За консервирането...или как да си приготвим зимнина! 3-та Тема

  • 96 164
  • 721
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 118
Запис от мен, да не ви изтърва  Hug

# 16
  • Мнения: 9
matze, много ме зарадва ! Отварям аз темата и яя, мойте компоти : ) !
Ох, милите ми компоти, как нямам търпение да се прибера зимата и да си ги опитам !

Тези туршии, за които споделяте, ми действат много съблазняващо. Някой ден, някой ден ...

# 17
  • Мнения: 5 001
Здравейте!
За колажа в началото на темата си позволих да използвам ваши снимки.
На Avocett, Джемма, TheNMaster , Pep-4о и Esen.
Надявам се "кражбата" е в рамките на допустимото Hug

Сега пак към лютеницата...за мен, това което написа Мастерчето, за консервирането на лютеница без заваряване на бурканите е мноооого примамлива алтернатива.
Значи и аз с градина, огън мога да паля, но нямам такава посуда която да използвам като казан и т.н.
На керамичен котлон в тенжера с по 4 буркана. Легнали, на ляво, на криво, не знам на къде си и цял ден...пфуйййй.

Имам още домати и ще пробвам тези дни с няколко буркана, да видя до кога ще издържат.
Само олиото ме притеснява да не почне да гранясва newsm78

 doh doh doh doh doh
Божкеей....Чак сега видОф,че си сложила сладкото ми от малини на първа страница.....Заплес,заплееееес!  #Silly smile3555

Благодаря ти за вниманието! Hug Hug Hug Hug Hug

За лЮтеницата пак да доразкажа......Така е правила баба ми и майка ми....Аз от тях съм се учила....
Никога не сме имали гранясало олио.....Що пък да гранясва?! То ако ще да гранясва ще хграняса и при стерилизирани буркани - демек варени...
Щото като насипеш лютеницата(ГОРЕЩА!) в сухите бурканчета и после обърнеш....Уплътнението на капачката си запечатва достатъчно и няма нужда от варене..... Rolling Eyes

А ти като имаш възможности за огън и т.н. .....Оххххх ,,,,,Купи си една тава бре!(емайлирани дълбоки има  - продават се).... Няма такъв вкус на лютеница правена на огън!!!

# 18
  • Мнения: 332
Добре, че е темата, та да ме подсетите. Толкова се бях отвеяла, изобщо забравих, че трябва да сложа и домашен кетчуп, пък покрай него хайде и малко нещо като готов миш-маш, ама не баш нашия, а малко по-различен (от немец ми е рецептата и естествено не е за буркани Joy, а за консумация веднага, но много ни харесва на нас като гарнитура или дори като ястие със сиренце и не се стърпях). Хайде и малко чушки за пълнене във фризера. И то от това уж малко, от онова малко, мъжо днес цял ден в мазето командирован-прави си вино, накрая пак напълнихме рафтовете, а се бях заканила съвсем малко неща да слагам тази година. Ама сега наистина остана само любимата туршийка да сложа и закривам фабриката.

Джемма, туршията ти изглежда страхотно!

Сподели и с нас рецептата за  немския миш маш. Мъжът ми не яде такива неща, ма със синчето много уважаваме. А той освен за моментна употреба, става ли напр. за замразяване?

С удоволствие. Не зная дали може да се замрази, не съм го правила, но не пречи да пробваш някой малък съд за проба (със сигурност не може да е в плик, обаче Joy Joy Joy).

Варени чушки

Продукти: 1 кг. Червени чушки; ½ кг жълти и ½ кг. зелени чушки(при мен най-често е 1 кг. Зелени, защото жълти чушки има рядко) ; 2 големи глави кромид; 2 скилидки чесън; 1 кг. Домати; 3 сухи чушлета люти (или от ½ до 1 чаена л. чили); олио

Лукът се нарязва на тънки кръгчета и се задушава леко в олиото.
Чушките се режат като за миш –маш и се прибавят към лука, посоляват се със сол и черен пипер и се прибавя 1 супена л. захар. Чушките не се пържат изобщо като за миш-маш, а само се обръщат няколко пъти, колкото да се стоплят и се прибавят доматите към тях. Доматите се обелват и наразват на кубчета. Прибавят се към чушките, заедно със ситно нарязания чесън, сухите чушлета и чаша вода (ако се сложи вино, но бяло, с червено не е хубаво е още по-добре, но ако доматите са много воднисти може изобщо и да не слагате-в хода на готвенето се преценява и добавя евентуално). Това ври за около 30-35 минути на средно силен огън като се разбърква от време на време.

