменеш пред тази женица, ревматолога-ортопед за Бехтерев. Прави се тест за  В27, в ревматологията на Урвич, не знам къде другаде в София. Не че тия изследвания са кой знае колко сигурни, де. Аз съм с отрицателен тест за В27, но въпреки това съм болна от Бехтерев от 14 години, повечето от тях не знаех какво ми е.... Tired Ще ги минеш една по една всички възможности, все накрая ще изскочи истината. Почвай с Бехтерев, така и така трябва да минеш и тази възможност, пък дано не се наложи да ти пращам линк към сайта на сдружението. Whistling Късмет! Peace

# 2
  • Мнения: 6 346
Ако става въпрос за автоимунно заболяване, както е възможно, то тогава ще си направиш услуга, ако преминеш на палеохранене. Това ще рече:

1. Никакъв глутен - направо забравяш, че съществуват такива храни. Глутенът стимулира автоимунната реакция, затова е най-добре да не близваш нищо с глутен. Може да се наложи да изключиш и другите зърнени (ориз, киноа, булгур, овес).

2. Пробвай за един месец да изключиш и млечните и следи за реакции. След това пак ги включи и пак следи за реакции. Може да се окаже, че трябва да изключиш и тях, или поне тези от краве мляко.

3. Изключи за един месец напълно картофи, домати, чушки (и лютите, и червен пипер) и патладжани. След това постепенно ги въвеждай, но не едновременно, а първата седмица хапни 2-3 пъти картофи и следи за реакции. След няколко дни хапни домати и пак следи за реакции. И така ги въведи всичките отново. Възможно е да установиш, че някоя от тези храни ти влошава ставните оплаквания. Ако е така, ги изключи от менюто си.

4. Изключи всякаква захар, включително мед, кленов сироп, агаве, глюкозо-фруктозен сироп, фруктоза (напр. диабетични десерти). Захарта създава възпалителна реакция в организма, която подклажда автоимунните процеси.

5. Изключи трансмазнините (т.е. маргарини, бисквити, вафли, чипсове и т.н.; тези мазнини се наричат още "хидрогенирани" - чети етикетите).

6. Изключи мазнините, извлечени от семена, например слънчогледовото олио. Те са прекалено богати на омега-6, а така се създава възпалително състояние в организма. Замени ги със зехтин (студенопресован) или свинска мас. Много полезно е кокосовото масло.

7. По отношение на ядките и семките също не е лошо да направиш елиминационна диета - да ги изключиш за един месец и после пак да ги въведеш. Така ще видиш дали не реагираш на нещо от тях.

8. Нека храната ти да се състои на първо място от зеленчуци, плодове, месо и яйца - най-качествените възможни, разбира се. Изключи колбасите и готовите кайми. Ако искаш кайма, си харесай месо и кажи да ти го смелят или си купи месомелачка.

Освен тази диета, е изключително важно да започнеш прием на витамин Д3 - този, който се дава на бебетата (Вигантол). Започни с не по-малко от 6 000 - 7 000 единици на ден. Разбира се, не е лошо да си изследваш нивата преди това. Вит. Д действа мощно на имунната система и ще ти помогне да овладееш автоимунния процес. Но когато го взимаш, трябва също да взимаш магнезий (например Магнерот) и витамин К2. Също така е важно да си набавяш витамин А с храната, но не от моркови, а от черен дроб - яж дроб 1-2 пъти седмично.

По отношение на вит. Д се стреми да постигнеш ниво от минимум 50 нанограма/мл (= 125 наномола/л).

Имаш шанс да се пребориш, защото заболяването се е проявило наскоро. Пожелавам ти успех! Hug

Вит. Д може да помогне и за овладяване на болките, но трябва да постигнеш високо ниво.

Последна редакция: пт, 12 дек 2014, 21:00 от Cioccolata

# 3
  • софия
  • Мнения: 506
Тези витамини поотделно ли се купуват или ги има в комплекси  newsm78 изследваха ме и за лупус -не е.В епикризата са написали:двустранна кокса валга и неоартроза вдясно с десностранен перитрохантеритет.Обаче за болките в ръцете и от 2-3 дни други болки в краката които до сега ги нямаше не знаят от какво могат да са .Казаха ми ако не се повлияват да отида пак след 1-2 месеца за да изследват друго.

# 4
  • Мнения: 6 346
Поотделно се купуват, поне в България. Вит. Д е Вигантол - той е евтин. За магнезий - или Магнерот, или Магнерич, или Магнезий Диаспорал. За К2 може Остеокардикс.

Също не е лошо да направиш елиминационна диета с бобовите - пак така с изключване за 1 месец и после постепенно включване едно по едно (първо хапваш фасул и няколко дена следиш за реакция, после хапваш леща и няколко дена чакаш реакция и т.н.). Те също могат да влияят негативно при автоимунни заболявания.

