Големи проблеми с изхождане. Съвет?

  • 3 993
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Привет.

Юнака ни е на 2 месеца и има големи проблеми с изхождането по голяма нужда. Да кажа че понеже не стига кърмата и дохранваме с изкуствена храна за кърмачета. Знам че е от това, но няма как да го избегна.

Като казвам проблем - юнака се изхожда веднъж на 3-4-5 дни, последния път на 7 дни!! Като количество е доста, все пак доста е задържал, но не смятам че това е нормално. Смятам че е естествено да се наруши режима на изхождане с изкуствена храна, но чак 5-7 дни смятам че за дете на 2 месеца е абсолютно ненормално (то и за възрастен).

Семейната лекарка каза че е нормално предвид храната. И понеже наддава според нормите не казва нищо повече (поне според жена ми, щото аз не съм ходил). Пробвахме да сменим храната, стана ужасно - корема му се разбълбука и рева като никога повечето нощ. Ние подивяхме и решихме повече без експерименти.

От собствен опит знам че тия неща зависят от няколко други:
- какво се яде
- колко се яде
- най-вече какъв е двигателния режим и колко сме активни

Количеството ядене ни е на всеки 3 часа. Кърма нямам представа колко изяжда, но изк.храна по 60-70мл.

Да де ама за двигателния режим и активноста - ние сме новородени, даже не можем да лазим още. Аз му правя фитнес - раздвижвам го от горе на долу както аз си загрявам принципно, гледам да му правя и нещо като серии движения на ръце и крака. Подърпвам го за ръцете да стегне и корем (все едно коремна преса). Да де ма това само събота/неделя евентуално, а и той често надува гайдата и спирам. Седмично като се прибирам от работа е късно (имам доста път) и просто не се получава. И макар че жена ми казва че го движи и масажира, вярвам и но не знам колко често и как точно. Така че не мога да кажа колко сме активни.

Та както казах, наддаваме по норматив. Обаче считам че имаме огромен проблем заради изхождането. До преди 1 седмица баба и дядо ни бяха на гости (дойдоха още преди раждането) и съвсем нямах идея какво се случва с детето когато съм на работа, а те го глезеха доста. Сега поне си е на нас само.

Идеи за решаване?

# 1
  • София
  • Мнения: 484
Може да пробвате с масажче на корема, да включите пробиотик. Тук често се изписва Био гая, при вас незнам какъв има. но определено за бебе на 2 месеца , на АМ  не е нормално да се изхожда толкова рядко. А консистенцията каква е , твърда или  кашава, цвета какъв е ?

# 2
  • Мнения: 1 298
И двете ми деца бяха така.
Имаме рекорд от почти 14 дни без изхождане. Rolling Eyes

Това продължи при дъщерч ми до към 4та година, сина ми е на 3 и още е така.
Трудно изхождане и това е. Между другото, аз съм била същата.

Не знам какво да те посъветвам, защото нищо не помагаше.
Като че ли някак го израстнаха...

# 3
  • Мнения: 310
Здравей, когато сина ми беше на 2 месеца имаше същия проблем, но той беше само на кърма. Имаше период от 7 дни без да има ако  Grinning. тогава му дадох ЛАКТУЛОЗА сутрин на гладно и веднага се изходи, след това пак няколко дни не ходеше, не знам просто нещо се беше запекъл(защото преди това си ходеше всеки ден и то по 2-3 пъти) и пак му дадох и се оправи детето. Според мен не е нормално и не е хубаво толкова време да не ака. Биха му помогнали масажи по коремчето, но ако 7 дни не е акало, според мен трябва да се даде нещо за да се "отпуши" Simple Smile. Това е моето мнение, все пак се консултирайте с педиатъра му.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 182
Ако акото на бебето е с нормална консистенция, цвят и миризма съобразно възрастта и храната не виждам какво може да ви притеснява. А също е важно детето да се изхожда без болка. Възможно е добавката да му действа запичащо, пробвали ли сте да ми смените адаптираното мляко. Има формули, които действат разхлабващо.
Както са ви посъветвали може да му свивате краченцата към корема, да му правите масаж или да стои повече време по корем, но само ако на него му е приятно. Насила хубост не става.
Лекарство на толкова малко бебе аз бих дала след преглед при съответния специалист, в случая гастроентеролог.
Преди захранването Габи акаше и през 5-6 дена, но всичко си беше ок. Давала съм лактулоза, но вече беше 6-7 месечна, запече се от храна /ориз/ и беше вече наложително, защото акото и беше като камък и я болеше много.  А и забравете за разните му термометри, мушката и тем подобни, така само ще задълбочите проблема. Дано нещата се нормализират при вас Simple Smile