# 19
  • Мнения: 478

С удоволствие. Не зная дали може да се замрази, не съм го правила, но не пречи да пробваш някой малък съд за проба (със сигурност не може да е в плик, обаче Joy Joy Joy).

Варени чушки

Продукти: 1 кг. Червени чушки; ½ кг жълти и ½ кг. зелени чушки(при мен най-често е 1 кг. Зелени, защото жълти чушки има рядко) ; 2 големи глави кромид; 2 скилидки чесън; 1 кг. Домати; 3 сухи чушлета люти (или от ½ до 1 чаена л. чили); олио

Лукът се нарязва на тънки кръгчета и се задушава леко в олиото.
Чушките се режат като за миш –маш и се прибавят към лука, посоляват се със сол и черен пипер и се прибавя 1 супена л. захар. Чушките не се пържат изобщо като за миш-маш, а само се обръщат няколко пъти, колкото да се стоплят и се прибавят доматите към тях. Доматите се обелват и наразват на кубчета. Прибавят се към чушките, заедно със ситно нарязания чесън, сухите чушлета и чаша вода (ако се сложи вино, но бяло, с червено не е хубаво е още по-добре, но ако доматите са много воднисти може изобщо и да не слагате-в хода на готвенето се преценява и добавя евентуално). Това ври за около 30-35 минути на средно силен огън като се разбърква от време на време.


Благодаря! Харесва ми, че няма много пържене. Днес за съжаление не можах да намеря чушки на добра цена, но през седмицата като взема, ще направя веднага.

# 20
  • Мнения: 729
Здравейте.Сега правя царската туршия и забравих по колко сол и захар се слага на 3литров бур
кан.Знам че слагах по 3 лъжици,но супени или чаени бяха.....Някой ще ми помогне ли?    chef
А и още нещо-аспетинът беше аспирин нали така.

# 21
  • Мнения: 767
Здравейте.Сега правя царската туршия и забравих по колко сол и захар се слага на 3литров бур
кан.Знам че слагах по 3 лъжици,но супени или чаени бяха.....Някой ще ми помогне ли?    chef
А и още нещо-аспетинът беше аспирин нали така.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=415187.msg12586357#msg12586357 аз я правя по тази рецепта и в къщи смятаме, че това е най-сполучливата, която сме яли.

Благодарско за новата тема smile3525

# 22
  • Мнения: 5 001
Здравейте.Сега правя царската туршия и забравих по колко сол и захар се слага на 3литров бур
кан.Знам че слагах по 3 лъжици,но супени или чаени бяха.....Някой ще ми помогне ли?    chef
А и още нещо-аспетинът беше аспирин нали така.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=415187.msg12586357#msg12586357 аз я правя по тази рецепта и в къщи смятаме, че това е най-сполучливата, която сме яли.

Благодарско за новата тема smile3525

Тази е моята.... Blush Благодаря Петуше... Hug

За слагането на аспирин в консерви......Слагайте ацетизал!!! Аспетина е аспирин но е за лечебни цели...Дмек има и добавки и не става за консервиране.

# 23
  • Мнения: 767
Здравейте.Сега правя царската туршия и забравих по колко сол и захар се слага на 3литров бур
кан.Знам че слагах по 3 лъжици,но супени или чаени бяха.....Някой ще ми помогне ли?    chef
А и още нещо-аспетинът беше аспирин нали така.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=415187.msg12586357#msg12586357 аз я правя по тази рецепта и в къщи смятаме, че това е най-сполучливата, която сме яли.

Благодарско за новата тема smile3525

Тази е моята.... Blush Благодаря Петуше... Hug

За слагането на аспирин в консерви......Слагайте ацетизал!!! Аспетина е аспирин но е за лечебни цели...Дмек има и добавки и не става за консервиране.

Знам, Мастърче! И още веднъж благодаря за рецептата!  bouquet Слагам точно Ацетизал, но винаги с лека неприязън. Тази година направих царска в буркани по твоята рецепта и в 5 литрова туба от вода с натриев бензоат по рецепта на Armeria. Ще сравним после. Mr. Green

# 24
  • Мнения: 332
babaadi, да ви е сладко, както винаги завършва своите рецепти и Йоли!
Забравих да спомена нещо, което ми каза съпругът ми-уцелил по ТВ-то случайно една "хитрина". Когато се ползват стари капачки, същите да се киснат известно време в хладка вода-така се омекотявали и захващали вакума много по-успешно. Аз не го бях чувала и правила досега това, но ми прозвуча много логично и го приложих този съвет с последните буркани. Споделям го и с вас.