Разбира се, най-добре да не се окаже автоимунно. Но дори и тогава, т.е. дори да не е автоимунно, е препоръчително да махнеш глутена, захарта, трансмазнините и слънчогледовото олио.

# 5
  • софия
  • Мнения: 506
Благодаря Cioccolata ще си ги купя витамините и ще направя още 1 консултация за сега,а после ако не спре да ме боли ще ходя пак.Яд ме е само да се мотая и всеки лекар да си предписва своето лекарство без обаче да разбере какво ми е.От обясненията на лекарката в ревматологията поне разбрах ,че съм родена със срастване в таза и ще имам проблеми след време.Тазобедрената става е доста възпалена и в нея ми сложиха инжекция за да я облекчат.Ефект за сега няма.

# 6
  • Мнения: 6 346
Храненето може да се окаже много по-важно от хранителните добавки (макар че вит. Д е също ключов). Направи промените, които ти написах.

# 7
  • Мнения: 8 813
Ако се повлияваше от диета, ееехх Laughing То от супер скъпите биологични лекарства не минава, та диетата ще ти повлияе или някакви си витамини, айде.... Wink Ограничи мазните храни и консервантите и толкова. И гледай да намериш някъде читав ревматолог, който да се заеме с диагнозата, че хич не им пука на болшинството от тях. ooooh! Ако си отключила автоимунно, едва ли ще е само това, вървят по 2-3 в комплект, ще имаш и още оплаквания. Не се лъжи, че всичко е от една болест, бъди внимателна и реагирай своевременно. За да не изпаднеш в хипохондрия, потърси бързо някой, който да открие какво ти е. Иначе направо ще се побъркаш какво става с теб. Дано не е автоимунно... Praynig

# 8
  • Мнения: 6 346
Да, истината е, че много хора са се повлияли по-добре от "диета" (т.е. начин на хранене), отколкото от лекарства. Възможни причини често са:
1. глутен
2. казеин (млечните)
3. nightshades - картофи, чушки, патладжани и домати
4. бобови
5. ядки/семки (някой вид)
6. по-рядко може да са виновни яйцата

А захарта и омега-6 в големи количества, както от готвене със слънчогледово олио, подклаждат възпалителната реакция.

Естествено, да се пият лекарства излиза по-полезно, евтино и приятно, отколкото да се направи по-здравословно храненето. Wink Само че ако някое от горните е в основата, тогава автоимунната реакция ще си продължава и ще се задълбочава, а лекарствата няма да могат да я овладеят. Wink Затова ако се пробва да се изключат всичките горни храни и после пак да се включат, и ако се види, че не оказват абсолютно никакво отрицателно влияние, тогава естествено, че могат да се консумират, макар че много от тях са си вредни сами по себе си дори за здрави хора. Глутенът е смърт за всякакви автоимунни, често и казеинът. Омега-6 и захарта са смърт за всеки човек под слънцето. Мазнините, ако не са трансмазнини и омега-6, нямат нищо общо - зехтин, кокосово масло, обикновената свинска (или патешка/говежда) мас, а често дори и кравето масло се понасят добре и няма нужда да се ограничават. Но в крайна сметка всеки трябва да поеме сам отговорността за здравето си и да види кое как му влияе.

# 9
  • Мнения: 6 346
Спирам да следя темата, защото няма смисъл. Wink Но все пак се сещам, че попаднах на нещо много интересно за Бехтерев преди време, затова ще споделя, пък вие си помислете и си преценете. Става въпрос, че при Бехтерев вероятен отключващ фактор е бактерията клебсиела, а тази бактерия се храни със скорбяла. Затова диета, бедна на скорбяла, би могла да бъде от полза. Това означава да не се ядат тестено, картофи, ориз, бобови, банани, с тиквата също не трябва да се прекалява (особено цигулките – те имат повече скорбяла от кръглите тикви). Ето публикации, ако се интересувате и четете английски:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3678459/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8835506

http://www.discoverymedicine.com/Taha-Rashid/2011/09/12/gut-medi … of-new-treatment/

# 10
  • софия
  • Мнения: 506
Връщам се в изходно положение,след като за втори път ме приемат в отделението по Ревматология и се започна пак с изследвания на принципа на изключване.Не е Бехтерев,не е и Синдром на Сьогрен, а продължават болките и скованоста на ръцете особено.Дайте идея какво да изследвам вече само защото очевидно там не могат да открият.При мен вече се получава ограничаване на движенията и при шофиране.

# 11
  • Мнения: 6 346
Знам, че при автоимунните на щитовидната може да се засягат и ставите.

Общи условия

Активация на акаунт