# 5
  • Мнения: 6
Мерси за отговорите. При нас консистенцията е според правилника с нормативите (в болницата ни дадоха книжка), а именно - рядко-кашава със жълто-зелен цвят (мен ми се струва към кафяво, но жена ми така го определя) - според книжката това е по норматив. Иначе болки при изхождане доколкото наблюдавам нямаме. Днес пак се омаза здраво, жена ми е била на път с колата, каза че дори си е заспал, ма тя се добра до мола и го събудила че тук има семейни тоалетни където може да повиеш детето, та го сменихме.

Говорих и с две майки тук - децата им се изхождат по-често, но и двете ми казаха едно - почнали са с храната която са им дали в болницата и не са сменяли, още повече по съвет и на педиатъра им който ги е посъветвал да не сменят щото се отразявало зле на детето. Ние сме същите - караме с марката и разновидноста (има няколко разновидности на нашата марка - една е изцяло прах, друга е концентрат и изисква добавяне на вода, ние сме с изцяло течна и готова за консумация) която ни дадоха в болницата и си караме все с това. С жена ми решихме и ние да не сменяме. Тя каза че не му е правила всеки ден масаж и се разбрахме сега да е всеки ден.

Но като гледам че не сме единствени се успокоявам. Аз сериозно се бях притеснил. Това лактулоза ще го проверя какво е. Не съм го чувал... оп.сега проверих. Едната форма пише че е Дуфалак - това съм го чувал... Ще попитам аптекарките тук какво имат.

А по корем не обича много. Обожава да го държим да стои прав, макар че го избягвам, но пък легнал полудява по някое време, а по корем още не го държат много вратните мускули и също той се мъчи да се мърда, уморява се бързо и надува гайдата.

Като начало мисля да сме на редовни масажи.

Но мерси още веднъж, хубаво е да се обмени опит.

PS: единственото нещо, освен добавката което му даваме е нещото наречено Gripe Water, но то е за колики и му го даваме в извънредно-редки случаи, дори мога да кажа вече не го даваме, но днес купих нова бутилка за всеки случай. Момичета, а какво е АМ и НАН? Явно е изкуствената храна, ама какво точно е съкращението, че Гугъл не ме ориентира. Мерси

(ние сме на алкохолната версия)

Последна редакция: ср, 18 сеп 2013, 06:42 от TatkotoNaUnaka

# 6
  • Fort Worth, TX
  • Мнения: 2 119
Това че консистенцията е нормална не означава, че всичко е наред.И при перфектно жълто ако може да има проблем.Кзвам го , за да се престане с това успокояване, че е нормално едно бебе да не ака по една седмица.Разберете хора не е нормално.Изпражненията започват да ферментират.Нормално е бебето да ака всеки ден без значение каква му е храната.Не казвам, че в случая на това бебе му има нещо но едно такова успокоение както ги раздават масово тук може някой ден да докара големи главоболия на някой родител.
ТАтко, конкретно към вас.Ако бяхте в Бг бих ви насочила към гастро, за да нагласи храната и да помогне с лекарства.Аз бих ви посъветвала да заведете детето да го види хирург.Детския хирург също може да ви назначи лаксативи.Следете за болезнено подуване на корема или т.нареченото балониране и ако имате и най-малки съмнения бягайте в спешното.Успех и крепко здраве ви пожелавам.

