какво да правя, никой не остави пари при баба ми на погребението й днес

  • 12 150
  • 46
  •   1
Отговори
# 15
  • софия
  • Мнения: 1 245
За пръв път чувам за подобен обичай. Мисля, че няма да й трябват на жената в отвъдното.
То по тая логика, всички просяци да са ги върнали оттам, защото не могат да си платят куверта.
ти откъде знаеш, че не са ги върнали Stuck Out Tongue

# 16
  • Мнения: 6 206
Друго поверие или може би е съвсем различно е когато почине човек, млад човек  да се облече и обуе напълно с нови дрехи от другите от семейството, но не знам дали трябва да е от семейството облечения.

Когато почина бабата на мъжа ми, Бог да я прости, свекърите ми го изпълниха стриктно хората и настояха да си купя всичко необходимо с пари дадени от тях, нарочено за случая - всичко имам предвид от бельо до обувки и яке /бях млада снаха тогава и не знам дали трябва да е произволно избран човек или някой от семейството/.

# 17
  • Мнения: 24
Цитат
защо?

Ако е към мен въпроса, аз не харесвам суеверията и езическите обичай, специално пък оставянето на пари в ковчег ми изглежда много неуместно и грозно.

Иначе идеята е да плати човек нещо като откуп за да отиде на по-добро място.
За "просяците" не бих се притеснявала, хора преживели такива изпитания в живота си, отдавна са ни изпреварили в Рая.

Последна редакция: вт, 07 авг 2012, 08:31 от тиги

# 18
  • Мнения: 25 812
Чувала съм че се слагат пари и злато за да може покойника да откупи душата си. Дрехите му се раздават за да бъдат носени.
 40 дни му се пали свещ всяка вечер, за да намери душата пътя и др .Зависи кой в какво вярва  Peace

# 19
  • Мнения: 25 734
Е, хайде сега. Оправихме ражданията и кърменето, сега и на хорските погребения ли започнахме да даваме тон?  Laughing
Вярно, че има много суеверие и останки от езически ритуали в такива моменти, но кои сме ние да се месим? Ако всички те помагат на близките да приемат по-леко смъртта, какво лошо има в тях, щом не засягат чуждите хора? Дразнещо е, когато някой се опитва да налага вижданията си върху околните - "Това се прави/не се прави така!".
Иначе всеки път се впечатлявам колко силно е влиянието на тракийската култура при погребенията и свързаните с тях ритуали. Май-май ще излязат прави историците, които твърдят, че отникъде не сме дошли, ами през цялото време сме си били тук...

ПП Я да си плюем в пазвите, че е отпаднал моментът с погребването на жената на починалия редом с него, че... Пу-пу-пу!  Mr. Green

# 20
  • Мнения: 911
Ако се притесняваш какво ще стане с баба ти,щом не е имало пари,значи все пак вярваш че има Бог.Ако вярваш,че Исус е този Бог,ще ти кажа какво казва в Словото си.Никъде в цялата Библия,не е загатнато дори,да има място за изкупление след смъртта,най-малкото за обреди за"Бог да прости"и тнт.Библията е ясна-умираш и настава съд.Ако баба ти не се е покаяла тук на земята,никакви пари,свещи(незнайно кой ги е измислил и за какво),почерпки и тнт не могат да и помогнат.Не се оставяй на суеверия и човешки постановления да те осъждат и тнт,имаме свободна воля и сами решаваме къде да прекараме вечността.Ако си християнка потърси в Библията подобен ритуал,но няма да откриеш.Всичко изброено до тук е езически практики и магии,без да искам да обидя никой....

# 21
  • Мнения: 25 734
Ритуалите и обичаите по погребенията може да изглеждат на пръв поглед насочени към мъртвите, но в същността си са от полза за близките им. Когато човек е объркан и стресиран от смъртта, има нужда да "се хване" за нещо, за да преживее по-леко този момент. Освен това повечето хора са доста неадекватни и много лесно се поддават на съветите на близки и далечни роднини, които непрекъснато им подсказват какво и как да направят. И... колелото се завърта. Поне остава удовлетворението, че е отдадена последна почит на мъртвите и то по "правилния" начин - писан и неписан.
Между другото, много от този род обичаи се поддържат (или просто не се отричат) от самите свещеници, особено по-възрастните от тях, които явно поради дългия си опит са проумели смисъла и ползата за живите от безсмислените на пръв поглед останки от езически ритуали.

# 22
  • Мнения: 6 365
Прави сте, това е езически ритуал. Парите не са за Свети Петър...по-точно за него са, но в по-стария му древногръцки вариант, лодкаря Харон. В гръко-римската цивилизация са поставяли монети върху очите на покойника, за да може да плати на Лодкаря. Тогава не е имало рай и ад, всички души са отивали в Хадес, където не са ги мъчили, просто са стояли и са си говорили. Само герои със специални заслуги са отивали на Олимп.

В християнски времена монетите за Лодкаря приемат форма или на пари в ковчега, или на купуване на свещи, като така парите придобиват стойността на мистична валута и помагат в преминаването на покойника. Но със сигурност важното са не парите, а идеята, че с любовта и вниманието си помагаш на душата. Така че въпреки липсата на пари в ковчега, щом я има духовната валута, ще има и спокойствие.

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Да сте чували израза „той/тя се отърва да му мислят живите“? Каката е права, заради живите се прави всичко. Още като почина майка ми осъзнавах каква безсмислица е всичко това. Нищо не ми помагаше да се почуствам по-добре. Но ..... на баща ми помагаше. И спазвах всичко, защото той беше жив и страдаше. Когато той почина, по-лежерно я карах. Парите в ковчега се използват за големия помен на 40 ден. Облича се близък млад човек от същия пол.
Лека ѝ пръст на баба ти и гледай на останалите близки да им е добре. Всичко друго е ......

# 24
  • софия
  • Мнения: 1 245
да ви кажа наистина това с парите е някаква измислица, май наистина всички тези неща са за успокоение на близките...

# 25
  • София
  • Мнения: 12 445
Ритуалите имат смисъл за близките, факт, защото човек трудно може да понесе идеята, че е безпомощен пред смъртта, че не може да направи нищо повече за обичния си човек. Но дали някой ритуал е спазен няма значение за починалия, ако сте вярващи не е логично да допускате, че Бог ще отритне душите на онези, които са погребани неправилно, дори според канона, а какво остава според сеуверията, които Библията определя като носещи нещастие. Та, спокойно, смъртта е най- страшното, нищо по страшно не може да случи на баба ти занапред. Нека почива в мир, а на вас кураж в преодоляването на загубата.

# 26
  • софия
  • Мнения: 1 245
Та, спокойно, смъртта е най- страшното, нищо по страшно не може да случи на баба ти занапред. Нека почива в мир, а на вас кураж в преодоляването на загубата.
Тези думи са ми достатъчни, много много благодаря!

# 27
  • Мнения: 24
Цитат
да ви кажа наистина това с парите е някаква измислица, май наистина всички тези неща са за успокоение на близките...

Точно така е. Не го мисли повече.

Такива ритуали колкото помагат, толкова и пречат, защото човек започва да се тревожи за много и безмислени неща.
В много религии съществува идеята за откуп на душата, не само в тракийската, в Япония също слагат пари за починалите.
Винаги ми е правило впечатление, че тук много се спазват суеверия, както и в страни който не са християнски или са по-слабо развити, напр. Китай.

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 559
Ако това ще ти помогне, дай пари на нуждаещ се или стойностен за теб човек. Пари в църква вече не оставям, разочарована съм от тази "институция" като цяло. Вярваща съм, не ме разбирайте грешно, но нали знаете, какво прави един "свещеник" с даренията - хвърля ги нагоре и казва Господи вземи, колкото ти е нужно, а каквото падне долу е за мен   Confused За съжаление огромен процент от тях са срам и позор за църквата и по големи грешници от повечето вярващи.

bluebear да почива в мир, а на семейството ти сила и вяра желая!

# 29
  • Мнения: 43
Много е странно това за парите. Когато почина дядо ми бях бременна и не можах да ида на погребението. Не знам оставяли ли са пари или не. Но година след смъртта му го сънувах пред прага ми. Питам го: "Дядо, ама ти как дойде?" а той ми отговори: "Ами вие пари за билет не ми оставихте, ама аз пак дойдох!" . Не съм фаталистка, не съм суеверна, но някои традиции (в които виждам смисъл) ги уважавам. Много ще ми е интересно да споделите какво знаете още по темата. Сънят ми определено беше странен, при положение, че нямах представа дали се оставят пари, къде и за какво.

Общи условия

Активация на акаунт