# 25
  • Мнения: 5 001
..... с натриев бензоат

Имам непоносимост към натриевият бензоат....Свива ми се нещо в гърлото и после трудно преглъщам....Така съм от дете с тоя бензоат....

За аспирина - хич и не се притеснявам....Независимо ,че има много противници тук....

# 26
  • DE
  • Мнения: 971
Здравейте!

Avocett, не тъгувай Hug Знам за любовта ти към земята...
Носталгията е временна, всъщност е като болест която не се лекува, но с времето е приемлива.
Аз съм трето десетилетие в чужбина, преди 20 години не я усещах, но последно време почва пак да ме "тресе". Май от старост hahaha
Леко и успешно студенстване! А компотите ще те чакат за коледната ваканция Mr. Green

TheNMaster, благодаря за поясненията!
Решила съм да пробвам и така, без заваряване. А къде да я намеря тази голяма тава newsm78
По тукашните дълбочини такива готварствания не правят. Съседите и без това си мислят че съм от някое племе, щото си мия чиниите на външната мивка и готвя на вън Twisted Evil
Преди няколко дни, като пекох чушки на ламарината и усмърдях цялата махла, си мислех че ще ми пратят пожарната hahaha

казабланка, този немския миш-маш да не е "Лечо"?

Една част от моите бурканчета. Малките са удобни за дамска чанта Mr. Green



# 27
  • Мнения: 5 001
Маце,тук в магазините за домашни потреби има различни големини емайлирани тави с дръжки,без дръжки,с капаци или без....С различна дълбочина. Има кръгли има и продълговати....Има толкова големи,че цяло агне се събира без проблем в тях.....
Същото е и с тенджерите....Има такива казани,че все едно си в казармата  Laughing

Абе хубаво е,че има разнообразие.

Като правя лютеница в къщи я варя в тенджера на котлона....Но на вилата в тавата и с една дъъъъълга дървена лопатка,защото не може да се седи близо до огъня...Изпичаш се  Mr. Green Но аромата е неповторим после...

Та така с тавите....

Живяла съм в чужбина знам какво е,така,че напълно те разбирам Hug



Забравих да спомена нещо, което ми каза съпругът ми-уцелил по ТВ-то случайно една "хитрина". Когато се ползват стари капачки, същите да се киснат известно време в хладка вода-така се омекотявали и захващали вакума много по-успешно. Аз не го бях чувала и правила досега това, но ми прозвуча много логично и го приложих този съвет с последните буркани. Споделям го и с вас.

Охххх....Това ми напомни едно време какви маймунджолъци правехме с тия капачки  hahaha....Нали бяха кът....Пък внимавахме като ги отварям да не нарушим ръбчето... ooooh!
Сега като има навсякъде нови предпочитам да си купя нови,отколкото да ползвам старите.....

Последна редакция: нд, 23 сеп 2012, 19:06 от TheNMaster

# 28
  • Мнения: 672
Здравейте.Сега правя царската туршия и забравих по колко сол и захар се слага на 3литров бур
кан.Знам че слагах по 3 лъжици,но супени или чаени бяха.....Някой ще ми помогне ли?    chef
А и още нещо-аспетинът беше аспирин нали така.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=415187.msg12586357#msg12586357 аз я правя по тази рецепта и в къщи смятаме, че това е най-сполучливата, която сме яли.

Благодарско за новата тема smile3525

Тази е моята.... Blush Благодаря Петуше... Hug

За слагането на аспирин в консерви......Слагайте ацетизал!!! Аспетина е аспирин но е за лечебни цели...Дмек има и добавки и не става за консервиране.

Бихте ли ми казали за 10-15 компотени буркана от тази туршия общо колко килограма зеленчуци трябва да купя!   bouquet

# 29
  • Мнения: 5 001

Бихте ли ми казали за 10-15 компотени буркана от тази туршия общо колко килограма зеленчуци трябва да купя!   bouquet

Не знам....   33uu

Никога не съм мерила количеството зеленчуци по простата причина,че купувам повече...Не се занимавам с точни количества.....1чувал камби,2-3 големи глави карфиол,моркови,целина ....После само редя и докъдето стигна.....Останалото винаги има на какво да го направя....
А и понеже не се вари предварително марината а се слага по бурканите (оцет,захар,сол) .....Не завися и от количество течност,та съвсем е лесно...Само възвирам вода и наливам по бурканите.....Затварям и обръщам...

Не можах да съм ти от полза май,ама.....Никога не работя с точни количества и затова не съм засичала колко отива.....

Общи условия

Активация на акаунт