# 7
  • София
  • Мнения: 4 035
При положение, че на консистенция и цвят е нормално и че детето няма болки преди и повреме на изхождането, означава, че детето няма запек. Не давайте лактулози, дуфалаци, не пъхайте нищо в дупето и следете за дискомфорт или за твърди изпражнения.
АМ - адаптирано мляко
НАН е марка адаптирано мляко в България, като Хумана, Аптамил и т.н.
Искам да пита, защо сте сигурни, че кърмата не стига, като не знаете колко точно изсуква и пробвали ли сте да махнете добавката? Така поне ще смените терзанията дали няма проблем с адаптираното мляк.

# 8
  • Мнения: 1 298
Креми Анев, за тукашните лекари обаче, явно е ок.
Защото аз получавах само потупване по рамото и уверение, че щом не се мъчи, плаче, напъва и т.н.
всичко е ок. А без рецепта лекарства няма как да си набавя. За сокчета бяха малки....и така.

# 9
  • Fort Worth, TX
  • Мнения: 2 119
Здравей това е голямо мъчение както за децата така и за нас родителите.На теб мога да препоръчам едно сиропче за малкото ти дете, а и за голямото стига да има кой да ти го достави.Казва се Фрутилакс.Основата му е на екстракт от смокиня и синя слива.Напълно безвреден , няма привикване и може да се пие дълго време.Не е така агресивен като Дуфалака и Лактулозата.Може да се пие с месеци, докато се регулират нещата.Бутилката е 10 лв и се продава свободно в Бг.ВЪрши чудна работа.
Аз винаги се обаждам в такива теми , защото и при нас почна с един запек и ........, но не искам да плаша никой, а просто искам да кажа да не се подценява тъпия запек.Надявам се, че все пак съм била полезна на някой.
Приятен ден. Grinning

# 10
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
Мислех да се включа с някои допълнения,но след поста на Креми Анев просто няма какво да добавя   bouquet
Написала го е обстойно и достатъчно информативно.
Ние тук не сме лекари и колкото на някой да му се струва,че е нормално бебе да ака на 7 дни лично за мен не е  Naughty
Без значение дали е на АМ  или кърма.
Съдя по себе си-такъв дискомфорт и подуване в корема си  получавам  в такива моменти,че само който  го е изпитал може да си представи за какво иде реч.Възрастен човек би предприел някакви мерки за отстраняване на проблема,бебе обаче-няма как!
Татко,потърсете специалист в тази област  Hug

# 11
  • Мнения: 6
Мерси отново на всички. Мисля да се консултирам с някой лекар тук. Но откак жена ми каза че не го е масажирала редовно и ще почне и сега ми каза че всеки ден го масажира и той взе по-често да ходи. Айде говорим за от няколко дни насам само, но имаше резултат след 2 дни.

Предстои да наблюдавам как е дългосрочния ефект.

Ама имам една молба - вярно съм нов в тоя форум, ама айде моля ви се да си говорим на "ти". Много подтискащо ми е това "вие". Чувствам се поне на 55г така. Пък съм на 37  Simple Smile

# 12
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
Е,това е много добра новина,браво  Hug
Продължавайте така,но все пак не изключвай и консултация със специалист.
Дано проблема се разреши леко и поетапно  Peace

# 13
  • Мнения: 6
Мерси! Ще го наблюдавам следващите 2 седмици преди да предприема нещо.

А междудругото пропуснах да отговоря по повод как сме сигурни дали кърмата стига - ами пробвали сме да спрем изкуственото и резултата е много по-често и по силно реване. Иначе жена ми се е изпомпвала също и сме виждали че не е достатъчно по норма за това какво трябва да му дадем.

# 14
  • София
  • Мнения: 4 035
Мерси! Ще го наблюдавам следващите 2 седмици преди да предприема нещо.

А междудругото пропуснах да отговоря по повод как сме сигурни дали кърмата стига - ами пробвали сме да спрем изкуственото и резултата е много по-често и по силно реване. Иначе жена ми се е изпомпвала също и сме виждали че не е достатъчно по норма за това какво трябва да му дадем.
Абе то темата не е затова, но количеството изцедена кърма почти никога не отговаря на реалното количество, което бебето изсуква, а по-честото плачене се замества с по-често кърмене Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт